Şimdi Ara

Kısa Uzun Dönem 1. Komando Tugay Komutanlığı KAYSERİ Olanlar Gelsin (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
363
Cevap
4
Favori
116.252
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    hahaha tamamdır :D Birisi yazmış ki : ''Türkiyenin eğitimi en zor yerlerinden biri arkadaşlarım sakın buraya gelme diyordu''
    Ya herhalde uzun dönemler için mi konuşmuş anlamadım, Türkiye'nin en zor yerlerinden falan derken
  • quote:

Orijinalden alıntı: Azrubel

hahaha tamamdır :D Birisi yazmış ki : ''Türkiyenin eğitimi en zor yerlerinden biri arkadaşlarım sakın buraya gelme diyordu''
    Ya herhalde uzun dönemler için mi konuşmuş anlamadım, Türkiye'nin en zor yerlerinden falan derken

gerçekten abartmış
    adnan doğu kışlasında dağlık alan yok ve askerliğin 4 ayı kadar burada geçecek.
    eğitim parkuru, ipe tırmanma gibi eğitimler bende hiç olmadı

1,5-2 ay kadar devam edecek olan zincidere ise dağ intikalleri ile alakalı
    oraya gidince belki görürsünüz.
    iki tepe arasında halatlar ile köprü oluşturmuşlar, karşıdan karşıya geçiyorsun
    bu bizim için değil

sanıyorum atv haberde çıkmıştı zincidere.
    tel örgülerden aşağı indiğinide irili ufaklı mevziler var. bunlar pek eğitim için
    oraya gidip, bazı konular anlatıyorsun.
    komutan diyor karşı tarafa gececeğiz dereyi geçiyoruz, konuya ordan devam ediyoruz.
    öğlene kadar takıl

öğleden sonra eşofmanları giy koş :)
    belki hücum yeleği ile silahlı eşofmanlı koşular olabilir.
    malum spor egzersizleri var 10 kadar
    hepsini senkronize yapmanız lazım
    şınav mekik gibi değil bunlar
    oldukça eğlenceli diyebilirim. fakat yorucuda oluyor.

kısacası arkadaşın eğirdir dağ komando okulu için bu deseydi altına imzamı atardım
    ama ne talas nede zinciderede için bu geçerli değil.

buradaki uzun dönemler için dersen onlar için tabiki zor

yaw bak
    kayseriye doğru yol aldım yanımda izinden yeni dönmüş bir asker vardı
    laf arasında söyledim sence kayseri komando tugayı nasıl diye bana dediği şu
    "senin derini yüzecekler" :D
    ben kısa dönemim dedim.
    "fark etmez" dedi.

gözünüzde olayı büyütmeyin.
    acemilikte kralsınız
    usta birliğinde ise prens diyelim.
    orada 6 ayım geçti
    soğuk havalar, dağ tırmanmaları, spor hareketleri, yanaşık düzen iştimaları, felan bunlar normal
    iyi ki normal komando tugayları gibi eğitim vermiyorlar

isteselerdi çukur bir alan oluşturup bataklık yapabilirlerdi
    küçük bir gölet ve altından yüzerek geçmeni isteyebilirlerdi
    yada 50 metre yükseliğinde kuleler inşa edip, tırmanmanı ve inmeni
    örümcek dalışını yapmanı...

bunlar yok. bu çocuklar 6 ay sonra gidecekler diye size yüklenmiyorlar

• adnan032 A kullanıcısına yanıt
    çok teşekkürler ya içimi ferahlattın bu iyi oldu. O yazıyı görünce yok artık falan dedim zaten. Bir arkadaşım Kıbrıs'ta yaptı. Benim usta birliğinde karargah yazısını görünce sevindiğini söyledi, karargah rahat dedi Kıbrıs'ta hatta onlar yatargah diyorlarmış espri olsun diye. Karargah kısmında böyle bir olay var mıdır diğer yerlere göre . Size de böyle çok soru soruyoruz Allah razı olsun hakkınızı helal edin :)
  • quote:

çok teşekkürler ya içimi ferahlattın bu iyi oldu. O yazıyı görünce yok artık falan dedim zaten. Bir arkadaşım Kıbrıs'ta yaptı. Benim usta birliğinde karargah yazısını görünce sevindiğini söyledi, karargah rahat dedi Kıbrıs'ta hatta onlar yatargah diyorlarmış espri olsun diye. Karargah kısmında böyle bir olay var mıdır diğer yerlere göre . Size de böyle çok soru soruyoruz Allah razı olsun hakkınızı helal edin :)

helal olsun sorun değil benim için
    başınıza ne geleceğini bilmek önemli

fakat askerde yaşayacağınız olayları belki hiç unutamayacaksınız
    en azından o arkadaşlarınızla bir daha kışlada bulunamayacaksınız

