Şimdi Ara

Kısa Uzun Dönem 1. Komando Tugay Komutanlığı KAYSERİ Olanlar Gelsin (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
363
Cevap
4
Favori
116.252
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Videolar için teşekkürler, telefon olayı o zaman ortama bakıcaz önce :) yaşlı adam yaşıyorsa selamını söyleriz, bir de üstad ne kadar az olursanız iyi olursunuz demiştin kısa dönem için, diğer kısa dönemlerin 100-200lük grupları var biz 12 kişi falanız sanki biz az kişiymişiz gibi geldi Kayseri olarak, hepimiz de Aralık. Avantaj gibi bu sayı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • adnan032 A kullanıcısına yanıt
    Bu kişi sayısından sonra (sanirim sorularım hiç bitmeyecek) bu traş köpüğü falan ben niveanın aldım tahriş etmeyen. Ama arkadaş, onları girişte topluyorlarmış arkonun küçük bir tane veriyorlarmış gidişte götürmemek lazım dedi ya ayrıca losyon, deodorant falan da olmaz dedi. Köpükte mi götürmeyelim bea

• Tüm türkiyeden gelecek olanlar var
    kışlaya girince belli olur
    önemli olan usta birliğinde kaç kişi olacağınız,
    fakat acemi birliğinde rakamlar bizimki gibi 400'e yakınsa durum kritik gibi :)

kışlayan vicks, bazı haplar, arko krem ve daha pek çok ürünle girdim adamlar aramıyor bile
    hepsi traş çantamdaydı, isteseler şak diye bulurlardı. o kadar denetim oldu

kışladan traş köpüğü, şampuan felan veriyorlar

losyon, deodarant dostum bunlara ne gerek varki?
    kantinde zaten kolonya satıyorlar, gerçi dolapta bulundurmak yasak :)
    hamama bir girdinmi tertemiz çıkıyorsun zaten

çamaşırhane günlerini de takım komutanınıza mutlaka sorun
    kirliler makinada yıkanır, kurutma makinasında kurutulur tabi başında beklemeni öneririm.
    1 saate kalmaz tertemiz alırsın. tabi birazda oradaki duran askerin keyfine bağlı bu işler
    yoğunluğuna diyelim daha doğru olur.

nizamiyeden ilk adımımı attım, bekledik akşam 5'e doğru soyadı sırasına doğru okudular
    bölük komutan oraya geliyor, hoşgeldiniz burada şu şu eğitimler göreceksiniz felan yüzümüze gülüyor
    bölük komutan üsteğmen kendisi. girişte yada koğuşlarda hiç çanta aranmadı bende

senin bu arkadaş bizim kışlada mı kaldı ve kaç senesinde?
    2011 aralık, 2012 mayıs arasında bizim burda öyle bir şeyler yaşanmadı.

farklı kışlada kaldıysa, tabi oranın adeti tugay komutanın emirlerine bağlıdır.

sana tavsiyem büyükçe traş çantası al
    sadece orayı doldurmaya çalış
    dünya kadar malzemeye bir tek bu çantada biriktirdim
    en dikkat çekenleri en alta sığdır.
    traş köpüğü jilet, arko felan en üstte dursun.

usta birliğine geçişte bizim bölük komutanı tüm kısa dönemleri çağırdı
    tek tek konuştuk. bir sıkıntın olursa gel, kaç yaşındasın, eğitimin ne felan bunları soruyor
    benimle aynı yaştaydı kendisi :)

bir süre sonra haber geldi. mevcut revirci diyor
    kim revirci olmak ister, kısa dönemlerden bir tanesi olacak diye
    kışla içindeyken kim hangi görevi istiyorsa yazdın diyorlar
    eğitim çavuşluğunu hemen hemen kimse istemiyor
    gece kollukçusu, nöbetçi, yazıcı, revirci felan yazdık bir şeyler

inan çoğumuzun istediği olmadı. herşey onlara göre şekilleniyor biz sadece isteklerimizi belirledik
    2-3 kısa dönem yeterli gerisi inan ayvayı yedi. özellikle acemi bölükleri için diyorum
    diğerleri için kesin bir şey söylemek mümkün değil.
    usta birliğine geçişte kısacıkları saymaya başla. 3'den büyükse artık Allah ne yazdıysa diyeceksin :)

görev değişimleri için ise seninle aynı şekilde düşünen birisi gerekli
    uzun dönemlerden mutfakta çalışan bir süre sonra takımda eğitici oldu, sonra banyodan sorumlu,
    uzun dönem çaycı, gündüz kollukçusu oldu
    takımlar içinde yer değiştirmek için ise mevcut devrelerin gitmesi gerekli.
    yani devre boşluğunun oluşması lazım.

sen dua et doğuya gitmiyorsun
    bizim kışlaya gelenlerin 420 küsürü doğu ve boluya gitti, hakkari şırnak, siirt
    oralarda çarşı izni yok. onun için boşver ne olacak 6 ay bir şey diyeceksin.

girişte yada girdikten sonra malzemelerine el konması yada aranmasının olacağını ben hiç zannetmiyorum. deodarant, losyon bence gereksiz lüks kaçar biraz.
    senin sınırın o traş çantasını doldurmak olmalı fazlasına kaçma derim :)

dolabı açtıktan sonra karşısında böyle ürünleri görenler olduğunda alır kaçarlar
    verdiğin parayla kalırsın yada saklamasını bilirsen, kirli çamaşır torbasını işaret ettim.

yanına çamaşır filesi, temiz ve kirli çamaşır torbası al
    çamaşır filesinin isimliğine silinmeyecek kalem ile ad soyadını yaz

her gün traş olmaktan yüzümüzde apse oluşmuştu fakat mecburuz sakal uzuyor sürekli
    senin yerinde olsam ellere sürülen arkoya önem verirdim birde bu anlattığıma

ellerimiz çatlıyor soğuktan kanıyordu resmen :)
    eldiven tak emri gelmezse olacağı bu
    iştimalara normalde eldivensiz katılınır
    komutan emir verirse öyle giyilir

senin arkadaş farklı bir kışlada askerliğini yaptıysa oradaki adetler farklı olabilir
    girişte tecrübe edersin. illaki götürmeye karalıysan deodarantları falan iyice sakla
    zaten onlar sivil çantanda durmalı bence çarşı izinlerinde kullanmak için
    ben olsam öyle yapardım. çarşıya çıkmayacağın zaman ne yapacaksın ki
    koğuşçu gördüğünde bunlar yasak diye başına üşüşebilir.

