DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
F VE Q KLAVYE KARŞILAŞTIRMASI
646
Cevap
12
Favori
322.721
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa: <<< önceki 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 sonraki >>>
Giriş
Mesaj
  • Yüzbaşı
   347 Mesaj
   18 Kasım 2007 19:29:21
   teşekkürler


   _____________________________

   Katılım zamanı: 5 Haziran 2007
  • Çavuş
   84 Mesaj
   24 Kasım 2007 22:47:57
   Emeğine sağlık.

   Aslında her şey bi şekilde bertarafa edilmedimi bu ülkede. Mesela Köy Enstüyüleri. Bu ülke için güzel olan ne varsa bir bir yok edilmedi mi? F klavye devede kulak kalıyo kanımcaa

   Saygılar   _____________________________

   www.astbilgisayar.com
   Elektronikte Aradığınız Her Şey En Uygun Fiyata
  • Yarbay
   3788 Mesaj
   25 Kasım 2007 00:33:53
   Bilgisayara F klavye ile başlayanlardanım eskiden çok daha yaygındı F klavyeler ama zamanla yok oldular, Şahsen ikinci klavyem Q ya geçince çok rahatlamıştım, Dos da F klavye ayarı yapmak bir işkenceydi, Oyunların hiç birinde F klavye olmazdı. Eskiden klavye standardıda böyle değildi, doğru model F klavyeyi ayarlamak için demene yanılma yapardım, config.sys ve autoexec.bat a satırlar yazardım doğru klavye olsun diye, ömür törpüsüydü, özellikle de bilgisayardan az anlıyorduk ozamanlar. Evet Q klavye türkçeye yönelik değil ama, başkasının teknolojisini kullanırken durumun bu hale gelmesi normal. İlk bilgisayarımın Klavyesi F klavyeyi de daha 15 gün önce çöpe attım. İnsanın içi burkuluyor tabi biraz ama Kablosu PS2 bile değildi...


   _____________________________

  • Yarbay
   3274 Mesaj
   25 Kasım 2007 01:56:58
   denedim f i
   olmuyor, napayım
   sonsuza kadar q kullanacağım sanırım   _____________________________

   Nikon D90 - 18-105mm VR - MacBook Pro Retina 15"
   Ibanez SA120EX
  • Teğmen
   230 Mesaj
   27 Kasım 2007 18:22:58
   F klavyeye geçeli 1 ay oluyor henüz. sınavlar nedeniyle çok az kullanabilmiş olmama rağmen q klavye kadar hızlı yazabiliyorum şimdiden, belki de daha hızlı.

   3-4 parmak kullananlar için çok farketmeyebilir belki ama
   10 parmak yazmak f klavyede çok çok çok daha rahat kolay ve hızlı!


   _____________________________

  • Yarbay
   2065 Mesaj
   28 Kasım 2007 23:24:39
   Bunu Deniyeceğim


   _____________________________

  • Çavuş
   55 Mesaj
   09 Aralık 2007 05:27:50
   Herkese Selamlar

   Direk konuya geçicek olursak F klavyenin yaygınlaşmamasının en büyük nedeni sadece klavyemizin türkçe olması yani kullandığımız yazılımlar donanımlar oyunlar maalesef genellikle ingilizce ve en önemlisi Q klavye uyumlu olması herhalde bu yazıyı okuduktan sonra epey bi merak ettikten sonra windowstan klavyeyi F klavye yaptım ve bi deneme yaptım selam yazdım aslında gerçekten alışmak çok kolay ve yazmakta q klavyeden çok daha rahat şimdi 6-7 yıllık bir pc kullanıcısı olarak Fklavye hiç kullanmadım ama merak ettim hep benim sağ el biraz sakat olduğundan klavyede yazı yazarken sadece sağ elin işaret parmağını kullanıyorum Bunun F klavyede nasıl bir olumsuzluğa neden olabiliceğini şu anda bilmiyorum ve 6-7 yıllık bir pc kullanıcısı olarak hala daha klavyeye bakarak yazı yazıyorum tuşları aramıyorum tabiki ama işte bakıyorum bakmadığım zamanlarda oluyor ancak Q klavyede hata yapma oranı daha yüksek çünkü türkçe kelimlerin bazıalrını yazmak aslında çok zahmetli bazen türkçe harflerin birbirinden uzaklığından dolayı iki karaktere veya bi yanındakine basma ihtimali yüksek neyse F klavye bulunca hemen alıcam eğer çok fazla bir dezavantajım olmazsa F klavye olarak devam edeceğim ancak bu gibi şeylerin değişmesi için teknoloji geliştirmeli ve üretmeliyiz ancak bunlarda çok mümkün değil bazı nedenlerden dolayı bu konulara girmiyelim girersek çıkamayız sonuç olarak f klavye destekli yazılımlar yaparsak özellikle oyunlar bir nebze olsa bu konuya katkımız olur.


   _____________________________

  • Yarbay
   2418 Mesaj
   18 Aralık 2007 13:58:36
   Doğrudur ""Q klavyeyi pek çok "F" klavye kullanıcısından daha hızlı kullanyo olabilirsin ama emin ol "F" klavye kullansan şu ankinden daha hızlı olursun,"F" klavye özellikle Türkçe için tasarlanmıştır ve Türkçe en hızlı "F" klavye ile yazılabilir...
   Lütfen Tıkla....
   Lütfen Tıkla....
   Lütfen Tıkla....
   quote:

   Orjinalden alıntı: teenage

   Ben Q klavye kullanıyorum ve F klavye kullananlardan daha hızlı yazıyorum.Bunun insanın kişisel yeteneklerinden kaynaklanan bir sorun olduğunu düşünüyorum.Bırakın isteyen istediğini kullansın.Ben Q klavye ile hayatıma devam ediyorum.Klavye yapacağınıza daha faydalı bir şeyler yapınız. Mesela UÇAK,TANK, vs. gibi savunma araçları.Yada türk teknolojisini dahada arttırın.Daha kendimize ait bir araç motorumuz,%100 türk olan bir elektronik cihazımız bile yok.Yanılıyorsam aydınlatın lütfen. Teşekkürler.
   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cosica -- 18 Aralık 2007; 13:59:06 >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   358 Mesaj
   18 Aralık 2007 20:17:06
   ellerine sağlık güzel çalışma olmuş


   _____________________________

  • Binbaşı
   1315 Mesaj
   03 Ocak 2008 11:25:32
   gerçekten f klavye kullanabilmek isterdim ama su an q klavye ile o kadar hızlı yazıyorum ki sanmıyorum bundan hızlı yazabileyim...


