Şimdi Ara

MEGANE II AIRBAG HATASI?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
21.046
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Megane 2 hb dci 2007 model aracım var.

dün şehirlerarası bir yolda 100 km git 100 km gel yaklaşık 200 km yolculuk yaptım.

yola çıktığımda cruise control'ü açıp varış noktama kadar kapatmadım.

dönüş için araca binip çalıştırdığımda ekranda "airbag'ı kontrol ettir" yazısı vardı ve airbag ışığı yanıyordu.

windows kullanıcı mantığı ile aracı kapatıp tekrar çalıştırdım birkaç kez ancak aynı hatayı vermeye devam ettim.

ayrıca cruise control çalışmamaya başladı, ekrana yazısı gelip ışığı yanmasına rağmen çalışmadı.

akşam eve varınca da sağına soluna baktım, ancak çok fazla anlamam.

pazartesi sabahtan servise uğramayı düşünüyorum, ancak bunu daha önceden yaşamış olan ya da bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

• Airbag için koltukları ileri geri yaptın mı?
  • sürücü koltuğu geri gelmiyordu, eşim arabayı en son kullandığı için çok öndeydi.
    bende biraz sertçe geriye doğru ittim, ancak öyle geriye doğru geldi.
    bununla mı alakalı acaba?
  • Koltuk hızlı veya sert biçimde ileri geri oynatıldığında airbag kablosu temassızlık yapabilir,kablolar zamanla aşınabileceğinden kopabilir de. Sorununuz büyük ihtimalle koltuğu hareket ettirdiğinizden kaynaklanıyor.Koltuğun altındaki airbag kablosunu kontrol edin gevşemişse yerine oturtun.Düzelmezse servisi ziyaret etmeniz gerekebilir. Megane II beyni bazı durumlarda sapıtabiliyor ve elektronik donanımların çalışmamasına sebep olabiliyor. Hız sabitleyicinin çalışmama sebebi de airbag hatasının beyinde karmaşıklığa yol açmasından kaynaklanıyor olabilir.
  • büyük ihtimal direksiyondaki döner kondaktör arızası meganelerde kroniktir eğer sorun kondaktördense airbage giden (direksiyon)ve cruse giden kablolar kopuyor 400 500 arası masrafı var maise mail atın sorun oradansa mutlaka paylaşım isteyin bütün meganelerin başına gelecek er yada geç gelir ....
  • crouse control de çalışmıyorsa ya döner kondaktör sorunudur ki bunda direksiyonu çevirirken çıtırtı sesi gelir yada sigorta sorunudur.
  • koltuk hareket ettirilince benimkindede çıkıyo aynı sorun koltukla oyna ileri geri düzelir
  • Dostum bu sorun neredeyse çoğu arabada var. Ve bür türlü çare bulamıyorlar.

Bende de 2007 Passat var. Aylarca bu sorunla uğraştım durdum.. Her 15 günde bir özel servise gidip hata mesajını sildirmekle uğraşıyordum..
    Koltukların ileri geri oynamasından kaynaklandığını söylüyorlar ancak alakası yok. Yani, eşinizin koltuğu ileri almasından kaynaklanmadı bence..

Sonunda çözdüm bu problemi. İyi bir özel servis önerdiler sanayide. O servisin çözemeyeceği sorun yok dediler, götürdüm arabayı..

Arka koltuğun altında bir soket değişti. Her 15 günde bir aynı hatayı veren araba, neredeyse 3 aydır airbag fault hatası vermiyor.

Sanayideki usta ile iddaya girmiştik. Eğer 3 ay içinde aynı sorun tekrarlanmazsa, sana bir tepsi baklava getireceğim demiştim.. 3 ayın dolmasına 3 gün kaldı. 3 gün sonra 1 tepsi baklava ile sanayinin yolunu tutacağım gibi görünüyor

Sorunun sebebine gelirsek ,

Aracımızı iç-dış yıkamaya götürdüğümüzde kapı eşiklerini yıkamak için kapıları açarlar ve o basınçlı su ile eşikleri yıkarlar. Bizler birşey olmayacağını düşünürüz ancak, eşiklerden süzülen su, döşemelerin altındaki airbag soketlerine temas edebilir. Bunun sonucunda, zamanla o soketlerde oksitlenme başlar ve araba 'airbag fault' hatası verir.

