Şimdi Ara

MAC OS X'in kullanışlı özellikleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
11
Favori
2.381
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu yazıda bazı az bilinen OS X özelliklerine değinmek istiyorum umarım Mac kullanıcılarına yardımcı olabilicek bilgiler verebilirim.

Klavye kısayolları
    Ne kadar az mouse veya trackpad kullanımı o kadar hızlı kullanma anlamına gelir her işletim sisteminde bu geçerlidir ama Mac OS X'ten daha iyi klavye kısayollları olan bir sistem bilmiyorum.
    Gözünüzü korkutmasın bu kısayollar zaten hepsinin mantığı birbirine benziyor kullandıkça farketmeden yaptığınızı hissediceksiniz . Deneyerek görmenizde fayda var .
    Ekran görüntüsü
    cmd+shift+3 : Tüm ekranın görüntüsünü alır
    cmd+shift+4 : Sizin seçeceğiniz alanın görüntüsünü alır.
    cmd+shift+4+space : Seçeceğiniz uygulamanın aktif olan penceresinin görüntüsünü alır .
    Ekran,Klavye ışığı ve Ses ayarını daha küçük aralıkta yapmak :
    Mesela sesi arttırırken alt(opt) +shift'e basarak arttırırsanız 1 bar yerine çeyrek bar artar yani 4 kat daha hassas bir ayar . Aynısını klavye ışığı ve ekran parlaklığında da kullanabilirsiniz .
    Pencere ve tab yönetimi :
    cmd+m : Aktif olan pencereyi simge durumuna küçültür .
    cmd+h : Aktif olan pencereyi kapatır ve diğer uygulamanın penceresine otomatik geçer .
    cmd+n : Yeni bir pencere açar .
    cmd+t : Yeni bir sekme açar .
    cmd+shift+ok tuşları ile uygulamadaki sekmeler arasında geçiş yapabilirsiniz özellikle safaride çok yardımcı oluyor .
    cmt+alt(opt)+esc : Uygulama listesinde çıkan uygulamaları zorla kapatmanıza yardımcı olur cmd+q ise bu işlevi yapmaz farklıdır .
    cmd+tab : Windows'taki gibi uygulamalar arasında geçiş yapmaya yarar .
    Güç tuşu :
    Mesela ciddi bir sorun oldu bilgisayarınızı yeniden başlatmak istiyorsunuz bu durumda genelde güç tuşuna basılarak kapatılıyor ve yeniden açıyor kullanıcılar ama daha iyisi var . cmd+ctrl+power tuşuna basarsanız bilgisayar kapanmak yerine zorla yeniden başlatılır ve donanımda oluşabilecek zararlar önlenir .
    Scaling :
    Mesela ben internette gezinirken normal çözünürlüğü kullanmayı tercih ediyorum fakat bir projede 1920*1080 ölçeklendirmesinde kullanıyorum . Bu durumda bu ayara en hızlı erişim alt(opt)+f2 tuşuna basarsanız olucaktır .
    Finder kısayolları :
    cmd+backspace : Seçili dosyayı çöp kutusuna taşır .
    cmd+shift+backspace : Çöp kutusunu boşaltır .
    cmd+x : Windows'taki kes ile aynı işlev çok sorulduğu için yazdım .
    ilk aklıma gelen klavye kısayolları bunlar tabiki diğerlerini çoğu kişinin bildiğini düşünüyorum cmd+c , cmd+q ,cmd+w vs.. şimdi Smart Folder'lara gelelim .
    Smart Folder :
    Smart folder ne işe yarar : Mesela bilgisayarımın ssd'si dolmak üzere büyük dosyaları temizlemek istiyorum bu durumda Smart Folder en hızlı çözümdür . Finder menüsünden file'dan smart folder ( akıllı klasöre) tıklayarak açabilirsiniz. MAC OS X'in kullanışlı özellikleri Şuan 200 ile 600 mb arasındaki videolarımı göstericek şekilde ayarladım normalde bu işler dışında inanılmaz çok seçenek var . Fotoğraf makinesi modelinden tutun şarkıların bit-rate'ine kadar sıralayabiliyorsunuz.
    Quicktime Player :
    Bununla ekranınızın videosunu kaydedebilirsiniz . Quicktime player'a girdikten sonra file'a(dosya) tıklayın ardından yeni ekran kaydına(türkçesi biraz farklı olabilir) tıklarsanız ekranın tamamını kaydetmeye başlayabilirisiniz .
    Automator: Çok fazla işlevi olan bir program mesela seçtiğiniz resimlerin isimlerini Amsterdam-1,Amsterdam-2...... Amsterdam-134 gibi otomatik olarak değiştirebiliyor . Herhangi bir siteden video indirmek ve istediğiniz kadar PDF'i tek bir pdf haline getirmek gibi özellikleri var en basitinden . Çok daha kullanışlı özellikleri var kullandıkça bulabilirsiniz .
    Terminal ve AppleScript : Bu ikisi çok fazla kullanıcıya hitap etmediğinden bunlarla ilgili pek fazla yazmak istemedim zaten yapılabileceklerin ucu bucağı yok . Eğer istek olursa boş bir zamanımda detaylı anlatımlarını yapabilirim .
    Keychain : Tüm şifrelerinizi depolar ve apple cihazlarınız arası senkron eder . İsterseniz banka şifreleri gibi önemli notlarıda keychain'de koruyabilirsiniz .
    Automator ve Keychain ile ilgili resimli bazı örnekler ekleyeceğim ilerleyen günlerde fakat Terminal ve AppleScript çok detaylı olduğu için kendiniz araştırmasını tavsiye ederim eğer anlamadığınız bir nokta olursa konuya yazarsanız yardımcı olabilirim .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi celaldk -- 25 Temmuz 2015; 19:28:50 >

