- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Diyanetten 'ikinci el'cilere açıklama
Bu konudaki kullanıcılar:
 
104
Cevap
2
Favori
2809
Tıklama
Sayfa: <<      [2]
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


 
434 Mesaj
13 Ocak 2013; 11:28:19 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM


quote:

Orijinalden alıntı: akdogan911


İnsanların bir çoğu faizin haram olmadığını, alkolün haram olmadığını zannediyor. Yaptığı şeyi hak gören okadar çok insan var ki . yukarda wisper in de dediği gibi, kaçak elektirikle abdest olmaz deyince , elektrik başvurunda bulunan insanlar buna bir örnektir.

Ben kaç kişi duydum , devlet zaten bizden vergi alıyor, devletten vergi kaçırmanın, elektirik su kaçırmanın hak olduğunu söleyen. Onun için her gün ayrı bir ahlaki açıklama yapılsa az gelir. Yapan zaten yapıyor mantıgında olsaydı onbinlerce peygamber ve kitap indirilmezdi. Eğer insanlarda dini bir korku olmaz ise , devletin koydugu kurallardan , devletin polisinden kaçmak çok kolay. Önemli olan insanların içine Allah korkusunu yerleştirmek.

Bir odada yüklü miktar bir para olsa ve o parayı aldığınızı kimse görmeyecek olsa, yani devletin hırsızlık suçtur kanunu ile polisten kaçabilecek konumda olsanız, o paraya el sürmemenizi sağlayacak tek şey , Allah korkusudur. Ahlaki değerler zaten bu kurallar bütünü ile oluşmuştur , diyanetin söylediği her şey de toplum üzerinde etkili olacaktır emin olun..

çok doğru.kesinlikle katılıyorum.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________
1656 Mesaj
13 Ocak 2013; 11:39:58 

quote:

Orijinalden alıntı: shadowgeist


bişeye dayanmasına gerek yok kafanızdan din uydurmayın.
domuz eti,leş yiyen hayvanlar,insan vücuduna zararlı olan herşey islamda haramdır.
sigaranın kanıtlanmış bir tek faydası yoktur.
uyuşturucular nasıl haramsa sigara da öyle haramdır.

sigara tahrimen mekruhtur.
tahrimen mekruh olan bir şeyi sürekli yapmak ise haramdır.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

IMZANIZI BEĞENMEDİK | | İstediğiniz imzayı kullanabilmek için bize reklam vermelisiniz.


18643 Mesaj
13 Ocak 2013; 11:57:37 

quote:

Orijinalden alıntı: Prof.Matematik

tahrimen mekruh olan bir şeyi sürekli yapmak ise haramdır.


her şekilde diyanetin fetvasına çıkıyoruz zaten.
sigara insan sağlığına zararlıdır ve haramdır.
_____________________________

Objektif olursanız dost,fanatik olursanız düşman kazanırsınız.


 
1181 Mesaj
13 Ocak 2013; 12:48:23 

inanan insan zaten bir yerden fetva beklemez,şu zamana kadar ahlaklı davranır idi.Boş işler bunlar.
_____________________________

Cahillerle yaptığım bütün tartışmaları kaybettim.
[İmam-ı Azam]


1324 Mesaj
13 Ocak 2013; 12:51:40 

quote:

Orijinalden alıntı: greencher

Acaba forumda alsatçı arkadaşlar var mı ?

var?
_____________________________

*Yüz daha versen yüz uman yüzler bilirim.. Yokuşlara kardeş olan düzler bilirim ..Dünya öküzün üstünde derler ama; dünyanın üstünde nice öküzler bilirim! N.F.K.
*İyi günde herkes adam gibi durur. Adam, kavgada belli olur..
*Haddinden ziyade yükselen kişi, feleğin gözüne batar imiş. Her kim ki dünyada keskindir dişi, mutlak bir beleya çatar imiş.


3794 Mesaj
13 Ocak 2013; 13:31:36 

quote:

Orijinalden alıntı: shadowgeist


bişeye dayanmasına gerek yok kafanızdan din uydurmayın.
domuz eti,leş yiyen hayvanlar,insan vücuduna zararlı olan herşey islamda haramdır.
sigaranın kanıtlanmış bir tek faydası yoktur.
uyuşturucular nasıl haramsa sigara da öyle haramdır.

öncelikle şunu belirteyim, kafasından din uydurmak kuran ve hadislerin dışına çıkıp kafasına göre haram helal belirlemektir.

bir şeye haram diyebilmek için kurana veya hadislere dayandırmak zorundadır.

dine bidat sokmayın.

benim burada konuşmalarım beni bağlar, yetkili merci diyanettir, sorunuz.

edit: mesajım da yanlış anlaşılmasın, sigara içmek iyidir güzeldir demiyorum, mekruh demek zaten yapılmaması yapılmasından daha iyidir manasıdır. insan sağlığına zararlı o kadar çok yiyecek var ki, kanserojen madde içeren, şimdi hepsine haram mı diyelim yani? ben hanefiyim ve hanefi mezheb imamımız harama yakındır demiştir. haramdır demek için bir yere dayandırmak zorundadır.

insan kendi ilmini ölçmelidir, o kadar mübarek zatların haram demediği şeye çıkıpta haram demek bidattır. sigara mekruhtur bu kadar basit.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kimiferhat -- 13 Ocak 2013; 13:54:35 >
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

"To be a rock and not to roll."


1366 Mesaj
13 Ocak 2013; 13:43:52 

quote:


Antalyaya gitmek için illa bıyıklarının ağzının içine mi girmesi lazım? İki hafta önce gidilen otel 8 yıldızlı olsa ne yazar? Kışın ortasında kaç paraya mal olacağını zannediyorsun. Bütçeden alınan payın nekadar olduğunu sanamı soracaklar?


Burada karşı çıkan arkadaşlar sanki Diyanet 'Araba alıp satarken yalan söyleyin, dolandırın milleti' demiş gibi konuşuyorlar. Forumda dolandırılan ya da kandırılan insanlar geip buraya yazdıkları zaman ne diyor bu arkadaşlar? 'Allahından bulsun, Allah onları şöyle yapsın böyle yapsın' demiyormu? Tabi alıştınız diyanet yıllardır etliye sütlüye karışmayıp orda öyle oturuyordu. Şimdi adamlar kalkmış herkesi ilgilendirebilecek bir konuda tavsiye vermiş. Bu olayın aynısı bir batı ülkesinde bir kilise tarafından yapılsaydı şakşak yapardınız! Sana ona buna diyanetin ya da hocanın dediği bir cümle kar etmez ama içinde azıcık vicdan olup, kendini bu tarz işlere mecbur hissetiği için km düşüren, arabayı gereksiz yere öven ya da yalan söyleyen bir galericiye birden dank eder. Belki birdaha yapmaz. Belki de senin KAZIK yiyeceğin bir araba bu açıklama yüzünden normal haliyle satılır.

Benim normal arkadaşımdan daha çok al-sat yapan arkadaşım var. Bunlardan birçoğu arabayı alıp dükkanın önüne çekip yıkamadan önce gidip kilometre düşürürler. Kaç defa kendilerine bunu yapmakla yoldan geçen birinin cebindeki parayı ondan habersiz almaktan farkının olmadığını anlatmaya çalıştım. Başımıza hocamı kesildin 1. cümleleri, herkes yapıyor 2. cümleleri oluyor. Ama vazgeçmiyorum. Son aldığım caravella nın kilometresi 120 bindeydi, servis kitapçığı unutmuşlar içinde. Yetkili değil özel servis kitapçığı, geçen seneyle bu sene arasında hiç fark yok km de. Daha öncesine baktığımda yılda yaklaşık 20 bin km yapmış araba. Aldığım arkadaşa kilometresini 150 bine çıkartıp öyle vermesini söyledim. Ve o şekilde aldım arabayı. Bunu aldığım adam da benim arkadaşım. Çok ta büyük bir firma, filosunda belki 80-90 tane araba olur herzaman. Ben oramı buramı yırtsamda km şöyle haram olur böyle bilmemne olur diye hiç umurunda olmaz ama belki bir Cuma namazında hocanın bir cümlesinden etkilenir ve birdaha yapmaz.

