Şimdi Ara

Macaristan'da üniversite (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
255
Cevap
12
Favori
54.460
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba birşey sormak istiyorum macaristanda eczacılık okusam türkiyede denkliği varmı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Beyler size tek bisey soyleyeyim şu anda vatan millet görevi yapıyormuş gibi hissediyorum bunu aciklayarak: Budapeste'deki Semmelweis Universitesine SAKIN Gitmeyiniz, hayatinizi karartmayiniz. Tıp birinci sinifi orada bitirdim fakat inanir misiniz bizim senede ilk sinifi bitirebilen tek adam bendim... Allaha cok cok sukurler olsun ki Türkiye'ye transfer oluyorum simdi ikinci sinifa. Hem Istanbul Medipolden hem de Kocaeli Üniversitesinden kabul aldim artik seçim yapacağım. Isteyen benim yaptigim gibi Macaristan'a gidip donmeyi deneyibilir ama derim ki aptallik yapmayin MACAR HOCALARI KASAP ULAN. Gözünüzün yaşına bakmiyolar uyarmadi demeyin. Haydi herkese kolay gele, yolunuz acik ola.

• İnternational Business School nasıldır arkadaşlar?
  • Merhaba rica etsem macaristanda şuan rağbet gören ve universite sonrası iş bulma imkanı olan meslekleri yazabilirmisiniz.
  • merhaba
    biliyor musunuz? bilemiyorum ama ben size bir şey sormak istiyorum.
    ben doğu akdeniz üniversitesi endüstri mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. maalesef almanca ve Macarca bilmiyorum ama çok iyi seviyede ingilizcem var. zaten okulu da yüzde yüz İngilizce okuyorum. hey neyse ben yüksek lisans olarak uygulamalı matematik ve bilgisayar bilimleri okumak istiyorum. benim okuldaki danışman hocam macaristandaki budapeşte ekonomi ve teknoloji enstitüsündeki matematik enstüsünü araştırmamı söyledi. kendi danışmam hocam da macaristanlı olduğu için bu alandaki en iyisi bu balkan coğrafyasında en iyisi olduğunu söyledi.siz ne düşünüyorsunuz. genel ortalamam şu anda 2.5 civarında seyrediyor.
    sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir???
    birde okurken kendi işimi yapabilir miyim? çünkü mezun olduğumda nasip ederse dünyaca geçerli bir diplomam olacak.
    teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ördek mühendis -- 29 Kasım 2016; 22:23:38 >

• Banada ulasirmisi. Abi

• Hocam merhaba.

Şimdi benim elimde iki seçenek var.

Birincisi Almanya'da uluslararası işletme okumak.

İkincisi Macaristan'da okumak.(Hangi bölüme gideceğime emin değilim orada her bölüm kabul ediyormuş.)

Senin görüşün nedir? Almanya konusunda yapmam gerekenler var A2 belgesi almak gibi mesela. Macaristan kesinlikle böyle bir şart aramıyor. O yüzden aslında gitmek daha kolay ama ben yurt dışında kalmak istiyorum okuldan sonra. Bu anlamda Macaristan'ı tavsiye eder misin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ersen Karlıdağ

Hocam merhaba.

İkincisi Macaristan'da okumak.(Hangi bölüme gideceğime emin değilim orada her bölüm kabul ediyormuş.)

Senin görüşün nedir? Almanya konusunda yapmam gerekenler var A2 belgesi almak gibi mesela. Macaristan kesinlikle böyle bir şart aramıyor. O yüzden aslında gitmek daha kolay ama ben yurt dışında kalmak istiyorum okuldan sonra. Bu anlamda Macaristan'ı tavsiye eder misin?

Almanya'daki üniversitenin eğitim dili ne? Hangi şehirde? Yıllık ücreti ne kadar?
    Macaristan'da hangi üniversiteye gitmeyi düşünüyorsun?
    İdealindeki meslek ve okumak istediğin bölüm ne?
    Genel olarak ailenin maddi durumu nasıl?

• quote:

Orijinalden alıntı: Sebastianbjk

quote:

Hocam merhaba.

Almanya'daki üniversitenin eğitim dili ne? Hangi şehirde? Yıllık ücreti ne kadar?

