Şimdi Ara

Kısa Uzun Dönem 1. Komando Tugay Komutanlığı KAYSERİ Olanlar Gelsin (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
364
Cevap
4
Favori
116.213
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • kısa dönem olduğunuz için kendinizi şanslı sayın ve uzun dönemlerin küfürlere, hakaretlere, angarya işlere maruz kaldığını unutmayın.
    sizden daha ağır işleri yapacak olanlar onlar.

devreleri fazla yakmamaya bakın
    herşeyi kafaya takmayın

bir akşam üzeri kar bastırır, komutan emir verir kürekleri alın temizleyin şuraları diye
    biz yaptık. fakat mantık yok işte
    kar yağmaya devam etti sabahleyin yine birikti.

greyder geldi yolları biraz açtı

birkaç gün ard arda kar yağar, bir gün güneş açar acaba erirmi diye bakarsın
    erimez daha da birikir. eğitimler paso dışarda
    üşürsün kimsenin umrunda olmaz. yinede yaparsın eğitimi
    eldivenler kullanıma açıldığı zaman yanınızda mutlaka bulundurun
    kar maskesi de aynı şekilde.

bir bölükte 1 kişide olmasın eldivenlerin hepsi çıkarılmak zorunda (ceza)
    biri silahını unutursa bir yerlerde ayvayı yedi demektir 4500 tl g3 tabi o zamanlar öyleydi :)
    üzerinize zimmetli kamuflajlara iyi bakın ve çamaşırhanede mutlaka size ayrılan günlerde ayda bir bile olsa gidin yıkattırın.

yerlerde sürünmeniz yada yat emrini alacağınız zamanlar olabilir.
    komutanların umrunda olmaz. nasıl olsa çamaşırhane var.

• quote:

Orijinalden alıntı: turkay23

Sizdedemi ustaligi talasta yaptiniz acaba.bide silahlar dolu veriliyor dimi

benim her ikisi de talasdaydı
    çok şeker bir kışladır, her taraf yemyeşil.

eski günleri hatırlattın bak
    silahı ilk elime aldım bizim üst devre kısa döneme sordum bunlarda mermi var mı :)
    yok dedi nasıl tutulacağını gösterdi.

mermiler gece nöbetlerinde yada atış eğitimlerinde verilir. başka türlü olmaz

internetten bak ali dağı. kışla içinden net gözükür.
    bizden önceki gelenlere ali dağına çıkarken gerçek mermi dolu şarjörler vermişler.
    şaka ile karışık birileri vurulmuş. tabi vurulur
    o günden beri mermi intikallerde felan yok.

fakat nöbete giderken "namlu mazgala" dediğinde alırsın silahun ucunu varile sokarsın
    kırma kolu çekersin emniyeti açarsın. komutan "sayarak tetik düşür" der.
    sıra ile yaparsın 1 boş 2 boş 3 boş sırası gelen bunu der sürekli olur

inş kırma kolu kolay çekilen denk gelir. bazıları zorlar insanı.
    sadece bu zamanlarda mermi alırsın.

ayrıca güzel bir şey yazayım da keyfiniz yerine gelsin :)

gece nöbetlerinde -15 derecenin altına düşüşlerde nöbetler 1 saate geriliyor.
    bir gecede 2 kere tutmanız gerekli eee ne olacak?

atıyorum 22:15'de hazırlanıyorsun, 22:30'da nöbet mermi almaya gidiyosun 23:00'de nöbet kulesindesin
    00:00'da seni almaya geliyorlar mermiyi teslim et git yat

2 saat sonra kalk tekrar 1 saat nöbet tutmak için uğraş dur.

2 saatlik uyku ile 1 günü geçirmişliğim var
    kayserinin soğuğu da yamandır

valla yerinizde olsam soğuktan korunmak için çok sayıda içlik, kazak felan alırdım (sarı renk olsun)

• @Azrubel @turkay23 Selam beyler ben de acemilik için Melikgazi'ye ustalık için Talas'a gidiyorum, 2. grubum.
  • adnan032 A kullanıcısına yanıt
    dostum valla sende bizi korkutuyorsun çokmu soğuk oluyor acemelikte zaten nöbet yok.Ustalıkta çk nöbet olursa ayvayı yedik hasta olur geliriz valla.Senin sayende baya bilgi sahibi olduk.Bizi bu konuda yalnız bırakma.Talasdan biraz dah bahset.Banyolar nasıl koğuşlar iyimi devrecilik ne alemde.Aklına ne geliyorsa yazsan iyi olur..
  • quote:

dostum valla sende bizi korkutuyorsun çokmu soğuk oluyor acemelikte zaten nöbet yok.Ustalıkta çk nöbet olursa ayvayı yedik hasta olur geliriz valla.Senin sayende baya bilgi sahibi olduk.Bizi bu konuda yalnız bırakma.Talasdan biraz dah bahset.Banyolar nasıl koğuşlar iyimi devrecilik ne alemde.Aklına ne geliyorsa yazsan iyi olur..

acemilikte koğuşlar sıcaktır
    şahsen ben hava indirme bölüğü 1. barakada kalıyordum yanıyordu ortalık.
    en sıcak barakaymış ve sabaha kadar felaket sıcak oluyordu
    dışarısı ise soğuk camları tam açamıyorduk. hadi açıldı bir kişi hasta oldu yorgan döşek yatıyordu.