10'lu selpak aldım koğuşa giriyordum
    koğuşçu gördü beni bunlar yasak getiremezsin dedi.
    bende tamam dedim girdim içeri
    komutana şikayet etmiş
    koğuşçu geldi bunları yapmayın diye sonra olay büyümedi
    gizli gizli yine koğuşa soktuk lazım olanları
    yani işini bilirsen, iyice saklarsan sorun olmaz

temiz çamaşır torbasında içliklerin olur, aralarına sıkıştır istediğini
    çamaşır filesi zaten boş durur, ona birşey koyamıyorsun
    havlu aralarını tavsiye etmem, en önde yer alır bunlar.

2 temiz çamaşır torbası, 2 kirli çamaşır torbası idealdir bana göre

askeri dükkanları gez ordan tedarik et derim
    3-4 hafta az değil ve sana hemen dolap vermeyecekler
    o torbalar sana lazım

ayrıca küçük mp3 çalarlar, yada saatli telefonlar felan belki bulabilirsin :)

BURAYA DİKKAT :)

Senin yerinde olsam kameralı saatlerden alırdım
    foto çekmek için ideal yanına da kameralı radyo!
    gerçi bu kalemlikleri komutanlar bilir yakanda taşımanı önermem.
    akşam geldikten sonra vaktin varsa dinle

eee biz bilmiyorduk bunları dımdızlak gittik işte
    bari sen hayrını gör taktiklerin.
    foto çekme olayını iyice düşün derim.
    casus saat olarak geçer pikselleri düşük fakat idare eder.

ayrıca en kritik olan soğuklardan korunmak
    neler aldın bir yaz :D

• 1 İNCİ KOMD.TUG. K.YRD.LIĞI HV.İND. VE KOMD.EĞT.TB./KAYSERİ MELİKGAZİ bende bu şekilde yazıyor. Peki ustalık nerede yapacağımız nerede yazıyor

iki çamaşır filesi verdi biri temiz biri kirliler için. Katlaya katlaya (rulo şeklinde) içine konulacağını söyledi. Nivea el kremi, nivea traş köpüğü aldım. Traş bıçağı da normal jilet mi alayım 10 tane falan yoksa mach 3 falan mı derken henüz ikisini de almamaya karar verdim :) Asker cüzdanı aldım boyuna asılan, Casio saat aldım ( TSK sponsoru :p ), dikiş seti ve çengelli iğnelerden aldım. Bot kilidi aldım. Küçük, fermuarlı bir çanta aldım kişisel bakım ürünleri için, içine kremi, tırnak makasını, diş fırçasını vs. koyarım :) Adam dedi henüz nereye düşeceğin belli değil, sana içlik falan şimdi vermicem, belli olunca gel ona göre veririm diğerlerini dedi fazladan mal satmış olmayayım dedi. Şimdilik bunlar var elimde, adam dicem Kayseri çıktı diye artık bakalım... Ankesörlü telefonlar için pttden tel. kartı, bot boyası, içlik, bol miktarda iç çamaşırı ve kalın çorap almayı düşünüyorum

• hedef28 H kullanıcısına yanıt
    Kardeşim, uzun dönem yapan bir arkadaşımın söylediğine göre; yazmayanlar uzun dönem yapacakmış yedek astsubay olarak ve kura ile belirlenecekmiş çıkacak yer
  • çengelli iğne kullanımı yasak dostum
    biz onun yerine yatağın altından çarşafı iyice gerdirerek ilk başta sağlamlaştırıyoruz, jilet gibi oluyor. sonrasında sabah kalkınca her iki tarafa çekerek ayarı yapıyorsun. yorganıda nizami katlayıp yataktan ayrılıyorsun. her zaman teftişe hazır şekilde bırakman lazım

kış aylarında neresi sıcak ki bizim ülkede
    kumsal taraflarına denk gelmen lazım o da biraz zor
    neyse her türlü gittiğin yerde yine kalın içlik felan bulabilirsin.

normal jilet banyo için lazım :)
    mach 3 tıraş için yeterli birkaç yedek başlık al
    şahsen 1 tanesi 1 - 1,5 ay gidiyordu

askeri cüzdan ipi bende arada bir kopuyordu.
    o iplere güvenme biraz daha sağlamlaştır bazen kancası kopuyor fakat düşeceği yer genelde gömleğin için olur.

şafak saatleri satılır fakat gerek yok onu uzunlar kullansın

quote:

Kardeşim, uzun dönem yapan bir arkadaşımın söylediğine göre; yazmayanlar uzun dönem yapacakmış yedek astsubay olarak ve kura ile belirlenecekmiş çıkacak yer

yazmayanlar derken? askerlik şubesinde kısa dönem yapmak istiyorumu işaretlemeyenler mi?

e devlette usta birlik yazmıyorsa yedek astsubay oluyormuşsun Lüleburgaz'da yedek astsubaylık yapan arkadaşım vardı da o söyledi bu durumu
  • Birde bu içlikler için sarı olduğunu bilmemiz iyi oldu .. Yarın öbürgün başlıcam toplamaya . Haki yeşili alacaktım . Kayseride yapmış arkadaşlardan bir ricam olucak .Adımız üstünde acemi :) oradaki zorluğu soludular bize küçük bir liste yapabilirler mi tavsiye şeklinde şu kadar şundan götürün gibi şöle olsun gibi. Çok makbule geçer.. Şimdiden teşekkürler
  • yedeh subay kısa dönem acemilikte barakamıza gelmişti.
    asteğmen olmuş şakalarla konuşuyor. herkesin görev alanı farklı olabilir tabi
    o da yeni astek olmuştu. maaşı fena değil ve bizim gibi angarya işler yaptıklarını hiç zannetmiyorum
    devriye atmalar, çeşitli analiz, gelir gider hesapları, tedarik ihtiyaçları gibi işler olabilir. astek bir iki tane ancak gördüm.
    gerisi hep sözleşmeli personel

