Şimdi Ara

SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
869
Cevap
8
Favori
43.703
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU]

SANDISK ULTRA PLUS SERİSİ (TÜM SERİ)

GİRİŞ:

Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar ve iyi forumlar.

Bugün incelememe konuk olan ürün; SANDISK firmasının SSD pazarında bizlere sunmuş olduğu ULTRA PLUS serisinin 256GB depolama kapasitesine sahip olan modeli.

Hepimizin bildiği gibi SSD günümüz şartlarında her bilgisayarda bulunması gereken bir donanım unsuru halini almış durumda.Ancak; piyasaya çıktığı ilk zamanlarda yüksek fiyatlarından ötürü pek çok bilgisayar kullanıcısının bilgisayarında kullanmaktan mahrum kaldığı bir ürün olarak anılıyordu.Tabiki bu fiyatlarda üretim maliyetinin etkisi çok büyüktü.HDD ile karşılaştırıldığında, SSD' leri depolama olarak kullanmak hayaldi ve bir süre daha öyle kalacak gibi görünüyor.Ancak; şu günlerde fiyatları yavaş yavaş makul seviyelere inme eğiliminde.Buna bağlı olarak bende geçen gün 256GB' lık incelememe konuk olan ürünü eskiye nazaran uygun bir fiyatla satın aldım.

Bu kısa ve sanki final tadı veren yazımızdan sonra isterseniz şimdi SSD' mizin teknik özellik tablosu ile incelememize giriş yapalım.

Tabloyu paylaşmadan önce elimdeki satın almış olduğum ürünün kodunu belirteyim ve yukarıdaki serinin içerisinde yerini görmüş olalım.

SDSSDHP-256G-G25 – 256 GB SSD

TEKNİK ÖZELLİK TABLOLARI:

İnceleme Tarihindeki Satış Fiyatı: 164,59 USD +KDV (399 TL)

Buradaki tablolardan görüleceği üzere; '' Marvell SS889175 '' kontrolcüsünü kullanan SANDISK ULTRA PLUS 256GB SSD, '' 19 nm Toggle Mode eX2 ABL MLC NAND '' flaş bellek kullanıyor.Ayrıca '' 128MB DDR2 800 SD RAM ve SLC Nand nCache cachle bellek '' sahibi olan SSD, Sata 3 (6Gbit/sn) arabirimini kullanıyor.Tablolara göre; sıralı okuma performansıyla saniyede 530MB değerine ulaşıyor ve sıralı yazma hızıyla da 445 MB/s' ye ulaşan SANDISK ULTRA PLUS 256GB SSD bakalım kendi yapmış olduğum performans testlerinde nasıl değerler alacak ?

Bunlara ek olarak; SANDISK ULTRA PLUS 256GB SSD 3 yıl garanti süresi ile gelmekte.

Teknik bilgiler ve detaylardan sonra yavaş yavaş SSD' mizin kutusunu açmaya başlayalım.

SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU] SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU]

KUTU İÇERİĞİ:

Şimdi ise SSD' mizin kutu içeriğine bir göz atalım, kutu içerisinde bizlere sunulmuş olanlar:

- SANDISK ULTRA PLUS 256GB SSD
    - 7 mm' den 9 mm' ye çevirici aparat
    - Kullanım kılavuzu ve garanti belgesi.

SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU] SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU]

Kutu içeriği kısmında gördüğümüz üzere; SSD' miz gayet korunaklı bir şekilde gelmekte.Plastik - naylon karışımı bir çerçeve içerisine oturtulmuş ve elektrostatik bir aygıt olduğu için buna uygun koruyucu bir poşet içerisine koyulmuş.Poşetin açma bandında da gerekli uyarılar belirtilmiş.Ancak; görüldüğü üzere benim satın aldığım ürün, sonu '' G25 '' kodlu olduğu için kutu içeriği yönünden oldukça zayıf kalmış durumda.

NOT: Almış olduğum ürün sonu '' G25 '' kodlu ürün olduğundan dolayı piyasada '' Notebook SSD' si '' tabiriyle geçmektedir. '' G26 '' kodlu olan diğer üründe yukarıdaki kutu içeriğine ek olarak; '' 2.5'' - 3.5'' dönüştürücü aparat ve SATA kablosu gelmektedir (bunu zaten incelemenin en başında ULTRA PLUS ailesini tanıtırken de tablo yardımıyla dile getirmiştim).

