Şimdi Ara

macbook m1 ile yazılım (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
84
Cevap
2
Favori
17.023
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • mac kullananlar ölümüne savunuyor apple fanboyu gibi davranıyorsun

8-9 bin tl konu sahibi dememiş adam m1 mac sormuş 11k lira olanı neden 8-9k arasında öneri yapıyosun ki en yüksek özellik demişsin 8-9k ya bide ama hiç açıklama yapmamışsın

konu sahibi okuyup istediğini alır sana cevap yazmaktan yoruldum

• quote:

Orijinalden alıntı: berk70

mac kullananlar ölümüne savunuyor apple fanboyu gibi davranıyorsun

8-9 bin tl konu sahibi dememiş adam m1 mac sormuş 11k lira olanı neden 8-9k arasında öneri yapıyosun ki en yüksek özellik demişsin 8-9k ya bide ama hiç açıklama yapmamışsın

konu sahibi okuyup istediğini alır sana cevap yazmaktan yoruldum

Ben apple fan değilim ama sen “ uzanamadığı ciğere mundar” diyen kedisin.
    Denemediğin bilmediğin sahip olmadığın birşeyi kötülemekten başka yaptığın birşey yok belkide yaşın kadar win laptop kullandım ben ( 94 ten beri başladım ben 386dx anakartlı ve işletim sistemi win3.1 )
    Mesleğimde I.T ( Information Technology ). Ama son 6 yıldır ağırlık yazılım yani tüm hepsini kullanmayı bırak onlara göre yazılım geliştiriyorum…..
    Buda sana son lafım olsun.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

• OzMeN OzzY kullanıcısına yanıt

yazmayacağım diyorum ama direkt bana laf ediyorsun cevap verilecek şeyler yazıyorsun

1-macbook alacak param var şimdiki laptopum daha pahalı ulaşamadığım ciğer falan yok

konu sahibine eski mac al demek yerine m1 mac yada windows laptop al dedim önceki yorumlarım ortada mac a karşı olsam m1 al demezdim

2- önceden de yazdım macbook kullandım eski intel macler m1den çok daha yavaş bütün dünya kabul ediyor bir tek sen etmiyorsun yazılımcıyım diyorsun kötü donanımı savunuyorsun yeni laptop alacak neden eski macleri bukadar övüyosun

bana uzanamadığı ciğere mundar diyen diyorsun ama sende sende eski mac olduğu için mi bukadar övüyosun

Birde 8-9k ya mac alırsın diyorsun kendi 8300 tlye mac ilanın olduğu için mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berk70 -- 1 Kasım 2021; 3:50:20 >
  • Konu çok komik bir noktaya gelmiş  

Macbook u dünyanın en iyi laptopu zannedenler hep çöp cihazlar kullanmış demekki :D

Şu an kullandığım thinkpad'i aldığım zaman thinkpad 2200 euro, macbook pro 1700 euro idi :D yani macbook alsan 500 euro daha ucuza geliyor :D

Ayrıca @Return to Monke telefon onayım olmadığı için ÖM gönderemiyorum.

• M1 ile Paralles kurup VS.NET vs kurabilirsin, ancak deneyimleyen biri olarak söylüyorum.

i7, i9 iyi bir Laptop'ta aldığın performansı alman imkansız, sonuçta Mac kaynaklarını kullanan bir emülasyon şeklinde Windows ARM kullanıyorsun. Asus Zenbook i7 ile aldığım derleme hızlarının 2,3 katı yavaşlıkta derliyor aynı uygulamayı M1.

Eğer VS gibi microsoft teknolojilerini kullanacaksanız ve illa Mac olsun diyorsanız önerim, intel işlemci bir MacBook Pro alıp Bootcamp yapmanız ya da o paraya çok daha iyi bir windows laptop almanız.

Tabi, iOS, macOS, WatchOs, AirPod vs döngü ve uyumluluğu kullanmak çok keyifli ama,

işim ağırlıklı olarak Win için uygulama geliştirmek Sql vs olsaydı, çok iyi bir windows Laptop alırdım.

