Şimdi Ara

Macbook Pro Pil Ömrü Uzatma ve Kalibre Etme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
4
Favori
12.609
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Mac işletim sistemine yeni geçtim.Macbook Pro kullanıcısıyım.Aklıma takılan birkaç konu var,onları tecrübeli arkadaşlarla paylaşmak ve sormak istedim.

Bildiğiniz üzere macbook'lar için en çok dikkat edilmesi gereken şeylerin başında düzgün pil kullanımı geliyor.Bu konuyu araştırdım,forumda birkaç konuya denk geldim herkes ayrı bir telden çalmış.Sihirli Elma sitesindeki konuyu da okudum,orda yazan yorumları da. Bahsettiğim konu burada :http://www.sihirlielma.com/2011/01/04/macbookumuzun-pil-omrunu-uzatmak/

Sorumu şöyle sorayım.Ben genelde masaüstünde kullanıyorum.Yanımda taşıdığım,dışarda kullandığım günler haftada 1-2 gündür.Benim pil ömründen olabildiğince az yemem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor ?

Birkaç günlük kullanımda şunu fark ettim.Pili doldurup fişi çekip şarjı %10'lara gelene kadar kullanıp tekrar fişi taktığımda döngü sayısının arttığını gözlemledim.Son günlerde devamlı prizde kullanmaya dikkat ediyorum.

Kimi günlük kullanımda devamlı şarjda dursun gerektiğinde çıkarın diyor,kimi ise dolduktan sonra çekip %10'lara düşene kadar kullanın tekrar şarja takın diyor.Ne yapacağımı şaşırdım doğrusu.

Siz nasıl kullanıyorsunuz,deneyimleriniz neler acaba ? Paylaşırsanız sevinirim.

• pek emin olmamakla birlikte genelde prizde kullanılması gerektiğini ama zaman zaman da yani haftada 1-2 yeterli olacak şekilde toptan boşaltılıp tekrar fullenmesi gerektiğini biliyorum ben. Benim de 2 hafta önce service battery uyarısı çıktı 2.5 yıllık bilgisayarımda. Kalibre edicem şimdi ama işe yaramazsa ne önerirsiniz (yeni bir pil almak dışında)? Biraz düştü %80 civarı gösteriyor coconut kapasiteyi benim de bir derdim yok aslında sadece pil bazen kafasına göre takılıyor
  • iyi walla benim pilin kapasitesi 6900 den 5935 e inmiş... 2-2,5yılda...
  • Apple web sitesinde bukonuda kullanımla ilgili açıklama var. Sürekli şarjda kullanmayın diyor. Doğru kullanım mobil olarak kullandığınızı düşünerek, yerinize gelince fişe takın mobilkende pilden kullanın gibi bir açıklama var.

http://www.apple.com/batteries/notebooks.html

Eğer masaüstü kullanıyorsanızda en az ayda bir kez pilden kullanınki atomlar artık herneyse hareket etsin diyor. Ve yeni model macbook pro air larda fabrikadyon piller kalibre edildiğinden kalibrasyona gerek yok. Bence aklınıza geldikçe pilden kullanmak geri kalan zamandada şarjda kullanmak mantıklı gibi. Yalnız burda bir ikilem var. Sürekli şarjda kullanıncada pilin ömrü azalıyor. Döngü sayısı artıncada ömrü azalıyor. Ozaman ikisinden orantılı kullanmak mantıklı gibi. Coconut lada pil durumunu takip edin sürekli.

Benim yorumum bu daha eski arkadaşlar daha iyi yorumlayabilirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Miraclescape -- 16 Nisan 2013; 10:33:15 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: mcff

iyi walla benim pilin kapasitesi 6900 den 5935 e inmiş... 2-2,5yılda...

