Şimdi Ara

MACBOOK PRO SSD TAVSIYESI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
2
Favori
7.881
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Macbook Pro 15" Early 2011 kullanicisiyim. Sistemime bir tane SSD takmak istiyorum. Daha once dizustumde ssd kullandim. Harika otesi birsey yapan kisidan allah razi olsun ancak Macbook 'da kullanmadim. Bunun icin yardiminiza ihtiyacim var.

Almak istedigim SSD OCZ 240GB 600Mbps
    ALACAGIM SSD 'NIN LINKI

Aklima takilanlar:
    1- Almak istedigim SSD sistemime uygun mu ? (i7 2.2ghz 8gb ram 500gb hdd hd 6750 1gb)
    2- HDD 'yi cikartip yerine SSD takmak istiyorum. Yerine tam oturur mu yoksa dvd surucusunumu cikartip yerine takmaliyim ?
    3- Takip cikartma islemeni kendim yapabilir miyim ?

Saygilarimla
    Gocici

• 1- uyum sorunu olduğunu görmedim forumlarda.
    2- hdd çıkarıp yerine ssd takmanız çok daha doğru. Yerine oturur sonuçta hepsi 2,5".
    3- kendiniz yapabilirsiniz. Ama once Youtube videolarını izleyin.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Goçıçı

Merhaba arkadaslar,

Macbook Pro 15" Early 2011 kullanicisiyim. Sistemime bir tane SSD takmak istiyorum. Daha once dizustumde ssd kullandim. Harika otesi birsey yapan kisidan allah razi olsun ancak Macbook 'da kullanmadim. Bunun icin yardiminiza ihtiyacim var.

Almak istedigim SSD OCZ 240GB 600Mbps
    ALACAGIM SSD 'NIN LINKI

Aklima takilanlar:
    1- Almak istedigim SSD sistemime uygun mu ? (i7 2.2ghz 8gb ram 500gb hdd hd 6750 1gb)
    2- HDD 'yi cikartip yerine SSD takmak istiyorum. Yerine tam oturur mu yoksa dvd surucusunumu cikartip yerine takmaliyim ?
    3- Takip cikartma islemeni kendim yapabilir miyim ?

Saygilarimla
    Gocici

1- SSD uyumluluğu diğer bütün bilgisayarlarda neyse mac lerde de aynıdır.
    2- DVD sürücüsüne takmak gerçekten zahmetli ve bilen birisinin yapması gereken bir işlem, yanlışlıkla klavye ve trackpad den olabilirsiniz :D
    3- Takıp çıkarma işlemi için (ve diğer bütün tamirat işlein için) bakacağın en iyi kaynak "ifixit" sitesi. Bu sitede bütün apple ürünleri için adım adım ve resimli tamirat ve benzeri işlemler anlatılıyor. Yanlızca bir tavsiye sadece resimlere kaptırıp yapmaya çalışma, mutlaka yandaki notları da oku

4- SSD aldıktan sonra TRIM modunu aktifleştirmeyi unutma, SSD nin uzun ömürlü olması açısından önemlii normalde SSD ile alınan mac lerde aktifken kendiniz sonradan SSD takarsanız bunu kendinizin aktifleştirmesi gerekiyor. Bunu aktirleştirmek için :

http://www.groths.org/?page_id=322

sitesindeki uygulamayı indirip tek tık ile aktifleştirebilirsin.

• 13.3 early 2011 kullanicisiyin ben corsair gt force 240gb aldim kendim taktim cok memnunum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

corsair gt force 240gb aldim kendim taktim cok memnunum

• quote:

Orijinalden alıntı: dreampowder
    1- SSD uyumluluğu diğer bütün bilgisayarlarda neyse mac lerde de aynıdır.
    2- DVD sürücüsüne takmak gerçekten zahmetli ve bilen birisinin yapması gereken bir işlem, yanlışlıkla klavye ve trackpad den olabilirsiniz :D
    3- Takıp çıkarma işlemi için (ve diğer bütün tamirat işlein için) bakacağın en iyi kaynak "ifixit" sitesi. Bu sitede bütün apple ürünleri için adım adım ve resimli tamirat ve benzeri işlemler anlatılıyor. Yanlızca bir tavsiye sadece resimlere kaptırıp yapmaya çalışma, mutlaka yandaki notları da oku

