Şimdi Ara

Mekanik Pilsiz SLR makineler ???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.824
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar bu topikte tamamen mekanik ve yarı mekanik 35mm Analog SLR fotoğraf makinaları hakkında bir kategorizasyon çalışması ve bilgi paylaşımı yapalım istedim böylece nostaljiyi seven ve filmli makinelere dönmek isteyenler için bilgilendirici oluruz... Diğer yandan ben de aklımdaki soruya cevap bulmuş olurum...

1) Pozometre pilli / perde ve diyafram pilsiz (mekanik)
    2) Pozometre pilsiz / perde ve diyafram pilli (mekanik olmayan)

Tabi pozometresi pilsiz (siyanür vb. ile) çalışan makinelerde artık pozometresi düzgün çalışanı bulmak çok zor böyle makinalar için pozometre zaman aşımına uğramış diyebiliriz... Dolayısıyla pozometre (pilli veya pilsiz) farkı gözetmeksizin,, perdesi (enstantane/shutter) ve diyaframı (exposure/f) pilsiz yani tamamen mekanik çalışan makinelerin bir listesini yapabilirmiyiz...

Hazır böyle bir liste yapmışken bildiğiniz makineleri yazarken bilginiz dahilindeyse perdesinin (kumaş veya metal, çelik vs) malzemesini de yazabilirseniz çok iyi olur...

Nikon fm ve fm2 = mekanik perde / pilli pozometre / çelik perde (inanılmaz 1/4000 pilsiz perde hızı ile)

Canon ae1 ve ae1 program = pilli perde / pilli pozometre (pilsiz çalışmaz / çok göz önünde bir makina olduğu için yazıldı)

Leicaflex SL, SL2 = pilsiz perde

Pentax MX = pilsiz perde

Pentax LX = pilsiz perde ***1/60'a kadar

Leica R6.2 = pilsiz perde

Pentax Spotmatic = pilsiz perde / pilli pozometre

Pentax Spotmatic II = pilsiz perde / pilli pozometre

Pentax SP1000 = pilsiz perde / pilli pozometre

Asahi Pentax (1957) = pilsiz perde

Pentax S = pilsiz perde

Pentax K = pilsiz perde

Pentax S3, S2, S1 (H3, H2, H1) = pilsiz perde

Pentax SV = pilsiz perde

Pentax S1a = pilsiz perde

Asahiflex = pilsiz perde

Asahiflex 1a = pilsiz perde

Asahiflex IIa ve IIb = pilsiz perde,

.
    .
    .
    .
    .
    .
    BUYURUN...!

• Kimsenin ilgisini çekmedi sanırım :S
  • quote:

Orijinalden alıntı: refugee

Kimsenin ilgisini çekmedi sanırım :S

Çekti ama şöyle güzel görsellerle ilk mesajı zenginleştirebilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: madmax50

quote:

Orijinalden alıntı: refugee

Kimsenin ilgisini çekmedi sanırım :S

Çekti ama şöyle güzel görsellerle ilk mesajı zenginleştirebilirsiniz.

evet iyi fikir bu konuda bir çalışma yapmalıyım :) teşekkürler
  • "Nikon fm ve fm2 = mekanik perde / pilli pozometre / çelik perde (inanılmaz 1/4000 pilsiz perde hızı ile) " fm2 de titanyum perde olan modelleri var ve bu modelleri tutulmakta (perdesi bal peteğine benziyor bunların) uzun süre önce kullanmıştım ve çok memnun kalmıştım.

slr sınıfına girmeye vonglender rangefinder makinalar var. bunlarda tam mekanik modellerde mevcut. model isminin sonunda m ile ifade ediliyor.

hatırladığım kadarı ile nikon ft serileride pilsiz çalışabiliyor (webten kontrol etmek gerekir.) f-f2-f3 serileride pilsiz çalışabiliyor. ancak pozometre için pil isteyebilir sanırım (webten kontrol etmek gerekir.)yanlışım var ise düzeltebilirsiniz.
    özellikle fm2 titanyum perde ve f3 serilerini tavsiye ederim. çok sağlam cihazlardır.
    olympus om4 ti modelleri var. pek bulunmaz ancak (pilsiz çalışıp çalışmadığını hatırlamıyorum) mekanik slr makinaların dönüm noktası denilebilir. (contaxları nich ürün sınıfına sokarsak :) yoksa contax derim. )

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.