- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
F VE Q KLAVYE KARŞILAŞTIRMASI
Bu konudaki kullanıcılar:
 
646
Cevap
12
Favori
322304
Tıklama
Sayfa: <<     2 3 4 [6] 8 9 10 11      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


347 Mesaj
18 Kasım 2007; 19:29:21 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

teşekkürler
_____________________________

Katılım zamanı: 5 Haziran 2007


 
84 Mesaj
24 Kasım 2007; 22:47:58 

Emeğine sağlık.

Aslında her şey bi şekilde bertarafa edilmedimi bu ülkede. Mesela Köy Enstüyüleri. Bu ülke için güzel olan ne varsa bir bir yok edilmedi mi? F klavye devede kulak kalıyo kanımcaa

Saygılar
_____________________________

www.astbilgisayar.com
Elektronikte Aradığınız Her Şey En Uygun Fiyata


3788 Mesaj
25 Kasım 2007; 0:33:54 

Bilgisayara F klavye ile başlayanlardanım eskiden çok daha yaygındı F klavyeler ama zamanla yok oldular, Şahsen ikinci klavyem Q ya geçince çok rahatlamıştım, Dos da F klavye ayarı yapmak bir işkenceydi, Oyunların hiç birinde F klavye olmazdı. Eskiden klavye standardıda böyle değildi, doğru model F klavyeyi ayarlamak için demene yanılma yapardım, config.sys ve autoexec.bat a satırlar yazardım doğru klavye olsun diye, ömür törpüsüydü, özellikle de bilgisayardan az anlıyorduk ozamanlar. Evet Q klavye türkçeye yönelik değil ama, başkasının teknolojisini kullanırken durumun bu hale gelmesi normal. İlk bilgisayarımın Klavyesi F klavyeyi de daha 15 gün önce çöpe attım. İnsanın içi burkuluyor tabi biraz ama Kablosu PS2 bile değildi...


3274 Mesaj
25 Kasım 2007; 1:56:59 

denedim f i
olmuyor, napayım
sonsuza kadar q kullanacağım sanırım
_____________________________

Nikon D90 - 18-105mm VR - MacBook Pro Retina 15"
Ibanez SA120EX


 
230 Mesaj
27 Kasım 2007; 18:22:59 

F klavyeye geçeli 1 ay oluyor henüz. sınavlar nedeniyle çok az kullanabilmiş olmama rağmen q klavye kadar hızlı yazabiliyorum şimdiden, belki de daha hızlı.

3-4 parmak kullananlar için çok farketmeyebilir belki ama
10 parmak yazmak f klavyede çok çok çok daha rahat kolay ve hızlı!


2022 Mesaj
28 Kasım 2007; 23:24:40 

Bunu Deniyeceğim
_____________________________55 Mesaj
9 Aralık 2007; 5:27:50 

Herkese Selamlar

Direk konuya geçicek olursak F klavyenin yaygınlaşmamasının en büyük nedeni sadece klavyemizin türkçe olması yani kullandığımız yazılımlar donanımlar oyunlar maalesef genellikle ingilizce ve en önemlisi Q klavye uyumlu olması herhalde bu yazıyı okuduktan sonra epey bi merak ettikten sonra windowstan klavyeyi F klavye yaptım ve bi deneme yaptım selam yazdım aslında gerçekten alışmak çok kolay ve yazmakta q klavyeden çok daha rahat şimdi 6-7 yıllık bir pc kullanıcısı olarak Fklavye hiç kullanmadım ama merak ettim hep benim sağ el biraz sakat olduğundan klavyede yazı yazarken sadece sağ elin işaret parmağını kullanıyorum Bunun F klavyede nasıl bir olumsuzluğa neden olabiliceğini şu anda bilmiyorum ve 6-7 yıllık bir pc kullanıcısı olarak hala daha klavyeye bakarak yazı yazıyorum tuşları aramıyorum tabiki ama işte bakıyorum bakmadığım zamanlarda oluyor ancak Q klavyede hata yapma oranı daha yüksek çünkü türkçe kelimlerin bazıalrını yazmak aslında çok zahmetli bazen türkçe harflerin birbirinden uzaklığından dolayı iki karaktere veya bi yanındakine basma ihtimali yüksek neyse F klavye bulunca hemen alıcam eğer çok fazla bir dezavantajım olmazsa F klavye olarak devam edeceğim ancak bu gibi şeylerin değişmesi için teknoloji geliştirmeli ve üretmeliyiz ancak bunlarda çok mümkün değil bazı nedenlerden dolayı bu konulara girmiyelim girersek çıkamayız sonuç olarak f klavye destekli yazılımlar yaparsak özellikle oyunlar bir nebze olsa bu konuya katkımız olur.


 
2356 Mesaj
18 Aralık 2007; 13:58:37 

Doğrudur ""Q klavyeyi pek çok "F" klavye kullanıcısından daha hızlı kullanyo olabilirsin ama emin ol "F" klavye kullansan şu ankinden daha hızlı olursun,"F" klavye özellikle Türkçe için tasarlanmıştır ve Türkçe en hızlı "F" klavye ile yazılabilir...
Lütfen Tıkla....
Lütfen Tıkla....
Lütfen Tıkla....
quote:

Orjinalden alıntı: teenage

Ben Q klavye kullanıyorum ve F klavye kullananlardan daha hızlı yazıyorum.Bunun insanın kişisel yeteneklerinden kaynaklanan bir sorun olduğunu düşünüyorum.Bırakın isteyen istediğini kullansın.Ben Q klavye ile hayatıma devam ediyorum.Klavye yapacağınıza daha faydalı bir şeyler yapınız. Mesela UÇAK,TANK, vs. gibi savunma araçları.Yada türk teknolojisini dahada arttırın.Daha kendimize ait bir araç motorumuz,%100 türk olan bir elektronik cihazımız bile yok.Yanılıyorsam aydınlatın lütfen. Teşekkürler.
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cosica -- 18 Aralık 2007; 13:59:06 >


358 Mesaj
18 Aralık 2007; 20:17:07 

ellerine sağlık güzel çalışma olmuş
_____________________________1315 Mesaj
3 Ocak 2008; 11:25:33 

gerçekten f klavye kullanabilmek isterdim ama su an q klavye ile o kadar hızlı yazıyorum ki sanmıyorum bundan hızlı yazabileyim...
_____________________________

Selçuk İnan, Şınaydırıynan...


