Şimdi Ara

Meslek Lisesi Askerlik Erteleme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
2
Favori
29.785
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • Edit: 02.01.2020 itibariyle MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİ İÇİN ERTELEME AÇILDI. ŞUBENİZE GİDİP ERTELEYEBİLİRSİNİZ.
  MEZUN OLDUGUNUZ OKUL Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesiyse mezun olduğunuz tarihten itibaren 3+3 toplamda 6 yıl erteletebilirsiniz. Açık öğretim konusunda bilgim yok.

  ASKERALMA KANUNU

  Kanun No. 7179 Kabul Tarihi: 25/6/2019

  Erteleme MADDE 20

  Öğrenim kurumlarından terk, ilişiği kesilen veya mezun olanlardan;
  Lise veya dengi okuldan mezun olduğunu belgeleyenlerin askerlikleri istekleri hâlinde mezuniyet tarihinden itibaren üç yıl ertelenir.

  Örnek : Kişi 2016 Yılında 18 yaşında mezun olduysa (örn : 01.06.2016) Askerliği bu tarihten itibaren 3 yıl süreyle ertelenir. Bu kişinin 21 yaşında 01.06.2019' a kadar bazen bu tarih yıl sonuna kadar olabiliyor (31.12.2019 gibi) askerlik yoklamasını yapması gerekir. Bu tarihten sonra eğer askerlik şubesine gidip veya E-devlet üzerinden yoklamasını yaptırmazsa yoklama kaçağı durumuna düşer ve belli bir süre sonra para cezasına çarptırılır.

  Kişi mezun olduğunda 19 yaşında ise 3 yıl ertelettiğinde 22 yaşında olacaktır yani Lise mezunlarının ertelemesi 22 yaşını tamamladığı yıl sonunu geçemez.

  Mesleki ve Teknik Lise Mezunlarının :

  Yeni kanunla birlikte Mesleki ve Teknik Lise mezunlarının aldığı derslerden dolayı dezavantajlı olduğundan dolayı ve mezun olduktan sonra staj yapıp işbaşı yapması için Milli Eğitim Bakanlığı ile MSB arasında görüşmeler yapıldı ve bu görüşmeden sonra Mesleki ve Teknik Lise mezunlarına diğer liselerden farklı olarak +3 yıl daha erteleme hakkı verildi.

  Lise veya dengi okuldan mezun olduğunu belgeleyenlerin askerlikleri istekleri hâlinde mezuniyet tarihinden itibaren üç yıl, mesleki ve teknik lise mezunları için ilave üç yıl, fakülte veya yüksekokul ile meslek yüksekokulundan ilişikleri kesilenler ile yüksekokul ve meslek yüksekokulu mezunlarının askerlikleri ise mezuniyet ya da ilişik kesme tarihinden itibaren iki yıl süreyle ertelenir.

  Bu erteleme süreleri lise veya dengi okul mezunları için 22, mesleki ve teknik lise mezunları için 25, fakülte veya yüksekokul ile meslek yüksekokulundan ilişikleri kesilenler ile yüksekokul ve meslek yüksekokulu mezunları için 28 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçemez.

  Örnek : Kişi 2016 yılında 18 yaşında Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinden mezun olur. Askerliğini 3 yıl erteletir 21 yaşına gelir. +3 Yıllık hakkını kullanmak ister ve +3 yıl daha erteletebilir bu durumda kişi 24 yaşına kadar askerliğini ertelemiş olur. 24 yaşından sonra ise yoklama işlemlerini yaptırması gerekir. Mezuniyet tarihinden itibaren toplamda 3+3 6 yıl ertelenebildiğinden dolayı kişi askerliğini 25 değil 24 yaşına kadar ertelenebilir.

  Kişi mezun olduğunda 19 yaşında ise askerliği 3 yıl ertelenir ve 22 yaşına gelir. Tekrar +3 Yıl erteleme hakkını kullanmak isterse en fazla 25 yaşını tamamladığı yılın sonuna kadar erteleyebilir. Kişi 25 yaşından sonra askere gitmek zorundadır ve yoklama işlemlerini yapmalıdır.