dostlar polardan daha sıcak tutan bir şeyler varsa sizde bana söyleyin
    bizim buralarda havalar soğuk olur kış dönemleri :D
    askeri malzeme satan dükkanlar polardan şu daha etkili gibi bir şey demiyor mu?
    Ben gittiğimde bir sorarım üstad polar olayını :D
  • Kitap benim için çok önemli ya, hem severim hem de çok iyi vakit geçer. Acemilikte de ustalıkta da sorun yoksa harika olur valla...
    Ki dediğine göre de yok üstad, sağolasın :)
  • ilk hafta
    kamuflaj giyimi, eşyaların verilmesi ve nasıl kullanmanız gerektiği başlar
    koğuş nöbetleri olabilir aranızda kararlaştırabilirsiniz.
    aşı vurulması
    kızılaydan gelecek ekip tarafından kan bağışı (uzun dönemseniz ben veremem diyemiyorsunuz, geçerli bir sağlık sorunun söylenmesi gerekli tarafınızdan. kısa dönemseniz isterseniz verirsiniz, şahsen ben kan vermedim)
    sizi devamlı göz önünde tutmak isteyecek uzun dönemler olacaktır.
    yazıcılar gelecek kimliklerinizi alacak, birkaç farklı türde (büyük, küçük ve el yazısı) bazı paragraflar yazmanız istenecek.
    adres, ailenizden birisinin telefon nosu felan alınacak, size askeri kimlik çıkartılacak. ilk işiniz çarşı izninde kaplattırmak olmalı
    şahsen ben bunu ilk yapanlardanım, nizamiyedeki uzun dönem bravo demişti :) sonuçta bunu korumanız gerekli, çarşıya çıkmanızı sağlayacak.
    çarşı izin defterleri içinde aynı şekilde öneririm. deri kılıflar satılıyor. ilk bakışta bu kadar sayfa kime yeter diyorsunuz.
    fakat zamanla çarşı izinleriniz kilitleniyor, gayet güzel yetiyor :)
    16-20 arası toplamda çarşıya çıktım sanırım
    devre boşluklarında çarşı izni zaten yok. komutanlarda sağolsun arada bir hatamızı bulur, çarşımızı kitler. diskoya göndermekten daha güzel olur.

acemilikte hafta içi hemen hergün yanaşık düzen eğitimleri olacak
    öğleden sonraları da eşofmanlı çıkamayabiliyorsunuz.
    kamuflaj ile tören yürüyüşlerini yapabilmeniz gerekli.

komutan yat dediği zaman elinizde silah olup olmamasına göre yapacağınız hamleler değişkenlik gösteriyor.
    Bir yerden kurşun gelse, inanın bunları düşünmezsiniz. bırakırsınız kendinizi yere
    yerdeki silahı almak için sol adım öne atılıp, eğilip alınıyor, seri ve hızlı olunur.

aslında yapılması gereken hep aynı, uzun dönemler 2. tecrübe ettiklerinde daha rahat olacaklardır.

yemin töreninden sonra hemen silah alan uzun dönem acemileri gördükten sonra bu ne acele diyorduk içimizde
    meğerse anlatılması gereken çok konu var ve iştimalara hazırlanmaları gerekiyor. yoğun bir tempo diyebilirim.
    bazı uzun dönemler, ben sanki buraya aidim, evimin yolunu unuttum diyordu :)
    usta birliğinde öyle oluyor zaten, çarşıdan sonra direk kışlaya geliyorsunuz. haliyle normal.

çarşı izinlerini de hep aynı yerlere gitmeyin tavsiye etmem. sürekli yeni yerler keşfedin
    2. bölükte bazıları araç kiralayıp, nevşehir peri bacalarını görmeye gitmişlerdi.
    kayseri pastırmaları, et yemekleri, kebabları meşhurdur ve mutlaka keşfedin.

havlu, terlik hep sivilde almıştım fakat pek kullanamadım.
    hepsi nizami aynı olması lazım. siz yinede ucuz yollu alın bir şeyler
    naylon olsun terlikler, havlularımız mavi renkliydi yani bunlar kantinden tedarik edilebilir.

acemilikte mehmetçik vakfından gelenler olacak, 13-14 TL di sanırım ödemek zorunlu
    yanınızda para bulundurun her zaman lazım olacaktır.
    sakın paralarınızı kamuflaj (pantolon) cebi yada parka (ceket) cebinde saklamayın hata edersiniz.
    parkalar sıcak olunca çıkartılabiliyor, tüm özel eşyalarınız boynunuzdaki cüzdanda olmalı.
    yanınızda her zaman not defteri, pilot kalem bulundurun ben öneririm.
    gece dersleri olduğunda yazmanız gerekiyor ve ezberlemenizi öneririm.
    çok fazla terim var ve komutan acemilere bunu sorduğunda bilemediği zaman sorumlusu hem siz hem o olur.
    onların giyimleri, bot bağcıkları, tıraşları, eğitimlerdeki seviyeleri hep eğiticileri bağlar. onları yönetebilmelisiniz.

her gün verilen eğitimlerde, takım içindeki koldaki acemiler için tek tek imza atmışlığım var
    eğitimin verildiğine dair oluyor tabiki. bunlar klasörlerde toplanır ve tabur binasında saklanır.
    siz usta birliğine gittiğinizde, her türlü sorunlar için bu belgeler kullanılır.

sürekli kışla içinde ordan başka yere sizleri götürürler.
    botu 2 numara büyük alın ve bunu değiştirme imkanı yok gibi bir şey.
    komutan size çıkıp diyebilir. herkes ayakkabı numarasına göre alsın
    hiç dinlemeyin. öyle birşey yapmayın siz.

