Şimdi Ara

Matematik sınav sorusu / gerçektir. Lütfen sonuna kadar okuyun. Gülmek Garanti..!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
5.540
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Soru, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinin İşletme Matematiği kitabından gerçek bir alıntıdır. Hiç dokunulmadan ve yorumsuz şekliyle verilmiştir:


  Kitap Adı: İşletme Matematiği
  Yazar: Prof. Dr. Müh. Yılmaz Tulunay

  Sayfa: 173 Soru :


  Amerika'ya lisansüstü çalışmalar yapmak üzere giden Mehmet, iki kız arkadaş edinmiştir. Bunlar Mary ve Nancy'dir. Mehmet'e göre;

  a-) Mary olgun bir kızdır ve klasiklerden zevk almaktadır. Böyle bir yerde onunla 3 saat birlikte olmak 12 dolara mal olmaktadır. Diğer taraftan Nancy daha çok popüler eğlenceleri yeğlemektedir. Onunla böyle bir yerde 3 saat birlikte olmanın maliyeti de 8 dolardır.


  b-) Mehmet'in bütçesi gönül ilerine ancak ayda 48 dolar ayırmasına olanak vermektedir.
  Ayrıca, derslerinin ve çalışma koşullarının ağır oluşundan dolayı, kız arkadaşlarına en fazla ayda 18 saatlik süre ve 40.000 kalorilik enerji ayırabilmektedir.


  c-) Mary ile her buluşmasında 5.000 kalori enerji harcayan Mehmet, Nancy için bunun iki katını harcamaktadır. Eğer Mehmet'in Mary ile buluşmaktan beklediği mutluluğu 6 birim ve Nancy ile buluşmaktan beklediği mutluluğun da 5 birim olduğunu biliyorsak, mutluluğunu maksimize etmek isteyen Mehmet'in sosyal yaşamını nasıl planlaması gerekecektir?


  Grafik ve cebirsel yoldan bulunuz.


  BİR ÖĞRENCİNİN CEVABI:

  Sayın Hocam, Bu Mehmet şerefsizi buradan Amerika'ya lisans üstü çalışma yapmaya gitti de herifin s...nin derdi bize mi düştü? Biz burada tahsili bırakıp karıya, kıza dalsak bizi de böyle ballandıra ballandıra kitaplara yazar mısın? Neyse geçelim sorduğunuz sorunun cevabına;

  a-) Bi kere bu Mehmet ibnesinde iki hatuna ayrı ayrı zaman harcayacak g.. de, para da yok, sıkarrrr. Ayrıca dünya piyasalarında saati 100 dolardan açılıp minimum 50 dolara kadar düşen tarifeler göz önüne alındığında, 3 saati 12 dolarlık ya da 3 saati 8 dolarlık karılardan hayır gelmez. Muhtemelen Mary 68, Nancy 79 yaşındadır ve ikisinin de bu güne kadar yattıklarının haddi hesabı yoktur. Bu durumda Mehmet'in hem vakit darlığı, hem kadınların hali, hem de para yokluğu sebepleriyle bu iki orospuyla grup seksi yapması gerekir.
  b) Mehmet'in bütçesi (bu gönül işi tabirini ben anlamadım)sevişmek için ayda 48 dolara yetiyorsa zaten bu o.....çocuğunun mastürbasyon yapması daha uygun olur. Böylelikle iki ay para biriktirip bu çuvalların yerine doğru dürüst bir karıya zıplar ve ayırdığı 40.000 kaloriyi hakkıyla harcar.
  Ama siz bu cevabı kabul etmeyeceğiniz için şöyle cevap verelim; Mehmet'inbütçesi 48 dolara yettiği için ancak grup seks yapılacağından pazarlıkla miktar iskontosu alınır ve bütçe rahatlatılır.Böylelikle ayda ayırdığı saati 3 saate bölersek 6 kez yapmış olur ve her sevişmede 40.000/6= 6700 (yaklaşık) kalori harcar. Bu hayvan bir seferde kesintisiz 3 saat zıplayabiliyorsa zaten Amerika'da kalması ve buralara dönmemesi hepimiz için hayırlı olur.
  c-) Mehmet Mary ile her buluşmasında 5.000 kalori harcıyorsa yukarıdaki hesaba göre Nancy'ye sadece 6.700 - 5.000 = 1.700 kalori kalır ki bu da Nancy gibi falafoş bir motoru sadece gıdıklar. Bu durumda birinden 6, diğerinden 5 birim zevk alan Mehmet'in Mutluluğunu maksimize etmesi için kendisini de birilerine d..dürmesi gerekir.
  Sonuç olarak bu işe alışan Mehmet'in bundan sonraki sosyal yaşantısını kaşarlı bir ibne olarak planlaması gerekir. Bu sayede ayda 48 dolar tasarruf sağladığı gibi üste para da kazanarak bütçeyi de düzeltir.

  Saygılarımla arz ederim.