wiksi burnumun altına sürüyordum bir miktar rahatlama yapıyordu.
    fakat sabah kalk saatinden daha erken kalkıp hava almak için kendimi dışarı attığımda oluyordu

toplamda acemilikte 5 baraka var. bizimkisi en sıcakmış şansımıza :) diğerlerinde öyle bir şey yokmuş
    fakat kayserideki kışlada kalacaklar 1. barakada toplanıyor
    doğu, bolu gibi birlikler diğer barakalarda

sizde muhtemelen 1. barakada yer alacaksınız.

kısa dönemlerde devrecilik ben görmedim.
    zaten biz geldikten 1-2 ay sonra bizim alt devremiz gitti.

fakat uzun dönemlere kendinizi ezdirirseniz maalesef suyunu çıkartıyorlar
    uzun dönemler ile konuşun, ahbaplık kurun fakat asla çok samimi olmayın.
    inanın ağızlarınsa pelesenk olursunuz.
    dedikodular çıkar kızarsınız, kavga olayları felan hiç gerek yok

size poşet denildiğinde gülüp geçin, çok normaldir ve ben kızmazdım.

talas kayserinin nerdeyse tam orta bölümüne kurulmuş bir kışla.
    her tarafta büyük apartmanlar var
    yemin töreninin yapıldığı yerin arkasında üniversite hastanesi felan

ciddi söylüyorum siz komando eğitimin k sini göreceksiniz
    hakiki komando eğitimi ısparta eğirdirde
    sizi zorlamayacaklar doğru düzgün

nöbet, yanaşık düzen eğitimi, acemilere verdiğiniz eğitim, onların kılık kıyafetleri, botlarını boyamış mı? sakal traşlarını olmuş mu? kol etğicisi olursanız bunlara dikkat

hamamcı olursanız zaten çoğu zaman ordasınız.

revirci olursanız hafta içi hergün öğlen 12'ye kadar kim ertesi gün sabah revire çıkacaksa isimlerini, tc lerini almak, revir defterine kaydetmek, onların takibini yapmak, hastaneye gidiyorlarsa başlarında bulunmak gibi işler var fakat revirciler revire çıkamıyor :) buraya dikkat

kol eğiticilerinin işleri zordur. bende kol eğiticisiydim. acemilerin yaptığı komando eğitimlerinde, tatbikalarda, bizlere bazı çalışma kağıtları verilri, gider ezberler ertesi gün konuyu anlatırdık. tabi saatlerce zamanımız var ya hemen yapardık :) akşam 5:30 gibi mesai biter gider not kağıtlarını alır, koğuşa gider yemekten sonra bakardık göz gezdirirdik. tabi intikal varsa, gece nöbeti felan çalışmayı engellerdi. yanaşık düzen eğitim kitabı almak için kantinden gittim para verip satın aldım. normalde bunlar acemilere satılır fakat ısrar ettik biraz. o derece durum kritik yani. yanaşık düzeni bilmediğiniz zaman ayvayı yediniz. tüfek kes, tüfek omza, selam dur, hazır ol gibi emirlerde 1-2 saniye gecikmeli hareketleri yapmayın göze çarparsınız. en önde yada 2. sırada olacaksınız buraya dikkat. boş vakitlerinizde alın karşınıza uzun dönemden birilerini sizleri kontrol etsinler.

gündüz kollukçusu :)
    kulakları çınlasın ismail hocamız vardı bizim kısa dönem. 63 kg mı neydi 58'e düştü. sadece gündüz kollukçuluğu yaptı. sabah 7 akşam 7 arası nöbetçi getirip götürürdü. tabi nöbet kulelerinin temizliği ona ait. nöbetçiler temizler fakat kirlettimi sorumluluk onun. nöbete su ve yiyecek götürmek yasak. şahsen ben döner de götürdüm su da beni bağlamaz dedim. hiç de yakalanmadım. elimizde silah er gazinosuna girmişliğim var normalde kapalı alanlarda silah taşımak yasak. fakat zaman geçirmek için bu kollukçu işi güzeldir. gündüz olduğu için daha güzeldir.

önemli olan ne kadar az komutanlarla muhattap olursanız o kadar iyidir. ciddi söylüyorum eğitim çavuşluğu (kol eğiticisi) berbat bir şey. sürekli denetimler, sınanmalar, acemiler mıntıkağı güzel yapmadı mı komutan gelip çarşımızı kitler, yok bunun botları neden boyalı değil 2 hafta kitledim çarşını git yazıcıya bildir :)

yazıcı diyelim ve konuyu bağlayalım.
    kısa dönem yazıcılar, tabur binasında yer alır ve dosya tumalar, bilgisayarda yazı işleri, nöbet takvimleri felan böyle gider. bizim kısa dönem yazıcının gecenin bir saatinde nöbette devriyeye yardım ettiğini de, koğuşlardaki ranzalara rakam verirken çalıştığını da gördüm. komutanların olduğu binadasınız ve her türlü işleri yaptırabilirler. ana kriter komutanlardan uzak olmaya çalışmak o halde yazıyorum

gündüz kollukçusu, gece yada gündüz silahlıkçısı, hamamcı, revirci daha caziptir
    kol eğiticisi ve yazıcılık bana göre cazip değil.