   _____________________________

   Selçuk İnan, Şınaydırıynan...
  • Yüzbaşı
   256 Mesaj
   08 Ocak 2008 23:09:41
   F klavye Türkçe için geliştirilmiştir, Türkçeye uygun klavyedir; desteklenmeli, aranmalı, alınmalı ve kullanılmalıdır. Q klavye şirketlerin işine geliyor; Türk tüketicisi üreticilerin ve satıcıların oyununa gelmemeli, F klavye konusunda ısrarcı olmalıdır.
   Saygılar


   _____________________________

   PASSAT 1.6 MPI 102 BG 2011 Trendline Refleks Gümüş
  • Yarbay
   3836 Mesaj
   14 Ocak 2008 01:53:46
   Teşekkürler kardeş.

   quote:

   Orjinalden alıntı: Akinci

   F KLAVYE

   Tarihçe
   F klavye düzeni 1943 yılından başlayarak yapılan çalışmaların sonucunda ve 20 Ekim 1955 tarihinde Türkçe yazmada çok daha kolaylık sağlamak için oluşturdu. (1)
   Hürriyet gazetisinden Hüseyin Gönüllü'nün F klavyenin babası İhsan Yener'le yaptığı söyleşiyi aynen aktarıyorum. (2)
   H.G.: -F klavye nasıl ortaya çıktı?
   İ.Y.: -"1946'dan itibaren Türk dilinin özelliklerine uygun, standart bir klavye geliştirilmesi için resmi makamlara yazılar yazdım… 'Bilimsel bir klavye yapın, sizin yaptığınızı kabul edelim' dediler. Yabancı uzmanların da bulunduğu bir komisyon kuruldu. Türkçe'de kullanılmakta olan tüm kelimelerin istatistiğini TDK'nın kılavuzundan yararlanarak çıkardık. 29934 kelime içinde hangi harften kaçar adet bulunduğunu tespit ettikten sonra, parmakların fiziksel güçleri ve hareket özelliklerini de esas alarak harfleri yerleştirdik. Ellerin kullanım yüzdesini de hesaba katarak yaptığımız klavyede sol el yaklaşık yüzde 49, sağ el de yüzde 51 oranında kullanılacak şekilde harfler yerleştirilmiştir. türkçe'nin fonetik özelliğine uygunluk açısından sesli harfleri sol elde topladık… Gümrük kanunlarına 'bundan sonraki ithalat standart Türk klavyesine uygun olacak' diye bir madde kondu."
   H.G: —Direnen olmadı mı? Maliyeti nasıl karşıladık?
   İ.Y.: T-ürkiye'de o zaman 40 bin kadar yazı makinesi vardı. Biz, 40 bin yazı makinesini bırakalım dedik. Biz, geleceği kurtaralım dedik, tıpkı Atatürk'ün yaptığı gibi.
   F Klavyenin Üstünlükleri
   Türkçeye en uygun klavye olan F klavye (pek çoğunun dediği gibi Ef klâvye değil, harflerin Türkçe okunuş biçimine göre Fe klavye) uzun çalışmalardan sonra daktilolarda en kolay, en hızlı ve hatasız yazmak amacıyla üretilmişti.
   Türkçe’de çok sık kullanılan seslerin karşılığı olan harflerin “F klavye”de kolay ulaşılabilecek yerlere yerleştirildiğini, Türkçe’deki harflerin kullanılma oranları, ünlü-ünsüz ses ilişkileri, hece ve söz yapısı, parmakların kuvvet, yetenek ve işleklikleri göz önünde bulundurularak üretilen ‘F klavye’ bu özellikleri bakımından Türkçe’ye uyduruk ‘Q klavye’den çok uygundur.
   Türkçe sözlerde çok sık kullanılan seslerin karşılığı olan harfler bu klavyede en kolay ulaşılabilecek yerlere serpiştirilmişti. Yaklaşık 30.000 Türkçe sözün ölçü alındığı bir değerlendirmede a harfi 26.323, e harfi 16.308, k harfi 13–542, i harfi 13.384, m harfi 11.263, l harfi 10.496, t harfi 9–669, r harfi 8.698 kez geçmekteydi. (Bunlar Türkçede en çok kullanılan harflerdir). Bu oran göz önünde bulundurularak söz konusu harfler, F klavyede en uygun yerlere yerleştirilmişti.
   Q klavyede ise en çok kullanılan harfler tabir caizse klavyenin en ücra köşelerine dağıtılmış durumdadır. Buna karşılık, Türkçede 30.000 sözde sadece 125 defa geçen ve en az kullanılan harf olan j harfi, Q klavyede en uygun yere konulmuştur. F klavyede bu harfin yerinde Türkçede en fazla kullanılan ünsüz olan k harfi bulunmaktadır. (3)
   F klavye nasıl yararlar sağladı? Sorusuna İhsan Yener' şöyle cevap vermiştir:
   "1955'ten itibaren uluslararası daktilografi ve steno yarışmaları başlamıştı. Hemen biz de başvurduk ve 1956'da dâhil olduk. Öğrencilerim bu şampiyonalarda 28 defa dünya birincisi oldular. Bu birinciliklerin 14'ünde dünya rekoru kırıldı. Hatta fransızlar itiraz etmişlerdi ilkinde, 'Türkler yarışma için özel olarak tertip edilmiş bir klavye kullanıyorlar' diye. 6 saat süren tartışmalardan sonra, fransızlar'a 'siz de yapın o halde özel bir klavye' dediler." (4)
   2003 Dünya Bilgisayar ve Stenografi Şampiyonası’na “F klavye” ile katılan Türk yarışmacıları takım halinde dünya 2’ncisi olmuşlardır. (5)
   Türkçede genel olarak sessiz harfler ve sesli harfler sözcük / tümce içinde hemen hemen eşit sayıda bulunduğu için, klavye bu harfleri her iki ele de eşit miktarda dağıtır. Bu iş bölümü sayesinde yorulmak nedir bilmeden saatlerce tıkır tıkır yazı yazılabilir. (6)
   Her iki elimizin en çok çalışan 6 parmağı ile yazmış olduğumuz tuşlara denk gelen harfleri yüzde 45 oranında kullanmak varken, neden bizim için daha zor ve yavaş yazmayı sağlayan İngilizlerin Q klavyesini kullanalım? "Q klayveye alıştım, F klavyede zorlanıyorum" diyorsanız, denemesi bir kaç dolara! (Klavye fiyatı) Yabancı bir klavyeye ne kadar sürede alışmışsanız, kendi konuşma dilimize göre dizilmiş olan klavyeye onun yarısı kadar sürede alışabilirsiniz. (7)
   Q KLAVYE