tel örgülerden uzak durun dolaşım alanınızda kalın.
    silahlı nöbetçiler ile konuşmanızı önermem.
    bazen paralo-işaret sorarlar (şarjör almaya gelen nöbetçilere bildirilir) bilmediğiniz zaman nane olabilirsiniz.
    askeri kimlik, künye, bunun için gerekli işte :)

haftasonları kışlanın şu tarafını keşfe gideyim gibi girişimlere hiç girmeyin, sınırlarınızı iyi bilin.
    zaten her taraf yeşillik park yahu gezin dolaşın. mavi bere büfelerine dalın. kola, cips alın bir güzel yiyin.
    yılbaşı gecesine doğru telefon klübeleri hiç olmadığı kadar doluyor
    yılbaşından hemen önce bizim yemin töreni yapılmıştı.
    çoğu acemi gitti ve biz kaldık, tugay komutanı özel çerez yaptırmış, muz, çeşitli meyveler felan
    yemekten sonra bir güzel yedik. kısacası istedikleri zaman değerli olduğunuzu size hissettirebilirler.
    yorgun olduğunuz zaman müsaitse durum gidin yatın yatağınızda çok güzel şafak atıyor.
    kalemli radyonuzu üzerinizdekiler ile kamufle edin ve sesi çok açmadan kabloları da kimseye göstermeden dinleyin
    üst ranzada yer alanlar kabak gibi ortada oluyorlar. alt ranza daha etkili bu iş için.

ranzaları siz belirleyemiyorsunuz. zaten ilerde isimler yazılıyor oralara.
    haftada bir gün çarşafları yıkama günüdür çıkartması kolay 1 dakika ancak. fakat takmasını sormayın :D
    yorgan için 2 kişi lazım da yatak altlarını iki koldan bağladığınız o çarşafları güzel ayarlamanız gerekli
    çatal iğneler yasak, hiç kullanmadım bence gereksiz. ayrıca tehlikesi bir metal askeri kanunlara göre, bulundurulması bile suç. tavsiye etmiyorum.

hamam su sıcaklıklarından bahsedeyim birde
    usta birliğindeyken, yat iştiması verilirdi banyoya gitmişliğim vardı. su sıcaklığını önce kontrol edin.
    ılık yada soğuk olabiliyor bazen ayrıca kilitlenebilir kabinlere girin aman diyeyim, askerlik hali arkanızı kollayın :D
    şampuanın en küçük boyutlularından almıştım iyi idare etti. askeriyenin verdiği şampuan malesef doğru düzgün köpürmüyor. banyodan sonra çamaşır gününüz gelmişse, çamaşır filesine gelmemişse kirli çamaşır torbasına doldurun malzemeleri. çamaşır günlerinde fileye aktarın ve başında durun makineler yıkasın.

yanınızda pamuk götürün. inanın lazım olacak özellikle atışlar sırasında
    askeriye kulak tıkaçları bazen dağıtıyor. acemilere vermişlerdi bir ara sordum işe yarıyormu yok
    pamukları iyice tıkayın ve o g3'ün sesi varya offf ne biçim.
    haberlerdeki videolara benzemez. duyma gücünüz hafif zayıflar bazen %50'in altına düşer.
    3-5 saate geçer tabi fakat ben ilk sefer böyle olduğunu bilmiyordum.
    sonraki atışlarda denedim biraz daha rahat ettim
    usta birliklerinde de kalan mermileri atmanız bazen isteniyor, özellikle eğiticilerden.
    her zaman lazım olabilir. atışlar zinciderede o halde intikal ve atış yapılacağı aklınızdan çıkmasın.
    doğru düzgün bir köprü yapsalar şu zincidereye olmaz sanki kayaların üzerine basıyorsunuz geçiyorsunuz
    2-3 kaya. önceden geçtiğim taşların sonraki günler yerinde olmadığını gördüm :) akıntı alıp gidiyor bazen
    gözünüzü korkutmuş gibi olmayayım ama akıntı sert değil derinlik de az düşseni bile boğulmazsınız.
    zincidereye yolunuz düşerse göreceksiniz. küçük bir yapay gölet var orada biraz balık. küçük bir şelale ve şelalenin az ilerisinden karşıya geçiyorsunuz.
    tepeyi tırmanıyorsunuz. karşınıza daha yüksek bir yer geliyor.

her gün bugün nereye gidiyoruz acaba diyebilirsiniz.
    hava oldukça sıcak ve ilerliyoruz. dereyi geçtik, gittik iyice, karşımıza tepe çıktı. bakıyorum ilerde kar birikintileri
    erciyeste değiliz. aştık orayı gidiyoruz. tepe üzerinde bir yerlere geldik dede oğul mu baba oğul mu ne diyorlarmış
    yaptığımız tek şey 20-30 dakika oturmak varsa birkaç bisküvi yemek ve geri dönmek
    bu tip durumlarda naneli mentos çok iyi iş görür
    uzun dönemseniz yiyecekleri saklayın ekmekliğinizde (sırtınızdaki)
    kısa dönemseniz şarjör bölümlerine görünmeyecek şekilde durmasını sağlayın
    çekirde getirip yediğim de oldu, kantinden 4 lt civarı gazoz, su alıp giderken içmişliğimde var.
    dönüşte en ufak bir şey kalmadı. hava sıcak ve o derece terliyorsunuz.
    suyu taşıması zor olur felan hiç gerek yok bunlara ali dağına çıkıyorsanız gerekli
    normal intikale gidiyorsanız yarım litre su bile yeterli olacaktır zaten yemek zamanına doğru geri döneceksiniz
    ali dağına çıkanlar için komutanlar bazen söyleyebiliyor. atlet almanız lazım yanınıza
    dağa çıktıktan sonra değiştirmek için siz de tavsiyeye uyun.
    tabi ki ali dağından dönüşte gömleğiniz sırıl sıklam ona bir çözüm yok mu?
    varsa sırtınıza geçirmek için küçük havlulardan kullanın.

gece geldik ali dağından. gömlek ıslak, yanmayan kalorifere astım
    sabah kurumadı haliyle tekrar giydik gittik. ertesi gün bir daha kurumaya bıraktım
    birkaç güne ancak kurudu. lafımın özeti, her zaman çamaşırhaneyi kullanmayı beklemeyin
    bunlar komutanın iznine tabidir. zinciderede misafirsiniz ve yanlış hatırlamıyorsam her gidişte bir yada iki kere
    çamaşırhaneyi kullanmıştık. ayrıca 5 tane atlet bence az. intikal demek, ter atmanız demektir.
    bolca alın yanınıza çorap felan çekinmeyin yani. gereksiz aldığınızı düşünseniz bile sorun olmaz
    sivil hayatta giyersiniz.

