Şimdi Ara

BUDERUS GB 072 Yİ NASIL BİLİRSİNİZ? (19. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
482
Cevap
16
Favori
105.576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Şöyle cevap verim okuldaki arkadaşlara soruyorum rekor bende onları ikiye katladim ki ortalama şartlar aynı metre kareler aaynı Heleki 8 metre petek var çatıda 10 cm strofor 3 kat beton var su sizinca beton üstüne beton atmislar
    Petek arkaları tamam iki tane eca termostad vana , camlar pimapen gece birde daikin klima çalışıyor tüketime yardım etsin diye sonuç ortada 421 TL

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sabanoz S kullanıcısına yanıt
    Yolunda olmayan faktorler var demekki.
    Beton cok iyi isi yalitimi saglamaz.isi iletkenligi cok fazla.
    Mesela kendimden ornek vereyim, ayni mahallede 3 arkadas oturuyoruz, kendi evim de net isitilan alan 78 m2 ,12 m2 oda kapali calisan petek uzunlugu 6,4 arti 1 mt havlupan var 1,4 mt petek kapali, tuketim 32 gunde 288 m3.

Arkadaslarimin birisinin evi benim evim buyuklugunde, petek boylari benden kisa yogusmali kombisi var 1. ara kat oda isisinin 25 ila 27 derecelerde oldugunu soyluyor ve tuketimi 32 gunde 295 m3.

Diger arkadasin evi net 60 m2 oda isisi 25,26 derece ve 32 gunluk faturasi 180 m3.

Benim ise alt kati bos ve 3 tane cephesi olan bir ev, 22,5 23 derece oda isisiyla onlara gore 2 kat fazla oduyorum.sayet onlarda ben gibi dusuk isida isinsalar faturalari %30..40 daha az olurdu.

Ikisininde evlerinin yanlari bitisik nizam, sadece on ve arka cepheleri var.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: isnuerog

Yolunda olmayan faktorler var demekki.
    Beton cok iyi isi yalitimi saglamaz.isi iletkenligi cok fazla.
    Mesela kendimden ornek vereyim, ayni mahallede 3 arkadas oturuyoruz, kendi evim de net isitilan alan 78 m2 ,12 m2 oda kapali calisan petek uzunlugu 6,4 arti 1 mt havlupan var 1,4 mt petek kapali, tuketim 32 gunde 288 m3.

Arkadaslarimin birisinin evi benim evim buyuklugunde, petek boylari benden kisa yogusmali kombisi var 1. ara kat oda isisinin 25 ila 27 derecelerde oldugunu soyluyor ve tuketimi 32 gunde 295 m3.

Diger arkadasin evi net 60 m2 oda isisi 25,26 derece ve 32 gunluk faturasi 180 m3.

Benim ise alt kati bos ve 3 tane cephesi olan bir ev, 22,5 23 derece oda isisiyla onlara gore 2 kat fazla oduyorum.sayet onlarda ben gibi dusuk isida isinsalar faturalari %30..40 daha az olurdu.

Ikisininde evlerinin yanlari bitisik nizam, sadece on ve arka cepheleri var.

Peki niye bu kadar fazla fark var bir cçözüm var mi

Dis cephe yalitimi yaptirmak lazim..son zamanlarda thermoshiled diye bir yalitim boyasi varmis, ismini cimini gorduk ama forumda daha uygulayan yok..isi iletkenliginin 0,0002 w oldugunu idda etmekte..normal 5 cm lik eps levhanin isi iletkenligi 0,0034 w, eps levhaya gore baya iyi is cikariyor demektir.mantigimin almadigi sey 0,3 mm lik bir boya katmani bu denli yalitimi nasil gerceklestirebilir.

Kisacasi bu gibi yollarla yalitim saglarsaniz evinizde tasarruflu isinabilirsiniz.
    Birde istediginiz oda isisi nedir..buda onemli.