YAKINDAN BAKIŞ:

Yukarıda bahsettiklerimden sonra asıl konumuz olan SSD' mizi yakından inceliyoruz.

7 mm kalınlığı ve plastik dış yüzeyi ile gelen SANDISK ULTRA PLUS gerçekten fotoğraflarındaki halinden oldukça küçük durmakta.Akabininde 58 gr ağırlığı ile gerçekten çok hafif ve ek olarak HDD' lere göre ısınma durumuda oldukça az.Bugünlerde havanın soğuk olmasının etkiside var tabi ama; yük altında değilken 25 C , yük altındayken (yaptığım testlerde) 30 C gibi bir değere sahip.

(Bu fotoğrafwww.eteknix.com sitesinden alıntıdır.)

Plastik yüzeyi açtığımızda da çok çok daha ufak bir yapı ile karşılaşıyoruz.Gerçekten bu kadar küçük boyutlarda bir donanımın sistemlerimizin hızındaki en belirleyici unsur olduğuna inanmak güç.

SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU] SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU] SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU] SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU] SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU]

(Bu fotoğraflar (SSD' nin içi)www.hardcrop sitesinden alıntıdır.)

Teknik özellik tabloları, kutu içeriği ve yakından bakıştan sonrada herkesin merakla beklediği kısım olan performans testlerine geçelim.

PERFORMANS TESTLERİ:

TEST SİSTEMİ:

Anakart : MSI Z77A - GD55
    İşlemci : INTEL CORE i5 3570K 4.3 GHZ
    Ekran Kartı : INTEL HD 4000 GRAPHICS
    Bellek : CORSAIR 8GB (2*4GB) VENGEANCE DDR3 1600MHZ CL9
    Kasa : CORSAIR CARBIDE 400R
    Psu : CORSAIR HX 850W V2 80+ GOLD
    İşletim Sistemi : WINDOWS 7 ULTIMATE x64 SP1

WINDOWS Derecelendirme Puanı:

ATTO Disk Benchmark:

AS SSD Benchmark:

Crystal Disk Mark:

HD Tune Pro 5.50:

AIDA 64 Extreme Edition:

1) Read Test Suite , 2) Linear Read , 3) Random Read , 4) Buffered Read , 5) Average Read Access

SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU] SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU] SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU] SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU] SanDisk ULTRA PLUS 256GB SSD [inceleme] | SanDisk SSD [ANA KONU]

(Vakit bulduğumda; WINDOWS Açılıp Kapanma Süresi , Dosya Kopyalama Hızı - Süresi , başka testler vs. eklenebilir.Bu konuyla alakalı sorularınız olursa incelemenin altında yanıtlayabilirim.)

SONUÇ ve KAPANIŞ:

Performans testlerinden de gördüğümüz üzere; SANDISK ULTRA PLUS 256GB SSD, indirim zamanları 370 - 400 TL bandında bulunabildiği de düşünüldüğünde gerçekten fiyatı ile hakkını verdiğini gösteriyor.Piyasada yaygın olarak kullanılan '' MLC NAND '' flaş bellek kullanması da ömrünün ortalama bir düzeyde (normal bir kullanıcı için çok çok uzun bir süre) olduğu hakkında bize bilgi veriyor.Bilgisayarını hızlandırmak isteyen HDD' lerden bıkmış olan kullanıcıların ve akabininde 32 , 64 , 128 GB SSD kullanıcılarının da daha yüksek boyutlu bir SSD' ye terfi etmesi için piyasadaki güzel, mantıklı ve F/P oranı yüksek bir seçenek halini alıyor.

Alacak olan arkadaşlara gönül rahatlığı ile önerebileceğim bir SSD' dir.

Teşekkürler.