bu sebeple bol bol resim çektirin, keyfini çıkartın

sizi pek boş bırakmayacak komutanlarınız olacak haliyle
    yorgunluktan atılıp gitseniz bile haftasonlarında rahat edersiniz

pardon
    haftasonu bir gün için nöbet mangası (4-6) saat arası gündüz nöbeti yada gündüz kollukçusu yazabiliyorlar
    sabahtan akşama kadar getir götür işleri (nöbetçileri)

ben 3-4 defa yaptım piyango her zaman size vurmaz
    malum bu işleri yapan kişinin de çarşıya çıkması gerekecek.
    onun boşluğunu doldurmak lazım
    bu işte rütbelilere düşüyor :)

zamanlamaya dikkat etmek gerekli
    nöbet defteri var, komutana sorarsın nasıl dolduracağını olur biter
    şarjörü tartıyor kuyumculardaki tartı gibi aletle
    eksik yada fazla olmaması lazım.
    tabi bu işleri de uzun dönem yapıyor

haftasonları piyangoda varsa bu iki iş çıkabilir karşına

dediğim gibi boş bırakmayı sevmiyorlar :)

ben bir ara haftasonu dışarı çıkıp otelde akşam 4 e kadar yatmayı bile düşünür olmuştum

her gece nöbeti için normal şartlarda 3 saat dışarda kalacağın şekilde hesapla
    2 saat nöbet 1 saatte git gel hesabı

anormal zamanlarda bu 4-5 saate çıkabilir bir gecede (soğukların artması ile)

başına gelebilecek hemen hemen tüm piyangoları yazdım gibi
    olacaklara hazırlıklı ol bizim gibi ne oluyor bu ne mantıksızlık deme

nöbetlerin yarım saate düştüğü zamanlarda olmuştu
    bir gecede 4 defa git gel yapanlar
    gece kollukçusu nerdeyse hiç dinlenmiyor :)
    eksi kaç derece artık bilmiyorum.
    fakat oldukça mantıksızca birşey

zaten şarjör almak ve kuleye gitmek 45 dakika kadar alıyor nöbet 30 dakika çok beter
    nerdeyse tüm gece uyumaman demek bu
    ertesi sabah zombi gibi uyanırsın.

bizim kısa dönem yazıcının başına böyle bir şey geldi.
    gece devriyesine komutan çağırdı.
    işin var mı yok komutanım e o zaman gel bana yardım et
    devriye aracının arkasında kulelere gelince metal çubuğu alıp kuledeki boşluğa bastırması gerekiyordu
    bu şekilde ana kuleye devriyenin geldiği sinyali geliyordu.

ertesi sabah çocuk çok beter durumdaydı.
    komutanlar böyle bir şey isterse kendimi iyi hissetmiyorum felan deyin.
    aslında bu işleri aracı kullanan askerde yapabilirdi

nöbet kulesi olayları var daha
    firar eden askerler oldu haberleri geliyordu.
    çok şükür bizim bölgemizde yaşamadık böyle bir şeyi.
    sana tavsiyem ilk birkaç nöbeti düzgünce tut
    havaların soğuk olması ile nöbetçi ile anlaşın 1 saat o 1 saat sen kuleye girip dinlenin
    havalar oldukça soğuk olduğu zamanlarda özellikle
    uyanık olan devriyenin gelmesini kollasın. aracın ışıklarından belli olur zaten.
    kaskı tak, çelik yeleği giy, silahı çapraza al ve o şekilde bekle 30 saniyeni almaz
    iyi ayarlayın ve hata yapmayın :)
    şahsen ben nöbetleri bu şekilde kolaya getirmiştim.

komutan birilerine görev vermek üzere ise en önde olanlardan olma
    dikkat çekmemeye çalış
    bazıları derki bu işleri kap. valla o işe bağlı
    dışardan bir şeyler alınıp getirilmesi ise tamamdır sorun yok
    angarya iş ise tavsiye etmem.

buraya yazıyorum, kayseriye düşenler okusunlar
    ben askere gitmeden önce kışla hakkında bu kadar bilgi almamıştım.
    genelde hep yuvarlak sözler sarf edildi.
    birilerine yardımcı olmak güzel