• isnuerog İ kullanıcısına yanıt
    Termoshild fiyatını bilmiyorum isonem biliyorum trabzondayim bayisi var iç duvarlar icin deneyecegim bu teknik terimler anlamıyorum ama ddışcephede
    Xpe ler daha iyi ddenemiştim biliyorum

23 derece istiyorum ama hanımı ikna edemiyorum 24 altina inmek istemiyor bakalım cosa kullanmayı planliyorum belki ise yarar

Merhabalar.
    Bu malzeme yalıtım sağlayacak malzeme değildir.Yani thermoshield.Bir malzemenin yalıtım sağlaması için başlıbaşına yalıtım malzemesi olması gerekir.Öğrneğin Eps , Xps , Mineral yünler (Taş yünü ve cam yünü). Bahsi geçen malzemenin testleri bağımsız bir laboratuvarda yapılmış mı? TEBAR dan alınan sonuçlar neler? Piyasada bu tarz o kadar çok malzeme varki,inanmayın.Bir ara ısı yalıtım yapan sıvalar çeşit çeşitti.Levha haline getirilerek numune üzerinde bir tarafını pürmüzle yakıp diğer tarafın soğuk olduğunu gösterip yalıtım malzemesi diye satılan ponza esaslı malzemeler vardı.Bu tarz malzemelere inanmayınız.Yalıtıma yardımcı olan malzeme yalıtım yapmaz.
    Ayrıca normal 5 cm lik eps nin lambda değeri 0,0034 yazmışsınız.Kaç dansite (kg/m3) malzeme bu değerleri sağlıyor? Bunu yazmalısınız. 16 Dansite nin aşağısındaki Eps yalıtım malzemesi değildir.
    Yazdıklarımdan dolayı lütfen alınmayınız.Kırıcı birşey söylediysem özür dilerim.Ancak 7 yıl boyunca eps ve xps satan biri olarak tamamıyla eksik ve yanlış bilgilenmenizi istemedim.

Merhabalar.
    Isonem ve thermoshield tarzi malzemeler sürme esasli malzemelerdir.Sürme esasli malzeme yalitim malzemesi olmaz.İnanmamanizi tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Özgüradam01 -- 2 Şubat 2016; 22:26:27 >
    Merhabalar
    Çatyda oldugunu soylediginiz eps 5+5 cm mi? yoksa direk 10 cm mi? Kaç dansite?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Özgüradam01

Merhabalar
    Çatyda oldugunu soylediginiz eps 5+5 cm mi? yoksa direk 10 cm mi? Kaç dansite?

Betonu atan ben değilim evi aldığım adam söylemişti sadece 10 cm demişti o kadar boya için ise merak ettiğim içten sursem sıcaklığı geri yansıtır mi bu

çok büyük umut bağlamadin bu boyaya ama işçiliği çok kolay

• quote:

Orijinalden alıntı: Özgüradam01

Merhabalar.
    Bu malzeme yalıtım sağlayacak malzeme değildir.Yani thermoshield.Bir malzemenin yalıtım sağlaması için başlıbaşına yalıtım malzemesi olması gerekir.Öğrneğin Eps , Xps , Mineral yünler (Taş yünü ve cam yünü). Bahsi geçen malzemenin testleri bağımsız bir laboratuvarda yapılmış mı? TEBAR dan alınan sonuçlar neler? Piyasada bu tarz o kadar çok malzeme varki,inanmayın.Bir ara ısı yalıtım yapan sıvalar çeşit çeşitti.Levha haline getirilerek numune üzerinde bir tarafını pürmüzle yakıp diğer tarafın soğuk olduğunu gösterip yalıtım malzemesi diye satılan ponza esaslı malzemeler vardı.Bu tarz malzemelere inanmayınız.Yalıtıma yardımcı olan malzeme yalıtım yapmaz.
    Ayrıca normal 5 cm lik eps nin lambda değeri 0,0034 yazmışsınız.Kaç dansite (kg/m3) malzeme bu değerleri sağlıyor? Bunu yazmalısınız. 16 Dansite nin aşağısındaki Eps yalıtım malzemesi değildir.
    Yazdıklarımdan dolayı lütfen alınmayınız.Kırıcı birşey söylediysem özür dilerim.Ancak 7 yıl boyunca eps ve xps satan biri olarak tamamıyla eksik ve yanlış bilgilenmenizi istemedim.

