Yüzbaşı
23 Ekim 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
17 üye
Görüntülenme
Toplam: 1355 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Mass Effect Legendary Edition Türkçe Yama


[Mass Effect LE: 1-2-3 çevirisi: evilhuman]


Proje sorumlusu ve başçevirmen:

Doğukan Kartal (evilhuman) - Mass Effect 1 - 2 - 3


Uyarlama: (Mass Effect 1)

Doğukan Kartal (evilhuman)

Ümit (Commander Cody)


PS4 Platformuna Uyarlama:

Scofield


Teknik yardım

Ümit (Commander Cody)

ISKA


ÖNEMLİ ANIMSATMA: Bazı anti virüs programları yama kurulumuna engel oluyor.

Yamayı uygulama işlemleri boyunca anti virüs programlarınızı geçici olarak kapatmanız gerekebilir.


-Mass Effect Legedanry Edition 1. oyun %100 Türkçe Yama v.1.4-


https://www.mediafire.com/file/s32m9t5n2chwl6r/Mass_Effect_T%25C3%25BCrk%25C3%25A7e_Yama_Kurulumu.rar/fileLütfen oyuna girdikten sonra OYNANIŞ ayarlarından ALT YAZILAR seçeneğini açmayı unutmayın.


Türkçe Yama Kurulum Rehberi:
Doğukanyoutube
İlk oyunun Türkçe yaması 1.4 versiyona güncellendi. Türkçe yama oyunun Steam ve Origin en son sürümlerine göre düzenlendi. NOT: Bazı anti virüs programları yama kurulumuna engel oluyor. Yamayı uygulama işlemleri boyunca anti virüs programlarınızı geçici olarak kapatmanız gerekebilir. | Kurulum anında launcher versiyonu veya yamanın olduğu sayfa başka olabilir ama temel olarak aynı işlemler yapılmalı.
https://www.youtube.com/watch?v=KU-qoBwPUrg
Bu yama gönüllü olarak yapılmaktadır, yine de bağış göndermek isteyenler için hesap numaralarım:


Doğukan Kartal

IBAN: TR87 0006 4000 0014 2670 6190 77

Papara: 1345866430Yamaya ilişkin açıklamalar:


  • Türkçe yama, oyunun orijinal sürümleriyle birebir uyumludur. Oyun üzerinde hiçbir hataya ve çökmeye yol açmaz. Yama, korsan sürümler üzerinde test edilmemiştir ve bu sürümlerde ortaya çıkabilecek hatalardan sorumlu değiliz.


  • Yama ile ilgili geri bildirim yapmak isterseniz, bana özel mesaj yoluyla veya konu içine yazarak, karşılaştığınız durumları bildirebilirsiniz.


  • Yamayı beğenmez ve silmek isterseniz, oyunun kurulu olduğu dosyalar içinde bulunan Mass Effect Legendary Edition Türkçe Yama Kaldır uygulamasını açarak, kaldırma işlemini yapabilirsiniz.


  • Yamanın kurulumunu herhangi bir emek hırsızlığının önüne geçilmesi amacıyla kendi sunucumuz üzerinden sisteminize yüklenecek biçimde düzenledik. Bu işlem ortalama 5 ila 10 dakika arasında değişkenlik gösterebilir.


  • Bu yamanın oluşturulma sürecinde ana dilimize özen gösterilmeye çalışıldı ve çok büyük oranda Türkçe kökenli sözcüklere öncelik verildi. Dilimize batı, Farsça ve Arapça dillerinden geçen sözcükler zorunlu kalınmadıkça kullanılmadı. Oyunda çok sayıda olmasa da, yine de bazı karakterler ağdalı bir dil kullandıkları için bu konuşmalar özelinde Türkçe kökene bağlı kalınma çabası zaman zaman sekteye uğradı.


  • Oyun boyunca birçok diyalog içerisinde bazı terimlerin kısaltmaları ile karşılaşmanız olası olduğundan, hızlı yapılan konuşmalarda kısaltmalara bağlı kalındı. Uzun süre ekranda kalan tümcelerdeyse sözcüklerin kısaltmaları yerine, açılımlarına yer verildi.


  • Bu yama karakterlerin doğasına da bağlı kalınarak oluşturulduğundan, yer yer küfür ve espri içerir. Bu konuda herhangi bir sansür uygulamadım. Espri, küfür ya da herhangi bir konuşma sırasında, söylenenlere en yakın veya uygun sözcükler seçildi; karakterlerin kullanmış olduğu deyimlerin dilimizde veya İngilizce içinde kullanım alanları varsa, yamaya da öyle aktarıldı. Hem İngilizce, hem de Türkçe içerisinde kullanım alanı olmayan deyimler -oyunun kendi dünyasına özel- günlük yaşamda kullandığımız konuşmalara uygun biçimde ve karakterlerin de o anda söylemek istediği asıl şeye yakın olacak biçimde çevrildi. Bununla birlikte, anlamsız ve bozuk sözcüklere asla yer vermedim.
Öbür Oyunların Çeviri Durumları:


Mass Effect 2: %83

(Var olan yama çok vasat olduğu için evilhuman kalitesiyle sıfırdan çeviri yapıyorum.)