Peki siz nasıl kullandınız bu süre içerisinde ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: speedycruiser

Apple web sitesinde bukonuda kullanımla ilgili açıklama var. Sürekli şarjda kullanmayın diyor. Doğru kullanım mobil olarak kullandığınızı düşünerek, yerinize gelince fişe takın mobilkende pilden kullanın gibi bir açıklama var.

http://www.apple.com/batteries/notebooks.html

Eğer masaüstü kullanıyorsanızda en az ayda bir kez pilden kullanınki atomlar artık herneyse hareket etsin diyor. Ve yeni model macbook pro air larda fabrikadyon piller kalibre edildiğinden kalibrasyona gerek yok. Bence aklınıza geldikçe pilden kullanmak geri kalan zamandada şarjda kullanmak mantıklı gibi. Yalnız burda bir ikilem var. Sürekli şarjda kullanıncada pilin ömrü azalıyor. Döngü sayısı artıncada ömrü azalıyor. Ozaman ikisinden orantılı kullanmak mantıklı gibi. Coconut lada pil durumunu takip edin sürekli.

Benim yorumum bu daha eski arkadaşlar daha iyi yorumlayabilirler.

Öncelikle yorumunuz için teşekkürler.Apple'da yazan açıklamayı okumuştum.Dediğiniz gibi ikilem var ortada.Bir sitede söyle bir yorumla karşılaştım.Şarjdayken ve eğer pil dolduysa pil üzerinden akım geçmiyor,o sistem eskilerde kaldı.Yani günlük kullanımda şarjda kullanın,ayda 1-2 kere pili bitirin ve doldurun tarzı bir yorumdu.Aslında aklıma yattı fakat işin bileni olmadığımdan bilemiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: zamonra

pek emin olmamakla birlikte genelde prizde kullanılması gerektiğini ama zaman zaman da yani haftada 1-2 yeterli olacak şekilde toptan boşaltılıp tekrar fullenmesi gerektiğini biliyorum ben. Benim de 2 hafta önce service battery uyarısı çıktı 2.5 yıllık bilgisayarımda. Kalibre edicem şimdi ama işe yaramazsa ne önerirsiniz (yeni bir pil almak dışında)? Biraz düştü %80 civarı gösteriyor coconut kapasiteyi benim de bir derdim yok aslında sadece pil bazen kafasına göre takılıyor

Yorumunuz için teşekkürler.Kalibre ettikten sonra sonuçları paylaşırsanız sevinirm.Bakalım etki edecek mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ahm-@

quote:

tekrar selamlar,

ben macbook u hem evde hem işyerinde hem de seyahatte kullanıyorum...

sabahları ofise gectigimde sarj cihazımı yanımda goturmuyorum, aksama kadar nasıl kullandıysam kullanıyorum, eger cok sık kullanırsam ogleden hemen sonrasına biterse arkadastan sarj cihazını alıyorum sarj ediyorum aksama kadar sarj da kalıyor yada kalmıyor, daha sonra aksam eve gittigimde de sarjı yeniden bitirip evdeki sarj cihazına takıyorum, sabaha kadar sarjda takılı kalıyor...

agırlıklı olarak rutin hergun bu tarz işlem goruyor...

seyahate cıktıgımda farklılık gosterebiliyor cihaz tam bosalmadan tekrar cihazı taktıgımda oluyor... ama o cok nadir...

• quote:

quote:

pek emin olmamakla birlikte genelde prizde kullanılması gerektiğini ama zaman zaman da yani haftada 1-2 yeterli olacak şekilde toptan boşaltılıp tekrar fullenmesi gerektiğini biliyorum ben. Benim de 2 hafta önce service battery uyarısı çıktı 2.5 yıllık bilgisayarımda. Kalibre edicem şimdi ama işe yaramazsa ne önerirsiniz (yeni bir pil almak dışında)? Biraz düştü %80 civarı gösteriyor coconut kapasiteyi benim de bir derdim yok aslında sadece pil bazen kafasına göre takılıyor

Yorumunuz için teşekkürler.Kalibre ettikten sonra sonuçları paylaşırsanız sevinirm.Bakalım etki edecek mi ?

daha henüz kalibre edemedim çünkü pili bitmedi. Ama dün akşam pille ilgili bir update i yükledikten sonra service battery uyarısı ortadan kalktı. Şimdilik gidiyoruz bakalım..

