Şimdi Ara

Megane 3 1.5 dci EDC otomatik vites yakıt tüketimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
2.232
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2012 model megane 3 Sport Tourer 1.5 DCI EDC otomatik şanzıman, 148.000 km de araç sahibiyim.

İzmir’de oturuyorum ve araç klima açıkken 7,5 Lt/100 km yakıyor. Ben bu aracı az yaksın diye almıştım ama umduğum gibi değil.

Beklentim en azından 6,5 lt idi. Focus dizel otomatik 3 sene kullandığım için ne kadar agresif kullansam da 6,5 civarı yakıyordu. Ki Ford Renault a göre daha fazla yakıyor biliyorum.

Araca Liqui Moly 21491 dizel sistem temizleyici ve Liqui Moly Ceratec yağ katkısı ekledim sonuçları gözlemliyorum.

Ancak klima kapalı bile olsa 6-6,5 civarı bir tüketimim var.

Lastiklerim Michelin 225/45/17 ancak yakıt tüketimi A değerinde.

Benzer araç ya da motora sahip kişiler 5-6 LT arasında geziniyor diye biliyorum.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.
    Teşekkürler

• Şehiriçi dur kalk trafikte maalesef normal.

• parker48 kullanıcısına yanıt
    Aslında Ford focus ta böyle değil, daha az yakıyor. Ondan bi garip geldi.
  • hknerdr kullanıcısına yanıt

Bodrumda dur kalk trafikte 1.3 Punto bile 6.5 yakıyor. 5 litre yakan dizel yok Bodrumda.

• Megane 3 edc aracım varken yaptığım yakıt ölçümlerinde yol bilgisayarının %12-13 gibi fazla hesapladığını görmüştüm. İsterseniz siz de deneyin belki de hatalı gösteriyordur.

• Antalya kullanıcısına yanıt
    Siz nasıl hesapladınız? Full depo doldurarak mı?

Evet, birden fazla kez.

• Bu arada bi Çankaya Alsancak yapayım dedim şu an 8,1 oldu :( depoyu fulleyince sıfırlamıştım, 2 diş azaldı benzin ortalama bu.
    Bence çok kötü…
  • yakıtı ortalama hızınız belirler
  • quote:

Orijinalden alıntı: hknerdr

Bu arada bi Çankaya Alsancak yapayım dedim şu an 8,1 oldu :( depoyu fulleyince sıfırlamıştım, 2 diş azaldı benzin ortalama bu.
    Bence çok kötü…

Bence tüketim normal değil, D segment tam otomatik araba bile bu kadar yakmıyor.

• Merhaba, 2009 1.5 dci BVA (4 ileri tam otomatik) 230.000 km sahibiyim. Ankara içi iniş çıkış dahil yakıt ortalamam 5.1 lt. Aracımı satın aldığımda yakıt tüketimi ortalama 6.9 lt idi.

Ne mi yaptım?

*Enjektör temizliği ve ayarı

*Turbo'nun bakımı

*17" lastik takılı idi. 15" fabrikasyon lastik taktırdım. Her 5-6bin km'de hava filtresini (30-35 TL) değiştiririm.

*10.000-11.000.-km bakımını yapıyorum. her bakımda mazot filtresini değiştiriyorum.

*Aracı aldığım yıl :2013 Aldığım kilometre :76.000 km...

Niye yazdım?

Enjektör ve turbonuzu kontrol ettirin. Bir de yokuş çıkarken araç gaz yemiyor ise mazot yokuş sensörü var. Onu değiştirin. Bu sensör bozuk olduğunda araç en küçük yokuşta hızlanmak için aşırı yakıt tüketir. Sensör arızasından. İnşallah en kısa sürede probleminizi çözersiniz. Selamlar...

• 2020 model touch dci edc aracım var. şehirler arası 4.5, şehir içi 5,5 , ortalamada 5 yakıyor. klima hep açık , genelde hanım ben ve çocuk olarak yol alıyoruz. aracınızda bir sorun olabilir, veya benım aracım da yıllar geçince sizin dediğiniz gibi olacak.

• Bu arada gaz verdiğimde sanki araç yeteri kadar güç almıyor gibi hissediyorum.

Yokuşlarda destek sistemi kesilince gaza basınca yetmiyor hafif geri kaçırıyor.

sizce şanzıman mı? yoksa enjektörlerde mi bi sorun olabilir? belki yakıt fazlalığı bundan da olabilir.

görüşünüz nedir?

sorun veya sorunlarınız var.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.