Şimdi Ara

Macaristan'da üniversite (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
254
Cevap
12
Favori
54.532
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Sebastianbjk

quote:

Orijinalden alıntı: WoraZ

quote:

Macaristan'a yaklaşk 2,5 yıl önce geldim ve 1 ay önce mezun oldum. Son dönemlerde Türk öğrencilerin fazlasıyla rağbet ettiği bir ülke Macaristan. Eğer gelmeyi düşünen varsa bu konuda istediklerini sorabilir. Eğitim bölümüne çok nadir bakıyorum o yüzden Macaristan konusu açılırsa görmeyebilirim diye konu açmayı uygun buldum.

Hangi üniversite, hangi bölümden mezunsun hocam? Eğitim, yaşam kalitesi nasıldı? Herhangi bir sıkıntı yaşadın mı, oradaki ve buradaki denklik sürecinde?

Debrecen Üniversitesi'nde İşletme master'ı yaptım (Mba). Eğitim kalitesi bölüme göre değişiyor. Tıp, eczacılık gibi bölümler gerçekten çok kaliteli eğitim veriyor ve çok zor. Sürekli çalışmadan bitirmek imkansız... Eğitim ortalama olarak İtalya, İspanya, Almanya, Avusturya, İsveç, Norveç gibi ülkelerden kötü ama Bulgaristan, Ukrayna gibi ülkelerden iyi. Nereden bilyorsun oraları diyeceksin çok araştırdım ve çok arkadaşım var. Benim yüksek lisans olduğu için denklikle ilgili bir işlem yapmadım. Ama lisans eğitimi alan arkadaşların denklikle ilgili problemi yok. Macaristan'ın Türkiye'de denkliği var. Okul bittikten yaklaşık 6ay sonra denklik belgelerini aldılar.

Yaşam kalitesi çok ileri seviyede diyemem şehir küçük. Sessiz sakin biryer. Nüfusu 200.000. Binalar eski, modern bir görünüm yok ama insan kalitesi olarak maalesef Türkiye'nin en iyi şehrinden bile iyi seviyede olduğunu kabul etmek lazım.

Kalite olarak Budapeşte ve diğer şehirler arasında büyük fark var. Budapeşte'yi İzmir olarak düşünün Macaristan'ın diğer bütün şehirleri Bayburt, Afyon, Bilecik, Niğde gibi şehirler. Yani arada bir Ankara, Adana, Eskişehir, Mersin yok...

Bana burayı soranlara "eğer maddi durumun çok çok iyiyse başka ülkelere git maddi durum o kadar değilse Macaristan, Polonya en iyi seçenekler" diyorum.

Hayat pahalılığı hemen hemen Türkiye'yle aynı. Sigara, alkol, benzin, bazı tüketim malzemeleri daha ucuz. Türkiye'de bir akşam restauranta veya bara gittiğinde bir kişi ortalama 30 tl harcar. Burada 30 TL'lik yemeği bitiremezsin, 30 TL'lik içki içersen komaya girersin.

Debrecen Üniversitesi için konuşuyum okula kabul olmama gibi bir durum yok. İstersen Türkiye'de üniversite sınavına girme. Okula kabul edilmek için 3 temel şart var Okulun parasını ödemek, vizeyi alabilmek ve lise mezunu olmak. Zaten okula kabul edildikten sonra vize alamamak çok düşük bir ihtimal. Ya maddi durumun kötü olursa vize vermezler, ya da çok ağır bir sabıka kaydın varsa vize alamayabilirsin... Her yıl Ağustos ayında Türkiye'ye gelip İstanbul'da sıradan bir sınav yapıyorlar. Okumak istediğiniz bölüme göre sorular soruluyor. Ayrıca ingilizce mülakat oluyor. O sınavda seviyenizi belirleyip hazırlık okumanıza gerek var mı ona karar veriyorlar.

İşletme master'ın Türkiye'deki eğitime göre bir farkındalık yarattığını düşünüyor musunuz ?

Not: iktisat öğrencisiyim2.sınıf Yüksek lisansı macaristan da yapmak istiyorum.
    Macaristanda bulunmuşluğum var bir kere hayran kaldım citadella parlemonto binası vs. çok iyi yerler fiyatlarda uygun diye duydum.
    Sizce Y.lisansı burada yapmamın bana faydası nolur size master yapmanın faydası nedir ?