Ben en son nihayi tuketiciyim..kesinlikle hangi malzemenin nasil yalitim sagladigini bilmem..ben termoshiled markali isi yalitim malzemesinin yada boyasinin adi artik her neyse lamda degerinin 0,0002 oldugunun bagimsiz tesler sonucunda ulasildigini yazan bayi yada distributor yada kendi resmi sitesinde yazdigi icin 0,0002 diyorum..kisacasi onlarin yalancisiyim..bu urunu sattigim bir dukkanimda yok..sadece son tuketici olarak 0,0002 lamda degerinden etkilenen bir kisiyim..haa uygulayacagimmi,?belki.
    Neden belki binada yalitim icin butun daire sahiplerini bir araya getiremem.kimisinin maddi durumu iyi degil, ayrica pahali bir uygulama oldugu icin kimse su an evet demez.ayrica evimdede uzun vadede kalmayacagim icin yaptirmayacagim.

Forumda thermoshield hakkinda cok bilgi var..yanlis yapiyorsunuz diyorsaniz bizi bilgilerinizle aydinlatin bizde paralarimizi bos yere bu urunlere vermeyelim.

Kendi adima yazdiginiz satirlardan alinmadim.
    Forumda bilgi paylasimi yapmak her zaman iyidir.

Benim ö?renmek istedi?im ?ey.Çatili bir evin çaty içinde mi ? E?er betonun içinde ise o ev yalitimsizdir.Bohçalama yapilirken kaç mm membran kullanilmis? 3 mm polyester keçeli membran Trabzon icin çok iyi olur.En azyndan su yalitimi yapilmis demektir.
    Boyayi bosuna almayin.Nano teknoloji ile uretildigi iddia edilen isi yalytymy yaptigi soylenen !!! bu tarz malzemeler kullanimi kolay oldugu içib albenili gorunur.Ancak asla ama asla kalici yalytym saglamak için surme esasli yalitim malzemelerine inanmayin.Satis enstrumanlarindan biri sizinde dediginiz gibi isciligi cok kolay
    Bastirin parayi Tasyunu mantolama yaptirin.O olmadi 20 dansite 5 cm neopor ya da 20 dansite veya 22 dansite 6 - 7 cm eps ile mantolama yaptirin. XPS i sadece kolon ve kiris yalitiminda kullanin.Yapisi itibariyle kapali gözeneklidir.Esnemeye toleransi daha azdir.Bina hareketlerine direnc gosterir.Perlitli sivadan uzak durun.Kolon kirise kullanir kimi ustalar.Ama perlit tarihi eser oldu. ve bir sure sonra dokulur.
    Saygylarymla

Merhabalar
    Bu ulkede yalitimin durumu icler acisi.Ulkemizde 18.000.000 dan fazla ev var.Bunlarin ancak %19 u yalitimli.Son yillarda ozellikle iklimlerin daha sert gecmesinden dolayi insanlarin dillerine daha cok yalitim kelimesi ne yazik ki sadece pelesenk oldu.Pelesenk oldu diyorum cunku pahali oldugu algisindan dolayi yaptirilmaktan kaciniliyor.Su anda ulke geneli olarak soyluyorum ; kis ayinda olmamiza ragmen yillik enerji giderimizin %80 i sogumak icin kullaniliyor. %20 oraninda isinma gideri sadece.