• Çok çok faydalı bir konu olmuş tebrikler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eline sağlık, Apple Script ve Terminali merakla bekliyorum
  • Automator'u kullanmayı çok seviyorum.Bilgisayar başlarken hoşgeldiniz (ismim) şeklinde söylemesini ayarladım,tek tuşla pdfleri mp3'e dönüştürmek işlemleri en çok kullandığım scriptler.internet üzerinde bolca mevcut neler yapabileceğiniz.
  • Toplu guzel bir kaynak olmus tesekkurler.

• quote:

Orijinalden alıntı: mogosan

Automator'u kullanmayı çok seviyorum.Bilgisayar başlarken hoşgeldiniz (ismim) şeklinde söylemesini ayarladım,tek tuşla pdfleri mp3'e dönüştürmek işlemleri en çok kullandığım scriptler.internet üzerinde bolca mevcut neler yapabileceğiniz.

pdf´leri mp3´e derken ? (az cahil kaldım sanırım .s )
  • quote:

Orijinalden alıntı: mstfyldz.bjk

quote:

Orijinalden alıntı: mogosan

Automator'u kullanmayı çok seviyorum.Bilgisayar başlarken hoşgeldiniz (ismim) şeklinde söylemesini ayarladım,tek tuşla pdfleri mp3'e dönüştürmek işlemleri en çok kullandığım scriptler.internet üzerinde bolca mevcut neler yapabileceğiniz.

pdf´leri mp3´e derken ? (az cahil kaldım sanırım .s )

kodu yazdığınız zaman dosya>right click>convert to aac açılıyor.Yazılı metinler ses dosyasına dönüşüyor.Türkçe'de nispeten yelda iyi ama amiyane tabirle özürlü gibi okuyor.İngilizce metinler daha akıcı bir şekilde ilerliyor.
  • mogosan kullanıcısına yanıt
    vallahi iyiymiş olay.

bunun tam tersi olayı bilen varmı peki :) (işi abartalım)
    ses dosyalarını yazılı belge haline getirme ?
  • mstfyldz.bjk kullanıcısına yanıt
    Böyle bir özellik yüklü gelmiyor fakat belki bunu yapabilen harici programlar vardır araştırmanız lazım
  • celaldk kullanıcısına yanıt
    yüklü gelmesinden ziyade bilindik program varmıdır anlamında sormuştum .)
    internette var ama iş yapmıyor. (türkçe dolayısı ile )
  • quote:

Orijinalden alıntı: mstfyldz.bjk

vallahi iyiymiş olay.

bunun tam tersi olayı bilen varmı peki :) (işi abartalım)
    ses dosyalarını yazılı belge haline getirme ?

