Şimdi Ara

Mass Effect %100 Türkçe Yama [Yamanın yeni versiyonu ve dlc çevirileri eklendi] (30. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
1.382
Cevap
53
Favori
57.397
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
87 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam bende birkaç güne kurarım. Hata eksik görürsem bildiririm. Tekrardan teşekkürler yama için

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Defalarca bitirdiğim seriyi bir de Türkçe oynayınca, ufak tefekte olsa bazı ince esprileri, olayları kaçırdığımı fark ettim. 11 saat oynadım ve o kadar bitirmiş olmama rağmen bu oyun hala beni şaşırtabiliyor.

Çevirinin beta olduğunu gözden kaçırmayın, ana görevler büyük oranda Türkçe, yan görevler de çoğunlukla İngilizce, belki de hepsi ama yine de bu hali ile dökülen emeğe, kaliteye bakınca beklediğimiz bu kadar zamana değdiğini görüyorum. Çeviri bittiği zaman herhalde bir defa daha bitirmek zorunda kalacağız...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İdrak İstimlak -- 21 Temmuz 2018; 23:36:37 >
  • O kadar iş güç arası daha yeni deneme fırsatım oldu çok iyi bir yama olmuş. Tüm emeği geçen arkadaşların emeğine, uğraşına sağlık helal olsun.
  • Full versiyonu bekliyoruz
  • Dün gece oyunu bitirdim , ana görevde çok az bir kısım ingilizce kalmış onunda ekran görüntüsünü paylaştım. Onun dışında yama gerçekten başarılı olmuş, yanlış
    yada eksik çevrilen çok bariz bir yer göremedim. Tekrardan emeği geçen herkese teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lugotorix -- 22 Temmuz 2018; 14:13:57 >
  • Hepinize teşekkürler arkadaşlar.

DUYURU: Toplam 10 ana görev bölümlerinden özellikle üçü yani Noveria, Feros ve Virmire'da zaman zaman İngilizce metinlerle karşılaşılıyor. Noveria'da bir karakter özelinde hata bende ama burada belirttiğim diğer iki bölümdeki İngilizce kısımlar dosyaları gömerken ortaya çıkmış eksikliklerden kaynaklanmış. Bunların hepsi bir sonraki versiyon için giderildi.

Ayrıca Noveria'da bazı diyaloglarda çok fazla imla hatası ve biraz da yanlış çeviriler var. Bunları da sonraki versiyona kadar düzelteceğim. Özellikle Noveria'nın ilk kısımları tamamen Türkçe olsa da, cümlelerin yapısı ve imla hatalarından memnun değilim. Bunları düzelteceğim.

Kaidan karakterinin Normandy içi konuşmalarında da bazı ciddi imla hataları ve eksik cümleler var. Bir sonraki versiyonda bunlar da halledilecek.

Son olarak, ana görev açıklamalarında da birkaç yerde İngilizce kalan kısımlar olmuş, bunlar da düzeltilecektir.

Bir sonraki beta versiyon için tarih veremem ama her gün düzenli bir şekilde açıkları kapatmaya veya yanlışlıkları düzeltmeye devam ediyorum.

@d3vstator; Teşekkür ederim. Yalnız yan görevlerin %45'i bu versiyonda Türkçe. Ana görevlerin olduğu bölümlerdeki yan görevlerin bazıları hariç (özellikle Citadel'deki yan görevler) çoğu bu versiyonda Türkçe. Eksik olan yan görevlerin büyük çoğunluğu serbest dolaşırken karşımıza çıkan yan görevler. Bunlar da sonraki beta versiyonda hazır olacaktır.

Şimdilik hoşça kalın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evilhuman -- 22 Temmuz 2018; 17:11:58 >

• evilhuman kullanıcısına yanıt
    Üstad illaki böylesine büyük bir çalışmada eksiklikler olacaktır, zamanla tamamlayacağına inanıyorum. Her şeyden önce yaptığın çevirinin kalitesi ortada, oyunu Türkçe oynarken bazı yerlerde yüzümde tebessümle, vay anasını dediğim anlar oluyor. Sırf bunun için yaptığın çeviri ile oynamak her şeye bedel. Çalışmanın bir şekilde biteceğini biliyorum, artık ne kadar sürer bilmiyorum ama biz destek için buradayız...
  • Çok teşekkür ederim.
  • Dostlar yakın arkadaşım oyunda bir sorun yaşıyor. Türkçe yama ve altyazı bakımından bir sorun olmadığını fakat grafik bakımından bazen sorun yaşadığını söylüyor. Bazı ikincil veya birincil görevleri yaparken karakterler tamamen siyah olarak gözüküyor. Kendimde internet üzerinde araştırdım fakat sorunun çözümünü bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.
  • Blinkhorn kullanıcısına yanıt
    Bu sorunu ben de yaşadım. Çok az kişinin karşısına çıksa da, çok garip bir sorun. =)

