Şimdi Ara

merak ettiğim bir konu ! asya eski işlemcileri üretmeye devam mı ediyor !?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
1
Favori
344
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merak ettiğim bir konu ! asya eski işlemcileri üretmeye devam mı ediyor !?

anakartın desteklediği en üst model işlemciyi araken birde ne göreyim !

herkesin bildiği şu ünlü alış veriş sitesinde

bundan 10 yıl önce satılan işlemciler var

ve işin garibi ! bir çok kişi benim gibi düşünüp dünyanın her yerinde sipariş verip

ürünlerin kontrol etmişler ve sorunsuz çalışıyor diyen yorumlar var.

işlemcinin üretim stok sayısına şöyle bir baktım

1000 adet üzeri stok bilgisi görünüyor

şimdi bunu 2. el olarak toplasalar bile

bu kadar ürünü tek tek kontrol edecek zamanları mantık olarak yok

uzun lafın kısası sanırım asyada eski 32 nm mimarisi üretim makineleri boş durmuyor.

bu konuyu merak ettim bu konuda sizin düşünceniz nedir !?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 17 Aralık 2021; 7:10:26 >

• 32nm ile üreten bir sürü ürün hala var bütün fabrikalar 6 8 nm üretmiyor zaten yanlış bilmiyorsam samsung ve tsmc üretiyor sadece . bir yerde okumuştum TSMC nin şuanki fabrikasının kurulum maliyeti 80 milyar dolar japonya ya kurucağı fabrika 22 milyar dolardı sanırsam ve 16 22 nm üretim yapıcak . avrupadaki fabrika da bu tarz bir üretim yapıyor.

• Karmaşık komponentler içermeyen çipler ve özellikle işlemciler onlarca yıl çalışıyor. Bu halde eski sistemlerden çıkan işlemciler, bozuk laptop veya gömülü anakartlardan sökülen işlemciler, grafik işlemciler, bellek çipleri, anakart kontrolcü çipleri sökülüp, gömülü sistem olanlar yeniden üretilen anakartlara takılarak ucuz giriş seviye oyun/internet/multimedia sistemlerinde ve hatta madencilik sistemlerinde kullanılıyor.

Özellikle eski intel anakart çipleri yeni anakartlarda kullanılarak milyar tane sağlam eski işlemciyle yeniden hayat buluyor. 10-15 yıllık 2-4 çekirdekli intel işlemciler-4/8vs çekirdekli sunucu(xeon) işlemciler ucuz alternatif ve yeterli baz performansı sağladığı için ekonomik sistem içinde döngüye devam ediyorlar.

• iade kampanyalarıyla, dijital atık olarak vs. toplanıyor. iş görecekleri ayrılıp satılıyor

• bu işlemciler refurbish sistemlerin işlemcileridir. asılnda eski sistemlerden sökülmüş temizlenmiş ya da yeni ihs vs montajlanmış işlemciler. türkyiedeki en iyi markası turbox, daha sonra da çer çöp olan esonic falan gelir.

gündelik kullanımda falan iyidir. ama aşırı güçlü oyun vs de problem çıkma olasılığı fazladır. işlemci kendini ziyadesiyle throttle ediyor aşırı ısınabildiği için.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.