   Q klavyenin tarihçesi
   Dünyada Q klavye olarak bildiğimiz tuş dizilimi aslında daktilonun icat edildiği ilk günden beri değişmedi. Neden tuşların bu şekilde dizildiği konusunda da çeşitli rivayetler olmasına rağmen şimdilik en yaygın kabul gören hikâye şu: Yazı makinesinin mucidi olan Christopher Latham Sholes, 1867'de cihazın patentini alarak ilk çalışan örnekleri ortaya koyduğunda cihazın tasarımından kaynaklanan mekanik bir sorunla karşılaşır. İcat ettiği yazı makinesinin harfleri kâğıda basmak üzere kullandığı mekanik harf kolları, kapalı bir kutunun içinde yer almaktadır ve iki kol birden kâğıda doğru havalandığında içerde sıkışmaya neden olmaktadır. Sholes bu problemin çözümü için, kullanıcının yazım hızını yavaşlatmak üzere harflerin yerlerini alabildiğine karıştırarak en çok kullanılan harfleri elin en zor ulaşabileceği yerlere yerleştirmeyi uygun görür ve Q klavye adını verdiğimiz harf dizilimi ortaya çıkar.
   Yani Q klavye 1873'te mühendisliğe aykırılık abidesi olarak tasarımlanmıştı. Daktiloların hızlı yazma nedeniyle sık sık bozulmasına çare olarak geliştirilmişti. Daktilo kullananları olabildiğince ağır yazmaya zorlamak için olmadık hilelere başvurulmuş, en çok kullanılan harfler klavyenin her sırasına dağıtılmış, (sağ elini kullanan insanları zayıf ellerini kullanmak zorunda bırakacak şekilde) harfler solda toplanmış.
   Daha sonra bilgisayarlar çıkıp tuşların hızlı yazma nedeniyle bozulma sorunu ortadan kalktığında bile Q klavye yaygınlaştığından bu standart korunmuştur. (8)
   Türkçede genel olarak sessiz harfler ve sesli harfler sözcük / tümce içinde hemen hemen eşit sayıda bulunduğu için, F klavye bu harfleri her iki ele de eşit miktarda dağıtır. Bu iş bölümü sayesinde yorulmak nedir bilmeden saatlerce tıkır tıkır yazı yazılabilir.
   Q klavye yavaş yazmak için tasarlandığından bu avantajların hiçbirine sahip değildir. Bu yüzden el, Türkçe karakterlerde hem F klavye hızına yetişemez, hem de herhangi bir ele fazla yüklenme olduğu için çabuk yorulur.
   Serce ve yüzük parmakları elimizin en "afonksiyonel" parmakları olmasına karşın Türkçede en fazla kullanılan harflerden biri olan " a " q klavye´ de sol serce parmağına denk gelir. Yine q klavye için; Türkçe´de en az kullanılan harflerden biri olan " j " elin en aktif parmağı olan sağ işaret parmağına denk gelmektedir.
   Bunun gibi bin bir dezavantaj sayılabilir. Türkçede birçok sözcük q klavye için en pasif parmaklara dağılır. Bu yüzden q klavyede 10 parmak Türkçe karakter girmek deveye hendek atlatmaya benzer." (9)
   Q klavye ingilizce için de uygun değildir.
   Q klavyenin daha iyi alternatifleri olabileceğini düşünenler de olmamış değil. Örneğin Washington State Üniversitesinden Prof. Dr. August Dvorak, 1932 yılında İngilizce'de çok kullanılan harflerin klavyenin en kolay ulaşılabilir yeri olan orta sırasına toplandığı bir klavye dizilimi önerir. Dvorak'ın araştırmalarına göre, sekreterlerin parmakları gündelik yazı işleri sırasında Q klavyede 16 mil yol alırken Dvorak klavyesinde sadece 1 mil yol almaktadır.
   Ancak daktilo ustalarının, Q klavyeye olan mevcut alışkanlıkları, üreticilerin itirazı ve piyasanın Q klavye tarafından çoktan istila edilmiş olması ve 40 milyon daktilonun değiştirilme maliyeti ortaya çıkınca Dvorak'ın klavyesi yayılamaz ve kaybolup gider. (10)
   Yazar Emre Aköz şöyle diyor. “-Gençler bana mail atıyor: "16 yaşındayım, 6 yaşından beri Q kullanıyorum, çok da hızlı yazıyorum." Yanlış. Farkında değiller. Kesin veri var elimizde: F klavyeyi 10 parmak yazan bir Türk'le, Q klavyeyi 10 parmak yazan Amerikalılara aynı İngilizce metin veriliyor. Amerikalılar dakikada 32–35 kelime; Türk 72 kelime yazıyor!” (11)
   F VE Q KLAVYELERE YÖNELİK ELEŞTİRİLER
   — Q Klavye Evrenseldir.
   Bu fikire yazar Yurtsan Atakan şu güzel cevabı veriyor:
   Hıncal Uluç'un ''Q'' savunusunda kullandığı temel argümanlardan biri de aynı yanılgıya dayanıyor. Dünya ''Q'' klavye kullanıyor, diyor Sevgili Hıncal Uluç, o yüzden yurtdışına gittiğinizde deli danalar gibi ''F'' klavye arayıp bulamayacağınız, hâlbuki eğer ''Q'' klavye kullanıyor olsaydınız sürü sebil klavyeyi emrinize amade bulacağınız için ''F''yi atın, baştan ''Q'' kullanın.
   Aynı mantıkla iyisi mi biz Türkçe’yi toptan başımızdan atalım. Öyle değil mi ya, yurtdışına çıktığımızda derdimizi anlatacak Türkçe bilen biri arayıp bulamayacağımıza -eğer İngilizce bilseydik sürü sebil kişiyle iletişim kurabileceğimize- göre Türkçe’yi atalım, resmi dil olarak baştan İngilizce’yi kabul edelim. (12)
   Benim bu konuda eklemek istediğim bir husus şudur: F klavye kullananlar genellikle bakmadan yazabilirler. Bu durumda sadece windowsta klavyeyi f yapmak yeterli olur.
   —F Klavye Kullanmak Bizi Küresel Dünyadan Uzaklaştırır
   Bu gibi bazı gerekçeler ise çok gülünçtür. Japonlar, Çinliler, Kiril alfabesi kullananlar bugün sırf kendi alfabelerini kullandıkları içi dünyadan kopmakta mıdırlar? (13)
   —F Klavye Özgüven, Q Klavye Teslimiyet Sembolüdür.
   HP Türkiye Genel Müdürü Şahin Tulga, SAP Teknoloji Günleri 2003'te Amerika'da aldığı eğitim sürecinden bahsederek düşünme eyleminin daima anadilde yapıldığını, bunun yaratıcılık ve özgüveni tetikleyeceğini, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş F klavyenin de bu ana çıkış noktası nedeniyle özellikle kullanılması gerektiğini savunmuştur. (14)
   —Bilgisayar Kullanımındaki Verimsizliğin En Büyük Etkeni İhsan Yener’e Göre Q Klavye
   "Türk dilinin özelliklerine göre on parmakla-bakmadan klâvye kullanma yöntemi için çok verimli bir Standart Türk Klâvyesi 1955 yılından beri resmen varolduğu halde, İngiliz dili için 130 yıl önce (on parmak yönteminin bilinmediği çağlarda) belirlenen (ve Türkçe'deki binlerce sözcüğün yazılmasına olanak vermeyen) American Standard Code for Information Interchange (ASCII) klâvyeyi Dünya standardı zanneden ve buna eklenen, Türkçe'ye has 7 harfin, en kullanışsız yerlere bilinçsizce yerleştirilmesiyle oluşturulmuş klâvyeyi de Q Türkçe standardı olarak kabullenen kullanıcıların bu hususta bilinçsiz oluşları, bilgisayar kullanımındaki verimsizliğin en büyük etkeni olmaktadır." (15)
   SONUÇ

   Bu yazıyı ülkemiz bilgisayar kullanıcılarının zaman ve kaynak israfını önlemek amacıyla hazırladım. Verdiğim linklerde çok daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz
   Bilimsel araştırmaların sonuçlarından anlaşıldığı gibi Q klavye ingilizcede dâhil hiçbir dil için faydalı değildir. Bir klavyenin işlevselliği kullanıcının dilinde en çok kullanılar harfleri parmakların en rahat ulaşabildikleri yere yerleştirilmiş olmasına bağlıdır. Her dile göre ayrı klavye tasarlanması daha doğaldır. Türkçe için en uygun klavye Fe klavyedir.
   Q klavye ile hızlı yazdığını iddia edenler F ile daha hızlı ve daha az yorularak yazacaklardır. Eğer denemek isterlerse 2-3 hafta 10 parmak f klavye programı ile günde 15 dakika çalışsınlar.
   Üretici firmalar, talep edildiğinde dil ayrıcalıklarını gözönüne alarak, istenen her türde klâvye ile donanım ve yazılımlar üretip satmaktadırlar; yeter ki ithalâtçı, yerli üretici ve kullanıcı, klâvye konusunda bilinçli olsun satıcı tarafından dayatılan Q klavye karşı çıksın ve kendi dilinin klâvyesini istesin. (16)
   F klavye uyduruk Q Türkçe klavyesinden, Dvorak klavyesi de Q klavyeden kat kat hızlı ve zahmetsiz yazmaya yugundurlar. Bırakın türkçeyi, isterseniz ABDli olun F klavye ile daha hızlı ve kolay ingilizce yazabilirsiniz. Bu durumun bilimsel olarak açıklaması yukarıda anlatılmıştır.
   1990 ların ortalarına değin de herkes F klavyeye alışmıştı. Macintoshlar da F klavye ile gelirdi. Ama PC piyasası F klavyenin önemini kavrayamadı. Yüzlerce dolarlık bilgisayarları satanlar F klavyeyinin önemini düşünmediler. Bugün bilgisayar kullanıcılarının büyük çoğunluğu Amerikanın bile bırakmak isteyipte bırakamadığı Q Klavye kullanıcısı. Vakit geç olmadan F klavyenin yaygınlaştırılmasın sağlamalıyız. Zararın neresinden dönülse kârdır. Kaybedilen zaman asla telafi edilemez.

