Şimdi Ara

OPEL ASTRA 1.3 CDTI almayı düşünüyorum.Artıları eksileri nelerdir? Tavsiyelerinizi bekliyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
319
Cevap
3
Favori
434.294
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Elimdeki golf IV üç yaşını dolduruyor. Aracımdan çok memnunum. Lakin garantisi bitti. Bir de 2008'de golf VI çıkınca ikinci el değeri iyice düşecek. Orta vadede elimden çıkarıp astra 1.3 cdti almayı düşünüyorum. Golf V ateş pahası. Bir VW hayranı olarak golf'ün 1.6 benzinli versiyonuna 40 milyar vereceğime, 37 milyara astra enjoy 1.3 dizel alırım diye düşündüm.

1.3 CDTI motor, fiatın multijet motoruyla aynı motor. Adamlar intercooler koymuş, 1240cc olan motordan 90hp ve 200nm tork alıyorlar. Mühendislik harikası bir makine.

Deneme sürüşü yapmadan önce Astra 1.3 cdti kullanan arkadaşların yorumlarını almak istiyorum. Performans, yakıt tüketimi (özellikle şehir içi), aracın kronik sorunları var mı, arıza potansiyeli nedir, artıları, eksileri nedir?

Teorikte, kağıt üstünde özellikle fiyat-performans açısından piyasadaki en mantıklı seçim gibi görünen Astra enjoy 1.3 cdti pratikte nasıl? İyi bir seçim olur mu?

• Arkadaşlar ben de haziran 2006'da 1.3 cdti astra aldım ve gerçekten de lawyer23 aradaşımızın dediklerinin hepsi doğru. Araçta ilk zamanlar 1. viteste kalkış yaparken ne kadar ağır bir araba diyorsun ama ardından araba bir fırlıyor ki böyle küçük motorlu bir dizel araçtan bunu beklemek imkansız. Aracı devirinde kullandığınız sürece hiç bir zorluk çekmezsiniz. Zaten dizel araçlarda da önemli olan devir. Ayrıca daha da merak ediyorsanız şu sitedeki test sonuçlarına bakmanızı tavsiye ederim.

http://arabam.milliyet.com.tr/testarsiv3.asp?page=6&rowid=573&yil=2005/07

Bir de lawyer23 arkadaşıma sakıncası yoksa birkaç sorum olacak. Birincisi servisten bana aracın bakım aralığının her 7500km'de bir olduğunu söylediler. Fakat kitapçığında 15000km'de bir yazıyor. Hangisi doğru şimdi. Bir de carbon clean hikayesi nedir? Gerçekten buna gerek var mı?

• Su birikintilerinde hiç yolda kalan dizel araç gördünmü ;)
    Dizellerde Buji bulunmaz. Çalışma prensibi farklıdır. Benzinlide ateşlemeleri buji yaparken dizellerden ateşleme kendiliğinden olur.
    Aşağıdaki linki bir kontrol et sitersen

Dizel Motorların Çalışma Prensibi

quote:

Orjinalden alıntı: ozmudo

Diesel arabada buji var mı ki? Merak ettim...

quote:

Orjinalden alıntı: melankolik23

bazen shell bazen de opet euro dizel alıyorum,Elazığda oturuyorum hava bazen -10 dereceyi bile geçiyor...arabayı çalıştırırken hiç sorun yaşamadım...bu arada dizellerde marşı çakmadan bujinin ısınması için sıcaklığa göre belirli bir süre beklemek gerekiyor süre bitince gösterge panelindeki uyarı lambası sönüyor öyle marş çakılıyor....buji tam ısınmadan marşa basılırsa elbette motoru çalıştırmak sorun olacaktır.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cmmerve -- 19 Aralık 2007; 10:01:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: soykyyy

sıfır opel astra 1.3 cdti dizeli opelin kendi sitesinin fiyat listesinde göremiyorum. bugun gittiğim izmirdeki opel bayiisindede haziranda gelecek dediler. alan arkadaşlar varsa fiyatı ne kadar bu benim çok önemli öğrenciyim çünkü mutlaka dizel almam gerek ...

http://fiyatlistesi.opel.com.tr/
  • quote:

Orijinalden alıntı: Le_chacal

1 ay önce 2004 ford focus hb ghia aracımı sattım,Benzinliydi. Şimdi 2011 opel astra 1.3 cdti enjoy aldım. 15 -20 gündür kullanıyorum. Focusun donanımından üstün olarak 4 teker disk,sensörler falan var. Artıları eksilerine gelirsek. Ben hızlı araç kullanmayı seven biriyim, Performans arayan biriyseniz uzak durun.Şehir içi kullanımı bir felaket,1.3 motor 6 vites sürekli vites değiştiriyorsunuz.Aracın kalkış hantal,Çok gaz vermek gerekiyor.Trafiğe girdiğinizde dur kalk ihtimali çok olan yerlerde yakıt sarfiyatı beklemeyin ! Motorun devrinin kesinlikle 2binin altına düşmemesi gerekiyor , 2bin altı cansız ölü! 2.viteste ilerlerken biraz gaz verince araç vites büyültme istiyor ,3 e atıyorsunuz 1800 devire falan geliyor bu seferde vites küçültme istiyor :/ . Şehir dışındaysa oldukça rahat ! 6. vites sadece şehirdışı az yakmasını sağlıyor.Sağlam bir araç.Kapısının kapanışından bile belli.İç tasarımı güzel,yalnızca öndeki çakmaklığı normal bir göz olarak düşünselermiş yeterliymiş.Alıştım gerçi bir sorun olmuyor artık.