• benmde acemi birliği 1 İNCİ KOMD.TUG. K.YRD.LIĞI HV.İND. VE KOMD.EĞT.TB. / KAYSERİ MELİKGAZİ / KAYSERİ

usta birliği 1 İNCİ KOMD.TUG. KH. VE KH.BL. / KAYSERİ TALAS / KAYSERİ

azrubel irtibata gecelim benmde sev tarihim 17 aralıkt

bu arada adnan032 gerçekten çok teşekkürler verdiğin bilgiler için çok faydası olacak hele de yanımıza alacağımız eşyeler içlik çorap flan vs bunları bilmemiz çok ii oldu
  • Aynen cesar irtibata geçeriz. Çok teşekkürler adnan032 bakalım artık bir işe başlamak bitirmenin yarısı derler. :)
    üstad facebookta bir grupta adamlar Kobani'ye git daha iyi demişler. Bi arkadaşım beni doğuya gönderin diye yalvarıyordu demiişler. Orası çok zorludur Talas, Zincidere geçmiş olsun falan. Ve bunları kısa dönemleri de dahil tutarak demişler ben sizin yazdıklarınızdan sonra açıkçası pek ciddiye almadım onları
  • Bu saatten sonra yapacak bir şey yok Azrubel sağolsun arkadaş en ince detayına kadar örnekleriyle anlattı ben pek bakmıyorum açıkçası çünkü bir CIK yorum bilinçsizce hatta özellikle moral bozmak için yapılıyor. Biz teslimden önce nasıl ne zaman teslim olacagiz ayarlayalım beraber giriş yaparız size de uyarsa şimdiye kadar 4 kişi olduk.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • akorr A kullanıcısına yanıt
    Aynen zaten arkadaşın yazdıklarından sonra diğerlerinin o yorumlarına pek itibar etmiyorum, sağolsun bizi çok bilgilendirdi. Bence de beraber giriş yapsak, tanışsak falan çok iyi olur. O buluşma işini ayarlayabilirsek aslında çok iyi, telefon da olmayacak yanımızda bi şekil halledelim onu
  • Bir de sanırım askere gitmeden önce SGKya sülüs ve dilekçe ile başvurmak gerekliymiş gelince borç patlatmasınlar diye, öyle bir şey duymuştum...
  • SGK'ya hem gitmeden sülüs ile döndükten sonra da tezkere ile başvurmak gerekiyormuş aksi takdirde GSS primi kiltliyorlarmış, askerlik yaparken devlete de borçlanmış oluyormuşsun. Bir de KYK'ya kredi borcunuz varsa bu 6 aylık dönemde TEFE farkı olmadan borç erteletme yapabiliyormuşuz yine aynı prosedürü kullanarak.

• kışlaya teslim günü komando çarşısının yakınında internet kafeye girin
    her tarafta valizler göreceksiniz. onlar sizin devreleriniz

metro internet kafe var mesela
    yada komando çarşısının önünde belli bir saatte buluşmak gibi ayarlayın kendinizi
    yada nizamiye önünde felan

bence komanda çarşısını gezmeden gitmeyin

not: komando çarşısında cep sobası satılıyor. ben denedim pek ısıtmıyor
    kalem şeklindeki radyolar var tavsiye ederim, güzel de çalışıyor.

sizlerin karamsar baktığı arkadaşlarınız sanırım şu açıdan ele alıyorlar
    zinciderede kısa dönem usta birliğinde olanlara belki oradaki eğitimler farklı veriliyor olabilir

usta birliğiniz köşk kışla ise zinciderede tvden sorumlu, revirci, yazıcı... gibi işler olmazsa
    verilebilecek eğitim çavuşluğunda farklı eğitimler belki vardır.

benim usta birliği köşk kışlaydı ve zincidere misafir bölük olarak gittik.
    misafir bölükte yer alıyoruz ve 20 günlük kadar eğitim tempomuzun çoğu dağlarda gezmek, atışları tamamlamak, eğitim vermek sözlü olarak. intikal tecrübesi kazandırmak... felandı
    bizim zamanımızda hiç bir sorun yoktu. sırf yürüyorduk, koşuyorduk hepsi bu.

zincidereye usta birliğine katılan bir kısa dönem vardı
    elektronik mezunuydu kendisini gazinodaki tv ve kalorifer yakıt tankerinin bir bölümünden sorumlu yapmışlar.

uzun dönem zincideredeki birini bulmuştum. onunla beraber 2 kişiye toptan sorumlu tutmuşlar.

birkaç video paylaşayım

burası zincidere
    http://www.izlesene.com/video/1komando-tugayi/6271005

buradakilerin kısa dönem olduğunu zannetmem :)
    size roket atar, yakın dövüş eğitimi, halattan sarkarak karşıya geçme... felan neden öğretme ihtimalleri zayıf.
    usta birliğinde 5 ay kadar vaktiniz olacak
    http://www.youtube.com/watch?v=2SoQWsZXdhw

zincidere atış talimi yerdeki karları ve rüzgarı duyuyorsunuz :D
    sırt çantası varsa intikalde var demektir.
    http://www.youtube.com/watch?v=nPYkY3MrReM