   Kaynaklar.
   1 http://www.turkdilidergisi.com/96/ievren.htm
   2 http://dosya.hurriyetim...erimiz/fklavyebabasi.asp
   3 http://turkoloji.cu.edu.tr/DIL%20SORUNLARI/01.php
   4 http://dosya.hurriyetim...erimiz/fklavyebabasi.asp
   5 http://www.gelisimplatf...te_print.asp?akt_id=1493
   6 http://www.turkdilidergisi.com/96/ievren.htm
   6 http://www.yenisafak.co...1/temmuz/05/bilisim.html
   7 http://dosya.hurriyetim...harflerimiz/dhizlan2.asp
   8 http://www.turkdilidergisi.com/96/ievren.htm
   9 http://www.biltek.tubit...egori_id=19&soru_id=1304
   10 http://dosya.hurriyetim...flerimiz/zbolukbasi2.asp
   11 http://www.medyatava.ne...asp?yazar=yurtsan+atakan
   12 http://www.yenisafak.co...04/nisan/27/bilisim.html
   13 http://www.yenisafak.co...04/mayis/04/bilisim.html
   14 http://www.kongar.org/m...1_F_Klavye_Firtinasi.php
   15 http://www.medyatava.ne...asp?yazar=yurtsan+atakan
   16 http://www.turkdilidergisi.com/96/ievren.htm

   Bu ingilizce için hazırlanmış dvorak klavyesi.

   Ufaltılmış önizleme resmi


   Bu da F klavyemiz

  • Yarbay
   3283 Mesaj
   19 Ocak 2008 12:07:08
   Normal bir PC kullanıcısı için Q klavye parmaklara işkencedir, hızlı yazyorsa hızlı işkence, yavaş yazıyorsa yavaş işkencedir.
   Q klavye yaygındır, Fklavye kullanışlıdır. İşini bilen ve Türkçe yazan F kullanır.


   _____________________________

  • Emekli Yönetici
   8054 Mesaj
   19 Ocak 2008 16:53:48
   Q Klavyeye alışmışız bi kere istesekte bırakamayız


   _____________________________

   “Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu…”

  • Teğmen
   195 Mesaj
   12 Şubat 2008 09:44:13

   Teşekkürler anlatım ve yorum yapan herkeze. Şu an sadece Resmi dairelerde kaldı F klavye kullanımı ama, ben ve bizim gibi kullanıcılar evlerimizde de F klavye kullanıyoruz. Bence yeni öğrenenlere F klavye öğretmeliyiz ki, bundan sonraki kuşaklarda dilimiz ne hale geldi diye yeni topicler açmasın, ama kapitalizm in şansı ve imkanı çok görünüyor şimdilik.


   _____________________________

   Giordano Bruno
   “Tanrı, iradesini hâkim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır. Yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hâkim kılmak için Tanrı’yı kullanırlar.”
  • Çavuş
   79 Mesaj
   02 Mart 2008 16:38:07
   Öncelikle konuyu açan ve bizleri bilgilendiren herkese teşekkürler çok faydalı olmuş.
   Ben de 10 yıllık bilgisayar kullanıcısıyım ve doğal olarak her genel insan gibi q klavyeye alıştırıldım ve q klavye kullanıyorum ama 10 yıldır hala yavaşım. Okul dolayısıyla programcılığa biraz çalışmam gerektiği için(C falan) 10 parmak yazı programları aratırken tesadüfen bu konuya rastgeldim ve şu andan itibaren F klavyeye geçmeyi düşünüyorum. Ben kendimce şöyle bi çözüm buldum ve arkadaşlara da bunu önereceğim:
   30 ytl lik bir q klavye alacağınıza 15 ytl lik iki tane klavye alın biri q biri f olsun ve usb bağlantılı olsun. Genel bilgisayar kullanımında ve yazı yazmada f yi kullanırsınız, hiç olmadı illa ki q gerekirse q yu takar kullanırsınız veya isteyen f alır üstüne q harflerini yapıştırır veya q alır üstüne f harflerini yapıştırır. bence q alıştım f ye geçemem gibi bahaneler pek geçerli değil Misal ben birazdan f ye geçecem :)))


   _____________________________

   __//EEnnteerokinazz\\__
  • Teğmen
   168 Mesaj
   10 Mart 2008 22:46:35
   f klavye türkçeye uyumluda oyunculara uyumlumu?


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   718 Mesaj
   11 Mart 2008 10:54:27
   oyun oynarken sorunla karşılaşmayacağımı bilsem hemen bugun geçiş yaparım.küçükken vardı evde bi daktilo.babam dilekçe falan yazardı
   bende kurcalaya kurcalaya baya hızlı yazıyordum onla.sonra malum pc ve q girdi hayatımıza.
   eğer işiniz yazı yazmaksa düşünmeden gidin bi f klavye alın


   _____________________________

  • Teğmen
   168 Mesaj
   11 Mart 2008 11:10:15
   geçen sene yıllık çıkarabilmek için kısa bir süre matbaada çalıştım imac power vardı matbaada klavyeside f idi ve 1-2 gün tek parmakla saatlerce tuşların yerini bulmakla geçti ama ardından alıştım gerçi ben q klavyede de 10 parmak yazıyorumki :/ benim için bir farklılık yok şahsen :)


   _____________________________

  • Teğmen
   248 Mesaj
   11 Mart 2008 14:18:35

   quote:

   Orjinalden alıntı: kaûnî

   F klavyeye geçeli 1 ay oluyor henüz. sınavlar nedeniyle çok az kullanabilmiş olmama rağmen q klavye kadar hızlı yazabiliyorum şimdiden, belki de daha hızlı.

   3-4 parmak kullananlar için çok farketmeyebilir belki ama
   10 parmak yazmak f klavyede çok çok çok daha rahat kolay ve hızlı!

   evet haklısın


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   685 Mesaj
   27 Mart 2008 14:21:16
   konuyu unutturmayalım diye msj attım.bende on parmak f klavye yazıyorum sizede tavsiye ederim gerçekten mükemmel bir klavye yazması öğrenmesi çok kolay


   _____________________________


   αму ℓєє ƒυη ¢ℓυρ
   2 кιşιℓιк ƒυη ¢ℓυρ
  • Onbaşı
   23 Mesaj
   27 Mart 2008 23:46:06

   ciddi ciddi f klavye kullanasım geldi.... güzel çalısma olmus gercekten.emegüne saglık kardes...