  E-devlet üzerinden erteleme işlemlerinizi yapabilirsiniz, E-devlet üzerinden işlemlerini yapamayanlar sorun yaşayanlar bulundukları bölgedeki askerlik şubesine giderek işlemlerini yapabilirler. Devlet kurumları artık elektronik ortamda birbirine bağlı olduğundan kütüğünüzün olduğu şubeye gitmek zorunda değilsiniz. Belgeler sistemde hazır halde olduğundan yanınıza Kimliğinizi alarak şubeye gidebilirsiniz, ne olur ne olmaz diyerek yanınıza diplomanızı da almanızda fayda var.


  Bu yazıya rağmen hala sorunuz varsa Durumunuz hakkında net bilgilere ancak askerlik şubelerinden ulaşabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgedeki askerlik şubesine giderek derdinizi anlatırsanız sizi yönlendirirler.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi theFaceless_ -- 26 Ekim 2020; 10:52:31 > • merhbalar ben 1997 doğumlu ve 2015 çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü meslek lisesi mezunuyum 2019 kadar tecil hakkım vardı ve bitti askerlik şubesine gidip 3 yıl daha tecil hakkımı kullanmak istedim ama böyle bir hakkımın olmadığını söylediler doğrumu
 • Turizmci02 T kullanıcısına yanıt
  Merhaba çocuk gelişimini bilmiyorum fakat ben mesleki ve teknik anadolu lisesi Teknik Lise mezunuyum Bilgisayar, Elektrik Elektronik mezunlarının ertelediğini gördüm kaldı ki bir mezun da benim. MSB' nin kendi sitesinde aynen şöyle yazıyor :

  Lise veya dengi okuldan mezun olduğunu belgeleyenlerin askerlikleri istekleri halinde mezuniyet tarihinden itibaren üç yıl, mesleki ve teknik lise mezunları için ilave üç yıl ertelenir. Bu erteleme süreleri lise veya dengi okul mezunları için 22, mesleki ve teknik lise mezunları için 25 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçemez.

  7179 sayılı Askerlik Kanununun 20. Maddesi kapsamında Mesleki ve Teknik lise mezunları Mezun olduktan sonra 3 yıl, bu 3 yıllık erteleme süresi bittikten sonra 3 yıl daha 25 yaşının sonuna kadar erteleyebiliyor Eğer 18 yaşında mezun olduysanız 24 yaşına kadar erteleyebiliyorsunuz. Tabi liseniz uygunsa.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi theFaceless_ -- 7 Ocak 2020; 13:12:8 >
 • çok teşekkürler usta ben iki askerlik şubesine gittim yok böyle bir hakkın dediler bende kaç kanuna baktım ama böyle bir hakkım var bu yüzden muayane bile oldum yarın tekrar askerlik şubesine gideceğim bir üstünüzle görüşmek istediğimi ileteceğim çok teşekkür ediyorum
 • bende çok programlı lise mezunuyum
 • Turizmci02 T kullanıcısına yanıt
  Mesleki ve Teknik liseler için kanun var ama dediğim gibi çok programlı çocuk gelişimi nedir bilmiyorum çünkü ben Bilgisayar programcılığı mezunuyum bir arkadaşta Elektrik Elektronik mezunu o da ben de erteletebildik. Hiç daha önce çocuk gelişimi vs. diye bir meslek lisesi duymamıştım ondan dolayı kesin konuşamıyorum ama kanunda da zaten bölüm belirtmiyor mesleki ve teknik lise mezunları diyor zaten.