  NOT : Sınıfta bir tek bu çocuk geçmiştir.!!! • oha ya yok böle bişey harbi gerçekni bu :D bu cocuk ekonomi bölümü falan bitirmiş olmalı
 • Gerçek dostum
 • Helal olsun çocuğa
 • Güzel fıkra. Gerçek olduğu yalan, üniversiteyi anaokulu mu sandınız, bi de sadece bu cocuk geçsin =S Paylasım için tesekkürler...
 • Süper hikaye gerçekten...
 • quote:

  Orjinalden alıntı: leweo

  Güzel fıkra. Gerçek olduğu yalan, üniversiteyi anaokulu mu sandınız, bi de sadece bu cocuk geçsin =S Paylasım için tesekkürler...

  Arkadaşım bende Samsun 19Mayıs üniversitesi Elektronik okurken ingilizce sınavına girmiştim. Hoca kendinizi anlatan birşeyler yazınız dedi.
  en az 20 cümle şartı koydu. millet harı harıl yazdı durdu.
  Ben sadece şunları yazdım ve BB ile geçtim Dersi.
  aynen sunlar;
  My name is Metin. I'm from Giresun... upss... Finish..


  Ben kesin kaldım diyordum ve süpriz oldu geçtim..

  Bu memlekette herşey olabilir
 • quote:

  Orjinalden alıntı: webmetin


  quote:

  Orjinalden alıntı: leweo

  Güzel fıkra. Gerçek olduğu yalan, üniversiteyi anaokulu mu sandınız, bi de sadece bu cocuk geçsin =S Paylasım için tesekkürler...

  Arkadaşım bende Samsun 19Mayıs üniversitesi Elektronik okurken ingilizce sınavına girmiştim. Hoca kendinizi anlatan birşeyler yazınız dedi.
  en az 20 cümle şartı koydu. millet harı harıl yazdı durdu.
  Ben sadece şunları yazdım ve BB ile geçtim Dersi.
  aynen sunlar;
  My name is Metin. I'm from Giresun... upss... Finish..


  Ben kesin kaldım diyordum ve süpriz oldu geçtim..

  Bu memlekette herşey olabilir

  Hocam Giresun un neresindensin?
 • Hehe süper
 • bu gerçekse pencereden atlarım.

  bide konuyu yazan "gerçektir" yazmaz mı ya... sanki cevap verilirken ordaydın.
 • efsane bunlar bunar gibi onca efsane var.........mesela odtü risk nedir efsanesi..........mesela hocanın kendi cevap kağıdını okuyup 70 vermesi gibi hurafeler .......yani gerçek değildir
 • Hayalgücüüü!!!
 • Beyler eğer üni okuduysanız olmaz denilen bişey cıkamaz. Ben kendi cevap kağıdına 100 vermeyen hoca gördüm hemde yanındaydım. Sadece yazım güzel olmadığı için sayısal bi sınavdan 60 almam gerekiyoken 20 aldım fakat etrafımdaki herkes hocanın başında kağıtta ne oldunu okuyabiliyordu daha çok şey vardır bole mesela bi kız arkadaşımızın asistana kur yapip aa alması gibi. mantık aramayın üni de :D
 • quote:

  Orjinalden alıntı: yknave

  Beyler eğer üni okuduysanız olmaz denilen bişey cıkamaz. Ben kendi cevap kağıdına 100 vermeyen hoca gördüm hemde yanındaydım. Sadece yazım güzel olmadığı için sayısal bi sınavdan 60 almam gerekiyoken 20 aldım fakat etrafımdaki herkes hocanın başında kağıtta ne oldunu okuyabiliyordu daha çok şey vardır bole mesela bi kız arkadaşımızın asistana kur yapip aa alması gibi. mantık aramayın üni de :D  Aynen Eğitimden soğudum bu yüzden.


  Misal.


  Tarih dersi.


  Tarih dersim kötüdür. Üni ilk sene ilk ders.


  Dedim bari hocanın önündeki sıraya oturayım daha rahat görürüm sorularımı daha rahat sorarım gibisinden.


  Efenim bu arada ramazan ayındayız ve oruçluyuz tabiki çoğunluk olarak. Neyse hoca içeri girdi ağır da bir koku. Oturdu bir hoh dedi direkt 200 promil. En arka sıraya kadar gitmiş koku.


  Ayrıca alkol susatmış tabi. 5 dakika da bir elindeki petten su içip nıck, şıpk gibi ağzını şapırdatıyordu bir de.  Yani hesap edin daha neler oluyor.  Bir de komik bir olay olmuştu. Tam tuvalete gireceğim adam beni itti kendi girdi. İçimden geçirdim kötü şeyler sonra foşşşşş diye ses geldi. Demin beni itip içeri giren adam sırıl sıklam. Üst kattaki tuvaletin borusu patlamış.


  Bir de yeni sayılır. 1-2 ay önce. Bankamatikte bir bayan vardı. Bir kart çıkarıyor başkasını takıyor.


  Sordum afedersiniz işiniz uzun sürecekmi. İşiniz uzun ise ben bankaya gireyim.

  Kadın hayır uzun sürmeyecek dedi ve arkasını döndü ( haspam hıh der gibi bir surat ifades ile. ) ekledi. İşim ne kadar ise o kadar sürecek dedi. İçimden ulan inşallah makine kartını yutar dedim ve anında kadın bağırdı aaaah makine kartımı yuttu dedi. Ben de geçtim işlemimi yaptım.


  Var mı sizin de böyle jet hızı ile işleme konulan dualarınız.
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.