Şimdi Ara

Bakım gerektirmeyen aküye su ilave edilir mi??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
19.391
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhaba. benim aracımda bakım gerektirmeyen akü var sanırım. en azından üzerinde öyle yazıyor
    fakat su seviyesi azalmış gibi. su eklesem mi acaba????

• nereden ekleyeceksiniz??o tip akülerde zaten klasik kapaklı sistem yoktur ki...kapaklı sistem bir akünüz varsa da bu kapalı bir sistem değildir zaten...

"bakım gerektirmeyen" lafının anlamı akünün ömrü boyunca sıvı eklemesi yapılmasına gerek olmadığıdır..ki bu tip akülerde akü bölüm kapakları yoktur..ama sizin akünüzde kapaklı sistem varsa(ki bu durumda bakım gerektirmeyen sınıfına girmez) eğer akünüzde sıvı seviyesi plakların altında ise saf su ile tamamlamanız gereklidir..ayrıca akü bome ölçümüde yaptırmanız gerekiyor..eğer akü sıvısı özelliğini kaybetmişse sıvı eklemesi de sorunu çözmez...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi türbülans -- 14 Mayıs 2007; 0:31:41 >
  • üzerinde bakım gerektirmeyen akü yazıyor ama kapağı normal açılıyor. Allah Allah
  • gerçekten bakım gerektirmeyenler yeni çıktı sayılır. hatta kapaksız olarak arakadaşın bahsettiği gibi çıktı.
    ama daha öncede bakaım gerektirmeyen akü ibaresi kullanıldı ve bunlara maalesef saf su eklemek gerekiyor zamanla. ve hatta kapaklarıda 6 tane olmak üzere üzerinde hazır bekliyor.
    öğretmenim sen suyu azaldıysa aküde çook eski değilse kurşunlar gözden kaybolacak sekilde su eklemelisin.
  • oneMoreaCupofCoffee ye katılıyorum. Şimdilerde kuru aküler de moda tavsiye ederim aynen cep telefonlarındaki gibi (büyüğü gibi düşünün) akma derdi falan yok ayrıca asitten de korursunuz arabanızı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ogretmen82

merhaba. benim aracımda bakım gerektirmeyen akü var sanırım. en azından üzerinde öyle yazıyor

Mağlesef bu dava konusu olacak bir gerçek. Akünün üzerinde bakımsız akü diye yazıyor. Fakat aynı akünün üzerine konan bir indikatörde renkler ile şarjlı, şarjsız ve elektrolit eksik diye gösteriyor. Eğer bir akü bakımsız ise elektrolit seviyesi eksik diye bir uyarı olmamalı. Tüketici vatandaşlar da aküde yazan bu bakımsız ifadesine aldanarak akülerinin peritodik kontrollerini yapmıyorlar. Sonuçta şarj sisteminde bir anormallik yoksa akü 25. ayında ölüyor. Garantisi 24 aydır.

Siz siz olun aldığınız aküde elektrolit seviye eksikliği göstergesi ile ilgili bir açıklama varsa o akü BAKIMSIZ değildir.

• quote:

Orjinalden alıntı: ogretmen82

merhaba. benim aracımda bakım gerektirmeyen akü var sanırım. en azından üzerinde öyle yazıyor

merhaba ogretmen82 bendede bakım gerektırmeyen aku var bı bakım gunu akuye baktık suları eksılmıs elektırıkcı bunlara su ekleyelım dedı ve suyu ekledık ogunden berı calısıyo hata vb bı durum olmadı. yalnız uzerındekı yazıya bakarak aldanma bakımsız hıc bırsey olmuyo.
  • bende forumda biyerde aküye su ekledikten sonra tam şarzlı hale getirilmesi gerektiğini okumuştum geçenlerde.

malesef aküye suyu ekledikten çok sonra buldum bu yazıyı

gerçekten akünü şarzı bitti hemen suyu eklediğim akşam

demekki su ekleyince tam şarj oluncaya kadar beklemek yada aküyü şarza bağlatmak gerekiyomuş.
  • şarja bağlatma işi eğer çok su eksilmişse doğrudur .Çünkü su ekleyince akünün bomesi düşer yani daha seyreltik asit olur bu da voltajın düşmesine neden olmakta.Suyu tamamladıktan sonra araç ile yol yapmak lazımdır ki bomesi yükselsin.
    Genel olarak aklımızda tutmamız gereken şey şudur akü tam bitmisse veya şarj çok azalmış ise , arabanız çalışsa bile bir akücüye en yakın zamanda aküyü full şarj yaptırmalısınız.Yoksa aküyü kaybedersiniz.Cep telfonları gibi bitmesini bekleyemezsiniz , çünkü onlar kuru pil dir.Aküde ise sulu sistem mevcut olduğu için hep şarjı tam olmalıdır .Sizin akümlatörünüz eksik kalan miktarı tamamlayabilri ancak asla full şarj yapamaz .
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.