burası köşk kışla yemin töreni alanı
    daha önceden bahsettiğim köprü zinciderede
    birkaç mevzi felan var, derenin biraz yukarısında orada eğitim yapardık işte
    http://www.dailymotion.com/video/x7aj35_kayseri-1-komando-tugayi_news

yani hacılar sizin bu tarz komando eğitimleri ile alakanız yok
    adam çamurlu zeminde sürünüyor. az kısa dönem giderseniz usta birliğine sizleri güzel yerlere verirler.
    kısa dönemlerin sayısı çok ise durum sertleşebilir. bizim eğitim çavuşluğumuz çok zorlamadı
    zincideredeki eğitim çavuşluğunu bilemem. oradaki acemiler bildiğin komando eğitimi alıyorlar.
    size yaptırırlar mı tam emin değilim.

siz dua edin çok kısa dönem yer almayın usta birliğindeki bölüklerde
    2-3 toplamda idealdir. fazlası size dokunabilir. :)

13 kısa dönem ve 10'u eğitim çavuşu oluyor bizde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adnan032 -- 25 Ekim 2014; 10:01:39 >

• Dun öğrendim bende gideceğim acemi ve usta birliğini,

Acemilik:1.komnd tugay hava indirme

Ama

Usta birliğin: 1.komnd tugay b tipi gida kont. Müfreze Kocasinan/Kayseri diyor

Kisa donem er araliktaki ikinci gruba denk geldim bende. Usta birligim hakkında hic bir bilgi bulamadim. Bilgisi olan var mi acaba?

Bu arada biyomedikal mühendisiyim arti isletme yuksek lisansim var hic alisik değilim neredeyse hayatim boyunca hep tek yaşadım, birilerinden emir almak çok zor olacak benim için

• quote:

Orijinalden alıntı: atadan

Dun öğrendim bende gideceğim acemi ve usta birliğini,

Acemilik:1.komnd tugay hava indirme

Ama

Usta birliğin: 1.komnd tugay b tipi gida kont. Müfreze Kocasinan/Kayseri diyor

Kisa donem er araliktaki ikinci gruba denk geldim bende. Usta birligim hakkında hic bir bilgi bulamadim. Bilgisi olan var mi acaba?

Bu arada biyomedikal mühendisiyim arti isletme yuksek lisansim var hic alisik değilim neredeyse hayatim boyunca hep tek yaşadım, birilerinden emir almak çok zor olacak benim için

acemiliğin önceki mesajlarımda yazılı olduğu gibi güllük, gülistanlık geçer
    pek karışanın olmaz

acemilikteyken takım eğitim alanına gidiyordu
    komutan gür sesle bağırmayanları fark etti. durdurdu
    sola dön. istikamet ileri dağılın marş marş
    biz bir koşuyoruz.. durduruyor yat kalk, "adama bak yatacak yer beğeniyor" :) neler diyor neler
    ilk defa böyle emirler alıyoruz. arada toprak zeminde süründük.
    komutan kısaca bize ayar veriyor. bunlar her zaman olacak.

50'den fazla telefon klübesi kantinin yakınındadır. para çekme makinası
    kart dolum gişeleri, özellikle tavuk döner büfesinin öneririm. inş artık tost makinasına yufka yada ekmekleri basıyorlardır
    etrafınızı saracak olan sizden rütbeli uzun dönemler, bazı akıllar verecek. hiç korkmanıza gerek yok

usta birliğinde gıda kontrol yazısını gördüm
    3-4 kısa dönem eline silah bile almadan labaratuvara gönderilmişti.
    orada kışlaya giren yiyecekleri denetliyorlar, analizler yapıyorlardı.
    senin işin böyle olabilir belki. komandoculuk bile yapmayabilirsin :D
    bu arkadaşlar arasında 1 baytar 2 gıda mühendisi vardı.
    biyomedikal mühendisini de dahil ediyorlardır belki

benim usta birlik köşk kışla mı oluyor şimdi :) 1İNCİ KOMD.TUG. KH. VE KH.BL. / KAYSERİ TALAS
    KH yazan karargah oluyor sanırım
  • Aynen unutmamak lazım bunu. Buluşma işini de adnan32nin dediği yerlerden birinde gitmeden bi saat belirleyerek yapalım kardeşim
  • dostlar haftasonu cumartesi pazar açık büfe kahvaltı için lider restauranta gidin
    cumhuriyet meydanı, sivas caddesi tarafından çok yakındır
    2 sene önceki fiyat 10 liraydı zam gelmiş olabilir
    fakat görebileceğiniz en zengin kahvaltı çeşitleri orada 100'den fazla diyebilirim
    firmanın pastanesi var ordan üretip, açık büfeye sunuyorlar
    salam, yumurta, reçeller, ekmekler, tatlılar, tuzlular çok defa gittim ve oldukça güzeldi.

