Şimdi Ara

Macaristan'da üniversite (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
255
Cevap
12
Favori
54.460
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Sebastianbjk

Macaristan'a yaklaşk 2,5 yıl önce geldim ve 1 ay önce mezun oldum. Son dönemlerde Türk öğrencilerin fazlasıyla rağbet ettiği bir ülke Macaristan. Eğer gelmeyi düşünen varsa bu konuda istediklerini sorabilir. Eğitim bölümüne çok nadir bakıyorum o yüzden Macaristan konusu açılırsa görmeyebilirim diye konu açmayı uygun buldum.

Srlamlar hocam mesaj yazarmısınız forumda sizin gibi birini bulana kadar canım çıktı soracağım şeyler var ltfen

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ben ve arkadaş grubum 3-4 senedir debrecen'de okumaktayız .okul tamamen ticarethane mantığında başta onu belirtmek isterim.
    özellikle gelmek isteyen arkadaşlar için(özellikle Computer Science,Software,vs...);
    -okul asla sizin sorunlarınıza çare bulmaya yönelik hareket etmez.
    -dekanın yanına gidersiniz sizi dinelemez.dilekçe yazarsınız asla kabul etmez.
    -her ders birbirini bağlar ve bir dersten kalırsınız bir sene uzatırlar (dilekçe kabul edilmez).
    -hocalar anlayışlı değildir, iki puan için bırakırlar.
    -bir dersten geçmek için önce bir sürü seminer sınavına girersin imza alırsın.finalde bunlar hiç hesaba katılmaz daha sonra sıfırdan final için çalışmalara başlarsın.ne soracaklar hiç bilemezsin.
    -ders geçmenin zorlukları yanında birde bitirme sınavı yapmışlar .derslerim bitti diye sevinirsin ama tez savunması ve bu sınavı geçemezsen diploma alamazsın ve 6 ay daha bekler bu sınava tekrar girersin.sınav dediğim kurulun onunde kavanozdan rastgele bir konu seçersin(hangi konu gelirse) ve anlatırsın.
    -sonuç olarak sağlığından ve parasından olmak istemeyen arkadaşlara tavsiye etmeyeceğimiz nadide okulumuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kingfisher22 -- 23 Ocak 2016; 16:59:33 >

• Sebastianbjk kullanıcısına yanıt
    ben ve arkadaş grubum 3-4 senedir debrecen'de okumaktayız .okul tamamen ticarethane mantığında başta onu belirtmek isterim.
    özellikle gelmek isteyen arkadaşlar için(özellikle IT bolumlerınden Computer Science,Software eng.);
    -her ders birbirini bağlar ve bir dersten kalırsınız bir sene uzatırlar (dilekçe kabul edilmez).
    -bir dersten geçmek için önce bir sürü seminer sınavına girersin imza alırsın.finalde bunlar hiç hesaba katılmaz daha sonra sıfırdan final için çalışmalara başlarsın.ne soracaklar hiç bilemezsin.
    -ders geçmenin zorlukları yanında birde bitirme sınavı yapmışlar .derslerim bitti diye sevinirsin ama tez savunması ve bu sınavı geçemezsen diploma alamazsın ve 6 ay daha bekler bu sınava tekrar girersin.sınav dediğim kurulun onunde kavanozdan rastgele bir konu seçersin(hangi konu gelirse) ve anlatırsın.
    -sonuç olarak sağlığından ve parasından olmak istemeyen arkadaşlara tavsiye etmeyeceğimiz nadide okulumuz.(bolume gelen 10 kişiden 7-8 i geri dönmektedir).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kingfisher22 -- 23 Ocak 2016; 17:00:31 >

• Mehabalar öncelikle.. Ben şimdi Türkiye de sağlık meslek lisesi okuyorum att bölümü. Acaba yurt dışında okuyabilir miyim bu bölümümün üstünü? Türkiyede İlk ve acil bakım olarak geçiyor ve paramedik de deniyor...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kingfisher22

ben ve arkadaş grubum 3-4 senedir debrecen'de okumaktayız .okul tamamen ticarethane mantığında başta onu belirtmek isterim.
    özellikle gelmek isteyen arkadaşlar için(özellikle Computer Science,Software,vs...);
    -sonuç olarak sağlığından ve parasından olmak istemeyen arkadaşlara tavsiye etmeyeceğimiz nadide okulumuz.