Yapılan doğru birşeye neden bu kadar karşı çıkar bu insanlar anlamıyorum. Acaba kendilerinin oy vermediği bir iktidarın görevlileri iyi birşey yapınca rahatsızmı oluyor insanlar????


+1453

Özet olarak...

http://i49.tinypic.com/2iqn6o3.jpg< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi greencher -- 13 Ocak 2013; 13:44:56 >
_____________________________

.


 
752 Mesaj
13 Ocak 2013; 14:29:03 

yalan dolan işin içine gşrerse hır bereket kalmaz arkadaşlar 3 kuruş için kimseyi kandırmayın derim...
_____________________________351 Mesaj
13 Ocak 2013; 14:29:47 

Sansliyiz en cok vergiyi oduyoruz sansliyiz bazen cebimizde para kalmiyor sansliyiz % bilmem kac buyuduk. Skldim artik ... bir yol olsada gitsem su ulkeden< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________1158 Mesaj
13 Ocak 2013; 14:38:21 

bir bu konuda açıklama yapmamaışlardı
_____________________________94 Mesaj
13 Ocak 2013; 14:47:20 

Diyanet kedi durumu ile açıklama yapsın birde; benden zorla alınan vergileri harcıyorlar ve ben helal etmiyorum.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________

SAVAŞA HAYIR!!!TÜRKİYE SURİYE KARDEŞTİR


1088 Mesaj
13 Ocak 2013; 14:47:56 

quote:

Orijinalden alıntı: SamsClient


Her AKP liyi fetullahçı sanma hata edersin, ben AKP ye oy verdim, cemaaten nefret ederim, ki benim gibileri çoğunluk ayrıca dindarda değilim, içkimi de içerim.

Her Müslümanı da tarikatçı AKP'ci sananlara da uyuz oluyorum. (sen değil canım diyenler için)

Diyanet saçma bir açıklama yapsa da,işini yaptığını belli etmek istemiş bence.Böyle uyarılar yapmasa da diyanet başkanını kötüleyecekler.
(koruduğumdan değil)
_____________________________

At üstünde salınır gözeleri deniz mavisi,Önünde diz çökecek cofrisi,Ateşin efendisi,demir tahtın varisi.Delirt bizi çıldırt bizi Khaleesi.


1366 Mesaj
13 Ocak 2013; 14:50:13 

quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST


Banka = Tefeci yani. Binlerce bankacılık kuralı, BDDK, Devletin uyuyor. Kapitalzmi ben seçmedim. Düzen bu. En iyi düzen olduğunu da iddia etmiyorum. Ama modern dünyaya hoşgeldiniz. Kapitalizm düzeni içinde, tefeciliğe girmeden, özellikle orta gelir grubundakiler için kredi ile birşeyler yapma vazgeçilebilir birşey değil.

Paranız ile tefecilik yaparsanız kazanacağınız para haksız kazançtır. Banka'ya koyduğunuz paranın kazancının haksız olduğunu iddia edemezsiniz. Birileri iş kurmuştur, ev almıştır o sayede. Tefeci parayı büyütmez, banka büyütür. Şu anda sahip olduğunuz çoğu refaha bankalar sayesinde sahipsiniz; çünkü paraya sahip olup, kullanacak yeri olmayanlar ile, parayı kullanacak yeri olup, parayı kullanamayanı birleştirir. Bu sayede Evinin karşısındaki market açılır, bu sayede Distribütör mal stoğu çekerek ucuza ithalat yapar, bu sayede sen Vatan'dan nispeten ucuza elektronik eşya alırsın. Ne derseniz deyin. Faizin haram olduğunu düşünün, tepinin isterseniz. Bu faiz sayesinde şu anki rahat hayatlarınızı yaşıyorsunuz. O faiz olmasa, parası olanla paraya ihtiyacı olanı birleştiremezsiniz. O zaman görürüm tefecileri gününü gün ederken. İşsizlik artmış, gelir seviyeleri düşmüş, hepimizin hayat standartları düşmüşken, "al sana faiz!" yaparım. Allah'ı aşağılamayın. Kulunun kötülüğünü istemez. Hak dahilinde düşünürseniz, Haksız kazanç sağlamayan bir faizin günah olamayacağını anlarsınız. Ama mercimek kadar sorgulama yeteneği olmayanlar, avam anlamı ile tefsirden okuduğu gibi anlarsa, kitaba bir bütünlük dahilinde bakma yeteneğinden uzaklarsa, evet faiz haramdır arkadaşım.

Haksız kazancın tanımını yapın kafanızda. Bankanın 1500TL kazanan adama 10000TlL limitli kredi kartı vermesi, ağır gecikme faizleri uygulaması, haksız kazançtır. Bir yatırımcıya faizle kredi vermesi haksız kazanç değildir. Yatırımcı o parayla bir iş kuracak, bir gelir elde edecek, bu gelirinin bir kısmı ile de kredisini ödeyecektir.

Faizden kaçmak istiyorsanız, yeşil sermaye bankalarına yönelin, lafım yok. Tam faiz oranı kadar "kar payı" alırsınız. Hüllecilik sisteminden faydalanırsınız. Siz de günaha girmemiş olursunuz, paranız da sistem dahilinde kalmış olur. Yastık altı yapmayın da, ne yaparsanız yapın. Gayrımenkul alın, size menkulu satan kişi sisteme parasını koyacaktır. Yeter ki sistemde para olsun. Siz ne yaparsanız yapın, ne düşünürseniz düşünün benim umrum değil.

Kapitalizme hoşgeldiniz. Ne yaparsan yap bankacılığa ucundan dokunuyorsun. Faiz günahsa, ayvayı yedin.

Evet, bankacılık benim gözümde MODERN TEFECİDİR.Ötesi yoktur. Bankaların olmadığı bir düzeni şu anda hayal edemiyorum, ancak bu sistemden de nefret ediyorum... Malesef bankaların kucağındayız. Bankaya koyduğumuz paranın haksız veya faiz olmasının sebebi hiç bir iş yükünün altına girmeden elde edilen kazançtır! Buradaki alınan faizle bankanın verdiği kredileri karışıtırıyorsunuz gibime geliyor. İkisini dikkatle irdelemenizi tavsiye ederim. Alimler faizin her türlüsünü haram kabul ediyorlar oda bir gerçek. Konuyu dağıtmadan Tefecide parayı büyütebilir, neden büyütemesin ki.. Sizden aldığı fazladan parayla ticaret yapar, işlem hacmini genişletir.. Daha önce bir iki kişiye verirken sonradan 3-5 kişiye verir. Sonuçta Ev satıldığından dolayı halk kazanır! - Sizin düşüncenizle- Tefeciler zaten bu şekilde gününü gün ediyor. Bankalara yatırılan paraya verilen faize gelince, sözde banka o parayı değerlendiriyor... Ancak bankada çalışanlar bile bu paranın nasıl değerlendirildiğinden bir haberler. Ben hala meraklar içerisindeyim bu para nasıl değerlendiriliyor ? Benim gözlemlediğim. Benim paramı sana satıyor! Oradan faiz adı altında para kazanıyor.! Ayrıca bankaların ben görmedim dur sen şu kadar faizi alamazsın gibi söylemlerini... Sözde Maaşının 20 katından fazla kredi çekemezsiniz, ancak malum kanunlar çerçevesinden nasıl uyduruyorlarsa- tüketicininde işine geliyor tabi fazla para- memura 100.000 TL ye kadar anında kredi vermek mümkün oluyor... Banka çalışanları zaten kendilerine verilen prim uğruna kandırabildikleri kadar müşteri kandırmaya çalışıyorlar. O yüzden benim gözümde bu TEFECİLİKtir. Falan filan faso fiso. Burada kimse Allah ı aşağılamıyor . Ufacık bir araştırma yaptım... Bu konuda ki ayet Bakara 279... imiş...

