DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
İki Adet TP-Link 7510N İle Kablosuz Ağ Kurulumu
70
Cevap
3
Favori
10.886
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Network ve Güvenlik >> Network >> İki Adet TP-Link 7510N İle Kablosuz Ağ Kurulumu
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 sonraki >>>
Giriş
Mesaj
  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   17 Nisan 2012 20:15:27
   Merhaba arkadaşlar,

   Ofis ile ev arasında ağ bağlantısı kurmak üzere iki adet TP-Link 7510N Outdoor Access Point ve bir tane de TP-Link TL-WR842ND router aldım. Kısacası ofisteki bağlantıyı eve ulaştırmak ve evde wireless olarak dağıtmak istiyorum. Tabi amacım sadece internet bağlantısından faydalanmak değil, aynı zamanda mümkün olan en yüksek performansta bir ağ bağlantısı kurmak.

   Mevcut donanımları ve uygulamanın ne şekilde olacağını aşağıdaki gibi özetleyebilirim..

   Kullanılacak Donanımlar
   1) ZyXEL 660HW ADSL Modem
   2) İki adet TP-Link 7510N Outdoor Access Point
   3) TP-Link TL-WR842ND Router
   4) CAT5 veya CAT6 Kablo

   Uygulama Şekli
   1) Ofiste bulunan ADSL modemden alınan bağlantı 30-40 metre kadar kabloyla verici olarak kullanılacak olan ofisin çatısındaki TP-Link 7510N’e gidecek.
   2) Evin çatısındaki TP-Link 7510N alıcı olarak kullanılacak ve ofisin çatısındaki TP-Link 7510N’den gönderilen sinyali alacak.
   3) TP-Link 7510N ile alınan bağlantı 30-40 metre kadar kabloyla evin içindeki TP-Link TL-WR842ND router’a iletilecek.
   4) Bağlantı router ile evde wireless olarak dağıtılacak.

   Harita ve Koşullar
   Bağlantı kurulacak noktaların haritadaki görüntüsü aşağıdaki gibi.   İki nokta arasındaki mesafe tam tamına 100 metre. Aslında alıcı ve verici olarak kullanılacak TP-Link 7510N’lerin arasındaki mesafe 100 metre demek daha doğru olur sanırım. Kedi gibi çatılarda bacalarda gezindikten sonra 7510N’lerin birbirini birebir görüşü sağlandı. Daha doğrusu kurulum henüz gerçekleşmedi fakat birebir görüşün mümkün olduğu noktalar tespit edildi. İki cihaz da aradaki bir çatının 1 metre kadar üstünde kalarak birbirini görebilecek. Bilemiyorum daha açık bir alan olabilse, yani sağında-solunda, altında-üstünde hiçbirşey olmasa daha sağlıklı bir iletişim olur muydu aralarında. Yoksa bir şekilde birebir görmeleri yeterli olacak mıdır?.. Bu arada ADSL modem ile verici olarak kullanılacak 7510 arasındaki kablo uzunluğu 30-40 metre civarında olacak. Aynı durum alıcı olarak kullanılacak 7510 ile router arasında da geçerli.. Umarım kablo uzunluğu performansı olumsuz etkileyecek bir düzeyde değildir. Kablo olarak CAT5 mi yoksa CAT6 mı tercih etmeliyim henüz karar vermedim. CAT6’ya vereceğim fark performansa hissedilir düzeyde katkı sağlayacaksa CAT6 kullanmak, ancak elde edebileceğim maksimum hız her halukarda 100 Mb/Sn’nin altında kalacaksa gereksiz masraf yapmayıp kaliteli bir CAT5 kablo kullanmak istiyorum. Bu konudaki görüşlerinize ihtiyaç duyuyorum.

   Kurulum
   Arkadaşlar cihazları çatıya koymadan önce aynı oda, yani ofis içerisinde kurulumunu tamamlamak, sistemin sorunsuz olarak çalıştığını test ettikten sonra çatılara yerleştirmek ve sinyali en iyi yakaladığım pozisyonda sabitlemek istiyorum. Bunu yapmak istememin birkaç nedeni var. Herşeyden önce kurulum esnasında karşılaştığım sorunlarda cihazlara reset atarak herşeyi yeni baştan ayarlayabiliyorum. Oysa çatıya yerleştireceğim cihazlara reset atmam oldukça güç olacak. Ve ayrıca yerleştireceğim çatılar bana ait olmadığı için sistemi kısa süre içerisinde en sağlıklı şekilde kurmam ve çatıdan inmem gerekiyor. Yani kurulum sırasında çatı sahiplerinin kapısını sık sık vurup rahatsız etme şansım olmayacak.

   Cihazın tek başına kullanılması durumunda kurulumun çok güç olmayacağını düşünüyorum açıkçası.. Ancak alıcı ve verici olarak kullanılacak olan iki cihaz olunca, bir de vericiden alınan bağlantının evde router ile wi-fi olarak dağıtılması eklenince iş biraz karmaşıklaşıyor. Benim de bu temelde sizlere bazı sorularım olacak. Umarım network uzmanı arkadaşlar bu süreçte bana yardımcı olacaklardır..

   Daha sağlıklı bir destek ve iletişim süreci için kurulum işlemini “1) Vericinin kurulumu 2) Alıcının kurulumu 3)Router’ın kurulumu” şeklinde aşama aşama ele almak istiyorum. Verici olarak kullanılacak 7510’un kurulumunu sanırım başardım. Ancak herhangi bir yanlışım olup olmadığı konusunda bilen arkadaşlardan görüş veya varsa önerilerini almak istiyorum. Alıcı olarak kullanılacak 7510’un kurulumunda ise ne yazık ki henüz bir türlü ilerleme kaydedemedim. Fakat ilk aşamadaki işlemlerim sizler tarafından doğrulandıktan sonra ikinci aşamaya geçmek istiyorum..

   Vericinin Kurulumu
   Verici olarak kullanılacak olan 7510’u modeme bağlayıp çalıştırdıktan kablosuz ağ bağlantıları arasında TP-Link olarak göründü. Bağlanmak üzere tıkladığımda aşağıdaki pencereyle karşılaştım ve “Tamam”ı seçtim.   Daha sonra çıkan pencerede yönlendirici etiketinde yer alan PIN’i sordu, onu da girerek ileri butonunu tıkladım.   Sonraki pencerede ağa bir ad vermemi istedi. Ben yeni bir ağ kurmak yerine mevcut ağı paylaşmak istediğimden yeni bir isim vermek yerine “Bu bilgisayarda depolanmış ağa ayarlarını kullanarak yönlendiriciyi yükselt veya değiştir” seçeneğini tıkladım.   Gelen pencerede ağ profilini seçmemi istedi. Burada ilginç olan aynı ağ isminden iki tane yer almasıydı. Bilinçlice olmasa da ben birincisini tercih ettim.   Son olarak ağın başarıyla kurulduğunu belirten aşağıdaki pencereyle karşılaştım.   Kurulan bağlantının ADSL modemin wireless sinyaliyle değil de 7510 üstünden olup olmadığını test etmek için modemin wireless’ini kapattım. Böylelikle bağlantının 7510 üzerinden sağlandığından emin olmuş oldum. Kurulumu her ne kadar başarılı bir şekilde tamamlasam da zaman zaman “sınırlı bağlantı” durumuyla karşılaşıyor ve “sorunları gider” diyerek düzeltebiliyorum. Ama açıkçası bazen sorunlar hemen gitmiyor, ısrarla devam ediyor. Bilemiyorum bu sorun neden kaynaklanıyor ve nasıl aşabilirim.

   Windows’un yönlendirmesiyle vericinin kurulumunu tamamladıktan sonra browser’dan 192.168.1.254’ü yani cihazın IP numarasını yazıp arayüzüne girdim. Kurulum zaten yapıldığı için setup ayarlarına dokunmadım. Ancak bir yanlışlık olup olmadığı konusunda görüşlerinizi alabilmek için durumu gösteren ekran görüntüsünü aşağıda paylaşıyorum.   Vericinin kurulumu aşamasıyla ilgili olarak aşağıdaki sorularıma bir yanıt alabilirsem çok memnun olacağım:

   1) Hem anlattığım kurulum süreci hem de status sayfasındaki bilgilere bakıldığında verici olarak kullanılacak olan 7510’un kurulumu doğru olmuş mu arkadaşlar?

   2) Zaman zaman karşılaştığım “sınırlı bağlantı” problemini nasıl giderebilirim?

   3) Verici kurulumunun daha sağlıklı çalışması açısından cihazın önerebileceğiniz başkaca bir ayarı var mı?


   Alıcının Kurulumu
   Alıcı olacak kurulacak 7510’un kurulumunda ciddi anlamda sorun yaşıyorum. Cihazı kablosuz ağ bağlantıları arasında TP-Link 7510 olarak görüyorum fakat ne kablosuz ne de yerel ağ bağlantısı üstünden kablolu olarak bağlantı kuramıyorum, daha doğrusu ayarlarını yapmak için bir türlü arayüzüne giremiyorum. Verici olarak değil alıcı olarak kullanmak istediğim için bu sefer aşağıdaki pencerede “Ağı kurmadan bağlan” seçeneğini tıklıyorum.   Cihaza bağlanmış gibi görünse de bir ünlem işaretiyle birlikte “tanımlanamayan ağ” yazıyor ve cihazın IP numarası, yani 192.168.1.254 üstünden arayüzüne girmek istediğimde sayfa görüntülenemiyor. Cihaza birkaç kez reset attım ama durum değişmedi, “tanımlanamayan ağ” sorununu aşamadım.

   Bu cihaza nasıl bağlanıp da arayüzüne gireceğim. Bir şekilde girsem bile, alıcı olarak kullanmak için hangi ayarlarında neleri seçeceğim?

   Hem bu sorularımın yanıtlanması hem de kurulumun devamında gelecek süreçte network uzmanı arkadaşların desteğine ciddi anlamda ihtiyaç duyuyorum. Çok teşekkür ederim..


   _____________________________

  • Binbaşı
   1160 Mesaj
   17 Nisan 2012 20:26:51
   kardeşim ilk önce ap lerin ip adreslerini değiştir...biri 192.168.1.254 olsun diğeri de 192.168.1.253 olsun yoksa ip çakışması olur...


   _____________________________

  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   17 Nisan 2012 21:10:57
   quote:

   Orijinalden alıntı: pvp_headshot

   kardeşim ilk önce ap lerin ip adreslerini değiştir...biri 192.168.1.254 olsun diğeri de 192.168.1.253 olsun yoksa ip çakışması olur...

   Verici olarak belirlediğim ap'nin ip numarasını değiştirmedim, yani 192.168.1.254 oldu, diğerini 192.168.1.253 yaparım. Hangisinin 253 hangisinin 254 olduğu farkeder mi? IP numarasını nerden değiştirebilirim?

   Bu arada mesajımdaki sorularıma baktın mı pvp_headshot? Vericinin kurulumu doğru olmuş mu? Alıcı olarak ayaralamak istediğimin arayüzüne nasıl girebilirim? Hem ayaralamak hem de IP numarasını değiştirmek için arayüzüne girmeye ihtiyacım var sanırım..


   _____________________________

  • Binbaşı
   1160 Mesaj
   17 Nisan 2012 21:29:30
   quote:

   Orijinalden alıntı: ozgur77


   Alıntıları Göster


   Verici olarak belirlediğim ap'nin ip numarasını değiştirmedim, yani 192.168.1.254 oldu, diğerini 192.168.1.253 yaparım. Hangisinin 253 hangisinin 254 olduğu farkeder mi? IP numarasını nerden değiştirebilirim?

   Bu arada mesajımdaki sorularıma baktın mı pvp_headshot? Vericinin kurulumu doğru olmuş mu? Alıcı olarak ayaralamak istediğimin arayüzüne nasıl girebilirim? Hem ayaralamak hem de IP numarasını değiştirmek için arayüzüne girmeye ihtiyacım var sanırım..

   öncelikle alıcı veya verici ip sinin hangisinin 253 yada 254 olduğu farketmez yeterki ip ler farklı olsun..ip yi de basic settıngs menüsü altındakı network bölümünden değiştirebilirsiniz...verici nin kurulunu hiç sizin yaptığınız yerden hiç yapmadım hep arayüzden yaptım..arayüzden daha basit ve daha işlevsel bende 5210 g kullanıyorum şuan ....Çok Süper cihaz..senin yapacak olduğun sistem gibi 5210g neti alıyor exper (eski modem) exper de eve kablosuz yayın yapıyor ve net hızı 16 megabit ve 16 megabitin hepsini kullanabiliyorum...


   _____________________________

  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   17 Nisan 2012 22:01:25
   Teşekkürler pvp_headshot, sonuç olarak verici pozisyonda olacak 7510'u standart AP olarak ayaraladım ve şu anda çalışıyor. Bu nedenle onun ayarlarına dokunmama gerek yok sanırım. 5210 ile 7510'un menüsü birbirine oldukça benziyor olmalı. Cihazı alıcı olarak kullanmak için nasıl bir ayar yapmak, neleri seçmek gerekiyor? Bu arada ben alıcı olarak kuracağım cihazın arayüzüne bile erişemedim henüz. "Tanımlanamayan ağ" diyor ve ip numarasını yazdığımda arayüzüne girmiyor. Önce arayüzüne girmeyi bi başarsam sonra ayarlara geçeceğim fakat ne kablosuz ağ ne de yerel ağ üzerinden bir türlü bağlanamadım cihaza.. Bu sorunu nasıl aşıp da cihazın arayüzünü göreceğim ben?..


   _____________________________

  • Yarbay
   5774 Mesaj
   18 Nisan 2012 00:43:20
   slm.
   öncelikle alıcı yani client olan taraftaki pc ne manuel ip ver. 192.168.1.100 olabilir.
   daha sonra cihazın arayüzüne gir. ilk olarak ip adresini değiştir 192.168.1.253 olabilir.
   daha sonra client seç. tarama yaptır. ve karşıdaki cihaza bağlan.
   şifreni gir v.s. buralar standart ayarlar.

   asıl yapman gereken modemin dhcp server havuzunu daralt örn. 192.168.1.2 ile 192.168.1.100 arası ip dağıtsın.
   verici olan 5210g den dhcp aç ip başlangıcı 192.168.1.101 bitişi 192.168.1.200 ver.
   gateway ve dns bölümlerine modemin ip adresini yaz 192.168.1.1 gibi.

   hepsi bu kadar.


  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   19 Nisan 2012 20:35:42
   quote:

   Orijinalden alıntı: utkanizmit

   slm.
   öncelikle alıcı yani client olan taraftaki pc ne manuel ip ver. 192.168.1.100 olabilir.
   daha sonra cihazın arayüzüne gir. ilk olarak ip adresini değiştir 192.168.1.253 olabilir.
   daha sonra client seç. tarama yaptır. ve karşıdaki cihaza bağlan.
   şifreni gir v.s. buralar standart ayarlar.

   asıl yapman gereken modemin dhcp server havuzunu daralt örn. 192.168.1.2 ile 192.168.1.100 arası ip dağıtsın.
   verici olan 5210g den dhcp aç ip başlangıcı 192.168.1.101 bitişi 192.168.1.200 ver.
   gateway ve dns bölümlerine modemin ip adresini yaz 192.168.1.1 gibi.

   hepsi bu kadar.

   Merhaba Utkan,

   Ben de Utkan ne zaman yazacak diye bekliyordum ki mesajını gördüm, mutlu oldum.. ;) Bu süreçte desteğine oldukça ihtiyacım olacak gibi görünüyor..

   Herneyse, gelelim ne aşamada olduğuma..

   Alıcı olan taraftaki PC'me yerel ağ ayarlarından elle IP verdim ve aşağıdaki gibi 192.168.1.100 yaptım.

   TCP/IPv4 ayarlarının ekran görüntüsü aşağıdaki gibi:   Tanımlanmayan ağ sorunu devam etmesine rağmen 192.168.1.254 üzerinden cihazın arayüzüne girmeyi başarabildim ve hemen IP adresini değiştirerek 192.168.253 yaptım. Senin de belirtttiğin gibi kulumunu Standart AP menüsü içinde yer alan "Client"i seçerek tarama yaptım ve şifreyi falan girerek karşıdaki cihaza bağlandım.