Çözümü: Belgelerim > BioWare > Mass effect > Config > BIOInput dosyasını sağ tık ile açın. Sayfayı biraz aşağı kaydırın ve şu satırı bulunca [Engine.Console] hemen altına: (eğer bilgisayarı İngilizce kullanıyorsa) ConsoleKey=Tilde (Türkçe kullanıyorsa) ConsoleKey=+ yazıp kaydedip kapatın.

Sonra oyuna girip siyah karakter sıkıntısının yaşandığı her an konsolu açıp şunu yazın. Tilde yani ~ veya + hangi tuşu atadıysa onu kullanarak konsolu açıp sadece şunları yazın. : viewmode unlit bunu yazıp enter'a basıldığı anda oyunun parlaklığı biraz artacak ama siyah karakter sorunu da çözülecek. Bu sıkıntı genellikle Noveria ve Ilos bölümlerinde oluyor. Bu sıkıntıyı her yaşadığında üstte belirttiğim konsol = viewmode unlit çözümünü uygulamak zorunda. Bu arada bozuk olan bölümü bitirdikten sonra oyunun parlaklığını normale çevirmek isterse, viewmode lit yazması yeterli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evilhuman -- 22 Temmuz 2018; 16:59:38 >

Gerçekten çok teşekkürler. Sayenizde sorunu çözebildik. Yamanın konusuna açıklama olarak eklerseniz çok iyi olur aslında. Yorum yazmadan önce ilk oraya bakmıştım belki yazmışsınızdır diye. Böylece herkes sorunun çözümüne kolayca ulaşabilir.
  • Sistemim oldukça yeterli olduğundan dolayı oyunu en yüksek grafik ayarlarında oynamak istiyorum fakat "MassEffect2Config" uygulamasındaki "Light Environment Shadows", "Number Of Cinematic Lights" ve "Use Spherical Harmonic Lighting" grafik ayarlarının ne işe yaradığını bilmiyorum. Bu kısımlarda hangi ayarı kullanmam gerekir?

Umarım noktalama işaretlerini düzgün kullanabilmişimdir. Bu konuda dikkatli olmaya çalışıyorum.

http://i.hizliresim.com/5yGgrM.jpg
    Ben bu sorunu mod yüklediğim zaman yaşadım. Modsuz kullandığımda Türkçe yama ile sıkıntısız oynuyorum.
    Yama için çok teşekkür ederim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hepsini Didik Didik aradim PAylaşayim diyordum SAgolsun ARkadaşlar Hepsini tek tek caps halinde paylaşmişlar.. Eksik yok. YAMA gercekten İLAC gibi Geldi.. Bu Oyundaki ŞECİMLERİN m2 ve 3 'e ne kadar ETKi ettigini Görmüş olduk. Evilhuman Gercekten Ellerine Saglik. bu oyun uzun süre unutulmayacak . BEn bu oyunu 2 3 lere oynamazsam sıkılırım :)))

Şu Sorunla Karşilaşan Oldumu Acaba ??? SPOİLER!!

Mass effec1'de Konseyi Ölüme Terk ettim.2. oyunda Anderson Konsey üyesi olmuştu. 3. Oyunda İse ? Ölü Olan Konsey Adeta dirildi ? Sanirim Hata Var burda ne yaptiysam Şecimi Devam ettiremedim. Sanirim Bioware Senaryo HATASİ YAPMİŞ. Modlarini dahi bulamadim Eger bulan varsa Lütfen beni Bilgilendirsin. ŞECİMLERİMİN Ters Olmasi beni rahatsiz etti Ölü olan konsey Şecimlerimden sadece 1 tek bu aktif Olmadi...3. oyunda Malesef yaşiyorlar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Absnthe -- 23 Temmuz 2018; 12:14:39 >
  • Ben de tam sürümü bekleyenlerdenim. Kolay gelsin. :)

• Absnthe kullanıcısına yanıt
    SPOILER

Senaryo hatası yok. Konsey'i ölüme terk ettiğinde onların yerine yine aynı ırklardan yeni üyeler atanıyor. Fakat sana dargın olduklarından mass effect 2de seninle görüşmeyi reddediyorlar. Eğer Anderson'ı konseye seçtiysen o diğerlerine danışmadan seni Spectre yapıyor. Udina'yı seçtiysen Spectre olamıyorsun. Eğer Konsey'i kurtarırsan kimi seçersen seç diğer üyeler minnettar olduklarından seni Spectre yapıyorlar.