# İncelemeyi Yapan: REDSTONE

| SanDisk SSD [Kullananlar Kulübü] Üyeler |

REDSTONE - Sandisk UP 256GB - KURUCU
    Glorfindel1907 - Sandisk UP 256GB - CEO

| SANDISK Ultra Plus SSD Kullananlar |

cydonianknight - Sandisk UP 256GB+256GB@RAID
    theoden541 - Sandisk UP 128GB
    AğaBABA - Sandisk UP 256GB
    gibbon4071 - Sandisk UP 128GB
    karaoglan_61 - Sandisk UP 256GB
    hasantn - Sandisk UP 256GB
    Free User - Sandisk UP 256GB
    kerem0537 - Sandisk UP 128GB
    mertbenzerli - Sandisk UP 256GB
    440cdx - Sandisk UP 256GB
    onno92 - Sandisk UP 256GB
    osgal - Sandisk UP 256GB
    bilgi@sayar - Sandisk UP 256GB
    ssbrutality - Sandisk UP 256
    fatgm - Sandisk UP 256GB
    hmztly - Sandisk UP 256GB
    MilanRapajic - Sandisk UP 256GB
    soqo - Sandisk UP 256GB
    yalcines - Sandisk UP 256GB
    soniquakee - Sandisk UP 256GB
    MetalMania7x - Sandisk UP 256GB
    salihozdemir - Sandisk UP 256GB
    Jacey01 - Sandisk UP 256GB
    dockhanger - Sandisk UP 256GB
    AgentAlaikit - Sandisk UP 256GB
    Phantom7 - Sandisk UP 128GB
    Raskolnikov - Sandisk UP 128GB
    Skoc Pares - Sandisk UP 256GB
    Namevt88 - Sandisk UP 256GB
    Uwais - Sandisk UP 256GB
    muvee - Sandisk UP 256GB
    asus44 - Sandisk UP 256GB
    furlaka - Sandisk UP 128GB
    LAZOFLU - Sandisk UP 128GB
    hüşke - Sandisk UP 128GB
    rabitelli - Sandisk UP 256GB
    Scorpion28 - Sandisk UP 128GB
    arno.mdr - Sandisk UP 128GB
    we[AGRA] - Sandisk UP 128GB

| SanDisk Ultra M.2 NVMe 3D SSD Kullananlar |

ONY86 - SanDisk Ultra M.2 NVMe 3D SSD 500GB

| SANDISK Extreme PRO SSD Kullananlar |

kreat - Sandisk Extreme Pro 240GB

| SANDISK Extreme II SSD Kullananlar |

Friedrich Engels - Sandisk Extreme II 240GB
    cemcan1245 - Sandisk Extreme II 120GB
    TheRad67 - Sandisk Extreme II 120GB

| SANDISK Extreme SSD Kullananlar |

a103112 - Sandisk Extreme 120GB
    sniper23 - Sandisk Extreme 240GB

| SANDISK ULTRA 3D SSD Kullananlar |

myz1453 - Sandisk Ultra 3D 250GB
    -dehşet- - Sandisk Ultra 3D 500GB
    Hun Göktürk Uygur - Sandisk Ultra 3D 500GB

| SANDISK ULTRA II SSD Kullananlar |

AğaBABA - Sandisk Ultra II 240GB+240GB@RAID
    tekin224 - Sandisk Ultra II 240GB
    mr.nfyc - Sandisk Ultra II 240GB
    zagapos - Sandisk Ultra II 240GB
    salsakingss - Sandisk Ultra II 240GB
    oknsyl - Sandisk Ultra II 240GB
    cortextm - Sandisk Ultra II 240GB
    alimmm78 - Sandisk Ultra II 120GB
    turuncu55 - Sandisk Ultra II 120GB
    MMX 166 - Sandisk Ultra II 120GB
    mBenJi - Sandisk Ultra II 480GB
    Anabolic - Sandisk Ultra II 120GB
    keremec - Sandisk Ultra II 240GB
    modetr - Sandisk Ultra II 240GB
    JesWhite - Sandisk Ultra II 240GB
    AjayGhale - Sandisk Ultra II 120GB
    hapocod - Sandisk Ultra II 240GB
    EczErdoğan - Sandisk Ultra II 240GB
    erdm6 - Sandisk Ultra II 240GB

| SANDISK SSD Plus Kullananlar |

Yazılımcı Online - Sandisk SSD Plus 240GB
    xmxksk - Sandisk SSD Plus 120GB
    emsalsszz - Sandisk SSD Plus 240GB
    flegga34 - Sandisk SSD Plus 120GB
    gtx295 - Sandisk SSD Plus 480GB
    kosker60 - Sandisk SSD Plus 240GB
    Umutr37k - Sandisk SSD Plus 240GB
    TUFF GONG - Sandisk SSD Plus 120GB
    Nathan - Drake - Sandisk SSD Plus 240GB
    slayer_ducker - Sandisk SSD Plus 480GB