kayseriye geldiğinizde terminalde inecekseniz eğer gece olmamasına dikkat edin
    otobüs felan yok ve taksi gece tarifesi olacaktır.
    otobüsün şehir merkezine gittiğine dikkat edin.
    eğer gece kayseriye varacaksanız ucuz otelleri araştırmaya şimdiden başlayın.
    meydan otel demiştim önceden şimdiki fiyatını bilemem fakat 25 liraydı o zamanlar tek gecelik.

yemin törenine kadar çarşı izni yok ve çarşıyı keşfetmeye başlayın derim.
    nizamiyeden içeriye girerken aramada birşeyler yakalatırsanız, bilmiyordum felan dersiniz. unutmuşum gibi
    fakat bunların olacağını zannetmem. sivil çantalarım ve sivil eşya deposu komutanların emri ile aranmadı hiç.

şafak hesabı bence yapmayın, 2. gün yemekhane yanında şafak 157 battı diye bağıran kısacıklara, saymayın yahu moralim bozuluyor diyenlerde vardı. pazartesi bitti, salıyı da atlattık gibi hesaplar yapın daha iyi rakamlara girmeyin
    uzun dönemler bence şafak saati almalı. arada bir göz gezdirmek için iyi olabilir.

kısa dönemleri çekemeyen bazı uzunlar göreceksiniz.
    adam benden sonra geldi benden önce gidecek diyenler olmuştu.
    komando çarşısında cep telefonlu saat satılıyordu dostlar belki kullanmak istersiniz.
    fiyatı 100 liranın üzerindeydi. kalitesini bilmem.
    bence telefonlarınızı götürün.
    ya kışlaya sokun yada komando çarşısında emanete verin.

şimdilik aklıma gelenler bunlar. hadi göreyim sizi
    mavi bereli komandolar sizi :D

komando yemez,
    komando içmez
    komando uyumaz
    komando komandoluk yapar :D

• quote:

Orijinalden alıntı: adnan032

ilk hafta
    aşı vurulması
    kızılaydan gelecek ekip tarafından kan bağışı (uzun dönemseniz ben veremem diyemiyorsunuz, geçerli bir sağlık sorunun söylenmesi gerekli tarafınızdan. kısa dönemseniz isterseniz verirsiniz, şahsen ben kan vermedim)
    sizi devamlı göz önünde tutmak isteyecek uzun dönemler olacaktır.
    yazıcılar gelecek kimliklerinizi alacak, birkaç farklı türde (büyük, küçük ve el yazısı) bazı paragraflar yazmanız istenecek.
    adres, ailenizden birisinin telefon nosu felan alınacak, size askeri kimlik çıkartılacak. ilk işiniz çarşı izninde kaplattırmak olmalı
    şahsen ben bunu ilk yapanlardanım, nizamiyedeki uzun dönem bravo demişti :) sonuçta bunu korumanız gerekli, çarşıya çıkmanızı sağlayacak.
    çarşı izin defterleri içinde aynı şekilde öneririm. deri kılıflar satılıyor. ilk bakışta bu kadar sayfa kime yeter diyorsunuz.
    fakat zamanla çarşı izinleriniz kilitleniyor, gayet güzel yetiyor :)
    16-20 arası toplamda çarşıya çıktım sanırım
    devre boşluklarında çarşı izni zaten yok. komutanlarda sağolsun arada bir hatamızı bulur, çarşımızı kitler. diskoya göndermekten daha güzel olur.

acemilikte hafta içi hemen hergün yanaşık düzen eğitimleri olacak
    öğleden sonraları da eşofmanlı çıkamayabiliyorsunuz.
    kamuflaj ile tören yürüyüşlerini yapabilmeniz gerekli.

komutan yat dediği zaman elinizde silah olup olmamasına göre yapacağınız hamleler değişkenlik gösteriyor.
    Bir yerden kurşun gelse, inanın bunları düşünmezsiniz. bırakırsınız kendinizi yere
    yerdeki silahı almak için sol adım öne atılıp, eğilip alınıyor, seri ve hızlı olunur.

aslında yapılması gereken hep aynı, uzun dönemler 2. tecrübe ettiklerinde daha rahat olacaklardır.

yemin töreninden sonra hemen silah alan uzun dönem acemileri gördükten sonra bu ne acele diyorduk içimizde
    meğerse anlatılması gereken çok konu var ve iştimalara hazırlanmaları gerekiyor. yoğun bir tempo diyebilirim.
    bazı uzun dönemler, ben sanki buraya aidim, evimin yolunu unuttum diyordu :)
    usta birliğinde öyle oluyor zaten, çarşıdan sonra direk kışlaya geliyorsunuz. haliyle normal.

çarşı izinlerini de hep aynı yerlere gitmeyin tavsiye etmem. sürekli yeni yerler keşfedin
    2. bölükte bazıları araç kiralayıp, nevşehir peri bacalarını görmeye gitmişlerdi.
    kayseri pastırmaları, et yemekleri, kebabları meşhurdur ve mutlaka keşfedin.

havlu, terlik hep sivilde almıştım fakat pek kullanamadım.
    hepsi nizami aynı olması lazım. siz yinede ucuz yollu alın bir şeyler
    naylon olsun terlikler, havlularımız mavi renkliydi yani bunlar kantinden tedarik edilebilir.

acemilikte mehmetçik vakfından gelenler olacak, 13-14 TL di sanırım ödemek zorunlu
    yanınızda para bulundurun her zaman lazım olacaktır.
    sakın paralarınızı kamuflaj (pantolon) cebi yada parka (ceket) cebinde saklamayın hata edersiniz.
    parkalar sıcak olunca çıkartılabiliyor, tüm özel eşyalarınız boynunuzdaki cüzdanda olmalı.
    yanınızda her zaman not defteri, pilot kalem bulundurun ben öneririm.
    gece dersleri olduğunda yazmanız gerekiyor ve ezberlemenizi öneririm.
    çok fazla terim var ve komutan acemilere bunu sorduğunda bilemediği zaman sorumlusu hem siz hem o olur.
    onların giyimleri, bot bağcıkları, tıraşları, eğitimlerdeki seviyeleri hep eğiticileri bağlar. onları yönetebilmelisiniz.