He Ayva mı onu zaten yedik canım :)

Edit: Ayva

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi greencher -- 13 Ocak 2013; 14:53:03 >
Buna gelen 1 yanıtı gör.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
13 Ocak 2013; 14:51:38 

quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST


Banka = Tefeci yani. Binlerce bankacılık kuralı, BDDK, Devletin uyuyor. Kapitalzmi ben seçmedim. Düzen bu. En iyi düzen olduğunu da iddia etmiyorum. Ama modern dünyaya hoşgeldiniz. Kapitalizm düzeni içinde, tefeciliğe girmeden, özellikle orta gelir grubundakiler için kredi ile birşeyler yapma vazgeçilebilir birşey değil.

Paranız ile tefecilik yaparsanız kazanacağınız para haksız kazançtır. Banka'ya koyduğunuz paranın kazancının haksız olduğunu iddia edemezsiniz. Birileri iş kurmuştur, ev almıştır o sayede. Tefeci parayı büyütmez, banka büyütür. Şu anda sahip olduğunuz çoğu refaha bankalar sayesinde sahipsiniz; çünkü paraya sahip olup, kullanacak yeri olmayanlar ile, parayı kullanacak yeri olup, parayı kullanamayanı birleştirir. Bu sayede Evinin karşısındaki market açılır, bu sayede Distribütör mal stoğu çekerek ucuza ithalat yapar, bu sayede sen Vatan'dan nispeten ucuza elektronik eşya alırsın. Ne derseniz deyin. Faizin haram olduğunu düşünün, tepinin isterseniz. Bu faiz sayesinde şu anki rahat hayatlarınızı yaşıyorsunuz. O faiz olmasa, parası olanla paraya ihtiyacı olanı birleştiremezsiniz. O zaman görürüm tefecileri gününü gün ederken. İşsizlik artmış, gelir seviyeleri düşmüş, hepimizin hayat standartları düşmüşken, "al sana faiz!" yaparım. Allah'ı aşağılamayın. Kulunun kötülüğünü istemez. Hak dahilinde düşünürseniz, Haksız kazanç sağlamayan bir faizin günah olamayacağını anlarsınız. Ama mercimek kadar sorgulama yeteneği olmayanlar, avam anlamı ile tefsirden okuduğu gibi anlarsa, kitaba bir bütünlük dahilinde bakma yeteneğinden uzaklarsa, evet faiz haramdır arkadaşım.

Haksız kazancın tanımını yapın kafanızda. Bankanın 1500TL kazanan adama 10000TlL limitli kredi kartı vermesi, ağır gecikme faizleri uygulaması, haksız kazançtır. Bir yatırımcıya faizle kredi vermesi haksız kazanç değildir. Yatırımcı o parayla bir iş kuracak, bir gelir elde edecek, bu gelirinin bir kısmı ile de kredisini ödeyecektir.

Faizden kaçmak istiyorsanız, yeşil sermaye bankalarına yönelin, lafım yok. Tam faiz oranı kadar "kar payı" alırsınız. Hüllecilik sisteminden faydalanırsınız. Siz de günaha girmemiş olursunuz, paranız da sistem dahilinde kalmış olur. Yastık altı yapmayın da, ne yaparsanız yapın. Gayrımenkul alın, size menkulu satan kişi sisteme parasını koyacaktır. Yeter ki sistemde para olsun. Siz ne yaparsanız yapın, ne düşünürseniz düşünün benim umrum değil.

Kapitalizme hoşgeldiniz. Ne yaparsan yap bankacılığa ucundan dokunuyorsun. Faiz günahsa, ayvayı yedin.

Biz paramızı bankada tutuyoruz ama faizde değil hiç biri ya borsada ya altın/gümüş hesabında, ama din yüzünden değil, bankaların verdiği faiz oranı çok komik.


18643 Mesaj
13 Ocak 2013; 14:59:11 

quote:

Orijinalden alıntı: kimiferhat
neyse diyanet gerekli açıklamayı yaptı nasılsa,mekruh deyip fosurdatmak isteyenler kendi yollarında devam etsinler:)
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

Objektif olursanız dost,fanatik olursanız düşman kazanırsınız.


4629 Mesaj
13 Ocak 2013; 15:24:08 

Beyaz hocadan aciklama bekliyorum

Yada cubbeli Ahmet hoca demezse inanmam< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________3794 Mesaj
13 Ocak 2013; 15:26:46 

quote:

Orijinalden alıntı: shadowgeist


neyse diyanet gerekli açıklamayı yaptı nasılsa,mekruh deyip fosurdatmak isteyenler kendi yollarında devam etsinler:)

bazı insanları sinirlendirmek o kadar kolay değil,


Haram demek Allahın kesin olarak yasakladığı anlamına geldiğinden bi haber insanlar olacaktır, amacım onları bilgilendirmekti.
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kimiferhat -- 13 Ocak 2013; 15:28:12 >
_____________________________

"To be a rock and not to roll."


1039 Mesaj
13 Ocak 2013; 15:43:49 

Ne Diyanete danışılcak nede haber yapılack bir mesele değil zaten.İnsanı aldatmaya yönelik her türlü eylem günahtır.Bunu bilmek için alim olmaya gerek yok sanırsam.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi andelip -- 13 Ocak 2013; 15:44:42 >
_____________________________

Ne vakte kadar zailat-ı faniyeye ihtimam ve bakiyat-ı daimeden tegafül edeceksin ?


5548 Mesaj
13 Ocak 2013; 15:46:01 

quote:

Orijinalden alıntı: greencher

Evet, bankacılık benim gözümde MODERN TEFECİDİR.Ötesi yoktur. Bankaların olmadığı bir düzeni şu anda hayal edemiyorum, ancak bu sistemden de nefret ediyorum... Malesef bankaların kucağındayız. Bankaya koyduğumuz paranın haksız veya faiz olmasının sebebi hiç bir iş yükünün altına girmeden elde edilen kazançtır! Buradaki alınan faizle bankanın verdiği kredileri karışıtırıyorsunuz gibime geliyor. İkisini dikkatle irdelemenizi tavsiye ederim. Alimler faizin her türlüsünü haram kabul ediyorlar oda bir gerçek. Konuyu dağıtmadan Tefecide parayı büyütebilir, neden büyütemesin ki.. Sizden aldığı fazladan parayla ticaret yapar, işlem hacmini genişletir.. Daha önce bir iki kişiye verirken sonradan 3-5 kişiye verir. Sonuçta Ev satıldığından dolayı halk kazanır! - Sizin düşüncenizle- Tefeciler zaten bu şekilde gününü gün ediyor. Bankalara yatırılan paraya verilen faize gelince, sözde banka o parayı değerlendiriyor... Ancak bankada çalışanlar bile bu paranın nasıl değerlendirildiğinden bir haberler. Ben hala meraklar içerisindeyim bu para nasıl değerlendiriliyor ? Benim gözlemlediğim. Benim paramı sana satıyor! Oradan faiz adı altında para kazanıyor.! Ayrıca bankaların ben görmedim dur sen şu kadar faizi alamazsın gibi söylemlerini... Sözde Maaşının 20 katından fazla kredi çekemezsiniz, ancak malum kanunlar çerçevesinden nasıl uyduruyorlarsa- tüketicininde işine geliyor tabi fazla para- memura 100.000 TL ye kadar anında kredi vermek mümkün oluyor... Banka çalışanları zaten kendilerine verilen prim uğruna kandırabildikleri kadar müşteri kandırmaya çalışıyorlar. O yüzden benim gözümde bu TEFECİLİKtir. Falan filan faso fiso. Burada kimse Allah ı aşağılamıyor . Ufacık bir araştırma yaptım... Bu konuda ki ayet Bakara 279... imiş...