• EN AZ Kelimesinin ne olduğunu anlamayan var sanırım. İşlemciyi küçükseyrn arkadaş,i9 işlemcili 64gb ramli macbook pro 2019 16inc te alabilirsin.
    Ben ilana eklemişim diye öneriyorum diyen arkadaş ben 2017 satıyorum ama adama 2018 yazmışım. Ayrıca satma amacım benim başka yani beni vurmaya çalıştığın yer yanlış.
    AYRICA MACBOOK PRO 15 inc LERİ DEFAULT OLARAK I7 İŞLEMCİ OLARAK GELİYOR.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

En az apple 2017 demişsin

mac i7 ile gelsede power ve thermal throttladığından çok düşük performansta çalışıyor büyük olan laptoplarda i7 işlemci için güç ve soğutma olduğundan büyük macdeki ekran kartı çok çok daha zayıf ve ram ssd yükseltmesi mümkün değil lehimli olduğundan

i7 11800h gibi işlemcilerin performansına asla yetişemez eski macler de m1 de RTX herhangi bir ekran kartının performansına asla yetişemez macbooklar apple batarya ile aluminyum şekil gözükmesi ile satıyor performansı için değil dell xps lenovo gibi bir çok 10 saat üzeri giden batarya da var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berk70 -- 1 Kasım 2021; 14:37:59 >
  • berk70 kullanıcısına yanıt
    Ne mutlu sana sonrasında hep 2018 yazmışım yani sence ilkinde 2018 yazacağıma 2017 yazmış olamaz mıyım?
    Dediğim gibi vurmaya çalışmışsın ama yanlış yerden.

Google arama + technoforumlarda arama başarılıda ama işte deneyimlediğin değilde okuduğunu yazmışsın.
    Dediğim gibi yanlış yerden vurmaya çalışıyorsun :) 2018 modeldeki i7 işlemci performansına senin aynı ücretteki winlaptop ulaşmıyor onada bak.
    Birde bu kadar düşman olma olurda ilerde alırsın falan sonra forumda bunla ilgili konu açacak yada yorum atacak yüzün kalmaz

• İşletim sistemine ile orantılı performansıda unutma

boş yapıyosun şuanda aynı fiyatta windows laptop macden çok daha hızlı

işletim sistemi ile orantılı performans demişsin compile ederken işlemci-ram hızı önemli günlük kullanım kullanıcı arayüzünde hızlı tepki vermesi geçiyor windows kullanmayı biliyorsan gayet iyi tepki veriyor win 10 iyi donanımda çok hızlı çalışıyor

verecek mantıklı cevabın olmayınca hakaretlere başladın sonunda bekliyordum beni yanıltmadın.

• 2019 Intel i7 mbp verdi çalıştığım şirket.
    Gevur *** gibi ısınıyor. 70-80 çıkıyor ideyi açtığımda.
    Fan sürekli çalışıyor gürültü yapıyor.

Tavsiye etmem. Birde sıfırı 18k ya satılmış bunun yuh yani hiç değmez.
    Hızlı da değil bence.
    Ryzen 5 2600 masaüstü pc 2 Kat hızlı bundan.
    Ne alaka demeyin başka alet yok karşılaştıracağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 07kubi07 -- 1 Kasım 2021; 18:25:40 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • konu her zamanki gibi yine macos mu döver windows mu döver intel mi döver arm mi dövere evrilmiş

• Hayır alma . Özellikle c ve c++ için tam bir felaket m1 . Bir çok kütüphane düzgün çalışmıyor . Emulator üzerinden çalışan geliştirme platformları da oldukça yavaş çalışıyor m1 de. Ben donanıma yakın çalışmam full web yazarım diyorsan git al. Diğer türlü normal bir laptop a dual boot windows ve ubuntu kur çok daha iyi. Birde macos öyle çok kullanışlı bir işletim sistemi değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Citizen'in Pengueni -- 1 Kasım 2021; 19:49:18 >
  • Ne kadar çok birbiri ile çelişkili cevaplar var, demek ki ya bu işin tek bir doğru cevabı yok ya da çoğunluk yanılıyor.