her gün verilen eğitimlerde, takım içindeki koldaki acemiler için tek tek imza atmışlığım var
    eğitimin verildiğine dair oluyor tabiki. bunlar klasörlerde toplanır ve tabur binasında saklanır.
    siz usta birliğine gittiğinizde, her türlü sorunlar için bu belgeler kullanılır.

sürekli kışla içinde ordan başka yere sizleri götürürler.
    botu 2 numara büyük alın ve bunu değiştirme imkanı yok gibi bir şey.
    komutan size çıkıp diyebilir. herkes ayakkabı numarasına göre alsın
    hiç dinlemeyin. öyle birşey yapmayın siz.

tel örgülerden uzak durun dolaşım alanınızda kalın.
    silahlı nöbetçiler ile konuşmanızı önermem.
    bazen paralo-işaret sorarlar (şarjör almaya gelen nöbetçilere bildirilir) bilmediğiniz zaman nane olabilirsiniz.
    askeri kimlik, künye, bunun için gerekli işte :)

haftasonları kışlanın şu tarafını keşfe gideyim gibi girişimlere hiç girmeyin, sınırlarınızı iyi bilin.
    zaten her taraf yeşillik park yahu gezin dolaşın. mavi bere büfelerine dalın. kola, cips alın bir güzel yiyin.
    yılbaşı gecesine doğru telefon klübeleri hiç olmadığı kadar doluyor
    yılbaşından hemen önce bizim yemin töreni yapılmıştı.
    çoğu acemi gitti ve biz kaldık, tugay komutanı özel çerez yaptırmış, muz, çeşitli meyveler felan
    yemekten sonra bir güzel yedik. kısacası istedikleri zaman değerli olduğunuzu size hissettirebilirler.
    yorgun olduğunuz zaman müsaitse durum gidin yatın yatağınızda çok güzel şafak atıyor.
    kalemli radyonuzu üzerinizdekiler ile kamufle edin ve sesi çok açmadan kabloları da kimseye göstermeden dinleyin
    üst ranzada yer alanlar kabak gibi ortada oluyorlar. alt ranza daha etkili bu iş için.

ranzaları siz belirleyemiyorsunuz. zaten ilerde isimler yazılıyor oralara.
    haftada bir gün çarşafları yıkama günüdür çıkartması kolay 1 dakika ancak. fakat takmasını sormayın :D
    yorgan için 2 kişi lazım da yatak altlarını iki koldan bağladığınız o çarşafları güzel ayarlamanız gerekli
    çatal iğneler yasak, hiç kullanmadım bence gereksiz. ayrıca tehlikesi bir metal askeri kanunlara göre, bulundurulması bile suç. tavsiye etmiyorum.

hamam su sıcaklıklarından bahsedeyim birde
    usta birliğindeyken, yat iştiması verilirdi banyoya gitmişliğim vardı. su sıcaklığını önce kontrol edin.
    ılık yada soğuk olabiliyor bazen ayrıca kilitlenebilir kabinlere girin aman diyeyim, askerlik hali arkanızı kollayın :D
    şampuanın en küçük boyutlularından almıştım iyi idare etti. askeriyenin verdiği şampuan malesef doğru düzgün köpürmüyor. banyodan sonra çamaşır gününüz gelmişse, çamaşır filesine gelmemişse kirli çamaşır torbasına doldurun malzemeleri. çamaşır günlerinde fileye aktarın ve başında durun makineler yıkasın.

yanınızda pamuk götürün. inanın lazım olacak özellikle atışlar sırasında
    askeriye kulak tıkaçları bazen dağıtıyor. acemilere vermişlerdi bir ara sordum işe yarıyormu yok
    pamukları iyice tıkayın ve o g3'ün sesi varya offf ne biçim.
    haberlerdeki videolara benzemez. duyma gücünüz hafif zayıflar bazen %50'in altına düşer.
    3-5 saate geçer tabi fakat ben ilk sefer böyle olduğunu bilmiyordum.
    sonraki atışlarda denedim biraz daha rahat ettim
    usta birliklerinde de kalan mermileri atmanız bazen isteniyor, özellikle eğiticilerden.
    her zaman lazım olabilir. atışlar zinciderede o halde intikal ve atış yapılacağı aklınızdan çıkmasın.
    doğru düzgün bir köprü yapsalar şu zincidereye olmaz sanki kayaların üzerine basıyorsunuz geçiyorsunuz
    2-3 kaya. önceden geçtiğim taşların sonraki günler yerinde olmadığını gördüm :) akıntı alıp gidiyor bazen
    gözünüzü korkutmuş gibi olmayayım ama akıntı sert değil derinlik de az düşseni bile boğulmazsınız.
    zincidereye yolunuz düşerse göreceksiniz. küçük bir yapay gölet var orada biraz balık. küçük bir şelale ve şelalenin az ilerisinden karşıya geçiyorsunuz.
    tepeyi tırmanıyorsunuz. karşınıza daha yüksek bir yer geliyor.

her gün bugün nereye gidiyoruz acaba diyebilirsiniz.
    hava oldukça sıcak ve ilerliyoruz. dereyi geçtik, gittik iyice, karşımıza tepe çıktı. bakıyorum ilerde kar birikintileri
    erciyeste değiliz. aştık orayı gidiyoruz. tepe üzerinde bir yerlere geldik dede oğul mu baba oğul mu ne diyorlarmış
    yaptığımız tek şey 20-30 dakika oturmak varsa birkaç bisküvi yemek ve geri dönmek
    bu tip durumlarda naneli mentos çok iyi iş görür
    uzun dönemseniz yiyecekleri saklayın ekmekliğinizde (sırtınızdaki)
    kısa dönemseniz şarjör bölümlerine görünmeyecek şekilde durmasını sağlayın
    çekirde getirip yediğim de oldu, kantinden 4 lt civarı gazoz, su alıp giderken içmişliğimde var.
    dönüşte en ufak bir şey kalmadı. hava sıcak ve o derece terliyorsunuz.
    suyu taşıması zor olur felan hiç gerek yok bunlara ali dağına çıkıyorsanız gerekli
    normal intikale gidiyorsanız yarım litre su bile yeterli olacaktır zaten yemek zamanına doğru geri döneceksiniz
    ali dağına çıkanlar için komutanlar bazen söyleyebiliyor. atlet almanız lazım yanınıza
    dağa çıktıktan sonra değiştirmek için siz de tavsiyeye uyun.
    tabi ki ali dağından dönüşte gömleğiniz sırıl sıklam ona bir çözüm yok mu?
    varsa sırtınıza geçirmek için küçük havlulardan kullanın.