Ben bence bu tarz yalitim yaptigi soylenen boya ,siva , harc gibi malzemelerin yalitim malzemesi olmadigini soyluyorum.Fiyat cazibesi,uygulama kolayligi bu tur malzemeleri bir kere de olsa kullanma niyeti ne yazikki ciddiye alinmasina sebep oluyor.Bu tarz malzemelerden uzak durun.Isi iletkenlik katsayisi diye ellerine alirlar bir dosya verisi gezer dururlar.
    Tasyunu mantolama yaptirin.O olmadi 20 dansite 5 cm neopor ya da 20 dansite veya 22 dansite 6 - 7 cm eps ile mantolama yaptirin.Ancak bu kalinliktaki malzemeler devamli bulunamayacagindan dolayi yalitim firmalarinda ya da yalitim malzemesi satan esnaflarda 5 cm olur.Eger isterseniz istediginiz kalinlik ve yogunlukta malzeme uretilir.
    XPS i sadece kolon ve kiris yalitiminda kullanin.Yapisi itibariyle kapali gözeneklidir.Esnemeye toleransi daha azdir.Bina hareketlerine direnc gosterir.
    Perlitli sivadan uzak durun.Kolon kirise kullanir kimi ustalar.Ama perlit tarihi eser oldu. ve bir sure sonra dokulur.
    Temelde mantolama donusumu 18-21 ayda olan yatirimdir.Bu zaman zarfinda kendi kendini oder.Isinma ve sogutma giderleriniz duser.Aradaki fark 18-21 ayda masrafinizi karsilar.Bu zaman zarfindan sonra isitma ve sogutma giderlerindeki dusus cebinizde kalir.
    Selamlar

• Bu forumdaki diger arkadaslarimin yardimlarina ihtiyacim var.
    Evim kuzey guney cephe.Guneyde mutfak,oturma odasi,salon var.Salonu cok kullanmiyoruz.Arada antre ve hol var.Kuzeyde cocuk ve yatak odasi mevcut.

Oda metrajlari
    Mutfak 21 m2
    Oturma odasi 17 m2
    Salon 36 m2
    Antre 14 m2
    Hol 7 m2
    Cocuk odasi 20 m2
    Yatak odasi 24 m2
    Banyo 7,2 m2

Buderus GB12 modeli
    Demirdokum plus radyator

Mutfaga 100 cm radyator
    Oturma odasina 120 cm radyator
    Salona 2x120 cm radyator
    Antreye 100 cm radyator
    Hole 100 cm radyator
    Banyoya havlupan
    Yatak odasi 140 cm radyator
    Cocuk odasi 140 cm radyator

Tesisat cekilmesi (tabana gomulerek)
    Toplamda 5.000 tl fiyat aldim.
    Ayni altyapi ve radyatorlerle GB72 için 5.800 tl fiyat aldim.
    Birkac buderus bayisi geldi evi gordu.GB72 buyuk gelir dedi.Ancak imkan varsa GB72 alin dedi.
    Yardimlariniza ihtiyacim var.

• Özgüradam01 Ö kullanıcısına yanıt
    Malesef dediginiz dogru.
    Ben kisacasi bulundum ilde insaat alisaknligini soyleyeyim, insaat aliskanligi diyorum cunku ev yapan yuzde 80 oranindaki mutahit bozmalari 18 cm lik bims blokla isi yalitimli bina yaptim diye ovunuyorlar..evet volkanik bimsin isi yalitimi sagladigi dogru fakat yeterli degil gibi..helede bloklarin icine uc kagat girdiyse yandin bittin.
    Gecenlerde forumda aksarayli bir arkadas soyle demisti.bizim buradaki mutahitler bims bloklarla dis duvarlari oruyorlar, daha sonrada uzerine yalitim yapiyorlar.bizim burada insaatlar bu sekilde yapiliyor demisti..yani harika bir teknik..mutahitleri tebrik etmek lazim, umarim evin diger ksiimlarinida iyi yapmak icin ozen gosteriyorlardir.

Tas yunu yada eps levha uygulamalari bence gercekten cok pahali.keske en az yuzde 20 30 daha ucuz olsaydi.
    Gecen yil karsi komsum hemzemin girisi olan 2 katli evine, sadece on ve arka cephelerine 5 cm tas yunu ile dis mantolama yaptirdi.toplasam on ve arka yuzey alani en fazla 150 m2 gelir..bu alani tam 7500 liryaa kaplatti boya siva hersey dahil galiba.evide eski bir ev ve catisida yalitimsiz, yan cephelerinden birisi sivasiz tugla..simdi bu evde isiyi nasil tutalim.

Temennim yalitim uygulamasinin gerektigi kadar dogru binaya dogru malzeme ile daha ucuza yaptirilabilmesidir..

