Şimdi Ara

Mazda'nın SUV'u Mazda CX-5 [ANA KONU] (21. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
482
Cevap
16
Favori
53.938
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba 2018 Model CX-5i yarın bayiden teslim alıyorum inş.

Aracı teslim alırken dikkat etmem gereken hususları paylaşabilir misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ydnsnr

Merhaba 2018 Model CX-5i yarın bayiden teslim alıyorum inş.

Aracı teslim alırken dikkat etmem gereken hususları paylaşabilir misiniz?
    Çok güzel araç, hayırlı olsun. Sıfır alınan bir araç için ne tavsiye edilebilir ki? Nakliye esnasında oluşabileecek ufak tefek çizikler vs. var mı? Gözü tırmalayan simetrik hatalar var mı? gibi şeyler kontrol edilebilir. Zaten bayi detaylı olarak size bu müthiş aracı anlatacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi e-rose -- 9 Mayıs 2018; 2:2:15 >
  • e-rose kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Web sitesinde teknik özelliklerinde max hızı 179 km/saat olarak belirtilmiş.
    Gerçekten son hızı bu mudur? 2 lt motora göre az gibi geldi bana.
  • Otomatik şanzıman limitörü var ve hızı 180 km ile sınırlıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aracımı aldım

Şu ana kadar sürpriz yaşamadım. Donanımla ilgili görüşlerimi ve genel değerlendirmelerimi müsait bir vakit paylaşacağım.

İlk 500 km’yi 8 LT/100 km ile geçirdim.(şehirdışı)

• Arkadaşlar 3 Nisanda ötvsiz şekilde 100.000 lira ile anlaşıp fiyatı sabitleyerek Cx-5 siparişi geçtik araç haziran sonuna doğru gelecekti ve zam gelirse araca yansıtmayacaklardı. Bu şekilde kapora vererek sipariş formu oluşturduk.

Nitekim araç geçen hafta geldi ve arandım. İzmit bayisi mazdanın şuanki fiyat üzerinden yani zamlı fiyattan kendilerine fatura kestiğini ve 200.000 i aştığı için bu aracı geliş fiyatı zamlı olduğu için indirim yapsalar dahi alamayacağımı ve benim durumumda 3 kişi daha olduğunu söylediler. Üzgün olduklarını haklı olduğumu söylediler ama bu kadar. Bir çözüm yok!!!

Bunun üzerine mazda türkiyeyi aradım konuştuğum kişi içerde bu konu hakkında görüştüklerini ve bir çözüm aradıklarını belirtti ayrıca çağrı merkezini arayıp şikayet kaydı oluşturmamı istedi. şikayet kaydıda bıraktım ve şuan beklemedeyim.

Neye yansam bilemiyorum....

4 ay araba beklemememi?
    4 ay önce alabileceğim 197.000 liraya 3008 dizel otomatik gtline fiyatına şuan golf alabilecek olmama mı? (bu araç şuan 250.400TL.)
    subaru ile mazda arasında kalıp kararımı mazdadan yana kullanmama mı?
    ve şuanki fiyatıyla hiçbir şekilde cx-5 subaru vb. araç alamama mı?
    sizce neye yanmalıyım?

Yani burda yaşadığım mağduriyet okadar büyük ki bu işin sonuna kadar gideceğim.

Madem bir hata yapmışlar bunu siz söylüyorsunuz bir sonraki partide fiyatı bizim siparişe göre geçsinler beklemeye razıyım ama o da yok. Belkide bu işin içinde başka bir iş var ama bilemiyorum.

Eğer bir çözüm bulunmazsa dediğim gibi hukuki olarak sonuna kadar gideceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi farstone -- 21 Haziran 2018; 17:58:24 >

• Nasip değilmiş diyerek çok kafa yormaya gerek yok bence. Kolay bir durum değil ama yapacak bir şey yok. Döviz kurunu bir ay içinde yüzde elli olarak devalüe edenlere yanabilirsin bir ihtimal.
  • Bende imzalı satış formu, aracın bayiye geldiği tarihten sonra kesilmiş kaşeli,imzalı proforma fatura var ve buradaki belirtilen ücretler anlaşmış olduğum 100.000TL olarak yazılı.
    bu durumda neden nasip değilmiş diyerek çok kafa yormamak gerekiyor onu anlamadım. Bayi hatanın mazda türkiye tarafından yapıldığını söylüyor haklısınız özür dileriz diyor ama sonuç yok.
    siz haklı durumda olup ta hakkınızı aramak yerine bu şekilde mi yaklaşıyorsunuz başınıza gelen olaylara.
    Döviz kuru olarak ta benim yapabileceğim bir şey yok malesef seçim günü gidiyorum oyumu atıyorum fakat bir şeyin değiştiği yok malum kişiler çoğunlukta.
  • quote:

Orijinalden alıntı: farstone

Bende imzalı satış formu, aracın bayiye geldiği tarihten sonra kesilmiş kaşeli,imzalı proforma fatura var ve buradaki belirtilen ücretler anlaşmış olduğum 100.000TL olarak yazılı.
    bu durumda neden nasip değilmiş diyerek çok kafa yormamak gerekiyor onu anlamadım. Bayi hatanın mazda türkiye tarafından yapıldığını söylüyor haklısınız özür dileriz diyor ama sonuç yok.
    siz haklı durumda olup ta hakkınızı aramak yerine bu şekilde mi yaklaşıyorsunuz başınıza gelen olaylara.
    Döviz kuru olarak ta benim yapabileceğim bir şey yok malesef seçim günü gidiyorum oyumu atıyorum fakat bir şeyin değiştiği yok malum kişiler çoğunlukta.
    İnsanın nasibinde varsa gelir hintten yemenden, nasibinde yoksa da ne gelir elden? Benim inancım bu şekilde, sen inanmıyorsan saygı duyarım. Hakkını arayacak hukuki bir ortam kalmış mı? Limit üst sınırı geçmiş ve seni bu durumda hangi mahkeme haklı bulacak ve üst limiti geçen ve kanunen alamayacağın bir arabayı hangi hakim, hangi hukuk hangi sistem "haklısın bu araba senin hakkın git al" diyebilir.

Hukuktan anlayan arkadaşlar konunun nereye varacağını ve ne olduğunu gayet iyi bilirler, hukuktan anlamaynalar da git hakkını ara diye gaz verirler. Her türlü takdir senin, elindeki fatura ve diğer belgelerle dava açma özgürlüğüne sahipsin ama kazanma hakkına değil. İster kabul et, ister kız, ister küs.

• Ortada bir mağduriyet var mağdur edilmişim bunu kadere bağlamamak gerekiyor. Sen bir şey alırken dolandırılsan kaderim böyleymiş yapcak bir şey yok mu diyeceksin yani?
    Hak Hukuk elverdiğince peşini bırakmayacağım. Bu konuda haklı olan benim fakat hukuk ne diyecek bilemiyorum. Kanun bu şekilde yazılmış diye mağduriyetin hiçe sayılmaması gerekiyor. Haklı olduğum karar verilirse aracın ötv masraflarını mazdaya yıkıp tabikide bu aracı alabilirim. Bu şekilde basit düşünerek sallamamak gerekiyor.
  • quote:

Ortada bir mağduriyet var mağdur edilmişim bunu kadere bağlamamak gerekiyor. Sen bir şey alırken dolandırılsan kaderim böyleymiş yapcak bir şey yok mu diyeceksin yani?
    Hak Hukuk elverdiğince peşini bırakmayacağım. Bu konuda haklı olan benim fakat hukuk ne diyecek bilemiyorum. Kanun bu şekilde yazılmış diye mağduriyetin hiçe sayılmaması gerekiyor. Haklı olduğum karar verilirse aracın ötv masraflarını mazdaya yıkıp tabikide bu aracı alabilirim. Bu şekilde basit düşünerek sallamamak gerekiyor.
    Tamamen haklısın, kolay gelsin.
  • anladığına sevindim.

• quote:

anladığına sevindim.
    Anladım diye bir cümle kurmadım. Senin beni anlamamış olmanı tasdikledim sadece. Ömrümüz vefa ederse gelişmeleri merak ediyorum, umarım senin lehine sonuçlanır.
  • quote:

Bende imzalı satış formu, aracın bayiye geldiği tarihten sonra kesilmiş kaşeli,imzalı proforma fatura var ve buradaki belirtilen ücretler anlaşmış olduğum 100.000TL olarak yazılı.
    Size verdikleri proforma faturanin mali bir degeri yok. Aranizda yaptiginiz anlasmanin detaylarini gosteren bir sozlesme sadece. Gercek fatura yerine gecmediginden onunla bir hak arayabileceginizi zannetmiyorum.