255 Mesaj
8 Ocak 2008; 23:09:41 

F klavye Türkçe için geliştirilmiştir, Türkçeye uygun klavyedir; desteklenmeli, aranmalı, alınmalı ve kullanılmalıdır. Q klavye şirketlerin işine geliyor; Türk tüketicisi üreticilerin ve satıcıların oyununa gelmemeli, F klavye konusunda ısrarcı olmalıdır.
Saygılar
_____________________________

PASSAT 1.6 MPI 102 BG 2011 Trendline Refleks Gümüş


 
3836 Mesaj
14 Ocak 2008; 1:53:46 

Teşekkürler kardeş.

quote:

Orjinalden alıntı: Akinci

F KLAVYE

Tarihçe
F klavye düzeni 1943 yılından başlayarak yapılan çalışmaların sonucunda ve 20 Ekim 1955 tarihinde Türkçe yazmada çok daha kolaylık sağlamak için oluşturdu. (1)
Hürriyet gazetisinden Hüseyin Gönüllü'nün F klavyenin babası İhsan Yener'le yaptığı söyleşiyi aynen aktarıyorum. (2)
H.G.: -F klavye nasıl ortaya çıktı?
İ.Y.: -"1946'dan itibaren Türk dilinin özelliklerine uygun, standart bir klavye geliştirilmesi için resmi makamlara yazılar yazdım… 'Bilimsel bir klavye yapın, sizin yaptığınızı kabul edelim' dediler. Yabancı uzmanların da bulunduğu bir komisyon kuruldu. Türkçe'de kullanılmakta olan tüm kelimelerin istatistiğini TDK'nın kılavuzundan yararlanarak çıkardık. 29934 kelime içinde hangi harften kaçar adet bulunduğunu tespit ettikten sonra, parmakların fiziksel güçleri ve hareket özelliklerini de esas alarak harfleri yerleştirdik. Ellerin kullanım yüzdesini de hesaba katarak yaptığımız klavyede sol el yaklaşık yüzde 49, sağ el de yüzde 51 oranında kullanılacak şekilde harfler yerleştirilmiştir. türkçe'nin fonetik özelliğine uygunluk açısından sesli harfleri sol elde topladık… Gümrük kanunlarına 'bundan sonraki ithalat standart Türk klavyesine uygun olacak' diye bir madde kondu."
H.G: —Direnen olmadı mı? Maliyeti nasıl karşıladık?
İ.Y.: T-ürkiye'de o zaman 40 bin kadar yazı makinesi vardı. Biz, 40 bin yazı makinesini bırakalım dedik. Biz, geleceği kurtaralım dedik, tıpkı Atatürk'ün yaptığı gibi.
F Klavyenin Üstünlükleri
Türkçeye en uygun klavye olan F klavye (pek çoğunun dediği gibi Ef klâvye değil, harflerin Türkçe okunuş biçimine göre Fe klavye) uzun çalışmalardan sonra daktilolarda en kolay, en hızlı ve hatasız yazmak amacıyla üretilmişti.
Türkçe’de çok sık kullanılan seslerin karşılığı olan harflerin “F klavye”de kolay ulaşılabilecek yerlere yerleştirildiğini, Türkçe’deki harflerin kullanılma oranları, ünlü-ünsüz ses ilişkileri, hece ve söz yapısı, parmakların kuvvet, yetenek ve işleklikleri göz önünde bulundurularak üretilen ‘F klavye’ bu özellikleri bakımından Türkçe’ye uyduruk ‘Q klavye’den çok uygundur.
Türkçe sözlerde çok sık kullanılan seslerin karşılığı olan harfler bu klavyede en kolay ulaşılabilecek yerlere serpiştirilmişti. Yaklaşık 30.000 Türkçe sözün ölçü alındığı bir değerlendirmede a harfi 26.323, e harfi 16.308, k harfi 13–542, i harfi 13.384, m harfi 11.263, l harfi 10.496, t harfi 9–669, r harfi 8.698 kez geçmekteydi. (Bunlar Türkçede en çok kullanılan harflerdir). Bu oran göz önünde bulundurularak söz konusu harfler, F klavyede en uygun yerlere yerleştirilmişti.
Q klavyede ise en çok kullanılan harfler tabir caizse klavyenin en ücra köşelerine dağıtılmış durumdadır. Buna karşılık, Türkçede 30.000 sözde sadece 125 defa geçen ve en az kullanılan harf olan j harfi, Q klavyede en uygun yere konulmuştur. F klavyede bu harfin yerinde Türkçede en fazla kullanılan ünsüz olan k harfi bulunmaktadır. (3)
F klavye nasıl yararlar sağladı? Sorusuna İhsan Yener' şöyle cevap vermiştir:
"1955'ten itibaren uluslararası daktilografi ve steno yarışmaları başlamıştı. Hemen biz de başvurduk ve 1956'da dâhil olduk. Öğrencilerim bu şampiyonalarda 28 defa dünya birincisi oldular. Bu birinciliklerin 14'ünde dünya rekoru kırıldı. Hatta fransızlar itiraz etmişlerdi ilkinde, 'Türkler yarışma için özel olarak tertip edilmiş bir klavye kullanıyorlar' diye. 6 saat süren tartışmalardan sonra, fransızlar'a 'siz de yapın o halde özel bir klavye' dediler." (4)
2003 Dünya Bilgisayar ve Stenografi Şampiyonası’na “F klavye” ile katılan Türk yarışmacıları takım halinde dünya 2’ncisi olmuşlardır. (5)
Türkçede genel olarak sessiz harfler ve sesli harfler sözcük / tümce içinde hemen hemen eşit sayıda bulunduğu için, klavye bu harfleri her iki ele de eşit miktarda dağıtır. Bu iş bölümü sayesinde yorulmak nedir bilmeden saatlerce tıkır tıkır yazı yazılabilir. (6)
Her iki elimizin en çok çalışan 6 parmağı ile yazmış olduğumuz tuşlara denk gelen harfleri yüzde 45 oranında kullanmak varken, neden bizim için daha zor ve yavaş yazmayı sağlayan İngilizlerin Q klavyesini kullanalım? "Q klayveye alıştım, F klavyede zorlanıyorum" diyorsanız, denemesi bir kaç dolara! (Klavye fiyatı) Yabancı bir klavyeye ne kadar sürede alışmışsanız, kendi konuşma dilimize göre dizilmiş olan klavyeye onun yarısı kadar sürede alışabilirsiniz. (7)
Q KLAVYE