• quote:

Orijinalden alıntı: atlyclk

bilgilendirmeler için teşekkür ederim. Yüksek lisans için not ortalaması şartı varmı acaba? Sende yüksek lisans yapmışsın galiba ielts sınavı sonucuna göremi başvurdun

Benim okuduğum Debrecen Üniversitesi'nde böyle bir şart yok. Ne ingilizce için bir belge istiyorlar ne de not ortalaması arıyorlar.
    Türkiye'de üniversite okurken aldığın derslerin belirli bir standardı tutturması lazım eğer bu standart tutmazsa yüksek lisans derslerine ek olarak bazı lisans derslerini de almak gerekiyor. Tam olarak hatırlamıyorum rakamları sallayım. Örneğin Türkiye'de okurken İşletme ağırlıklı derslerden 60 kredi, Matematik ve Sayısal Ağırlıklı derslerden 50 kredi, Sosyal derslerden 45 krediyi tamamlamadıysan, Yüksek Lisans yaparken normal lisans derslerine girerek bu kredileri tamamlamalısın...
    Mesela ben Türkiye'de iktisat bitirdiğim için sadece 2 ders almam yeterli oldu. Bir arkadaşım mühendislik bitirip işletme yüksek lisansı yaptı onun işletme-iktisat altyapısı olmadığı için yüksek lisansa devam ederken 10-12 tane işletme-iktisat dersi aldı.

• Sebastianbjk kullanıcısına yanıt
    ne zaman gidiyorsun macaristana artık
  • quote:

Orijinalden alıntı: apranax09

ne zaman gidiyorsun macaristana artık

Seni bekliyorum askerliği yap gel beraber gidecez
  • merhaba sebastian bjk lütfen mail adresinizi verir misiniz sizinle görüşmek istiyorum tesekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperimac

merhaba sebastian bjk lütfen mail adresinizi verir misiniz sizinle görüşmek istiyorum tesekkürler

Buradan konuşsak herkes faydalansa daha iyi olur. Herkes hemen hemen aynı soruları soruyor. Tek tek soruları cevaplamaktansa konu içerisinde okuyarak insanlar bilgi edinirler. Hem benim için hem de onlar için daha iyi olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tulparr

quote:

quote:

quote:

Macaristan'a yaklaşk 2,5 yıl önce geldim ve 1 ay önce mezun oldum. Son dönemlerde Türk öğrencilerin fazlasıyla rağbet ettiği bir ülke Macaristan. Eğer gelmeyi düşünen varsa bu konuda istediklerini sorabilir. Eğitim bölümüne çok nadir bakıyorum o yüzden Macaristan konusu açılırsa görmeyebilirim diye konu açmayı uygun buldum.

Hangi üniversite, hangi bölümden mezunsun hocam? Eğitim, yaşam kalitesi nasıldı? Herhangi bir sıkıntı yaşadın mı, oradaki ve buradaki denklik sürecinde?

Debrecen Üniversitesi'nde İşletme master'ı yaptım (Mba). Eğitim kalitesi bölüme göre değişiyor. Tıp, eczacılık gibi bölümler gerçekten çok kaliteli eğitim veriyor ve çok zor. Sürekli çalışmadan bitirmek imkansız... Eğitim ortalama olarak İtalya, İspanya, Almanya, Avusturya, İsveç, Norveç gibi ülkelerden kötü ama Bulgaristan, Ukrayna gibi ülkelerden iyi. Nereden bilyorsun oraları diyeceksin çok araştırdım ve çok arkadaşım var. Benim yüksek lisans olduğu için denklikle ilgili bir işlem yapmadım. Ama lisans eğitimi alan arkadaşların denklikle ilgili problemi yok. Macaristan'ın Türkiye'de denkliği var. Okul bittikten yaklaşık 6ay sonra denklik belgelerini aldılar.

Yaşam kalitesi çok ileri seviyede diyemem şehir küçük. Sessiz sakin biryer. Nüfusu 200.000. Binalar eski, modern bir görünüm yok ama insan kalitesi olarak maalesef Türkiye'nin en iyi şehrinden bile iyi seviyede olduğunu kabul etmek lazım.

Kalite olarak Budapeşte ve diğer şehirler arasında büyük fark var. Budapeşte'yi İzmir olarak düşünün Macaristan'ın diğer bütün şehirleri Bayburt, Afyon, Bilecik, Niğde gibi şehirler. Yani arada bir Ankara, Adana, Eskişehir, Mersin yok...

Bana burayı soranlara "eğer maddi durumun çok çok iyiyse başka ülkelere git maddi durum o kadar değilse Macaristan, Polonya en iyi seçenekler" diyorum.

