Şimdi Ara

MERKEZİ SİSTEM PAY ÖLÇERDE EK 15 DERECE SARTI YARDIM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
2.840
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • bulundugum site merkezi sistem olarak ısıtma mevcut sıcaksu ve ocak içi herkezin ayrı sayacı var benim sıkıntım su gelen fatura ek-3 15 derecece sartına uymuyor değip peketlerin üzerindeki kalorimetrenin yazdıgı deger değilde baska sabit bir değer verip onu ödetiyorlar mesala bu ay 485 birim yakmısım fakat faturam 837 birim üzerinden hesap görmüş bu durum gecen sene uygulanmıyordu bu sene fazladan bi para veriyorum her ay söyle bir durumda var peteklerde termostatik vana var ve minimum 2.5 altına inmiyor ve faturada %30 luk ve %70 lik dilimlerde hesaplanıyor.kısın n basında gelen bi faturada evim 105 m ek3 15 derece sartı için ısınma degeri 285 birim gelmiş ben 230 birim yakmısım fakat 3 blok yan tarafımda oturan bi akrabamın evi 135 m ek 3 15 derce sartında ısınması 265 birinm binalar aynı yıl yapıldı iç dizaynarı aynı tek fark metrekarleri mantiken onun daha fazla olması gerekirken benimki daha fazla bunun mantıgı nedr naıl hesaplanır bilgi verebilen bi arkadas varsa memnun olurum

• bu yönetmelik ve hesapla ilgili bilgisi olan bi arkadas yokmu yada nerden öğrenebileceğimi bilen birisi
  • merhaba 15 derece şartı daireler arasında ısı kaybını önlemek için uygulanmaktadır makine mühendisleri odası türkiyeyi bölgelere ayırmış ve bu bölgelere her ay için kat sayı belirlemiş ve bu kat sayı her ay farklı örneğin ocakta farklı nisan ayı için farklı bu o ayların hava sıcaklıklarına göre değişkenlik göstermekte 15 derece şartının hesaplanması ise

a : Kalorimetrelerden toplanan değer
    b: toplam alan
    c: ortalama bir metre kare başına tüketim

d : aylık katsayı

f: 1 metre karenin ısınması için asgari kwh

g: daire metre karesi

t: toplam asgari ısınma

a/b:c
    c*d=f
    f*g:t

yani toplam kalorimetrelerden 25000 khw toplanmış olsun toplam alan ise 6100 m2 ve o ayki kay sayı 0,76 dairenin m2 si 125 m2

25000/6100 : 4,10 kwh

4,10*0,76 : 3,12

3,12*125 : 390 kwh asgari ısınma

sizin tüketiminiz eğer 390 kwh ın altında kalıyor ise otomatikmen sistem 390 üzerinden faturalandırma yapar daire tüketimi 0 olanlar için de yine sistem 390 khw üzerinden faturalandırma yapar

örneğin tüketimi 0 olan bir daire

8000 ₺ fatura gelmiş ise biraz önceki hesaplamadan gidersek

%30 : 2400/6100 : 0,39*125 : 48,75 ₺
    %70 : 5600/25000 : 0,22*390 : 85,80 ₺

toplam ödenecek fatura : 134,55₺ ödemesi gerekmektedir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.