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   251 Mesaj
   30 Mart 2008 04:06:38
   Bende o kadar forumda durmama rağmen burayı yeni gördüm. İyi bir F Klavye kullanıcısı olarak (ama klavye Q klavye) Malum ticaret lisesi mezunu olunca ve daktilo dersi olduğundan ve meslek muhasebede olunca F klavyeyi öğrendik. Hepiniz bilirsinizki mahkemelerdeki katip ve katipeler, noterlerdeki memurlar çok hızlı bakmadan 10 parmak daktilo veya klavye kullanırlar inanın onlar kadar veya daha hızlısı 10 parmak bakmadan hızlı yazarım, önemli olan devamlı F klavye kullanaraktan, ve klavyeye bakmadan 10 parmak yazmanızı geliştirebilirsiniz. İyi bir çalışma ve devamlı metinler yazaraktan. Bir bakmışsınız iyi bir 10 Parmak F Klavye kullanıcısı olup çıkı vermişşiniz.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Quake58 -- 30 Mart 2008; 4:09:01 >
   _____________________________

   Ömür bir gündür o gün belki de bu gündür
  • Onbaşı
   27 Mesaj
   31 Mart 2008 00:32:28
   YAŞASIN Fe KLAVYE
   14 YILLIK DEVLET MEMURUYUM
   YAZA YAZA KAÇ TANE KLAVYE ESKİTTİM HATIRLAMIYORUM
   AMA NE PARMAKLARIMDA BİR ARIZA VAR NEDE BENDE
   ŞU Q KLAVYEYE ALIŞAMADIM ARKADAŞ BİR TÜRLÜ ZORLAMI YANİ
   İSTEMİYORUM
   Q KLAVYEYE   _____________________________

  • Teğmen
   217 Mesaj
   31 Mart 2008 00:47:34
   Evet; parmaklarına güvenen alsın klavyesini gelsin.

   http://2addicted.com/letters

   çok güzel bir oyun.
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   515 Mesaj
   31 Mart 2008 14:37:20
   hem f hem de q klavyede on parmak yazabilen birisi olarak şunu söyleyebilirim. türkçe nin harf dizilimine uygun olduğu için,f klavyede daha hızlı on parmak yazı yazabiliyorum.


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   467 Mesaj
   10 Nisan 2008 18:12:16
   Tamam kesinlikle katılıyorum.karşılaştırma yazınız gerçekten pek çok yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırıyor ama Q kullanmak zorundayız.
   Bu gün tüm internet kafelerde,üniversitelerde vb.. q klavye mevcut.F klavyeyi gördüğüm kadarıyla MEB'e bağlı okullar ve devlet kurumları kullanıyor.Hatta biz lisedeyken bilgisayar labaratuarındaki bilgisayarlarda klavye seçimini f den q ya getirip ezbere tuşlara bakmadan yazıyorduk daha hızlı oluyordu.

   Ayrıca şöyle bir durum daha var:Mesela bir laptop alacaksanız F klavyeli laptopu nereden bulabilirsiniz?
   Bulamazsınız demiyorum yanlış anlaşılmasın,ancak çok zor bulursunuz.

   SAYGILAR...


   _____________________________

   Engineer styla...
  • Yarbay
   2298 Mesaj
   12 Nisan 2008 17:11:03
   fe klavye ile 2007 nin Şubat ayının sonuda tanıştım , ilk başlarda çok zor yazıyordum , tanışma şeklim ise zabıt katipliği sınavına hazırlanmam dolaysıyla oldu. O aydan beri yani tam bir buçuk yıla yakın zamandan beri fe klavye kullanıyorum , kim ne derse desin q ile yazmak ayrı , f ile yazmak ayrı insanın alışıtığı klavye ona kolay geliyor ama f klavyeyi kullanmadan kimse q nun iyi olduğunu söylemesni , şuanda 3 dakida rahat 150 kelime felan yazıyorum illk başlarda yani fe ile ilk tanıştığım zamanlarda sinirden klavyeyi kırma derecesine kadar gelmiştim .

   Kimse f klavyenin üstünlüğünü q ile kıyaslamasın .   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi black_sea_28 -- 12 Nisan 2008; 17:11:34 >
   _____________________________

  • Çavuş
   77 Mesaj
   19 Nisan 2008 05:13:09
   Hayatımda hiç f klavye görmedim desem yeridir.


   _____________________________

  • Yarbay
   2224 Mesaj
   19 Nisan 2008 16:18:42
   ilk bilgisayarım f klavyeydi sonraki bilgisayarın klavyesi q klavyeydi ve f klavye bulamadığımdan tek tek tuşları söküp f klavyeye çevirmiştim q klavyeyi hey gidi günler şimdi emperyalizme boyun eğdik q klavye kullanıyoruz


   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   21 Nisan 2008 17:53:26
   Teşekkürler çok güzel hazırlamışsın fakat bunları birçok insan bilmiyor başlangıçta ben Q klavyenin tüklere özgü oldugunu zannederdim ve yeni başlayan çoğu insanda öyle sanıyodur(sanmıştır) tahminimce. 1.5 yıldır işim gereği pc başındayım günde ortalama 10 saat pc başındayım ne hikmetse bi türlü 10 parmak yazamıyorum öyle zor yerlerdeki sesli harfler sol elim 6-7 parmak yazıyor ama sağ hala tek düze devamm Bu gidişle 1-2 gün sıkıntı çekip f klavyeye başlamayı bile düşünüyorum. Bilgilendirme için tekrar teşekkürler..


   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   21 Nisan 2008 21:58:57
   güzel paylaşım teşekkürler


   _____________________________

   Anlatılmaz bir aşk bu Beşiktaş
   Sayfalara yazsan sayfa yetmez Beşiktaş
   Vazgeçmek yok anladın mı Beşiktaş
   Bu sevdadan vazgeçen kanser olsun Beşiktaş
   l1957l-l1958l-l1960l-l1966l-l1967l-l1982l-l1986l-l1990l-l1991l-l1992l-l1995l-l2003l
  • Teğmen
   108 Mesaj
   04 Mayıs 2008 00:00:30
   Arkadaşlar ben sayısalcı yapım var birisi bana daha iyi oldugunu kanıtladımı inanırım ve yanlışımdan dönerim F klavyenin iyi oldugunu biliyordum ama bu kadar kalitede bi yapısı oldugunu kesinlikle bilmiyordum ve bana daha önce kimse anlatmamıştı şimdi ortada bi çok kişi salla Q devam et diyor okudum nerdeyse tüm msj ları ama mantığa aykırı(Mantıga aykırı davranmak ruhsal Tıpta bi adı vardı bunun...) olan bir şey varsa ben neden kullanayım...

   -- acıkcası suanda kendimden ve cahilligimden utanıyorum--

   Bu Q klavyeye 70 milyon verdim microshoft naturel 4000 yarın yapışkan aramaya baslıcam ki ben klavyeme cok iyi davranırım yapışkan ne ki cevresine cay yakloastırmam....

   Yarın tüm tuşlar degişmiş olcak gönül isterdiiki bu klavyeyenin F'i olsun ama...