fakat komutanın emri mecburen yaptık.

yerinizde olsam eşyalarımı gözden geçirir ve tamamlamaya çalışırdım
    ilk 3-4 hafta çarşı izni ve yok ne zaman kantine uğrayacağınız belli değil.

ha bu arada kısa dönem olduğumuzdan da mı ne :=)
    2. gün kantine gitmişliğim var. biz izin almazdık pek. akşam saatlerinde rahatça giderdik

fakat kenef, hamam, vs topluca gidilir genelde. hele mesai saatinde sizi yalnız bırakmak bile istemezler

ne zaman yemin töreni geldi çattı o zaman rahat edersiniz biraz daha.
    ben şuraya gidiyorum tamam git. ama tam zamanında buluşma yerinde olman lazım.

sözleşmeli erlerin geldiği bir dönem olmuştu
    çok kebab günlerim geçti
    sivilleri getir götür, formları doldur, komutanlara haber ver. zaman su gibi geçiyordu.
    böyle bir şey denk gelirse, güzel olur.

eğitim çavuşluğunda birkaç iyi konular yazıp bağlayacağım.
    zor gibi algılanmasın. eğer yapabilirseniz, çok yürürsünüz, koşarsınız, eğitimlere katılırsınız fakat zaman da su gibi geçer. sabahtan akşama kadar tıka basa yiyin. yine kilo almanız zordur. sizlere sürekli iş verirler. komutan bu görevi kime versem diye düşündüğünüz zaman fazla da dikkat çekmeyin. ayakta bolca bekleyeceksiniz. acemilerle beraber koşacaksınız, onlara yanaşık düzen eğitimleri, tüfekli tüfeksiz spor egzersizleri gibi öğretimlerde bulunmanız gerekebilecek fakat şafak attırmak için fena değildir.

siz komando değilsiniz bunu aklınıza yerleştirin
    piyade er olarak geçiyorsunuz.
    kışladaki halatlara yada engelli koşu parkurunda hiç bir zaman yer almadım.

normal yada tempolu asfalt yolda koştuk, mekik, şınav çektik, 10 tane spor hareketi var onları yaptık hepsi bu.

yanaşık düzen eğitimleri videosunu bulursanız şimdiden öğrenmeye bakın

sorularınız varsa alabilirim

• @turkay23

hasta olsanda nöbetlere gitmen gerekli
    revirden raporun yoksa durum böyle

kimi zaman 5-10 iğne verirler, o zaman nöbettende eğitimden de yırtarsın
    bu olmazsa sadece ilaç verirlerse ve raporun yoksa durum ortada

ben çok hasta oldum. grip nezleydi genelde. sıkı giyindim ve soğuktan korunmak için birçok ürün aldım

5-10 arası kalın siyah çorap
    en az 1 tane sarı renk kazak
    1 yada 2 tane sarı içlik(ben polar almıştım ve güzeldi. fakat daha kalitelisi belki vardır)
    1 tane termaform (yeşil renk içlik. oldukça incedir fakat atletin üzerine giyerdim, üzerine sarı içlik üzerine gömlek, üzerine parka :) belki içliğin altına kazak bile olabilir. soğuklara bağlı.
    en az 2 tane eldiven al yeşik renk olsun. bildiğin yün eldivenler var fakat polarlı eldivenleri tavsiye ederim
    poları giy, üzerine de yün eldiven biraz daha iyi oluyor. ben nöbetlere ve intikallere böyle gittim hep.

kar maskesi zaten olmazsa olmaz. polarlı ve yün olanını da taşırdım. intikalde hava soğuksa komutana bakmam indirim yüzüme öyle giderdim. bildiğin özel harekatçı gibi elinde silah hoş duruyor, tavsiye ederim :D

dağ tepe bayır gezmek için 2 tur yapacaksınız.
    zincideredir bu. hepsi de usta birliğinde gerçekleşir. köşk kışladaydasanız eğer
    15-20 gün şeklinde 2 tur atacaksınız zinciderede kalmak için

orası da bir kışla fakat tugay komutanı orada yer alır.
    dikkatli olmak lazım

nöbet olmaz çünkü misafirsiniz. eğitimler hep vardır, çarşı izinleri vardır.
    sanırım adı general vecihi kışlasıydı, zincirede diye geçer.
    2 tane er erbaş gazinosu var LCD televizyonlar, tostlar, dönerler, süpermarket edası ile kantin. bolca ankesörlü telefon. 24 saat korunaklı kışla :D

tel örgülerden çıktıktan sonra kendinizi ya zinciderede bulursunuz. 100 metre kadar derinlikte akan bir nehirdir.
    ordan karşıya geçer yol alırsınız, dağlarda gezer vakit geçirirsiniz.

kışlanın diğer tarafından çıkarsanız çalı çırpı yakacağınız ve hazır mevzilerin olduğu bölüme gidersiniz. orada bazı askeri eğitimler anlatılır (acemilere) siz vakit geçirirsiniz genelde. 12'ye doğru yemek için geri dönersiniz

kışlanın diğer bölümünden çıkarsanız orası terk edilmiş köyün içinden geçeceğiniz ve ali dağına doğru yol aldığınız bölümdür. internetten zincidere ve ali dağı aralığına bak gidiş 3-4 saat alıyor. yaya tabiki elinde silah sırtında sırt çantası.