Almanya'da eğitim almanca. O yüzden benden A2 belgesi isteniyor zaten 1 yıl boyunca dil eğitimi alıp öyle üniversiteye gideceğim. Kalacağım şehir konusu hala belirsiz ancak kirası uygun bir şehir bulmak zorundayım.

Yıllık ücreti ise 350 Euro. Buna eyalet için ulaşım kartı dahil. Bir nevi öğrenci kartı gibi ama tamamen ücretsiz bir ulaşım imkanı sağlıyormuş.

Macaristan konusunda hiçbir fikrim yok açıkcası o yüzden hangi üniversite olacağını bile bilmiyorum.

İdealimde bir meslek var mı emin değilim ama Almanya'da uluslararası işletme okuyabiliyorum. Mezun olup ilk 1 yıl içerisinde iş bulursam sınırsız oturum da veriyor.

Aslında aklımda Avrupa'da tamamen kalmak ve orada oturum almak var.

Ailemin maddi durumu iyi sayılır. Zaten Almanya yıllık 10.000 Euro'ya yakın parayı bloke hesapta istiyor. Onu hallediyorum. O konuda sorun yok ama ben yine de temelli kalmak istediğim için çalışma izni ve bir iş bulmak da istiyorum açıkcası.

Kısaca; aklımda Avrupa'da yaşamak var. Bu oturum ile olur, ileride olursa da vatandaşlık almak istiyorum.

• quote:

quote:

quote:

Hocam merhaba.

Almanya'da eğitim almanca. O yüzden benden A2 belgesi isteniyor zaten 1 yıl boyunca dil eğitimi alıp öyle üniversiteye gideceğim. Kalacağım şehir konusu hala belirsiz ancak kirası uygun bir şehir bulmak zorundayım.

Yıllık ücreti ise 350 Euro. Buna eyalet için ulaşım kartı dahil. Bir nevi öğrenci kartı gibi ama tamamen ücretsiz bir ulaşım imkanı sağlıyormuş.

Macaristan konusunda hiçbir fikrim yok açıkcası o yüzden hangi üniversite olacağını bile bilmiyorum.

İdealimde bir meslek var mı emin değilim ama Almanya'da uluslararası işletme okuyabiliyorum. Mezun olup ilk 1 yıl içerisinde iş bulursam sınırsız oturum da veriyor.

Ailemin maddi durumu iyi sayılır. Zaten Almanya yıllık 10.000 Euro'ya yakın parayı bloke hesapta istiyor. Onu hallediyorum. O konuda sorun yok ama ben yine de temelli kalmak istediğim için çalışma izni ve bir iş bulmak da istiyorum açıkcası.

Kısaca; aklımda Avrupa'da yaşamak var. Bu oturum ile olur, ileride olursa da vatandaşlık almak istiyorum.

Ben kimseyi yönlendirmek ya da şunu yap bunu yap demek istemiyorum. Herkesin kendi kararını kendisinin vermesini öneririm. Sana da Almanya ve Macaristan'ın artılarını eksilerini söyleyim yine son kararı sen vermelisin.. Sadece benim söylediklerimle de sınırlı kalma. Diğer forumları araştır, oradaki diğer öğrencilerden fikir al.
    Ayrıca henüz gideceğin Üniversiteler ve bölümler belli olmadığı için genel anlamda fikir verebilirim. Bu söylediklerimden bazıları okullar belli olduktan sonra değişebilir.

Almanya'nın Avantajları;
    + Yıllık okul ücreti Almanya'da daha düşük. Macaristan'da yıllık okul ücreti olarak minimum 3500-4000 Doları gözden çıkartmalısın.
    + Okul bittikten sonra Almanya içerisinde iş bulma şansın Macaristan'a göre daha yüksek.
    + CV'de bir Alman üniversitesi'nden mezun olmak Macaristan üniversitesine göre çok daha avantajlı. Macaristan'daki okulun eğitim kalitesi Alman okulundan üstün olsa bile insanlar Macaristan'a 3. Dünya ülkesi gözüyle bakıyorlar.
    + Macaristan'da Budapeşte dışında büyük şehir yok. Budapeşte'den sonraki en büyük şehir Debrecen. Nüfusu 200.000.
    + Şu an İngilizcen var mı bilmiyorum. Almanya'da mecburi olarak Almancayı öğreneceksin. Ama Macaristan'da Macarca'yı öğrenme gibi bir mecburiyetin yok. Almanca Macarca'ya göre çok çok daha geçerli bir dil.

