Şimdi Ara

[ARŞİV] Divinity: Original Sin Classic Edition %99 Türkçe Yama - BETA v0.4 (16. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
895
Cevap
45
Favori
93.755
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
70 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Umutla projenin sürdürülmesi için çabalıyorum, ancak işin içinde olan kişiler beni daha çok yıpratıyor. İşin yarısı bitmiş gitmiş zaten, sadece 11-12 parça diyalog belgeleri var. Bu belgelerin 3 tanesi çevrilip teslim edildi. Diğerleri bir noktaya kadar geldi, hatta bitirenler var ama dosyayı teslim etmekten acizler, onu geçtim selam vermekten acizler... arkadaş daha ne kadar zorlayacağım bilmiyorum. Akıl sır ermiyor yani. 3 ayda dişini sıksan bitecek büyüklükte bir proje, yıl oldu mundar oldu başka bir şey değil. Projenin kalan kısmı için gayret ediyorum ancak pasta git gide bu sorumsuzlar yüzünden daha da büyüyor.

Hiç bu kadar aşağılandığım olmadı hayatımda, işine bu kadar saygısız, kişiye bu kadar saygısız bir güruh görmedim, göremem...

Çalışmanın içine girmek için koca forumda bile talip yok, 3-4 kişi çıkmadı. Bu kadar oyun sever içinde basit bir proje için teşkilatlanmak bu kadar mı güç. Madem bu kadar hevessizdiniz neden bu proje çevrilsin diye ısrarcı olundu anlamış değilim... 1000 satırlık bir belge ne kadarlık bir vaktinizi çalacak, dil bilen kimselerde mi yok. Projeyi askıya almam ya da iptal etmem an meselesi arkadaşlar kusura bakmayın. Kendim çevireceğim diye açmadım ki konuyu, ilgi var istek var birlikte çevirelim diye açtık, bunun için yola çıkılacaksa böyle bir projenin olabileceğini ortaya koyduk, yol gösterelim dedik.

Elimdeki dosyayı direk paylaşıp konuyu kapatabilirim. Gün geçtikçe hayatımın içine ediyor çünkü, değersiz kıymetsiz bir oyun için aylarım heba oldu, hem maddi hem manevi, yazık günah. Hırsta bir yere kadar sabır taşı değiliz patladık artık...

• quote:

Orijinalden alıntı: KarapathiaN

Umutla projenin sürdürülmesi için çabalıyorum, ancak işin içinde olan kişiler beni daha çok yıpratıyor. İşin yarısı bitmiş gitmiş zaten, sadece 11-12 parça diyalog belgeleri var. Bu belgelerin 3 tanesi çevrilip teslim edildi. Diğerleri bir noktaya kadar geldi, hatta bitirenler var ama dosyayı teslim etmekten acizler, onu geçtim selam vermekten acizler... arkadaş daha ne kadar zorlayacağım bilmiyorum. Akıl sır ermiyor yani. 3 ayda dişini sıksan bitecek büyüklükte bir proje, yıl oldu mundar oldu başka bir şey değil. Projenin kalan kısmı için gayret ediyorum ancak pasta git gide bu sorumsuzlar yüzünden daha da büyüyor.

Hiç bu kadar aşağılandığım olmadı hayatımda, işine bu kadar saygısız, kişiye bu kadar saygısız bir güruh görmedim, göremem...

Çalışmanın içine girmek için koca forumda bile talip yok, 3-4 kişi çıkmadı. Bu kadar oyun sever içinde basit bir proje için teşkilatlanmak bu kadar mı güç. Madem bu kadar hevessizdiniz neden bu proje çevrilsin diye ısrarcı olundu anlamış değilim... 1000 satırlık bir belge ne kadarlık bir vaktinizi çalacak, dil bilen kimselerde mi yok. Projeyi askıya almam ya da iptal etmem an meselesi arkadaşlar kusura bakmayın. Kendim çevireceğim diye açmadım ki konuyu, ilgi var istek var birlikte çevirelim diye açtık, bunun için yola çıkılacaksa böyle bir projenin olabileceğini ortaya koyduk, yol gösterelim dedik.

Elimdeki dosyayı direk paylaşıp konuyu kapatabilirim. Gün geçtikçe hayatımın içine ediyor çünkü, değersiz kıymetsiz bir oyun için aylarım heba oldu, hem maddi hem manevi, yazık günah. Hırsta bir yere kadar sabır taşı değiliz patladık artık...

