Şimdi Ara

Macbook Pro Late 2011 Siyah Ekran Problemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.058
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, ikinci el olarak yeni aldığım 15” Late 2011 model Macbook Pro’ya 2 gün önce NVRAM sıfırlama yaparken bilgisayar kapandı ve bir daha görüntü alamadım.Yaptığım araştırmalara göre 2011 serisinin neredeyse tümünde AMD ekran kartları yüzünden böyle bir problem çıktığını gördüm.Şu an ne SMC sıfırlama ne de NVRAM sıfırlama işe yaramıyor.Çoğu yerde ekran kartı olarak sadece Intel’i kullanmak için bir yol haritası çizmişler fakat benim bilgisayarım hiç açılmadığı için herhangi bir yönlendirme yapamıyorum. Ekran kartını fırınlamak da çözümler arasında. Sizin tavsiye edebileceğiniz bir yöntem var mı? Bayram dolayısıyla bütün servisler kapalı ve 300 TL’ nin altında rakam çıkarmayacaklarını düşündüğüm için kendi başımın çaresine bakma taraftarıyım. Yardımcı olabilirseniz minnettar olurum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Video veya fotoğraf paylassaydiniz daha verimli olurdu. Açılış sesi falan geliyomu ? USB takip ctrl yapinca goruntu geliyo mu ? Varsa görüntü alabileceğin bir monitör baglayinca goruntu geliyomu ? Fırınlama çözümü biraz riskli malum herkes Apple servisi. Önemli olan isini saglam yapan bir servis bulup yaptırmakta. Pcden ümidini kesmiş olsan derdimki aç saç kurutma makinesiyle dene ama çok riskli. Usbye linux yazdiirp terminalden var olan gpu driverlarini silebildigin yontem var aynı yol 2010 modellerde Nvidia gpu kernel problemini cozuyo.

https://forums.macrumors.com/threads/force-2011-macbook-pro-8-2-with-failed-amd-gpu-to-always-use-intel-integrated-gpu-efi-variable-fix.2037591/

Burda uzun bir anlatim var yorumlarda ise yaradigi soylenmis vaktin varsa bi goz at oku derim.

• tesbihcekenhoroz kullanıcısına yanıt
    Hocam zaman ayırıp yazdığın için teşekkür ederim. Bilgisayar açılınca açılış sesi geliyor fakat ekranda herhangi bir hareketlilik yok. Servisle irtibata geçtim, daha önce AMD ekran kartı devre dışı bırakılmış ve PRAM sıfırlanması yapıldığı için bilgisayar fabrika ayarlarına dönüp tekrar AMD'yi birincil ekran kartı olarak gördüğü için açılmıyormuş.Şimdi muhtemelen yukarıdaki yöntem gibi AMD devre dışı bırakılacak.Zaten ekran kartına fiziki bir çözüm bulmanın maliyeti yüksek, şu an için ideal yöntem bu şekilde gözüküyor. Tekrar teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tesbihcekenhoroz

Video veya fotoğraf paylassaydiniz daha verimli olurdu. Açılış sesi falan geliyomu ? USB takip ctrl yapinca goruntu geliyo mu ? Varsa görüntü alabileceğin bir monitör baglayinca goruntu geliyomu ? Fırınlama çözümü biraz riskli malum herkes Apple servisi. Önemli olan isini saglam yapan bir servis bulup yaptırmakta. Pcden ümidini kesmiş olsan derdimki aç saç kurutma makinesiyle dene ama çok riskli. Usbye linux yazdiirp terminalden var olan gpu driverlarini silebildigin yontem var aynı yol 2010 modellerde Nvidia gpu kernel problemini cozuyo.

https://forums.macrumors.com/threads/force-2011-macbook-pro-8-2-with-failed-amd-gpu-to-always-use-intel-integrated-gpu-efi-variable-fix.2037591/

Burda uzun bir anlatim var yorumlarda ise yaradigi soylenmis vaktin varsa bi goz at oku derim.
    Hocam cihaz servisten çıktı, şu an sadece Intel ekran kartıyla çalışıyor. Şöyle bir sorum olacak: bu bilgisayar Bootcamp ile Windows kurunca muhtemelen Windows'ta da ekran kartı karmaşası yaşanacak ve bilgisayar açılmayacak şeklinde düşünüyorum.Sanal sürücüyle (Parallel Desktop, VirtualBox) ile Windows kurulumu yapınca da aynı sıkıntıları yaşar mıyım?

• ehlidert kullanıcısına yanıt
    Sorun olmuyor. Gfx yüklü pcde paralel desktop yüklüydü parallein gpu bölümünde switching ( değiştirme ) kısmı var . Onu kapatinca var olan gpu da kaliyo. Sorun olmuyor. Bootcampta nasil olur hiç denemedim ama paralelde dediğim şekilde .

• quote:

Orijinalden alıntı: tesbihcekenhoroz

Sorun olmuyor. Gfx yüklü pcde paralel desktop yüklüydü parallein gpu bölümünde switching ( değiştirme ) kısmı var . Onu kapatinca var olan gpu da kaliyo. Sorun olmuyor. Bootcampta nasil olur hiç denemedim ama paralelde dediğim şekilde .
    Bahsettiğiniz kısım şuradaki değiştirme kısmı şurası değil mi?

Macbook Pro Late 2011 Siyah Ekran Problemi

Bu arada tecrübelerinize dayanarak şunu da sorayım:böylesi bir bilgisayarda visual studio veya farklı yazılım oluşturma platformu kullanmak için parallel mi kullanmak mantıklı yoksa mac os'taki xcode veya diğer platformlarla çalışmak mantıklı? Temelde bu bilgisayar, programcılık için kullanılacak anlayacağınız.

İlginiz için teşekkür ederim.

• ehlidert kullanıcısına yanıt
    Evet bahsettiğim kisim bu. Umarım yardımı dokunur. Yazılımcı değilim cihazdaki tek visual basic excelin icindeki VBA . Ama vakti zamanında Python denemistim . Pek bir farkı olucagini sanmam çünkü yazdığınız kod dizesi .js uzantili olucak dolayısıyla os x tede rahat rahat Windowstaki gibi sorunsuz ürünü kullanabilirsiniz. Yazilimla ilgili tecrübeli arkadaşlar daha detaylı bilgi verebilir. Exe bottle opener diye bir programla .exe dosyalarinida sorunsuz acabiliyosunuz. Ama bazı programlarda uyumluluk sorunu çıkabiliyor.

• tesbihcekenhoroz kullanıcısına yanıt
    Fazlasıyla yardımcı oldunuz, çok teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.