Okulun ticarethane mantigiyla calistigi konusunda haklisin. Dogruduzgun hicbir secim yapmadan her basvurani aliyorlar. Ancak ogrencileri sinifta birakarak daha fazla para kazanmak istediklerini ne duydum ne gordum. Benden sonra degistiyse bilemem. Normalde sinif tekrari yapmasi gereken bircok kisiye yardimci olup mezun ettiler. Debrecen Universitesinde gordugum birsey var. Bulgar, Rus, Ukrayna universiteleri gibi rusvet vererek ders gecme Macaristan"da imkansiz. Deneyeni direk okuldan atarlar. Ama Yolunu bulursan, kiminle nasil ne sekilde konusacagini bilirsen cozulmeyecek sorun yok. Olmaz diye birsey yok.
    Kendi donemimde cok sahit oldum. Ingilizceyi dogruduzgun bilmeyen, gunluk hayatta ingilizce otobus bileti dahi isteyemeyen arkadaslarim mezun oldu. Ben butun donemlerde orta ust seviye notlar aldim. Son donem 3 dersten sinif tekrari yapmam gerekiyordu. Bir dersten hoca kendi odasinda son bir sinav hakki tanidi. Sinavi kagidini verdi onume kitabi koydu 1 saat sonra geldi. Diger bir dersten 4 final sonunda da gereken 2 notunu alamadim sinif tekrari yaptirmamak icin 2 verdiler. Kaldigim 3. dersten de sozluyle gectim.
    Tez yazimi, savunmasi ve bitirme sinavi gayet mantikli uygulamalar. Keske Turkiye"de de olsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sebastianbjk -- 3 Şubat 2016; 20:41:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: telebreathe

Hocam Macaristanda erasmus ne kadar mantıklı sizce?

Macaristan"in hangi universitesinde olacaginiza, maddi durumunuza ve secebileceginiz diger ulkere gore degisir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sebastianbjk -- 4 Şubat 2016; 19:08:44 >
  • Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi hakkında bildikleriniz neler ? Mimarlık için gitmeyi düşünüyorum.Üniversitenin zorluğu hakkında felan ne biliyorsunuz? Bir de eğitim dönemi hangi aydan hangi aya ve tatiller neler? Özellikle türkiyeye dönülebilecek tatiller.
  • Şu linkteki soru için yardımcı olurmusunuz :((
    https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=114309102&p=1#114309102

Sen Master öğrencisi olduğun için muhtemelen böyle davranmış olabilirler .Master öğrencisi birkaç arkadaşım oldu onlarda pek şikayetçi olmadılar.
    Ama ben lisans eğitimi için gelecek arkadaşlar için söylüyorum .Debrecen'e kesinlikle gelmesinler Computer Science,Software vs.
    Sadece benim söylediklerime bakmasınlar tabiki,Facebook'ta bulsunlar orada okuyanları sorsunlar.Zaten hergün okuldayız ve bolumde bırlıkteyiz (herkes inanılmaz şikayetçi)
    Birisi size çok iyi diyorsa anlayın ki dalga geçiyor:).Bütün herkesin çatır çatır okulu uzuyor.
    Yani ben her yıl okulu bırakanları,hayal kırıklığı yaşayanları bizzat görüyorum.O yüzden insanları yanlış yönlendirmeyelim.
    Her bolumun farklı durumları var.Ben bizim fakülte için konuşuyorum.Başka bolumlerden arkadaşlarımız ve duyduklarımız var ama ben görmediğim için yorum yapmak istemiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: kingfisher22

Sen Master öğrencisi olduğun için muhtemelen böyle davranmış olabilirler .Master öğrencisi birkaç arkadaşım oldu onlarda pek şikayetçi olmadılar.
    Ama ben lisans eğitimi için gelecek arkadaşlar için söylüyorum .Debrecen'e kesinlikle gelmesinler Computer Science,Software vs.
    Sadece benim söylediklerime bakmasınlar tabiki,Facebook'ta bulsunlar orada okuyanları sorsunlar.Zaten hergün okuldayız ve bolumde bırlıkteyiz (herkes inanılmaz şikayetçi)
    Birisi size çok iyi diyorsa anlayın ki dalga geçiyor:).Bütün herkesin çatır çatır okulu uzuyor.
    Yani ben her yıl okulu bırakanları,hayal kırıklığı yaşayanları bizzat görüyorum.O yüzden insanları yanlış yönlendirmeyelim.
    Her bolumun farklı durumları var.Ben bizim fakülte için konuşuyorum.Başka bolumlerden arkadaşlarımız ve duyduklarımız var ama ben görmediğim için yorum yapmak istemiyorum.