Mass Effect 3: %17

(Var olan yama çok vasat olduğu için evilhuman kalitesiyle sıfırdan çeviri yapıyorum.)


ME Legendary Edition Türkçe Yama Oyun İçi Görüntüler:

(1. Oyun)


ME Legendary Edition Türkçe Yama Tanıtım Videoları:


>>>>>>>>>>>>İlk Oyun<<<<<<<<<<<<<

Doğukanyoutube
Mass Effect Legendary Edition için ilk oyunun yamasını tamamladım. İlerleyen aylarda kalan oyunların yamalarını da yayınlayacağız ve bu serinin oyunları yüzde yüz çeviri oranıyla Türkçe olacak. Ayrıntılı bilgi ve yama bağlantısı için: https://forum.donanimhaber.com/mass-effect-legendary-edition-turkce-yama-1-oyun-icin-turkce-yama-cikti--149070699 Yamayı doğrudan indirmek isteyenler için: https://www.mediafire.com/file/jwmrpn8yt2ewslg/Mass_Effect_Legendary_Edition_T%C3%BCrk%C3%A7e_Yama_v1.0.7z/file?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber
https://www.youtube.com/watch?v=CIXjS6AwXTI&feature=youtu.be


>>>>>>>>>>>>İkinci Oyun<<<<<<<<<<<

Doğukanyoutube
Mass Effect Legendary Edition üçlemesinin 2. oyunu için Türkçe yama çalışmasının tamamlanmasına az kaldı. Güncel çeviri durumu: %75
https://www.youtube.com/watch?v=-9oVeesvA18&feature=youtu.be


Mass Effect (2007) Türkçe Yama

Ana Oyun Çeviri Oranı: %100
Eklenti Paketleri Çeviri Oranı: %100Başçevirmenler:

evilhuman
Proje Sorumlusu ve Düzenleme / Doğukan Kartal

Estelll
Umut Furkan Demirkol

Çeviriye Katkı Verenler:

cemilture
Cemil Türe

lennon54
(ve Teknik Yardım) / Sinan Saçoğlu

the Satanist

Doğukan
(Steam: Eleum Knight)

Türkçe Karakter Desteği:

KarapathiaN
(ve Teknik Yardım) / Ömür Kantar
(Bu yamanın var olmasında büyük katkısı olduğu için kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.)

Grimm
Burak

Test Ekibi:

Absnthe

Estelll
Umut Furkan Demirkol

evilhuman
Doğukan Kartal

Fuat.Kamis
Fuat Kamış

Nazife Kartal / Çeviri ve Türkçe yazım kuralları kontrolü (Oyun Geneli)
Doğuş Kılıç / Codex çevirilerinin kontrolü

***

-Kurulum yönergelerine harfiyen uyunuz ve oyun içi ayarlardan alt yazılar seçeneğini açmayı unutmayınız-
(Kurulumdan sonra oyuna girdiğinizde, herhangi bir sıkıntı görürseniz, yama dosyası içinde bulunan öbür adımı da uygulayınız.)>>> Mass Effect Türkçe Yama v.1.1 <<<


***


>>> Mass Effect Ek Paketler (DLC) Türkçe Yama v.1.0 <<<

Not: Türkçe yamayı sorunsuz biçimde DLC bölümleriyle birlikte oynamak için oyuna baştan başlamanız gerek. Ayrıca Türkçe yamaların sorunsuz çalışması için önce ana oyunun daha sonra DLC bölümlerinin yamasını kurmalısınız.


Bu yama ücretsizdir yine de bağış göndermek isteyenler için hesap numaram:
Doğukan Kartal: (evilhuman)
IBAN: TR87 0006 4000 0014 2670 6190 77
Papara: 1345866430***

Çeviri Bilgileri:

• Gezegen metinleri: %100
• Ana öykü ve görevler: %100
• Bilgi (codex) metinleri: %100
• Yan öyküler ve görevler: %100
• Keşfetme görevleri ve açıklamaları: %100
• Ana ve yan karakterlerin ortam konuşmaları: %100
• Menüler, yardımcı açıklamalar ve ipucu metinleri: %100
• İlerleyişimize göre şekillenen haberler –asansör metinleri- %100
• Ekipmanlar, eşyalar, yükseltmeler –adları, açıklamaları ve bilgi metinleri- %100