He Ayva mı onu zaten yedik canım :)

Edit: Ayva
Peki baştan başlayalım. Bankacılık sisteminde zaten toplanan mevduat, kredi olarak başkasına verilir. Bunda ünlem kullanacak birşey yok, sistemin doğası bu. sizin paranıza %9 faiz verir, öteki taraftan sizin paranızı %15 faizli kredi olarak verir. Olur biter.

Banka şu şekilde para yaratır: mishal, senin 20.000TL paran var. Gittin bankaya koydun. Senin gibi de 1000 kişi var. Elimizde 20 milyon TL var kısaca. Ben banka olarak bu paranın 1/4'ü civarında bir parayı güvence olarak Merkez bankasında tutmak zorundayım. Geri kalanı ile kredi kullandırıyorum. Para aslında artık yok. Bu 1000 kişiden aynı anda 15 kişi gelse, paralarını öderim. Ama 500'ü gelse ödeyemem. Çünkü paralarını başkasına verdim. Sistemde ne oluyor? Siz, benim 20.000TL param var diyorsunuz. Bir müşterim ise 15.000TL kredi almış. Sizin 20.000TL 35.000TL oldu mu? Aslında olmadı. Ama oldu. Bankanın özelliği bu. Bunu tefeci yapamaz. Zira yüzbinlerce kişi tefeciye güvenip para vermez. Tefeciye para veren 2-3 kişi vardır. Risk alır, tefeci parasını batırmazsa çok kazanır.

Bankalar nasıl yüksek faiz verir? Yüksek faiz veren banka çok risk alan bankadır. Riskli yatırımlara, riskli bireylere yüksek faizden kredi verir, o yüzden kendisine yatan mevduata yüksek faiz verebilir. Kendisine para yatıran insanlar yüksek gelir = yüksek risk dengesini bilmiyorlar ise, banka batarsa sisteme veryansın ederler. Aslen, "Yüksek faiz almak isteyip, riske giren sendin!?" demek lazım. Ama sosyal devletsin işte, koruman lazım vatandaşını...

Sağlam ve sağlıklı hiçbir ekonomide iş yapmak yerine faize yatırarak daha çok para kazanamazsınız. Türkiye'de paranızı yatırarak kazanacağınız faiz, enflasyondan düşük şu aralar. Enflasyon hesaplanırken temel alınan çoğu şey bizim kullanmadığımız şeyler; ancak bizim sık tükettiğimiz şeylerde yaşanan fiyat artışları daha çok. O yüzden çoğumuzun yaşadığı enflasyon, reel enflasyon oranından daha yüksek. Bu yüzden de aldığınız faiz yaşadığınız enflasyondan genelde düşük. Kısaca paranız büyümüyor. Küçülüyor... O yüzden kimse parasını faize koyup, faiziyle yaşayamaz bu memlekette. Ancak yaptığınız işlerden artan ve ne yapacağınızı bilemediğiniz paranızı bankada tutmak, bu ülke için en hayırlısıdır. İster faizsiz altın fonu al, ister vadesiz mevduat tut. Yeter ki sistemin içinde olsun para. Faiz almak istemiyorsan alma. Ama gidip de altın alıp yatağın altına tıkma. Bunu yaparsan, Uzun vadede hepimizin yaşam standardı düşecek.

Şimdi baz bir bankacılık temeli oluşturduysak devam edelim. Tükiye'de bireysel bankacılığın bankacılıktaki büyüklüğü çok fazla. %40'lardaydı en son. Kalanı şirketler. Kısaca bankacılığın %60'ı şirketler. Şirketler karlılık ve değerlerini arttırma amacı ile çalışan kurumlar. Onlara verilen krediler, doğrudan üretimde artış, işsizlik oranının azalması olarak önümüze çıkıyor. Bankaların verdiği aşırı yüklü bireysel kredilerin, kredi kartı faizlerinin haksız kazanç ve tefecilik olduğuna ben de inanıyorum. Ama bankacılık sistemi para sahibi ile, paraya ihtiyacı olanı birleştirerek ekonominin sağlıklı işlemesini sağlıyor bu da bir gerçek. O yüzden dinen size aykırı ise, gidin altın veya döviz fonu alın, borsada değerlendirin, faiz almayın. Ama sistemin külliyen tefecilik olduğu iddiası yanlıştır. Tefeciliği önlemek devletin, BDDK'nın işi. Çalışsınlar, önlesinler. Önlemedikleri sürece bankalar karlı buldukları alanlarda tabii ki varlıklarını sürdürecekler. Her şirket yapar. Kar amacı güden kurumlar bunlar.

Örneğin kredi kartına taksit diye birşey dünyanın başka devletinde yok. Kaldırsınlar yiyorsa. Yemez aga. Ekonomi çöker. Alım gücü bu kadar düşükken bu kada çok şeyi nasıl alacaksınız? Bana göre kaldırılmalı kredi kartına taksit. Kaldırıldığında hayat standardınız düşmeyecek mi? Düşecek. Ama ben ürettiğimizden fazlasını harcamaya karşıyım. Üretiyorum, ürettiğimin karşılığı olan maaşımı/gelirimi alıyorum. Bu para ile alamayacağım birşeyi almamalıyım. Taksitlendirme alma gücümü arttırırken, aslında önümü de tıkıyor.

Kuran'a da parça parça bakmamanızı tavsiye ederim. Ayetleri, bütünün içinde manalandırırsanız, daha anlamlı olur. Zira müslümanlığın bir temel özü var. Hiç bir hareketin, yasağın, zorunluluğun bu öze aykırı olamaması gerekir. Bu özü unutmadan ayetleri tekrar okuyun. Evet faizi yasaklayan ayetler Bakara 278 ve 279'dur. Faizin yasak olmadığı tek din de yahudiliktir. O yüzden Dünya'da çoğu büyük bankerler ve banka sahibi-ortağı aileler Yahudidir. Yapmayın Allah aşkına bu kadar parayı Yahudi'ye mi bırakacaksınız müminler!? Sonra "eziliyoruz, hakkımız yeniyor, terörist gibi lanse ediliyoruz." diyorsunuz. 35 milyonluk Yahudi nüfusunun elinde dünyanın çoğu bankası var, 1.7 milyar nüfuslu müslüman dünyası! Herhalde ezecek seni. Güç onda. Gücünü geri al.

Gerçekten anlamıyorum. Bu faiz karşıtlığı falan hikayeleri siyonistlerin inanılmaz işine yarıyor. Biraz oturun düşünün...
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________1656 Mesaj
13 Ocak 2013; 16:39:48 

Yukarıda faizin haram olduğunu kabul etmeyen kişilerin yazılarını okuyunca şaşırdım.
Ya İslam'ı bilmiyorlar, ya da müslüman değiller.
Müslüman değillerse sorun yok, afiyet olsun doya doya yiyin.
Ancak eğer ki kendileri müslüman olduklarını iddia ediyorlarsa hemen kelime-i şehadet getirsinler.
Çünkü az önce Kur'an ayetlerini reddettiler ve Kur'anı reddeden dinden çıkar.