ayrıca
    https://www.google.com.tr/search?q=%221%C4%B0NC%C4%B0+KOMD.TUG.+KH.+VE+KH.BL.+%2F+KAYSER%C4%B0+TALAS+%22&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:tr:official&client=firefox-a&channel=sb&gfe_rd=cr&ei=0JpLVKWpBqXe8gfjv4CwDg#rls=org.mozilla:tr:official&channel=sb&q=1%C4%B0NC%C4%B0+KOMD.TUG.+KH.+VE+KH.BL+KAYSER%C4%B0+TALAS+neresi

burdaki face adreslerine iletilere bırakarak, tam yerinizi öğrenmeniz gerekli.
    benimkiler şöyleydi
    acemilik 1'inci Komd. Tug. K.lığı KAYSERİ
    ustalık : 1'inci Komd. Tug. Hv. İnd. ve Komd. Eğt. Tb. 2'üncü Komd. Eğt. Bl. K.lığı MELİKGAZİ KAYSERİ

ikisi de adnan doğu (köşk kışlaydı)

telefon kullanma durumu usta birlikte nasıl rahat mı acaba aklıma gelmişken sorayım bunu da üstad :)
  • quote:

telefon kullanma durumu usta birlikte nasıl rahat mı acaba aklıma gelmişken sorayım bunu da üstad :)

bu videodakini ezberlemeden gitmeyin, her an lazım olabilir.
    http://www.youtube.com/watch?v=belqHEGqesc

o beraber koğuşta kaldıklarınla alakalı
    kendi devrelerin koğuşta ağırlıklı olursa pek hırsızlık olmaz
    aynı zamanda priz varsa sorun da değil
    siz telefon yakalatın, ciddi söylüyorum disiplin koğuşu çok nadir olur

kısa dönem kameralı telefonu ile eğitim alanında yol üzerinde foto çektirmişliği var
    koğuşlarda felan. tabi rahatça olmuyor etrafın tenha olması lazım.

hafıza kartlarını rahatça dışarı çıkartabilirsiniz. dosyaları saklamak isterseniz bazı kafelerde card reader var yada foto stüdyosuna gidin. yalnız resimleriniz bazen fotocunun camında yer alabiliyor :D bizim uzun dönemlerden güldüğüm resimler çıkarmışlar. pes doğrusu

komando çarşısı zemin katında bir dükkan var. yaşlı bir adam vardı halen yaşıyormu bilmiyorum. kapıdan içeriye girdiğiniz zaman duvarda çok sayıda resim vardı. dikkatli bakın. adam hiç birinde kameraya bakmıyor. o adam yaşıyorsa bir bana bildirin :D

astsubay takım komutanımız vardı. kısa dönem koğuşta müzik dinliyor
    kalemli radyolardan almış eline. komutan baskın yaptı yakaladı
    dediği şu: "bir daha görmeyeyim" sizin bölüğe farklı bir bölükten komutanlar baskın yapmaz
    ancak tabur komutanı gelir yada bölük komutanları, nöbetçi astsubaylar felan iyi geçinmeye bakın. emirlerini yerine getirin.

size verilecek silahı yere düşürmeyin. silahtan özür dilemenizi istiyorlar. bazen öpmenizde gerekebiliyor :) at, avrat, silahtan bir silah kaldı askerde.

bu yemin töreninde ve tabur, kışla iştimalarında arada bir söyleyeceğiniz komando andı
    http://www.youtube.com/watch?v=hAX33VGQETk

bu arada çavuş mutlaka olacaksınız
    mart nisan gibi olur heralde. askerliğin son 1.5 ayı çavuş olarak geçiyor.
    maaşınıza 2-3 lira zam gelir kıymetini bilin :D
    bu ne demek? takımda yer alıyorsanız nöbetçi çavuş olmanız muhtemel
    eğiticilerden kastediyorum. nöbetçi çavuş iştimaları bağlar, bölük ona emanet
    bölük ve takım komutanı arasında askerlere emir verir. iştima kağıtlarını doldurur falan filan.
    revirci, kollukçu, yazıcı kısa dönemler yapmaz onlar takımda yer almıyor.
    onlar bölük karargah takımında yer alıyor. yine aynı bölükteyiz fakat onları bölük astsubay komutanı yönetiyor. ona bağlı ilk önce. takım dışında kalan tüm görevlilerin yer aldığı kısım.

acemilikte birkaç defa bulaşıkhane yada mutfağa girmeniz gerekebilir.
    mıntıkaları sizler yapıyorsunuz. eğitim alanlarının temizliği de
    topladığınız sigara izmaritleri, abur cubur kağıtlar. atılmasa da toplanmayacak. komutan bunu sıkça söyler arada bir.