şahsen ben sırt çantasının sağ tarafına 1.5'luk fanta sol tarafında 1.5'luk su, sırtımdaki çantaya askeriyenin verdiği akşam yemeği kumanyası ve yine bir miktar su, ön taraftaki hücum yeleği cephaneliklerine meyve suları, bisküviler, mentoslar alarak, gayet piknk havasında dağa çıkmışlığım var. çıkarken kolay da inerken biraz zor, hafif kaygan :) ön tarftaki ile aranı açma 5 metre olan takip mesafeni koru gerisi kolay sadece yürüyoruz.

unutmadan su taşımak normalde yasak, sadece ali dağına çıkarken serbest. fakat biz her türlü taşıyorduk komutanlarda bir şey demiyordu. yanına mentos şekerinden al susuzluğa iyi geliyor.

koğuş dolaplarına yabancı madde koymamaya çalış (selpak, şekerler, yiyecekler) bunlar olmamalı
    yada yapacaksan az bir şey yerleştir. her zaman dolaplar denetlenebilecekmiş gibi düzenle öyle ayrıl koğuştan.
    kamuflajların için sağlam askılık al ve askılık için örtüler vardır. fermuarlı. tavsiye ederim ben kullanıyordum.

fakat bizim kışla bir süre sonra şeffaf askılık örtüsü kuralı getirdi. dikkatli olmazsan yırtılıyor benim kumaş askılıkta sivil eşya deposuna gitti.

her sabah botlarını güzelce boya, traşını güzelce ol.

Dostum allah senden razı olsun.Ne sorsak uzun uzun yazıyorsun.Bizi aydınlatıyorsun baya bilgi sahibi olduk.Peki iç çamaşarı sarı demişsin.Hala öyledir değilmi.Banyo rahat mı yapılıyor haftada kaç sefer.Akşam 5ten sonra neler yapılıyor nobet dışında.
  • akorr A kullanıcısına yanıt
    3ümüzde acemilik-usta aynı o zaman kardeş
    Valla çok teşekkürler kardeşim çok faydalı bilgiler oluyor bizim için, sevaba kalıyorsun :)
    Biraz abes olacak ama;
    Kilo verdiriyor mu burası ne dersin ? :)))
  • @turkay23
    2 sene önce sarıydı. komutanlara bakıyorum halen sarı atlet giyiyorlar :)

unutmadan spor çorabı beyazdır. kantinde satılır 2-3 tane bulundur.
    spor ayakkabın olduğu zaman beyaz çorap

kamuflaşın olduğu zaman sarı çorap. sarının altına siyah çorap giy belli olmasın.

sivile çıkarsan istediğin gibi takıl.

benim gece yarısı banyoya çıkmışlığım var.
    rahatlık farklı bir şey bak ince nokta şu

senin banyoya gireceğin zaman hamam önünde sıraya girmiş acemiler varsa hiç girme hamama
    10 dakikalığına onlara süre verirler. çıkmazlarsa suyu keserler.

bizim bölüğün sabit hamam günleri vardı. fakat ben her istediğim zaman girip çıktım.
    yani duruma göre acemiler varsa uzak dur, yoksa gir.

en uygun zamanlar, akşam yemeğinden sonra (nöbetin, intikalin yada gece dersin yoksa)
    yada haftasonu herhangi bir zaman.

akşam çarşı izninden gelmek için son dakikaya kadar bekleme
    yarım saat erkenden kışlaya girmiş ol

bazı vakitler cumartesi yada pazar kışla iştima yapabiliyorlar
    ne demek bu
    sivilleri çıkart, kamuflajı giy silahını hücum yeleğini al
    git komutanın gelmesini bekle.

3-5 cümle kursun sonra bando eşliğinde tören yürüyüşünde bulun ve ayrıl olay bu

askerlik mantıksızlıklarla doludur. sırf bunun için kaç bin asker saatlerce sırada bekliyor.
    amaç yanaşık düzeni görmek ve bir asker için en değerli olandır. :D

sana verilecek künyenin plastiğini üzerine geçir ve her zaman yanında taşı.
    çarşı izninde olsan bile bunu yap

cüzdanını boyundan bağlamalı küçük bir şey al
    o dayanıksız iplere güvenme sen daha kaliteli ip geçirt mutlaka
    askeri kimlik verilecek her zaman yanında olsun
    nöbete giderken bazen komutan görmek istiyor, bizde gösteriyorduk :)

yazıcılarla aranı iyi tutmaya bak
    nöbeti yazan onlardır fakat genelde uzun dönem yazıcılar bakar o işlere.

en son nöbetim 01:00-03:00'dü fakat son nöbet diye zevkle gittim.

nöbet saatleri sürekli devir eder
    akşam nöbetleri 19:00-21:00 aralığında başlar ve 2 nöbetçi vardır.
    sen bu nöbeti tuttuysan sonraki nöbetin 21:00-23:00 arası olacak.