Dedigim gibi ben mezun olali 3 sene oldu. Cok sey degismis olabilir. Sen halen ogrenci oldugun icin daha guncel bilgi verirsin. Benim soylemek istedigim 3 sene once tip eczacilik disindaki bolumlerde pek sikayet yoktu. Sinifta kalanlar hep okula gitmeyenler, hic ders calismayanlardi. Dedigin gibi simdi durum degismistir. Zaten ben Debrecen Universitesi"ni cok iyi bir egitim almak isteyenlere, maddi durumu iyi olanlara, guzel bir sehir hayati isteyenlere tavsiye etmiyorum. Tavsiye ettigim grup, Turkiye"de iyi bir universite kazanamayan, Ingiltere, Italya, Ispanya, Isvicre, Almanya, Amerika gibi ulkelerde yasamaya maddi durumu elvermeyen ve bu ulkelerin universitelerine girmek icin gerekli sartlari, not ortalamalarini saglayamayacak kisiler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sebastianbjk -- 9 Şubat 2016; 16:34:19 >

Merhaba

ilk olarak umarım mesajımı görürsünüz. Ben debrecen universitesine işletme doktora olarak başvuru yaptım bana alternatif bir reearch proposal gönderdiler ben de kabul ettim eylül de başlamamı önerdiler onu kabul ettim de hala kabul mektubumu göndermediler ne zaman gönderiyorlar çok zaman alıyor mu?? Ya da bu aşamada kabul edilmeme gibi bir durum oluyor mu?? Şimdi den teşekkür ederim
  • mervel71 M kullanıcısına yanıt
    Merhaba. Tebrikler. Umarım memnun kalırsın. Şu an başka doktora öğrencisi olmadığı için Eylül'de başlamayı önermiş olabilirler.
    Kabul mektubu için daha çok erken. Eylülde başlayacaksanız Ağustos ayında elinize geçse yeterli. Ama illa gelsin diyorsanız okula bir mail atın. Ne zaman göndereceklerini sorarsınız.
    teşekkür ederim inşaallah :] okula mail attım da doktora okulu komisyonu toplantısında kabul mektubumu vereceklermiş. Bir de genel yaşam hakkında bilgi verir misiniz acaba örneğin yurtta değil de ev de kalmak istiyorum nasıl ev bulabilirim acaba?? @Sebastianbjk
    Canlı, hareketli bir şehir yaşamı beklemeyin. Debrecen Macaristan'ın en büyük 2. şehri olmasına rağmen nüfusu 200.000. Özellikle kış aylarında akşam 6dan sonra dışarıda insan görmek çok zor. Binalar genellikle eski. Maddiyat önemliyse tutacağınız ev büyük ihtimalle 1980'lerdeki Sosyalist dönemden kalma binalarda olacaktır. İlk gittiğimde ben nereye geldim böyle demiştim. Sonradan sevmeye başladım. Bizim tabirimizle emekli şehri diyebilirim.

Yurtta hiç kalmadım. Gördüğüm kadarıyla yurt ortamı eğlenceli, insanlarla daha rahat tanışma imkanı var ancak yurtlar pahalı. Neredeyse ev kirası kadar. 3 yıl önce tek kişilik bir ev kirası 60.000 Forint civarındaydı. Ev fiyatlarında çok fazla uçurum yok. Ben 30 yıllık 1+1 bir apartman dairesinde 60.000 Forinte kalırken(Bugünkü kurla 600 TL'ye denkgeliyor.), arkadaşlarım 3 kişi 5+1 dubleks rezidansta 100.000 Forinte kalıyorlardı. Başka bir arkadaşım 3 katlı villada 120.000 forinte kalıyordu. Aradan geçen 3 yılda kiralar artmış olabilir. O konuda bilgim yok... Pek tekin olmayan merkeze uzak yerlerde daha uygun fiyatlı evler de var tabi ki... Evi emlakçılar aracılığıyla tutabilirsiniz. Gittiğiniz zaman ev tutmak konusunda aceleci davranın. Öğrenciler aynı dönemlerde geldiği için iyi ev bulmak zorlaşıyor ve fiyatlar biraz artıyor.

