Şimdi Ara

Mac OS X 10.7 Lion Kolay Kurulum Rehberi (##Snow Leopard - USB Gerekmez!!##)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
210
Cevap
13
Favori
112.006
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • mustafaeren adlı arkadaştan alıntıdır. (iphoneyardim.net)

[EFI CD] 10.7 Lion Retail Kurulum Rehberi (MacOs - USB Gerekmez)

Sitemizde bir kaç değişik 10.7 Lion kurulumu var. Bunların hepsi USB ya da Harddisk bölümüne ön hazırlık yapılarak kuruluyor. Bu konuda anlatacağım yöntem ise, Hiç bir teferruata gerek kalmadan Efi Boot cd si ile Lion DVD kullanılarak yapılıyor.

Denemesini yaptığım sistem:

Gigabyte PH67A-UD3-B3
    Intel Core i5 2400 3.1 GHz
    6 GB RAM
    Zotac GTS 250 1Gb

Şunu belirtmek istiyorum; Hazırladığım bu EFI cd' sinin içeriğini standart tutmaya çalıştım. Eğer kullandığınız sistemde çalışmaz ya da paniğe neden olursa, içeriğini sisteme göre özelleştirebiliriz. Bunun için Snow Leopard' da kullandığınız özel kextleri zip yapıp vermeniz yeterli.

Kurulum için Efi Cd' si ve iso olarak hazırladığım Final sürüm Lion imajı gerekiyor. ISO olarak yaptım ki, Windowsta yazılması kolay olsun. MBR patch yapılmıştır. Yani harddiski GUID yapmaya gerek yok. Ayrıca dil paketleri seçimini aktif yapıp, sadece Türkçe kurulacak şekilde ayarladım. Dileyen, başka dil de seçebilir.

Efi Boot Cd (55 Mb)

Filesonic:http://www.filesonic.com/file/1498572461
    Fileserve:http://www.fileserve.com/file/ZrpbuMT/LionEFIBoot.iso

Alternatif EFI Universal CD (55 Mb):

Filesonic:http://www.filesonic.com/file/1506541061
    Fileserve:http://www.fileserve.com/file/txZ3pDn/LionEFIBoot_Uni.iso

Retail Lion ISO imajı (3.33 Gb)

Filesonic:
    linkleri konu silinmesin diye kaldırdım... google'da "Retail Lion ISO imajı (3.33 Gb)" diye ararsanız bulursunuz arkadaşlar..
    ...
    .....

Fileserve:

...
    ...
    ...
    Başlıyoruz...

Her iki iso imajını da indirdikten sonra, Efi imajını CD ye (Tavsiyem CD-RW kullanın), Lion imajını DVD' ye düşük hızda yazdırın. Bios ayarlarında IDE seçeneğini AHCI yapmayı unutmayın.

Sistemi Efi cd' si ile boot edelim. Disk menüsü çıktığında cd' yi çıkarıp Lion DVD' sini takıp DVD ışığı söndükten sonra F5 e basın. Menüye "Lion Retail MBR" simgesi gelecek. Bunun üzerindeyken enter' a basın.

Uzun bir yüklemenin ardından "Hoşgeldiniz" ekranı çıkacak. İleri okuna basıyoruz.

"Sürdür" deyip anlaşmayı kabul ediyoruz.

Üst menüden "İzlenceler/Disk izlencesi" ni seçiyoruz.

Bu ekranda Lion kuracağımız Harddisk bölümünü seçip silmemiz gerekiyor. Bölümü seçip sağ tarafta "Sil" sekmesine basıp bölüme isim veriyoruz. Biçim olarak ta "MacOs Genişletilmiş (Günlüklü)" seçip "Sil" butonuna basıyoruz. Silme işlemi bittikten sonra burayı kapatıp kuruluma devam ediyoruz.

Gelen ekranda az önce sildiğimiz bölümü seçiyoruz. Eğer Türkçe haricinde farklı bir dil seçmek isterseniz sol alttaki "Özelleştir" butonuna basın.

"Yükle" butonuna basarak kurulumu başlatıyoruz.

Yükleme bitti.

Restart sonrası DVD' yi çıkarıp Efi CD' sini tekrar takıp boot ediyoruz. Disk menüsünde kurduğumuz bölümü seçip enter' a basıyoruz.

Dil ve klavyeyi seçiyoruz.

"Nasıl Bağlanıyorsunuz?" diye sorarsa "Yerel Ağ" seçin. Eğer sormazsa yandaki resimde görüldüğü gibi "Sürdür" e basıyoruz.

Kimlik bilgilerini tercihe göre giriyoruz.

Hesap şifremizi oluşturuyoruz ve bölgemizi seçiyoruz.