Yamayla İlgili Bilgiler:

Yama Boyutu: 1.32 GB (indirme işlemi biraz uzun sürebilir.)
Yama oyunun Steam ve Origin platformlarında %100 hatasız biçimde çalışıyor.
• Nadiren olsa da, bazı kayıt defteri (regedit) düzeltici programlar yamayı bozabiliyor. Türkçe yamayı kurduktan sonra, oyununuzu bitirene dek bu gibi programları kullanmamanız önerilir.
• Oyunun karışık yapıdaki metin dosyaları yüzünden kurulum sırasında oluşan en ufak bir hata yamayı etkiler. Bu yüzden yamayı kurmadan önce, oyununuzun dosyalarını yedeklemenizi önemle belirtiyoruz.

Açıklamalar:

• Olası eksik veya hatalı noktaların geri bildirimini yaparak yamanın gelişimine katkı vermek isteyenler, konu içinden veya özel mesaj bölümünden gördükleri sıkıntıları benimle paylaşabilirler.
• Bu yamanın oluşturulma sürecinde ana dilimize özen gösterilmeye çalışıldı ve çok büyük oranda Türkçe kökenli sözcüklere öncelik verildi. Dilimize batı, Farsça ve Arapça dillerinden geçen sözcükler zorunlu kalınmadıkça kullanılmadı. Oyunda çok sayıda olmasa da, yine de bazı karakterler ağdalı bir dil kullandıkları için bu konuşmalar özelinde Türkçe kökene bağlı kalınma çabası zaman zaman sekteye uğradı.
• Oyun boyunca birçok diyalog içerisinde bazı terimlerin kısaltmaları ile karşılaşmanız olası olduğundan, hızlı yapılan konuşmalarda kısaltmalara bağlı kalındı. Uzun süre ekranda kalan tümcelerdeyse sözcüklerin kısaltmaları yerine, açılımlarına yer verildi.
• Yama dosyasının içinde bulunan "Türkçe Yama terimler ve ek bilgiler" adlı yardımcı metinler sayesinde öğrenmek istediğiniz birçok şeyle ilgili türlü bilgilere ulaşabilirsiniz.
• Bu yama karakterlerin doğasına da bağlı kalınarak oluşturulduğundan, yer yer küfür ve espri içerir. Bu konuda herhangi bir sansür uygulamadık. Espri, küfür ya da herhangi bir konuşma sırasında söylenenlere en yakın veya uygun sözcükler seçildi; karakterlerin kullanmış olduğu deyimlerin dilimizde veya İngilizce'de kullanım alanları varsa, yamaya da öyle aktarıldı. Hem İngilizce, hem de Türkçe içerisinde kullanım alanı olmayan deyimler -oyunun kendi dünyasına özel- günlük yaşamda kullandığımız konuşmalara uygun biçimde ve karakterin de o anda söylemek istediği asıl şeye yakın olacak biçimde çevrildi. Tabii ki günlük yaşama uygun diyerek anlamsız ve bozuk sözcüklere asla yer verilmedi.

"Proje boyunca hiçbir konuda desteğini esirgemeyen DH Forum ailesine, olumlu veya olumsuz görüşlerini düzgünce dile getiren herkese teşekkürler. Kimlerin eseri olduğunu belirtmeniz ümidiyle veya en azından kendi eserinizmiş gibi göstermeyerek, bu yamayı istediğiniz yerde paylaşabilirsiniz. Lütfen emeğimize saygılı olunuz. Anlayışınız için teşekkürler."Oyun İçi Görseller:

[Ana Oyun]


***

[DLC Bölümleri]


***

Mass Effect Türkçe Yama Kurulum Rehberi: (Kurulum rehberi yakında güncellenecek)***

Oyundayken çalışmayan Steam arayüzünün (shift + tab) basit çözümü:

- Önce Steam programını tümüyle kapatın.
- Steam simgesine sağ tık yapın --> özellikler --> uyumluluk penceresine gelin aşağıda bulunan "Bu programı yönetici olarak çalıştır" kutucuğunu işaretleyin ve ardından Uygula seçeneğine basın.
- Artık Steam üzerinden Mass Effect oynadığınız zaman Steam arayüzü etkin olacaktır.
Hakkında
Konum: Ankara,Yenimahalle
İlgi Alanları: Bilim kurgu, fantastik öğeler, kitaplar ve öykü ağırlıklı oyunlar.
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
AMD
Otomobil
Mazda
ISS
Uydunet
Oyun Platformu
PC
Ses Sistemi
Logitech
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: 3 hafta
Mesaj Sayısı: 920
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.110
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 227.121 (Bu ay: 6.299)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 2.915 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Oyun
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.