4- SSD aldıktan sonra TRIM modunu aktifleştirmeyi unutma, SSD nin uzun ömürlü olması açısından önemlii normalde SSD ile alınan mac lerde aktifken kendiniz sonradan SSD takarsanız bunu kendinizin aktifleştirmesi gerekiyor. Bunu aktirleştirmek için :

http://www.groths.org/?page_id=322

sitesindeki uygulamayı indirip tek tık ile aktifleştirebilirsin.

bu trim işlemini ssd ye sistemi kurmadan önce mi yapmalıyız. mesela eski hdd i clone ile ssd ye geçirip, ssd yi direkt taktıktan ve sistemi ssd den çalıştırdıktan sonra trim yapabiliyor muyuz?
    Yeni aldığım early macbook pro 15 için ssd ile hdd yi birlikte kullanmayı düşünüyorum. hhd yi dvd yerine takacağım ama hala bilgi toplama aşamasındayım. hangi ssd, yapılması gereken ayarlar, clone yapmak veya yeni sistem kurmak mı? hepsinin içinden çıkmaya çalışıyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maksimu_s -- 30 Eylül 2012; 15:37:55 >

• quote:

ssd yi direkt taktıktan ve sistemi ssd den çalıştırdıktan sonra trim yapabiliyor muyuz

evet, ufak bir yazılım mevcut bunun için. onun sayesinde trim açılabiliyor yada kapatılabiliyor

• teşekkürler... sizde corsair ssd kullanıyorsunuz galiba, macbook ta sorun yaşadınız mı?
  • ilk aldığımda eski firmware vardı ssd nin içinde, onu güncellemeden önce evet bazı saçmalıklar yapıyordu bilgisayar. daha sonra corsair 1.3.3 firmware yayınladı ve güncellemeyle beraber saat gibi çalışıyor uzun zamandırda kullanıyorum. şuan 5.03 firmware çıkarmışlar hatta, ama benim herhangi bir şikayetim olmadığı için güncellemiyorum

http://forum.corsair.com/v3/showthread.php?t=110257
  • OWC ye de bakmanizi oneririm.
    Su ana kadar cesitli RAM ve HD upgrade aldim. Sorunsuz ve iyi bir firmadir.

http://eshop.macsales.com/shop/memory/Apple_MacBook_MacBook_Pro/Upgrade/DDR3_1600MHz_SDRAM
  • vertex 4 256 gb 511tl falan en iyisi budur hocam
  • YAPIMI:
    https://www.youtube.com/watch?v=XKPc-UadC9U&list=UUJjhyuzbO4FHoW8oNEkyg7Q&feature=c4-overview

SSD/HDD CADDY için İlan Numarası:
    Sahibinden : 156194476

• 250 gb samsung evo aldım ve sorunsuz kullanıyorum tavsiye ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ErKaN-23

250 gb samsung evo aldım ve sorunsuz kullanıyorum tavsiye ederim

Cihazda gözle görülür bir iyileşme yaşadınız mı, yaşadıysanız gözlemlerinizi aktarabilir misiniz?
  • quote:

quote:

Cihazda gözle görülür bir iyileşme yaşadınız mı, yaşadıysanız gözlemlerinizi aktarabilir misiniz?

performans tabiki çok fark ettirdi evo bende sorunsuz çalıştı tabi daha iyi ssd lerde var mesela samsung pro lar yada corsair lerin kırmızı olan serileri bunları tavsiye ederim, ben pro ile evo yu biraz araştırdım net de sende bakabilirsin aralarında fiyat farkı var ama pek fazla bir performans farkı yok, biraz da bütçe ile alakalı bir de ne alırsan al macpro için 240-250 gb dan düşüğünü alma derim

• Goçıçı kullanıcısına yanıt
    yanlış yapıyosunuz normal hdd çıkarıp yerine ssd takmak mantıksız dvd kullanmıyorsanız dvd iptal edilicek içindeki disk dvd nin yerine normal diskin olduğu yere ssd takılıcak kendiniz yapabilirsiniz tabi bide dvd için aparat almanız gerekiyo eğer bizden fiyat isterseniz özelden mesaj atınız
  • quote:

quote:

quote:

performans tabiki çok fark ettirdi evo bende sorunsuz çalıştı tabi daha iyi ssd lerde var mesela samsung pro lar yada corsair lerin kırmızı olan serileri bunları tavsiye ederim, ben pro ile evo yu biraz araştırdım net de sende bakabilirsin aralarında fiyat farkı var ama pek fazla bir performans farkı yok, biraz da bütçe ile alakalı bir de ne alırsan al macpro için 240-250 gb dan düşüğünü alma derim

Ben de 250GB Samsung 840 EVO aldım şu an için gayet memnunum.