| SANDISK SSD Kullananlar |

AHMETY58 - Sandisk 128GB

| SANDISK Z400S SSD Kullananlar |

RancStone - Sandisk Z400S 128GB

| İMZALARIMIZ |

(ARKADAŞLAR İLK ETAPTA BİR TANE BASİT ÇALIŞMA EKLİYORUM. DÜZENLENEREK, YENİLERİ DE EKLENECEKTİR.)

| 1 |

[center][size=1][link=https://forum.donanimhaber.com/m_84862476/tm.htm][image]https://store.donanimhaber.com/d2/83/20/d28320a13cc30e0c8b4706bc07a8d029.png[/image]
    [color=black][b][color=#FF0000]SANDISK[/color] SSD Kullananlar Kulübü ©[/b][/color][/link][/size][/center]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 15 Kasım 2020; 16:0:40 >

• İnceleme için teşekkürler.SSD nin içinde neredeyse hiç bir şey yok.mSATA modülü gibi görünüyor.Performansıda ideal seviyede.
  • quote:

Orijinalden alıntı: R£DSTON£

@Solid State Disk

Sence fiyatların makul seviyelere inmesi ne kadarlık bir süreç alacaktır üstad ?

Merhabâlar R£DSTON£ hocam,

Fiyatlar şu anda maalesef MLC sınırlarına takılmış durumda. Üretim tekniğinde Micron 16nm, Toshiba da 15nm'e kadar indi. Fakat mâliyetlerin daha da düşmesi için endüstrinin TLC'ye geçmesi elzem. Öngörüler 2017'de TLC'nin birinci NAND tipi olacağı yönünde.
    Bir de bu sene tüm firmalar için zorlu geçti, 2015'te daha güzel fiyatlar bizi bekliyor olacak inşeAllah. HDD seviyesine yakın etiketler için TLC'nin yayılmasını beklemek lâzım :)

Muhterem arkadaşlar,

SanDisk Standart serîsi incelememiz bitti. Bu çalışmamız sâdece Türkiye'de değil, tüm dünyâda bir ilki teşkîl etmekte. Çünkü bu SSD'nin daha evvel yapılmış nizamlı bir incelemesi bulunmuyor.

Bakalım ne kadar muvaffak olacağız

http://www.ssdlabs.net/incelemeler/sandisk-standart-g25-128gb-incelemesi-kayip-bir-sandal/

• quote:

Orijinalden alıntı: nuttyumut

Model açısından değil marka açısından usta

Önemli olan model ama illa marka dersen tabiki Sandisk derim adamlar yıllardır bu işi yapıyor samsung daha yeni yeni 840 evo ve pro ile çıkışa geçti
  • Samsung 850 evo 250gb ssd kullanıyordum fakat kapasite yetmediği için 480gb sandisk ultra 2 aldım, 150gb civarındaki sistemimi komple casper yazılımı ile sandiske aktardım. Samsungu çıkarmadan hemen önce birkaç test yaptım, aynılarını sandiski taktığımda da yaptım aşağıya ekliyorum fikir vermesi açısından

Sol taraftakiler evonun sağdakiler sandiskin değerleri, evo %57 a yakın dolulukta sandisk %38, bunun dışında nerdeyse aynı koşullar denilebilir, yalnız testlerde sandisk acc time değerini vermiyor nedense, hatta testte sıra ona geldiğinde hata veriyor, nedenini bilmiyorum yakında format atıcam zaten sisteme, programları ve ayarları tekrar yüklemek gözümü korkuttuğu için şimdilik sadece kopyaladım sistemi, zaten herhangi bi stabilite sıkıntısı çekmiyorum gayet sağlıklı çalışıyor sistem, denemek için sandiskin içerisini biraz doldurdum ve %70 civarında da aynı sonuçları aldığımı söylemeliyim