Belki faydalanan birileri olur diye:

BAKARA Suresi
2-275. Faiz yiyenler (kabirlerinden), şeytan çarpmış kimselerin cinnet nöbetinden kalktığı gibi kalkarlar. Bu hal onların "Alım-satım tıpkı faiz gibidir" demeleri yüzündendir. Halbuki Allah, alım-satımı helâl, faizi haram kılmıştır. Bundan sonra kime Rabbinden bir öğüt gelir de faizden vazgeçerse, geçmişte olan kendisinindir ve artık onun işi Allah'a kalmıştır. Kim tekrar faize dönerse, işte onlar cehennemliktir, orada devamlı kalırlar.
2-278. Ey iman edenler! Allah'tan korkun. Eğer gerçekten inanıyorsanız mevcut faiz alacaklarınızı terkedin.
2-279. Şayet (faiz hakkında söylenenleri) yapmazsanız, Allah ve Resûlü tarafından (faizcilere karşı) açılan savaştan haberiniz olsun. Eğer tevbe edip vazgeçerseniz, sermayeniz sizindir; ne haksızlık etmiş ne de haksızlığa uğramış olursunuz.

AL-İ İMRAN Suresi
3-39. İnsanların mallarında artış olsun diye verdiğiniz herhangi bir faiz, Allah katında artmaz. Allah'ın rızasını isteyerek verdiğiniz zekâta gelince, işte zekât veren o kimseler, evet onlar (sevaplarını ve mallarını) kat kat arttıranlardır.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

IMZANIZI BEĞENMEDİK | | İstediğiniz imzayı kullanabilmek için bize reklam vermelisiniz.


234 Mesaj
13 Ocak 2013; 16:43:43 

satış vermeden önce muayne zorunlu olsa satış muaynesi adı altında 40 50 lira gibi bir rakam olsa aracı satarken oynama yapanlara yalan beyanda bulunanlara nitelikli dolandırıcılık kapsamında 3 5 birşey kitleseler biraz meşakatli iş olur ama bizim gibi bir milletin birbirini öldürmesinin önüne ancak böyle geçilir pert arabayı sağlam diye sattım ha ha ha diyen dangalaklar 300 binden 100 bine çektim şakdiye okuttum diyen şerefsizler ancak böyle yola gelir
_____________________________ 
3851 Mesaj
13 Ocak 2013; 16:54:32 

quote:

Orijinalden alıntı: Prof.Matematik

Yukarıda faizin haram olduğunu kabul etmeyen kişilerin yazılarını okuyunca şaşırdım.
Ya İslam'ı bilmiyorlar, ya da müslüman değiller.
Müslüman değillerse sorun yok, afiyet olsun doya doya yiyin.
Ancak eğer ki kendileri müslüman olduklarını iddia ediyorlarsa hemen kelime-i şehadet getirsinler.
Çünkü az önce Kur'an ayetlerini reddettiler ve Kur'anı reddeden dinden çıkar.

Belki faydalanan birileri olur diye:

BAKARA Suresi
2-275. Faiz yiyenler (kabirlerinden), şeytan çarpmış kimselerin cinnet nöbetinden kalktığı gibi kalkarlar. Bu hal onların "Alım-satım tıpkı faiz gibidir" demeleri yüzündendir. Halbuki Allah, alım-satımı helâl, faizi haram kılmıştır. Bundan sonra kime Rabbinden bir öğüt gelir de faizden vazgeçerse, geçmişte olan kendisinindir ve artık onun işi Allah'a kalmıştır. Kim tekrar faize dönerse, işte onlar cehennemliktir, orada devamlı kalırlar.
2-278. Ey iman edenler! Allah'tan korkun. Eğer gerçekten inanıyorsanız mevcut faiz alacaklarınızı terkedin.
2-279. Şayet (faiz hakkında söylenenleri) yapmazsanız, Allah ve Resûlü tarafından (faizcilere karşı) açılan savaştan haberiniz olsun. Eğer tevbe edip vazgeçerseniz, sermayeniz sizindir; ne haksızlık etmiş ne de haksızlığa uğramış olursunuz.

AL-İ İMRAN Suresi
3-39. İnsanların mallarında artış olsun diye verdiğiniz herhangi bir faiz, Allah katında artmaz. Allah'ın rızasını isteyerek verdiğiniz zekâta gelince, işte zekât veren o kimseler, evet onlar (sevaplarını ve mallarını) kat kat arttıranlardır.


konut kredisi çektim
100000 TL almıştım , 130000 geri ödüyorum
4 sene kaldı

Malesef Türkiye Cumhuriyetinde beni 6-7 yıl idare edip 100000 toslayacak kimse bulamadım
malum ev de önemli

Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

https://www.youtube.com/watch?v=bpl-hptfNKQ&feature=youtu.be&t=9m57s

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
13 Ocak 2013; 16:58:05 

quote:

Orijinalden alıntı: shadowgeist


bişeye dayanmasına gerek yok kafanızdan din uydurmayın.
domuz eti,leş yiyen hayvanlar,insan vücuduna zararlı olan herşey islamda haramdır.
sigaranın kanıtlanmış bir tek faydası yoktur.
uyuşturucular nasıl haramsa sigara da öyle haramdır.

Kafana göre fetva verme sigara haram değil mekruh dur.
Buna gelen 1 yanıtı gör.


1366 Mesaj
13 Ocak 2013; 17:22:12 

quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST
Peki baştan başlayalım. Bankacılık sisteminde zaten toplanan mevduat, kredi olarak başkasına verilir. Bunda ünlem kullanacak birşey yok, sistemin doğası bu. sizin paranıza %9 faiz verir, öteki taraftan sizin paranızı %15 faizli kredi olarak verir. Olur biter.

Banka şu şekilde para yaratır: mishal, senin 20.000TL paran var. Gittin bankaya koydun. Senin gibi de 1000 kişi var. Elimizde 20 milyon TL var kısaca. Ben banka olarak bu paranın 1/4'ü civarında bir parayı güvence olarak Merkez bankasında tutmak zorundayım. Geri kalanı ile kredi kullandırıyorum. Para aslında artık yok. Bu 1000 kişiden aynı anda 15 kişi gelse, paralarını öderim. Ama 500'ü gelse ödeyemem. Çünkü paralarını başkasına verdim. Sistemde ne oluyor? Siz, benim 20.000TL param var diyorsunuz. Bir müşterim ise 15.000TL kredi almış. Sizin 20.000TL 35.000TL oldu mu? Aslında olmadı. Ama oldu. Bankanın özelliği bu. Bunu tefeci yapamaz. Zira yüzbinlerce kişi tefeciye güvenip para vermez. Tefeciye para veren 2-3 kişi vardır. Risk alır, tefeci parasını batırmazsa çok kazanır.

Bankalar nasıl yüksek faiz verir? Yüksek faiz veren banka çok risk alan bankadır. Riskli yatırımlara, riskli bireylere yüksek faizden kredi verir, o yüzden kendisine yatan mevduata yüksek faiz verebilir. Kendisine para yatıran insanlar yüksek gelir = yüksek risk dengesini bilmiyorlar ise, banka batarsa sisteme veryansın ederler. Aslen, "Yüksek faiz almak isteyip, riske giren sendin!?" demek lazım. Ama sosyal devletsin işte, koruman lazım vatandaşını...

Sağlam ve sağlıklı hiçbir ekonomide iş yapmak yerine faize yatırarak daha çok para kazanamazsınız. Türkiye'de paranızı yatırarak kazanacağınız faiz, enflasyondan düşük şu aralar. Enflasyon hesaplanırken temel alınan çoğu şey bizim kullanmadığımız şeyler; ancak bizim sık tükettiğimiz şeylerde yaşanan fiyat artışları daha çok. O yüzden çoğumuzun yaşadığı enflasyon, reel enflasyon oranından daha yüksek. Bu yüzden de aldığınız faiz yaşadığınız enflasyondan genelde düşük. Kısaca paranız büyümüyor. Küçülüyor... O yüzden kimse parasını faize koyup, faiziyle yaşayamaz bu memlekette. Ancak yaptığınız işlerden artan ve ne yapacağınızı bilemediğiniz paranızı bankada tutmak, bu ülke için en hayırlısıdır. İster faizsiz altın fonu al, ister vadesiz mevduat tut. Yeter ki sistemin içinde olsun para. Faiz almak istemiyorsan alma. Ama gidip de altın alıp yatağın altına tıkma. Bunu yaparsan, Uzun vadede hepimizin yaşam standardı düşecek.