   Client olarak ayarlanan AP'nin durumunu gösteren ekran görüntüsü aşağıdaki gibi:   Daha doğrusu karşıdaki cihaza bağlandım mı bağlanamadım mı bilmiyorum. Ben sadece bağlanmak istediğim ağın adını seçerek şifresini girdim, yanlış hatırlamıyorsam bunun sonucunda bağlantının başarılı bir şekilde kurulduğunu söylemişti bana. Tabi bu bağlantı üstünden ağa bağlanamadığım ve internete çıkamadığım sürece bağlanmış olarak kabul etmem mümkün değil. Client olarak ayarlanan 7510'un "Wireless Settings" kısmındaki ekran görüntüsü de aşağıdaki gibi görünüyor şu anda:   IP numarası 192.168.1.1 olan ADSL modemin ayarlarına girerek DHCP server havunu düzenleyebileceğim yeri bulmaya çalıştım. Bulduğum yer ve yaptığım ayar doğru mu bilmiyorum fakat Advanced Setup >> LAN >> LAN Setup kısmından yaptığım ayarların ekran görüntüsü aşağıdaki gibi (Daha öncesinde Client IP Pool Starting Address: 192.168.1.33 ve Size of Client IP Pool: 32 idi):   Verici olarak ayarladığım Access Point'te DHCP Settings'e girdim, DHCP Server'ı "Enable" yaparak ip başlangıcı 192.168.1.101 ve bitişi 192.168.1.200 olarak verdim. Senin de belirttiğin gibi Default Gateway, Primary DNS ve Secondary DNS'i modemin ip adresi olan 192.168.1.1 yaptım. Burada yaptığım ayarın ekran görüntüsü de aşağıdaki gibi:   Bunları yaptıktan sonraki bağlantı denememde hala "Tanımlanmayan Ağ Bağlantısı" hatası alıyorum. Yerel Ağ Bağlantısı'na sağ tıklayıp "Tanıla" dediğimde ne yazık ki aşağıdaki gibi "Sorun giderme sorunu belirleyemedi" şeklinde sonuç alıyorum..   Nerde ya da nerelerde hata yapıyor olabilirim?.. Bilgilerinize ve desteğinize çok ihtiyaç duyuyor, yanıtlarınızı merakla bekliyorum.. Teşekkürler..

   Not: Kullandığım cihazlar 5210G değil, onun bir üst modeli olan 7510N. Fakat sanırım 7510'un 5GHz'de çalışması dışında aralarında pek bir fark yok ve menüleri aynı ya da oldukça benzer olmalı..


   _____________________________

  • Yarbay
   5774 Mesaj
   20 Nisan 2012 15:15:52
   malesef 7510n hiç kullanmadım. gördüğüm kadarı ile cihazın menüleri g serisi 5110 yada 5210 ile farklı.
   hoş menüler çok önemli diil. bütün wifi cihazlarda temel standartlar belli zaten.
   her şey doğru sorun client olan cihazın status ekranında bağlantı kuramadığını görüyorum.
   trafik hareketin tx dede rx dede 0. bağlantı kursan trafik olması lazım.
   7510n ile ilgili malesef tplink sitesinde henüz emulatörde yok. o yüzden direkt yönlendiremiyorum.
   ama bütün ayarların düzgün sorun ap ve client arasında bir sebepten dolayı bağlantın gerçekleşmemiş.


  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   20 Nisan 2012 23:46:12
   quote:

   Orijinalden alıntı: utkanizmit

   malesef 7510n hiç kullanmadım. gördüğüm kadarı ile cihazın menüleri g serisi 5110 yada 5210 ile farklı.
   hoş menüler çok önemli diil. bütün wifi cihazlarda temel standartlar belli zaten.
   her şey doğru sorun client olan cihazın status ekranında bağlantı kuramadığını görüyorum.
   trafik hareketin tx dede rx dede 0. bağlantı kursan trafik olması lazım.
   7510n ile ilgili malesef tplink sitesinde henüz emulatörde yok. o yüzden direkt yönlendiremiyorum.
   ama bütün ayarların düzgün sorun ap ve client arasında bir sebepten dolayı bağlantın gerçekleşmemiş.

   Utkan TP-Link'in sitesinden 5110'un menüsünü emulatorle inceledim, 7510'un menüsüne çok benziyor. Sadece birkaç küçük farklılık söz konusu, sanırım onlar da 7510'un ileri düzey ayarlarıyla ilgili. Ki zaten benim sorunumun bu ileri düzey ayarlardan kaynaklandığını zannetmiyorum. Yani aslında senin de dediğin gibi menüler çok önemli değil; bütün Wi-Fi cihazlarındaki temel standartlar belli ve ağ ayarlarındaki iletişim kuralları aynı..

   Ne yazık ki bu işin için de çok fazla kombinasyon söz konusu, yani birden fazla ayarın aynı anda doğru olması gerekiyor, birisi yanlış ya da eksik oldu mu hata verebiliyor ve hatanın hangisinden kaynaklandığını anlamak güç oluyor.. Hele de ağ bağlantısında kullanılan cihaz sayısı artınca doğru kombinasyonu yakalamak daha da güç olabiliyor..

   Herşeyin doğru göründüğünden emin misin? Ben ADSL modemin aşağıda görüntüsünü paylaştığım DHCP ayarlarını doğru yerden yapıp yapmadığımdan emin olamadım bir türlü.. Çünkü başlangıç adresini girmek için bir bölüm varken bitiş adresini girmek için bir bölüm yok. "Size of Client IP Pool" bitiş adresiyle ilgili bir yer mi? Bu kısmı 100 yapınca 191.168.1.2 + 100, yani bitiş noktası 191.168.1.102 mi olmuş oluyor?   Bu arada verici olan cihazdan DHCP açıp IP başlangıcını 192.168.1.101 bitişini 192.168.1.200 vermemi, Default Gateway'ı, Primary ve Secondary'ı DNS'i de modemin IP adresi olan 192.168.1.1 yapmamı söylemiştin, ben de yapmıştım. Sorununu çözmeme katkı sağlayıp sağlamayacağını test etmek için alıcı olan cihazda da DHCP açtım, IP başlangıç ve bitiş adresini, Default Gateway'ı, Primary ve Secondary'ı DNS'i de aynen vericideki gibi yaptım. Eğer yapmamam gereken birşeyi yapmışsam lütfen söyle, eski haline getireyim. Fakat bunu yaptıktan sonra "Tanımlanmayan Ağ" sorunu devam etmesine rağmen sağ tıklayıp "Tanıla" dediğimde "Sorun giderme sorunu belirleyemedi" gibi faydasız bir hata ifadesi yerine aşağıda görüntüsünü paylaştığım "DHCP'de Yerel Ağ Bağlantısı Etkinleştirilmemiş" hatası aldım. "Bu onarımları yönetici olarak dene"yi tıkladığımda PC'nin IP numarasını değiştiriyor, yani otomatik IP al ayarlarına getiriyor ve işe yaramıyor. Bu nedenle onarımları yönetici olarak denemenin çözüm olmadığı kesin.. Bu konuda windowsun otomatik çözüm arayışı yerine manuel olarak yapmamı önereceğin birşey var mı? Teşekkürler..
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   830 Mesaj
   22 Nisan 2012 01:11:57
   quote:

   Orijinalden alıntı: ozgur77   TCP/IPv4 ayarlarının ekran görüntüsü aşağıdaki gibi:
   bir an iki tarafıda operation moddan ap olarak ayarlamadın zannettim. değilmiş neyse

   varsayılan ağ geçidini modemin ip numarasını vererek denermisin.

   bendeki sorun bu şekilde çözülmüştü


   _____________________________

   Korkmayın. İlla Korkacaksanız Allah'tan (cc) korkun.
  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   22 Nisan 2012 14:02:35
   Ehlisafa varsayılan ağ geçidine modemin ip numarasını verdim ve TCP/IPv4 özelliklerinin ekran görüntüsü şu anda aşağıdaki gibi oldu:   Bu şekildeki ayarlara tamam dediğimde aşağıdaki uyarıyı alıyorum:   Bu uyarının anlamı nedir?

   Uyarıya rağmen önerini test edebilmek için ayarları onaylayıp denedim, hala "tanımlanmayan ağ bağlantısı" sorunu devam ediyor, tanıla dediğimde sorunu giderici sorunu belirleyemedi diyor..

   Bu arada alıcı olan 7510'da DHCP açmalı mıyım? Utkan'a sordum ama sanırım görmedi..

   Alıcı olan 7510'da DHCP açıp da denediğim zaman sorun giderici en azından sorunu belirleyebiliyor ve "DHCP'de yerel ağ bağlantısı etkinleştirilmemiş diyor". Onar dediğimde TCP/IPv4'de "Otomatik olarak bir IP adresi al"ı seçili duruma getiriyor ve tanımlanmayan ağ sorunu devam ediyor. Bu durumdayken tanıla dediğimde bu seferde "Varsayılan ağ geçidi kullanılamıyor" hatası veriyor.. Varsayılan ağ geçidine modemin IP adresini girersem de tekrar ""DHCP'de yerel ağ bağlantısı etkinleştirilmemiş" diyor..

   Gözünüzü seveyim yardım edin bana.. Ne kadar zor ve teferruatlı işlermiş bu network işleri..


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgur77 -- 22 Nisan 2012; 14:03:41 >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   830 Mesaj
   23 Nisan 2012 00:01:22
   quote:

   Orijinalden alıntı: ozgur77

   Ehlisafa varsayılan ağ geçidine modemin ip numarasını verdim ve TCP/IPv4 özelliklerinin ekran görüntüsü şu anda aşağıdaki gibi oldu:   Bu şekildeki ayarlara tamam dediğimde aşağıdaki uyarıyı alıyorum:   Bu uyarının anlamı nedir?

   Uyarıya rağmen önerini test edebilmek için ayarları onaylayıp denedim, hala "tanımlanmayan ağ bağlantısı" sorunu devam ediyor, tanıla dediğimde sorunu giderici sorunu belirleyemedi diyor..

   Bu arada alıcı olan 7510'da DHCP açmalı mıyım? Utkan'a sordum ama sanırım görmedi..

   Alıcı olan 7510'da DHCP açıp da denediğim zaman sorun giderici en azından sorunu belirleyebiliyor ve "DHCP'de yerel ağ bağlantısı etkinleştirilmemiş diyor". Onar dediğimde TCP/IPv4'de "Otomatik olarak bir IP adresi al"ı seçili duruma getiriyor ve tanımlanmayan ağ sorunu devam ediyor. Bu durumdayken tanıla dediğimde bu seferde "Varsayılan ağ geçidi kullanılamıyor" hatası veriyor.. Varsayılan ağ geçidine modemin IP adresini girersem de tekrar ""DHCP'de yerel ağ bağlantısı etkinleştirilmemiş" diyor..

   Gözünüzü seveyim yardım edin bana.. Ne kadar zor ve teferruatlı işlermiş bu network işleri..

   yukarıda gördüğüm dhcp açık yapmışsın

   ayarlarda 192.168.1.101 den başlatmış fakat bilgisayardaki ip ye 192.168.1.100 yapmışsın.

   101 den başlatıp 100 vemişsin yani

   bilgisayara 101-102 gibi bir değer ver

   sonra olmadı dhcpyi kapatıp bir daha dene. (sorun dhcp de olabilir)

   ben dhcp disable yaptım ve öyle bağlantı kurmuştum   ayrıca client olandan antenna alligmenta girip bağlantıdaki kaliteyi konrtol edebilirsin (bağlanıp bağlanamadığını anlayamadığını yazmışsın)


   _____________________________

   Korkmayın. İlla Korkacaksanız Allah'tan (cc) korkun.
  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   23 Nisan 2012 17:55:27
   quote:

   Orijinalden alıntı: Ehlisafa

   yukarıda gördüğüm dhcp açık yapmışsın

   ayarlarda 192.168.1.101 den başlatmış fakat bilgisayardaki ip ye 192.168.1.100 yapmışsın.

   101 den başlatıp 100 vemişsin yani

   bilgisayara 101-102 gibi bir değer ver

   sonra olmadı dhcpyi kapatıp bir daha dene. (sorun dhcp de olabilir)

   ben dhcp disable yaptım ve öyle bağlantı kurmuştum


   Ehlisafa bilgisayarda denemediğim IP kalmadı.. Yokoğlu yok.. Çıldırmak üzereyim..

   DHCP ile ilgili ayarları Utkan'ın önerisi üzerine ve onun verdiği değerlerle yaptım. Ama sanırım Utkan çok yoğun olmalı, sonradan beni yönlendiremedi..

   DHCP nedir bu konuda bilgim olmamasına rağmen her nedense ben de sorunun ondan kaynaklandığını düşünüyorum.. Bilişim alanındaki birçok konuyla yakından haşır neşir olmama rağmen network konusunda kendimi resmen zihin özürlü gibi hissediyorum..

   Utkan'ın önerisiyle üç farklı donanımda da DHCP ile ilgili bişeyler yaptım; ADSL Modem, Verici AP (7510) ve Client AP (7510). Sen hangisinde ya da hangilerinde DHCP'yi kapatmamı öneriyorsun?

   Bu arada vericinin kurulumunda bir sorun olduğunu sanmıyorum, çünkü PC'nin üstündeki wireless alıcısıyla vericiye sorunsuz bağlanabiliyorum ve onun üzerinden internete çıkabiliyorum. Ama gel gör ki Client olarak ayarlanan 7510 ile bağlanamıyorum ve bana da bu lazım..

   Bu arada client olarak ayarlanan 7510'u aynı PC'ye ethernet üzerinden bağlayıp denedikten sonra, bilgisayarın wireless alıcısı üzerinden kurduğum bağlantı da sorun vermeye başlıyor, sınırlı bağlantı oluyor, nedenini bilmiyorum. Tanıla dediğimde "Varsayılan ağ geçidi kullanılamıyor" hatası alıyorum. Ethernet üzerinden bağlanan 7510'u çıkartıp kablosuz ağ bağlantısını onar, tanıla falan derken kablosuz ağ bağlantısıyla yeniden bağlanıyor. Bazen de "Kablosuz ağları yönet"ten bu ağı unut diyorum, yeniden bağlanıyorum ve öyle düzeliyor. Bilmiyorum bize bir faydası olur mu, bir ipucu verir mi fakat bilgisayarın wireless alıcısıyla vericiye bağlandıktan sonra kablosuz ağ bağlantısında "Ayrıntılar"ı tıkladığımda gördüklerim aşağıdaki gibi..   Ne yapmalıyım, neleri denemeliyim, beni yönlendirebilirseniz çok sevineceğim arkadaşlar.. Son bir haftadır gece gündüz bununla uğraşıyorum fakat bir türlü çözemedim, şu iki AP arasındaki bağlantıyı bi kursam zil takıp oynacağım.. Bu kadar da zor ve teferruatlı mı olur yahu..


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgur77 -- 23 Nisan 2012; 17:57:34 >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   830 Mesaj
   24 Nisan 2012 11:30:06
   quote:

   Orijinalden alıntı: ozgur77


   Alıntıları Göster


   Ehlisafa bilgisayarda denemediğim IP kalmadı.. Yokoğlu yok.. Çıldırmak üzereyim..

   DHCP ile ilgili ayarları Utkan'ın önerisi üzerine ve onun verdiği değerlerle yaptım. Ama sanırım Utkan çok yoğun olmalı, sonradan beni yönlendiremedi..

   DHCP nedir bu konuda bilgim olmamasına rağmen her nedense ben de sorunun ondan kaynaklandığını düşünüyorum.. Bilişim alanındaki birçok konuyla yakından haşır neşir olmama rağmen network konusunda kendimi resmen zihin özürlü gibi hissediyorum..

   Utkan'ın önerisiyle üç farklı donanımda da DHCP ile ilgili bişeyler yaptım; ADSL Modem, Verici AP (7510) ve Client AP (7510). Sen hangisinde ya da hangilerinde DHCP'yi kapatmamı öneriyorsun?

   Bu arada vericinin kurulumunda bir sorun olduğunu sanmıyorum, çünkü PC'nin üstündeki wireless alıcısıyla vericiye sorunsuz bağlanabiliyorum ve onun üzerinden internete çıkabiliyorum. Ama gel gör ki Client olarak ayarlanan 7510 ile bağlanamıyorum ve bana da bu lazım..