   Q'ya ölüm tüm bilgileri mail olarak insanlara göndericem bilgilensinler benim hatama düşmesinler...

   http://www.sanalmarketi...%3A16%2Csxmi%3A63&sxpg=1

   Bu adreste 1-2 tane kaliteli apple model var ama windowsta calışırmı acıkcası bi fikrim yok


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ceyceytim -- 4 Mayıs 2008; 12:20:54 >
   _____________________________

   Timuçin AYDOĞDU
  • Teğmen
   108 Mesaj
   04 Mayıs 2008 12:30:27
   Acaba bu konu sabitlenmez mi sonuçta yararlı bi konu ve genel olarak yalnış bilinen bi konu en azından yeni gelen üyeler bu konuyu gözden kacırmazlar hemde insanlar buldukları F klavyeleri buradan bilgilendirirler


   _____________________________

   Timuçin AYDOĞDU
  • Yüzbaşı
   284 Mesaj
   04 Mayıs 2008 17:04:13
   benim için çok önemli oyunlarda fe klavye naısl gta san andres fln baya oyun oytanrımda :D ona göre feye geçicem


   _____________________________

  • Teğmen
   108 Mesaj
   05 Mayıs 2008 12:58:52

   quote:

   Orjinalden alıntı: TÜRKNBR

   benim için çok önemli oyunlarda fe klavye naısl gta san andres fln baya oyun oytanrımda :D ona göre feye geçicem

   O Oyunun ayarları hiç degişmiyor mu ? degişiyorsa tuşları degiştir yeter...

   Degişmiyorsa o kötü bırak gitsin


   _____________________________

   Timuçin AYDOĞDU
  • Yüzbaşı
   284 Mesaj
   05 Mayıs 2008 14:05:43
   saol sayenizde geçicem ama yazın çünkü oks var :D


   _____________________________

  • Çavuş
   87 Mesaj
   14 Mayıs 2008 15:32:59
   İlk başlarda hangisine alıştıysak onla devam ediyoruz zamanında f ile başlasaydım şimdi f de iyi olurdum ama beynimiz alışmış q klavyeye f e geçmek sıfırdan başlayan birinden daha fazla yorar bizi


   _____________________________

  • Yarbay
   2298 Mesaj
   20 Mayıs 2008 21:02:03
   Cumartesi günü olan Zabıt Katipliği sınavını 150 net kelime yazarak birincilikle kazandım, sınava f klavye ile girmiştim.


   f klavyeyi yapanlardan allah razı olsun harika bir klavye.


   _____________________________

  • Teğmen
   108 Mesaj
   23 Mayıs 2008 05:04:16
   Beyler şuanda F klavyeyle yazıyorum ve bakmıyorum... :) Yavaş ama oda zamanla hızlanır Q 10 yıldır kullanıyordum ama bakmadan zordu yukarda msjım var ne zaman gectigimi hesaplayın :) Biraz zor ama cok rahat klavyemi şimdi daha cok kullanıyorum klavye üzerindeki yapışkanlar bile fazla dayanamadı :) yeni yapıskan almam gerekiyor :) En güzel tarafı artık şifre kullanmıyorum kimse F bilmiyor :) yazana kadar delirip kacıyorlar :)

   Q herkes yazar ;) Başkalarından ayrılın....

   Slogan gibi oldu hey maşşallah :)


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ceyceytim -- 23 Mayıs 2008; 5:04:01 >
   _____________________________

   Timuçin AYDOĞDU
  • Yarbay
   2298 Mesaj
   23 Mayıs 2008 10:12:57

   quote:

   Orjinalden alıntı: ceyceytim

   Beyler şuanda F klavyeyle yazıyorum ve bakmıyorum... :) Yavaş ama oda zamanla hızlanır Q 10 yıldır kullanıyordum ama bakmadan zordu yukarda msjım var ne zaman gectigimi hesaplayın :) Biraz zor ama cok rahat klavyemi şimdi daha cok kullanıyorum klavye üzerindeki yapışkanlar bile fazla dayanamadı :) yeni yapıskan almam gerekiyor :) En güzel tarafı artık şifre kullanmıyorum kimse F bilmiyor :) yazana kadar delirip kacıyorlar :)

   Q herkes yazar ;) Başkalarından ayrılın....

   Slogan gibi oldu hey maşşallah :)
   hocam çok haklısınız :)

   gayet te güzel açıklamalarda bulunmuşsunuz :)


   Q klavyede herkes yazar önemli olan milletin yazmadığı klavye türü ile yazı yazmaktır :)

   Ben bu durumda F diyorum,

   Q yu kırıp atın çöpe :)   _____________________________

  • Teğmen
   108 Mesaj
   23 Mayıs 2008 16:19:57

   quote:

   Orjinalden alıntı: black_sea_28   Alıntıları Göster

   hocam çok haklısınız :)

   gayet te güzel açıklamalarda bulunmuşsunuz :)


   Q klavyede herkes yazar önemli olan milletin yazmadığı klavye türü ile yazı yazmaktır :)

   Ben bu durumda F diyorum,

   Q yu kırıp atın çöpe :)
   En kolay farklılaşla yolu işte millet moding'e o kadar para bayılıyor :) F klavye 10 milyon :) Türkiyedeki birçok bilgisayar kullanıcısından farklılasıyosun işte....
   Şimdi cevremde benim MS naturel 4000 alacak birini bulursam apple'ın F klavyesi var kaliteli olarak ona geçmek için fırsat kolluyorum :)
   Ama oda siyah versionu yok o canımı sıkıyor ama deger olmassa tüm sistemi beyaza geçiririm :) Ben çok sevdim özellikle başkaları kullananaması olayını...
   Q klavyeyide unutmamısım başka yerlerde sorun olmuyor ÖRN: İnt kafe yada baskasının bilgisayarı :) arkadaşım tırlattı zaten evde F onlarda Q yuh falan diyo artık :)
   yakında oda baslıcak sanırım F'e :)


   _____________________________

   Timuçin AYDOĞDU
  • Yüzbaşı
   654 Mesaj
   27 Mayıs 2008 20:33:28
   offf ne komik konu olmuş. arkadaşlar hepiniz masaüstü kullanıyosunuz heralde. F klavyeli notebook nereden bulacaksınız peki? usb klavye mi gezdirceksiniz bi de notebook'un yanında?? Q klavye teslimiyetmiş F klavye özgüvenmiş. Yaa bırakın bunları da özgüveninizi arttırmak istiyosanız oturduğunuz yerden F klavye kullanmak yerine 2 dil öğrenin de program yazın ya da özgür yazılımlara destek olun. Yoksa klavyen F olmuş Ş olmuş pek farketmez. Milletin %90'ı F klavyeli "Windows" kullanıp teslimiyetten bahsediyo. Komiksiniz hakkaten.


   _____________________________

  • Teğmen
   233 Mesaj
   30 Mayıs 2008 03:01:23

   quote:

   Orjinalden alıntı: ceyceytim

   Q herkes yazar ;) Başkalarından ayrılın....

   Slogan gibi oldu hey maşşallah :)


   abicim ozaman sen herkes gibi vapurla geçme mesela denizi yüzerek geç yada işine giderken aman ha otobüse binme koş böylece BAŞKALARIndan ayrılmış olursun hatta yarı çıplak falan dolaş apayrı olursun böle gereksiz polemikleri bırakın ya kim hangisinde rahat ediyosa yada işini görüyosa onda takılsın.resmen milliyetçilik olmş bu konu ya yok güüzel Türkçemin güzel klavyesi falan adi Q klavyeler falan şaşırmayın kendinizi yahuuu.

   dipnot = post u Q ile yazdım çok mutluyum   _____________________________

   ~ Intel Core2Duo E6600 with ZALMAN FATAL1TY FS-C77 Cooler ~ 450 (200+250) GB Samsung Sata HDD ~ Asus P5N32E - SLI Plus ~ EVGA 8800 GTX 768 MB 384 Bit K.O ACS³ Edition ~ 4x1 GB Kingston DDR2 800 MHz ~ ASUS 22" VW222s ~ Pioneer VSX-D1011 Reciever ~ 40 cm JBL Active Subwoofer ~ Apple iPhone 8 GB Tr ~
  • Teğmen
   108 Mesaj
   31 Mayıs 2008 03:08:12
   @mgeccem

   Ya espiriyi bile anlamıyosunuz ya hll olsun...