Şimdi baz bir bankacılık temeli oluşturduysak devam edelim. Tükiye'de bireysel bankacılığın bankacılıktaki büyüklüğü çok fazla. %40'lardaydı en son. Kalanı şirketler. Kısaca bankacılığın %60'ı şirketler. Şirketler karlılık ve değerlerini arttırma amacı ile çalışan kurumlar. Onlara verilen krediler, doğrudan üretimde artış, işsizlik oranının azalması olarak önümüze çıkıyor. Bankaların verdiği aşırı yüklü bireysel kredilerin, kredi kartı faizlerinin haksız kazanç ve tefecilik olduğuna ben de inanıyorum. Ama bankacılık sistemi para sahibi ile, paraya ihtiyacı olanı birleştirerek ekonominin sağlıklı işlemesini sağlıyor bu da bir gerçek. O yüzden dinen size aykırı ise, gidin altın veya döviz fonu alın, borsada değerlendirin, faiz almayın. Ama sistemin külliyen tefecilik olduğu iddiası yanlıştır. Tefeciliği önlemek devletin, BDDK'nın işi. Çalışsınlar, önlesinler. Önlemedikleri sürece bankalar karlı buldukları alanlarda tabii ki varlıklarını sürdürecekler. Her şirket yapar. Kar amacı güden kurumlar bunlar.

Örneğin kredi kartına taksit diye birşey dünyanın başka devletinde yok. Kaldırsınlar yiyorsa. Yemez aga. Ekonomi çöker. Alım gücü bu kadar düşükken bu kada çok şeyi nasıl alacaksınız? Bana göre kaldırılmalı kredi kartına taksit. Kaldırıldığında hayat standardınız düşmeyecek mi? Düşecek. Ama ben ürettiğimizden fazlasını harcamaya karşıyım. Üretiyorum, ürettiğimin karşılığı olan maaşımı/gelirimi alıyorum. Bu para ile alamayacağım birşeyi almamalıyım. Taksitlendirme alma gücümü arttırırken, aslında önümü de tıkıyor.

Kuran'a da parça parça bakmamanızı tavsiye ederim. Ayetleri, bütünün içinde manalandırırsanız, daha anlamlı olur. Zira müslümanlığın bir temel özü var. Hiç bir hareketin, yasağın, zorunluluğun bu öze aykırı olamaması gerekir. Bu özü unutmadan ayetleri tekrar okuyun. Evet faizi yasaklayan ayetler Bakara 278 ve 279'dur. Faizin yasak olmadığı tek din de yahudiliktir. O yüzden Dünya'da çoğu büyük bankerler ve banka sahibi-ortağı aileler Yahudidir. Yapmayın Allah aşkına bu kadar parayı Yahudi'ye mi bırakacaksınız müminler!? Sonra "eziliyoruz, hakkımız yeniyor, terörist gibi lanse ediliyoruz." diyorsunuz. 35 milyonluk Yahudi nüfusunun elinde dünyanın çoğu bankası var, 1.7 milyar nüfuslu müslüman dünyası! Herhalde ezecek seni. Güç onda. Gücünü geri al.

Gerçekten anlamıyorum. Bu faiz karşıtlığı falan hikayeleri siyonistlerin inanılmaz işine yarıyor. Biraz oturun düşünün...

Bankanın tefecilik yönü kredi çekmekle alakalı. Tefeci dediğimiz kişiler zaten borç veren hükmündedir. Kişinin parasını alıp değerlendirme hükmünde değil. Tefeci kredi veren hükmünde yani öyle düşünelim. Bankanın parayı değerlendirme kısmı elbette tefecilere ait bir özellik değil :) He ben genelledim bankayı tefeci hükmüne sokdum Bu da günümüzde bireylere olan yararından çok zararının olması. Elbette büyük şirketlerin yatırım yapmak isteyenlerin işine yarayan bir durum... Ancak etrafda bunun örneğini çok fazla göremiyoruz. Saymaya çalışssak bir elin parmaklarını geçmez. Ancak bankaların bu uygulamalarından mağdur olan -gerek bilinçsizliği ile gerek şanssızlığı ile- insanlar için el ve ayak parmaklarımız yetmez... Bir memurun aldığı maaş ort 1800. Cebindeki kredi kartının limiti 10.000 ... Bazen diyorum ki parası var ki harcıyor diyorum.Sana ne . Aldığı maaştan daha az limiti olan kredi kartı görmedim ben daha. Bilinç yok malesef. Bilinç olmayınca çok afedersiniz düdükleyebilien düdükleyene...

Enflasyon paketleri sürekli aynı ürünlere bağlı olarak kalmaz, kalamaz. Bu paketler değişmek zorunda. O yüzden buna pinpon topuda girebilir, hortumda girebilir. Nitekim TÜİK hazırladığı enflasyon paketlerine tüketimin yoğun olduğu kalemler arasından belli bir kolu seçmek zorunda. Bilinçli olarak hazırlanıyor diyebilirsiniz,bu da bizim millet olarak bilmeden uydurduğumuz şeyler arasına girer :) Ancak bu işin başka türlü bir yolu yok.. Sürekli benzine mazot göre enflasyon ölçümü yapılamaz. Bu ekonominin kuralıdır. Bu sepetin değişmesi gerekir. Her sene de belli aralıklarda ürünler çıkar yine belli aralıklarda üyün girer.

Faizle geçinmek belki yetmeyebilir, yani faiz miktarı belki paranın gerçek değerini korumayabilir... Fakat her insanda ticari kabiliyette yoktur. Bu nedenle insanlar kolay kazanç kapısı olarak faizi görmekte... Şöyle düşünelim... Bir ev alırken eve verilecek olan miktar ort 150.000 lira İnsanlara buraya parayı yatırdığında evin muhitine göre getirecek kira gelirini hesaba katıyor. Aynı faiz de de o şekilde. Akarı, kokarı olmasın diye faize verdiği paranın aylık getirisi 600-900 arası değişmekte... Bu da hemen hemen bir kira parası yeri geldiğinde kiradan bile fazlasını getirmekte..- Gayrimenkul değer hesabını katarsak gayrimenkul almak burada daha karlı olabilir. Ancak her zaman gayrimenkul kar edecek diye de bir durum söz konusu değil- Lakin yeşil sermaye bankaları uzun vadelerde kar paylarını yüksekte tutuyorlar baktığım kadarı ile. Şu anda Milli Piyango yu kazanan biri olsam 45 Trilyonu faize yatırır ne gayri menkul ne yatırım hiç düşünmem. O para benim yedi sülalemin yedi sülalesini O yüzden insanlar- faizi uygun görenler ve ticaretten korkanlar- genelde faize yöneliyor. Yahudilikte de faiz yasak kılınmış.Ancak farklı bir nokta var. Sizin söylemlerinizden yola çıkarak merak ettim.

Araştırdım, şöyle ki ;

"Kardeşinize para, yiyecek ya da faiz getiren başka bir şey ödünç verdiğinizde, ondan faiz almayacaksınız. Yabancıdan faiz alabilirsiniz ama kardeşinizden almayacaksınız. Böyle yapın ki, mülk edinmek için gideceğiniz ülkede el attığınız her işte Tanrınız RAB sizi kutsasın.'
(Tevrat, Yasanın Tekrarı, 23/19-20)

http://tr.wikipedia.org...likte_bor%C3%A7_ve_faiz

http://www.dunyadinleri.com/tevrat/ sol frame den Yasanın Tekrarı, 23/19-20 den bakabilirsiniz...