Q klavyenin tarihçesi
Dünyada Q klavye olarak bildiğimiz tuş dizilimi aslında daktilonun icat edildiği ilk günden beri değişmedi. Neden tuşların bu şekilde dizildiği konusunda da çeşitli rivayetler olmasına rağmen şimdilik en yaygın kabul gören hikâye şu: Yazı makinesinin mucidi olan Christopher Latham Sholes, 1867'de cihazın patentini alarak ilk çalışan örnekleri ortaya koyduğunda cihazın tasarımından kaynaklanan mekanik bir sorunla karşılaşır. İcat ettiği yazı makinesinin harfleri kâğıda basmak üzere kullandığı mekanik harf kolları, kapalı bir kutunun içinde yer almaktadır ve iki kol birden kâğıda doğru havalandığında içerde sıkışmaya neden olmaktadır. Sholes bu problemin çözümü için, kullanıcının yazım hızını yavaşlatmak üzere harflerin yerlerini alabildiğine karıştırarak en çok kullanılan harfleri elin en zor ulaşabileceği yerlere yerleştirmeyi uygun görür ve Q klavye adını verdiğimiz harf dizilimi ortaya çıkar.
Yani Q klavye 1873'te mühendisliğe aykırılık abidesi olarak tasarımlanmıştı. Daktiloların hızlı yazma nedeniyle sık sık bozulmasına çare olarak geliştirilmişti. Daktilo kullananları olabildiğince ağır yazmaya zorlamak için olmadık hilelere başvurulmuş, en çok kullanılan harfler klavyenin her sırasına dağıtılmış, (sağ elini kullanan insanları zayıf ellerini kullanmak zorunda bırakacak şekilde) harfler solda toplanmış.
Daha sonra bilgisayarlar çıkıp tuşların hızlı yazma nedeniyle bozulma sorunu ortadan kalktığında bile Q klavye yaygınlaştığından bu standart korunmuştur. (8)
Türkçede genel olarak sessiz harfler ve sesli harfler sözcük / tümce içinde hemen hemen eşit sayıda bulunduğu için, F klavye bu harfleri her iki ele de eşit miktarda dağıtır. Bu iş bölümü sayesinde yorulmak nedir bilmeden saatlerce tıkır tıkır yazı yazılabilir.
Q klavye yavaş yazmak için tasarlandığından bu avantajların hiçbirine sahip değildir. Bu yüzden el, Türkçe karakterlerde hem F klavye hızına yetişemez, hem de herhangi bir ele fazla yüklenme olduğu için çabuk yorulur.
Serce ve yüzük parmakları elimizin en "afonksiyonel" parmakları olmasına karşın Türkçede en fazla kullanılan harflerden biri olan " a " q klavye´ de sol serce parmağına denk gelir. Yine q klavye için; Türkçe´de en az kullanılan harflerden biri olan " j " elin en aktif parmağı olan sağ işaret parmağına denk gelmektedir.
Bunun gibi bin bir dezavantaj sayılabilir. Türkçede birçok sözcük q klavye için en pasif parmaklara dağılır. Bu yüzden q klavyede 10 parmak Türkçe karakter girmek deveye hendek atlatmaya benzer." (9)
Q klavye ingilizce için de uygun değildir.
Q klavyenin daha iyi alternatifleri olabileceğini düşünenler de olmamış değil. Örneğin Washington State Üniversitesinden Prof. Dr. August Dvorak, 1932 yılında İngilizce'de çok kullanılan harflerin klavyenin en kolay ulaşılabilir yeri olan orta sırasına toplandığı bir klavye dizilimi önerir. Dvorak'ın araştırmalarına göre, sekreterlerin parmakları gündelik yazı işleri sırasında Q klavyede 16 mil yol alırken Dvorak klavyesinde sadece 1 mil yol almaktadır.
Ancak daktilo ustalarının, Q klavyeye olan mevcut alışkanlıkları, üreticilerin itirazı ve piyasanın Q klavye tarafından çoktan istila edilmiş olması ve 40 milyon daktilonun değiştirilme maliyeti ortaya çıkınca Dvorak'ın klavyesi yayılamaz ve kaybolup gider. (10)
Yazar Emre Aköz şöyle diyor. “-Gençler bana mail atıyor: "16 yaşındayım, 6 yaşından beri Q kullanıyorum, çok da hızlı yazıyorum." Yanlış. Farkında değiller. Kesin veri var elimizde: F klavyeyi 10 parmak yazan bir Türk'le, Q klavyeyi 10 parmak yazan Amerikalılara aynı İngilizce metin veriliyor. Amerikalılar dakikada 32–35 kelime; Türk 72 kelime yazıyor!” (11)
F VE Q KLAVYELERE YÖNELİK ELEŞTİRİLER
— Q Klavye Evrenseldir.
Bu fikire yazar Yurtsan Atakan şu güzel cevabı veriyor:
Hıncal Uluç'un ''Q'' savunusunda kullandığı temel argümanlardan biri de aynı yanılgıya dayanıyor. Dünya ''Q'' klavye kullanıyor, diyor Sevgili Hıncal Uluç, o yüzden yurtdışına gittiğinizde deli danalar gibi ''F'' klavye arayıp bulamayacağınız, hâlbuki eğer ''Q'' klavye kullanıyor olsaydınız sürü sebil klavyeyi emrinize amade bulacağınız için ''F''yi atın, baştan ''Q'' kullanın.
Aynı mantıkla iyisi mi biz Türkçe’yi toptan başımızdan atalım. Öyle değil mi ya, yurtdışına çıktığımızda derdimizi anlatacak Türkçe bilen biri arayıp bulamayacağımıza -eğer İngilizce bilseydik sürü sebil kişiyle iletişim kurabileceğimize- göre Türkçe’yi atalım, resmi dil olarak baştan İngilizce’yi kabul edelim. (12)
Benim bu konuda eklemek istediğim bir husus şudur: F klavye kullananlar genellikle bakmadan yazabilirler. Bu durumda sadece windowsta klavyeyi f yapmak yeterli olur.
—F Klavye Kullanmak Bizi Küresel Dünyadan Uzaklaştırır
Bu gibi bazı gerekçeler ise çok gülünçtür. Japonlar, Çinliler, Kiril alfabesi kullananlar bugün sırf kendi alfabelerini kullandıkları içi dünyadan kopmakta mıdırlar? (13)
—F Klavye Özgüven, Q Klavye Teslimiyet Sembolüdür.
HP Türkiye Genel Müdürü Şahin Tulga, SAP Teknoloji Günleri 2003'te Amerika'da aldığı eğitim sürecinden bahsederek düşünme eyleminin daima anadilde yapıldığını, bunun yaratıcılık ve özgüveni tetikleyeceğini, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş F klavyenin de bu ana çıkış noktası nedeniyle özellikle kullanılması gerektiğini savunmuştur. (14)
—Bilgisayar Kullanımındaki Verimsizliğin En Büyük Etkeni İhsan Yener’e Göre Q Klavye
"Türk dilinin özelliklerine göre on parmakla-bakmadan klâvye kullanma yöntemi için çok verimli bir Standart Türk Klâvyesi 1955 yılından beri resmen varolduğu halde, İngiliz dili için 130 yıl önce (on parmak yönteminin bilinmediği çağlarda) belirlenen (ve Türkçe'deki binlerce sözcüğün yazılmasına olanak vermeyen) American Standard Code for Information Interchange (ASCII) klâvyeyi Dünya standardı zanneden ve buna eklenen, Türkçe'ye has 7 harfin, en kullanışsız yerlere bilinçsizce yerleştirilmesiyle oluşturulmuş klâvyeyi de Q Türkçe standardı olarak kabullenen kullanıcıların bu hususta bilinçsiz oluşları, bilgisayar kullanımındaki verimsizliğin en büyük etkeni olmaktadır." (15)
SONUÇ

