Şimdi Ara

MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANINA GÖRE YATAY GEÇİŞ VE ÖRNEK DİLEKÇE - ANA KONU (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
8.415
Cevap
192
Favori
579.010
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ihtiyar balıkçı

Arkadaşlar kesinlikle bölüm değiştirilmiyor. Yökün üniversitelere faksladığı yazıda zaten "Öğrencinin kayıtlı olduğu program ile geçmek istediği programın aynı olması gerektiği" diye bir madde var.

Benim anlamadığım konu ise örneğin ben bu sene kazandım hazırlıktan muaf olup 1. sınıfa başladım başka biri ise geçen sene kazandı hazırlığı okudu bu sene 1.sınıfa başladı. Yeni kazananlara öncelik mi tanınacak yoksa sıralamalara mı bakılacak ? Puana bakmaları çok saçma olur ben 2013te girmişim adam 2012de. Acaba bu durumda ne yapacaklar ?

Hocam ilk baştan böyle miydi yoksa yoksa sonradan mı düzenlendi ?
  • Hocam 21 Eylül'de yönetmeliğe bu maddeyi eklediler.

Öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, geçmek istediği üniversitenin diploma programının girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda, hazırlık sınıfı da dahil olmak üzere yatay geçiş için eğitim öğretim döneminin başlamasından itibaren en geç bir ay içinde başvuru yapabilir ve bu durumdaki adayların başvuruları yükseköğretim kurumlarının ilgili kurulları tarafından değerlendirilerek ilgili yıl için söz konusu diploma programının ÖSYM Kılavuzunda öngörülen öğrenci kontenjanının %10’unu geçmemek şartıyla yatay geçişleri kabul edilir. Başvurunun kontenjandan fazla olduğu durumlarda ÖSYS puanı en yüksek adaydan başlanarak sıralanarak kontenjan kadar adayın yatay geçişi kabul edilir.

Görüldüğü gibi üstü çok kapalı bir madde neyin ne olduğu belli değil daha sonra 4 Ekim'de her şey daha açık hale gelsin diye aşağıdaki maddeleri içeren yazıyı tüm üniversitelere faksladılar.

1- Yönetmelik değişikliğinin 2013-2014 öğretim yılı güz döneminden itibaren uygulanmaya başlayacaktır.

2- Her eğitim-öğretim döneminde eğitim-öğretim döneminin başlamasından itibaren en geç bir ay içinde başvuru yapılabilecektir.

3- Öğrencinin kayıtlı olduğu programı ile geçmek istediği programın aynı olması gerekmektedir.

4- Fakülte/Yüksekokulların ayrıca bir kontenjan ilan etmesi zorunlu değildir.

5- Bir programa başvuran öğrenci sayısının başvurunun yapıldığı yıl için ÖSYM Kılavuzunda yayımlanan kontenjanın %10’ununu geçmemesi durumunda adayların kayıtları yapılacak, başvuran aday sayısının kontenjandan fazla olması durumunda ise ÖSYM puanı en yüksek adaydan başlamak üzere kontenjan kadar adayın kaydı yapılacaktır.

6- Her dönem her program ve her sınıf için, o yıl için ÖSYM Kılavuzunda yayımlanan kontenjanın %10’unu kadar adayın başvurusu olması halinde başvurusunun kabul edilerek kayıtları yapılacaktır.

7- DGS ile yerleşen öğrencilerin de DGS puanlarının dikkate alınarak uygulamalar yapılacaktır.

8- Ara sınıfta okuyan öğrencilerin intibakları ilgili kurullar tarafından yapılacaktır.

9- Özel yetenek sınavı ile kayıt yaptıran adayların merkezi bir yerleştirme puanı bulunmadığından söz konusu maddeden yararlanamazlar.

10- Ara sınıfta okuyan öğrencilerin başvurması halinde ilgili yükseköğretim programına başvuru yapıldığı yılda ÖSYM ile öğrenci yerleştirilmemiş ise öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programa kayıt olduğu yıldaki ÖSYM Kılavuzunda yer alan kontenjan dikkate alınacaktır.