Keske en bastan Mazda icin 4 ay bekleme riskine girmeseydiniz.
    Subaru'ya bir bakin bence. Belki 200 bin limitinde forester kalmistir ellerinde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sierre34 -- 23 Haziran 2018; 23:58:12 >

• elimde araç geldikten sonra hazırlanan proforma faturada mevcut, bu da mı birşey ifade etmiyor?

• quote:

elimde araç geldikten sonra hazırlanan proforma faturada mevcut, bu da mı birşey ifade etmiyor?
    2016 sonundaki otv degisiklikliginde bircok kisi bir gecede sizin gibi magduriyet yasadi. Ellerindeki proforma faturalarin veya satis sozlesmelerinin bir ise yaramadigini hatirliyorum.

Sizin araba geldikten sonra anlastiginiz fiyat uzerinden proforma fatura kesip sonra vazmigectiler? Ellerinde araba olup gercekten faturalandirmamalari zaten fiyat uzerindeki tereddutlerini gosteriyor.

• yukarıdaki mesajımda belirtmiştim. Bayi mazdanın hata yaptığını faturayı anlaştığımız fiyat üzerinden değilde şuanki fiyat üzerinden kestiğini bu şekilde aracı ötvli alamadığımı belirttiler. bayi bu durumu geç farketti anlayacağınız. proforma fatura kestiği günün akşamında. kanunda aracın geldiği fiyat üzerindem en fazla %10 indirim yapıldığını ve bu şekilde bile 200.000 i geçtiği için alamayacağımı belirtti. dedim benim hatam nedir? özür dileriz hata mazdadan kaynaklanıyor, kusura bakmayın :)

• farstone kullanıcısına yanıt
    merhaba

öncelikle duruma üzüldüğümü ifade etmek isterim.

Devletin ötv indirimiyle ilgili kanunu güncellikten uzak. düzenleme yapılması gerekli.

can sıkıcı bir durum. Özelde de belirtmiş olabilirim tuzla mazda da bana benzer şekilde imzalı satış sözleşmesi hazırladığı gün dışarda olduğum için kapora gönderememişken, bana hiç bir dönüş yapmadan gidip aracı başka birine satmış. Satış sorumlusu tabirimi mazur görün artis bir tip. Havalar civalar. Sanki her sene 20 bin araç satan firma sahibi gibi tripler. Ticaret ahlakına uymayan bir davranıştı. Sonra aklımda olmayan bir renk için bursa inallar otoyla angajmana girdim. Satış danışmanı arkadaş istanbuldakinin 180 derece tersi sıcaklıkta ve ilgideydi. Biraz da kısmetimize araç tr'ye beklenenden 1 hafta erken giriş yaptı mayıs başında.

Senin durumun biraz mazda'nın* ama büyük oranda sana sözlü olarak fiyat garantisi veren bayinin hatası kanımca. çünkü o dönemde 7-8 mazda bayi ile görüştüm. çoğu elinde araç olmayan bayi araçların gelecekleri tarihteki fiyatlarının geçerli olduğunu söylemişti. Ben de hem kur riskini almak istememem hem de 3-4 ay daha beklemek istemeyişimden ötürü kısa vadede alabileceğim renk ve bayilerle ilerledim. * Mazda türkiye'nin hala belçikaya bağlı bir ofis olması, muhatap bulamamanız eksi tarafları.

İşin hukuki boyutunu bilmiyorum. Umarım yardımcı olurlar bir şekilde. Çünkü mazda müşteri memnuniyetini yüksek tutan bir marka olarak bilinir.

Şahsi olarak alışverişte mala aşık olmamaya gayret eden biriyimdir. Bu aracı düşünmeden evvel peugeot 3008 Allure EP düşünüyordum. Takas için aracıma 3 bin tl fazla verselerdi bugün peugeot sahibiydim. 3 bin tl beni ne zengin ederdi ne de batırırdı ama içime sinmedi bi türlü. Zaten sonrasında aracımı kendim, teklif edilen tutarın 5 bin tl üzerinde sattım.

Uzattım biraz. Özetle hakkında hayırlısı olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ydnsnr -- 26 Haziran 2018; 23:50:57 >

• Teşekkür ederim. Haber bekliyorum dediğin gibi hayırlısı olur umarım.. Doluya dikkat et :)

• 
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.