gece geldik ali dağından. gömlek ıslak, yanmayan kalorifere astım
    sabah kurumadı haliyle tekrar giydik gittik. ertesi gün bir daha kurumaya bıraktım
    birkaç güne ancak kurudu. lafımın özeti, her zaman çamaşırhaneyi kullanmayı beklemeyin
    bunlar komutanın iznine tabidir. zinciderede misafirsiniz ve yanlış hatırlamıyorsam her gidişte bir yada iki kere
    çamaşırhaneyi kullanmıştık. ayrıca 5 tane atlet bence az. intikal demek, ter atmanız demektir.
    bolca alın yanınıza çorap felan çekinmeyin yani. gereksiz aldığınızı düşünseniz bile sorun olmaz
    sivil hayatta giyersiniz.

kayseriye geldiğinizde terminalde inecekseniz eğer gece olmamasına dikkat edin
    otobüs felan yok ve taksi gece tarifesi olacaktır.
    otobüsün şehir merkezine gittiğine dikkat edin.
    eğer gece kayseriye varacaksanız ucuz otelleri araştırmaya şimdiden başlayın.
    meydan otel demiştim önceden şimdiki fiyatını bilemem fakat 25 liraydı o zamanlar tek gecelik.

yemin törenine kadar çarşı izni yok ve çarşıyı keşfetmeye başlayın derim.
    nizamiyeden içeriye girerken aramada birşeyler yakalatırsanız, bilmiyordum felan dersiniz. unutmuşum gibi
    fakat bunların olacağını zannetmem. sivil çantalarım ve sivil eşya deposu komutanların emri ile aranmadı hiç.

şafak hesabı bence yapmayın, 2. gün yemekhane yanında şafak 157 battı diye bağıran kısacıklara, saymayın yahu moralim bozuluyor diyenlerde vardı. pazartesi bitti, salıyı da atlattık gibi hesaplar yapın daha iyi rakamlara girmeyin
    uzun dönemler bence şafak saati almalı. arada bir göz gezdirmek için iyi olabilir.

kısa dönemleri çekemeyen bazı uzunlar göreceksiniz.
    adam benden sonra geldi benden önce gidecek diyenler olmuştu.
    komando çarşısında cep telefonlu saat satılıyordu dostlar belki kullanmak istersiniz.
    fiyatı 100 liranın üzerindeydi. kalitesini bilmem.
    bence telefonlarınızı götürün.
    ya kışlaya sokun yada komando çarşısında emanete verin.

şimdilik aklıma gelenler bunlar. hadi göreyim sizi
    mavi bereli komandolar sizi :D

komando yemez,
    komando içmez
    komando uyumaz

adnan bey birazda uzun dönemleri anlatabilirmisiniz ? durumları nedir çok mu ezilirler nelere dikkat etmeleri nasıl davranmaları gerekiyor ? ben uzun dönem gidicem fakat ben 2 yıllık mezunum bana faydası olur mu ? ayrıca elektrik ustasıyım meslek seçimi olurmu seçsem yararı olur mu ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Azrubel

Kitap benim için çok önemli ya, hem severim hem de çok iyi vakit geçer. Acemilikte de ustalıkta da sorun yoksa harika olur valla...
    Ki dediğine göre de yok üstad, sağolasın :)

uzun dönemseniz dolaplar aranabilir, kitaplar bulunduğunda atılır çöpe
    uzun dönem acemilikte bu iş böyle
    uzun dönem usta birliğinde ise ilk birkaç ay dikkatli olun
    zaten zamanla alışırsınız. bence komutana onaylatın kitabı ve kanlı, isyankarlık üzerine kitaplar olmasın :) suç ve ceza komutan onayından geçemedi

kısa dönemseniz acemilikte kitap okumak sorun değil
    ajanda getirip, günlük tutanda oldu
    kısa dönem usta birliğinde benim kitap, bulmaca dergisi yakalatmışlığım oldu
    komutan herkesin içinde ikaz etti ve birdaha olmasın hemşerim dedi :) sorun yok yani ortada
    bir arkadaş 1000 sayfanın üzerinde kitap getirmişti, okudukça okuyor.

kitabı dolaplarınızda saklamak için kirli çamaşır torbası idealdir.
    yalnız kitabı alıp, parkta okumayın.

5 kadar cep kitabı almıştım bulmaca, çeşitli öyküler vs iyi vakit geçiyordu.
    alın alabildiğiniz kadar yakalatsanız bile en fazla tutanak yersiniz ve pek bir şey olmuyor.
    okuduğunuzu sivil çantaya atın ordan alın okuyacağınızı.
    parfüm deodarant gibi ürünler içinde sivil çanta daha iyi olabilir. fakat abartmayın kokudan millet kıl kapabilir :) kolonyanın suyu mu çıktı

kolonya kule nöbetlerinde ısınmak içinde önemlidir.
    dışarısı kar buz ve rüzgar esiyor. üşüyoruz. kolonyo ve bir iki peçete ile çok güzel ısınabilirsiniz.
    kulenin içinde oluyor tabiki bu. bir taraftanda devriyeleri gözleyin. gelirken hemen söndürün yerlerinize gidin. biz kaç defa düşünmüştük. elektrikli ısıtıcıların kurulması gerekliydi. ne böyle birşey isttedik ne onlar yaptı.

botunuz için tabalık alın. 44 numara bot almak istiyorsanız bu numara için olmalı tabi biliyorsunuz.
    kaliteli olsun ve topuk vurmasına karşın, bot içinde topuk bölgesine konulan elyaf yada pamuktan olan yumuşak sünger gibi bir ürün vardı. ismi aklımda değil. biraz faydasını görmüştüm.

bot parlatıcı alın. kendinden sıvısı olanlar güzel olur. boyamak istemediğiniz zamanlarda kullanın.