Sonuç olarak fikrimi belirtmem gerekirse samsung test sonuçlarında da gözüktüğü gibi biçok koşulda %5-10 civarında daha iyi, ama iş kullanım deneyimine gelince arada hiçbi fark olmadığını söyleyebilirim, milisaniyeler düzeyinde fark varsa da bizim hissedebilmemiz mümkün değil, uygun fiyatlı sandisk ultra 2 rahatlıkla tercih edilebilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mBenJi -- 23 Ekim 2015; 13:48:52 >

• 2 Eylül 2015'de aldığım SSD için yükledim programı. SSD ömrüne %100 gösterdi. Bu kadar uzun ve gün içinde sürekli pc nin açık kalması ile böyle değerler alınıyorsa maşallahı var SSD'nin baya gider
  • 240GB SSD plus 1senedir kullanıyorum. Toplamda 5 kere windowsu baştan kurmuşumdur bunu yaparkende hep tüm bölümleri silip tekrardan yeni birim oluşturarak yaparım. Eskinin Fdisk'i yani :) Şu anda Sata3 lenovo da kullanıyorum uefi windows kurulu.

Bu da Sandisk 32GB USB 3.0 OTG Bellek testi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yazılımcı Online -- 1 Eylül 2016; 2:41:57 >

• Vallahi insanın yaşamını sürdürebilmesi için bazı zaruri ihtiyaçları vardır ya işte onlardan biri de SSD bana göre. Hayatım SSD'den önce ve SSD'den sonra olarak çağ atladı resmen. 1,5 senedir ne pc nin açılma süresini bekliyorum ne masada rezonansa kapılıp uğultu yapan bir disk sesi var. 5400 neyse de 7200 2,5" vardı bende bir ara laptopun altına köpük falan koymuştum ses kesilsin diye. sonra çıkarttım onu harici olarak kullandım. Çekilecek çile değildi o ses.

Şu anda HP den sonra lenovoya geçtim. SATA2 ve SATA3 arasındaki fark gördüm bu sayede. Açılma hızı biraz daha artmıştı. 6 aydır lenovo laptop kullanıyorum. Fan sesi de çok az bu aletin hp gibi değil. SSD de malum sessiz. Fan falan durduğunda bir ara tablet kullanır gibi gecenin sessizliğinde mis gibi oluyor

SSD almayı düşünüp kararsız kalanlar varsa tek tavsiyem paraya acımayın ve alın. İnanın o para ile rahatlık satın alıyorsunuz :D Ben en uygun model olan ssd plus ile bu kadar memnuniyet yaşadıysam kim bilir üst seviye SSD'lerde durum nedir :D

• quote:

Orijinalden alıntı: Jacey01

Hocam bende Lenovo İdeapad Z580 laptop var, sanırım HDD artık gitti, geçen pc ye bi yumruk geçirmiştim artık 2-3 dakika sürüyor açılması. Garibim beni bırak diyor artık :) Ben de bu SSD yi almaya karar verdim fakat, montajında ek herhangi bir parçaya gerek duyar mıyım ? Bir de benim Laptopa taktığımda tam performans sergiler mi ? Sata girişi uyumlu mudur acaba benimki ile ?
    Ürün bu hocam

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/lenovo-z580-i5-3210m-8gb-1-tb-15-6-quot-2gb-gt630-w-82233392

Merhaba,

Eğer 256GB haricinde bir depolama alanına ihtiyaç duymayacaksanız, tabii ki SSD' ye geçmeniz en mantıklı seçim olacaktır.İnternetten araştırdığıma göre laptop modeliniz SATA 3' ü de destekliyor.Bu sayede SSD' den tam performans alabileceksiniz.Kullanmış olduğunuz HDD' den sonra çok farklı bir deneyim olacaktır.Zaten incelemeye ve konu içerisindeki yorumlara göz attıysanız aklınızda çoğu durum netleşmiştir.SSD ile 2 - 3 dakikalık açılma süreleri, windows üzerinde herhangi bir kopyalama yaparken oluşan takılmalar, programların geç açılması vb. bütün durumlardan kurtulacaksınız.

Ekstra bir apart hususuna gelirsek; HDD' niz hiçbir şeye ihtiyaç olmadan anakartınıza bağlanıyorsa alacağınız SSD' de bu şekilde bağlanacaktır.Yani bir aparata gereksinim olacağını sanmıyorum.