Hayat pahalılığı hemen hemen Türkiye'yle aynı. Sigara, alkol, benzin, bazı tüketim malzemeleri daha ucuz. Türkiye'de bir akşam restauranta veya bara gittiğinde bir kişi ortalama 30 tl harcar. Burada 30 TL'lik yemeği bitiremezsin, 30 TL'lik içki içersen komaya girersin.

Debrecen Üniversitesi için konuşuyum okula kabul olmama gibi bir durum yok. İstersen Türkiye'de üniversite sınavına girme. Okula kabul edilmek için 3 temel şart var Okulun parasını ödemek, vizeyi alabilmek ve lise mezunu olmak. Zaten okula kabul edildikten sonra vize alamamak çok düşük bir ihtimal. Ya maddi durumun kötü olursa vize vermezler, ya da çok ağır bir sabıka kaydın varsa vize alamayabilirsin... Her yıl Ağustos ayında Türkiye'ye gelip İstanbul'da sıradan bir sınav yapıyorlar. Okumak istediğiniz bölüme göre sorular soruluyor. Ayrıca ingilizce mülakat oluyor. O sınavda seviyenizi belirleyip hazırlık okumanıza gerek var mı ona karar veriyorlar.

İşletme master'ın Türkiye'deki eğitime göre bir farkındalık yarattığını düşünüyor musunuz ?

Macaristanda bulunmuşluğum var bir kere hayran kaldım citadella parlemonto binası vs. çok iyi yerler fiyatlarda uygun diye duydum.
    Sizce Y.lisansı burada yapmamın bana faydası nolur size master yapmanın faydası nedir ?

Sadece diploma olarak düşünmemek gerekir. Şahsi fikrim; Türkiye'deki üniversitelerin yüksek lisans eğitimleri oraya göre daha iyi ve diplomanın geçerliliği daha fazla (iş başvurusunda) Ancak Yurtdışında yaşamanın, farklı kültürleri tanımanın insana kattığı hem sosyal hem de eğitimsel tecrübeleri Türkiye'deki hiçbir üniversite veremez. İnsanın dünya görüşünü, hayata bakış açısını olumlu yönde etkiliyor. İmkanı olan herkese öneririm... Hem sosyal hem de eğitim açısından yüksek lisansı yurtdışında yapmak daha mantıklı.

• nasıl başvuracağız debrecen tıp fakültesine yardımcı olur musunuz
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Tulparr

quote:

quote:

quote:

Sadece diploma olarak düşünmemek gerekir. Şahsi fikrim; Türkiye'deki üniversitelerin yüksek lisans eğitimleri oraya göre daha iyi ve diplomanın geçerliliği daha fazla (iş başvurusunda) Ancak Yurtdışında yaşamanın, farklı kültürleri tanımanın insana kattığı hem sosyal hem de eğitimsel tecrübeleri Türkiye'deki hiçbir üniversite veremez. İnsanın dünya görüşünü, hayata bakış açısını olumlu yönde etkiliyor. İmkanı olan herkese öneririm... Hem sosyal hem de eğitim açısından yüksek lisansı yurtdışında yapmak daha mantıklı.

Macar hükümetinin veya Macaristan'daki Üniversitelerin uyguladığı yurdışı öğrencilerine ücretsiz burslu eğitim projeleri var mı peki ?
    Çevrenizde farklı ülkeden gelmiş burslu okuyan var mı Macaristanda ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tulparr -- 14 Ocak 2015; 20:06:55 >