Macaristan'ın Avantajları
    + Macaristan'da yaşam maliyetleri, ev kiraları, temel masraflar Almanya'ya göre daha düşük.
    + Macar halkı Almanlara göre daha cana yakın, daha sıcak, daha eğlenceli. Almanya'ya gittiğimde sanki robotlar dünyayı ele geçirmiş gibi hissediyorum. Herkes robot.
    + Macaristan'da hem üniversiteye girebilmek hem de dersleri geçip mezun olmak Alman üniversitelerine göre daha kolay.
    + Macaristan'da yabancı öğrencilerin eğitim dili ingilizce olduğu için ingilizcen baya ileri seviyeye kadar gelişecek. Almanya'da bu durum tamamen sana kalmış. Almanya'da ingilizceni geliştiremezsen Sadece Almanca bilmek iş bulurken pek işe yaramaz.

Hangi ülkeyi seçersen seç sana tavsiyem; ingilizceni olabildiğince ileri seviyeye taşı onun yanında mutlaka bir dil daha öğren.
    Yurtdışına eğlenmeye, takılmaya gidiyorsan, okulu bitirmeye niyetin yoksa hiç masraf yapıp başlama. Bu şekilde gidip 2-3 yıl takıldıktan sonra okulu bitiremeyip dönen çok insan tanıyorum. Hem maddi olarak birsürü masraf yapmış oluyorlar hem de 2-3 yıl kaybetmiş oluyorlar.

• Stipendium hungaricum hakkında bilgisi olan var mı? Bir önceki dönem erasmus ile szeged üniversitesinde okudum ve ülkeyi çok sevdim. Yüksek lisans için bu programa başvurmayı düşünüyorum Debrecen Üniversitesi var aklımda. Dil belgesi için TOEFL veya IELTS mi istiyorlar? Ne istediklerini yazmamışlar sitede, sadece dil belgesi denmiş.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam merhaba.

Ben kimseyi yönlendirmek ya da şunu yap bunu yap demek istemiyorum. Herkesin kendi kararını kendisinin vermesini öneririm. Sana da Almanya ve Macaristan'ın artılarını eksilerini söyleyim yine son kararı sen vermelisin.. Sadece benim söylediklerimle de sınırlı kalma. Diğer forumları araştır, oradaki diğer öğrencilerden fikir al.
    Ayrıca henüz gideceğin Üniversiteler ve bölümler belli olmadığı için genel anlamda fikir verebilirim. Bu söylediklerimden bazıları okullar belli olduktan sonra değişebilir.

Almanya'nın Avantajları;
    + Yıllık okul ücreti Almanya'da daha düşük. Macaristan'da yıllık okul ücreti olarak minimum 3500-4000 Doları gözden çıkartmalısın.
    + Okul bittikten sonra Almanya içerisinde iş bulma şansın Macaristan'a göre daha yüksek.
    + CV'de bir Alman üniversitesi'nden mezun olmak Macaristan üniversitesine göre çok daha avantajlı. Macaristan'daki okulun eğitim kalitesi Alman okulundan üstün olsa bile insanlar Macaristan'a 3. Dünya ülkesi gözüyle bakıyorlar.
    + Macaristan'da Budapeşte dışında büyük şehir yok. Budapeşte'den sonraki en büyük şehir Debrecen. Nüfusu 200.000.
    + Şu an İngilizcen var mı bilmiyorum. Almanya'da mecburi olarak Almancayı öğreneceksin. Ama Macaristan'da Macarca'yı öğrenme gibi bir mecburiyetin yok. Almanca Macarca'ya göre çok çok daha geçerli bir dil.