   Kimseye gec diye zorlayan yok mutluysan ne mutlu sana bende >F< kullanıyorum Q dan gectim... hani olurda gecmek isteyen olurda yardım edilir diye buraya bakıyorum...

   Hem F ve Q karşılaştırması burası bilim F derken baskasının o kadar istatigi saçma sapan görmesi(Albert An. olsa tamam bi ihtimal) çok garip ama saygı duyarım...

   bide msjların genelini okursanız espiri ve gerçekleri ayırt etmekte zorlanmassınız...

   @ozansah

   1. milletin bilincsizce Q klavye alması notbooklarda F lerin kaldırılmasına neden olmuştur.. eskiden oldugunu ben hatırlıyorum....

   2. ortada bilinsel veriler ve kişisel deneyimler anlatılıryor..... teslimiyetten kasıt Q klavye alımından kaynaklı F klavyelerin ortadan kalkması olayı...

   Not : Eğer lafın bana ise zaten V.B. Delphi Assabler ASP gibi bi cok bilgim var... Bana bilimsel olmayan Hiçbir tavsiye vermeyin... Tabi lafın bana ise...

   Kullandıgım dil agır olabilir... zaten agırına gidenler bu kısma kadar okuyacaklarını sanmam ama özür dilerim...

   Apple USB kablolu F klavyeyi alacam ama para birikmedi gitti yaff


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ceyceytim -- 31 Mayıs 2008; 3:08:21 >
   _____________________________

   Timuçin AYDOĞDU
  • Yarbay
   3283 Mesaj
   18 Haziran 2008 10:40:59
   Yazıda belirttim. Q klavyeye asıl teslim olan ABD'dir, istedikleri halde ingilizce için en uygun dizilime sahip Dvorak klavyesine geçemediler. Türkiye için vakit henüz erkendir. Q klavyenin evrenselliğini iddia edip teslim olanlar ise Amerikalılırdan daha acizdirler.
   Ben dizüstü bilgisayar için klavyeye yapıştırıan teflon etiket kullanıyorum. Klavye alana kadar tavsiye ederim. İstenirse rahatça çıkartılabiliyor. Önceki dizüstümden söktüğüm etiketi şimdikinde de kullanıyorum.


   _____________________________

  • Yarbay
   33416 Mesaj
   20 Haziran 2008 04:25:43
   ama q dan f ye geçmek çok zor birşey


   _____________________________

  • Yarbay
   2298 Mesaj
   23 Haziran 2008 20:30:03
   Benim casper marka leptobum var satın almadan önce müşteri hizmetlerine sordum bunun sizde f klavyeli olanı yok mu diye ?Malesef efendim diye cevap aldım.

   Ve o şekilde bilgisayarı aldım, denetim masasına girdim klavye türünü f yaptım o şekilde kullanıyorum zaten on parmak yazanlar bilirler eğer on parmak yazıyorsanız beyin hangi tuşa hangi parmağın gideceğini yönlendiriyor, ve on parmak yazmak kadar çok harika bir iş yok herkese on parmak f klavye kullanmasını tavsiye ederim.

   saygılar.   _____________________________

  • Yarbay
   2298 Mesaj
   23 Haziran 2008 20:33:47

   quote:

   Orjinalden alıntı: ceyceytim

   @mgeccem

   Ya espiriyi bile anlamıyosunuz ya hll olsun...

   Kimseye gec diye zorlayan yok mutluysan ne mutlu sana bende >F< kullanıyorum Q dan gectim... hani olurda gecmek isteyen olurda yardım edilir diye buraya bakıyorum...

   Hem F ve Q karşılaştırması burası bilim F derken baskasının o kadar istatigi saçma sapan görmesi(Albert An. olsa tamam bi ihtimal) çok garip ama saygı duyarım...

   bide msjların genelini okursanız espiri ve gerçekleri ayırt etmekte zorlanmassınız...

   @ozansah

   1. milletin bilincsizce Q klavye alması notbooklarda F lerin kaldırılmasına neden olmuştur.. eskiden oldugunu ben hatırlıyorum....

   2. ortada bilinsel veriler ve kişisel deneyimler anlatılıryor..... teslimiyetten kasıt Q klavye alımından kaynaklı F klavyelerin ortadan kalkması olayı...

   Not : Eğer lafın bana ise zaten V.B. Delphi Assabler ASP gibi bi cok bilgim var... Bana bilimsel olmayan Hiçbir tavsiye vermeyin... Tabi lafın bana ise...

   Kullandıgım dil agır olabilir... zaten agırına gidenler bu kısma kadar okuyacaklarını sanmam ama özür dilerim...

   Apple USB kablolu F klavyeyi alacam ama para birikmedi gitti yaff


   sanırım leptop kullanıyorsunuz ve bu yüzden USB f klavye almak istiyorsunuz, benim size tavsiyem EVEREST'in USB girişli klavyelerini alarak kullanmanız, eğer bulabilirseniz A4TECH de olabilir. Ama Everest'in bu kadar yumuşak tuşlu klavyesi olacağını sanmıyordum gerçekten çok güzel ben alırken kullandığım şuanda ki klavyeye 17 ytl verdim, tabiki benim aldığım yer küçük bir yer farklı şehirlerde daha da uygun fiyata bulabilirsiniz.   _____________________________

  • Yarbay
   2298 Mesaj
   24 Haziran 2008 20:40:42

   quote:

   Orjinalden alıntı: ozansah

   Q klavye kullananlara ve ABD'lilere aciz diyen adama bak nicki Akinci =) yok muydu türkçe karakter klavyende?

   Sanırım AKINCI kelimesinin anlamını bilmiyorsunuz, biliyor olsaydınız zaten küçümseyici cümleler kullanarak forum ortamını amacından uzaklaştırmazdınız.

   Bilişim Dünyasında Türkçe karakterlerin kullanılacağına dair bir çalışma yapan grup varsa, getir buraya elini öpelim.   _____________________________

  • Yüzbaşı
   715 Mesaj
   27 Haziran 2008 14:11:31
   eline sağlık arkadaşım güzel bir çalışma olmuş


   _____________________________


   // Avuç İçi İle Direksiyon Çevirenler Kulübü \\

  • Onbaşı
   35 Mesaj
   27 Haziran 2008 16:20:20
   Uzun zamandır okuduğum en güzel yazıydı. Keşke beni de yolun başında birileri F klavyeye yönlendirmiş olsaydı. Ama belki de çok geç değildir. Bu başlık asla kaybolmasın arkadaşlar. Sürekli aktif tutalım.


   _____________________________

  • Teğmen
   108 Mesaj
   02 Temmuz 2008 11:10:38

   quote:

   Orjinalden alıntı: black_sea_28   Alıntıları Göster   sanırım leptop kullanıyorsunuz ve bu yüzden USB f klavye almak istiyorsunuz, benim size tavsiyem EVEREST'in USB girişli klavyelerini alarak kullanmanız, eğer bulabilirseniz A4TECH de olabilir. Ama Everest'in bu kadar yumuşak tuşlu klavyesi olacağını sanmıyordum gerçekten çok güzel ben alırken kullandığım şuanda ki klavyeye 17 ytl verdim, tabiki benim aldığım yer küçük bir yer farklı şehirlerde daha da uygun fiyata bulabilirsiniz.   Açıkcası benim ellim fırıncı küregi gibi :) o yüzden 2-3 tuşa birden basmamak için klavyemi hep kaliteli seçmişimdir...
   Benim laptop var ama masa üstüne almak niyetindeyim beni çok yoruyor onun başında oturmak o yüzden fazla yormasın diye hemde en kaliteli f klavye o kalmış piyasada hazır oda bitmeden almak lazım ...