kafanda kask, bazen kar ayakkabısı giyeceksin :)
    komutan 10 bin avro mu ne olduğunu söylemişti oha dedik
    botun üzerine giyiliyor ve kar birikmelerin çok olduğu zamanlarda kullanırdık
    yağmurluk nöbete giderken bazen gerekirdi bunlar tabi kollukçunun isteklerine göre olur
    o giy dediğinde giymen lazım

haa unutmadan
    nöbetçiyi götürüp getiren kollukçu ile aranı iyi tut.
    bazen pislik yaparcasına sana uygun adım emri verebilir.
    ki yapmak zorundasın.
    sol, sol, sol, dediği zaman komutanın önünde yürür gibi yürümen lazım.
    kısacası sen onunla iyi olmaya bak

bizim kışladan gelen bir haber vardı
    kollukçu nöbetçiye uygun adım emri verdi o dinlemedi,
    o da ısrar ediyor nasıl emrimi dinlemesin?

nöbetçi: sen bana emir veremezsin diyor
    şarjörüt takıyor g3'e kırma kolu çek emniyeti aç, diğer nöbetçide engel olmaya çalışsa bile başaramıyor
    sanırım kollukçu 3 yerinden vuruluyor. hastaneye kaldırılıyor
    vuran kişi cezaevine naklediliyor.

yani şakaya gelmez bu işler senin onun abisisin ama onunda bir ağırlığı var :)
    iyi geçinmeye bakın.

tşk ederim.Cevaplar için.Yalnız bu dağ gezmeleri hiç hoşuma gitmedi.Yani 15-20 günde 1 dağdamı gezioyuruz silah ve kamuflajlarla.Zincidere ve ali dağına uzun dönemler gidiyor diye okudum ama bizi neden götürüyorlarki.
  • @Azrubel

bak ben askere gitmeden önce 80 kiloydum
    o kadar zengin yemekleri varki istediğin kadar ekmekle ye
    teskereyi aldığımda 72 kgdım

çarşı izinlerinde ne kadar aşırıya kaçsanda bunların eğitimleri her türlü kilo vermeni sağlıyor.

bir kısa dönem vardı. hafif kiloluydu. onu bankamatik kartı dolum gişesine verdiler. sanırım bir o kilolu ayrıldı :)
    şahsen ben süzüldüğünü göremedim. sırf yürüsen bile yarıyor yahu bu kışla

lahmacun fırını ve döner burger bölümlerini tavsiye ederim yine de bir dene.
    büfelerde çok çeşitli tatlılar, bitki çayları, siyah çaylar mevcuttur, pohoça ve dondurulmuş tostlarda seni bekliyor
    nescafeler

kantinde dondurmalar :)
    cipsler çekirdekler, kolalar, fanta, enerji içecekleri, sigara :)

ankesörlü telefonlar için kartlar 4 TL'di sanırım şimdi ne oldu bilmem
    satın alırkenüzerindeki rakama iyi bak bazen acemilere 5 TL ye sattıkları da oluyor.

• quote:

tşk ederim.Cevaplar için.Yalnız bu dağ gezmeleri hiç hoşuma gitmedi.Yani 15-20 günde 1 dağdamı gezioyuruz silah ve kamuflajlarla.Zincidere ve ali dağına uzun dönemler gidiyor diye okudum ama bizi neden götürüyorlarki.

elinde silah varsa hücum yeleği giymen şart.
    eşofmanlı ve silahlı diyorsalar, eşofman üzerine hücum yeleği ve silah giyerek de siper yapabiliyorsun
    ooo neydi öyle yahu
    başka bölükten bir komutan bizleri aldı.
    türkü söylettiriyor tempolu

"aman aman aman hey, arpa tütün saman hey, istedim de vermedi, aman aman aman hey"...
    ...
    ...

herkes sol ayağı aynı anda atacak, elindeki tüfeği sabit tutacak, marşı da gür söyleyecek
    iflahımız çıkardı.
    ben bir tur attım bıraktım komutan bize baktı.
    nedne oturuyorsun ben hiç istifimi bozmadım. ayakta kalanlarla 2 tur daha attı millet yıkıldı gitti :D

dağ gezmelerine katılmayan kimler biliyor musun yani zincidereye gitmeyenler!
    kışla içinde kalacak olan revirci, yazıcı, kollukçu gerisi hep gider
    ha revirci birden fazla ise mecbur 1 tane kalır diğerleri gider
    yazıcı içinde aynı iş yani büyük ihtimal gideceksin
    hadi seni götürmediler diyelim her gece nöbetin olacak.
    gündüz mıntıka senin gibi kalanlara yıkılır.
    bazen komutan alıp iplere tırmandırmış zinciderede gitmeyenleri koşu parkuru felan spor yapıyorduk her öğleden sonra diyordu.
    yani herşeyin bir zorluğu var.

sen onu bırak da gece ve gündüz atışları genelde 1 haftada ancak biter :D
    ona ne diyeceksin.
    3 farklı parkur var 25 metre 100, 200 metre felan hepsi de ayrı yerlerde
    ikisi kışla içinde diğer kışla dışında. herkes atışını bitirinceye kadar beklemen gerekir

akşam yemeğinden sonra yapıyorlardı gece atışlarını
    akşam 8-9 oooo bir ayazda geçiyordu.
    yüksek bir yere konuşlandırmışlar.
    ve eğer orda terk edilmiş bir tank görürsen beni hatırla. cezalı tanka bakıyorsun demektir :D
    sebebini bize bilmiyoruz. öcalanın kullandığı tank diyorlar. komutan geldi yok öyle bir şey. belki anı niteliğindedir bilemem.