botlarınızı her sabah boyayın
    kamuflajlarınızı çaldırmayın.
    bir kısa döneminki çalınmıştı
    acemilikte size dolap verilmemişse yanınızda 2 çanta olacak
    sivil getirdiğiniz ve askeriyeden verilen. her ikisinin gövde bölümündeki kısmı kilitli tutun. haftasonları eşofman giymeniz gerekecek. kamuflaşjlar çantada yer alsın. yatağın üstüne yada yorganın içine bir şey sıkıştırmayın tavsiye etmem. devreleriniz dışardayken, uzun dönemler girebiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adnan032 -- 26 Ekim 2014; 9:56:30 >

• askerlik ayak durma, iştimalara katılma ve bekleme sanatıdır
    bunu bolca göreceksiniz

sabah 5:30 gibi kalk
    traş ol, botlarını boya, kamuflajını, hücum yeleğini giy. hücüm yeleği varsa silahı mecbur almak zorundasın.
    acemiler varsa eğer bölükte takım eğiticisiysen başında dur mıntıkayı kontrol et.
    kahvaltı sabah 7:00'da, komutanlar 8:00'da iştimaya katılır fakat yarım saat kadar önceden hazır olmak gerekebiliyor.

8:00'dan sonra eğitim alanına marşlar, uygun adım eşliğinde, gür sesle gidilir
    bugün ne var eğitimde saat saat yazılıdır. gelir size anlatırlar yaptığınızı görmek isterler
    olmazsa tekrar. çay pohoçaları mololarda alın, devrelerinize ısmarlayın 50 kuruş bir şey her ikisi

8:00'dan 12:30'a kadar böyle geçer öğlen saatlerine doğru yemekhane yanına gelir sırada beklersiniz.
    mutfaktan yemek geldiği zaman sıra ile girersiniz, elinizde çukur, yassı tabaklar, çorba kasesi
    yemek masasının üzerinde tatlı, turşu, meyve, helva... gibi bunlardan bir tanesi mutlaka olur
    ekmek biterse gidip alırsınız sınırsız.

saat 14:00'de mesai başlıyor ve erkenden sizi dikerler bir yerlere
    yemekhane yanı yada eğitim alanı her ikisinden biriydi bizde
    bölük komutanı gelir, meraba asker,nasılsınız sağol. zaten hep aynı şeyleri söyler.
    arada bir eğitimi kontrol eder. öğleden sonraları genelde eşofmanlısınız. tabiki öncesinde üzerinizi değiştireceksiniz
    beyaz çorap ve spor ayakkabısını atlamayın, sarı çorap olmuyor.
    spor atleti vardır gri renkte onun üzerine eşofman üst ve altını giyersiniz.
    askeriye tarafından verilecek 1 çanta dolusu malzeme arasında bunlar var.
    eğitim için kısa şort bile veriyorlar. biz o günleri göremeden geleceğiz
    çünkü mayıs ayından sonra havaların ısınması ile geçiyorlar. milletin bacak kılları felan meydanda geziyor :D

neyse öğleden sonra yani 14:00'dan itibaren açma germe hareketleri başlar.
    mekik, şınav, ipten atlama, düz yada tempolu koşu olabilir.
    siz koşarken tel örgülerin hemen yanından geçen üniversiteli gençliğe dikkat edin.
    o kadar yakınınızda olacaklar.

silahlar sizlere teslim edilmişse haftada bir gün temizliğini yaparsınız
    tüm parçalar çıkartılır, tek tek temizlenir. şişe benzer bir metal vardı onun gelmesini sürekli beklerdik
    tüm bölükte 2-3 tane ancaydı. temizlikten sonra yüksek tutuş yaptırırlar. topluca kontrol yapılır birkaç saniye ancak alır

bazen eşofmanlıyken gidersiniz çöp toplayanların başında durursunuz
    bazı zamanlar komutan emir verir, bölükler arası koşu yarışması olacak
    kronometre ile zaman tutulur.
    3 km'yi 13 dakikada koşmuşluğum var.
    oldukça zorluyor bu sebeple ilk baştaki koşulara değer verin kendinizi geliştirin.
    tempo zamanla artacaktır. öğlen arası da fazla bir şey yemeyin. tıkanıp kalıyorsunuz spor yaparken :)

14:00 17:30 arası böyle geçer yemek hane yanına gelirsiniz. fakat yemek akşam 7:00'da çıktığı için bir miktar serbest olabilirsiniz.
    telefon, kantin, büfe koğuşa girip uzanabilirsiniz. eşofmanlı kalırsınız ve kamuflaja pek gerek yoktur tabi intikal, gece nöbeti felan varsa o başka.

