Şimdi Ara

Megane 4 vites sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.020
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 13
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
  • Ortalama Mesaj Aralığı 5 gün 5 saat 50 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • beyinsis (3 mesaj) FurkanEmir411 (3 mesaj) suatcagdas (2 mesaj) defiant82 (2 mesaj) BekirARSLAN (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (8 mesaj) Mobil (11 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
  • 2018 model megane 4 edc aracım var 57 bin km de yogun trafikte dur kalk yaparken 1. Viteste ayağımı gazdan cekince sanki frene basmışım gibi oluyor ve ani hızlanmalarda sanziman kararsız kalıp boşa geciyor araba bagırmaya basliyor bu sorunların sebebi nedir sizce ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blackmanng09 -- 7 Eylül 2020; 17:8:13 >

|
    |
  • Sebebi çift kavrama şanzımana sahip olması, kronik herkesin yaşadığı sorunlar.
  • Aracı satma vakti gelmiş.

Garantisi devam ediyorsa yetkili serviste bir baktırın.

• Birçok megane da olan bir şey maalesef. Yazılım güncellemesi var mı diye kontrol ettirebilirsiniz
  • Yoğun trafikte hemen her çift kavrama bunu yaşıyor, durunca boşa almak bir nebze daha iyi hale getiriyor.
  • Alırken demediler mi çift kavrama bı gün patlayacak işte otomatik böyle heleki çift kavrama ise bigun olacaktı güncel kavrama değişimi EDC de serviste 11-12 bin tlcikMegane 4 vites sorunu yok öyle sol ayağım cennete hem de sorunsuzMegane 4 vites sorunu 

• Klasik Edc sorunları. Çok tutarlı bir şanzıman değil. Fluence(2014) kullanırken aynıları hatta daha fazlası başıma geliyordu.

40-50 ile giderken kavşakta yavaşlayıp durunca gaza bastığın ilk 2 saniye hiç bir tepki vermez ,ortada kalırsın.

Dur kalklarda hemen 2 ye aldığı için 1 e geri inerken zaman zaman küt diye vuruntu yapar.

Yokuşun başında durduğunda bir daha kalkmaz. İlla aç kapa yapmak lazım . 6 dan beşe geçerken ince bir uğultu yapar vs vs.

Yolda bile kaldım 120 ile giderken katır kutur sesler geldi bir anda şanzıman arızası yazıp 30 a düştü araç. zar zor kenara çekebildim o ara. Sonrası çekici ile servis .

Bir gün yokuş yukarı sıkışık trafikte dur kalktan çok ısındı şanzıman. arıza yazdı. Kat küt ede ede bir de üstüne kapalı otoparka çektim. İşimi yaptım geldim 1 saat sonra. Hiç birşey olmamış gibi devam etti. Çalışmasaydı kapalı otoparktan nasıl çıkarırdık bilemiyorum. Maceram çok Edc ile ;)

İlk 3 sene garantiden vites ayırma çatalı vs bir sürü parçası değişti. Garantisi bitti elimizde kalacak şanzıman derken artık kullanmaya alıştık mıdır nedir ilginç şekilde sorun yaşamadık. Araç şu an 190binde. Yağ bakımı ,disk, balata , triger harici hiç birşey değişmedi ekstra.

Dur kalk trafikte manuele çekip 2 ye geçmesine izin vermiyorum mesela. O trafikte 1-2, 2-1 çok gidip geldiği için sapıtıyor. Gaz tepkilerinede alışınca bir şekilde sürüşünüz normalleşiyor. Güncelleme yaptırıyorsunuz ilk 1 gün iyi sonraki gün yine aynı.

Servisteki usta başıyla baya haşır neşir olmuştuk şanzıman sebebine.2 ayda bir servise gidip şuna bir adaptasyon yapsanız diyordum.

Garantisi devam ediyorsa şikayetlerini dile getirin. Benim gittiğim yetkili servis hiç kullanıcı hatası diye birşey demedi. Ne zaman şanzımandan gitsem bir şekilde yapıp verdiler. Bu konuda Renault servisini ciddi anlamda iyi buluyorum. İstanbuldaysanız KemalTepret acıbademe gidin Merdan usta var servisin ustabaşı. Onunla test sürüşüne çıkma talebinde bulunun. Sadece şöyle oluyor deyip yanında oturun. Hatta siz söylemeden sorununuzu anlayıp hemen işleme başlayacaktır.

Ford focusu kavrama sorunu var diye götürünce normal deyip geri yolluyorlar mesela. Teste çıkıyorsun teybi açıyor adamlar. Sırf kavramadaki tırrr diye gelen sesi duyma diye. Sen teybi açsan nolur senden aldıktan sonra ben süreceğim yine o arabayı.....

• Sebebi 3 harfli. E-D-C.

• Çift kavrama veya robotize şanzımana sahip tüm araçlarda aynı sorunlar yaşanıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: FurkanEmir411

Yoğun trafikte hemen her çift kavrama bunu yaşıyor, durunca boşa almak bir nebze daha iyi hale getiriyor.