Şimdiden hayırlı olsun.

• Aynen ürünü ilk alanlardanız forumda İyikide almışız bence dediğin gibi bence ssd hızı kullanan kişiyi memnun ediyorsa sorun yoktur testler pekte önemli değil bencede
    Güle güle kullan yeni ssd ni ölü bilgisayarı bile canlandırır bu meret
  • @dockhanger

Merhaba,

Memnun olmanıza sevindim.Umarım uzun bir süre sorunsuz bir SSD deneyimi yaşarsınız.

@metekarahan

Merhaba,

O fiyata bulduysanız Sandisk Extreme II daha iyi bir tercih olur.Çünkü; Extreme ve Extreme II serileri Ultra Plus serisinin üst serileridir.Çipsetinizi INTEL' in sitesinden kontrol ettim.2 tane sata 3 bağlantısı görünüyor.Bu sayede sata 3 hızında kullanabilirsiniz.

@tayfn1907

Çok fazla ayrıntılara takılmadan (dediğim durumlar dışında) SSD keyfini yaşamak lazım. Aynen öyle iyi ki almışız.
  • Ben corsair alacak olsam sadece neutron GTX modelini alırdım ama bu güzel değiştirmem bir sorun çıkmadığı sürece
    Aynen öyle işte
  • Bir kullanıcı listesi yapmanın vakti geldi sanırım değilmi :)
  • Drakoid D kullanıcısına yanıt
    Kim demiş bunu ?

Ben her ikisininde birbirine üstün olduğu noktalar vardır dedim.Yukarıda Tayfun arkadaşımızda dayanıklılık konusunda Sandisk daha iyi bir tercihtir demiş.Yani bariz olarak daha iyidir gibi bir cümleye ben denk gelmedim, başkası söylediyse bilemem.

Paylaşmış olduğunuz sitenin testleri de benim açımdan güvenilir olmayan testler. Anandtech sitesinin ekran kartlarındaki saçmasapan testlerinden sonra diğer testleri de beni alâkadar etmiyor.Ama daha başka site testlerinde de EVO' yu önde görebilirsiniz, buna bir lafım yok. '' Rapid mode '' gibi uygulamalar ile bu normal karşılanmalı.Öyle modlar kullanılmadığı zamanda test sonuçlarını değerlendirmek lazım.

Akabinde EVO (414 TL) , U-PLUS (343 TL) şu an Vatan' da. Aralarında 71 TL fark olan iki üründen bahsediyoruz. EVO' nun birkaç test fazladan önde olması mantıklı karşılanabilir.Ama inanın EVO' da alsanız, U-PLUS' da alsanız, PRO' da alsanız vs. günlük kullanımda bir fark hissetmeyeceksiniz.Ancak benchmark testlerinde farkı göreceksiniz.

Bence en kısa zamanda hiç uğraşmadan Vatan' ın internet sitesinden aklınıza yatan ürünü alın.Ve 71 TL fazladan vermektense U-PLUS' a yönelin derim.

• quote:

Orijinalden alıntı: tayfn1907

Diyelimki kullanılmış ürün gönderdiler merak etme ürün eline geçtikten sonra 7 gün içersinde sorgusuz sualsiz iade edebiliyorsun paranı alıp birde 30 gün değiştirme hakkın var sanırım onun detaylarını tam bilmiyorum ben pek öyle sorun görmedim geç ulaşıyor eline aldığın ürün o var benim bildiğim tek

Kullanılmış olsun ya da olmasın internet üzerinden alınan ürünler TK 4077 'de 7 gündü artık TK 6502 ile 14 güne çıktı. Cayma hakkı diye aratırsanız bakanlığın sitesinden görebilirsiniz. Ayrıca 30 günlük iade / değişim süresi malın arızası ya da ayıplı olması durumunu kapsamaktadır. Bu da aynı TK 6502 ve 4077 de yer almaktadır. Kullanılmış ürün gönderimi pek mümkün görünmüyor umarım sorunsuz kullanır arkadaş da.

• @DesignandEdit

Sizin tercihinize kalmış bir durum.Benzer ve çok yakın performansı bulunan SSD' ler.Sadece AMD sistemler için Sandisk' e yönelin derim (inceleme sayfasının başında nedenleri mevcut).Yoksa INTEL tabanlı bir sistemde tercih size kalmış.