ali dağı candır yahu yine olsa yine giderim :)
    sadece o olsa iyi etrafın dağlık taşlık dağ, tepe bayır dolaşacaksın. dere bildiğin dere
    birkaç kaya var üzerine basıp geçiyoruz. geçilebilecek daha müsait yerler var beton köprü gibi fakat işte illaki ordan yapacaklar. başka bir geçiş yeri küçük göletin hemen biraz yukarısı
    burada su fazla değilse tümdüz gidebilirsin botlar pek ıslanmıyor ama kayaların üzerine atlar geçerdik.

zinciderenin etrafına bazı eğitim düzenekleri kurarlar.
    mayınlar, elektronik sistemler tabi tatbikat gerçek değil.
    bunları acemilere öğretirler. yani herşey acemiler için

• bakın ciddi söylüyorum
    askerlik hayatınızda bir defa gelir
    ben kayserideki günleri hala unutmadım ve orada çok fazla anım var.
    sizde anı yaşayın ve keyif almaya bakın.

düşünün kü bugün pikniğe çıkmışsınız geziyorsunuz.
    intikaller güzeldir ve dağ havası alırsınız.
    yaz dönemlerinde gitseniz daha keyifli olurdu ama neyse
    soğuklar ve dışarda bolca kalmak dezavataj olsa da nisana doğru bahar gelmeye başlıyor.

uzun dönem acemileri düşünün birde
    yemek hane, banyo yada mutfak iş bölümü, mıntıka, koğuş temizliği, her türlü angarya iş onlarda
    komutan diyecek bugün şu iş var alıcaksın yanına birkaç acemi yaptıracaksın. kontrol edeceksin hepsi bu.

çamaşırhane de sabahtan öğlene kadar kalmışlığım var
    hiç de kocunmadım, ortada acemi yok kime yaptıracaklar şans bana denk geldi.
    zaman su gibi geçti.

zamanı geldi aldım elime keseri yabani ot biçtim
    bazen mıntıkalara katıldım. 2 kere sıfır yatak taşımışlığım var.

birkaç defa iki katlı ranzalarda yardım ettim.

koğuşlara haftada bir itfaaiye hortumu ile su basılır, suyu çıkartmak için çalışırsın.

nöbete kalkamam diye düşünmene gerek yok
    silahçının işi bu seni nöbetten en az yarım saat önce kaldırmak zorunda
    ve tüm gece boyunca bunu yapar
    gündüz uyur :)
    gece kollukçusu da aynı gece çalışır gündüz uyur

gündüz kollukçusunun gece nöbeti olmaz.
    bölük habercisinin de nöbeti olmuyordu yahu ne güzel hayat
    biz her 2 gecede bir giderdik nöbete

diğer bölükte 1 hafta sürekli gece nöbeti tutanlar var 2 hafta nöbet yazılmadığı haberini de almıştım
    bölükten bölüğe farkı olabiliyor tabi

erbaş gazinosunda FULL DİGİTÜRK LİG PAKETİ VAR!!!!
    Süper lig ve kupa maçlarını canlı izlerdik
    haber gelirdi komutan geldi koştura koştura iştimaya yetişirdik
    nerdesiniz kısacaklar! hepsi bu ne bir kızma yok.

her bölüğe ait barakalarda televizyon vardır ve genelde dvd player da var
    içeriye film getirenler oluyor ve izliyorduk.
    fırsatını bulursak akşam yemeğinden sonra
    olmazsa haftasonları. bu tamamen bizim bölüğe özel
    istersek askeri gazinodaki televizyondan da işimizi görürdük.

her taraf bank dolu. gidin milletin ne kadar şafak yazdığını okuyun
    önünüze cips, kola, çekirdek alın devrelerinizle atıştırın.

2012'deki kısa dönem maaşı aylık 23 liraydı sanırım
    şimdi heralde 30'a yaklaşmıştır. fakat 1 günlük çarşı izninde eriyip gidiyor :D

kayseriye ilk geldiğinizde belediye otobüs bileti alın
    kart çıkartmanıza gerek yok zaten 6 ay kalacaksınız.
    haftada 1-2 defa ancak kullanılacak birşey.

komando çarşısının civarında internet kafeler var
    sivas caddesini sorun bulun, cumhuriyet meydanı yakınındadır. balıkçı pazarı, ilerisinde kayseri forum,
    ilerisinde kasseria daha ilerisinde kayseri park. hepsi avm dir ve kayseri forum hepsinden daha büyük ve merkeze daha yakın.

kayseriye özel et yemekleri vardır döş mü ne. et lokantalarını gezin mutlaka
    pastırmacılar çarşısı kalenin olduğu bölümde
    kapalı çarşı da hemen orda

şifahane, antik kalıntılar, kale içi, askerlik arkadaşlarınızla beraber foto çektirmek için çarşıda fotoğrafçılar var fakat komando çarşısına kendi kameralı telefonunuzu emanete verin ve haftasonları kullanın derim.
    ben yaptım hiç bir sorun da çıkmadı.