Bence iyi bir özel servise gidin, durumu anlatın. Muhtemelen soketlerden biri oksitlenme yapmıştır..

Kolay gelsin

• airbag hatalarında genelde airbag ısıgı bide service ısıgı yanıyor, hiç ekranda airbagı kontrol ettir yazısı yazdıgını duymadım, ben gecen hafta değiştirdim döer kondaktörü sadece airbag ve service ısıgı yanıyordu, sizinki sanki daha farklı bi problem gibi geldi bana,
  • koltukların ileri geri gelmesinden kaynaklanana tipik bir megane 2 kronik sorun..

koltuğu iyice geriye itin altta zemine giren kabloyu göreceksiniz döşemenin içine doğru altta soketlere bağlıdır o soketleri fazlaca hırpalamadan iki parmağınzla sıkıştırn bi boşluk oluşuyor bağlantı bu nedenle kesiliyor az kurcalayınca ışığın söndüğünü durumun düzeldiğini göreceksiniz ..servistekide aynı şeyi yapacak ..

mümkün mertebe koltuğu çok ileriye yada geriye getirmemeye çalışın
  • Airbag kablolarının sıkışmasından kaynaklanıyor bir airbagciye gidip Işıkları söndürtebilirsin. Ben bedavaya yaptırmıştım hiç tanımadıgım bir airbagciye.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CemalBahar

Airbag kablolarının sıkışmasından kaynaklanıyor bir airbagciye gidip Işıkları söndürtebilirsin. Ben bedavaya yaptırmıştım hiç tanımadıgım bir airbagciye.

Ama bu sadece görsel bir çözüm değil mi? Allah korusun herhangi bir kazada senin airbagler açılacak mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: vural_kral

quote:

Airbag kablolarının sıkışmasından kaynaklanıyor bir airbagciye gidip Işıkları söndürtebilirsin. Ben bedavaya yaptırmıştım hiç tanımadıgım bir airbagciye.

Ama bu sadece görsel bir çözüm değil mi? Allah korusun herhangi bir kazada senin airbagler açılacak mı?

Yok arabaya basınç uygulandıgında o her türlü açılacak.Yani airbag gözlerine basınç geldiğinde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PapuaYeniGine -- 27 Ağustos 2011; 2:05:47 >
  • quote:

quote:

quote:

Yok arabaya basınç uygulandıgında o her türlü açılacak.Yani airbag gözlerine basınç geldiğinde.

Peki neden "döner kondoktör" müdür nedir? o parçayı neden değiştiriyorlar? Belki de senin problemin daha basit bir şey?

• Direksiyonla ilgili bir sorun yaşadın mı? Ani kırma vs. gibi.
  • quote:

Direksiyonla ilgili bir sorun yaşadın mı? Ani kırma vs. gibi.

Bende bu problem 2 aydır var. soketleri temizlediler ama sorun çözülmedi. kondüktör den olduğunu söylediler. ani direksiyon hareketinden sonra oluşan bir şey değil. en azından ben hatırlamıyorum.
  • quote:

quote:

Bende bu problem 2 aydır var. soketleri temizlediler ama sorun çözülmedi. kondüktör den olduğunu söylediler. ani direksiyon hareketinden sonra oluşan bir şey değil. en azından ben hatırlamıyorum.

Sorun airbag hata lambası yanması mı ? Asıl sorunu anlayamadım.
  • quote:

quote:

quote:

evet. service ve airbag lambası yanıyor.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Direksiyon altından ana merkeze giden kablolar var onlar sıkıştığında herhangi bir sorun olmasada o ışıkları yakıyor.Muhtemelen öyledir.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Direksiyon altından ana merkeze giden kablolar var onlar sıkıştığında herhangi bir sorun olmasada o ışıkları yakıyor.Muhtemelen öyledir.

inşallah öyledir. teşekkürler ilgin için.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.