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmetyildirim23

quote:

Orijinalden alıntı: adnan032

ilk hafta
    aşı vurulması
    kızılaydan gelecek ekip tarafından kan bağışı (uzun dönemseniz ben veremem diyemiyorsunuz, geçerli bir
    ................................
    komando yemez,
    komando içmez
    komando uyumaz

adnan bey birazda uzun dönemleri anlatabilirmisiniz ? durumları nedir çok mu ezilirler nelere dikkat etmeleri nasıl davranmaları gerekiyor ? ben uzun dönem gidicem fakat ben 2 yıllık mezunum bana faydası olur mu ? ayrıca elektrik ustasıyım meslek seçimi olurmu seçsem yararı olur mu ?

uzun dönemler bana göre her zaman dikkat etmeli
    ya fazla göze çarpmayacaksın yada sana görev verilmiş ise aynen yerine getirmen gerekli
    komutan sana 8:00'de acemiler şurada hazır olacak dediğinde, sağda solda gezecek birileri olmamalı
    bu sebeple iştima öncesi erkenden toplanılıyor.

ezilme olayı var malesef. dayak ve küfürde
    kusura bakmayın ama komutanlar sizler hakkında, kendinizi savunamayacağınızı düşünüyorlar.
    en azından bizim orda öyleydi.
    ilk 6 ay bana göre zor geçer

ilk 3 ay yani acemilik 3 zorluk derecesi de
    sonraki 3 ay 2 zorluk derecesi bu şekilde azalır

uzun dönem üst devreleriniz de sizden işler yapmanızı isteyecektir
    normal tabi ki. en üst devremi bulaşık yıkasın yada mıntıka yapsın.

benim size tavsiyem sabırlı olun ve bunlar geçici
    sizlerde üst devre olacaksınız ve o zaman ne demek istediğimi anlarsınız.

kalorifer kazanı yada diğer yerlerde belki lazım olabilir.
    fakat bunlar usta birliğinde belli oluyor
    komutanlar geliyor yeni gelen uzun dönemleri. sen nerelisin, ne mezunusun, sivilde ne iş yaparsın falan sorarlar. orada anlatırsın.

uzun dönemler için acemilik kısmında ise sorabilirler. kimisi halay çekmeyi bilir, yemin töreninde oynaması istenir. kimisi masa taşır bizde kendi yemin törenimiz için çok masa taşıdık. angarya işler hep olacaktır. sana tavsiyem uzun dönemler gündüz nöbet mangası alabiliyor. bence en rahat iş bu. komutanlardan uzak olursun. yada gündüz kollukçusu kebaptır. nöbetçi götürüp getirirsin sürekli yürürsün fakat gece nöbetin olmaz.

silahlıkçı uzun dönemler geceleri nöbetçiyi yatağından uyandırır, silahların başında durabilir. gece uyanıktır ve gündüz uyur.

koğuşçular acemileri çalıştırır, tüm binada sorumluluk ondadır. yerlere su basılacaksa, camlar silinecekse, dolaplerın ranzaların yerleri değiştirilmesinde o yönlendirir. tabi komutanın istekleri doğrultusunda

uzun dönemler bence usta birliğinde güzel bir görev kapmaya çalışsınlar
    uzun dönem çaycımız vardı. eğitim alanındaki yeşil alanların, oradaki barakalardan sorumluydu.
    pohoça çay felan satar. fakat sürekli komutanlar şunu getir, bunu getir felan derlerdi.
    adam gündüz nöbetçisi oldu bence de güzel yaptı.

önemli olan komutanlarda uzak duracak bir yer bulmaktır. ne kadar az görürseniz şafak o derece güzel atar.

ben sürekli komutanlarla beraberdim ve stres dolu zamanlarım da oldu. güldüğüm eğlendiğim de.
    riskleri azaltmak için sanırım ne demek istediğimi anladım :)

ÜStad belki önceden söylemişsindir kusura bakma, iç çamaşırları falan haki diyenler var yeşil diyenler var bizim gideceğimiz yer için haki mi olacaktı? Ayrıca çorap götürürken kendimiz, renk ve sayı olarak atıyorum siyah renk ve 10 çift mi götürelim ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Azrubel

ÜStad belki önceden söylemişsindir kusura bakma, iç çamaşırları falan haki diyenler var yeşil diyenler var bizim gideceğimiz yer için haki mi olacaktı? Ayrıca çorap götürürken kendimiz, renk ve sayı olarak atıyorum siyah renk ve 10 çift mi götürelim ?

hava, kara ve deniz kuvvetlerindeki renklerden bahsediyor olabilirler.
    kara kuvvetleri sarı renk içlik giyer

siz bu haftasonu izne çıkan bir kaç askeri haftasonu yakalayın
    sorun en iyisi. sarı mı yeşil mi diye :)

kamuflajlar eskiden yeşil ağırlıklıydı biliyorsunuz
    biz askerdeyken halen bu kıyafeti giyenler de vardı.
    geçiş dönemine yakın gelmişiz.
    ormanların azalması, çorak arazinin artması ile sarı kamuflaja geçildi
    halen bu devam etmektedir. buralardaki subay, astsubay, uzman çavuşlardan belli zaten
    bunların yeşil giyeceğini hiç zannetmem, kabak gibi sırıtır.
    fakat sen yinede gerçek askerlere bu haftasonu sor değil :)
    kara kuvvetleri sarı giyer benim bildiğim

eyv üstad çorap da siyah olsun 10 çift olsun olur dimi :)
  • 5 kadar sarı kamufle etmek için
    dediğin rakam iyidir

gittiğin yerde yeşil bile olsa
    sarının üzerine yeşil giyer yine halledilir durum

fakat yeşil olacağını hiç zannetmiyorum :)

gitmeden önce bu filmi izleyin
    full metal jacket
    müthiş motive ediyor
    birazda counter oyna tam olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adnan032 -- 27 Ekim 2014; 19:00:50 >
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.