Hocam yazdıklarınızı okudum, haksız olduğun en ufak bir yer yok. Yıl olmuş 2015 hala Türk oyuncusu " oyunlar neden Türkçeleşmiyor yeaaaa..." diye feryat figan ediyor aslında hakettiğimizi yaşıyoruz kimsenin haberi yok. Taleworlds diye bir firma sırf ülkemize özel Mount &Blade: Warband çıkarmıştı vakti zamanında hem de Özel Koleksiyoncu versiyonu olarak. İçinde kuşe kağıda basılı haritasından tutta işte efendim Türkçe kitapçığına kadar. Ama Türk oyuncusu ne yaptı ? Gitti yine malum torrent sitelerinden indirdi orjinali sadece 19.99 liralık oyunu ve bu oyun yurt genelinde 30 küsür bin tane satarken yurt dışında 350bin sınırını geçmişti çıktığı dönemde ve çıktığı dönemde de piyasa da Battlefield: Bad Company 2 falan vardı.

Sırf bu yorumumdan ötürü isterlerse hesabımı kapatsınlar ama Türk oyuncusu haketmiyor arkadaş Türkçe oyun falan. Nasılsa bir şekilde birileri crack vs çıkarır oradan yemleniriz kafasında maalesef. Çünkü hayatta emek vermenin, uğraşmanın, didinmenin, yapılan işe saygının anlamını hiç bilmediği ve günlük hayatında kendisine dahi saygısı olmadığı için bunları anlamaması da normal bir durum. Lise yıllarında orjinal kutulu oyun alıyorum diye arkadaşlarım tarafından aptal yerine konmuştum, neden oyunlara gidip 60-70 lira para veriyormuşum ben. Tabii onlar daha akıllı ya " internetten indir..." diyorlardı hep ve bu " İNTERNETTEN İNDİR " ülkemizde resmen kabul edilebilir, sanki hiç illegal bir şey değilmiş gibi algılanmaya başlandı, zaman içerisinde de resmen kemikleşen bir anlayış oldu.

G.t cebinde kullanmasını bilmediği bilmem ne marka telefonlara 2-3bin lira para verip, iş orjinal bilgisayar oyunu almaya gelince " çok pahalı yeaaaaa " kafasında olan bir topluluktan bir şey beklememek lazım.

Olan yine sizin gibi tamamen gönüllü olarak bu işlere giren insanlara oluyor. Hiç bir şey senin sağlığından daha önemli değil hocam, eğer destek görmüyorsan bırak gitsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7A1E308D7 -- 10 Ekim 2015; 13:21:48 >

• Bahsettikleriniz insanımızın oyuna olan bakış açısı haklı haksız nedenleri var. Yani bir kere öyle yetişmişler, algı duvarını yıkmak zordur.

Benim sıkıntım biraz farklı. Gelen talebe bir cevap vermeye çalışıyoruz. Ama insanımız ağzını açmış bekliyor gökten düşsün diye. Birileri yardım edecek gibi oluyor, kendi arzusuyla işin içine girip tek bir çizik atmadan öylece sırtını dönüp gidiyor. Bir sirkülasyon var ama ortada toz kadar sonuç yok, yani böyle bir istatistik yok insanın aklı durur. Onları da geçtim içimizde emek veren adamlar emeğinin karşılığının ne olduğunu görmeden iletişimi kesip projeyle bağlantısını koparıyor. Ben de mi bir sıkıntı var anlamıyorum, yani bu işi bu ülkede sadece biz yapmıyoruz, nice zorlu işler var bir şekilde rayına oturup gidiyor. Biz sadece birkaç belge çevireceğiz ve bitecek, hepsi bu...

Bu projede neden bir dikiş tutturamadım onu anlamıyorum. Şaka gibi olanlar. Sıkça söz ettiğim gibi bu işi yapmak istiyorum deyip yola koyulsam eyvallah hiçbir mazeretim yok şikayet etmek için. Madem böyle bir arzunuz var o halde bende elinizden tutayım dedim şimdi her şey üstümde kaldı, ben bitti dediğim anda geriye hiçbir şey kalmıyor...

Emek verdiğim içinde zoruma gidiyor, yoksa bu gördüğüm muameleden sonra çoktan bırakmış olmam gerekirdi. Zaten hak etmiyor, her ne kadar dünyada layık olduğu yerde olsa da, bu oyun bu ülkede kendi dilinde oynanmayı...