  İsterseniz size verdikleri evrağın fotoğrafını da atabilirim onlara kanıt olarak göstermeniz için.
 • üstad bana göndereblir misin yarın askerlik şubesine göstereyim o evrağı
 • quote:

  Orijinalden alıntı: theFaceless_

  Mesleki ve Teknik liseler için kanun var ama dediğim gibi çok programlı çocuk gelişimi nedir bilmiyorum çünkü ben Bilgisayar programcılığı mezunuyum bir arkadaşta Elektrik Elektronik mezunu o da ben de erteletebildik. Hiç daha önce çocuk gelişimi vs. diye bir meslek lisesi duymamıştım ondan dolayı kesin konuşamıyorum ama kanunda da zaten bölüm belirtmiyor mesleki ve teknik lise mezunları diyor zaten.

  İsterseniz size verdikleri evrağın fotoğrafını da atabilirim onlara kanıt olarak göstermeniz için.
  üstad evrağın resmini gönderirsen burdaki askerlik şubesine gösterebilirim yoksa şubatta askere gitmek zorunda kalıyorum :-(
 • Turizmci02 T kullanıcısına yanıt
  yollayacağım.
 • tamam üstad teşekkürler
 • 1 celp erteletmek için ne yapmam gerekiyor? bu ay sonu tecilim bitiyor. Mayıs yerine kasımda gitmek için ne yapmalıyım?
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Cube00

  1 celp erteletmek için ne yapmam gerekiyor? bu ay sonu tecilim bitiyor. Mayıs yerine kasımda gitmek için ne yapmalıyım?
  Bu konu hakkında bilgim yok, askerliktecrubeleri com adresine konu açarsan oradan sana bilgi verirler.
 • Benim diplomada meslek lisesi yazıyor. Mesleki ve Teknik lise yazmadığı için tecil yapamıyormuş. Yaşım 24 hocam sınava hazırlanıyorum aylardır tecil olmadığı için her şey boşa gidecek. Ne yapmam lazım?
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Cube00

  Benim diplomada meslek lisesi yazıyor. Mesleki ve Teknik lise yazmadığı için tecil yapamıyormuş. Yaşım 24 hocam sınava hazırlanıyorum aylardır tecil olmadığı için her şey boşa gidecek. Ne yapmam lazım?
  Hangi bölümden mezunsunuz ? Bu arada yaşınız 24 zaten 25 yaşına girdiğinizde askere gitmek zorundasınız. Şöyle bir durum var zorla askere alma diye bir şey yok sınava kadar beklersiniz gitmezsiniz sınavdan sonra gider 6 ay yapar gelirsiniz. Çok çok para cezası yersiniz günlük 10 lira olarak. Sınavdan sonra teslim olursunuz kendiniz teslim olduğunuzdan dolayı cezanızda indirim de yaparlar. Başka bir çıkar yolu göremiyorum ben. Askerlik şubesiyle konuşun belki en azından sınav dönemine kadar ertelemenin yolunu bulursunuz.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi theFaceless_ -- 22 Aralık 2019; 20:30:53 >
 • Kaçak durumda sınava girsem bile okula kayıt olamıyorum yani boşu boşuna girmiş olacağım. Mayıstan kasım celbine erteleyebilirsem anca öyle kurtuluyorum.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Cube00

  Kaçak durumda sınava girsem bile okula kayıt olamıyorum yani boşu boşuna girmiş olacağım. Mayıstan kasım celbine erteleyebilirsem anca öyle kurtuluyorum.
  Haklısın kayıt yaptırmak için belge istiyorlar. Umarım şubeden işi çözebilirsiniz en azından görevli memurdan fikir alın belki bir şekilde fırsat yakalarsınız.
 • Şubeyi aradım hocam. Üniversite sınavına kayıt olup belgeni getirirsen seni kasım celbine atarız dedi.
 • Cube00 C kullanıcısına yanıt
  Sevindim, umarım her şey istediğin gibi olur bol şans
 • Teşekkür ederim :)
 • Bende erteleyemiyorum bagzilari erteleme yapmış mesleki ve teknik anadolu lisesi mezunuyum nasıl olacak?

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.