   Bu arada client olarak ayarlanan 7510'u aynı PC'ye ethernet üzerinden bağlayıp denedikten sonra, bilgisayarın wireless alıcısı üzerinden kurduğum bağlantı da sorun vermeye başlıyor, sınırlı bağlantı oluyor, nedenini bilmiyorum. Tanıla dediğimde "Varsayılan ağ geçidi kullanılamıyor" hatası alıyorum. Ethernet üzerinden bağlanan 7510'u çıkartıp kablosuz ağ bağlantısını onar, tanıla falan derken kablosuz ağ bağlantısıyla yeniden bağlanıyor. Bazen de "Kablosuz ağları yönet"ten bu ağı unut diyorum, yeniden bağlanıyorum ve öyle düzeliyor. Bilmiyorum bize bir faydası olur mu, bir ipucu verir mi fakat bilgisayarın wireless alıcısıyla vericiye bağlandıktan sonra kablosuz ağ bağlantısında "Ayrıntılar"ı tıkladığımda gördüklerim aşağıdaki gibi..   Ne yapmalıyım, neleri denemeliyim, beni yönlendirebilirseniz çok sevineceğim arkadaşlar.. Son bir haftadır gece gündüz bununla uğraşıyorum fakat bir türlü çözemedim, şu iki AP arasındaki bağlantıyı bi kursam zil takıp oynacağım.. Bu kadar da zor ve teferruatlı mı olur yahu..

   ben client de dhcp kapatarak bağlanmıştım.

   gerçi denemişsindir ama

   Ethernet kablosu ile bağlandığınızda client olan 7510 üzerinde benim fotoğrafta gösterdiğim sinyaller nasıl. İyiyse muhakkak hallolacak bu iş

   büyük ihtimal basit bir çözümü vardır.

   çok ufak atladığınız.

   Ne diyeyim kolay gelsin.


   _____________________________

   Korkmayın. İlla Korkacaksanız Allah'tan (cc) korkun.
  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   24 Nisan 2012 13:11:21
   quote:

   Orijinalden alıntı: Ehlisafa

   ben client de dhcp kapatarak bağlanmıştım.

   gerçi denemişsindir ama

   Ethernet kablosu ile bağlandığınızda client olan 7510 üzerinde benim fotoğrafta gösterdiğim sinyaller nasıl. İyiyse muhakkak hallolacak bu iş

   büyük ihtimal basit bir çözümü vardır.

   çok ufak atladığınız.

   Ne diyeyim kolay gelsin.

   Ehlisafa sorunumla ilgilendiğin için çok teşekkür ederim..

   Utkan'ın yönlendirmesiyle DHCP ile ilgili olarak üç yerde ayar yapmıştım:

   1) ADSL Modemin DHCP ayarlarını aşağıdaki şekilde değiştirmiştim. (Değiştirmeden önce Client IP Pool Starting Address: 192.168.1.33 ve Size of Client IP Pool: 32 idi)   2) Verici olan 7510'da DHCP Server'ı enable yapıp aşağıdaki değerleri vermiştim.   3) Client olan 7510'da da DHCP Server'ı enable yapıp vericidekiyle aynı değerleri vermiştim.

   Anladığım kadarıyla ADSL Modem ve Vericideki DHCP ayarları kalsın, alıcıdaki DHCP Server'ı disable yap diyorsun, öyle mi?


   Doğrusu ethernet kablosuyla bağlandığımda client olan 7510 üzerinde ekran görüntüsünü paylaştığın sinyalleri henüz kontrol etmedim. Çünkü ben kurulumu şu anda aynı oda içerisinde yapıyorum, oda içerisindeki ayarlarını tamamladıktan ve pratik olarak çalıştığını gördükten sonra çatıdaki kurulumuna geçeceğim. Yani cihazların arasında 30-40 cm mesafe var şu anda ve birbirlerine bakıyorlar, bu nedenle sinyali yakalama konusunda şüphem olmadı ve test etmedim sanırım. Ancak senin de dediğin gibi, bağlanıp bağlanmadığını anlamak için bi kontrol etmemde fayda var. Şu an mesaide olduğum için deneyemiyorum fakat akşam üstü kontrol edip sonucu yazacağım..

   Senin de dediğin gibi büyük ihtimalle çözümü var ve büyük ihtimalle ufak birşeyi gözden kaçırıyorum.. Fakat gözden kaçırma olasılığı bulunan bir sürü ufak şey olduğu için doğru ayarı yakalamak güçleşiyor. Yani on şeyi doğru yaparken belki sadece birşeyini yanlış yapıp hata almaya devam ediyorum.. Akşamüstü konuyla ilgili olarak çalışmaya devam edeceğim. Sadece client'teki DHCP'yi mi yoksa aynı zamanda vericideki ve ADSL modemdeki DHCP'yi de kapatmalıyım bi bilgi verebilirsen çok memnun olacağım.

   Bu arada sen yakın zamanda iki tane 5210 ile başarılı bir kurulum yaptın, ADSL modemdeki, vericideki ve alıcıdaki DHCP ayarlarının ne şekilde olduğunu gösteren ekran görüntülerini benimle paylaşırsan belki nerde hata yaptığımı görmeme yardımcı olur. Hatta vericinin ve alıcının ayar yaptığın başka yerleri varsa oralardaki değerlerin de ne şekilde olduğunu görmek isterim, tabi sana zahmet olmazsa. Çünkü 7510'un menüsü 5210'un menüsüyle neredeyse aynı.. Sanırım bu cihazlar arasındaki tek fark birisinin 2.4GHz diğerinin 5GHz çalışması.. Mantık olarak ayarlar aynı birebir olunca çalışması lazım diye düşünüyorum.. Tabi network mantığının kendine özgü başkaca kuralları yoksa.. Görüşmek üzere, tekrar teşekkür ederim..


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgur77 -- 24 Nisan 2012; 13:13:01 >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   830 Mesaj
   24 Nisan 2012 16:51:27
   quote:

   Orijinalden alıntı: ozgur77


   Alıntıları Göster


   Ehlisafa sorunumla ilgilendiğin için çok teşekkür ederim..

   Utkan'ın yönlendirmesiyle DHCP ile ilgili olarak üç yerde ayar yapmıştım:

   1) ADSL Modemin DHCP ayarlarını aşağıdaki şekilde değiştirmiştim. (Değiştirmeden önce Client IP Pool Starting Address: 192.168.1.33 ve Size of Client IP Pool: 32 idi)   2) Verici olan 7510'da DHCP Server'ı enable yapıp aşağıdaki değerleri vermiştim.   3) Client olan 7510'da da DHCP Server'ı enable yapıp vericidekiyle aynı değerleri vermiştim.

   Anladığım kadarıyla ADSL Modem ve Vericideki DHCP ayarları kalsın, alıcıdaki DHCP Server'ı disable yap diyorsun, öyle mi?


   Doğrusu ethernet kablosuyla bağlandığımda client olan 7510 üzerinde ekran görüntüsünü paylaştığın sinyalleri henüz kontrol etmedim. Çünkü ben kurulumu şu anda aynı oda içerisinde yapıyorum, oda içerisindeki ayarlarını tamamladıktan ve pratik olarak çalıştığını gördükten sonra çatıdaki kurulumuna geçeceğim. Yani cihazların arasında 30-40 cm mesafe var şu anda ve birbirlerine bakıyorlar, bu nedenle sinyali yakalama konusunda şüphem olmadı ve test etmedim sanırım. Ancak senin de dediğin gibi, bağlanıp bağlanmadığını anlamak için bi kontrol etmemde fayda var. Şu an mesaide olduğum için deneyemiyorum fakat akşam üstü kontrol edip sonucu yazacağım..

   Senin de dediğin gibi büyük ihtimalle çözümü var ve büyük ihtimalle ufak birşeyi gözden kaçırıyorum.. Fakat gözden kaçırma olasılığı bulunan bir sürü ufak şey olduğu için doğru ayarı yakalamak güçleşiyor. Yani on şeyi doğru yaparken belki sadece birşeyini yanlış yapıp hata almaya devam ediyorum.. Akşamüstü konuyla ilgili olarak çalışmaya devam edeceğim. Sadece client'teki DHCP'yi mi yoksa aynı zamanda vericideki ve ADSL modemdeki DHCP'yi de kapatmalıyım bi bilgi verebilirsen çok memnun olacağım.

   Bu arada sen yakın zamanda iki tane 5210 ile başarılı bir kurulum yaptın, ADSL modemdeki, vericideki ve alıcıdaki DHCP ayarlarının ne şekilde olduğunu gösteren ekran görüntülerini benimle paylaşırsan belki nerde hata yaptığımı görmeme yardımcı olur. Hatta vericinin ve alıcının ayar yaptığın başka yerleri varsa oralardaki değerlerin de ne şekilde olduğunu görmek isterim, tabi sana zahmet olmazsa. Çünkü 7510'un menüsü 5210'un menüsüyle neredeyse aynı.. Sanırım bu cihazlar arasındaki tek fark birisinin 2.4GHz diğerinin 5GHz çalışması.. Mantık olarak ayarlar aynı birebir olunca çalışması lazım diye düşünüyorum.. Tabi network mantığının kendine özgü başkaca kuralları yoksa.. Görüşmek üzere, tekrar teşekkür ederim..

   gece görüntü koymaya çalışırım


   _____________________________

   Korkmayın. İlla Korkacaksanız Allah'tan (cc) korkun.
  • Yarbay
   5774 Mesaj
   25 Nisan 2012 00:02:18
   slm.
   şu dhcp yi bi açalım ki kafalardaki karışıklıklar gitsin.

   bu tip küçük networklerde dhcp nin tek bir amacı var. oda otomatik ip almaya ayarlanmış pc lere sıra ile ve
   birbirleri ile çakışmayacak şekilde ip adreslerini vermek.
   ayrıca bu ip adresleri yanında gateway yani varsayılan ağ geçidi ve dns adres bilgilerinide vermek.

   normalde en güzeli bütün access point lerden dhcp kapatılıp sadece modemden dhcp açılır ve
   bütün kullanıcılar modem üzerinden ip adreslerini ve diğer bilgileri alır.

   yalnız uygulamada bazı modemler ap üzerinden gelen ip isteklerini malesef yanıtlamıyor ve doğal olarak ap üzerinden
   internete çıkmaya çalışan otomatik ip ayarlı pcler ip, dns ve gateway bilgilerini alamadıkları için internete çıkamıyor.

   bu yüzden benim önerim hem modemin ip vermesi hemde modeme kablo ile bağlı ap nin ip vermesi.
   yani kullanıcı nerden ip alırsa alsın yeterki alsın.

   tabi burda dikkat edilmesi gereken modemin verdiği ip adresleri ile ap nin verdiği ip adreslerini çakıştırmamak.
   bunun yoluda modemin belirli bir aralıkta ap nin belirli bir aralıkta ipler vermesi

   örn. modem 2 ila 100 arası ip vermeye ayarlı ise ap 101 ila 150 arası ayarlanmalı ki ip ler çakışmasın.
   birde olmazsa olmaz bir olay varki oda ap üzerinden dhcp açıldığı takdirde ayarlarda kullanıcıya verilen
   dns ve gateway bilgilerinin modemin ip adresi olması zorunluluğu. bu bilgiler ap nin dhcp ayarına girilmez ise kullanıcı
   ip alsa bile internete çıkamaz.

   bu arada modemdeki ip ayarınız doğru. bir çok modem start - end yerine başlangıç ip adresi ve
   pool yani havuz ayarına sahiptir. havuza girdiğiniz değer zaten son değerdir.

   bu arada resimlerde gördüğüm kadarı ile ap nizin dhcp ayarları doğru ki zaten wifi alıcı ile bağlanıyorsunuz.
   sizin sorununuz kablolu bağdaştırıcınızın ayarlarından kaynaklı. zaten kabloyu taktığım anda wifide sorun yapıyor diyorsunuz.

   şöyle yapın ağ ve denetim masasından kablolu bağdaştırıcınıza girin ve ip v4 ayarlarından otomatik ip alacak şekilde ayarlayın.

   çok yüksek ihtimal sorununuz çözülür.


  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   25 Nisan 2012 23:34:49
   quote:

   Orijinalden alıntı: Ehlisafa

   ayrıca client olandan antenna alligmenta girip bağlantıdaki kaliteyi konrtol edebilirsin (bağlanıp bağlanamadığını anlayamadığını yazmışsın)
   Ehlisafa bahsettiğin yere girip bağlantıdaki kaliteyi kontrol ettiğimde "no signal" yazdığını görüyorum.. Cihazların arasındaki mesafe bir metre bile değil ve birbirlerine bakıyorlar, sinyali almak için daha iyi koşul olamaz yani.. Bağlanması için ne yapabilirim ki? Biz bu cihazlarla kurulumdan sonra 100 metrede kablosuz ağ bağlantısı kurmayı planlıyoruz, arasındaki mesafe bir metre bile değilken "no singnal" yazıyor.. Bu çok ilginç değil mi?

   Diğer ilginç olan nokta ise client olarak kurarken "search" dediğimde bağlanmak istediğim ağı görmesi ve "connect" dediğimde bağlantının başarılı bir şekilde kurulduğunu aşağıdaki gibi belirtmesi. Üstelik "status" bölümünden baktığımda da bağlanmak istediğim "dijitalatolye" ağına bağlı görünüyor.. Hal böyleyken bahsettiğin yerden baktığımda neden "no signal" der ki?..   Bu arada verici ve alıcı olarak kurduğun 5210'da nerelerde değişiklik yapmışsan oraların ekran görüntüsünü benimle paylaşabilirsen çok memnun olacağım. Sendeki ayarları görmek bana çok yardımcı olacak. Bu arada alıcının bağlı olduğu yerel ağ bağlantısının "Ayrıntılar..." kısmına tıkladığında açılan pencerenin ve TCP/IPv4 ayarlarının ekran görüntüsünü de paylaşabilirsen on numara olur.. Bakalım farklı olan nedir..


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   830 Mesaj
   26 Nisan 2012 00:15:39
   umarım faydası dokunur
   Client ayarları   _____________________________

   Korkmayın. İlla Korkacaksanız Allah'tan (cc) korkun.
  • Yüzbaşı
   830 Mesaj
   26 Nisan 2012 00:17:34
   AP ayarları   _____________________________

   Korkmayın. İlla Korkacaksanız Allah'tan (cc) korkun.
  • Yüzbaşı
   830 Mesaj
   26 Nisan 2012 00:20:20
   bu arada alıcıyı operation mode da ap olarak ayarladığına eminmisin


   _____________________________

   Korkmayın. İlla Korkacaksanız Allah'tan (cc) korkun.
  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   26 Nisan 2012 00:50:21
   quote:

   Orijinalden alıntı: utkanizmit

   slm.
   şu dhcp yi bi açalım ki kafalardaki karışıklıklar gitsin.

   bu tip küçük networklerde dhcp nin tek bir amacı var. oda otomatik ip almaya ayarlanmış pc lere sıra ile ve
   birbirleri ile çakışmayacak şekilde ip adreslerini vermek.
   ayrıca bu ip adresleri yanında gateway yani varsayılan ağ geçidi ve dns adres bilgilerinide vermek.

   normalde en güzeli bütün access point lerden dhcp kapatılıp sadece modemden dhcp açılır ve
   bütün kullanıcılar modem üzerinden ip adreslerini ve diğer bilgileri alır.

   yalnız uygulamada bazı modemler ap üzerinden gelen ip isteklerini malesef yanıtlamıyor ve doğal olarak ap üzerinden
   internete çıkmaya çalışan otomatik ip ayarlı pcler ip, dns ve gateway bilgilerini alamadıkları için internete çıkamıyor.

   bu yüzden benim önerim hem modemin ip vermesi hemde modeme kablo ile bağlı ap nin ip vermesi.
   yani kullanıcı nerden ip alırsa alsın yeterki alsın.

   tabi burda dikkat edilmesi gereken modemin verdiği ip adresleri ile ap nin verdiği ip adreslerini çakıştırmamak.
   bunun yoluda modemin belirli bir aralıkta ap nin belirli bir aralıkta ipler vermesi

   örn. modem 2 ila 100 arası ip vermeye ayarlı ise ap 101 ila 150 arası ayarlanmalı ki ip ler çakışmasın.
   birde olmazsa olmaz bir olay varki oda ap üzerinden dhcp açıldığı takdirde ayarlarda kullanıcıya verilen
   dns ve gateway bilgilerinin modemin ip adresi olması zorunluluğu. bu bilgiler ap nin dhcp ayarına girilmez ise kullanıcı
   ip alsa bile internete çıkamaz.

   bu arada modemdeki ip ayarınız doğru. bir çok modem start - end yerine başlangıç ip adresi ve
   pool yani havuz ayarına sahiptir. havuza girdiğiniz değer zaten son değerdir.

   bu arada resimlerde gördüğüm kadarı ile ap nizin dhcp ayarları doğru ki zaten wifi alıcı ile bağlanıyorsunuz.
   sizin sorununuz kablolu bağdaştırıcınızın ayarlarından kaynaklı. zaten kabloyu taktığım anda wifide sorun yapıyor diyorsunuz.