Mass Effect 3'te artık mecburen Shepard ile görüşüyorlar tabi ve eğer ME2 de olamadıysa onu tekrar Spectre yapıyorlar. İki konsey arasında kıyafet ve bazı ufak tefek diyalog farkları var. Yeni konsey Shepard'a karşı biraz daha soğuk davranıyor ama öyle önemli bir fark yok hem senaryo hem de war asset açısından

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Estelll -- 23 Temmuz 2018; 15:16:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Estelll

SPOILER

Senaryo hatası yok. Konsey'i ölüme terk ettiğinde onların yerine yine aynı ırklardan yeni üyeler atanıyor. Fakat sana dargın olduklarından mass effect 2de seninle görüşmeyi reddediyorlar. Eğer Anderson'ı konseye seçtiysen o diğerlerine danışmadan seni Spectre yapıyor. Udina'yı seçtiysen Spectre olamıyorsun. Eğer Konsey'i kurtarırsan kimi seçersen seç diğer üyeler minnettar olduklarından seni Spectre yapıyorlar.

Mass Effect 3'te artık mecburen Shepard ile görüşüyorlar tabi ve eğer ME2 de olamadıysa onu tekrar Spectre yapıyorlar. İki konsey arasında kıyafet ve bazı ufak tefek diyalog farkları var. Yeni konsey Shepard'a karşı biraz daha soğuk davranıyor ama öyle önemli bir fark yok hem senaryo hem de war asset açısından
    hadi Onu anladimda 2.cide Konsey üyesi Anderson olmuşken. 3.cüde Nasil olduda amiral anderson olarak cıktı 3'te:)

Umut (estelll) güzel açıklamış. =)

3. oyunu pek sevmediğim için bir kere oynadım ve oynayalı da baya oldu ama hatırladığım kadarıyla 3. oyunda Konsey görevinden istifa ediyordu Anderson. Ama yine de çok net hatırlamıyorum onu belirteyim. Yanlış olmasın.
  • Emeklerin için çok teşekkürler. Helal olsun. 👏👏👏

evilhuman kullanıcısına yanıt
    Evilhuman'ın dediği gibi sen onu konseye seçsen bile kendisi istifa ediyor. Detayları Mass Effect Entrika kitabında var. Ama kısaca bahsedecek olursak; Kahlee Sanders Konsey üyesi(kitap Anderson Konsey'de kabul edilerek yazılmış) olduğu için ondan Cerberus'un ele geçirdiği Paul Grayson isimli birini bulmak için yardım istiyor (Bu adam önceden Cerberus'a çalışırken sonra Asılsız Adam'a ihanet edip Cerberus hakkında çok önemli bilgileri Kahlee'ye sızdırıyor.) Grayson'ın istihbaratından faydalanarak Cerberus'un birçok üssüne karşı operasyon planlıyorlar. Ama Birlik subayları arasında Cerberus'un çok sayıda ajanı olduğu için ve önceden haber alacaklarından Birlik ordusunu kullanamıyorlar. Bunun üzerine Anderson Birlik'ten habersizce Turianlar ile işbirliği yapıp tamamen turianlardan oluşan bir görev birliğini Birlik Uzayı'nda operasyon yapmak için yetkilendiriyor. Bunun sebep olduğu politik fırtına sonucunda da istifa ederek koltuğunu Udina'ya bırakmak zorunda kalıyor.

İşin asıl saçma tarafı, böyle bir hareket aslında büyük ihtimalle ihanet kabul edilerek en ağır cezaya çarptırılır, o olmasa bile en iyi ihtimalle Anderson ordudan atılır. Ama adamı amiral yapmışlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Estelll -- 23 Temmuz 2018; 23:3:20 >

• 
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.