• quote:

quote:

quote:

tekrar selamlar,

sabahları ofise gectigimde sarj cihazımı yanımda goturmuyorum, aksama kadar nasıl kullandıysam kullanıyorum, eger cok sık kullanırsam ogleden hemen sonrasına biterse arkadastan sarj cihazını alıyorum sarj ediyorum aksama kadar sarj da kalıyor yada kalmıyor, daha sonra aksam eve gittigimde de sarjı yeniden bitirip evdeki sarj cihazına takıyorum, sabaha kadar sarjda takılı kalıyor...

seyahate cıktıgımda farklılık gosterebiliyor cihaz tam bosalmadan tekrar cihazı taktıgımda oluyor... ama o cok nadir...

Cevabınız için teşekkürler.Anladığım kadarıyla cep telefonu kullanır gibi kullanıyorsunuz.Şarjı bitene kadar ya da bitmeye yakın şarja takıyorsunuz.Kullanırken devamlı şarjda tutmuyorsunuz o zaman.Peki piliniz kaç döngü yapmış bu zaman zarfında ? Çok soru soruyorum ama,en doğru şekilde nasıl kullanılır onu öğrenmek istiyorum.Sonuçta az para harcamıyoruz bu tarz şeyler için,biraz düzgün-düzenli kullanmak her zaman iyidir

• quote:

quote:

quote:

daha henüz kalibre edemedim çünkü pili bitmedi. Ama dün akşam pille ilgili bir update i yükledikten sonra service battery uyarısı ortadan kalktı. Şimdilik gidiyoruz bakalım..

Anladım,umarım sorununuz düzelmiştir

• quote:

quote:

quote:

quote:

tekrar selamlar,

Cevabınız için teşekkürler.Anladığım kadarıyla cep telefonu kullanır gibi kullanıyorsunuz.Şarjı bitene kadar ya da bitmeye yakın şarja takıyorsunuz.Kullanırken devamlı şarjda tutmuyorsunuz o zaman.Peki piliniz kaç döngü yapmış bu zaman zarfında ? Çok soru soruyorum ama,en doğru şekilde nasıl kullanılır onu öğrenmek istiyorum.Sonuçta az para harcamıyoruz bu tarz şeyler için,biraz düzgün-düzenli kullanmak her zaman iyidir

Cycle Count: 612

• yalnız kapasite her an degisebiliyor, bugun de kapasite 6011 e cıkmıs durumda...

• pile çok takılmayın. coconout programının verdiği rakamlar; aralık rakamları yani %90-%100 arasından rastgele bir değer gösteriyor....
    yani programa bakıp benim bataryanın değeri bu demek yanlış olur. Benim bataryanın ederi bu aralarda demek daha doğru olur.....

calibre etmeye gelince... kafanıza bukadar çok takmayın.... laptopunuzun keyfini çıkarın... işssiz bir anınızda bir haftasonunuzda yada tatile gitmeden önce bataryayı bitirip sonra kalibre edersiniz....
  • coconut uygulamasının vermiş oldugu bilgiler apple ın zaten bilgi olarak sakladıgı veriler... coconut gorsel olarak basit bir urun oldugu için kullanılıyor...
  • Istersen fişe takılı kullan, istersen mobil kullan, bir şey farketmiyor. 800-1000 arası bir doldur-boşalt(%100-%0) yada 3-4 senelik bir ömrü var pilin.
    Dikkat etmen gereken, çok kucakta yada yumuşak bir zeminde kullanma, laptop ısınmasıyla beraber pilin zarar görüyor.
    Sürekli fişe takılı kullanıyorsan ayda 1 defa kalibre etmen gerekir. Diğer türlü %10'lara indiği zaman sarja takıp doldurman yeterli.
  • Cevap ve ilginize teşekkür ederim arkadaşlar.Bugün pili bitirdim kalibre etmek için,şu an 6 döngü yapmış durumda pil.Kalibre ettikten sonra durumu paylaşırım arkadaşlar.
  • Pil bitti ve tekrar doldurdum.Sonuçlar burada arkadaşlar.Şarjda biraz daha bekletince 7000 küsürleri gördüm.Sizce 2 haftalık bir kullanım için pilin 6 döngü yapması normal midir ?

• bu kadar erkenden pilin durumuna kafayı takmanın geregi yok, gonul rahatlıgı ile kullan...
  • 2 hafta önce aldığım yeni rmbp 13" de, loadcycle 3 idi, kutusundan çıkardıktan sonra baktım.

Şu an yine kontrol ettim, 8 olmuş.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.