Tebrikler, masaüstüne son tık kaldı.....

Masaüstü geldikten bir süre sonra klavye yapılandırması çıkacaktır. Burada "Sürdür" diyoruz.

Önce sol shift tuşunun yanındaki tuşa, ardından da sağ taraftaki tuşa basıyoruz.

"ISO (Avrupa)" seçiyoruz ve onaylıyoruz.

Mac OS X Lion 10.7 hayırlı olsun

Efi Cd' si içerisinde "Post Installation" klasörüne lazım olabilecek uygulamaları ekledim. Tercihinize göre kurabilirsiniz. İster kextleri ve chameleon' u kendiniz kurun, isterseniz Multibeast' in son sürümü ile donanıma göre seçerek sürücü kurulumunu yapın.

Güle güle kullanın....

Fileserve linkleri için "-MaTaDoR-" a teşekkür ederim.

Not: alıntıdır arkadaşlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ulpian -- 26 Temmuz 2011; 19:13:16 >

• ISO yu 3.33 yapmak için ne yaptı acaba merak ettim.

Şimdi benim elimde de var bitane, kendim hazırladım. Full+Full tabir yerindeyse ama 5GB dan az fazla tutuyor. Bu arkadaş nasıl 3.33 yapmış pek anlamadım. Bendeki tak kur yani. Bişeylen uğraştırmıyor. Tabi büyük olduğu için HDD de şuan.
  • abi mükemmel bi başlık olmuş. Yanlış anlamadım değil mi snow leo ya filan gerek kalmadan direk sıfırdan lion kuruluyo?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arda_yaman -- 26 Temmuz 2011; 18:12:11 >
  • Iso dosyasi rar oldugu icin 3.33gb..

evet; sifirdan kurulum yapimi:)
    Linkleri eklemeye cekindim acikcasi; konu silinir belki diye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ulpian -- 26 Temmuz 2011; 18:23:38 >
  • bende gigabyte ud3r var i7 -gtx470-xfi-raid 0 lı win7
    daha once merak sardığımda yok hdd yi 1 tak biostan s3 açık olsun gibi şeylerde vardı.
    bunları yapmak gerekmiyormu raid li sisteme efi ile başlarmı ?

lion için acele etmeyin beta gibi daha deniyo durumu nedir?

ek : bi arkadaşta bunu vermişti gigabyte lar için dahamı iyi?

http://www.kakewalk.se/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0924579C4 -- 3 Ağustos 2011; 13:52:41 >
  • raid sistemlere kurulum hakkında bilgim yok, daha önce hiç raidli kurulum yapmadım malesef :/

hpet 64, ahci gibi bios ayarları yapmak gerekli evet

beta falan değil, final sürüm satışa sunuldu, hatta 10.7.2 versiyonuna güncellendi..

kakewalk daha basit, çünkü anakarta göre kurulum dosyaları hazır halde. dsdt vsvs hepsi anakartı seçtiğin an paket halinde hazır edilmiş oluyor. ama her anakartı desteklemiyor o ayrı..
  • Merhabalar. 10.7.2 sitede mac_os_x_lion_10.7.2_combo_update.dmg şeklinde var. dvd şeklinde full kurulum icin olanı yok. bulabilen link verebilir mi tşk.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ugacomtr

Merhabalar. 10.7.2 sitede mac_os_x_lion_10.7.2_combo_update.dmg şeklinde var. dvd şeklinde full kurulum icin olanı yok. bulabilen link verebilir mi tşk.

updateli bir dvd şuanlık söz konusu değildir arkadaşlar apple da sıksık entegre surum piyasaya cıkartmaz
  • yorum için tşk. i7 860 sistemime 10.6.6 hazard kurdum ve usb ler calismiyor. o yüzden simdi lion gm indiriyorum onu kurmayı deneyecegim. ararken bunu gördüm 300 küsür mb birşeydi. digeri 3,4 gb civarındaydı digerini alıyorum. sabaha dosya iner. multibeast ve iboot aldım. umarim kurabilirim.
  • quote:

yorum için tşk. i7 860 sistemime 10.6.6 hazard kurdum ve usb ler calismiyor. o yüzden simdi lion gm indiriyorum onu kurmayı deneyecegim. ararken bunu gördüm 300 küsür mb birşeydi. digeri 3,4 gb civarındaydı digerini alıyorum. sabaha dosya iner. multibeast ve iboot aldım. umarim kurabilirim.