Evet var.Soundflower isimli uygulama ile yapabiliyorsunuz.Ama sesin kalitesine-hızına göre alınan verim değişiyor.
    Hiç olmadı enhanced dictation ile fn tuşuna 2 kere basıp konuştuklarınızı yazdırabilirsiniz.
  • Bilmeyenler için faydalı olabilecek bilgiler teşekkürler yalnız takıldığım bir nokta var ;

'cmd+x : Windows'taki kes ile aynı işlev çok sorulduğu için yazdım . ' demişsiniz, fakat cmd+x kes işevi yapmaz bir dosyayı cmd+c ile kopyalayıp cmd + alt + v ile yapıştırırsanız o zaman kes / yapıştır olur.
  • backspace'ten ziyade delete tuşu o
  • cocainer kullanıcısına yanıt
    Sadece textlerde işe yaradığını belirtmeyi unutmuşum teşekkürler .
  • Windows ta bi pencereyi sağa sola yapıştırınca, ekranın yarısını kaplıyor, diğer tarafada bi yarım atabiliyorum basitçe, 1 ekrande 2 nizami pencere, mac osx da nasıl bunun kısa yolu nedir? anlaşılmıştır heralde.
  • Ya split screen gibi bir uygulama kullacaksınız ya da el capitan sürümünü bekleyeceksiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sharky25ant

Ya split screen gibi bir uygulama kullacaksınız ya da el capitan sürümünü bekleyeceksiniz.

olmaması ilginç bunca zamandır, 2k monitör alınca keyfini süreyim demiştim oysa, mac os dan beklenmeyecek basitlikte bi eksiklik bence. bekleyeceğiz 2 ay daha
  • Harpooner kullanıcısına yanıt
    Appstore'dan "Magnet" isimli bir uygulama satın almıştım. Hem dediğiniz gibi pencereleri köşelere yapıştırırken aynı zamanda klavye kısayolları ile de yapıştırabiliyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Harpooner

quote:

Ya split screen gibi bir uygulama kullacaksınız ya da el capitan sürümünü bekleyeceksiniz.

olmaması ilginç bunca zamandır, 2k monitör alınca keyfini süreyim demiştim oysa, mac os dan beklenmeyecek basitlikte bi eksiklik bence. bekleyeceğiz 2 ay daha

Mac'i ilk aldığımda app store'dan flexiglass uygulamasını indirmiştim. Uygulama çok başarılı, çalıştığını zaten anlamıyorsunuz yosemite'nin özelliğiymiş gibi davranıyor. Ekranı eşit şekilde en fazla 4 bölüme bölebiliyor. Kesinlikle olmazsa olmaz uygulamalardan diyebilirim. Her mac'te olması gereken bir özellik gibi geliyor bana. El capitanda bile en fazla 2'ye bölebileceğiz. Betayı indirip denemiştim. Hem el capitanın ekran bölme özelliğini hemde flexiglass ekran bölme özelliğini aynı anda kullanabiliyorsunuz. Kesinlikle bahsettiğim uygulamayı edinmelisiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmckr -- 2 Ağustos 2015; 22:59:59 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmckr

quote:

Orijinalden alıntı: Harpooner

quote:

Mac'i ilk aldığımda app store'dan flexiglass uygulamasını indirmiştim. Uygulama çok başarılı, çalıştığını zaten anlamıyorsunuz yosemite'nin özelliğiymiş gibi davranıyor. Ekranı eşit şekilde en fazla 4 bölüme bölebiliyor. Kesinlikle olmazsa olmaz uygulamalardan diyebilirim. Her mac'te olması gereken bir özellik gibi geliyor bana. El capitanda bile en fazla 2'ye bölebileceğiz. Betayı indirip denemiştim. Hem el capitanın ekran bölme özelliğini hemde flexiglass ekran bölme özelliğini aynı anda kullanabiliyorsunuz. Kesinlikle bahsettiğim uygulamayı edinmelisiniz.

Hocam 2 tane yetiyor bana, da 27 TL şuan , ios da ki gibi wishlist e atamıyor muyuz bunu indirim gelince alayım, mac os x de bulamadım o tarz liste oluşturmayı.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.