Bu yazıyı ülkemiz bilgisayar kullanıcılarının zaman ve kaynak israfını önlemek amacıyla hazırladım. Verdiğim linklerde çok daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz
Bilimsel araştırmaların sonuçlarından anlaşıldığı gibi Q klavye ingilizcede dâhil hiçbir dil için faydalı değildir. Bir klavyenin işlevselliği kullanıcının dilinde en çok kullanılar harfleri parmakların en rahat ulaşabildikleri yere yerleştirilmiş olmasına bağlıdır. Her dile göre ayrı klavye tasarlanması daha doğaldır. Türkçe için en uygun klavye Fe klavyedir.
Q klavye ile hızlı yazdığını iddia edenler F ile daha hızlı ve daha az yorularak yazacaklardır. Eğer denemek isterlerse 2-3 hafta 10 parmak f klavye programı ile günde 15 dakika çalışsınlar.
Üretici firmalar, talep edildiğinde dil ayrıcalıklarını gözönüne alarak, istenen her türde klâvye ile donanım ve yazılımlar üretip satmaktadırlar; yeter ki ithalâtçı, yerli üretici ve kullanıcı, klâvye konusunda bilinçli olsun satıcı tarafından dayatılan Q klavye karşı çıksın ve kendi dilinin klâvyesini istesin. (16)
F klavye uyduruk Q Türkçe klavyesinden, Dvorak klavyesi de Q klavyeden kat kat hızlı ve zahmetsiz yazmaya yugundurlar. Bırakın türkçeyi, isterseniz ABDli olun F klavye ile daha hızlı ve kolay ingilizce yazabilirsiniz. Bu durumun bilimsel olarak açıklaması yukarıda anlatılmıştır.
1990 ların ortalarına değin de herkes F klavyeye alışmıştı. Macintoshlar da F klavye ile gelirdi. Ama PC piyasası F klavyenin önemini kavrayamadı. Yüzlerce dolarlık bilgisayarları satanlar F klavyeyinin önemini düşünmediler. Bugün bilgisayar kullanıcılarının büyük çoğunluğu Amerikanın bile bırakmak isteyipte bırakamadığı Q Klavye kullanıcısı. Vakit geç olmadan F klavyenin yaygınlaştırılmasın sağlamalıyız. Zararın neresinden dönülse kârdır. Kaybedilen zaman asla telafi edilemez.