İngilizce bilen insan sayısı çok çok az. Tahminen nüfusun %2-3ü ingilizce biliyordur.

Şehir merkezinde bir tane, şehir dışında 3-4 tane alışveriş merkezi var. 5-10 tane de güzel disko-gece kulübü var. Ben nadiren gidiyordum, ortam güzel.

İşletme fakültesi yeni yapılmıştı çok güzel büyük bahçesi olan bir alandaydı ama şu an eski bir bina kompleksine taşımışlar.

Şehrin havası kışın soğuk, gri, basık, diğer mevsimler çok harika bir havası var. O kadar yer gezdim Debrecen'in ilkbaharı kadar güzel bir havayı başka yerde görmedim.

Debrecen'de küçük bir havaalanı var. Wizzair Avrupa'nın 7-8 şehrine tarifeli uçak seferi düzenliyor. Valizsiz, sırt çantasıyla seyahat ederseniz 20-25 TL gibi komik rakamlara İsveç'e, Hollanda'ya Belçika'ya, İngiltere'ye gidebilirsiniz. Ben geçen ay oradaydım. Hastalanmasaydım 24 TL'ye İsveç'e gidecektim. Onun dışında başka ülkere seyahat etmek isterseniz trenle Budapeşte'ye gitmeniz gerekiyor.

Şimilik aklıma gelenler bu kadar. Sormak istediğiniz olursa buralarda olduğum sürece cevap vermeye çalışırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sebastianbjk

Türkiye'ye göre biraz daha kolay diyebilirim... Ama her bölüm için geçerli değil. Örneğin Debrecen Üniversitesi'nde Tıp, Eczacılık ve bazı mühendislik bölümlerinde çok zor. (Eğitim kalitesinin yüksek olmasından dolayı)
    Mba yüksek lisans çok da zor değildi. Biraz çalışmayla geçilebilir... Zaten orada öğretmenler öğrencinin geçmesi için elinden geleni yapıyor.
    Toplamda 1 vize 1 final var. Ama her öğrencinin 2vize 4 tane final sınavı hakkı var. Yani vizeden istediğin notu alamazsan bir daha girebiliyorsun. Finale girdin geçemedin 3 kez daha girme hakkına sahipsin.

Hocam bende işletme yüksek lisansı yapmak istiyorum. Şartları nedir ?
  • soonkaya kullanıcısına yanıt
    Her okulun her ülkenin şartları farklı. Debrecen Üniversitesi'nin internet sitesinden baktım. İŞletme yüksek lisansla ilgili bilgileri kaldırmışlar. Bu adrese mail atarsanız cevap vereceklerdir. ibolya@edu.unideb.hu
    Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için :) yok ben de öyle tekin olmayan yerlerde kalamam da öyle hemen de ev arkadaşı bulabileceğimi sanmıyorum açıkçası. Uçuş konusu çok iyiymiş. Evi nerden bulabilirim site falan var mı??
    Zaten başkasıyla kalmanızı tavsiye etmem. Doktora yapacağınıza göre belli bir yaşa gelmiş birisiniz. Kimsenin yanlış anlamasını ya da üstüne alınmasını istemem ancak Debrecen'deki öğrenci profili genellikle ülkesinde üniversite kazanamamış, eğlence, gece hayatı, Avrupa'nın cazibesi gibi sebeplerle giden, okulu pek sallamayan 18-20 yaş civarında gençlerden oluşuyor. O yüzden ev arkadaşı bulmak biraz zor. Bu tarz birisiyle eve çıkarsanız sonra pişman olabilirsiniz. Ev için Google'dan Debrecen rental flat, apartment, Debrecen kiado lakas gibi kelimelerle arama yaparak sitelere ulaşabilirsiniz.
  • Hocam merhaba ben budapedtede tip okumak istiyorum yillik türk parasiyla bana kaça patlar denklik umrumda değil bitirince Hollanda gibi abnin iyi ülkelerinde calisabilirmiyim budapestede olur bu konular hakkinda bilgi verirsen sevinirim son olarak hukuk okusak avrupa ülkelerinde calisabilirmiyiz budapestede avukatlar ne kadar kazanir hukuk kaça patlar ?

• necmettinerbakan96 N kullanıcısına yanıt
    Tıp ve hukuk en pahalı bölümlerden. Sadece okul ücreti yıllık 10.000-15.000 Dolar civarında değişiyor. TL olarak bugünkü kurla yıllık 28.000-35.000 TL civarı.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.