   şöyle yapın ağ ve denetim masasından kablolu bağdaştırıcınıza girin ve ip v4 ayarlarından otomatik ip alacak şekilde ayarlayın.

   çok yüksek ihtimal sorununuz çözülür.

   Selam Utkan,

   DHCP ile ilgili bilgiler oldukça sade ve açıklayıcı oldu, teşekkür ederim. İnternetten yaptığım araştırmada ulaştığım kaynaklar DHCP'yi ve diğer ağ terimlerini o karmaşık anlatmışlar ki insanı öğrenmekten vazgeçirecek türden..

   Aslında access pointlerden DHCP'yi kapatıp sadece modem üzerinden IP ve diğer bilgilerin dağıtılmasıyla bağlantı kurabilmeyi çok isterdim. Ancak senin de bahsettiğin gibi sanırım modem AP üzerinden gelen IP isteğini yanıtlayamıyor.

   Ancak burada aklıma takılan şu; aceba modem AP üzerinden IP dağıtamıyor mu, yoksa AP üzerinden bağlanınca PC modemden IP almasını mı başaramıyor?..

   Çünkü AP'den DHCP'yi kapatsam bile PC'nin Wi-Fi alıcısı AP üzerinden internete çıkabiliyorum. Bu da demek oluyor ki modem AP üzerinden gelen IP isteklerini de yanıtlayabiliyor.. Yanılıyor muyum?..

   Ancak yerel ağ bağlantısı üstünden AP'ye bağlanmak isteyince bir türlü tanımlanmayan ağ sorunundan kurtulamıyor ve internete çıkamıyorum.. Yani yerel ağ bağlantısı üstünden client AP aracılığıyla bağlanmaya çalışınca ya modem verici AP üzerinden gelen IP isteklerini yanıtlayamıyor ya da PC AP üzerinden dağıtılan IP'yi alamıyor.

   AP'de DHCP kapalıyken de açıkken de yerel ağ bağlantısı, yani client AP ile sonuç alamadığım için hangi durum söz konusu bilemiyorum. Umarım çok karmaşık olmamıştır fakat kısacası PC'nin Wi-Fi alıcısı ile AP üzerinden internete bağlanabilirken, Wi-Fi sinyallari yaymak ya da almak üzere özellikle tasarlanmış bir cihaz ile bağlanamamak çok ilginç demek istiyorum. Üstelik AP ve Client olarak kullanılan cihazların modelleri aynı, yani uyum sağlaması ve birbirinin dilinden anlaması daha kolay olmalı diye düşünüyorum..

   Modemin verdiği IP adresleri ile AP'nin verdiği IP adreslerinin farklı aralıkta olduğundan ve dolayısıyla çakışmadığından eminim. Ki şimdiye kadar da IP çakışması hatası almadım hiç. Ayrıca AP üzerinden açtığım DHCP ayarlarında DNS ve Gateway bilgilerine modemin IP adresini verdim. Burada sorun olmamalı ki PC'nin Wi-Fi alıcısı ile AP üzerinden modeme bağlanıp internete çıkabiliyorum..

   Modemdeki IP ayarımın doğru olduğunu ve havuza girdiğim değerin zaten son değer olduğunu söylüyorsun fakat ben değiştirmeden önce "Client IP Pool Starting Address: 192.168.1.33" ve "Size of Client IP Pool: 32" idi. Son değerin başlangıç değerinden önce olması mümkün mü? Bu durumda modem daha öncesinde nasıl IP dağıtabiliyordu?..

   Umarım senin de dediğin gibi sorun sadece kablolu bağdaştırıcının ayarlarından kaynaklıdır. Denemediğim ayar kalmadı fakat sonuç alamadım.

   Kablolu bağdaştırıcıda ip v4 ayarlarından otomatik ip alacak şekilde ayarladığımda tanımlanmayan ağ bağlantısı sorunu devam ediyor ve "tanıla" dediğimde aşağıdaki gibi "Yerel ağ bağlantısı geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil" hatası veriyor.   Bağlantının ayrıntılarına baktığımda AP'nin ya da modemin DHCP aralığında olmayan, aşağıdaki gibi saçma sapan bir IP adresi aldığını ayrıca varsayılan ağ geçidini kullanamadığını görüyorum (AP'de DHCP açık olmasına ve gateway ve dns'de modemin IP adresi yazmasına rağmen)   Kablosuz bağdaştırıcıda aşağıdaki gibi ip v4 ayarlarına AP'nin DHCP aralığında olan bir IP adresi (mesela 192.168.1.101) olarak verdiğimde ve varsayılan ağ geçidi ve dns'e modemin IP adresi olan 192.168.1.1 verdiğimde ise tanımlanmayan ağ sorunu devam ediyor ve tanıla dediğimde aşağıda ekran görüntüsünü de paylaştığım gibi "sorun giderici sorunu belirleyemedi" diyor. (Bu en gıcık olduğum hata mesajı)   Elle IP verdiğimde kablosuz bağdaştırıcının ayrıntıları aşağıda gördüğünüz gibi. Yani herşey olması gerektiği gibi fakat DHCP etkin değil. (Bu arada elle IP verilmesine rağmen DHCP'yi etkin kılmak mümkün değil mi?)   Sorunu tespit etmeye belki faydası olur düşüncesiyle PC'nin Wi-Fi alıcısıyla başarılı bir şekilde kurduğum bağlantıdaki ayrıntıları da aşağıda paylaşıyorum. PC'nin Wi-Fi alıcısıyla ip v4 ayarlarında "Otomatik IP al" seçili. AP'nin DHCP sunucusundan alması gerektiği gibi bir adres alıyor, varsayılan ağ geçidi kullanılabiliyor. Kablolu bağdaştırıcının ayrıntılarıyla karşılatırdığımda DHCP'nin etkin olduğunu ve DHCP sunucusunun AP'nin IP adresi olduğunu görüyorum.. Aynı durumlar neden kablolu bağdaştırıcı ve Client AP ile bağlanmaya çalıştığımda olmuyor, anlayamadım gitti..
   _____________________________

  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   26 Nisan 2012 14:10:15
   quote:

   Orijinalden alıntı: Ehlisafa
   bu arada alıcıyı operation mode da ap olarak ayarladığına eminmisin

   Ehlisafa öncelikle zahmet edip ekran görüntülerini paylaştığın için çok teşekkür ederim.

   Şu anda mesaide olduğum için tam olarak karşılaştıramıyorum fakat yine de ayarlarda dikkatimi çeken bazı küçük farklılıklar var. Mesela Client olan AP'de DHCP'yi kapalı yapmıştım ben, sende açık görünüyor. Fakat doğrusu DHCP'yi açık olarak denediğimde de sonuç değişmemişti. Bilmiyorum Client'te DHCP'nin açık olması gerekiyor mu..

   Bu arada evet, alıcıyı operation mode'da AP olarak ayarladım. AP'nin alt seçeneklerinde de Client'i seçerek devam ettim, sanırım zaten öyle yapmam gerekiyordu..

   Ancak Antenna Alignment kısmında neden "no signal" yazıyor anlayabilmiş değilim. Çünkü cihazların arasındaki mesafe bir metre bile değil ve birbirlerine bakıyorlar, sinyali almak için daha iyi koşul olamaz yani.. Biz bu cihazlarla 100 metrede kablosuz ağ bağlantısı kurmayı planlıyoruz, arasındaki mesafe bir metre bile değilken "no singnal" yazıyor.. Bu çok ilginç değil mi?

   Diğer ilginç olan nokta ise client olarak kurarken "search" dediğimde bağlanmak istediğim ağı görmesi ve "connect" dediğimde bağlantının başarılı bir şekilde kurulduğunu belirtmesi. Üstelik "status" bölümünden baktığımda da bağlanmak istediğim "dijitalatolye" ağına bağlı görünüyor.. Hal böyleyken bahsettiğin yerden baktığımda neden "no signal" der ki?.. Sinyal kalitesini göstermesi için aceba önce şu kahrolası "tanımlanmayan ağ" sorununun giderilmesi mi gerekiyor? Yoksa "tanımlanmayan ağ" da olsa sinyal kalitesi hakkında bir bilgi vermesi gerekir miydi?

   Çok mu oluyorum bilmiyorum fakat Client'in bağlı olduğu kablosuz ağ bağdaştırıcısının ayrıntılarını gösteren pencerenin ve TCP ipV4 ayarlarının ekran görüntüsünü paylaşabilir misin benimle son olarak.. Teşekkürler..


   _____________________________

  • Yarbay
   5774 Mesaj
   26 Nisan 2012 20:28:04
   ip ayarların v.s. Hepsi düzgün. Senin sıkıntın client olan ap ile karşıdaki ap arasında bağlantı kuramıyorsun. Şifrede felan bir hata olmasın.?

   En son değerden kastım başlangıç ip si + havuz toplamı. Dediğim gibi sorun dhcp felan diil.


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   27 Nisan 2012 20:38:26
   YAPTIIIIIIIIIIMMM !!!....
   En sonunda yaptım!.. Yahu bütün sorun şifreleme türünden kaynaklanıyormuş.. Günlerdir boşuna uğraşıp durmuşum diğer ayarlarla..

   Utkan ve Ehlisafa, ikinize de çok çok teşekkür ediyorum..

   Ehlisafa'nın kendi kurulumundaki ayarların ekran görüntülerini paylaşması, Utkan'ın "Şifrede felan bir hata olmasın?" diyerek dikkatimi gerçekten de sorunun olduğu noktaya çekmesiyle hatanın nerden kaynaklandığını tespit ettim ve sonunda başardım..

   Utkan'ın dikkat çekmesiyle şifre ayarlarına yöneldim. Ehlisafa'nın paylaştığı ayarların ekran görüntüsüyle kendimdeki ayarları karşılaştırdığımda "Wireless Security"de Encryption'un Ehlisafa'da Automatic bende ise TKIP olduğu gördüm. Bu sırada TKIP seçeneğinin hemen altında aşağıda ekran görüntüsünü paylaştığım gibi "We do not recommend using the TKIP encryption if the device operates in 802.11n mode due to the fact that TKIP is not supported by 802.11n specification" yazdığını gördüm..   Automatic'i seçtiğimde bu uyarının kalktığını gördüm, daha o anda sorunun burdan kaynaklandığını anladım. Çünkü 802.11n protokolünün TKIP türü şifrelemeyi desteklemediği açıkça yazıyordu ve kullandığım cihaz 802.11n çalışan bir cihazdı. Automatic'i seçip save dedikten sonra cihaz kendini reboot etti ve hemen ardından şak diye bağlandı! Bu uyarıyı neden bu kadar geç farkettim bilmiyorum fakat şifrenin doğruluğundan emin olduğum için şifre ayarlarına pek göz atmadım sanırım. Hep sorunun IP, DHCP, Varsayılan Ağ Geçidi gibi ayarlardan kaynaklandığını düşündüm nedense.. TKIP nedir, 802.11n cihazlar neden bu tür şifrelemeyi desteklemez onu da bilmem fakat sorunu çözdümya, gerisi çok önemli değil.. ;)

   Böylelikle ilk mesajımda dört aşamada tanımladığım ağ bağlantısı projesinin son basamağına, yani Client tarafından alınan bağlantının Router ile kablosuz olarak dağıtılmasına geldim! Umarım bu aşama da Client'in kurulumu gibi zor ve teferruatlı değildir.. Bunun için TP-Link TL-842ND model bir router kullanacağım. Cihazı yeni aldım ve henüz hiç çalıştırmadım. Client'ten gelen LAN kablosunu PC'ye değil router'a taktığımda bu iş tamam mıdır yoksa bazı ayarlar gerektirir mi? Dikkat etmem gereken hususlar nelerdir?

   Desteklerini esirgemeyen arkadaşlara, özellikle Utkan ve Ehlisafa'ya tekrar teşekkür ediyor, router'ın kurulumunda da başvuracağım bilgileriyle bu işi bitireceğimi ümidediyorum.. Tabi şu an aynı oda içerisinde, sadece cihazların ayarlarıyla ilgili çalışıyorum ve pratik olarak işleyişi sağladıktan sonra cihazların çatılara yerleştirilmesi işine geçeceğim. Ancak iki nokta arasındaki mesafe sadece 100 metre kadar olduğundan ve neredeyse birebir görüşü sağladığımdan işin o kısmında herhangi bir sorunla karşılaşacağıma ya da sinyali yakalayamama gibi bir durum olacağına pek ihtimal vermiyorum..

   Görüşmek üzere..
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   830 Mesaj
   27 Nisan 2012 23:42:10
   Çok şükür

   sevindim sorunun çözüldüğüne.

   seni anlayabiliyorum.

   İnsan kafayı yiyecek gibi oluyor.

   100 metre mesafeyide zaten sorunsuz aşacağına inanıyorum.

   Tekrar hayırlı olsun


   _____________________________

   Korkmayın. İlla Korkacaksanız Allah'tan (cc) korkun.
  • Yarbay
   5774 Mesaj
   28 Nisan 2012 21:29:24
   hayırlı uğurlu olsun. Ben bile rahatladım valla :)
   router ayarları kolay. Sadece bir püf noktası var. Dosya paylaşımı yapacağın için 7510 dan gelen kabloyu routerin wan girişine diil lan yani ethernet portlarından birine takacaksın. Yüksek ihtimal router in lan ip si 192.168.2.1 dir bunu 192.168.1.250 gibi bir adrese alacaksın. Wan bölümü ile hiç işin yok kafa karıştırmasın o bölüm. Kablosuz ayarlarını yapıp yayına başlıycaksın bu kadar. Ha birde qss i kapat qss açıksa artık wpa da kırılıyor.


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   28 Nisan 2012 22:13:19
   quote:

   Orijinalden alıntı: utkanizmit

   hayırlı uğurlu olsun. Ben bile rahatladım valla :)
   router ayarları kolay. Sadece bir püf noktası var. Dosya paylaşımı yapacağın için 7510 dan gelen kabloyu routerin wan girişine diil lan yani ethernet portlarından birine takacaksın. Yüksek ihtimal router in lan ip si 192.168.2.1 dir bunu 192.168.1.250 gibi bir adrese alacaksın. Wan bölümü ile hiç işin yok kafa karıştırmasın o bölüm. Kablosuz ayarlarını yapıp yayına başlıycaksın bu kadar. Ha birde qss i kapat qss açıksa artık wpa da kırılıyor.

   Teşekkür ederim Utkan.. Sayenizde oldu walla..

   Router'ın kurulumu gerçekten de çok kolay oldu. Ancak kolaylığı biraz da router ile birlikte gelen CD'deki kurulum asistantından kaynaklandı. Adım adım ne yapmam gerektiğini, hem de Türkçe olarak anlattı walla.. 7510'un sıkıntılı kurulumundan sonra router'ı ve asistanını öpüp tepeme koyasım geldi.. Şu anda modemdeki internetin 7510 AP'ye, ordan 7510 Client'e, ordan da router'a gelip wireless olarak yayın yapmasıyla kablosuz bağlantı üzerinden yazıyorum! Yani projemin son aşaması da -dosya paylaşımı dışında- tamamlanmış oldu. Artık CAT6 kabloyu seçip cihazları çatıya yerleştirmeye geçebilirim sanırım, dosya paylaşımıyla ilgili ayarlar nasıl olsa yapılır..