akşam 7:00'da komutan gelir sayıyı alır, tek tek girerseniz ve yemeği yedikten sonra yat iştiması şu saatte derler dağılırsınız istediğiniz yere.
    acemilikte öğlen arası yorgunluktan atılıp kalan kısa dönemler vardı. görseniz acırsınız :D tek yaptıkları yürümek yani bünye bu tempoya zamanla alışıyor tabi.

akşam 9:30 gibi nöbetçi astsubay gelir, yat iştimasını alır, silahları, acemi ve kadroyu sayar gider yatarsınız.

sabah iştiması
    öğlen yemeği iştiması
    ikindi eğitim için iştima
    akşam yemeği iştiması
    akşam yat iştiması

bunlar normal olan 5 tane

bunlara ek olarak
    tabur iştiması
    kışla iştiması
    çarşı izni iştiması
    nizamiyenin orda bir daha kontrol ederler

bu arada kantinden çarşı izni için küçük defter satın alın mutlaka
    acemilikten sonra işe yarayacak. bölük yazıcısı dolduruyor ve ondan teslim alıyorsunuz.

bazen şu olabiliyor. çarşı iznine çıkmak için hazırlanıyorsunuz nöbetçi astsubay elinzideki belgeleri tek tek imzalaması gerekiyor bu atlatılmış olabilir.
    son dakika da gidip önüne getirilebilir. yada koğuşları tek tek gezip, yatakların iyi toplanmadığını görürse eğer. gidin toplayın yoksa çıkartmam giyebilir

nizamiyede sakallarınız kontrol edilebilir
    elleri ile her tarafınızı ararlar öyle çarşıya çıkarsınız.
    girişte de aynı. ayakkabı içine telefon yada bir şeyler saklamanıza karşın zıplamanızı isterler
    bazen boyun cüzdanlarınıza bile bakabilirler. künyeleriniz siz nereye gidiyorsanız her zaman boynunuzda olsun.

çarşı izninden de biraz bahsedeyim

otobüsler için tek yada birkaç kullanımlık kartlar vardır. kayseriye ilk geldiğiniz zaman gidin büfeden satın alın.
    taksiye binerim olur diyorsanız da siz bilirsiniz. otobüslerde para geçmiyor. taksiler genelde hep hazır izin günlerine doğru. 5-7 kişi sıkıştırıp gidiyorla genelde
    bizim zamanımızda kişi başı 3 lira alıyorlardı şimdi bilmem.

çarşıya geldiğinizde cumhuriyet meydanı civarında inersiniz. kayserinin et yemeklerinin satıldığı
    kebapçılara, lider restaurant açık büfe, kayseri forum, pideciler, komando çarşısı, internet kafeler buralara gidin derim.

ne zaman geri döneceğiniz elinizdeki belgede yazılı. yarım saat öncesine doğru geri dönmenizi öneririm. haftasonları da bazen tabur iştiması olabiliyor.
    benim birkaç kez başıma geldi. zor yetiştik. sivilleri askeri dolaba koyamıyorsunuz. sivil eşya deposu açık olmalı ve yüzlerce çanta arasından bazen sizin çanta farklı yerlere gidebiliyor :)

çarşıda zaman su gibi geçer, devrelerinizle takılın
    biz birkaç defa sinemaya gitmiştik. saat 13:30'da filme girip kışlaya 4:30'ya doğru geri dönmüşlüğümüz var. yetişiliyor.

internet kafeye ilk gitmek istiyrosanız acele edin. sizinle beraber uzun dönemlerde çıkar çarşıya ve ilk gelenler kapar, sırada beklersiniz.

haftasonu olduğu için kışlaya girince sivilleri çıkarır, eşofmanları giyersiniz ve o şekilde de yatarsınız.
    genelde nöbet, kışla iştima olmadığı zamanlarda haftasonları güzel geçer.
    ayrıca isterseniz koğuşlarda yatabiliyorsunuz.
    bazen koğuşçu yada komutan gelip dışarı çıkartabiliyor olabilir.
    vakit bulursanız yatın. kalemli radyonuzu açın müzik dinleyin, cep kitapları satın alın
    hiltonun hemen altında bir AVM vardı. gıda, temizlik ürünleri satar. almerdi sanırım adı
    orada halen varsa çok sayıda cep kitabı var vakit geçirmek için birebir
    yada roman alın acemilikte size karışan yok kışlada okuyun.
    usta birliğinde dolaplarda kitapları saklamak istiyorsanız, kirli ve temiz çamaşır torbaları önde gözükür. onların arkalarına koyun
    üzerine de birşeyler getirin. dolap içinde olanlardan
    traş çantanız olabilir.

askeri spor ayakkabılar dayanıksızdır.
    top oynamadığım halde ön tarafı son zamanlara doğru dağıldı gitti.