@nuttyumut

@tayfn1907 dostum size cevabı iletmiş.Bende ekleme yapayım.Aslında burada da tercih size kalmış bir şey. Samsung' da Sandisk' te sizi üzmeyecek modellere sahipler. Sandisk' in tabii ki depolama olarak gayet hatırı sayılır bir geçmişi var ve sadece '' depolama '' ürünleri ile uğraşıyorlar.Samsung ise birçok segmentte gördüğümüz bir firma.Mesela HDD olarak gözüm kapalı Samsung öneririm.Ama sata 3 platformunda maalesef HDD açısından varlık gösteremediler.Paneldeki 1TB sata 2 modelini uzun bir süredir kullanmaktayım ve şu ana kadar maşallah bir sorunu olmadı.SSD için ise; dediğim gibi tercih size kalmış. Samsung SSD ve benzeri depolama ürünlerinde '' yeni '' olarak tabir edebileceğimiz bir firma, Sandisk ise ezelden beri bu işi yapıyor.

@Friedrich Engels

Bilgilerinizde birkaç yanlışlık var onları düzelteyim.

Sandisk SSD modellerinde Extreme II altındaki tüm modeller dediğiniz gibi 3 yıl garantili.Ancak Extreme PRO modeli 10 yıl garantiye sahip. (http://www.sandisk.com/about-sandisk/warranty-and-user-guides/warranty-table/ )

Samsung tarafında ise; EVO modeli 3 yıl, PRO modeli ise 5 yıl garanti süresine sahip.

• etkai7 kullanıcısına yanıt
    Pek sorun olacağını sanmıyorum günlük kullanımda hdd alınca geri birleştirirsin zaten
  • etkai7 kullanıcısına yanıt
    Düşük ama günlük kullanımda farketmizsin bunu zaten onun için kafana takma hdd aldığın zaman böldüğün diski birleştirip ahci modda baştan kur sistemi daha iyi olabilir tabi günlük kullanımda sıkıntı yaşarsan
  • Hayırlı olsun güle güle kullanın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Glorfindel1907 -- 27 Aralık 2014; 20:26:52 >
  • @tayfn1907 , @cortextm

TRIM , WIN7 ile beraber hayatımıza giren bir şey.Yani BIOS yoluyla kapatılması mümkün mü bilmiyorum ama işletim sistemi üzerinden belki kapatılabilir.

Özet mantık olarak;

HDD'lerde sildiğimiz dosyaların sadece ''adres'' lerini silmiş oluyoruz. Yani HDD'nin plakası üzerinde bu sildiğimiz dosyalar aslında orada duruyor ama biz adreslerini sildiğimiz için göremiyoruz ve silinmiş zannediyoruz.

SSD'lerde ise, silinmiş yerlere tekrar kayıt yapılabilmesi için 4K büyüklüğündeki blokların tamamen boş olması gerekiyor.Yani içi dolu olan bir hücreye tekrar bilgi yazamıyoruz.Bu noktada işletim sistemi yardımıyla ''TRIM'' desteği devreye giriyor ve bizim müdahalemiz ve haberimiz olmadan 4K büyüklüğündeki blokların tamamen boş kalmasını sağlıyor.

SSD'lerde bu hücrelerden milyarlarca var.Bundan dolayı TRIM'in diğer yaptığı iş ise; hücreler içine yazdığımız verileri tüm boş hücrelere eşit olarak dağıtmasıdır.Ama bu durum maalesef belli bir komut ömrü olan hücrelerin aynı zamanda aynı ölçüde aşınmasına sebep oluyor.Sonuç olarak TRIM SSD'nin ömrünü kısaltmış oluyor.Ancak tabii ki günlük kullanım ile bir SSD'nin ömrü en azından 5 yıldan fazla.

Sonuçta SSD'leri alırken aklımızdaki tek düşünce bilgisayarımızın hızlanması olduğu için 5 yıl ve daha fazla ömürler bana göre gayet yeterli zamanlar.Zaten bundan 2 - 3 yıl sonra 1TB SSD'ler de alınabilir konumlara gelmiş olacaklardır.

@asus44

Hayırlı olsun.

Eklerim tabii ki, boyutu kaç GB acaba ?

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.