Saygılarımla;)

1656 Mesaj
13 Ocak 2013; 17:34:02 

quote:

Orijinalden alıntı: Belenenses


konut kredisi çektim
100000 TL almıştım , 130000 geri ödüyorum
4 sene kaldı

Malesef Türkiye Cumhuriyetinde beni 6-7 yıl idare edip 100000 toslayacak kimse bulamadım
malum ev de önemli
yukarıda yazdığım yazı faizin haram olduğu ve bunun reddedilemeyeceği üzerineydi.
yani faiz ile alakalı olsanız dahi bunun haram olduğunun bilincinde olmalıyız.
ve en önemlisi bunu reddetmemeliyiz.

mesela içki de haramdır. ancak içki içen dinden çıkmaz, günaha girer.
"içki haram değil helaldir" diyen dinden çıkar.
benim dikkat çekmek istediğim nokta buydu.
aynı şekilde faiz haram değil diyen de dinden çıkar.

malesef mevcut ekonomik sistem halkı köleleştirmenin farklı bir şeklidir.
ve bu köleleştirmenin en önemli silahı faizdir.
ev, araba vs. için paramız yetmediğinde yüksek kâr oranlarıyla bankalar bizleri kendileri için çalışan köleler haline çevirmektedir.
ancak bu, haram olan bir şeyi helal yapmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Prof.Matematik -- 13 Ocak 2013; 17:37:48 >
Buna gelen 2 yanıtı gör.
_____________________________

IMZANIZI BEĞENMEDİK | | İstediğiniz imzayı kullanabilmek için bize reklam vermelisiniz.


 
11844 Mesaj
13 Ocak 2013; 17:39:59 

İkinci el araç satarken mutlaka araç ile ilgili tüm gerçekleri açıklamak gerektiğine inanıyorum.
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
13 Ocak 2013; 18:18:43 

quote:

Orijinalden alıntı: Prof.Matematikyukarıda yazdığım yazı faizin haram olduğu ve bunun reddedilemeyeceği üzerineydi.
yani faiz ile alakalı olsanız dahi bunun haram olduğunun bilincinde olmalıyız.
ve en önemlisi bunu reddetmemeliyiz.

mesela içki de haramdır. ancak içki içen dinden çıkmaz, günaha girer.
"içki haram değil helaldir" diyen dinden çıkar.
benim dikkat çekmek istediğim nokta buydu.
aynı şekilde faiz haram değil diyen de dinden çıkar.

malesef mevcut ekonomik sistem halkı köleleştirmenin farklı bir şeklidir.
ve bu köleleştirmenin en önemli silahı faizdir.
ev, araba vs. için paramız yetmediğinde yüksek kâr oranlarıyla bankalar bizleri kendileri için çalışan köleler haline çevirmektedir.
ancak bu, haram olan bir şeyi helal yapmaz.
Günahsız kul olmaz boşver hocam zina ve alkole devam kızlara elam


18643 Mesaj
13 Ocak 2013; 18:26:43 

quote:

Orijinalden alıntı: SamsClient
.

geri vites,o fetvayı bu ülkenin diyaneti verdi,kafam değil.
beni kendinle karıştırma.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

Objektif olursanız dost,fanatik olursanız düşman kazanırsınız.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
13 Ocak 2013; 18:29:53 

quote:

Orijinalden alıntı: shadowgeist


geri vites,o fetvayı bu ülkenin diyaneti verdi,kafam değil.
beni kendinle karıştırma.

Diyanet hükümet politikasına uygun fetva veriyor. Nargile yi çıkaran müslümanların ta kendisidir, müslüman kültürümnde sigaranın geniş yeri vardır ama alkolün yeri yoktur mesela. Sırf sağlığa zararlı diye sigara günah sayılmaz.
Buna gelen 1 yanıtı gör.


 
3851 Mesaj
13 Ocak 2013; 18:34:54 

quote:

Orijinalden alıntı: Prof.Matematikyukarıda yazdığım yazı faizin haram olduğu ve bunun reddedilemeyeceği üzerineydi.
yani faiz ile alakalı olsanız dahi bunun haram olduğunun bilincinde olmalıyız.
ve en önemlisi bunu reddetmemeliyiz.

mesela içki de haramdır. ancak içki içen dinden çıkmaz, günaha girer.
"içki haram değil helaldir" diyen dinden çıkar.
benim dikkat çekmek istediğim nokta buydu.
aynı şekilde faiz haram değil diyen de dinden çıkar.

malesef mevcut ekonomik sistem halkı köleleştirmenin farklı bir şeklidir.
ve bu köleleştirmenin en önemli silahı faizdir.
ev, araba vs. için paramız yetmediğinde yüksek kâr oranlarıyla bankalar bizleri kendileri için çalışan köleler haline çevirmektedir.
ancak bu, haram olan bir şeyi helal yapmaz.
netice ?
mesela oturduğun ev senin mi ?
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

https://www.youtube.com/watch?v=bpl-hptfNKQ&feature=youtu.be&t=9m57s


1656 Mesaj
13 Ocak 2013; 18:39:22 

quote:

Orijinalden alıntı: Belenenses


netice ?
mesela oturduğun ev senin mi ?

hayır, oturduğum ev malesef benim değil.


ancak faiz olayı ile ilgili Max Von Bock'ın şu çalışması gerçekten çok faydalı, izlemenizi tavsiye ediyorum:

http://youtu.be/0jG_JXa-sCY< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Prof.Matematik -- 13 Ocak 2013; 18:41:24 >
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

IMZANIZI BEĞENMEDİK | | İstediğiniz imzayı kullanabilmek için bize reklam vermelisiniz.


 
3851 Mesaj
13 Ocak 2013; 18:50:00 

quote:

Orijinalden alıntı: Prof.Matematik


hayır, oturduğum ev malesef benim değil.


ancak faiz olayı ile ilgili Max Von Bock'ın şu çalışması gerçekten çok faydalı, izlemenizi tavsiye ediyorum:

http://youtu.be/0jG_JXa-sCY


inşallah kendi evinizde de oturursunuz

bakın tartışmak istemiyorum
anlattıklarınıza yanlış falan da demiyorum

fakat şunu artık anlamak gerekli
telefonun yere düşmesi yanlış düşmemeli
fakat düşüyor ve kırılacak gerçek olan da bu
o telefon kırıldığında , onun düşmemesi gerektiğini hala konuşacakmıyız ?
yoksa telefon kırıldı yapacak olduğumuz ne ? bunu mu tartışacağız ?

oturduğum daireyi 2010 mayısında 150bin TL ye aldım
arabamı sattım ailem sağolsun biraz destek çıktı , 100bin TL de kredi çektim ve aldım
2013 ocağındayız , bitişiğimiz de yeni bina yapıldı , 120m2 3+1 benimki gibi , fiyatı 230bin TL ve gayet normal
benimkide hadi 5 yıl geriden geliyor desek , boyasını yaptır temiz 200bin
Allah şükür durumumuz iyiydi de aldık bi şekilde

siz şimdi 2013 senesinde insanlara ne anlatıyorsunuz ?
çok müteasıp cumhurbaşkanımız bolluk içinde yaşıyor mu ? yaşamıyor mu?
çok müteasıp başbakanımızın durumunu anlatmaya gerek var mı ?