Dsgde yok böyle bişey

• quote:

Orijinalden alıntı: beyinsis

Dsgde yok böyle bişey

Alıntıları Göster

DQ200 lerde var, ilk gaz tepkisi ısındıkça en çok sapıtan çift kavrama şanzımandır DSG. Boşuna fanboyluk yapmayın.

• beyinsis b kullanıcısına yanıt
    eloq kullanıcısına yanıt
    FurkanEmir411 F kullanıcısına yanıt
    illa çift kavrama şanzıman olacaksa en azından ıslak kavrama (yağlı) olanlara bakılmalı bence. yeni üretim megane 4 (7 ileri EDC) olanlar daha başarılı ve sorunsuz eskisine göre. benzer şekilde eski dsg şanzımanlar (yağlı tip olanlar) daha sorunsuz DQ200 kuru kavramalara göre.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suatcagdas -- 4 Aralık 2020; 23:31:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: suatcagdas

illa çift kavrama şanzıman olacaksa en azından ıslak kavrama (yağlı) olanlara bakılmalı bence. yeni üretim megane 4 (7 ileri EDC) olanlar daha başarılı ve sorunsuz eskisine göre. benzer şekilde eski dsg şanzımanlar (yağlı tip olanlar) daha sorunsuz DQ200 kuru kavramalara göre.

onu hep söylüyorlar da ben de bir yazı okumuştum yabancı bir teknik adamın yazdığı, kuru kavramanın (aslında kuru değil bu da yağlı diyor) ıslak olandan çok da farklı olmadığını söylüyordu sorunluluk konusunda. ben henüz hiç sorun yaşamadım. bence biraz da kullanımla ilgili. aşırı yavaş gidince yarım debriyaj yapıp şanzıman ısındı uyarısı veriyor. manuelde de aşırı yavaş gidersen aynı sorunu yaşarsın. ben buna dikkat ediyorum, başka da birşeye dikkat etmiyorum. bu uyarıyı sadece bir kere aldım, o andan itibaren bir daha aşırı yavaş gitmedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: FurkanEmir411

DQ200 lerde var, ilk gaz tepkisi ısındıkça en çok sapıtan çift kavrama şanzımandır DSG. Boşuna fanboyluk yapmayın.

Alıntıları Göster

2 senedir kullanıyorum, yok böyle bir sorun. sağdan soldan duyduğun kulaktan dolma şeyleri anlatıyorsun. zaten böyle şeyler yapıyorsa çift kavramanın anlamı ne? tek kavrama yapıp geçsinler. çift kavrama dediğin yağ gibi akmalı, dsg'de olduğu gibi.

• quote:

onu hep söylüyorlar da ben de bir yazı okumuştum yabancı bir teknik adamın yazdığı, kuru kavramanın (aslında kuru değil bu da yağlı diyor) ıslak olandan çok da farklı olmadığını söylüyordu sorunluluk konusunda. ben henüz hiç sorun yaşamadım. bence biraz da kullanımla ilgili. aşırı yavaş gidince yarım debriyaj yapıp şanzıman ısındı uyarısı veriyor. manuelde de aşırı yavaş gidersen aynı sorunu yaşarsın. ben buna dikkat ediyorum, başka da birşeye dikkat etmiyorum. bu uyarıyı sadece bir kere aldım, o andan itibaren bir daha aşırı yavaş gitmedim.

Alıntıları Göster

yok be hocam öyle bişey, "kuru olanda aslında ıslak oluyorsa ıslak olan daha çok ıslakmı oluyor o zaman" onu söyleyende yabancı vag fanıdır muhtemelen, vag fanboyu sadece bizde olacak diye bişey yok sonuçta Megane 4 vites sorunu 

ıslak kavramada debriyaj plakalarıda yağ içinde dönüyor bu da yoğun trafikte aşırı ısınmayı önlüyor. kuru kavrama olanlarda böyle bir durum yok adı üstünde zaten (içerideki şanzıman dişlileri elbette yağlanarak dönüyor hepsinde, buradaki fark kavrama plakalarıyla ilgili bunların kuru yada yağlı olma durumu)

wiki'de resmi teknik tablo var bununla ilgili olarak, kuru kavrama olanlar (dry) ve ıslak kavrama olanlar (wet) şanzıman koduna göre diğer teknik detayları ile beraber gösterilmiş.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Direct-shift_gearbox

Megane 4 vites sorunu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suatcagdas -- 5 Aralık 2020; 0:32:12 >

• quote:

2 senedir kullanıyorum, yok böyle bir sorun. sağdan soldan duyduğun kulaktan dolma şeyleri anlatıyorsun. zaten böyle şeyler yapıyorsa çift kavramanın anlamı ne? tek kavrama yapıp geçsinler. çift kavrama dediğin yağ gibi akmalı, dsg'de olduğu gibi.

Alıntıları Göster

Tamam.

• quote:

Dsgde yok böyle bişey

Alıntıları Göster

Puhaaa

• Kronik bu
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.