   Valla kim nedersedesin f gibisi yok... Millet 10 parmaga bakıp hll olsun diyorlar Q dan F zor diyenler var ama hiç zor degil başlarda benim açımdanda zor oldu ama alışınca tüm o zorluga deger 2 haftada tuşların yerini ezberlemiş 3 hafta bakmadan yazmaya başlamış oluyorsunuz ben 10 senedir Q kullanıcısı olmama ragmen böyle oldu daha yeni birileri çok daha adepte olabilirler ama önemli olan tekşey istemek çevrenizdekiler cahilce sizi eleştiricekler bunada alışmanız gerekicek( benim başıma çok geldi :) ) zaten en büyük zorluk kısmıda bu noktası ama şimdi hepsi hll olsun 2 ayda 10 parmak oldun diyorlar bende onlara F ten kaynaklı ben bişi yapmadım diyom :)


   _____________________________

   Timuçin AYDOĞDU
  • Teğmen
   132 Mesaj
   03 Temmuz 2008 21:00:20
   mükemmel bi iş olmuş ya çok teşekkürler bende ilk başka Q klavye kullandım bi miktar fakat sonra F klavyeye geçtim ve Q üzerinden öğrendim F klavyeyi 4-5 senedirde bu şekilde devam ediyorum ve çok memnunum klavyemden ne kdr görünüş Q olsada :)


   _____________________________

   LOGİTECH Z5500 5.1 DİGİTAL
   Unutma kurşun her gülümsediğinde bir kalp ağlatır, Korkusuzluk sahipleri neden kemer arkasında silah taşır.
  • Yüzbaşı
   664 Mesaj
   05 Temmuz 2008 16:38:28
   Kesinlikle F Klavye. On parmak bakmadan yazıyorum. Bir internet kafeye gittiğim zaman bile Q klavyeyi F klavyeye dönüştürüp öyle kullanıyorum. Eskiden Q kullanıyordum ancak F klavye öğrendikten sonra devamlı F klavye kullandım. Hatta şu an kullandığım klavye logitech'in LX 300 serisi ancak F klavyeye dönüştürerek kullanıyorum. On parmak chat keyfine diyecek yok.


   _____________________________

  • Teğmen
   116 Mesaj
   05 Temmuz 2008 23:30:20
   yazı harika olmuş ellerine sağlık ama ben Q dan gayet memnunum


   _____________________________   Amd Phenom II X4 965 BE, Amd Phenom x3 8650, 4 GB HyperX 1066 Mhz, Zotac GTX260 AMP2!, Zotac GTX480, Gigabyte GA-MA770 UD3, Creative X-Fi, Xilence 700W, Logitech G15, G5, Razer Naga, Acer P223w, ATI 4850 Vapor-X, Logitech Dual Action.
  • Yarbay
   3283 Mesaj
   06 Temmuz 2008 11:40:18

   quote:

   Orjinalden alıntı: black_sea_28   Alıntıları Göster

   Sanırım AKINCI kelimesinin anlamını bilmiyorsunuz, biliyor olsaydınız zaten küçümseyici cümleler kullanarak forum ortamını amacından uzaklaştırmazdınız.

   Bilişim Dünyasında Türkçe karakterlerin kullanılacağına dair bir çalışma yapan grup varsa, getir buraya elini öpelim.


   Akıncı ismiyle kayıt olamadım. Daha sonra tekrar değişiklik istedim yine olmadı. Forum altyapısı ile ilgili problem.
   Ayrıca yazı F klavyenin bilimsel bir çalışmanın sonucu. Milliyetçilik yapmıyoruz, bilimin ırkçılığı olmaz.
   Bana yazıdaki delillerin aksine bilimsel olarak Q klavyenin F klavyeden daha kullanışlı olduğu ispatlansın kabul edeyim.


   _____________________________

  • Yarbay
   5256 Mesaj
   06 Temmuz 2008 21:19:20
   f klavyenın turkce ıcın ugretıldıgını bılmıyordum


   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   08 Temmuz 2008 20:42:46
   quote:

   Orjinalden alıntı: Tun4

   f klavyenın turkce ıcın ugretıldıgını bılmıyordum   bende.....

   LANET OLSUN İNGİLİZE AMERİKALIYA O.ÇOCUKLARI HERYERDEN SÖMÜRÜYORLAR

   AHĞĞĞĞHHHHHHHHHH DÜNYAYA TANITACAZ ŞU TÜRKÇEYİ F KLAVYEYİ

   DÜNYANIN RESMİ DİLİNİ TÜRKÇE YAPSAK İNGİLİZCEDEN KURTULSAK BİZ YES OK DEMESEKTE ONLARA

   TAMAM EVET DEDİRTSEK BU KUDRET DAMARLARIMIZDAKİ ASİL KANDA MEVCUT TABİİ O KANI

   TAŞIYANLAR SADECE ALLAH ABD YLE SAVAŞMA GÜCÜNÜ TÜRKİYEME VERİP TÜRKİYEMİN KAZANMASINI

   NASİP EYLESİN İNŞALLLAH!!!!!!!!


   YAŞASIN TÜRKÜN KLAVYESİ F KLAVYE!!!!!!!!!!!!!!!!!


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi COD4_Server -- 8 Temmuz 2008; 20:51:44 >
   _____________________________

   Life is complicated.I don't killed people,don't smuggled people,don't sold people...Perhaps here,last year things will be a different.
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   08 Temmuz 2008 20:50:13

   quote:

   Orjinalden alıntı: Akinci   Alıntıları Göster


   Akıncı ismiyle kayıt olamadım. Daha sonra tekrar değişiklik istedim yine olmadı. Forum altyapısı ile ilgili problem.
   Ayrıca yazı F klavyenin bilimsel bir çalışmanın sonucu. Milliyetçilik yapmıyoruz, bilimin ırkçılığı olmaz.
   Bana yazıdaki delillerin aksine bilimsel olarak Q klavyenin F klavyeden daha kullanışlı olduğu ispatlansın kabul edeyim.


   AKINCI;

   Milliyetçilikten niye çekiniyorsun Türk ırkını savunmak suçmu

   Allah senin gibi gardaşlarımı başımızdan eksik etmesin İnşallah

   biz olmazsak bu ülke olmaz olamaz zaten akıncı

   benim kullanıcı adımın cod4_server olmasının

   sebebi foruma cod4 oyununun sunucusunu kurmak için girişimdendir.Cod4 sunucu nasıl kurulur diyince

   cod4 sunucu nedir?diye soran arkadaşlarımız var inanabiliyormusun?

   Bende zaten kullanıcı adımı değiştirip ATLI_Sipahi falan koymayı düşünüyorum

   ne var ozanşah senin gibiler olmasa bu ülkeye zaten hiç bir şey olmaz düşmandan betersiniz bu ülkede

   asalak gibi yaşıyor bir bakteri gibi bu ülkenin sırtından geçiniyorsunuz sonra gelip konuştuğunuz dile sahip

   çıkmıyorsunuz lanet olsun sizin gibilere lanet!!!!   _____________________________

   Life is complicated.I don't killed people,don't smuggled people,don't sold people...Perhaps here,last year things will be a different.
Sayfa:   <<     < önceki   2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11   sonraki >     >>
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.