Macaristan'ın Avantajları
    + Macaristan'da yaşam maliyetleri, ev kiraları, temel masraflar Almanya'ya göre daha düşük.
    + Macar halkı Almanlara göre daha cana yakın, daha sıcak, daha eğlenceli. Almanya'ya gittiğimde sanki robotlar dünyayı ele geçirmiş gibi hissediyorum. Herkes robot.
    + Macaristan'da hem üniversiteye girebilmek hem de dersleri geçip mezun olmak Alman üniversitelerine göre daha kolay.
    + Macaristan'da yabancı öğrencilerin eğitim dili ingilizce olduğu için ingilizcen baya ileri seviyeye kadar gelişecek. Almanya'da bu durum tamamen sana kalmış. Almanya'da ingilizceni geliştiremezsen Sadece Almanca bilmek iş bulurken pek işe yaramaz.

Hangi ülkeyi seçersen seç sana tavsiyem; ingilizceni olabildiğince ileri seviyeye taşı onun yanında mutlaka bir dil daha öğren.
    Yurtdışına eğlenmeye, takılmaya gidiyorsan, okulu bitirmeye niyetin yoksa hiç masraf yapıp başlama. Bu şekilde gidip 2-3 yıl takıldıktan sonra okulu bitiremeyip dönen çok insan tanıyorum. Hem maddi olarak birsürü masraf yapmış oluyorlar hem de 2-3 yıl kaybetmiş oluyorlar.

Çok teşekkür ederim kafamdaki soruların cevabını vermişsiniz. Ben eğlenme maksatlı gitmiyorum aslında burada çok daha rahat bir hayatım var. 4 aydır işim yok ancak param devamlı gelir. O yüzden tüm gün boştayım, aslında burada kalsam daha konforlu olacaktım ama dediğim gibi ben kendime bir hayat kurmak istiyorum. Umarım temmuz gibi Almanya'ya gitmiş olacağım.

İngilizcem var. İngiltere'de 6 ay kaldım, daha sonrasında çalıştığım yerlerde mecburen konuştuğum için ilerledi. O yüzden o konuda bir sorun yok.

• Hocam Polonya mı Macaristan mı sizce?Okulu bitirdikten sonra orada rahatça iş bulabilmem önemli benim için
  • Bende yukarıdaki arkadaş gibi vatandaşlığa başvuracağım daha sonra gitmek istediğim ülkenin dilini yavaştan öğrenip orada iş arayacağım bulamazsam da ya Macaristan'da ya da Polonya'da çalışmaya başlamak istiyorum yani Türkiye'ye dönme niyetim hiç yok.
  • Sebastianbjk kullanıcısına yanıt
    Hocam merhabalar. Macaristan hükümetinin burs programı hakkında bilginiz var mı? Başvurunca çıkma ihtimali ne kadardır?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bana burs çıktı ve okul 1 Eylül'den önce kayıt yaptırmam gerektiğini söylüyor. Vizenin bu tarihe yetişmemesi durumda herhangi bir şey yapabilir miyim? Okula mail attım ama geri dönmedi

• İnternational Business School hakkinda bilgi verir misiniz lisans okumak istiyorum orada

• Selamlar.

Kardesim istanbulda yonetim bilisim sistemleri okuyor bir ozel okulda. Macaristanda okumaya devam etmek istiyor. Su an ikinci sinifta.

Ne yapmamiz lazim. Cok mu maliyetli. Gecis olmuyor mu. Sifirdan mi baslamak gerekiyor. Nereden.nasil ogrenebiliriz. Nasil orada okumasibi saglayabiliriz.

Cok tesekkurler.

• Macaristanda üniversite eğitimiyle, yurtdışında eğitim planı yapmakta olan herkes; yeteneklerine, kariyer hedeflerine, kişisel beklentilerine ve bütçesine en uygun eğitim programını almaktadır. Macaristanda üniversite eğitimlerinde Avrupa Standartlarında kaliteli eğitim verilmektedir

• Merhaba 11.sınıf öğrencisiyim ve mezun olduktan sonra planım Budapeşte IBS gitmek. İngilizce konusunda sorunum yok. Ama denklik sorunu var diyorlar. Dolayısıyla askerlik sorunu ortaya çıkıyor. Bu okulun denklik konusunda bilginiz var mı? Ayrıca Corvinus ve Debrecen üniversitelerinde denklik sorunu var mı?
    Bir de Denklik ve Tanıma arasındaki fark nedir? İşin içine girdikçe daha karışık hal alıyor.
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.