Kaynaklar.
1 http://www.turkdilidergisi.com/96/ievren.htm
2 http://dosya.hurriyetim...rimiz/fklavyebabasi.asp
3 http://turkoloji.cu.edu.tr/DIL%20SORUNLARI/01.php
4 http://dosya.hurriyetim...rimiz/fklavyebabasi.asp
5 http://www.gelisimplatf...e_print.asp?akt_id=1493
6 http://www.turkdilidergisi.com/96/ievren.htm
6 http://www.yenisafak.co.../temmuz/05/bilisim.html
7 http://dosya.hurriyetim...arflerimiz/dhizlan2.asp
8 http://www.turkdilidergisi.com/96/ievren.htm
9 http://www.biltek.tubit...gori_id=19&soru_id=1304
10 http://dosya.hurriyetim...lerimiz/zbolukbasi2.asp
11 http://www.medyatava.ne...sp?yazar=yurtsan+atakan
12 http://www.yenisafak.co...4/nisan/27/bilisim.html
13 http://www.yenisafak.co...4/mayis/04/bilisim.html
14 http://www.kongar.org/m..._F_Klavye_Firtinasi.php
15 http://www.medyatava.ne...sp?yazar=yurtsan+atakan
16 http://www.turkdilidergisi.com/96/ievren.htm

Bu ingilizce için hazırlanmış dvorak klavyesi.

Ufaltılmış ön izleme resmi


Bu da F klavyemiz
 
3223 Mesaj
19 Ocak 2008; 12:07:08 

Normal bir PC kullanıcısı için Q klavye parmaklara işkencedir, hızlı yazyorsa hızlı işkence, yavaş yazıyorsa yavaş işkencedir.
Q klavye yaygındır, Fklavye kullanışlıdır. İşini bilen ve Türkçe yazan F kullanır.


8054 Mesaj
19 Ocak 2008; 16:53:48 

Q Klavyeye alışmışız bi kere istesekte bırakamayız
_____________________________

“Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu…”195 Mesaj
12 Şubat 2008; 9:44:13 


Teşekkürler anlatım ve yorum yapan herkeze. Şu an sadece Resmi dairelerde kaldı F klavye kullanımı ama, ben ve bizim gibi kullanıcılar evlerimizde de F klavye kullanıyoruz. Bence yeni öğrenenlere F klavye öğretmeliyiz ki, bundan sonraki kuşaklarda dilimiz ne hale geldi diye yeni topicler açmasın, ama kapitalizm in şansı ve imkanı çok görünüyor şimdilik.
_____________________________

Giordano Bruno
“Tanrı, iradesini hâkim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır. Yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hâkim kılmak için Tanrı’yı kullanırlar.”


 
79 Mesaj
2 Mart 2008; 16:38:07 

Öncelikle konuyu açan ve bizleri bilgilendiren herkese teşekkürler çok faydalı olmuş.
Ben de 10 yıllık bilgisayar kullanıcısıyım ve doğal olarak her genel insan gibi q klavyeye alıştırıldım ve q klavye kullanıyorum ama 10 yıldır hala yavaşım. Okul dolayısıyla programcılığa biraz çalışmam gerektiği için(C falan) 10 parmak yazı programları aratırken tesadüfen bu konuya rastgeldim ve şu andan itibaren F klavyeye geçmeyi düşünüyorum. Ben kendimce şöyle bi çözüm buldum ve arkadaşlara da bunu önereceğim:
30 ytl lik bir q klavye alacağınıza 15 ytl lik iki tane klavye alın biri q biri f olsun ve usb bağlantılı olsun. Genel bilgisayar kullanımında ve yazı yazmada f yi kullanırsınız, hiç olmadı illa ki q gerekirse q yu takar kullanırsınız veya isteyen f alır üstüne q harflerini yapıştırır veya q alır üstüne f harflerini yapıştırır. bence q alıştım f ye geçemem gibi bahaneler pek geçerli değil Misal ben birazdan f ye geçecem :)))
_____________________________

__//EEnnteerokinazz\\__


168 Mesaj
10 Mart 2008; 22:46:36 

f klavye türkçeye uyumluda oyunculara uyumlumu?
_____________________________717 Mesaj
11 Mart 2008; 10:54:28 

oyun oynarken sorunla karşılaşmayacağımı bilsem hemen bugun geçiş yaparım.küçükken vardı evde bi daktilo.babam dilekçe falan yazardı
bende kurcalaya kurcalaya baya hızlı yazıyordum onla.sonra malum pc ve q girdi hayatımıza.
eğer işiniz yazı yazmaksa düşünmeden gidin bi f klavye alın
_____________________________168 Mesaj
11 Mart 2008; 11:10:16 

geçen sene yıllık çıkarabilmek için kısa bir süre matbaada çalıştım imac power vardı matbaada klavyeside f idi ve 1-2 gün tek parmakla saatlerce tuşların yerini bulmakla geçti ama ardından alıştım gerçi ben q klavyede de 10 parmak yazıyorumki :/ benim için bir farklılık yok şahsen :)
_____________________________ 
248 Mesaj
11 Mart 2008; 14:18:36 


quote:

Orjinalden alıntı: kaûnî

F klavyeye geçeli 1 ay oluyor henüz. sınavlar nedeniyle çok az kullanabilmiş olmama rağmen q klavye kadar hızlı yazabiliyorum şimdiden, belki de daha hızlı.