tc kimliğinizi yanınıza mutlaka alın ve kayıt sırasında yazıcılara teslim edeksiniz.

yahu hayat size güzel değerini bilin.

aklıma geldikçe ordan burdan yazıyorum
    konu farklı yerlere gidiyor fakat işine yarar konular bunlar

Dostum sen sanirim.yazin gittin kisin bu dag yuruyusleri sikinti olucak gibi.cunku ben cok.usuyen.biriyim suanda istanbuldayim ve bu havada bile usuyorum.bide yer degistirme olaylari oluyormu.icerde cep telefonu kullanilmiyormu.dolaplara kilit takmak serbestmi.ayrica aklima ne geliyorsa yaz gitmia gibi oluyoruz valla

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Dostum sen sanirim.yazin gittin kisin bu dag yuruyusleri sikinti olucak gibi.cunku ben cok.usuyen.biriyim suanda istanbuldayim ve bu havada bile usuyorum.bide yer degistirme olaylari oluyormu.icerde cep telefonu kullanilmiyormu.dolaplara kilit takmak serbestmi.ayrica aklima ne geliyorsa yaz gitmia gibi oluyoruz valla

2011 aralık celbinde gittim
    o zamanlar son 10 yılın en soğuk kışı vardı
    haberlere çıktı hatırlarsın. piyango bize vurmuştu :)

yaw dağ yürüyüşlerini geç daha beteri ayaz havada kapalı alanlarda kalman zor
    sürekli dışardasın. sen birkaç iştimaya çık hava soğuk olsun ne dediğimi anlayacaksın.

bak örnek vereyim.
    akşam yat iştiması saat 21:00-21:30 gibi yapılır.
    falat bu saatten yarım saat hatta 1 saat önceden toplanman gerekir.

nöbetçi çavuş sayı alır, eksik varsa beklenir nerde bu adam nereye gitti.
    sayı alır tekrar tamammıyız, "sırayı bozmayın komutanı çağırmaya gidiyorum" :)
    komutan gelse de artık yatsak bugün nöbetim yol nasıl olsa dersin içinden.
    nöbetin varsa hay bu işin içine dersin.
    illaki beklemen gerekli. bu sebeple sıkı giyinmen lazım
    sibirya soğuğu gibi orası abartmıyorum.
    istanbuldaki kıyafetleri araştırmaya başla, paraya bence acıma. en kalitelisinden al.

yer değiştirme derken revirci iken, eğitim çavuşu olmak yada diğer görevlerde bulunmayı kastediyorsan bu komutanlara bağlıdır. ve genelde yapılamaz.

beni eğitim çavuşu yapanlar, başkasını revirci kollukçu yaptı askerliğin sonuna kadar böyle devam etti.

acemilik için roman yada kitap al kendine 3-4 haftada bolca zamanın olacak.
    bizim bir kısa dönem doğru düzgün kitap okumazdı sivilde, kaç tane kitap okudu ben hatırlamıyorum
    usta birliğinde yaptı bunu. ben uyumuya vakit bulamıyordum o eğitimden gelir kitap okurdu :D
    bu arada acemiliği salla fakat kitapların komutan tarafından onaylanması gerekir.

suç ve ceza kitabını yakalattırdım, komutan onaylamadı geri de alamadım. kaldı gitti
    neyse zaten kanlı bıçaklı bir romanmış fakat sarmıştı beni :)

çoğu uzun dönemin cep telefonu vardı
    bizim bölükde ben dahil 13 kısa dönem vardı sadece dördünde telefon vardı
    yakalatmadığın sürece sorun yok. bizim arkadaş internete girer facebookta kayserili kızlara mesaj atardı :)
    bahis felan yapar vakit geçirirdi bizde uyurduk herkesin zevki beklentisi farklı.
    sabah 5-6 mı ne kalkarsın prizlerde kaç tane telefon şarja takılı. oha dersin
    cep telefonu dükkanı gibi. komutan baskın yaptı mı hepsi gider.
    fakat nöbetçi astsubay haricinde başka birisinin gelmesi için sabah 8'i geçmesi lazım
    komutanlar genelde 7:30-8 gibi gelir 8'den yarım saat önce sayılar alınır ve iştima için biz bekleriz.

kışlanın içinde sosyal tesisler var, kışlanın fotocusu orada yer alır.
    arada bir elinde makina ile gezer, hemen yakala foto çektir
    inan biz onu çok aradık ve yeterli zamanı olmadı hep
    100'lerce fotomuz olabilirdi fakat işte nasip

her gördüğün sivili komutan gibi selamlamayı unutma
    tanımıyorsan bile yanından geçip gidersen ve bunu fark ederse seni azarlayabilir.
    eğitim aralarında büfelere ilk gidenlerden ol. zaten 15 dakika ancak mola sırada geçiyor çoğu
    kantine de aynı anda saldırıyorlar.