   Utkan router'ın asistanı ben kurulum yaparken internet erişimini (yani Client 7510'dan gelen kabloyu) WAN girişine, LAN girişini de PC'nin yerel ağ bağdaştırıcısına takmamı istedi, tabi ben de öyle yaptım. Daha sonraki aşamada bağlantıları kontrol edip başarılı olduğunu söyleyerek kurulumu bitirdi. Kurulum bittikten sonra PC'den yerel ağ kablosunu çektim, kurulum sırasında verdiğim isimle kablosuz ağlar arasına gelen bağlantıya tıkladım, yine kurulum sırasında verdiğim şifreyi girdim ve kablosuz olarak internete bağlandım. Senin de dediğin gibi ben dosya paylaşımı da yapacağım, sadece internete bağlanmak değil amacım. Ancak Client 7510'dan gelen kabloyu WAN'dan çıkartıp LAN'a taktığımda internet bağlantısı kesildi. Neden öyle oldu? Nasıl aşabilirim bu sorunu? Bu arada router'ın IP'si 192.168.0.1 olarak görünüyor, 192.168.2.1 değil.

   Client 7510 router'a WAN üzerinden bağlıyken dosya paylaşımı yapamaz mıyım? Öyleyse asistan beni neden o şekilde yönlendirdi? Eğer yapamayacaksam LAN girişine bağladığımda internetin kesilmesi sorununu nasıl çözeceğim? Teşekkürler..


   _____________________________

  • Yarbay
   5774 Mesaj
   29 Nisan 2012 15:54:06
   router in amacı lan üzerinde yerel ağ kurup yerel ağdaki kullanıcıları wan üzerinden nete çıkzrmaktır. Senin kurduğun sistemde bu işi modem yapıyor. Routere wandan girersen lan ile wan üzerinde izole yapmış olursun. Routerlerde 2 ip olur birisi lan ip si diğeri wan ip si. Şu safhada yapman gereken çok kolay. Routerin lan ip sini modemle ve diğer cihazlarla aynı grupta bir ip adresine al. Dhcp kapat. Kabloyu lan a gir. Başka birşey yapmana gerek yok.


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   29 Nisan 2012 22:20:26
   quote:

   Orijinalden alıntı: utkanizmit

   router in amacı lan üzerinde yerel ağ kurup yerel ağdaki kullanıcıları wan üzerinden nete çıkzrmaktır. Senin kurduğun sistemde bu işi modem yapıyor. Routere wandan girersen lan ile wan üzerinde izole yapmış olursun. Routerlerde 2 ip olur birisi lan ip si diğeri wan ip si. Şu safhada yapman gereken çok kolay. Routerin lan ip sini modemle ve diğer cihazlarla aynı grupta bir ip adresine al. Dhcp kapat. Kabloyu lan a gir. Başka birşey yapmana gerek yok.

   Teşekkürler Utkan. Router'ın WAN ip'si sanırım zaten modem ya da AP tarafından atanmış, çünkü 192.168.1.3 şeklindeydi.

   LAN ip'si de 192.168.0.1'di, Onu 192.168.1.252 olarak değiştirdim, DHCP'yi kapattım, router reboot kendini ettikten sonra PC yeniden router'a bağlandı ama bu sefer internet geldi! ;) Sanırım internet ve dosya paylaşımı için herşey hazır durumda. Artık antenlerin çatıya kurulumuna geçmek için beklememi gerektiren hiçbir neden yok! ;) Yarından itibaren CAT6 kablo bakmaya başlıyorum, umarım onun da en iyisini seçebilirim de on numara bir ağ bağlantısı olur ofis ile ev arasında.. Bir de sanayiye gidip yaklaşık üç metre kadar iki tane anten bağlama demiri kestireceğim, çünkü başka türlü birebir görüş sağlanmıyor AP ve Client arasında. Tam olarak kurulumu bitirdikten, yani antenleri çatılara koyduktan sonra da sonucu paylaşacağım, belki o zaman da dikkat etmem gereken şeyler vardır ve daha performanslı bir ağ için önerileriniz olur.. Tekrar tekrar teşekkür ediyorum yardımını esirgemeyen Utkan ve Ehlisafa'ya.. Görüşmek üzere..


   _____________________________

  • Yarbay
   5774 Mesaj
   29 Nisan 2012 22:27:08
   rica ederim. 3 metre az degil iyi sabitlemen lazım direkleri. Sallanma olursa performansı olumsuz yönde etkiler. Direkleri aşağıdan sabitleyip yukardan da germe yapabilirsin çelik teller le.
   Mevcut kurulumda yani cihazlar birbirine yakınken dosya aktarımı yaparak hızı bir dene bence. Elinde referans olur.


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   30 Nisan 2012 11:08:45
   quote:

   Orijinalden alıntı: utkanizmit

   rica ederim. 3 metre az degil iyi sabitlemen lazım direkleri. Sallanma olursa performansı olumsuz yönde etkiler. Direkleri aşağıdan sabitleyip yukardan da germe yapabilirsin çelik teller le.
   Mevcut kurulumda yani cihazlar birbirine yakınken dosya aktarımı yaparak hızı bir dene bence. Elinde referans olur.

   Öneri için teşekkür ederim Utkan, en güçlü şekilde sabitlemeye çalışacağım. Cihazların sadece birbirini görmesi değil mümkün olan en iyi şekilde de birbirine bakması da performansı etkileyen şeylerden birisi yanılmıyorsam. Artık çanak anten ayarlarmışçasına hassas bir ayar yapmaya çalışacağım.. Cihazlar birbirine yakınken dosya aktarımı yapıp kurulumdan sonraki hızla karşılaştırmak mantıklı.. Böylelikle kablo, aradaki mesafe ve benzeri koşulların performansımı ne düzeyde etkilediğini görmüş olurum.

   Dosya aktarımı yaparken açılan kopyalama penceresinde aktarımın kaç Mbps ile olduğu yazıyor, hızı dene derken buna bakmamı istiyorsun sanırım. ADSL hız testi yaptığımız gibi ağ hızını ölçebileceğim başka bir araç var mı cihazlarda ya da PC'de? Ehlisafa kurulumunda ping değerinden falan bahsediyordu, bu değeri nerden ölçebilirim? Ping dediğimiz şey nedir bu arada? Bu değer yüksekse mi yoksa düşükse mi ağ hızı daha iyi anlamına gelir?


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   830 Mesaj
   30 Nisan 2012 14:02:47
   quote:

   Orijinalden alıntı: ozgur77


   Alıntıları Göster


   Öneri için teşekkür ederim Utkan, en güçlü şekilde sabitlemeye çalışacağım. Cihazların sadece birbirini görmesi değil mümkün olan en iyi şekilde de birbirine bakması da performansı etkileyen şeylerden birisi yanılmıyorsam. Artık çanak anten ayarlarmışçasına hassas bir ayar yapmaya çalışacağım.. Cihazlar birbirine yakınken dosya aktarımı yapıp kurulumdan sonraki hızla karşılaştırmak mantıklı.. Böylelikle kablo, aradaki mesafe ve benzeri koşulların performansımı ne düzeyde etkilediğini görmüş olurum.

   Dosya aktarımı yaparken açılan kopyalama penceresinde aktarımın kaç Mbps ile olduğu yazıyor, hızı dene derken buna bakmamı istiyorsun sanırım. ADSL hız testi yaptığımız gibi ağ hızını ölçebileceğim başka bir araç var mı cihazlarda ya da PC'de? Ehlisafa kurulumunda ping değerinden falan bahsediyordu, bu değeri nerden ölçebilirim? Ping dediğimiz şey nedir bu arada? Bu değer yüksekse mi yoksa düşükse mi ağ hızı daha iyi anlamına gelir?

   Ping intenet veya intranet ağında tcp/ ip kullanan 2 aygıt veya bilgisayar arasındaki bağlantıyı test etmeye yarar.

   Bir makineye gönderilen genellikle 32 baytlık paketlerin tekrar geri gelmesi arasında geçen süre senin ping süreni belirler

   tabii ki ms bazında ölçülen bu sürenin düşük olması istenmektedir.

   Uzun uzadıya pingi anlatmanın manası yok şimdi.

   Bunu cmd komutuyla dos ekranına girerek, karşıdaki cihaza veya bilgisayara ping atarak anlarsın.

   mesela ping 192.168.1.254 gibi

   sonuç olarak sana 1 ms gibi bir değer çıkmasını bekleriz.

   ama pingtest gibi bir siteden veya yine cmd ekranından ttnet veya milliyet.com.tr ye atacağın pinglerinde modemin yanındaki bağlantıyla eşdeğer veya yakın çıkmasını isteriz.

   benim için 20 ms idi ve modemin yanında ve client modundaki 5210g den interneti alanda aynı değerleri almaktayım.


   Ağ hızını ise karşıdaki bilgisayara bir dosya göndererek veya dosya çekerek ölçersin.


   _____________________________

   Korkmayın. İlla Korkacaksanız Allah'tan (cc) korkun.
  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   30 Nisan 2012 23:54:13
   quote:

   Orijinalden alıntı: Ehlisafa

   Ping intenet veya intranet ağında tcp/ ip kullanan 2 aygıt veya bilgisayar arasındaki bağlantıyı test etmeye yarar.

   Bir makineye gönderilen genellikle 32 baytlık paketlerin tekrar geri gelmesi arasında geçen süre senin ping süreni belirler

   tabii ki ms bazında ölçülen bu sürenin düşük olması istenmektedir.

   Uzun uzadıya pingi anlatmanın manası yok şimdi.

   Bunu cmd komutuyla dos ekranına girerek, karşıdaki cihaza veya bilgisayara ping atarak anlarsın.

   mesela ping 192.168.1.254 gibi

   sonuç olarak sana 1 ms gibi bir değer çıkmasını bekleriz.

   ama pingtest gibi bir siteden veya yine cmd ekranından ttnet veya milliyet.com.tr ye atacağın pinglerinde modemin yanındaki bağlantıyla eşdeğer veya yakın çıkmasını isteriz.

   benim için 20 ms idi ve modemin yanında ve client modundaki 5210g den interneti alanda aynı değerleri almaktayım.


   Ağ hızını ise karşıdaki bilgisayara bir dosya göndererek veya dosya çekerek ölçersin.

   Ehlisafa bilgiler için teşekkür ederim. Şimdi ben tüm sistemi aynı oda içerisinde kurdum ve test ediyorum. Test sırasında iki tane PC kullandım. Bu PC'lerden birisi ofisteki PC ve bu PC'yle ADSL modem üzerinden ağa kablosuz olarak bağlıyım. Diğer PC ise evde kullanacağım notebook. Bu PC de ağa kablosuz olarak bağlı fakat doğrudan ADSL modem üzerinden değil, ADSL modem > AP > Client > Router şeklinde bir sistem üzerinden bağlı. Yani sistemin uzak mesafede kurulumu tamamlandığında nasıl bir pozisyon söz konusu olacaksa o durumu aynen geçerli kılmak istedim. Tek fark ADSL modem de, AP de, Client de, router da aynı oda içerisinde. Yani ofisteki zemin cihazlarla ve kablo yığınlarıyla dolu ;) Utkan'ın da söylediği gibi bu haldeyken bir test yapmak istedim ki çatıdaki kurulumu sağladığımda ne kadar kaybım olduğu konusunda elimde bir referans olsun.. Ancak buna rağmen düşük mü yoksa normal bir ping değeri aldım emin değilim. Çünkü beklenenin 1 ms olduğuunu söylüyorsun fakat sonuçlar 1 ms'nin üstünde. Bu arada AP ve Client'in birbirine tam olarak bakmasına özen gösterdim. Aralarındaki mesafe ise en fazla 20 cm'dir.

   Aşağıda ofiste kullanılacak PC üzerinden yaptığım ping sorgulamalarını paylaşıyorum. Dediğim gibi bu PC ADSL modeme doğrudan kablosuz olarak bağlı. AP için, Client için, Router için ve router'dan ağa bağlanan PC için ayrı ayrı ping sorgulaması yaptım ve yaptığım IP numaralarının hangisine ait olduğunu aşağıdaki ekran görüntüsünde paylaşıyorum..   Aynı odanın içerisindeyken bu ping değerleri normal mi? Tüm koşullar olabileceğinin en iyisi halinde; AP ile Client arasındaki mesafe 20 cm, kullanılan kablolar birer metre.. Eğer ping değerleri düşükse sorun nerden kaynaklanabilir?..

   Bu arada bilgisayarlar arasında dosya paylaşarak ağ hızını kontrol etmek istedim. Cahilliğimi bağışlayın fakat bunu nasıl yapacağımı bilemedim. Bir ağ grubu kurmaya ve bu gruba diğer PC'nin de katılımını sağlamaya çalışıyorum. Ofisteki PC üzerinden ağ kurma işlemlerini başlatıp tamamladım ve aşağıdaki ekran görüntüsüne ulaştım:   Fakat Windows 7 yüklü PC'de yukarda belirtilen açıklamayı takip ettiğimde 3. maddede belirtildiği gibi "şimdi katıl" diye bir buton ya da ifade yok.. :/

   Neyi yanlış yapıyorum? Ağ kurmak ve istediğim PC'leri ağa ekleyip aralarında dosya paylaşımı yapmak için nasıl bir yol izlemeliyim?

   Network konusunda bu kadar özürlüyken buraya kadar nasıl geldim ben de bilmiyorum fakat sanırım özrüme rağmen çok inatçıyım..

   Ping değerleri ve ağ kurup PC'ler arasında dosya paylaşımı hakkında bir yanıt alabilirsem çok memnun olacağım, teşekkürler..


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgur77 -- 30 Nisan 2012; 23:55:46 >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   830 Mesaj
   01 Mayıs 2012 00:11:54
   quote:

   Orijinalden alıntı: ozgur77
   Eğer ping değerleri düşükse sorun nerden kaynaklanabilir?..

   PİNG DEĞERLERİ KÖTÜ DEĞİL BENCE
   bende hep 1 ms çıkmıştı ama neyse

   sende de 2-3 ms civarı oluyor.

   aslında sende de 1 çıkmalıydı ama çok sorun teşkil edeceğini zannetmiyorum.

   Eğer ping değerleri düşükse sorun nerden kaynaklanabilir?.. demişsin.

   bu bir sorun değildir. istenen bir şeydir. ping değerlerin düşük olmalı.

   clientten ağabağlanan pcden pingtest.net adresine girip test yaparmısın.

   istanbulu seçerek sonra orada ne kadar dalgalanma olduğunu görürsün.

   modemden alan ile client üzerinden bağlanan arasında pek fark yoksa sıkıntı yok demektir.
   Uzak masaüstü bağlantısı kurarak arada dosya gönderebilirsin.

   bir bilgisayarında paylaşıma klosörler aç. uzak masüstü bağlantısına da izin ver

   sonra diğerinden adres çubuğuna internete girer gibi http://192.168.1.7 yazıp enterla

   açılan klosördeki dosyayı kopyala.

   hızın ağ hızındır.   _____________________________

   Korkmayın. İlla Korkacaksanız Allah'tan (cc) korkun.
  • Yarbay
   5774 Mesaj
   01 Mayıs 2012 13:49:00
   slm. Öncelikli sıkıntı 7510 ların birbirlerine 20 cm gibi bir mesafede olması. Bu cihazlar yüksek çıkış güçlü olduğu için bu kadar yakın mesafelerde gürültü sorunu yaşatır. Ayrıca modem ve router aynı wifi kanalında ise buda aynı odada oldukları için sorun olur. Modemi 1. Kanala routeri 11. Kanala alarak tekrar test yap.
   Ağ kurulumu için hiçbirşey yapma sadece ağ yöneticisinden her iki pc dede iş ağını seç yeterli.


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   01 Mayıs 2012 21:05:35
   quote:

   Orijinalden alıntı: Ehlisafa

   PİNG DEĞERLERİ KÖTÜ DEĞİL BENCE
   bende hep 1 ms çıkmıştı ama neyse

   sende de 2-3 ms civarı oluyor.

   aslında sende de 1 çıkmalıydı ama çok sorun teşkil edeceğini zannetmiyorum.