11- Öğrencinin geçmek istediği programa, öğrencinin halen öğrenim görmekte olduğu programa kayıt yaptırdığı yılda öğrenci kabul edilmemişse geçiş yapılamayacaktır.

12- Öğretim dili Türkçe programdan yabancı dilde eğitim yapan programlara geçişte öğrencinin yabancı dil şartını sağlaması gerekmekte olup, hazırlık sınıfında veya birinci sınıfın ilk dönemine geçiş yapmak isteyen öğrencilerin yabancı dil şartını sağlamaması durumunda yabancı dil hazırlık eğitimi almaları gerekmektedir.

13- Başvurunun değerlendirilmesinde sadece öğrencinin kayıtlı olduğu programa yerleştirildiği yıldaki ÖSYM puanı dikkate alınacak, başarı vb. şartlar aranmayacaktır.

Sonuç olarak bölüm değiştirmek kesinlikle mümkün değil. Ayrıca sonuçları açıklanan üniversitelere baktım bölüm değiştirmek isteyenlerinin sonucunda "Bölüm farklı olduğundan yatay geçişi kabul edilmemiştir" gibi açıklamalar var.

• quote:

Hocam 21 Eylül'de yönetmeliğe bu maddeyi eklediler.

Öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, geçmek istediği üniversitenin diploma programının girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda, hazırlık sınıfı da dahil olmak üzere yatay geçiş için eğitim öğretim döneminin başlamasından itibaren en geç bir ay içinde başvuru yapabilir ve bu durumdaki adayların başvuruları yükseköğretim kurumlarının ilgili kurulları tarafından değerlendirilerek ilgili yıl için söz konusu diploma programının ÖSYM Kılavuzunda öngörülen öğrenci kontenjanının %10’unu geçmemek şartıyla yatay geçişleri kabul edilir. Başvurunun kontenjandan fazla olduğu durumlarda ÖSYS puanı en yüksek adaydan başlanarak sıralanarak kontenjan kadar adayın yatay geçişi kabul edilir.

Görüldüğü gibi üstü çok kapalı bir madde neyin ne olduğu belli değil daha sonra 4 Ekim'de her şey daha açık hale gelsin diye aşağıdaki maddeleri içeren yazıyı tüm üniversitelere faksladılar.

1- Yönetmelik değişikliğinin 2013-2014 öğretim yılı güz döneminden itibaren uygulanmaya başlayacaktır.

2- Her eğitim-öğretim döneminde eğitim-öğretim döneminin başlamasından itibaren en geç bir ay içinde başvuru yapılabilecektir.

3- Öğrencinin kayıtlı olduğu programı ile geçmek istediği programın aynı olması gerekmektedir.

4- Fakülte/Yüksekokulların ayrıca bir kontenjan ilan etmesi zorunlu değildir.

5- Bir programa başvuran öğrenci sayısının başvurunun yapıldığı yıl için ÖSYM Kılavuzunda yayımlanan kontenjanın %10’ununu geçmemesi durumunda adayların kayıtları yapılacak, başvuran aday sayısının kontenjandan fazla olması durumunda ise ÖSYM puanı en yüksek adaydan başlamak üzere kontenjan kadar adayın kaydı yapılacaktır.

6- Her dönem her program ve her sınıf için, o yıl için ÖSYM Kılavuzunda yayımlanan kontenjanın %10’unu kadar adayın başvurusu olması halinde başvurusunun kabul edilerek kayıtları yapılacaktır.

7- DGS ile yerleşen öğrencilerin de DGS puanlarının dikkate alınarak uygulamalar yapılacaktır.

8- Ara sınıfta okuyan öğrencilerin intibakları ilgili kurullar tarafından yapılacaktır.

9- Özel yetenek sınavı ile kayıt yaptıran adayların merkezi bir yerleştirme puanı bulunmadığından söz konusu maddeden yararlanamazlar.