evci iznini anlatayım birde
    yemin töreninden hemen sonra gerçekleşir.
    ailendne birilerinin gelip seni alması gerekir.
    izin kağıtları aynı yazıcılar tarafından çıkartılır ve yemin töreninden sonra, küçük bir kutlama havası oluşur
    masalarda kuru pastalar kolalar, aileler ve komutanlar bir arada. foto çekimleri. ailenden birilerinin kamera foto makinası getirmesini sağla. hiç birşey demiyorlar. 2 gün izin bu.
    istersen eşinde gelebilir.
    çarşıda meydan otel vardı günlüğü o zamanlar 25 liraydı kahvaltı felan yok oldukça hesaplı
    hilton, la casa, alba otel... felan araştırmaya şimdiden başla derim yemin töreni hemen gelir.
    cuma akşama doğru çıkarsın kışladan, cumartesi günü gelip nizamiyede imza atman gerekir.
    bizim bölük yazıcısı atmasan da olur biz hallederiz demişti bana yani yazıcı ile görüş derim çıkmadan önce.
    işin güzel tarafı evci izni olduğu için çantanı yanına alabiliyorsun ve çantanı tekrar içeriye sokabiliyorsun
    telefon dışarı çıkartmak yada içeri almak için en uygun zamandır.
    bazı kapıdaki nöbetçiler çantayı bir hayli arasa da genelde çoğu bunu yapmaz.
    şahsen bazı şifalı haplar, dergiler, bulmacalar, küçük cep kitapları getirmek için kullandım bu fırsatları
    sen istersen telefon için kullan. yada hafıza kartını dışarı çıkart fotocularda bastır istanbula gönder sana kalmış
    normalde 1 defa çıkabiliyorsun evci iznine ben 2 defa çıktım
    yemin töreninde çıkmadım, usta birliğinde 2 defa çıktım :)
    komutanlar mırın kırın etse de hayır demediler.
    komutanlarla da aranı iyi tut mutlaka faydası oluyor

dolaplara kilit takmak serbest değil
    tabur yada bölük komutanı, astsubay yada uzmanlar habersiz baskın yapabilir.
    o dolap açık olması gerekli. ha şu var kısa dönem ve uzun dönem usta birliğindekilere "KADRO" deniliyor
    kadroların dolapları genelde aranmaz.
    şahsen ben görevli olduğum zaman bir kısa dönemin dolabını arayayım dedim.
    astsubay geldi o kısa dönem onu niye arıyorsun dedi :)
    olay bu. fakat sen yine de bir araştır. dolap kilitleri komando çarşısında var acemilikte işine yaramayacak çünkü dolap vermiyorlar. barakalara ancak ranzalara sığıyor. fakat usta birliğinde belki kullanırsın 3-4 lira bir şey.

bizim kışlada en sonra bankamatik kartları kullanılmaya başlanmıştı.
    ziraat ile anlaşmalıydı bizim kışla para yüklemeler kışla içi ayrı bir gişeden yapılıyor
    yanına 5-10-20 ne varsa getir. eğer halen bu devam ediyorsa kantinden alışveriş yapman zorlaşabilir
    çünkü bankamatik kartı ha deyince çıkmıyor. bu sebeple tüm işlerini bizim kantine göre endeksleme tüm ihtiyaçlarını dışarda almaya bak. kantine nasıl olsa gelirsin.

yer değiştirme derken hırsızlık vs oluyormu?
  • quote:

yer değiştirme derken hırsızlık vs oluyormu?

elbette oluyor
    acemilikte kısalar birbirlerinden çaldıklarına hiç duymadım
    fakat o zaman geçici takım komutanı şunu demişti
    bugünden itibaren barakada nöbet tutun, kendi mallarınızı koruyun diye
    her gece baraka içinde 2 saat kadar tutuyorduk sıra ile barakalar bu arada 80 kişilik
    acemilikte pek sorun çıkacağını zannetmiyorum. yinede dikkatli ol.
    sivil çantanı yatağın altına koyman gerekecek sadece kilitli kısımlara eşyanı koy.
    bu şekilde hiç bir şey çaldırmadım

usta birliğine geçince risk daha artıyor
    kısa dönemler ile aynı odada kalıyorduk birkaç uzun dönem hiç sorun çıkmadı

büyük koğuşa geçtiğimizde hırsızlıklar artmaya başladı.
    her akşam birileri küfür ediyor kim çaldıysa artık ....
    bunu bir miktar önlemenin yolunu söyledim.
    kim kirli çamaşır torbasını karıştırmak ister ki?

dolabındaki diğer bölümler pek güvenli değil.
    çalınabilecek mavi bere ve varsa elektronik cihazlar olabilir.

bot, spor ayakkabın yatağın altında durmak zorunda

usta birliğinde sivil eşya deposuna da geçmiş oluyorsun. çok fazla çanta var ve seninki en arkada duranlardan olsun. dikkat çekmez en azından. çantan kaliteli malzemeden üretilsin 2 tane kilit al
    biri sivil diğer askeri çanta için

Peki traş olma olayını mesela geceden yapsak, sabaha bırakmadan. Böyle bir duruma izin var mı acaba merak ettim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Azrubel

Peki traş olma olayını mesela geceden yapsak, sabaha bırakmadan. Böyle bir duruma izin var mı acaba merak ettim

sorun olmaz
    kapının önünde nöbetçi yok
    akşam, gece yarısı yada gece 3'de traş olmaya git fark etmez
    yeterki tel örgülerden uzak dur :D
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.