   Eğer ping değerleri düşükse sorun nerden kaynaklanabilir?.. demişsin.

   bu bir sorun değildir. istenen bir şeydir. ping değerlerin düşük olmalı.

   clientten ağabağlanan pcden pingtest.net adresine girip test yaparmısın.

   istanbulu seçerek sonra orada ne kadar dalgalanma olduğunu görürsün.

   modemden alan ile client üzerinden bağlanan arasında pek fark yoksa sıkıntı yok demektir.
   Uzak masaüstü bağlantısı kurarak arada dosya gönderebilirsin.

   bir bilgisayarında paylaşıma klosörler aç. uzak masüstü bağlantısına da izin ver

   sonra diğerinden adres çubuğuna internete girer gibi http://192.168.1.7 yazıp enterla

   açılan klosördeki dosyayı kopyala.

   hızın ağ hızındır.


   Ehlisafa sorun belki de Utkan'ın bahsettiği durumlardan kaynaklanmış olabilir. Daha doğrusu sorun değil de ping değerlerinin beklenenden daha yüksek çıkması diyelim.. Ping değeri düşükse derken nicelik olarak düşük olmasını kastetmemiştim yani beklenin tersi yönünde bir sonuç çıkarsa demek istemiştim.

   Pingtest.net adresinden girip İstanbul üzerinden test yapmak istediğimde server ile bağlantı kurulamadığını, firewall tarafından bloke edilmiş olabileceğini falan söyledi. Fakat artık ping testinden ziyade bilgisayarlar arasında dosya transferi yaparak test etmek ve bunu dikkate almak istiyorum. Çünkü en somut ve anlaşılır gösterge bu olacak benim için.

   Bir dosya özellikler üzerinden paylaşıma açılıyordu hatırladığım kadarıyla, fakat uzak masaüstü bağlantısına nerden izin verebilirim bilmiyorum?..


   _____________________________

  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   01 Mayıs 2012 21:19:56
   quote:

   Orijinalden alıntı: utkanizmit

   slm. Öncelikli sıkıntı 7510 ların birbirlerine 20 cm gibi bir mesafede olması. Bu cihazlar yüksek çıkış güçlü olduğu için bu kadar yakın mesafelerde gürültü sorunu yaşatır. Ayrıca modem ve router aynı wifi kanalında ise buda aynı odada oldukları için sorun olur. Modemi 1. Kanala routeri 11. Kanala alarak tekrar test yap.
   Ağ kurulumu için hiçbirşey yapma sadece ağ yöneticisinden her iki pc dede iş ağını seç yeterli.

   Merhaba Utkan, sorunun bahsettiğin durumlardan kaynaklanabileceğini düşünüyorum ben de.. Bu durumda belki de 100 metre mesafede kullandığımda daha iyi bir sonuç alacağım. Tabi modem ile AP ve Client AP ile router arasında kullanacağım 30-40'ar metre kablo ağ hızını çok olumsuz etkilemezse..

   Ağ kurulumu için her iki PC'den de iş ağını seçtim dediğin gibi. Ağ aygıtlarını aşağıdaki gibi görüyorum:   Bu aygıtlardan DIJITALATOLYE olan modem üzerinden ağa bağlanan ofisteki bilgisayar, IX2-200-DC386F olan yine modeme bağlı bir nas server, PC ise rouer üzerinden bağlı olan notebook.

   Nas server'a tıkladığım zaman her iki PC'den de sorunsuz giriyorum. Fakat ofisteki PC'den notebook'a ya da notebook'tan ofisteki PC'ye tıklayınca aşağıda ekran görüntüsünü paylaştığım gibi Kullanıcı Adı ve Parola soruyor. Ağ kurulumu esnasında mı oluşturuldu ya da başka birşey mi bir fikrim yok fakat ben bu şifreleri bilmiyorum ya da hatırlamıyorum.. Bu şifre nedir, ağdaki tüm PC'ler için aynı mıdır yoksa farklı mıdır, nerden öğrenebilirim ya da değiştirebilirim? Ya da tercihe göre hepten kaldırma şansım yok mu?.. Teşekkürler..
   _____________________________

  • Yarbay
   5774 Mesaj
   02 Mayıs 2012 00:58:30
   pc lerde gerekli klasörleri paylaşıma açmamış olabilirsin.
   paylaşım olmazsa bu şifre sorma olayı oluyor.
   klasörleri paylaşıma aç ve tekrar dene.


  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   02 Mayıs 2012 22:24:30
   quote:

   Orijinalden alıntı: utkanizmit

   pc lerde gerekli klasörleri paylaşıma açmamış olabilirsin.
   paylaşım olmazsa bu şifre sorma olayı oluyor.
   klasörleri paylaşıma aç ve tekrar dene.

   Şifre olayını çözdüm.. Paylaşım seçeneklerinde "gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştir" de "parola korumalı paylaşımı kapat"ı seçmek gerekiyormuş.. Aslında şifre problemini aşmakla birlikte ağa bağlanabilmek için gerekli ortak bir şifre belirleyebilmek isterdim.. Çünkü bazen hem işyerinde hem de evde internete bağlanabilmesi için wireless şifresini paylaşmam gereken misafirlerim olacak. Bu insanların internete girmesini mümkün kılıp dosyaların paylaşıma açıldığı ağa girmesini engelleyecek bir sistem yok mu?..

   Ağ üzerinden dosya paylaşımı da yaptım.. Ama tüm cihazlar (Modem, AP, Client AP ve Router) aynı odanın içerisinde olmasına rağmen sonuç beklentilerimin altında oldu sanki.. Bu konuda sizin de görüşlerinizi alabilirsem çok memnun olacağım..

   Önce ağdaki PC'ler, bu PC'lerin ağa ne şekilde bağlı olduğunu tanımlarsam sonuç hakkında fikir yürütmenin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum:

   İş PC: Ağa doğrudan ADSL Modem üzerinden bağlı olan Masaüstü PC (Hem wireless hem de ethernete üzerinden bağlanarak ayrı ayrı test ettim)

   Ev PC: Ağa ADSL Modem > AP > Clien AP > Router üzerinden bağlı notebook (Evde kablosuz bağlanmayı düşündüğümden router'a sadece wireless üzerinden bağlı olarak test ettim)

   NAS Server: Ağa ADSL Modem üzerinden ethernet ile bağlı disk (Iomega StorCenter ix2-200 Marka ve Gigabit ethernet destekli)

   Bu testin henüz tüm cihazlar aynı oda içerisindeyken yapıldığını hatırlatarak sonuçları paylaşmak istiyorum:

   _______________________________________________________________________________________

   İş PC ile Ev PC ve İş PC ile NAS Server Arası Aktarım Testi Sonuçları

   İş PC modeme kablosuz bağlıyken

   İş PC > Ev PC: 1.2 - 1. Mbps arasında
   Ev PC > İş PC: 500 - 600 Kbps arasında
   İş PC > NAS Server: 2.0 - 2.1 Mbps arasında
   NAS Server > İş PC: 1.7 - 1.9 Mbps arasında

   İş PC modeme ethernetle bağlıyken

   İş PC > Ev PC: 6 Mbps
   Ev PC > İş PC: 5.8 - 5.9 Mbps arasında
   İş PC > NAS Server: 9.1 - 9.3 Mbps arasında
   NAS Server > İş PC: 10.5 - 10.6 Mbps arasında

   Ev PC ile NAS Server Arası Aktarım Testi Sonuçları

   Ev PC > NAS Server: 6.5 - 7 Mbps arasında
   NAS Server > Ev PC: 7.5 - 8.2 Mbps arasında

   _______________________________________________________________________________________

   Bu sonuçlar normal mi arkadaşlar? Ben çok daha yüksek hızda bir aktarım yapabileceğimi bekliyordum. Sonuçta aynı oda içerisindeyken en az ethernet hızının izin verdiği 100 Mbps'ye yaklaşan bir hız alabileceğimi umuyordum.. Bu kadar düşük hız almamın (tabi size göre de öyleyse) nedenleri neler olabilir? Üstelik de daha uzun ethernet kablosu kullanmanın getireceği dezavantajlar henüz söz konusu değilken..

   ADSL modemin ağ hızında önemli bir rolü var mı? Modemim iyi bir marka (Zyxel 660 HW) olmakla birlikte uzun zaman önce almış olduğumdan biraz eskice bir model. ADSL modemlerin ya da benim modemimin maksimum LAN hızı nedir, bunu nerden öğrenebilirim?.. PC'ye ethernet üzerinden bağlayınca gördüğüm hız 100 Mbps ancak sanırım bu PC'nin ethernet kartının hızı.. Fakat ben ADSL modemin maksimum LAN hızı hakkında bilgi edinmek istiyorum.. Yani ethernet kartımın hızı daha yüksek olsaydı modemin LAN'ı da buna eşdeğer bir hız sunabilecek miydi?

   Son olarak; bu durumda vaadettiği yüksek hızı kullanamayacaksam, yani ağda rol oynayan diğer donanımlar zaten buna izin vermeyecekse CAT6 kablo kullanmama gerek olmadığını düşünüyorum, yanılıyor muyum? Yoksa hızı bir miktar da olsa arttıran bir rolü olacak mıdır CAT5 yerine CAT6 kablo kullanmanın? Ayrıca modemimim ağ hızında kısıtlayıcı bir rolü varsa buna rağmen CAT6 kablonun kullanıldığı bir altyapı kurmak isterim. Çünkü ilerleyen süreçte modemi değiştirme ihtimalim oldukça yüksek görünüyor..

   Yapmış olduğum test sonuçları konusunda fikirlerinizi ve önerilerinizi öğrenebilirsem, merak ettiğim sorulara bir yanıt alabilirsem çok memnun olacağım. Teşekkürler..


   _____________________________

  • Yarbay
   5774 Mesaj
   03 Mayıs 2012 13:36:11
   hızlar pek iç açıcı diil. özellikle nas server ve iş pc aynı modeme ethernetle bağlıyken alınan hız çok kötü.
   sanki modem ağ hızını frenliyor gibi. modemde frewall felan açıksa kapatıp bir denermisin.

   bir cat-5 yada cat-6 kabloda ahım şahım hız farkı yaşamazsın.


  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   03 Mayıs 2012 23:00:44
   Modemde firewall açıktı, kapatıp denedim ama sonuç değişmedi.. :/

   Ağ hızını yavaşlatanın modem olduğunu mu düşünüyorsun Utkan?..

   Doğrusu ben de senin gibi düşündüm, çünkü hem NAS Server hem de iş PC modeme ethernet ile bağlıyken yaptığım testte 7510 ve router ile kurmuş olduğum sistemin devrede olmadığı bir dosya alışverişi söz konusu..

   Bir ADSL modemde ağ hızını etkileyen faktör ne olabilir? Modemin ayarlarıyla mı yoksa donanımsal özellikleriyle mi ilgili olabilir? Aslında kullandığım modemin sıradan bir marka ve model olmadığını düşünüyorum, fakat neden böyle oldu anlayamadım..

   ADSL modemler tanıtılırken 54 Mbps, 150 Mbps, 300 Mbps gibi bahsedilen hız genellikle wireless hızlarıyla ilgili oluyor sanırım. Benim merak ettiğim şey ise LAN hızlarının da farklılaşıp farklılaşmadığı? Farklılaşıyorsa hangi seçenekler var mevcut olan modeller arasında?..

   Eğer ki modemlerin sunduğu ethernet hızları da değişiyorsa bile minimum 100 Mbps olmalı diye düşünüyorum. Hem PC hem de NAS server ile modem arasındaki kablo mesafesi sadece bir metreyken hızımın 100 Mbps'ye dayanması gerekmez miydi?

   Ağ bağlantısı hızları bu şekilde de olsa cihazların çatıya kurulumuna geçeceğim fakat aynı oda içerisinde yaptığım testte neden bu kadar düşük bir performans almış olabileceğimi açıklığa kavuşturabilirsem çok memnun olacağım..

   Son olarak, yapmış olduğum ping testlerinin de beklenenin altında çıkmasına aynı oda içerisinde sinyal yayan birçok cihazın oluşturduğu gürültünün neden olabileceğini, ayrıca 7510 AP'ler daha uzun mesafelerde ağ bağlantısı kurmak için tasarlandığından birbirine çok yakın olmasının da performansı olumsuz etkileyebileceğini düşünmüştünüz. Bu durumda cihazları çatıya kurduğumda Ev PC ile İş PC ya da NAS Server arasında aynı oda içerisinde yaptığım testlere göre daha iyi bir aktarım hızı yakalama ihtimalim var mı dersiniz?


   _____________________________

  • Yarbay
   5774 Mesaj
   04 Mayıs 2012 01:24:12
   normal şartlarda modem üzerinde 100 mbps görmen lazım. ama modemin asıl amacının ağ altyapısı
   oluşturmak olmadığınıda unutmamak lazım. modemin asli görevi wan ile lan'ı birbirine bağlamak.
   bu yüzden lan daki routing performansı üretici için çok bir önem arzetmiyor.

   sanırım modemin routing işlevini yaparken ağ hızını düşürüyor. aslında elinde bir switch olsa
   nas, pc ve modemi switch üzerinde birleştirip hızları bir denesen hızı frenliyenin modem olup olmadığına
   dair kesin veri olur elimizde.

   ben genelde ağda dosya paylaşımı söz konusu ise bağlantıyı switch üzerinden yapma taraftarıyım.
   en kötü 10 liralık 100 lük switch bile gayet güzel hızlar veriyor.

   şuanki durumda cihazları çatılara kurarsan pinglerin düşer hızın biraz daha artar. ama unutmaki nas server
   ile pc arasındaki hız resmen yerlerde. 10 mbps. bu hızı 6-7 km de 5210g leri karşılıklı kurarak alabiliyoruz.
   artık yavaşlığı sen düşün.

   bu arada hızlar megabayt / sn. değil umarım. yani iş pc nasdan ethernet üzerinden dosya kopyalarken
   saniyede 1 megabayt felan kopyalıyor ? doğrumu anlamışım.


  • Yüzbaşı
   830 Mesaj
   04 Mayıs 2012 01:27:04
   quote:

   Orijinalden alıntı: ozgur77

   Modemde firewall açıktı, kapatıp denedim ama sonuç değişmedi.. :/

   Ağ hızını yavaşlatanın modem olduğunu mu düşünüyorsun Utkan?..

   Doğrusu ben de senin gibi düşündüm, çünkü hem NAS Server hem de iş PC modeme ethernet ile bağlıyken yaptığım testte 7510 ve router ile kurmuş olduğum sistemin devrede olmadığı bir dosya alışverişi söz konusu..

   Bir ADSL modemde ağ hızını etkileyen faktör ne olabilir? Modemin ayarlarıyla mı yoksa donanımsal özellikleriyle mi ilgili olabilir? Aslında kullandığım modemin sıradan bir marka ve model olmadığını düşünüyorum, fakat neden böyle oldu anlayamadım..

   ADSL modemler tanıtılırken 54 Mbps, 150 Mbps, 300 Mbps gibi bahsedilen hız genellikle wireless hızlarıyla ilgili oluyor sanırım. Benim merak ettiğim şey ise LAN hızlarının da farklılaşıp farklılaşmadığı? Farklılaşıyorsa hangi seçenekler var mevcut olan modeller arasında?..

   Eğer ki modemlerin sunduğu ethernet hızları da değişiyorsa bile minimum 100 Mbps olmalı diye düşünüyorum. Hem PC hem de NAS server ile modem arasındaki kablo mesafesi sadece bir metreyken hızımın 100 Mbps'ye dayanması gerekmez miydi?

   Ağ bağlantısı hızları bu şekilde de olsa cihazların çatıya kurulumuna geçeceğim fakat aynı oda içerisinde yaptığım testte neden bu kadar düşük bir performans almış olabileceğimi açıklığa kavuşturabilirsem çok memnun olacağım..

   Son olarak, yapmış olduğum ping testlerinin de beklenenin altında çıkmasına aynı oda içerisinde sinyal yayan birçok cihazın oluşturduğu gürültünün neden olabileceğini, ayrıca 7510 AP'ler daha uzun mesafelerde ağ bağlantısı kurmak için tasarlandığından birbirine çok yakın olmasının da performansı olumsuz etkileyebileceğini düşünmüştünüz. Bu durumda cihazları çatıya kurduğumda Ev PC ile İş PC ya da NAS Server arasında aynı oda içerisinde yaptığım testlere göre daha iyi bir aktarım hızı yakalama ihtimalim var mı dersiniz?