10- Ara sınıfta okuyan öğrencilerin başvurması halinde ilgili yükseköğretim programına başvuru yapıldığı yılda ÖSYM ile öğrenci yerleştirilmemiş ise öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programa kayıt olduğu yıldaki ÖSYM Kılavuzunda yer alan kontenjan dikkate alınacaktır.

11- Öğrencinin geçmek istediği programa, öğrencinin halen öğrenim görmekte olduğu programa kayıt yaptırdığı yılda öğrenci kabul edilmemişse geçiş yapılamayacaktır.

12- Öğretim dili Türkçe programdan yabancı dilde eğitim yapan programlara geçişte öğrencinin yabancı dil şartını sağlaması gerekmekte olup, hazırlık sınıfında veya birinci sınıfın ilk dönemine geçiş yapmak isteyen öğrencilerin yabancı dil şartını sağlamaması durumunda yabancı dil hazırlık eğitimi almaları gerekmektedir.

13- Başvurunun değerlendirilmesinde sadece öğrencinin kayıtlı olduğu programa yerleştirildiği yıldaki ÖSYM puanı dikkate alınacak, başarı vb. şartlar aranmayacaktır.

Sonuç olarak bölüm değiştirmek kesinlikle mümkün değil. Ayrıca sonuçları açıklanan üniversitelere baktım bölüm değiştirmek isteyenlerinin sonucunda "Bölüm farklı olduğundan yatay geçişi kabul edilmemiştir" gibi açıklamalar var.

Hocam hangi üniversiteler açıklamış sitelerine girip ayrıntılara bakayım.

• Hocam ben de tek tek üniversitelere baktım googleda envai çeşit arama yaptım Zaten üç beş üniversite açıklamışhttp://www.amasya.edu.tr/media/233367/ekim_yatay_ge_i_.pdf bu linkte son üç kişiye bakın göreceksiniz
  • Cok anlamsiz bir madde olmus o zaman bu. Yanlis tercih maduriyetine bir sekilde yardim etmiyor ki. Sadece sehrini degistirmek isteyenlerin isine yarar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: C.Crow

Cok anlamsiz bir madde olmus o zaman bu. Yanlis tercih maduriyetine bir sekilde yardim etmiyor ki. Sadece sehrini degistirmek isteyenlerin isine yarar.

Hocam zaten bu maddenin yanında Suriyeli ve Mısırlı öğrencilerin yatay geçişiyle ilgili bir madde daha geldi. Amaç zaten bizi düşünmek değildi sadece biz mızmızlanmayalım diye bu madde konuldu

• quote:

Hocam ben de tek tek üniversitelere baktım googleda envai çeşit arama yaptım Zaten üç beş üniversite açıklamışhttp://www.amasya.edu.tr/media/233367/ekim_yatay_ge_i_.pdf bu linkte son üç kişiye bakın göreceksiniz

Eyvallah hocam :) Karamanda yayınlamış
  • Heh tamam simdi oldu. Diyordu. Ne ise yarayacak diye meger buymus dertleri.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: C.Crow

Heh tamam simdi oldu. Diyordu. Ne ise yarayacak diye meger buymus dertleri.

Hocam herkes kendi derdine düştüğü için haliyle umursamadı kimse pek
  • Hocam ben 3 üni.ye basvurdum kendi bölümümden.Diyelimki biri geldi ve gitmedim bir daha geçiş yapamaz mıyım ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Legnd

Hocam ben 3 üni.ye basvurdum kendi bölümümden.Diyelimki biri geldi ve gitmedim bir daha geçiş yapamaz mıyım ?

Hocam bu konuda bir bilgim yok ama muhtemelen yapabilirsiniz. Sonuçta ÖSYS gibi değil kazanıp da gitmezseniz başkalarının hakkını yemiyorsunuz siz kayıt yaptırmazsanız yedeklere sıra geliyor yani öyle bir sıkıntı olmaz şahsi kanaatime göre.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Legnd

Hocam ben 3 üni.ye basvurdum kendi bölümümden.Diyelimki biri geldi ve gitmedim bir daha geçiş yapamaz mıyım ?