size verilen silah, hücum yeleği, kamuflaj üzerinize zimmetli ve sakın kaybetmeyin.
    eğitim arasında mola verildiğinde 3-4 kişi bir araya gelir silahları çatarsınız.
    eğer ortada bir tek sizin silahlarınız varsa işinizi çabuk halledin silahları kontrol edin.
    silah çalınması genelde olmaz zaten seri numaraları belli kim ne yapsın
    fakat o size emanet yere düşer, ıslanır, içine toz kaçarsa temizleyecek kişi de sizsiniz.

eğitim alanlarında barakalar vardır ve eğiticiler için özel bir oda
    orada eğitim notları, elektrikli ısıtıcı, oturacağınız yerler var.
    soğuk zamanlarda dışarı hiç çıkmamak isteyebiliyorsunuz fakat düdük çalınca mecbursunuz :)

eğitici olursanız düdük yanınızda olmak zorunda. arada bir lazım oluyor.

yemin töreninden sonra on başı oluyorsunuz ve artık acemi değilsiniz
    gittiğiniz yerdeki en üst kademe uzun dönemlere saygı duyun mutlaka
    oranın ağası onlar fakat siz onların alt devresi değilsiniz. size devrecilik yapamazlar.

askerin bilgi defterinde dilekçe örnekleri yer alır.
    şikayetiniz olursa yazıcıdan kağıt kalem alın ve oradaki gibi doldurun.
    bölük astsubayına teslim edebilirsiniz.

kavgaya karışmayın tavsiye etmem
    hava indirme usta birliğindeki uzun dönemler aralarında tartışmış ve yumruk yumruğa girmişler birbirine
    ağız dalaşından çıkar zaten bu olaylar. mesele büyüyor birisi revirlik oluyor.
    tabur komutanı o iki kişiye ceza verdiği gibi tüm hava indirme bölüğüne süresiz çarşı iznini kilitleme emri veriyor
    bölük içinde hedef adam olmak ve huzursuzluk oluşturmak için bundan daha iyisini bulamazsınız.

silahlı nöbetlerde şarjörü g3'e takmadan kulede beklersiniz ve hareketlilik olduğundan emin olun ondan sonra takın.
    tilki köpek felan hep geçer onlar sorun değil. 2 ayaklı koşan birisi var mı ona dikkat :D
    bu tip durumlara hazırlık için kulenin içindeki sizleri yönlendiren maddeleri dikkatlice okuyun
    2 uyarıya karşılık vermeyini vurma hakkınız var. uyarı atışları ikazlar düdük çalma felan bunları bilin, başınıza gelebilir.

nöbet kulesi içinde telefon, AMM (acil müdahale mangası tuşu) telsiz ve metal çubuğun yerleştirileceği bölüm var sinyal göndermek için
    AMM destek için kullanılır, aynı zamanda telsiz ile de durumu rapor etmeniz gerekebilir. hani saldırı durumları, kaçak varsa felan

telsiz kuleye ilk geldiğiniz zaman bazı terimler ile diğer hattaki komutan ile konuşmalarınızdır öğrenirsiniz.

telefonu kaldırınca otomatik karşı taraf aranır telsiziniz çalışmıyorsa lazım olabiliyor.
    sizi arayabilirler. alo, buyrun efendim demek yok :)
    piyade onbaşı yada piyade çavuş ali veli emret komutanım!
    birkaç soru sorabilir. sorun var mı. kaç kaç nöbetindesiniz falan filan.

devriye araçları siz nöbetteyken sizi kontrol etmek için sürekli gelecektir
    genelde 2-4 saat aralıklarla nöbetçi astsubay yada nöbetçi subaylar geliyor.
    araç farlarına dikkat edin.

kaskınız başınızda olmalı ve çenenizden bağlamalısınız.
    çelik yelek üzerinizde ve silahın kopçasını omzunuza alarak çapraz tutuşta beklemelisiniz.
    şarjör silahta değil, hücum yeleğinde yer alır.

gece ve gündüz nöbetleri vardır. ve bazı uzun dönemler şarjörün içindeki mermileri tek tek çıkartır
    canım anam gibi bir şeyler yazarlar :D o sırada devriye gelse hapı yuttu, devriye 24 saat içinde belirsiz zamanlarda gelir.
    yani şarjör mermisi ile oyun oynamayın. onların gramajları size verilmeden önce tartılıyor ve dönüşte yine tartılıyor.

şimdilik bu kadar ordan burdan yazıyorum detaylandırıyorum.
    yazdıklarıma dikkat edin ve bu da mı başımıza gelecekti diye hayıflanmayın bizim gibi.
    biz çok mantıksızlık gördük kışlada, çok isyan ettiğimiz oldu, çok güldüren olaylarda
    bunlar hep olacaktır.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.