Ben bu işin göreceli olduğunu düşünmek istiyorum. Aşağıda belirteceklerimi de noktaladığımı söylemek isterim, hepsi tartışmaya açık ancak ben değilim.

.NET platformu için bişey diyemem ama Core platformu ile (mono project) linux tarafındaki sıkıntılarını çözmüşlerdi.

Open source camia da son zamanlarda silicon desteğini getirerek "is silicon ready" sayfasına bunu bildirmişti. Girip oradan bakın.

Yazılımcılar mac kullanmaz, windows makinelerde linux çilesi çektikten sonra siz onlara mac koklatırsanız aşık olurlar. Ayrıca monitor çok önemli. Uzun süre baktığınız anatominize ters bir cihaz sizi her yönden etkileyebilir.

Okulda göreceğin derslere göre laptop seçme, bunu sorduğuna göre sen de bu ülkede bunu düşünmek zorunda olanlardansın. O halde ileriye dönük bişey seç. Bence macbook iyidir, terminal kullanamayan yazılımcının vay haline. Terminal komutları ile tanış. İşletim sistemleri her dili çalıştırmak üzere yapılandırılır, popüler diller ise her işletim sistemi üzerinde çalışabildikleri için yaygınlaşmışlardır.

Unix veya Linux farketmez, windows platformu ile çalışıyor olsan bile günün birinde linux komut satırında hayatta kalmaya çalışacağının bilincinde ol ve en baştan bir linux veya unix makine ile başla. Evet macbook doğru bir seçim olacaktır.

Swift dili ilgini çektiğinde elindeki windows için yapılandırılmış hatta ubuntu driver'ları bile bulunmayan laptop'unla açıkta kalırsın. Yani evet macbook iyidir.

Not: Ben yeni sipariş verebildim çünkü fiyatına ancak yetişebildim. Bekliyorum gelsin macbook m1 pro işlemcili baz model kullanacağım. 10+ yıldır open source veya microsoft platformlarda farklı işletim sistemlerine uygun yazılımlar geliştirmekteyim. Yukarıda yazdıklarımı alıntılayıp tükürük saçacaklara ilk cümlemde cevap verdim.

• Performansı sorgulayanlar artık M1 Pro ve M1 Max karşısında kesinlikle konuşmama kararı alırlar umarum :)

Tabi fiyatı & tasarımı görünce de şoke olmamak elde değil aslında U.S te yarım aylık maaş ile alınan bir cihaz yani aslında Türkiye değilde genel olarak düşünürsek 3000 dolar için ideal. ( Türkiye sayfası kazık U.S ten almak lazım...);

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzMeN OzzY -- 5 Kasım 2021; 2:19:27 >
  • nucromer N kullanıcısına yanıt

Bu işin göreceli bir kısmı yok hocam. İhtiyaçlar ve ihtiyaçlara karşılık çözümler olur. Eğer okulda okuyorsanız, okulda öğrenecekleriniz çoğunluğun kullandığı sistemlere göre olur bunun için de Windows veya Linux kullanılır.

Ben arkadaşa alsın almasın demiyorum fakat ileride sorun yaşaması olası. Apple'a veya başka firmalara güvenip iş yapılmaz.

Evet Swift Xcode kullanmak için Mac'e ihtiyacı olacak. Fakat daha seçim yapmadığı için onu bu alanda zorlamanın anlamı yok, bir tarafta dünya kadar framework varken sırf Xcode'da geliştirme yapacak diye kendisini zorlamanın anlamı yok. Bence macler bilinçle alınmalı, yoksa .NET alan arkadaş gibi komik duruma düşersiniz. Zamanınıza eforunuza yazık. Biz Dünyayı baştan yaratmıyoruz, altı üstü bir cihaz alacaksınız. Para kazanacağınıza inanıyorsanız mecbur alacaksınız bunlardan birisini fakat dediğim gibi arkadaşın aklında bu kavramların oturması lazım.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.