şimdi gidip insanlara tekrar faiz den , haram dan bahsedin
umarım dinleyen bulursunuz
unutmadan , faiz den en hazzetmeyenler bile paranın ne kadar tatlı olduğunu çoktan anladı
10 senedir de işler tıkırında

peder beye gak da desem , guk da desem , a desem , b desem
tek bir cevap verip kıçımın üstüne oturturdu
''paran var mı''

size iyi günler

_____________________________

https://www.youtube.com/watch?v=bpl-hptfNKQ&feature=youtu.be&t=9m57s


6791 Mesaj
13 Ocak 2013; 18:56:09 

faiz olmazsa nasıl geçinecek millet?
_____________________________


Spotify Premium - Netflix HD
DH 2007 Üyesi - BorderLINX Yurtdışı Alışveriş Rehberi - 2.El Dükkan
Xbox 360 Gamertag: Swat882dh - Steam: 882swat882 - Microsoft Surface Pro 3 - Galaxy S6 - LG G5


18643 Mesaj
13 Ocak 2013; 19:02:19 

quote:

Orijinalden alıntı: SamsClient
müslüman kültürümnde sigaranın geniş yeri vardır ama alkolün yeri yoktur mesela.

o sizin kafanızdan dizayn ettiğiniz müslümanlıkta yok geri vitesçim.anarya vitesçim.islamda insan sağlığına zararlı olan herşey haramdır.kültürle din oluşturulmaz.Gerçi passatla volvo s60 kapıştırmaya kalkan adamla din ne kadar tartışılır orası ayrı konu
Buna gelen 2 yanıtı gör.
_____________________________

Objektif olursanız dost,fanatik olursanız düşman kazanırsınız.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
13 Ocak 2013; 19:04:01 

quote:

Orijinalden alıntı: shadowgeist


o sizin kafanızdan dizayn ettiğiniz müslümanlıkta yok geri vitesçim.anarya vitesçim.islamda insan sağlığına zararlı olan herşey haramdır.kültürle din oluşturulmaz.Gerçi passatla volvo s60 kapıştırmaya kalkan adamla din ne kadar tartışılır orası ayrı konu

iranda sigara kullanma oranı %50 den fazla
Sudi arabistanda öyle
Mısıdr da öyle
bunlar müslüman değil o zaman kafir
he
Buna gelen 2 yanıtı gör.


18643 Mesaj
13 Ocak 2013; 19:13:34 

quote:

Orijinalden alıntı: SamsClient

iranda sigara kullanma oranı %50 den fazla
Sudi arabistanda öyle
Mısıdr da öyle
bunlar müslüman değil o zaman kafir
he

dinde bir haramı işleyerek kafir olunmaz.
örneğin bir insan içki içiyorsa kafir değildir,kafir olmak için Allah'ı ve onun peygamberini reddetmiş olmak gerekir.
Yani haram işliyor diye insanlar cehenneme atılmazlar.Kıyamet gününde terazisi ortaya konulur,iyilikleri ağır basan cennete,kötülüğü ağır basan cehenneme gider.
Ayrıca örnek müslümanlık iranda veya mısırda değil,kutsal kitabın içerisindedir.
Kutsal kitap da şunu söyler:
sağlığa zararlı şeyleri tüketmek haramdır.
Alkol de birtakım trollerin tezi gibi "kafayı bulup glu glu dansı yapıyorlar ondan haram kılındı" şeklinde değil,bizzat zararının faydasından fazla olduğu gerçeğinden yola çıkılarak haram kılınmıştır.
Zararının faydasından fazla olduğu için haram kılınan alkol ortadayken,tek bir faydası bile olmayan,insanları eroin gibi kendine müptela eden,sadece kendisini değil çoluğunu çocuğunu çevresini de zehirleyen sigaraya mekruh demek trollüğün daniskasıdır.
_____________________________

Objektif olursanız dost,fanatik olursanız düşman kazanırsınız.


4836 Mesaj
13 Ocak 2013; 19:14:17 

quote:

Orijinalden alıntı: shadowgeist


o sizin kafanızdan dizayn ettiğiniz müslümanlıkta yok geri vitesçim.anarya vitesçim.islamda insan sağlığına zararlı olan herşey haramdır.kültürle din oluşturulmaz.Gerçi passatla volvo s60 kapıştırmaya kalkan adamla din ne kadar tartışılır orası ayrı konu

muhabbete bak muhaha
_____________________________

Apple İmac 21.5 Late 2013 2.7 Ghz İntel Core İ5
Samsung Galaxy Note 5 Gold 32GB
Samsung Galaxy S5 Black 32GB
Sony Playstation 4
LG 47LM660S CINEMA 3D SMART TV

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
13 Ocak 2013; 19:15:14 

quote:

Orijinalden alıntı: SamsClient

iranda sigara kullanma oranı %50 den fazla
Sudi arabistanda öyle
Mısıdr da öyle
bunlar müslüman değil o zaman kafir
he


dostum sanırım yaş itibariyle din bilgisi zayıf biraz.Mekruh hikayesini bizzat bu sigara müptelaları çıkardılar.rahat rahat içebilmek için
Sigara israftır,kanser ve benzeri tonlarca hastalığa yol açar,insanların ocağını başına yıkar.Böyle bir şeyin haram olmaması gibi bir şey düşünülemez
Buna gelen 1 yanıtı gör.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
13 Ocak 2013; 19:16:43 

quote:

Orijinalden alıntı: ugofarelldostum sanırım yaş itibariyle din bilgisi zayıf biraz.Mekruh hikayesini bizzat bu sigara müptelaları çıkardılar.rahat rahat içebilmek için
Sigara israftır,kanser ve benzeri tonlarca hastalığa yol açar,insanların ocağını başına yıkar.Böyle bir şeyin haram olmaması gibi bir şey düşünülemez

Yanlış anlaşılmasın ben sigara içmiyorum sadece genel mantık yürütüyorum, haram olsa sudi arabistanda iranda satışı yasaklanırdı alkol gibi çünkü bunlar şeriat ile yönetilen devletler yani hukuğu bizzat KURAN I kerimin kendisi!
Buna gelen 2 yanıtı gör.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
13 Ocak 2013; 19:19:30 

quote:

Orijinalden alıntı: SamsClientbahsettiğiniz ülkelerde kur'an iklimine dair hiç bir şey uygulanmıyor emin olabilirsiniz.baskının,zorbalığın,işkencenin,israfın,cehaletin islamla bağdaşır tek bir yanı dahi yoktur.
bahsettiğiniz ülkelerde tepeden inme dikta rejimleri vardır.


18643 Mesaj
13 Ocak 2013; 19:20:28 

quote:

Orijinalden alıntı: SamsClient


suudla iranla islam olacak olsaydı ben direkt dini imanı bırakırdım öyle söyleyeyim sana.
_____________________________

Objektif olursanız dost,fanatik olursanız düşman kazanırsınız.


2390 Mesaj
13 Ocak 2013; 22:22:36 

Yalanlı ilan vermenin günah pointini arttırmışlar< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

GIGABYTE-P67-D3-B3 // 3VGA GTX 560 Superclocked // Geil Value Plus 2x4 GB 1600 mhz // Dark Knight ATX Kasa // High Power 600 Watt // Intel i5 2500 3.30 Ghz // 64 GB Kingston SSD // Samsung HD753LJ 750 GB 7200 rpm // Philips 221te2lb Full HD Monitör
Medeniyet yolunda başarı,YENİLEŞMEYE bağlıdır - M.K. ATATÜRK


289 Mesaj
13 Ocak 2013; 22:51:41 

İyi demişler de hangi satıcının üzerinde etkisi olacak ki
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

""SAHİCİ BİR SARSINTI SAHTE BİR DENGEDEN İYİDİR.""


5548 Mesaj
13 Ocak 2013; 23:44:24 

quote:

Orijinalden alıntı: sayınalpbey

Yalanlı ilan vermenin günah pointini arttırmışlar

İyi de, Cehennem de kat kat. Günah konusunda belli bir Level'a ulaşınca, daha Level atlayamıyorsun; onu da unutmamak lazım.
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
14 Ocak 2013; 0:15:06 

quote:

Orijinalden alıntı: süvarii

İyi demişler de hangi satıcının üzerinde etkisi olacak ki

olmayacağını zaten iyi biliyorlar ama arada bir böyle konuşuyorlar ki hani hiç sesleri çıkmıyor demesinler diye :)

Sayfa:   <<      [2]
Sayfa: <<      [2]

Foruma Git
Bölümde Ara