Şimdi Ara

ariza lambasi. & katalizor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
8.303
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    2009 model mazda 3 aracim var aracim ariza lambasi yakiyor bilgisayara baglayip ariza hafizasini okudugumuzda katalizor donusum orani dusuk bank 1 diye bi aciklama cikiyor hafizayi silip araci benzinle kullandiktan 70 km sonra lamba yine yandi ayni ariza ibaresi ile. bakan usta katalizor degismesi lazim dedi ama aracin yakiti performansi son derece iyi sadece bazen gaza fazla basinca iceri garip bi yanik kokusu geliyo. katalizor tikanmis olabilirmi oyle olsa cekisle ilgili sorun yasamam gerekmeiydi. memlekette tanidik bi usta egzozda tikanma olabilir dedi konu ile ilgili fikir verebilecek olan varmi? ayrica ankarada onerebileceginiz bi usta ve egzozcu varmi yetkili servis harici simdiden hepinize tesekkur ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi syhmslgc -- 25 Mart 2012; 19:27:35 >

• Aracınız kaç binde?
    Devamlı kullandığınız yol katalizörün içindeki seramik yapıya zarar verecek nitelikte mi?
    Dururken gaza bastığınızda katallizör kısmından şıkırtı benzeri bir ses geliyor mu?

Önce bu hususlara dikkat edin. Belirtiler yoksa deponuzdaki yakıtı bitirip akaryakıt istasyonunuzu değiştirin.

Bir kaç hafta önce benim de başıma geldi. Depodaki yakıtı bitirip başka istasyondan alınca durum düzeldi. Eğer durum sizde de bu şekilde düzelmezse ustanız haklıdır. 1000 liradan fazla da maliyeti olur size.
  • surekli kullandigim yol zarar verecek bi yol degil
    arac 70 binde
    gaza basinca herhangi bi ses sikirti yok
    aracin cekisi hizlanmasi vs de cok iyi
    yakiti sehirici 7,3 lt ortalamasi var yani yanan lamba disinda anormal hic bi durum yok aracta iyi bi egzozcu anlarmi yada bi cozum bulabilirmi
  • lambda sensöründe sorun vardır

katalizor de sizin aracınızda iki tane oldugundan birincisi büyük ihtimalle arıza yapmıs bunu degerler düsük diyerek okuyor

usta katalizörü degisse bile fark etmeyecek 15 gün güzel sonra aynı arızayı verecek

önce sensörü kontrol ettirin ayrıca

katalizör seramiklerinde kırılma veye baska bisey olsa arac cekisten %100 yüz düser

iyi aksamlar
  • acikcasi bende sensorden suphelendim ama ariza kaydinda sensorle ilgili hata yok gibi katalizorle ilgili tek anormal durum bazen gaza fazla basinca iceri kisa sureli hafif bi elektronik kart kokusu geliyor. sensoru kontrol ettirebilecegimiz ankarada bir yer onerebilirmisiniz servis disinda
  • Ostim'de Bosch Servisi URAZ A.Ş var, Tel 354 0605. Orada Necdet Bey ve Hakan Usta var ve çok yardımcıdırlar. Özellikle Hakan Usta lambda değerlerini yorumlamayı iyi bilir.
    Ben arabalarımı Volvo servisine götürdüğüm halde, çoğunlukla Uraz'dan yardım ve hizmet alıyorum ve memnunum.
  • ilgilenip cevap yazan herkese tesekkur ediyorum hafta sonu bi sensorlere baktiralim lambda sensorunu serviste sordurdum 400 tl civari fiyat verdi biz bu sensoru daha ucuza bulabilirmiyiz bosch oksijen sensorlari bu araclara uyuyormudur bu konuda bilgisi olan varmi
  • Yakıt-hava oranını tam ayarlayamadığı için öyle bir hata veriyor.

Yapmanız gereken lamda(oksijen) sondasını kontrol ettirmeniz ve yakıt-hava ile alakalı yerleri yani hava filtresi, yakıt filtresi gibi şeyleri değiştirmeniz.

Not: Katalizör tıkalı olsa aracın performansında azalma olur arkadaşda performansda azalma yok diyor.
  • Sensör ucunda kirlilik, katman varsa sirke ile temizleniyor. Ama hangi oranda bilmiyorum. Ama sensör komple arızalı ise bu fayda etmez. Ayrıca koku var demişsiniz. Aracı servise gösterdiniz mi ?
    Yanık kokusu önemli olabilir. Ayrıca mazda ile irtibata geçin önemserler böyle bir durumu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sadece Sürücü -- 27 Mart 2012; 19:27:37 >
  • araci yetkili servise bakim zamani goturdugumde o kokunun normal oldugunu katalizor kokusu oldugunu soylemisti zaten oyle asiri ve uzun sureli bi koku degil fark etmek icin ozel bi caba gerekiyor o zamanlar ariza lambasi vs yoktu simdi lamba da yaniyorya iyice gozume carpiyor hafta sonu bi sensorune baktirtalim
  • sensörden değil. bendeki ışık da 2 yıldır yanıyor. sensörü 1 sene önce bosch ile değiştirdim ama arıza ışığı yine yandı! tıpkı sendeki gibi bende de hiç bir çekiş hızlanma vs sorunu yok. gaz verdiğimde şıkırtı vs yok. yakıt tüketiminde de sorun yok.. hatta MAF sensörü (mass air flow) denilen hava akış sensörünü bile kontak spreyi ile temizlemiştim ondan olabilir diye.. ama ısrarla her seferinde tekrar yanıyor.. araç kia rio 93.000 km
  • quote:

Orijinalden alıntı: pelstina

sensörden değil. bendeki ışık da 2 yıldır yanıyor. sensörü 1 sene önce bosch ile değiştirdim ama arıza ışığı yine yandı! tıpkı sendeki gibi bende de hiç bir çekiş hızlanma vs sorunu yok. gaz verdiğimde şıkırtı vs yok. yakıt tüketiminde de sorun yok.. hatta MAF sensörü (mass air flow) denilen hava akış sensörünü bile kontak spreyi ile temizlemiştim ondan olabilir diye.. ama ısrarla her seferinde tekrar yanıyor.. araç kia rio 93.000 km

isik yaniyorsa vardir mutlaka bi sebebi performansina yakitina hic bi etkisi olmasada o lamba insani rahatsiz ediyor.
  • syhmslgc bey, uzun zaman geçmiş ama, aracınızdaki problemin kaynapğını tam olarak bulup, çözebildiniz mi?
  • baykus45 kullanıcısına yanıt
    Merhaba
    Araci yaklasik 3 sene önce sattım, satana kadarki süreçte de ne yazikki bir çöZüm bulamadim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.