Şimdi Ara

Makinalara Türkçe menü!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
770
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Gerek fotoğraf makinaları gerekse kameralar v.s. olsun menüye girdiğinizde 6-7 dil seçeneği var kullanabileceğiniz. Tamam biz işimizi halldebiliyoruz belki. Ama mesele bu değil. Dünyada ve Türkiye'de Türkçe konuşan milyonlarca insan var ve bunların hepsi potansiyel müşteri ve tüketim yapıyor. Elektronik eşyaların Türkiye'de büyük bir pazarı var. Bu iş kişilik ve kimlik meselesi. Bazı makinalarda en uyduruk dilleri bile görüyoruz ama Türkçe yok. Distribütör firmaların bu konuda gerekeni yapması lazım ve diğer yetkililerin her kim ise!!! Mesela HP firmasının Türkiye'de büyük bir pazarı var, ama hiçbir ürünü Türkçe menüye sahip değil. Bakın Hotmail bile Türkçeleşti. Cep telefonları niye Türkçe menülü. En önemli sebebi her sınıftan geniş bir kullanıcı kitlesi var, mecbur hissediyor kendisini yoksa satamaz malını firma. Menü Türkçe olmayınca pek çok elektronik alet yarım yamalak kullanılıyor, pek çok özelliği kullanılamıyor, bu da aynı zamanda teknoloji israfı. Bu durum da beni çok rahatsız ediyor, v.s. v.s. v.s. herkese selam...

• Kesinlikle katılıyorum. Distribütör firmalar yok reklam gideri yok tanıtım eleman yetiştirme diye %200 lük kârlarını savunuyorlar ama iş tüketici yararına gelince ses seda çıkmıyor. Türkçe kullanma kılavuzları da kanunlar sayesinde verilmek zorunda. Yoksa bunlara kalsa o bile yoktu. Bence tüm tüketiciler bastırıp Digital fotoğraf makinelerinde, camcorderlerde Türkçe menü için elimizden geleni yapalım. Bu forumu ve diğer forumları kullanalım Sony, Canon, Nikon ve daha birçok büyük makina distribütörlerin adreslerine faks ve mail yağdıralım.

• İşe Ziraatçı dan başlasak nasıl olur? Tarımcı kardeşim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burkay_dh -- 20 Ekim 2004, 15:12:22 >
  • Sevgili burkay kardeşim, topicten ve yazdıklarımdan nasıl bir çıkarım yaptığını bilemiyorum, ama takdir edersin ki, benim kastettiğim ve temas etmek istediğim nokta, senin de çok iyi bildiğine ve anladığına eminim, bahsettiğin şey değil.... saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ziraatçı -- 20 Ekim 2004, 15:53:18 >
  • bu konuda başka fikri olan var mı?
  • İyi de ne yapacağız, adamlar da aptal değil ya satış rakamlarına göre ülke dilleri seçiyorlar
  • fazladan birkaç dil eklemek pek zor olmasa gerek...metinler değişcek o kadar fazla birşey istenmiyorki
  • çok güzel olur desteklerim....
  • walla aramızda bazı arkadaşlar wardı bazı firmaların türkiye distribütörü yada benzeri!muhtemelen onlarda wardır bu firmaların maili yada faksı yazsalarda bişiler göndersek desek böyle böyle!
  • Ab,i menü neki? biçok ürünün klavuzu bile türkçe değil...içinde çekçe macarca lehçe v.s moktan ne kadar dil varsa olan makinalar ve programlar nedense yüzmilyonların kullandığıo türkçe ile üretilmiyor ve biz türkler olarak senelerdir bu firmaları protesto edeceğimize ihya ediyoruz..

İşe distrübütörden başlamak lazım.. En kolay çözümü ithalatçı firmaların istemesi, ama distribütör firmaların para kazanma hırsı, vatan millet sevgisi ve halka hizmet in önüne geçiyorsa bu durum böyle gider..

Daha önemlisi yıllardır türkiye yi yönettiğini düşünen ama halkını dış kaynaklı kartellere soydurmaktan başka bi moka yaramayan hükümetlerin çok basit bir kanun çıkarıp" Türkçe ürün desteği olmayan ürünler ithal edilemez" gibi basit bir cümleyi kanun olarak çıkarmaması ve kimseninde halinden şikayetçi olmaması ne kadar eğitimsiz cahil adeta koyunumsu bir millet olduğumuzu kanıtlamaktadır...

Burada ne kadar tartışsakta bunun icraat sahibi platformlara duyurmadıktan sonra hiçbir yararı olmayacaktır..
    İthalatçılara acaba bu ürünün türkçe klavuzu yada menü sü yok diye geri dönen bir ürün olmuşmudur merak ediyorum...Eğer bundan sonra tüketici olarak türkçe menüsü ve klavuzu olmayan bir ürünü alıp koyun gibi(bende dahil) eve gitmektense almaktan vazgeçer ve bunu satıcıya belirtirsek sonuca ulaşabiliriz...

iyi günler

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.