Yol tutuşa gelirsek, Ben Viraj olaylarını severim, eski aracımla en keskin virajlara bile korkmadan girerdim süratli bir şekilde.Tabiki bir mercedes bmw gibi değilse bile çoğu arabaya kafa tutabilirdim. Bir arkadaş yazmış başka bir sitede focusla astra h arasında bir yol tutuş farkı göremedim demiş.Ben baya bir fark gördüm.Kesinlikle dağlar kadar fark var. Ama bana göre ! Yanlış anlaşılma olmasın. orta derece hızla araç kullanan biriyseniz müthiş bir yol tutuşu var astranın !
    Yüksek hızlarda çok tatmin edici bulmadım. Direksiyon tepkileri zayıf.

Birde şu var, ben yıllardır benzinli araç kullanan biriyim,dizel araca yeni geçtim ve bana göre hantal olması doğal. Madem hantal geldi niye aldın diye soracak arkadaşlar olabilir, EKONOMİK OLDUĞU İÇİN - DONANIMI İÇİN- 2.ELİ GÜÇLÜ OLDUĞU İÇİN

Konuyu şöyle bağlayalım, Ben orta derece süratle kullanıcam,fazla basmayı sevmem,ekonomik olsun az yaksın,çok kaçsın -fazla masraf çıkarmasın diyen biriyseniz tavsiye derim.Ancak motorun küçük geldiği bir gerçek .

Benzer yorumları ben de duydum. Motorun 2000 devir altındaki cansızlığı gibi. Bende 1.4 HDI C3 vardı, turbosu 1750 civarında devreye girdiği için bu eksikliği hissettirmiyordu. En iyisi kullanıcısından fikir almaktır her zaman. Hemen hemen aynı yorumları okuduğum bir yazıyı aşağıdaki linkte veriyorum. İlgilenenler daha geniş olarak okuyabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Machinista

quote:

Orijinalden alıntı: Le_chacal

1 ay önce 2004 ford focus hb ghia aracımı sattım,Benzinliydi. Şimdi 2011 opel astra 1.3 cdti enjoy aldım. 15 -20 gündür kullanıyorum. Focusun donanımından üstün olarak 4 teker disk,sensörler falan var. Artıları eksilerine gelirsek. Ben hızlı araç kullanmayı seven biriyim, Performans arayan biriyseniz uzak durun.Şehir içi kullanımı bir felaket,1.3 motor 6 vites sürekli vites değiştiriyorsunuz.Aracın kalkış hantal,Çok gaz vermek gerekiyor.Trafiğe girdiğinizde dur kalk ihtimali çok olan yerlerde yakıt sarfiyatı beklemeyin ! Motorun devrinin kesinlikle 2binin altına düşmemesi gerekiyor , 2bin altı cansız ölü! 2.viteste ilerlerken biraz gaz verince araç vites büyültme istiyor ,3 e atıyorsunuz 1800 devire falan geliyor bu seferde vites küçültme istiyor :/ . Şehir dışındaysa oldukça rahat ! 6. vites sadece şehirdışı az yakmasını sağlıyor.Sağlam bir araç.Kapısının kapanışından bile belli.İç tasarımı güzel,yalnızca öndeki çakmaklığı normal bir göz olarak düşünselermiş yeterliymiş.Alıştım gerçi bir sorun olmuyor artık.

Yol tutuşa gelirsek, Ben Viraj olaylarını severim, eski aracımla en keskin virajlara bile korkmadan girerdim süratli bir şekilde.Tabiki bir mercedes bmw gibi değilse bile çoğu arabaya kafa tutabilirdim. Bir arkadaş yazmış başka bir sitede focusla astra h arasında bir yol tutuş farkı göremedim demiş.Ben baya bir fark gördüm.Kesinlikle dağlar kadar fark var. Ama bana göre ! Yanlış anlaşılma olmasın. orta derece hızla araç kullanan biriyseniz müthiş bir yol tutuşu var astranın !
    Yüksek hızlarda çok tatmin edici bulmadım. Direksiyon tepkileri zayıf.

Birde şu var, ben yıllardır benzinli araç kullanan biriyim,dizel araca yeni geçtim ve bana göre hantal olması doğal. Madem hantal geldi niye aldın diye soracak arkadaşlar olabilir, EKONOMİK OLDUĞU İÇİN - DONANIMI İÇİN- 2.ELİ GÜÇLÜ OLDUĞU İÇİN

Konuyu şöyle bağlayalım, Ben orta derece süratle kullanıcam,fazla basmayı sevmem,ekonomik olsun az yaksın,çok kaçsın -fazla masraf çıkarmasın diyen biriyseniz tavsiye derim.Ancak motorun küçük geldiği bir gerçek .

Benzer yorumları ben de duydum. Motorun 2000 devir altındaki cansızlığı gibi. Bende 1.4 HDI C3 vardı, turbosu 1750 civarında devreye girdiği için bu eksikliği hissettirmiyordu. En iyisi kullanıcısından fikir almaktır her zaman. Hemen hemen aynı yorumları okuduğum bir yazıyı aşağıdaki linkte veriyorum. İlgilenenler daha geniş olarak okuyabilir.

chiple bu hantallik biraz gidiyor

• AUTOCC ANTALYA OPEL ASTRA ARACIMIZ SATILIKTIROPEL ASTRA
    Bu mesaja eklenen görseller:

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.