• KarapathiaN kullanıcısına yanıt
    Açıkçası sadece buna cevap verebilmek için kaydoldum az önce. Daha önce oyun çevirmedim ama yabancı dilim iyi. Eğer çeviri için gereken programlar ve çeviri dosyalarına nasıl ulaşacağım gibi konularda yardımcı olursanız çeviriye yardım edebilirim.
  • Lia_ kullanıcısına yanıt
    Özelden cevaplayacağım ama bu şekilde başvuran 30 küsür kişiden birisiniz, Adamlara saatlerimi ayırıp projeyi anlattım, fakat hiçbirinden sonuç alamadım. Geçici hevesle bir şeyler yapmak isteyip sonra yol alacaksanız benim vaktimi heba etmeyin lütfen, yani istatistikler ortada ön yargıdan değil, yanlış anlamayın. Yine de ilgileneceğim, yarına temas kurarım sizinle...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KarapathiaN -- 16 Ekim 2015; 2:49:05 >
  • hocam orj oyun alımları gün geçtikçe artıyor ama yinede yeterli degil. Gerçekten benim içim cız ediyor pillars of eternity baldur's gate 2 fallout 4 bu oyunlar ingilizce ve daha niceleri öyle olacak gerçekten haketmiyoruz ben şimdi orj aldım diye türkçe yapmıyorlar ne yazikki illa çogunluk alacak. Kurunun yanında yaşta yanar. Orj oyun almayı bilmezken oynadıgım korsan oyunları bile orj almaya özen gösteriyorum çünkü gerçeken bu parayı hakeden oyunlar var. İnsanlar emege saygısız korsan indirme yapıyor. Aldıgı zevkin karşılıgını yapımcılara vermekten aciziz bu bilinç yok. Algı beleşçi algısı algı fakir fukara çöpçü algısı. Birileri kanından canından alın terinden verecek hayır için onlarda fakir halleriyle çıplak bedenlerini giydirecek. Orj oyun almaya özen gösterelim gerçekten yazık bu TÜrk milleti bütün konularda ne çekti böyle. Sadece oyun evreninde degil.....

• harunefetr kullanıcısına yanıt
    Ülkede bir çok materyal türkçe, ama oyunlar çoğunlukla değil. Bir gün o da olacak inşallah...
  • Yarın bilemedin birkaç gün içinde yamanın mevcut durumunu görücüye çıkaracağım. Bilgilendirme de olduğu gibi dosyasını tamamladığı halde teslim etmeyen birkaç arkadaşımız var. Bu işle daha fazla alay edilip benim psikolojim bozulmadan ara vermek en iyisi. Umarım ilerleyen günlerde vakit bulabilirim, aramıza daha duyarlı birileri katılır ve işimiz tamamlanır. Ama şimdilik son nokta yayınlayacağım bir alfa sürüm yama...

İlgili yama dialogları %40 civarında türkçeleştirecek. Kalan kısımlarsa dil satırlarında olanların tamamı türkçeleşmiş olacak. Dil belgelerinde olmayan ve oyunun inisiyatifinde olan bazı bilgi ve NPC isimlerinde bir dinamik yapı söz konusu, yani değişken isimler barındırıyor, o kısımlar ingilizce kalacaktır.

Elimden gelen budur...
  • Vay güzel haber. Beklemedeyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tunathebarbarian -- 25 Ekim 2015; 22:05:06 >
  • Yamanın ilk sürümü yayımlandı arkadaşlar. Aramızdaki arkadaşlar belgeleri güncelledikçe bende yamanın daha güncel sürümünü buradan yayımlayacağım. Ancak durum bildiğiniz gibi sıkıntısız yürümüyor. Belki de çalışma daha iyi durumdaki başka bir gruba devredilebilir. Ancak bu imkanlarla yapılabilecek bu kadar.

İyi oyunlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KarapathiaN -- 27 Ekim 2015; 23:53:31 >
  • KarapathiaN kullanıcısına yanıt
    Her şey için çok teşekkürler,o kadar emek verdiniz,tebrik ederim,dileriz ki daha iyisini de yapabilesiniz
  • AngelDust! kullanıcısına yanıt
    Gönül ister herkes verilen emeğin farkında olsun ama benden başka mücadele eden yok malesef. mazeretimiz her ne olursa olsun sonuca odaklı bir toplumuz ve sonuç ortada; başarısız olduk. Ne kadar ısrarcı olsam da durum bugün böyle...

Bu arada daha öncede belirttiğim gibi projenin gidişatı büyük ölçüde yeni çıkacak oyunu ilgilendiriyordu. Dil arşivini açıp mevcut dosyayla kıyasladım ve oyuna aktarıp tutarlılığı gözlemledim. 21400 satırlık eski arşivin yaklaşık 16500 satırı bire bir uygun. ancak diğer satırların bazıları çıkarılmış bazıları düzenlenmiş, bazılarıysa hiçbir değişiklik yapılmamış olmasına karşın satır kodları değişmiş ki adamların yapabilecekleri en anlamsız iş, yani çevirisi yapıldığı halde oyuna yansımayan binlerce satır söz konusu. Yamanın mevcut sürüme adaptasyonu için bu 5000 satırlık kısmın tek tek incelenmesi gerekiyor.