   Ben şu çıkan sonuçları yanlış yazdığını düşünüyorum.

   Yani pc dosya aktarımdaki hızların MBps olmuştur. (zaten Mbps ise sonuç felaket)

   şimdi mb ve MB farklı biliyorsun.

   ben gürültü olsa bile çatıya kurulduğunda ahım şahım bir değişiklik olacağını zannetmiyorum.

   Ev PC ile NAS Server arasında aldığın hız da yaklaşık 70 mbps hıza ulaşmış.

   İlla 100 olacak değil bence tatmin edici bir sonuç. Keza bu bağlantı 7510 üzerinden sağlanıyor

   zaten modemden modeme nas ile iş pc arasında ki yaklaşık 11 MBps hız bunu gösteriyor ki zaten teoride en fazla 100 Mbps yani 12.5 MBps alırsın.

   Yani bence durum normal

   fakat iş pc ve ev pc arasında daha iyi sonuç elde edilmeli.

   iş pc ile modem arasında kablosuz bağlantın olduğunda değerlerin düşük geldi bana

   Yoksa ethernet ile bağlı iken güzel bence   _____________________________

   Korkmayın. İlla Korkacaksanız Allah'tan (cc) korkun.
  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   04 Mayıs 2012 18:29:03
   quote:

   Orijinalden alıntı: utkanizmit

   normal şartlarda modem üzerinde 100 mbps görmen lazım. ama modemin asıl amacının ağ altyapısı
   oluşturmak olmadığınıda unutmamak lazım. modemin asli görevi wan ile lan'ı birbirine bağlamak.
   bu yüzden lan daki routing performansı üretici için çok bir önem arzetmiyor.

   sanırım modemin routing işlevini yaparken ağ hızını düşürüyor. aslında elinde bir switch olsa
   nas, pc ve modemi switch üzerinde birleştirip hızları bir denesen hızı frenliyenin modem olup olmadığına
   dair kesin veri olur elimizde.

   ben genelde ağda dosya paylaşımı söz konusu ise bağlantıyı switch üzerinden yapma taraftarıyım.
   en kötü 10 liralık 100 lük switch bile gayet güzel hızlar veriyor.

   şuanki durumda cihazları çatılara kurarsan pinglerin düşer hızın biraz daha artar. ama unutmaki nas server
   ile pc arasındaki hız resmen yerlerde. 10 mbps. bu hızı 6-7 km de 5210g leri karşılıklı kurarak alabiliyoruz.
   artık yavaşlığı sen düşün.

   bu arada hızlar megabayt / sn. değil umarım. yani iş pc nasdan ethernet üzerinden dosya kopyalarken
   saniyede 1 megabayt felan kopyalıyor ? doğrumu anlamışım.

   Utkan ilk fırsatta bir switch edinip onunla denemeyi düşünüyorum fakat çatıya kurmak için switch ile test etmeyi beklemeyeceğim artık.. Test sonuçları ne olursa olsun cihazları çatıya kurma işlemlerine başlıyorum. Performansı geliştirmeye dönük çalışmalar yaparsam da artık ondan sonra yapacağım.. İhtiyaç duyduğum kablo uzunluğunu hesaplayıp ve cihazları bağlayacağım demirleri kesitirip birkaç gün içinde işe koyulurum sanırım.. Bu arada cihazları bağlamam gereken direkler öyle üç metre falan olmadı, bir metrelik demir çubuklar işimi görecek gibi görünüyor..

   Daha önce hiç switch kullanmadığım için bilmiyorum ne şekilde bağlamam gerektiğini.. Ama sanırım NAS, PC ve Modemi swicth üzerinde birleştirmek için Modemin LAN çıkışlarından birisini switch'in LAN çıkışlardan birisine, PC'yi ve NAS'ı da switch'in diğer LAN çıkışlarına bağlamalıyım öyle değil mi? Bu arada uzak mesafe bağlantısı için AP görevi yapan 7510'u da switch'e mi yoksa modemin LAN çıkışlarından birisine mi bağlamamı önerirsin?

   Bu arada Ehlisafa'nın da dikkatini çektiği gibi hızları yanlış tanımlamış olabilirim. Daha doğrusu ben hızları tanımlarken MBps ile Mbps arasında bir fark olduğunu bilmiyordum. MB/sn ile megabayt/sn 'nin anlamı farklı mı oluyor bilmiyorum fakat ben "NAS Server > İş PC: 10.5 - 10.6 Mbps arasında" derken kastettiğim saniyede 1 megabayt değil, saniyede 10 megabayt civarında. Kopyalama işlemi sırasında gördüğüm pencerede hızın ayrıntıları aşağıdaki gibi:   Umarım benim hız tanımlamam yanlış olmuştur da bir sorun söz konusu değildir ve ulaştığım hızlar normaldir. Her ikisi de aynı harflerle yazılırken büyük harflerle yazılmasının başka küçük harflerle yazılmasının başka birşey ifade ettiğini bilmiyordum gerçekten..


   _____________________________

  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   04 Mayıs 2012 18:38:38
   quote:

   Orijinalden alıntı: Ehlisafa

   Ben şu çıkan sonuçları yanlış yazdığını düşünüyorum.

   Yani pc dosya aktarımdaki hızların MBps olmuştur. (zaten Mbps ise sonuç felaket)

   şimdi mb ve MB farklı biliyorsun.

   ben gürültü olsa bile çatıya kurulduğunda ahım şahım bir değişiklik olacağını zannetmiyorum.

   Ev PC ile NAS Server arasında aldığın hız da yaklaşık 70 mbps hıza ulaşmış.

   İlla 100 olacak değil bence tatmin edici bir sonuç. Keza bu bağlantı 7510 üzerinden sağlanıyor

   zaten modemden modeme nas ile iş pc arasında ki yaklaşık 11 MBps hız bunu gösteriyor ki zaten teoride en fazla 100 Mbps yani 12.5 MBps alırsın.

   Yani bence durum normal

   fakat iş pc ve ev pc arasında daha iyi sonuç elde edilmeli.

   iş pc ile modem arasında kablosuz bağlantın olduğunda değerlerin düşük geldi bana

   Yoksa ethernet ile bağlı iken güzel bence


   Ehlisafa sanırım tespitin doğru fakat ben MBps ile Mbps'nin farklı hızları tanımladığını bilmiyordum açıkçası.. Umarım size çok cahilce gelmemiştir bu ince ayrıntıdan haberdar olmamam.. İş PC ile modem arasındaki kablosuz bağlantı durumunda İş PC ile EV PC arasındaki kötü sonuca gelince; aslında bu iki PC arasında pek dosya paylaşımı söz konusu olmayacak. NAS Server ağdaki tüm PC'ler için ortak bir disk gibi kullanılacak ve yapılacak dosya paylaşımlarının %90'ı PC'ler ile NAS Server arasında gerçekleşecek. Ayrıca İş PC modeme aslında kablosuz değil, sürekli ethernetle bağlanacak. Ancak ben kurmuş olduğum ağı test ederken farklı koşullarda denemek ve sonucu paylaşmak istedim, o yüzden İş PC modeme kablosuz bağlıyken İş PC ile Ev PC arasındaki dosya paylaşımının düşük olmasını çok da dert etmediğimi söyleyebilirim..


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   830 Mesaj
   04 Mayıs 2012 21:16:39
   quote:

   Orijinalden alıntı: ozgur77


   Alıntıları Göster


   Ehlisafa sanırım tespitin doğru fakat ben MBps ile Mbps'nin farklı hızları tanımladığını bilmiyordum açıkçası.. Umarım size çok cahilce gelmemiştir bu ince ayrıntıdan haberdar olmamam.. İş PC ile modem arasındaki kablosuz bağlantı durumunda İş PC ile EV PC arasındaki kötü sonuca gelince; aslında bu iki PC arasında pek dosya paylaşımı söz konusu olmayacak. NAS Server ağdaki tüm PC'ler için ortak bir disk gibi kullanılacak ve yapılacak dosya paylaşımlarının %90'ı PC'ler ile NAS Server arasında gerçekleşecek. Ayrıca İş PC modeme aslında kablosuz değil, sürekli ethernetle bağlanacak. Ancak ben kurmuş olduğum ağı test ederken farklı koşullarda denemek ve sonucu paylaşmak istedim, o yüzden İş PC modeme kablosuz bağlıyken İş PC ile Ev PC arasındaki dosya paylaşımının düşük olmasını çok da dert etmediğimi söyleyebilirim..

   sıkıntı yok o zaman

   Şu bağlantı bence sana yeter.

   Zaten zorlasanda 10 MBps dan çok fazla yukarı çıkmaz.

   Umarım ağ kurulumunu sağlıklı bir şekilde tamamlarsın


   _____________________________

   Korkmayın. İlla Korkacaksanız Allah'tan (cc) korkun.
  • Yarbay
   5774 Mesaj
   04 Mayıs 2012 23:11:28
   hızların gayet güzel. Kavramlar megabit/sn ve megabayt/sn.
   Fakat kısaltma kullanınca ikiside aynı gibi oluyor.
   Ev pc den nas servere ulaşmak için 842 routere wifi ile bağlanıyorsun routerde 2 tane 7510 geçip modem üzerinden nas a ulaşıyor ve saniyede 7-8 mb veri aktarıyorsun. Bence 7510 parasını hak etmiş. Arada router ve modem olmasa nerdeyse 100 lük kablo hızını verecek.
   Aynı işlemde 5210g kullansak en fazla saniyede 2 mb görebiliriz.
   Switch iyi olur tabiki. Genelde switchler pasif elemanlardır. Ayar v.s. Olmaz. Kabloları takar geçersin. Bağlama sistemi aynen düşündüğün gibi bütün cihazların kablosunu switch de birleştireceksin.
   Örn. Modemi 1 e tak nas ı 2 ye tak 7510 u 3 e tak pc yi 4 e tak.
   Bu arada almışken 1000 lik switch al. 8 portluları 50 liralara kadar düştü.
   Kolay gelsin.


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   04 Mayıs 2012 23:39:46
   quote:

   Orijinalden alıntı: Ehlisafa

   sıkıntı yok o zaman

   Şu bağlantı bence sana yeter.

   Zaten zorlasanda 10 MBps dan çok fazla yukarı çıkmaz.

   Umarım ağ kurulumunu sağlıklı bir şekilde tamamlarsın

   Teşekkürler Ehlisafa, sevindim sıkıntı olmadığına.. Kurulumu fiziksel olarak da tamamlayana kadar süreci paylaşmaya devam edeceğim..


   _____________________________

  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   04 Mayıs 2012 23:56:55
   quote:

   Orijinalden alıntı: utkanizmit

   hızların gayet güzel. Kavramlar megabit/sn ve megabayt/sn.
   Fakat kısaltma kullanınca ikiside aynı gibi oluyor.
   Ev pc den nas servere ulaşmak için 842 routere wifi ile bağlanıyorsun routerde 2 tane 7510 geçip modem üzerinden nas a ulaşıyor ve saniyede 7-8 mb veri aktarıyorsun. Bence 7510 parasını hak etmiş. Arada router ve modem olmasa nerdeyse 100 lük kablo hızını verecek.
   Aynı işlemde 5210g kullansak en fazla saniyede 2 mb görebiliriz.
   Switch iyi olur tabiki. Genelde switchler pasif elemanlardır. Ayar v.s. Olmaz. Kabloları takar geçersin. Bağlama sistemi aynen düşündüğün gibi bütün cihazların kablosunu switch de birleştireceksin.
   Örn. Modemi 1 e tak nas ı 2 ye tak 7510 u 3 e tak pc yi 4 e tak.
   Bu arada almışken 1000 lik switch al. 8 portluları 50 liralara kadar düştü.
   Kolay gelsin.

   Buna çok sevindim Utkan! Çok teşekkür ederim..

   5210G yerine 7510N tercih etmekle de doğru bir karar vermişim sanırım.. Aynen dediğin gibi; router ve modem olmasaydı eminim daha yüksek bir hız sunacaktı muhtemelen..

   Aslında elimde adaptörü olmayan bir 100'lük switch vardı ve adaptör alıp onu kullanmayı düşünüyordum. Fakat madem 7510 sağladığı hız ile parasının hakkını veriyor 100'lük switch ile hızını kısıtlamak istemem, bir tane 8 port Gigabit switch almayı düşünüyorum, önerdiğin bir marka, model varsa bilmek isterim.. Bu durumda aman aman bir fark getirecek olmasa da CAT5 yerine CAT6 kullanmak daha mantıklı geliyor bana.. Çünkü 7510'un hızı 150 Mbps iken CAT5'nın maksimum hızı 100Mbps bildiğim kadarıyla.. Belki 150 Mbps'yi kolay kolay yakalayamayacağım fakat eğer ki CAT5 yerine CAT6 kullanmak 100 Mbps hız yerine 110-120 Mbps hız getirecekse CAT6 kullanmayı tercih ederim..

   Bu arada switch kullandığım zaman şu merak edip yanıt bulamadığım modemin LAN hızı da doğal olarak switch'in sağladığı hız oluyor öyle değil mi? Daha doğrusu demek istediğim şu ki modem kapalı dahi olsa ağ bağlantısı devam ediyor ve sadece internet olmuyor, bu ağ hızını belirleyen faktörlerden birisi de switch'in hızı oluyor, yanılıyor muyum?


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   830 Mesaj
   05 Mayıs 2012 00:16:21
   quote:

   Orijinalden alıntı: utkanizmit

   hızların gayet güzel. Kavramlar megabit/sn ve megabayt/sn.
   Fakat kısaltma kullanınca ikiside aynı gibi oluyor.
   Ev pc den nas servere ulaşmak için 842 routere wifi ile bağlanıyorsun routerde 2 tane 7510 geçip modem üzerinden nas a ulaşıyor ve saniyede 7-8 mb veri aktarıyorsun. Bence 7510 parasını hak etmiş. Arada router ve modem olmasa nerdeyse 100 lük kablo hızını verecek.
   Aynı işlemde 5210g kullansak en fazla saniyede 2 mb görebiliriz.
   Switch iyi olur tabiki. Genelde switchler pasif elemanlardır. Ayar v.s. Olmaz. Kabloları takar geçersin. Bağlama sistemi aynen düşündüğün gibi bütün cihazların kablosunu switch de birleştireceksin.
   Örn. Modemi 1 e tak nas ı 2 ye tak 7510 u 3 e tak pc yi 4 e tak.
   Bu arada almışken 1000 lik switch al. 8 portluları 50 liralara kadar düştü.
   Kolay gelsin.

   Evet dediğiniz gibi 5210g de 2 mbit 2.1 mbit gibi bir hıza ulaşabildik en fazla

   yani 7510un güzelliği ortaya çıkıyor gibi biraz


   _____________________________

   Korkmayın. İlla Korkacaksanız Allah'tan (cc) korkun.
  • Yarbay
   5774 Mesaj
   05 Mayıs 2012 01:08:01
   quote:

   Orijinalden alıntı: ozgur77


   Alıntıları Göster


   Buna çok sevindim Utkan! Çok teşekkür ederim..

   5210G yerine 7510N tercih etmekle de doğru bir karar vermişim sanırım.. Aynen dediğin gibi; router ve modem olmasaydı eminim daha yüksek bir hız sunacaktı muhtemelen..

   Aslında elimde adaptörü olmayan bir 100'lük switch vardı ve adaptör alıp onu kullanmayı düşünüyordum. Fakat madem 7510 sağladığı hız ile parasının hakkını veriyor 100'lük switch ile hızını kısıtlamak istemem, bir tane 8 port Gigabit switch almayı düşünüyorum, önerdiğin bir marka, model varsa bilmek isterim.. Bu durumda aman aman bir fark getirecek olmasa da CAT5 yerine CAT6 kullanmak daha mantıklı geliyor bana.. Çünkü 7510'un hızı 150 Mbps iken CAT5'nın maksimum hızı 100Mbps bildiğim kadarıyla.. Belki 150 Mbps'yi kolay kolay yakalayamayacağım fakat eğer ki CAT5 yerine CAT6 kullanmak 100 Mbps hız yerine 110-120 Mbps hız getirecekse CAT6 kullanmayı tercih ederim..