3-4 parmak kullananlar için çok farketmeyebilir belki ama
10 parmak yazmak f klavyede çok çok çok daha rahat kolay ve hızlı!

evet haklısın
_____________________________685 Mesaj
27 Mart 2008; 14:21:16 

konuyu unutturmayalım diye msj attım.bende on parmak f klavye yazıyorum sizede tavsiye ederim gerçekten mükemmel bir klavye yazması öğrenmesi çok kolay
_____________________________


αму ℓєє ƒυη ¢ℓυρ
2 кιşιℓιк ƒυη ¢ℓυρ


 
23 Mesaj
27 Mart 2008; 23:46:07 


ciddi ciddi f klavye kullanasım geldi.... güzel çalısma olmus gercekten.emegüne saglık kardes...
_____________________________251 Mesaj
30 Mart 2008; 4:06:39 

Bende o kadar forumda durmama rağmen burayı yeni gördüm. İyi bir F Klavye kullanıcısı olarak (ama klavye Q klavye ) Malum ticaret lisesi mezunu olunca ve daktilo dersi olduğundan ve meslek muhasebede olunca F klavyeyi öğrendik. Hepiniz bilirsinizki mahkemelerdeki katip ve katipeler, noterlerdeki memurlar çok hızlı bakmadan 10 parmak daktilo veya klavye kullanırlar inanın onlar kadar veya daha hızlısı 10 parmak bakmadan hızlı yazarım, önemli olan devamlı F klavye kullanaraktan, ve klavyeye bakmadan 10 parmak yazmanızı geliştirebilirsiniz. İyi bir çalışma ve devamlı metinler yazaraktan. Bir bakmışsınız iyi bir 10 Parmak F Klavye kullanıcısı olup çıkı vermişşiniz.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Quake58 -- 30 Mart 2008; 4:09:01 >
_____________________________

Ömür bir gündür o gün belki de bu gündür


27 Mesaj
31 Mart 2008; 0:32:28 

YAŞASIN Fe KLAVYE
14 YILLIK DEVLET MEMURUYUM
YAZA YAZA KAÇ TANE KLAVYE ESKİTTİM HATIRLAMIYORUM
AMA NE PARMAKLARIMDA BİR ARIZA VAR NEDE BENDE
ŞU Q KLAVYEYE ALIŞAMADIM ARKADAŞ BİR TÜRLÜ ZORLAMI YANİ
İSTEMİYORUM
Q KLAVYEYE


214 Mesaj
31 Mart 2008; 0:47:35 

Evet; parmaklarına güvenen alsın klavyesini gelsin.

http://2addicted.com/letters

çok güzel bir oyun.

_____________________________ 
515 Mesaj
31 Mart 2008; 14:37:20 

hem f hem de q klavyede on parmak yazabilen birisi olarak şunu söyleyebilirim. türkçe nin harf dizilimine uygun olduğu için,f klavyede daha hızlı on parmak yazı yazabiliyorum.
_____________________________467 Mesaj
10 Nisan 2008; 18:12:17 

Tamam kesinlikle katılıyorum.karşılaştırma yazınız gerçekten pek çok yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırıyor ama Q kullanmak zorundayız.
Bu gün tüm internet kafelerde,üniversitelerde vb.. q klavye mevcut.F klavyeyi gördüğüm kadarıyla MEB'e bağlı okullar ve devlet kurumları kullanıyor.Hatta biz lisedeyken bilgisayar labaratuarındaki bilgisayarlarda klavye seçimini f den q ya getirip ezbere tuşlara bakmadan yazıyorduk daha hızlı oluyordu.

Ayrıca şöyle bir durum daha var:Mesela bir laptop alacaksanız F klavyeli laptopu nereden bulabilirsiniz?
Bulamazsınız demiyorum yanlış anlaşılmasın,ancak çok zor bulursunuz.

SAYGILAR...
_____________________________

Engineer styla...


2252 Mesaj
12 Nisan 2008; 17:11:03 

fe klavye ile 2007 nin Şubat ayının sonuda tanıştım , ilk başlarda çok zor yazıyordum , tanışma şeklim ise zabıt katipliği sınavına hazırlanmam dolaysıyla oldu. O aydan beri yani tam bir buçuk yıla yakın zamandan beri fe klavye kullanıyorum , kim ne derse desin q ile yazmak ayrı , f ile yazmak ayrı insanın alışıtığı klavye ona kolay geliyor ama f klavyeyi kullanmadan kimse q nun iyi olduğunu söylemesni , şuanda 3 dakida rahat 150 kelime felan yazıyorum illk başlarda yani fe ile ilk tanıştığım zamanlarda sinirden klavyeyi kırma derecesine kadar gelmiştim .

Kimse f klavyenin üstünlüğünü q ile kıyaslamasın .< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi black_sea_28 -- 12 Nisan 2008; 17:11:34 >
_____________________________77 Mesaj
19 Nisan 2008; 5:13:10 

Hayatımda hiç f klavye görmedim desem yeridir.
_____________________________2224 Mesaj
19 Nisan 2008; 16:18:43 

ilk bilgisayarım f klavyeydi sonraki bilgisayarın klavyesi q klavyeydi ve f klavye bulamadığımdan tek tek tuşları söküp f klavyeye çevirmiştim q klavyeyi hey gidi günler şimdi emperyalizme boyun eğdik q klavye kullanıyoruz
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
21 Nisan 2008; 17:53:27 

Teşekkürler çok güzel hazırlamışsın fakat bunları birçok insan bilmiyor başlangıçta ben Q klavyenin tüklere özgü oldugunu zannederdim ve yeni başlayan çoğu insanda öyle sanıyodur(sanmıştır) tahminimce. 1.5 yıldır işim gereği pc başındayım günde ortalama 10 saat pc başındayım ne hikmetse bi türlü 10 parmak yazamıyorum öyle zor yerlerdeki sesli harfler sol elim 6-7 parmak yazıyor ama sağ hala tek düze devamm Bu gidişle 1-2 gün sıkıntı çekip f klavyeye başlamayı bile düşünüyorum. Bilgilendirme için tekrar teşekkürler..

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
21 Nisan 2008; 21:58:57 

güzel paylaşım teşekkürler


108 Mesaj
4 Mayıs 2008; 0:00:31 

Arkadaşlar ben sayısalcı yapım var birisi bana daha iyi oldugunu kanıtladımı inanırım ve yanlışımdan dönerim F klavyenin iyi oldugunu biliyordum ama bu kadar kalitede bi yapısı oldugunu kesinlikle bilmiyordum ve bana daha önce kimse anlatmamıştı şimdi ortada bi çok kişi salla Q devam et diyor okudum nerdeyse tüm msj ları ama mantığa aykırı(Mantıga aykırı davranmak ruhsal Tıpta bi adı vardı bunun...) olan bir şey varsa ben neden kullanayım...