Hocam bu konuda bir bilgim yok ama muhtemelen yapabilirsiniz. Sonuçta ÖSYS gibi değil kazanıp da gitmezseniz başkalarının hakkını yemiyorsunuz siz kayıt yaptırmazsanız yedeklere sıra geliyor yani öyle bir sıkıntı olmaz şahsi kanaatime göre.

Anladım hocam sağolun
  • Arkadaşlar eger yatay gecis kabul görürse eski okulumdaki belgeleri (diploma v.s) okul mu geciriyor ? yoksa gidip kendim mi alacağim ? Birde yatay gecis yaptigima dair belgeyi eski okulumdan alabilirmiyim ki ?
  • Arayıp ulaşıpta ayrıntılı bilgi alan var mı ?
  • Arkadaşlar esasen ben bir üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışıyorum. Başvuruyu da kuzenim için yaptık bu haberi de ilk duyduğumda kimse bilmiyordu ve sürede sınırlı olduğu için burda paylaşmak istedim. Umarım geçiş yapmak isteyen herkes için faydalı olmuştur. Bizim başvurduğumuz yerler farklı üniversitelerdeki aynı bölümler ama henüz bir cevap alamadık inşallah bu hafta içinde neticelenir. Zaten arkadaşın paylaştığı YÖK yazısına göre de farklı bölüm ihtimali ortadan kalkmış görünüyor ilk hafta ben yökü aradığımda aynı puan türünden farklı bölüm olabilir denmişti ancak sonra görüş değiştirmişler demek ki sanırım bir çok öğrenci bölüm değiştirdiğinde intibak sorunları ortaya çıkar diye hiç uğraşmak istememişlerdir. Şuan itibariyle bir çok üni için başvuru süresi dolmuştur artık sonuçları ilan etmeleri gerekiyor bir an önce. Bizde bekliyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fyilmaz -- 22 Ekim 2013; 18:17:08 >

• Arkadaşlar peki birşey soracağım.Ben şu an 1.Sınıf Makine Mühendisliği(İngilizce) okuyorum.Bu sene için geçti ama seneye Erciyes Üniversitesi Makine Mühendisliği İkinci Öğretime geçmek istiyorum.Puanım yetiyor.Geçebilir miyim?Geçersem direk 2.sınıftan başlayacağım değil mi?
  • Abiler farklı bölümlere geçilmiyor diye boş bir yenilik demeyin.İnşallah benim başvurum kabul olursa çok işime yarayacak.Ben de İstanbul üniversitesinden haber bekliyorum.http://ogrenci.istanbul.edu.tr/wp-content/uploads/2013/10/MERKEZİ-YERLEŞTİRME-PUANIYLA-YATAY-GEÇİŞ-TAKVİMİ.pdf burda takvimi de yayınladılar.

@fyilmaz hocam bu işi de senin sayende öğrendim.İnşallah olursa sana sürprizim olacak
  • quote:

Orijinalden alıntı: KingOfShadows

Arkadaşlar eger yatay gecis kabul görürse eski okulumdaki belgeleri (diploma v.s) okul mu geciriyor ? yoksa gidip kendim mi alacağim ? Birde yatay gecis yaptigima dair belgeyi eski okulumdan alabilirmiyim ki ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KingOfShadows -- 22 Ekim 2013; 21:11:17 >
  • quote:

quote:

Arkadaşlar eger yatay gecis kabul görürse eski okulumdaki belgeleri (diploma v.s) okul mu geciriyor ? yoksa gidip kendim mi alacağim ? Birde yatay gecis yaptigima dair belgeyi eski okulumdan alabilirmiyim ki ?

dostum bildiğim kadarıyla o belgelerle felan yatay geçiş yaptığın üniversite ilgileniyor.eski üniversitenden istiyorlar onlar.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.