   Bu arada switch kullandığım zaman şu merak edip yanıt bulamadığım modemin LAN hızı da doğal olarak switch'in sağladığı hız oluyor öyle değil mi? Daha doğrusu demek istediğim şu ki modem kapalı dahi olsa ağ bağlantısı devam ediyor ve sadece internet olmuyor, bu ağ hızını belirleyen faktörlerden birisi de switch'in hızı oluyor, yanılıyor muyum?

   rica ederim.

   ben bukadar beklemiyordum 7510 dan. bakalım 100 metrede nasıl olacak. sayende görücez.

   switch olarak tp-link şu model işini fazlası ile görür. http://www.bizdehesapli..._detay&urun_kodu=SG1008D
   forumda bir arakadaş incelemesinide yapmış saniyede 80 mb dosya aktarıyor pc den pc ye.

   switch kullandığın anda modemin paylaşımla alakası kalmıyor cihazları wan a yani internete çıkarıyor sadece. aynen
   modem kapansa net kesilir fakat paylaşım devam eder.
   tabiki switch hızı önemlidir ağda en belirleyici donanımlardan biriside switch dir.

   cihazları çatılara kurunca şöyle kapsamlı bir inceleme pingler, dosya aktarımları v.s. bol resimli felan koyarsan tr de ilk olucak 7510n için.
   merakla bekliyoruz.
   kolay gelsin.  • Yarbay
   5774 Mesaj
   05 Mayıs 2012 01:11:13
   quote:

   Orijinalden alıntı: Ehlisafa


   Alıntıları Göster


   Evet dediğiniz gibi 5210g de 2 mbit 2.1 mbit gibi bir hıza ulaşabildik en fazla

   yani 7510un güzelliği ortaya çıkıyor gibi biraz

   ben bu kadar beklemiyordum 7510'u. olsun olsun max 4-5 mb sn bekliyordum.

   keşke bide 2.4 ghz versiyonunu yapsalar şu cihazın çok iyi olucakta bakalım belki yaparlar.

   bu arada fiyatlarıda baya düşmeye başladı 7510 un.


  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   05 Mayıs 2012 22:52:14
   Utkan ve Ehlisafa, 7510'larla ağ kurulumu projemdeki en büyük danışmanlarım, teknik destekçilerim.. Network işlerinden bu kadar uzak birisi olarak buraya kadar gelmişsem sayenizde oldu, bu nedenle sizlere çok çok teşekkür ederim.. Walla sayenizde bu konularda sıkıntı yaşayan birilerine destek sunabilecek seviyeye geldim sizin elinize su dökemeyecek olsam da.. Yaparak öğrenmek gerçekten de çok etkili oluyor.. Bunları kırk yıl anlatsalar bana bu kadar anlayamaz, olayı çözemezdim sanırım..

   Her ne kadar kurulum henüz oda içerisinde olsa da performans konusundaki olumlu düşünceleriniz beni çok mutlu etti.. Sonuçta ağ kurulumu bu altyapı üzerinden olacak ve AP'leri çatılara yerleştirdiğimde de çok fazla bir kaybım olacağını zannetmiyorum. En az aynı sonucu alacağımdan bile umutluyum.. Hatta kimbilir, gigabit switch'i de devreye soktuğumda çok daha iyi bir hız elde edeceğim belki de..

   Bu arada bugün ihtiyaç duyacağım kablonun uzunluğunu hesaplamak üzere bir cebimde metre, öteki cebimde iple son bir keşif için çatılara çıktım. Her iki tarafta da cihazlarının birbirini çok daha iyi gördüğü noktaları keşfettim! Cihazların birbirini daha iyi görecek olması bir yana her iki tarafta da kullanmam gereken kabloların mesafesi ciddi anlamda kısaldı! Hal böyle olunca da tadından yenmez oldu.. Görünen o ki AP ile pasif POE'ler arasındaki mesafe her iki taraf için de maksimum 20 metre olacak.. Cihazla birlikte gelen pasif POE'lerin 60 metreye kadar desteği olduğu dikkate alındığında kablo uzunluğunu bu miktarın üçte birine düşürmüş olmam sanırım daha iyi bir performans almama katkıda bulunacaktır.. AP'nin bağlı olduğu pasif POE ile modem, daha doğrusu switch arasında 4-5 metre, Client'in bağlı olduğu POE ile router arasında da 8-10 metre kadar kablo olacak. Ama sanırım POE'ler ile cihazlar arasındaki mesafenin ne olduğu daha önemli ve POE'leri cihazlara ne kadar yaklaştırabilirsem o kadar makbul.. Doğru öğrenmiş miyim ustalarımdan?.. ;)

   Ne olur ne olmaz yaklaşımıyla hesapladığım uzunluktan 5-10 metre fazla olacak şekilde HCS marka CAT6 kabloların siparişini ilk fırsatta veriyorum.. Tabi Utkan'ın önerdiği gigabit switch'i de.. ;) Daha önce hiç bağlamamış olmama rağmen bir tane de RJ45 pensesi alıp onu da kendim yapacağım.. Bilmiyorum kablolar nasıl sıralanır, nasıl bağlanır falan ama buraya kadarını yapınca kendime güven geldi, bir şekilde öğrenirim dedim.. Sanırım olayı hem kendi başıma çözmem, hem de mümkün olan en iyi koşullara sahip bir ağ bağlantısı kurmam konusunda hırs yaptım.. ;) Bu arada yeri gelmişken RJ45 jackleri standart mıdır, yani hangisini kullanırsak kullanalım fark yapmaz mı yoksa onda da dikkat edilmesinde fayda olan hususlar var mıdır? Varsa önerilerinizi alabilir miyim?.. Bu kadar kastırdık, durum neyi gerektiriyorsa esirgemedik, RJ45'leri de dikkate alalım eğer alınması gerekiyorsa..

   Utkan neden cihazın bir de 2.4 GHz'ini yapsalar keşke diyorsun? 2.4 Ghz olmasının avantajı ya da 5 Ghz'de çalışmasının sakıncası nedir ki? Sinyal kirliliğinden etkilenmemesi için 5 Ghz olmasının çok daha iyi olduğunu duymuştum ben, bu yanlış bir bilgi mi?.. Bu duyumla birlikte ben bir sürü kafe, bar, işyerinin bulunduğu bir muhit de olduğumdan fazlaca wireless sinyali kirliliği olabileceğini düşünüp bu kirlilikten sıyrılmak için cihazın 5 Ghz olmasını önemsemiştim. Bir de 2.4 Ghz cihazların wireless g, yani maksimum 54 Mbps çalışan cihazlar olduğunu, wireless n olması için ise 5 Ghz olması gerektiğini sanıyordum.. Doğru mudur yanlış mıdır bilmiyorum..

   Dediğin gibi 7510'un fiyatları düşmeye başladı.. Ben yakalamış olduğum bir %10'luk indirim fırsatıyla 190 TL'ye almıştım tanesini.. Ağ kurulumu projesi içinde olup da cihaz arayışında olanlar bu başlığa rastlarsa bilgi olsun diye yazıyorum.. Bence fiyat / performans açısından bakılınca en iyi seçeneklerden birisi 7510N gibi görünüyor..

   Çatılardaki deneyimlerimle yazmaya devam edeceğim başlığa, düşüp gebermezsem tabi.. ;) Görüşmek üzere..


   _____________________________

  • Binbaşı
   1160 Mesaj
   05 Mayıs 2012 23:52:08
   genelde b standartı kullanılır kablonun iki ucunuda aynı yapıcaksın kolay gelsin


   _____________________________

  • Yarbay
   5774 Mesaj
   06 Mayıs 2012 13:01:49
   slm.
   öncelikle rica ederim. bu kadar övgüye gerek yok. şımarmayalım :)

   5ghz bandgenişliği ve hız konusunda herzaman daha iyidir. lakin kullanım alanı kısıtlı. malum 5 ghz alıcılar yaygın diil henüz. genel net dağıtımları için felan 2.4ghz
   çok daha uygun oluyor durum böyle olunca.
   ayrıca 2.4ghz de n çalışır. 300mbps e kadar çalışan cihazlar mevcut piyasada.

   penseyi aldıysan bu iş bitti demektir :) artık çatı çatı cihaz cihaz gezersin. wifi kanserine hoşgeldin

   rj45 lere çok takılma neyi kolay buldun onu çak gitsin. zaten marka olayı felan pek yok bu sektörde ha var ama onlarada ulaşmak baya bi zor.

   poe olayı aynen düşündüğün gibi 1. öncelik poe ile 7510 arasında olmalı. çünkü burda cihaz için gerekli güçte kablo üzerinden gidecek. bu güçteki
   gerlim düşümleri sıkıntılar yaratır. poe den sonra geriye doğru data olarak cat-6 ile 100-130 metre çok rahat ve ahım şahım hız kaybı olmadan geçilir.

   kablo rengine gelince @pvp_headshot arkadaşımız resimi vermiş. ek bilgi vereyim jakın tırnakları aşağıya gelecek şekilde her iki taraftata
   568b standardı yani tırnak aşağıda soldan sağa "turuncubeyaz --- turuncu --- yeşilbeyaz --- mavi --- mavibeyaz --- yeşil --- kahverengibeyaz --- kahverengi"

   görüşmek üzere.  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   06 Mayıs 2012 18:03:25
   quote:

   Orijinalden alıntı: pvp_headshot

   genelde b standartı kullanılır kablonun iki ucunuda aynı yapıcaksın kolay gelsin

   Bilgilendirme için teşekkürler pvp_headshot, b standardını uygulayarak bağlayacağım.. Bu arada bir mesajında bu cihazların (TP Link 7510N) topraklamasının mutlaka yapılması gerektiğinden bahsediyordun, ben de saba sormuştum topraklamasını nasıl yapabiliriz diye ama yanıt alamadım..


   _____________________________

  • Binbaşı
   1160 Mesaj
   06 Mayıs 2012 19:28:55
   quote:

   Orijinalden alıntı: ozgur77


   Alıntıları Göster


   Bilgilendirme için teşekkürler pvp_headshot, b standardını uygulayarak bağlayacağım.. Bu arada bir mesajında bu cihazların (TP Link 7510N) topraklamasının mutlaka yapılması gerektiğinden bahsediyordun, ben de saba sormuştum topraklamasını nasıl yapabiliriz diye ama yanıt alamadım..

   bende bir yerde görmüştüm gigabit kabloların jacklara genelde metal oluyor..Cat 6 kablonun etrafındakı jelatini jackın metal kısmına takıyorsun ve gigibit ve topraklama oluyor diye okumuştum..hatta bazı test cihazlarında g diye topraklama test edilebiliyor.ama yararı varmı yokmu hiç deneyemedim..malum 100 megabiti bile göremiyoruz...


   _____________________________

  • Binbaşı
   1847 Mesaj
   06 Mayıs 2012 21:35:33
   quote:

   Orijinalden alıntı: utkanizmit

   slm.
   öncelikle rica ederim. bu kadar övgüye gerek yok. şımarmayalım :)

   5ghz bandgenişliği ve hız konusunda herzaman daha iyidir. lakin kullanım alanı kısıtlı. malum 5 ghz alıcılar yaygın diil henüz. genel net dağıtımları için felan 2.4ghz
   çok daha uygun oluyor durum böyle olunca.
   ayrıca 2.4ghz de n çalışır. 300mbps e kadar çalışan cihazlar mevcut piyasada.

   penseyi aldıysan bu iş bitti demektir :) artık çatı çatı cihaz cihaz gezersin. wifi kanserine hoşgeldin

   rj45 lere çok takılma neyi kolay buldun onu çak gitsin. zaten marka olayı felan pek yok bu sektörde ha var ama onlarada ulaşmak baya bi zor.

   poe olayı aynen düşündüğün gibi 1. öncelik poe ile 7510 arasında olmalı. çünkü burda cihaz için gerekli güçte kablo üzerinden gidecek. bu güçteki
   gerlim düşümleri sıkıntılar yaratır. poe den sonra geriye doğru data olarak cat-6 ile 100-130 metre çok rahat ve ahım şahım hız kaybı olmadan geçilir.

   kablo rengine gelince @pvp_headshot arkadaşımız resimi vermiş. ek bilgi vereyim jakın tırnakları aşağıya gelecek şekilde her iki taraftata
   568b standardı yani tırnak aşağıda soldan sağa "turuncubeyaz --- turuncu --- yeşilbeyaz --- mavi --- mavibeyaz --- yeşil --- kahverengibeyaz --- kahverengi"

   görüşmek üzere.


   2.4 Ghz çalışan cihazları neden tercih ettiğini anladım Utkan.. Fakat benim cihazlar karşılıklı olarak point to point çalışacağından 5 Ghz'de çalışmasının sakıncası yok sanırım.. Hatta birçok alıcının görmemesi benim için bir avantaj sayılır, çünkü ağ adını bile gizlemeyi düşünüyorum gizlilik ve güvenlik için..

   Bu arada 100 metre mesafedeki kuruluma geçmeden önce son bir soru sormak istiyorum, çünkü kurulum esnasında faydası olacak.. Cihazlar her ne kadar birebir görse de birbirini aralarında biraz yükseklik farkı var.. Client olarak kullanılacak olan AP olarak kullanılacaktan 7-8 kadar yüksekte kalacak. Cihazlardan birisinde ya da her ikisinde de bakı durumunu göz kararı ayarlayayım mı? Yani hassa ayarı yaparken birbirine bakacak şekilde birisini hafif yukarı diğerini hafif aşağı bakacak şekilde sabitlemem daha mı iyi olur dersiniz? Ayrıca AP'yi kurduktan sonra Clien'in sinyani en iyi yakaladığı pozisyonu nasıl anlayabilirim? Cihazın arkasındaki ışıklar dışında, daha hassas bir ayar yapmamı sağlayacak arayüzünde falan bana bu konuda yardımcı olacak bir aracı var mıdır? Malum, cihazları kurdum mu uzun süre öylece kalacak.. En iyi pozisyonda ayarlayıp öyle inmek isterim çatılardan.. Görüşmek üzere..


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   830 Mesaj
   06 Mayıs 2012 23:38:15
   quote:

   Orijinalden alıntı: ozgur77


   Alıntıları Göster


   2.4 Ghz çalışan cihazları neden tercih ettiğini anladım Utkan.. Fakat benim cihazlar karşılıklı olarak point to point çalışacağından 5 Ghz'de çalışmasının sakıncası yok sanırım.. Hatta birçok alıcının görmemesi benim için bir avantaj sayılır, çünkü ağ adını bile gizlemeyi düşünüyorum gizlilik ve güvenlik için..

   Bu arada 100 metre mesafedeki kuruluma geçmeden önce son bir soru sormak istiyorum, çünkü kurulum esnasında faydası olacak.. Cihazlar her ne kadar birebir görse de birbirini aralarında biraz yükseklik farkı var.. Client olarak kullanılacak olan AP olarak kullanılacaktan 7-8 kadar yüksekte kalacak. Cihazlardan birisinde ya da her ikisinde de bakı durumunu göz kararı ayarlayayım mı? Yani hassa ayarı yaparken birbirine bakacak şekilde birisini hafif yukarı diğerini hafif aşağı bakacak şekilde sabitlemem daha mı iyi olur dersiniz? Ayrıca AP'yi kurduktan sonra Clien'in sinyani en iyi yakaladığı pozisyonu nasıl anlayabilirim? Cihazın arkasındaki ışıklar dışında, daha hassas bir ayar yapmamı sağlayacak arayüzünde falan bana bu konuda yardımcı olacak bir aracı var mıdır? Malum, cihazları kurdum mu uzun süre öylece kalacak.. En iyi pozisyonda ayarlayıp öyle inmek isterim çatılardan.. Görüşmek üzere..   Bir arkadaşınız veya yakınınız buradan yardımcı olacak.

   30 db ye yaklaştıkça sinyal de %100 e yaklaşacak.

   ben telefon yardımıyla en iyi pozisyonda karar kılmıştım.

   Ayrıca olmadı Biraz cihazı eğersin bununda durumunu yine bu ekrandan görebilirsin.

   ama çok eğme en fazla 6-7 derece kafi gelecektir bu mesafe aralığında


   _____________________________

   Korkmayın. İlla Korkacaksanız Allah'tan (cc) korkun.
Sayfa: [1] 2   sonraki >     >>
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Network ve Güvenlik >> Network >> İki Adet TP-Link 7510N İle Kablosuz Ağ Kurulumu
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.