-- acıkcası suanda kendimden ve cahilligimden utanıyorum--

Bu Q klavyeye 70 milyon verdim microshoft naturel 4000 yarın yapışkan aramaya baslıcam ki ben klavyeme cok iyi davranırım yapışkan ne ki cevresine cay yakloastırmam....

Yarın tüm tuşlar degişmiş olcak gönül isterdiiki bu klavyeyenin F'i olsun ama...

Q'ya ölüm tüm bilgileri mail olarak insanlara göndericem bilgilensinler benim hatama düşmesinler...

http://www.sanalmarketi...3A16%2Csxmi%3A63&sxpg=1

Bu adreste 1-2 tane kaliteli apple model var ama windowsta calışırmı acıkcası bi fikrim yok< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ceyceytim -- 4 Mayıs 2008; 12:20:54 >
_____________________________

Timuçin AYDOĞDU


108 Mesaj
4 Mayıs 2008; 12:30:28 

Acaba bu konu sabitlenmez mi sonuçta yararlı bi konu ve genel olarak yalnış bilinen bi konu en azından yeni gelen üyeler bu konuyu gözden kacırmazlar hemde insanlar buldukları F klavyeleri buradan bilgilendirirler
_____________________________

Timuçin AYDOĞDU


 
284 Mesaj
4 Mayıs 2008; 17:04:14 

benim için çok önemli oyunlarda fe klavye naısl gta san andres fln baya oyun oytanrımda :D ona göre feye geçicem
_____________________________108 Mesaj
5 Mayıs 2008; 12:58:52 


quote:

Orjinalden alıntı: TÜRKNBR

benim için çok önemli oyunlarda fe klavye naısl gta san andres fln baya oyun oytanrımda :D ona göre feye geçicem

O Oyunun ayarları hiç degişmiyor mu ? degişiyorsa tuşları degiştir yeter...

Degişmiyorsa o kötü bırak gitsin
_____________________________

Timuçin AYDOĞDU


 
284 Mesaj
5 Mayıs 2008; 14:05:43 

saol sayenizde geçicem ama yazın çünkü oks var :D
_____________________________87 Mesaj
14 Mayıs 2008; 15:33:00 

İlk başlarda hangisine alıştıysak onla devam ediyoruz zamanında f ile başlasaydım şimdi f de iyi olurdum ama beynimiz alışmış q klavyeye f e geçmek sıfırdan başlayan birinden daha fazla yorar bizi
_____________________________2252 Mesaj
20 Mayıs 2008; 21:02:03 

Cumartesi günü olan Zabıt Katipliği sınavını 150 net kelime yazarak birincilikle kazandım, sınava f klavye ile girmiştim.


f klavyeyi yapanlardan allah razı olsun harika bir klavye.
_____________________________108 Mesaj
23 Mayıs 2008; 5:04:17 

Beyler şuanda F klavyeyle yazıyorum ve bakmıyorum... :) Yavaş ama oda zamanla hızlanır Q 10 yıldır kullanıyordum ama bakmadan zordu yukarda msjım var ne zaman gectigimi hesaplayın :) Biraz zor ama cok rahat klavyemi şimdi daha cok kullanıyorum klavye üzerindeki yapışkanlar bile fazla dayanamadı :) yeni yapıskan almam gerekiyor :) En güzel tarafı artık şifre kullanmıyorum kimse F bilmiyor :) yazana kadar delirip kacıyorlar :)

Q herkes yazar ;) Başkalarından ayrılın....

Slogan gibi oldu hey maşşallah :)< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ceyceytim -- 23 Mayıs 2008; 5:04:01 >
_____________________________

Timuçin AYDOĞDU


2252 Mesaj
23 Mayıs 2008; 10:12:57 


quote:

Orjinalden alıntı: ceyceytim

Beyler şuanda F klavyeyle yazıyorum ve bakmıyorum... :) Yavaş ama oda zamanla hızlanır Q 10 yıldır kullanıyordum ama bakmadan zordu yukarda msjım var ne zaman gectigimi hesaplayın :) Biraz zor ama cok rahat klavyemi şimdi daha cok kullanıyorum klavye üzerindeki yapışkanlar bile fazla dayanamadı :) yeni yapıskan almam gerekiyor :) En güzel tarafı artık şifre kullanmıyorum kimse F bilmiyor :) yazana kadar delirip kacıyorlar :)

Q herkes yazar ;) Başkalarından ayrılın....

Slogan gibi oldu hey maşşallah :)
hocam çok haklısınız :)

gayet te güzel açıklamalarda bulunmuşsunuz :)


Q klavyede herkes yazar önemli olan milletin yazmadığı klavye türü ile yazı yazmaktır :)

Ben bu durumda F diyorum,

Q yu kırıp atın çöpe :)
_____________________________108 Mesaj
23 Mayıs 2008; 16:19:57 


quote:

Orjinalden alıntı: black_sea_28


hocam çok haklısınız :)

gayet te güzel açıklamalarda bulunmuşsunuz :)


Q klavyede herkes yazar önemli olan milletin yazmadığı klavye türü ile yazı yazmaktır :)

Ben bu durumda F diyorum,

Q yu kırıp atın çöpe :)
En kolay farklılaşla yolu işte millet moding'e o kadar para bayılıyor :) F klavye 10 milyon :) Türkiyedeki birçok bilgisayar kullanıcısından farklılasıyosun işte....
Şimdi cevremde benim MS naturel 4000 alacak birini bulursam apple'ın F klavyesi var kaliteli olarak ona geçmek için fırsat kolluyorum :)
Ama oda siyah versionu yok o canımı sıkıyor ama deger olmassa tüm sistemi beyaza geçiririm :) Ben çok sevdim özellikle başkaları kullananaması olayını...
Q klavyeyide unutmamısım başka yerlerde sorun olmuyor ÖRN: İnt kafe yada baskasının bilgisayarı :) arkadaşım tırlattı zaten evde F onlarda Q yuh falan diyo artık :)
yakında oda baslıcak sanırım F'e :)
_____________________________