• Sebastianbjk kullanıcısına yanıt
    hocam bende Macaristanda okumak istiyorum ne yapmam lazım yardımcı olurmusun
  • Merhabalar öncelikle açtığın konu müthiş yararlı oldu tüm postları okudum baştan sonra. Şuanki durumumu anlatayım, lise sondayım YGS'ye 20 gün kaldı an itibariyle hedefim normalde İstanbul, Ankara veya İzmir'de bir devlet üniversitesinde Hukuk'tu. Lakin benim durumum devlete çok uzak. Sene başından beri vakıf üniversitelerini araştırıyorum İzmir Ekonomi veya Yaşar Üniversitesi Hukuk bölümünde karar kılmıştım. Maalesef burs alamıyorum ve fiyatlar ortalama 22 bin lira civarı. Buna diğer masrafları katınca epey tuzlu oluyor durum. Bir de Türkiye'den uzaklaşmak istiyorum yıllardır Macaristan'da 3-4 gün bulundum Budapeşte'de yaşamak için neler vermezdim dedim kendime. Eskişehir'de yaşıyorum şuan sebep odur belki ama bilmiyorum. Şimdi ben bir vakıf üniversitesine 22 bin lira bayılıp istediğim bölümü okumak yerine Macaristan'da psikoloji falan okusam, daha mı ucuza gelir veyahutta mutlu olabilir miyim? Onun dışında hep sorulan soruları geçersek, sen demişsin beraber okuduğum insanlar orta doğulu, Afrikalı vs. diye. Hiç Afrikalı tanıdığım olmadı ama siyahi insanlarla bir sorunum yok. Lakin Araplarla pek anlaşamam. Bu benim için bir sorun olur mu sence? Hayatımın kadının buldum demişsin, bu da benim hayallerimden biridir. Ama Macarca öğrenmem çok zor görünüyor, yalnız kalırım gibi geliyor bana, sen bu tarz sorunlar yaşadın mı ya da ben yaşar mıyım tecrübelerine dayanarak cevap verebilirsin diye düşünüyorum. Son olarak Budapeşte'yi gördüm, sevdim falan ama bakıyorum Türkiye'den Macaristan'a giden çoğu kişinin yolu Debrecen'de son buluyor. Benim hayallerimdeki şehirde gece hayatı falan da geçiyor. Debrecen'de gece hayatı durumu nasıl? Hah bir de aklıma gelmişken sorayım sigara kullanan birisin sanırım, sigara ve alkol fiyatları Türkiye'ye nazaran ne durumda? Çok soru sordum sanırım ama bu olay benim için epey ciddi, kesinlikle uzaklaşmak istiyorum Türkiye'den Bulgaristan vatandaşlığı alacağım yakında ama Bulgaristan'da okumak istemiyorum pek. Macaristan en iyi tercih gibi görünüyor. Teşekkür ederim şimdiden cevaplarsan.

• Bu aralar iş nedeniyle çok yoğunum konuya bakamıyorum. Fırsat bulur bulmaz cevaplamaya çalışacağım
  • sogutov S kullanıcısına yanıt
    Ben Budapeştede 3 ay yakın bi aile dostumuzun yanında yaşadım sana bazı sorularda yardımcı olurum sigara fiyatları aynı Türkiyede alkol daha ucuz Debrecene hiç gitmedim ama duydum kadarıyla Debrecen le Budapeştenin gece hayatı kıyaslanamaz Budapeşte daha iyi ve Debrecen sınıra yakın olduğu için çok mülteci varmış öyle duydum ama iyi olabilir bu mültecilerin çoğunluğu Ukranya vatandaşıymış bide orda tandığımız söylemişti bana burda çok okuyan Türk var arkadaş konusunda sıkıntı çekmesin bence
  • Szent kullanıcısına yanıt
    Şu sıralar Macaristan ve Ukrayna arasında kaldım. Konuştuğum herkes kendi ülkesini övüyor tabii, karar veremedim. Ukrayna'da Rusça okuma olayı var üniversiteyi 1 yıl hazırlık. Dil öğrenirim diye düşündüm. Ama Macaristan kadar gelişmiş değil ülke. Kafalar çok karışık
  • sogutov S kullanıcısına yanıt
    Ukranya nasıl bi ülke bilmiyorum ama Macaristanı tavsiye ederim bende büyük ihtimal Macaristanda okuycam bu sene ama benim de kafam karışık benim ingilzcem çok kötü nasıl yapcam bilmiyorum
  • Ygs ye az kaldı hiç çalışmadım, barajı geçip Macaristan ve ya Polonya ya kaçacağım. Dil yok ne yapacağım? Türkiye de yaşamak tam problem. Sırbistan'a gideyim diyorum kızları çok Hoşuma gidiyor oraya giden oldu mu? Kafam çok Karışık

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Edit.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi limonasiti -- 17 Nisan 2021; 13:11:16 >
  • Sebastianbjk iletişime geçmemiz gerekiyo nasıl ulaşabilirim sana pm atabilir misin ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 13Ghosts

Sebastianbjk iletişime geçmemiz gerekiyo nasıl ulaşabilirim sana pm atabilir misin ?

Sen de atabilirsin, Pm kapalı değil. Ama konu içerisinden konuşsak daha iyi olur. Yazdıklarımızdan başkaları da faydalanır.
  • öncelikle merhaba. sizinle cidden uzun uzun Konuşmak istiyorum ve inanıyorum ki araştıranlar icinde faydalı bir sohbet olacaktir :)

Öncelikle Macaristan'da bir üniversitede okumak icin Türkiye'de YGS Sınavı'ndan gecmek veya Türkiye'den herhangi bir üniversiteye yerleşmek Şart mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-23066F9EA -- 24 Mart 2015; 4:40:57 >
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.