Şimdi Ara

Menfez Çözüm önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
47.507
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DH Anonim -- 8 Mayıs 2022; 1:27:12 >

• benim evde 9.katda ama bendeki kombi hermatik .Ben camı şu plastikler var kırılacak ürünlerin arasına koyulan sıkınca patlayan yuvarlaklar şeklinde onla kapadım rüzgarı kesti.
  • kombiniz hermetik ise ( gerekli havayı bacasından alıyor ise ) menfezi bmw528 in yaptığı gibi arasına birşeyler koyup tekrar vidalayarak kapatabilirsiniz, en azından gelen havayı azaltabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aktuz

kombiniz hermetik ise ( gerekli havayı bacasından alıyor ise ) menfezi bmw528 in yaptığı gibi arasına birşeyler koyup tekrar vidalayarak kapatabilirsiniz, en azından gelen havayı azaltabilirsiniz.

benim yaptıgım ile rüzgar %80 azaldı ama az da olsa giriyor süküp içine alimünyum folyo koyayım diyorum ama azıcıkda hava girsin mutfaga hem nem rutubet olmasın hem koku oluşmasın hemde gaz vs için biraz temiz hava lazım.
  • Güvenliğiniz için menfezi ellemeyin
  • benim kombim hermatik ocak otm gaz kesme emniyetli ocaklardan .Zaten uygulagım seyle rüzgar tamemen kesilmiyor azalıyor baya..kaldıki ev zaten rüzgar alıyor kapı pencere vs yerden
  • Siz kombiniz hermetik mi değil mi önce onu öğrenin.
    Eğer kombiniz hermetik ise (yani yanma havasını bacasından alıyorsa, yanma kombi içerisinde kapalı bir odacıkta gerçekleşiyorsa, ev havasından kullanmıyorsa) bahsi geçen menfezi kapatabilirsiniz. oda yine de havalansın derseniz kısabilirsiniz.

Hermetik kombilerde menfez gerekmez, şartnamelerinde de yazmaz. menfez yanma için gerekli havayı ortamdan alan bacalı cihazlar içindir.

Şartnamelerden ve neyi ne için yaptığından haberi olmayan teknik elemanlar yüzünden her ortama takılıyor. o nedenle cihazınızın hermetik olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Hermetik değilse menfez gereklidir.

İlgili şartnameleri kontrol edebilirsiniz.
  • zaten pvc camlarını yaza degiştecegim inş akustık ısıcam takacam o zaman menfez derdindende kurtulmuş olacam
  • konuyu tazeliyorum.
    kombi balkonda,
    mutfak surgulu cam ile balkona aciliyor.
    surgulu camdada menfez var..lakin surgulu camin surgu araliklarindan muazzam hava girisi var.
    simdi ben menfezi komple kapatsam, fitillerin arasindan gecen hava dogalgaz sikismasi yada mutfakta yanan gazin korbonmonoksitini disari cikmasini saglarmi..
    ocagin ustunde bacali aspirator var.

camdan zaten baya bir hava girisi var birde menfezden iceri sogugun girmesini istemiyorum.
    guvenlik adina yanlis bir hamlede yapmak istemiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • isnuerog İ kullanıcısına yanıt
    Menfezi kapatmayın hava girişi gerekli çok hava giriyorsa en azından menfezin yarısını kapatın

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • isnuerog İ kullanıcısına yanıt
    Menfezin içine elyaftan yapılmış aspiratör yağ filtresi yerleştirin böylece hava akışını azaltmış olursunuz.
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    Benim kombi mutfak balkonunda , balkonu cam balkonla kapattim.
    Yalniz menfez 2 tane bırakmışlar. Birinden kombi bacasi cikiyor , diğerinden de aspirator borusunu cikarmak istiyorum.
    Bu durumda balkonda direk dış ortamla baglanti kalmiyor sorun olur mu ? Kombi gb062.
    Temperli cama sonradan delik acilamiyormus ...
    Kombinin bacasinin çıktığı delik kombi bacasinin yaklasik 2 kati , orda kalan bosluk yeterli olur mu ?

• Peki, yoğuşmalı kombilerde menfezi kapatmanın ne gibi zararları olabilir? Güvenlik anlamında bir sıkıntı olabilir. Bunun yanında yakıt tüketimine herhangi herhangi bir etkisi var mıdır?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben yeni doğalgaza geçtim. Hem kombinin olduğu yerde, hem de mutfakta problemsiz soba bacalarım var. Gerek boyut, gerek yükseklik olarak menfez ile aynı durumdalar. Buna ramen her iki yere kuzey yönlü menfez açmışlar. Ev mustakil ve en tepede. Menfezler sayesinde evde fırtına esiyor. Üstelik, birbiriyle iletişime geçip cereyan yaptırıyorlar.
    Benim öğrenmek istefiğim şu: Soba bacaları menfez görevi yapmıyor mu? Sonuçta soba yakarken menfez kullanmıyorduk.
    Ben bu menfezleri kapatsam , kaçak durumunda ölür müyüm, yoksa doğalgaz sobabacalarından tahliye olur mu?

• Menfezin amacı

1- Yanan ocağın havasını temin etmek.

2- Evin içinde cihazlardan veya tesisattan gaz kaçağı olursa basınç oluşup patlama tehlikesi yaratmasın diye basıncı oluşturan fazla gazı dışarı atmak.

Menfezi dışarı hava çıkmayacak şekilde kapatmak çok tehlikeli.

Bina içi dairelerde Doğalgaz patlamalarının en büyük sebebi menfez kapatmak aman dikkat.

Dışarı gaz çıkışını engellemeyin sıkıntı yapar☺

• oder O kullanıcısına yanıt

snn mantık iyi doğru diyorsundan- menfezden hava gelmediği bi an yokki hep içeri hava veriyor gaz nasıl çıkıcak o menfezden hep odanın içine üflüyor kahvelerdeki gibi pervaneli sistem olsa içerdekini dışarı üflese daha mantıklı bişey olmaz mı ? yani yeni sistemlerde bunu yapmayı zorunlu hale getirseler 5 liralık pilastik taktıracaklarına

• dostum elektrikli fan gazı ateşleyip patlatma tehlikesi olduğundan uygulamıyorlar. menfezin amacı bina içindeki gaz basıncını azaltmak + ocak yanarken oksijen takviyesi yapmak. gaz atımını klapeli bir sistemle yapsalar iç basınç artınca klape dışarı açılır dışardan kuvvetli rüzgar eserse klape otomatik kapanır fakat yapmıyorlar. mutfak aspiratörlerinde var fakat onlarda çok dandik çoğu montajda takmıyor ilerde yağdan takılıp kapalı kalır diye.

• böyle bir şey var etkisi nedir kullanmadım.

Menfez Çözüm önerisi
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.