googleda arama yap gerekli kurulumlar için sana yardımcı olacak sayfalar çıkacaktır, ayrıca chameleon uzerınde usbfix i işaretle usblerin çalışması gerek
  • usbfix işaretledim ve altta nec için usb3 de işaretli fakat kurulumdan sonra restart attıgında ilk welcome ekranından sonra usb klavye mousu tanımıyor.
  • quote:

usbfix işaretledim ve altta nec için usb3 de işaretli fakat kurulumdan sonra restart attıgında ilk welcome ekranından sonra usb klavye mousu tanımıyor.

hehe bu klavye imzanızdaki klavyemı acaba o modele takmıs durumda da:)
  • evet. aynı klavye ve mouse. logitech g510 klavye ve logitech g9 mouse var. ayriyetten diger bilgisayarımda takılı olan tek usb alıcıdan calısan a4 klavye ve mouse var. 10.6.6 kurulu amd bilgisayarımda calısıyor bu klavye mouse... fakat diger i7 bilgisayarda iki klavye mouse ikilisi de calismiyor...

not. g9 mousu amd bilgisayara taktım calısıyor. yani mouse tanımama sorunu yok. usb tanımıyor kısacası..

intel daha iyi calisir diyorlar amd daha iyi calisiyor. nasıl iş anlamadım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugacomtr -- 5 Ağustos 2011; 2:32:46 >
  • arkadaslar bu linkteki sisteme sahip laptopa hangi mac i ve nasil yukliyebilirim(http://www.hpkampanya.com/?urun-147-HP-ELITEBOOK-8460p-i7-2620M-2-7Ghz-14-0-HD-4GB-320-1GB-VGA-Win7-PRO-32-Bit.html . bios ayarlari cok fena karisik :S ama ahci ayari secili o kesin. anakartini bilmiyorum ama chipseti o linkte var. ben 2 gundur ugrasiyorum ama mac in hosgeldiniz sayfasina dahi hala ulasabilmis degilim. ya reset atiyor yada kernelde donuyor .. ( efi boot & lion kurulum cd si ve efi boot & snow leopard , suana kadar denemis oldugum kurulumlar bunlar)

yardimlarinizi bekliyorum arkadaslar..

•  Mac OS X 10.7 Lion Kolay Kurulum Rehberi (##Snow Leopard - USB Gerekmez!!##)

bu hatayı almaktayım.
    hpet 64bit ahci degil de raid modda. bu şekildeyken 10.6.6 hazard kurulumu tamamlıyor ama. usb ler calısmıyor. hazard calıssa onla da idare ederim fakat usb tanımıyor. chameleon rc 4-5 ase diye başlayan hepsini sırayla sectim fakat hicbirinde usb calısmadı. usbfix işaretledim usb3 nec driver işaretledim olmadı. neyse

yukarıdaki gibi hata almaktayım. öylece lion kurulumunda kalıyor.
    düzeltme: iki efi cd siyle de denedim. hatta kuruluma başlamadan cpus=1 bustatio=22 yazarak da denedim. fakat burada kalıyor...universal efi + diger efi.

sizin sitenizdeki imajla deilde gm 11 küsür versiyon olanını indirdim ve mac os x es gibi birşey cıkıyor dvd takıp f5 yaptıgımda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugacomtr -- 6 Ağustos 2011; 14:06:55 >

• hocam merhaba bende bi netbook var (burdan konuya ulaşabilirsinhttp://forum.donanimhaber.com/m_51430579/tm.htm ) driver problemi yaşıyo muyuz ? çünkü netbookun klavye ve touchpad ps2 olarak gözüküyo ve bu durumda hiç açılmıyo klavye bağlayın filan diyo.

eğer olmazsa 10.6.6 universal sürümü kurcam bi tavsiye
  • Arkadaşlar bendede sistemde gözüken Laptop ve Netbook var.Laptopda daha önceden iatkos s3 v2 sürümünü denemeye çalışmıştım ama kurulum ekranına dahi gelmiyordu.Sizce bu iki sistemde sizin sunumunuz olur mu ? Driver vs. gibi şeyleri nereden bulabiliriz ?
  • merhaba , bende kurmayı düşünüyorum fakat sistemde herhangi bir yavaşlama oyunlarda performans azalması veya bazı oyunları çalıştırmama gibi bir durum olabilirmi mac işletim sistemi hakkında hiç bir bilgim yok .

Bilgisayar özelliklerim şunlar buna göre değerlendirme yapıp net bi cevap verirseniz sevinirim.

Acer aspire 5741G

intel core i5
    4gb ram
    1 gb nvidia gt 320m

Edit: Ayrıca önerirmisiniz windows 7 kullanıyorum şuan memnunum aslında ama bunun arayüzü falan daha hoş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sons0fAnarchY -- 9 Ağustos 2011; 0:23:22 >
  • arkadaşlar bu Efi CD iso yu usb ye yazdırmak mümkün mü? Usb den boot etmek istyrum???
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.