Şimdi Ara

Megane 3 - Anahtarsız çalıştırmada ilginç durum (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
55
Cevap
0
Favori
16.078
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: umutsirvan

Güvenlik açığı degil tam tersine güvenlik önlemi. Arac hareket ederken (130 km/s) yaramaz cocuk anahtarı veya kartı camdan atmış ve sürücünün haberi yok. 5 sn sonra arac birden stop ederse ne olur o zaman sen duşun.

Katılıyorum.
  • Benzin kaç para olmuş adamlar olduğu yerde araba çalıştırıyor isterseniz araç boş tayken gazada yüklenin klimayo sna getiri n daha çabuk benzin biter.Motordda ölür değiştirme paraası verirsiniz
  • Büyük çoğunluk bunun güvenlik açığı olmadığını aksine güvenlik önlemi olduğunu söylüyor. Haklı tarafları var, ancak;

1. Anahtarla çalışan araçların hemen hemen tamamında anahtarı çıkarmak için önce öne itmek gerekir. Bu anahtarın yanlışlıkla çıkarılmasını önlemek için alınmış bir önlemdir.
    2. Anahtarsız çalışan araçlarda az da olsa arabayı çalışır unutma olasılığı vardır. Zira rahatlık insanlarda alışkanlık yapar.
    3. Anahtarla çalışan araçlarda arabaya binerken inerken bütün sürücüler refleks olarak ceplerindeki araba anahtarını yoklayıp yanlarına aldıklarından emin olurlar.
    4. Bilinçli olarak çalışır durumda bırakılan araçlarda eğer araçta biri bırakılıyorsa mutlaka aracın içeriden kilitlenmesini sağlamak gerekir.
    5. İster anahtarla çalışsın ister anahtarsız çalışsın hiç bir araçta bir çocuk yalnız bırakılmamalıdır.
    6. Anahtarsız çalıştırmanın büyük bir konfor sağladığına yüzde yüz katılıyorum.

Katılımınız için teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dbdanisman -- 12 Ekim 2013; 20:22:52 >

• Şu anda kullandığım Laguna ııı'de eller serbest kart sistemi var. Kart cepten çıkarılmadan kapılar açılıyor, kilitleniyor, araç çalıştırılıyor.
  • Bendeki Hyundai Genesis Coupe'de de anahtarı takmadan araç çalışıyor. Ancak anahtar arabanın dışına çıktığı anda araç dıııt dıııt dıııt ötüyor 5-10sn boyunca, bu hatırlatması olmuş oluyor. Ondan sonra sen ister tekrar arabaya dön, ister dönme araba çalışmaya devam ediyor...
  • quote:

Güvenlik açığı degil tam tersine güvenlik önlemi. Arac hareket ederken (130 km/s) yaramaz cocuk anahtarı veya kartı camdan atmış ve sürücünün haberi yok. 5 sn sonra arac birden stop ederse ne olur o zaman sen duşun.

• quote:

Orijinalden alıntı: BenGiDeR

Araç kendi kendine stop etmez etmemelide. O kartın bir şekilde bozulması/pilinin bitmesi halinde araç hareket halindeyken stop etse ne olacak? İşte asıl güvenlik açığı bu olur. Şimdi hareket halinde olduğunu algılayan bir sensör koysunlar diyebilirsiniz ama bu bile sadece ihtimali düşürür tamamen ortadan kaldırmaz.

Bir diğer unsurda birçok kişi motoru çalışır durumda bakıp biryerlere gider. Siz otomatik stop ettirirseniz bunu da imkansız kılarsınız. Örneğin arabada birileri beklerken siz inip Marketten birşey alacaksınız, bankadan para çekeceksiniz vs. Bu sırada motor stop edecek dolayısı ile klima duracak vs.

Anahtarsız çalıştırma sistemi varken motoru çalışır vaziyette bırakıp kapıları kilitleyebilirsiniz anahtarlı sistemde bu mümkün olmaz. Bu yüzden anahtarı üzerinde bırakılan kaç tane araç çalındı. Yani Anahtarsız çalıştırma güvenlik açığı değil faydası bile sağlar aslında.

Bu sadece Renault da böyle değil ben daha kendi kendine stop eden bir araç görmedim.