Siz benchmark testi yaptınız mı?

Hangi program ile yapıp, hangi sonuçları elde ettiniz?

@ErKaN-23

• merhaba;

ssd upgrade i sonrasında kurulumu nasıl yapıyoruz. Aslında tam olarak sormak istediğim şey klonlamayla uğraşmadan hdd değiştirdikten sonra hiç bir şey yapmadan açılışta command-r yaparak recovery yi çalıştırabilirmiyiz? Recovery hard disk olmadan çalışabiliyor mu? Çalışıyorsa bir yerlerde kurulu olmalı bu yazılım.

Cihaz lion la gelen mid-2012 pro.
  • 2012 mid macbook pro bilgisayarım için HDD-SSD yükseltmesi yapmak amacıyla bilgisayarın Hard Diskini söküp Samsung 840 Pro serisi (256 GB) SSD'yi takarak SATA bağlantısı üzerinden bir kaç kez formatlamaya çalıştım fakat çok uzun süre bekleyip formatlamadı. Daha sonra hhd ile bilgisayarı açıp disk izlencesinden USB bağlantısıyla GUID Bölüntü tablosu olarak Mac Os Genişletilmiş (Günlüklü) formatında 3-4 sn içerisinde ssd yi formatladım ve sonrasında yine usb üzerinden daha önceden hazırladığım sıfır Mavericks kurulumunu ssd'ye yaptım. Daha sonra bilgisayarı usb üzerinden ssd ile açtığımda yeni kurulmuş işletim sisteminin ssd üzerinde çalıştığını teyit ettim ancak hhd'yi çıkartıp ssd'yi taktığımda macbook açılmıyor. Alt (option) tuşuna basılı tutarak açtığımda ssd'yi hiç görmüyor. Tekrar HDD'yi takıp bilgisayarı açtım ve SSD'yi usb ile bağlayıp kontrol ettim sorunsuz çalışıyor ve bilgisayar bu şekilde SSD'yi görüyor ama SATA ile neden bağlantı yapamıyorum? İnternet üzerinde birçok Samsung'un 840 evo ve evo pro serisi SSD'sini macbook pro (2010,2011,2012)modelleriyle yükseltmesini anlatan video, resim ve yazı var ve hepsinde de sorunsuz çalışıyor. Nerede hata yapıyorum?

• quote:

Orijinalden alıntı: BATaMAN06

2012 mid macbook pro bilgisayarım için HDD-SSD yükseltmesi yapmak amacıyla bilgisayarın Hard Diskini söküp Samsung 840 Pro serisi (256 GB) SSD'yi takarak SATA bağlantısı üzerinden bir kaç kez formatlamaya çalıştım fakat çok uzun süre bekleyip formatlamadı. Daha sonra hhd ile bilgisayarı açıp disk izlencesinden USB bağlantısıyla GUID Bölüntü tablosu olarak Mac Os Genişletilmiş (Günlüklü) formatında 3-4 sn içerisinde ssd yi formatladım ve sonrasında yine usb üzerinden daha önceden hazırladığım sıfır Mavericks kurulumunu ssd'ye yaptım. Daha sonra bilgisayarı usb üzerinden ssd ile açtığımda yeni kurulmuş işletim sisteminin ssd üzerinde çalıştığını teyit ettim ancak hhd'yi çıkartıp ssd'yi taktığımda macbook açılmıyor. Alt (option) tuşuna basılı tutarak açtığımda ssd'yi hiç görmüyor. Tekrar HDD'yi takıp bilgisayarı açtım ve SSD'yi usb ile bağlayıp kontrol ettim sorunsuz çalışıyor ve bilgisayar bu şekilde SSD'yi görüyor ama SATA ile neden bağlantı yapamıyorum? İnternet üzerinde birçok Samsung'un 840 evo ve evo pro serisi SSD'sini macbook pro (2010,2011,2012)modelleriyle yükseltmesini anlatan video, resim ve yazı var ve hepsinde de sorunsuz çalışıyor. Nerede hata yapıyorum?

Hocam SSD yi mac e takin. SATA ile. Madem temiz kurulum yapacaksiniz, mac icinde dursun. Mac acilirken CMD+R basili tutun, oradan yukleyin =)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.