Bunun dışında yeni belgede 28000 satır var, yani 7000-8000 civarı yeni kod eklenmiş. Olası güncellemeler de cabası... Bu demektir ki dil arşivinde ciddi bir revizyon yapılmış. İlgili oyunu türkçeleştirmek demek satırların derlenip her belgeye yeniden başlanması demek. Tabi bu ilgisizlik söz konusuyken böyle bir işe girişmek süreci iyice belirsizliğe sokar. Bilsem ki elimizden tutan çıkar hadi buyrun derdim, ama her şey ortada. Bu kadar emekten sonra en çok ben istiyorum bu oyunu türkçe görmek, öyle olsa da olmayacak duaya amin denmez deyip artık tadında bırakmak lazım...

Hiç değilse eski sürüm için bir şeyler yapılırsa ben buradayım, olmayacaksa da siz bilirsiniz artık, önceki mesajımda bahsetmiştim işin başka bir gruba devredilmesi söz konusu olabilir. İyi forumlar...

• emeği geçen herkese çok teşekkürler, her ne kadar tamamen türkçe olmasa da iyi kötü birşeylere yardımcı oluyor umarım tamamen türkçe görme şansımız olur oyunu..
  • Ben bu oyunu siz yama başlığını açtığınız hafta almıştım o günden beridir bekliyorum oynamadım. kısmet bu kadarmış. çok teşekkürler emeği geçen herkesin eline sağlık ama ben biraz daha beklicem belki bir şeyler olur oynarız çünkü alfa sürümü duyduğumda çok üzüldüm. sizede kesinlikle hak veriyorum. bi bu oyun bide pillars of eternity yi bekliyodum ikiside çıkmıcak galiba benim için yıkım gibi bişey oldular :D tekrardan herkesin eline sağlık
  • Eline sağlık arkadaşım bize düşen oyunu satın almak ama sinirlendiğim bir nokta var. Türk oyuncuları umursamayıp oyunu Türkçe çıkarmadan insanların almasını bekleyen firmalar beni sinir ediyor açıkçası. Daha sonrada sizin ülkenizde satış rakamları az olduğu için 3. oyuna Türkçe dil eklemiyoruz diyorlar. Adamlar oyunu çıkarıyor aradan 1 yıl geçiyor Türkçe dil yaması geliyor sonrada neymiş satış rakamları azmış eeee ne bekliyordunuz 1 yıl sora gelen Türkçe yamadan. Önce bir şans verseler ve oyunu Türkçe olarak çıkarsalar o zaman görelim satış rakamlarını.
    Neyse konuyla alakalı olmasa da içimi boşalttım. Teşekkür ederim yama için.
  • Şu an şehir dışındayım ama istanbul'a döndüğüm gibi elimdeki dosyayı bitirmek için çabalayacağım. Aylar öncesinden biten dosyalar var ama arkadaşlara ulaşamıyoruz. Dosyalar teslim edilse çevirilen kısım 2 katına çıkacak.
    Dosyayı alırken nisan ayında veririm diye almıştım 1 yıl olacak neredeyse. İğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır diye boşuna dememişler. Dosyayı bu kadar geciktirdiğim için gerçekten üzgünüm.
  • Miayke kullanıcısına yanıt
    cemilture kullanıcısına yanıt
    SefiriKebir kullanıcısına yanıt
    Sycoss S kullanıcısına yanıt
    ApprenticeTR kullanıcısına yanıt
    Onlar sorumluluk sahibi insanlar olsalar dosyaların çoğu değil aylar önce çalışma bitmiş olurdu. Dürüst olup kendini bilseler böyle bir proje hiç olmaz, ben aylardır vaktimi daha çok keyif aldığım şeylerle geçirmiş olurdum. Aldıkları sorumluluk dünyayı sırtlarında taşımak değil, 300-400kb'lik bir dosyayı çevirmek. Adam kesiyoruz biz o kadar korkuttuk milleti, telefonu açıp cevap vermek yerine odadaki sesi dinleten ruh hastalarından hayır bekledik... Birazcık inançları varsa iki elimin yakalarında olduğunu biliyor hepsi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KarapathiaN -- 1 Kasım 2015; 9:35:48 >
  • Emeği geçen herkese çok tşk ederim.
    Yurt dışından gelip de,Türk halkı hakkında bilgi edinmek isteyen biri için,muhteşem bir kaynak olmuş.
  • Tamamen bitebilse ne kadar güzel bir iş çıkacakmış ortaya. Olsun elinize sağlık, teşekkürler.
  • 1-2 gün içinde yamanın diyalog yüzdesi biraz daha artmış sürümünü yükleyeceğim. DLC ağırlıklı birkaç dosyayı tamamladık, o satırlar oyuna yansıyacak. 1-2 arkadaşta dosya var, bana verdikleri sözü tutarlarsa sonraki günlerde onlarda eklenecek. Bilginize...
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.