Benim arabada anahtar üstünde çalışırken kapıları kilitleyebiliyorum.
    Ama dediklerinizde haklısınız. O bir nimet.

• quote:

Nokta konmuş ben virgül koyarak uzatmak istemiyorum
  • Bi arkadaş demiş ki araç çalışır ama hareket ettirilemez..

Yani kart sürücünün yanında , sürücü markete kasaba gitmiş...
    Aracın kapılar açık ve araç rölantide çalışıyor.. Kötü niyetli biri geldi araca girdi , kart araçta olmadığı için aracın şanzımanı veya herhangi bir sistemi aracın hareket etmemesini mi sağlıyor... Bunu deneyen var mı ?
  • ASX'de çalışır vaziyetteyken anahtarla beraber arabadan inince stop etmiyor ama araba alarm sesi veriyor. Bu şekilde dalgınlıkla arabayı valeye verip indim. 5 dakika sonra mekanın içinde vale gelip beni buldu. Abi anahtarı ver de arabayı kitleyeyim dedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tunerrus -- 13 Ekim 2013; 22:26:59 >
  • Bende de HB Touch sport var kafamı karıştırmıyor değil.O yüzden bir yere inecek olursam tamamen kapatıp,kilitleyip kartı cebime koyup çıkıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BIXI MAN

Bi arkadaş demiş ki araç çalışır ama hareket ettirilemez..

Aracın kapılar açık ve araç rölantide çalışıyor.. Kötü niyetli biri geldi araca girdi , kart araçta olmadığı için aracın şanzımanı veya herhangi bir sistemi aracın hareket etmemesini mi sağlıyor... Bunu deneyen var mı ?

Deneyelim bir bakalım.
  • renault bu sistemi en az 10 yıldır kullanıyor

sadece eller serbest sisteminin ülkemize gelmesi biraz geç oldu. sanırım ilk makyajlı laguna 2 ile geldi

eğer bi açık olsaydı renault tan kan alırlardı zamanında
  • stop etmeden aracı kitlemeden bırakıp gidicen

sonra güvenlik açığı

ata ata bitiremediniz şu okları renoya

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aydoğan*

quote:

Orijinalden alıntı: BIXI MAN

Bi arkadaş demiş ki araç çalışır ama hareket ettirilemez..

Deneyelim bir bakalım.

buna benzer bir olay benim başıma geldi aracı vale ye teslim etmiştim çıkışta arabayı aldım bi baktım kart sinyali verdi 150 metre kadar uzaklaşmıştım kart valede kalmış stop ettirmeden döndüm aldım yani araçta kart yoktu kartsız bir şekilde gidip geldim siz siz olun aracı valede yıkamacıda teslim alırken ilk iş anahtarı almak olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omerska -- 14 Ekim 2013; 12:16:21 >

• Aracın anahtarını/kartını yıkamacı dahil kimseye vermem.
  • Butun anahtarsiz calisan arabalarda bu sekilde. Eger motor calisiyorsa anahtar disari ciksa bile arac stop etmez. Hatta gecen ben de stop etmeyi unutup inmisim araba 8 saat calismis (Megane degil).

Siz guvenlik acigi diyorsunuz ama aslinda bu olay guvenlik icin. Calisan bir araci surucunun direktifi olmadan otomatik olarak stop etmek olmaz, Heleki tekrar calistirmak mumkun olmayacaksa. Arac kendi kendine stop ettigi icin bir kaza olsa ureticinin basi yanar hic bir uretici bu riski almaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: chener

bende megane st var.araç çalışırken anahtarla araçtan inince araba stop etmiyor ama aracı da kimse hareket ettiremiyor.o açıdan güvenlik sorunu yok.

aklımdan bu geçiyordu çalışmak evet ya hereket
  • quote:

bu ne şiddet bir senaryo 130 km hızda cam neden ve niçin açılır hangi zat buna kalkışabilir benim kontrolümdeki hiç bir vasıtada bu mümkün olamadı mesela.

lütfen kızmayın lakin çok ekstrem olmuş hatta na mümkün.

yok açık buldum diyorsanız evet

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TEPEE PREMİUM PACK -- 14 Ekim 2013; 16:11:24 >
  • Aynı durum passatta var bence güvenlik açığı falan değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.