Timuçin AYDOĞDU


 
644 Mesaj
27 Mayıs 2008; 20:33:29 

offf ne komik konu olmuş. arkadaşlar hepiniz masaüstü kullanıyosunuz heralde. F klavyeli notebook nereden bulacaksınız peki? usb klavye mi gezdirceksiniz bi de notebook'un yanında?? Q klavye teslimiyetmiş F klavye özgüvenmiş. Yaa bırakın bunları da özgüveninizi arttırmak istiyosanız oturduğunuz yerden F klavye kullanmak yerine 2 dil öğrenin de program yazın ya da özgür yazılımlara destek olun. Yoksa klavyen F olmuş Ş olmuş pek farketmez. Milletin %90'ı F klavyeli "Windows" kullanıp teslimiyetten bahsediyo. Komiksiniz hakkaten.
_____________________________


>>>iPhone SE Kullanıcı Kulübü<<<


233 Mesaj
30 Mayıs 2008; 3:01:24 


quote:

Orjinalden alıntı: ceyceytim

Q herkes yazar ;) Başkalarından ayrılın....

Slogan gibi oldu hey maşşallah :)


abicim ozaman sen herkes gibi vapurla geçme mesela denizi yüzerek geç yada işine giderken aman ha otobüse binme koş böylece BAŞKALARIndan ayrılmış olursun hatta yarı çıplak falan dolaş apayrı olursun böle gereksiz polemikleri bırakın ya kim hangisinde rahat ediyosa yada işini görüyosa onda takılsın.resmen milliyetçilik olmş bu konu ya yok güüzel Türkçemin güzel klavyesi falan adi Q klavyeler falan şaşırmayın kendinizi yahuuu.

dipnot = post u Q ile yazdım çok mutluyum
_____________________________

~ Intel Core2Duo E6600 with ZALMAN FATAL1TY FS-C77 Cooler ~ 450 (200+250) GB Samsung Sata HDD ~ Asus P5N32E - SLI Plus ~ EVGA 8800 GTX 768 MB 384 Bit K.O ACS³ Edition ~ 4x1 GB Kingston DDR2 800 MHz ~ ASUS 22" VW222s ~ Pioneer VSX-D1011 Reciever ~ 40 cm JBL Active Subwoofer ~ Apple iPhone 8 GB Tr ~


108 Mesaj
31 Mayıs 2008; 3:08:13 

@mgeccem

Ya espiriyi bile anlamıyosunuz ya hll olsun...

Kimseye gec diye zorlayan yok mutluysan ne mutlu sana bende >F< kullanıyorum Q dan gectim... hani olurda gecmek isteyen olurda yardım edilir diye buraya bakıyorum...

Hem F ve Q karşılaştırması burası bilim F derken baskasının o kadar istatigi saçma sapan görmesi(Albert An. olsa tamam bi ihtimal) çok garip ama saygı duyarım...

bide msjların genelini okursanız espiri ve gerçekleri ayırt etmekte zorlanmassınız...

@ozansah

1. milletin bilincsizce Q klavye alması notbooklarda F lerin kaldırılmasına neden olmuştur.. eskiden oldugunu ben hatırlıyorum....

2. ortada bilinsel veriler ve kişisel deneyimler anlatılıryor..... teslimiyetten kasıt Q klavye alımından kaynaklı F klavyelerin ortadan kalkması olayı...

Not : Eğer lafın bana ise zaten V.B. Delphi Assabler ASP gibi bi cok bilgim var ... Bana bilimsel olmayan Hiçbir tavsiye vermeyin... Tabi lafın bana ise...

Kullandıgım dil agır olabilir... zaten agırına gidenler bu kısma kadar okuyacaklarını sanmam ama özür dilerim...

Apple USB kablolu F klavyeyi alacam ama para birikmedi gitti yaff< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ceyceytim -- 31 Mayıs 2008; 3:08:21 >
_____________________________

Timuçin AYDOĞDU


 
3223 Mesaj
18 Haziran 2008; 10:40:59 

Yazıda belirttim. Q klavyeye asıl teslim olan ABD'dir, istedikleri halde ingilizce için en uygun dizilime sahip Dvorak klavyesine geçemediler. Türkiye için vakit henüz erkendir. Q klavyenin evrenselliğini iddia edip teslim olanlar ise Amerikalılırdan daha acizdirler.
Ben dizüstü bilgisayar için klavyeye yapıştırıan teflon etiket kullanıyorum. Klavye alana kadar tavsiye ederim. İstenirse rahatça çıkartılabiliyor. Önceki dizüstümden söktüğüm etiketi şimdikinde de kullanıyorum.


33395 Mesaj
20 Haziran 2008; 4:25:44 

ama q dan f ye geçmek çok zor birşey
_____________________________2252 Mesaj
23 Haziran 2008; 20:30:04 

Benim casper marka leptobum var satın almadan önce müşteri hizmetlerine sordum bunun sizde f klavyeli olanı yok mu diye ?Malesef efendim diye cevap aldım.

Ve o şekilde bilgisayarı aldım, denetim masasına girdim klavye türünü f yaptım o şekilde kullanıyorum zaten on parmak yazanlar bilirler eğer on parmak yazıyorsanız beyin hangi tuşa hangi parmağın gideceğini yönlendiriyor, ve on parmak yazmak kadar çok harika bir iş yok herkese on parmak f klavye kullanmasını tavsiye ederim.

saygılar.