Aksarayda ve genel olarak Ic Anadolu da mantolama yaptirmak mecbur.Kayseri de ve Konya da binaya oturma izni verilmiyor ornegin.
    Komsunuzun evi iki katli oldugu icin o kadar yuksek almislar.Yoksa 5500 tl (+- 300) tl seviyelerinde bir tutara yapılır.
    Ayrica eps kullanim konforu olarak olmasa da (tas yunune gore) ulasilabilirligi en kolay yalitim malzemesidir.Sove tarzi uygulamalar da var.Ancak uzak durulmasini tavsiye ederim.
    Ancak ne yaptirirsaniz yaptirin.Evinizi icerden mantolama yaptirmayin.Maliyet unsurlarini goze alacaksa evine ya da apartmanina yalitim yaptirmak isteyen kullanicilar tasyunu yaptirsin.Ancak iscilik onemli.Temel olarak preslenmis kalip halindeki bu urun bilincli uygulama ve isinin ehli ekip ister.XPS i muhatap olarak almam.Bana gore yalitim malzemelerinin yuzkarasidir.Cam yunu uygulamasi zor.Dikisli uygulama ister.Bunu da hakkiyla yapabilecek uygulamaci ekip sayisi cok azdir.Yaptirin eps gitsin.Siz bu evde cok kalmam diyorsunuz ama 2 yil bile kalacaksaniz maliyetini cikarir.
    Selamlar

Ev aydında , dıştan yalıtım , balkonlarda cam balkon , pecerelerde panjur var. Ama benim karşımdaki batı dairesi de aynı kombiyle OT , panjur ve cam balkon olmadan benden % 10 daha fazla yakıyor.Alt kat otopark üstü aynı kombi OT , cam balkon ve panjur yok % 40 fazla yakıyor.
    Alt katı '' sabanoz'' a verdiğim cevapta yazdım.Üst kat başka marka kombi var ve sıcağı sevmediğini söylüyorlar.Yanlış hatırlamıyorsam 21c-22c arasında ısındıklarını söylemişlerdi.Daha önce salon açıkken % 10-15 fazla yakıyordu.Üst kat salonda oturduğu için çocuk odası ile oturma odasını kapatınca;Ben çocuk olduğu için odasını kapatamadığımdan salonu kapatıp,çocuk odasının yanındaki oturma odasında oturuyorum.aslında herkesin bütün petekleri açmasından yanayım.Maalesef bunun içinde bireysel kombi sisteminden memnun değilim.Merkezi olsa belli bir dereceden aşağıya kimse kısmaz.Hem ekonomi hemde konfor olurdu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HasDasOto

Alt katı '' sabanoz'' a verdiğim cevapta yazdım.Üst kat başka marka kombi var ve sıcağı sevmediğini söylüyorlar.Yanlış hatırlamıyorsam 21c-22c arasında ısındıklarını söylemişlerdi.Daha önce salon açıkken % 10-15 fazla yakıyordu.Üst kat salonda oturduğu için çocuk odası ile oturma odasını kapatınca;Ben çocuk olduğu için odasını kapatamadığımdan salonu kapatıp,çocuk odasının yanındaki oturma odasında oturuyorum.aslında herkesin bütün petekleri açmasından yanayım.Maalesef bunun içinde bireysel kombi sisteminden memnun değilim.Merkezi olsa belli bir dereceden aşağıya kimse kısmaz.Hem ekonomi hemde konfor olurdu.

Insanlar daha az odemek icin gayriihtiyari olarak oda kapatmaya gidiyor.ki benimde kullanmadigim oda kapali..aslinda acmak istiyorum fakat yan cephe duvari normal yalitimsiz tugla oldugu icin ve alt katimda bos oldugu icin yakmak bana yuzde 15 ek yuk getiriyor..o yuzden yakmiyorum.kasim ayinda yakmistim, aralik ayindada ilk 15 gun yakip 15 gun sonra kapatmistim.

O gunlerde gunluk sicaklik ile tuketim degerlerini giriyordum..ilk 15 gun ile sonraki 15 gun verim degerlendirmesinde, odanin acik oldugu gunlerdeki verimin daha iyi oldugu hesabina vardim..tabi tuketim dogru orantida artmisti..kisacasi odalari komple acmak, yanan gazin daha iyi verimde kullanilmasini sagliyor..

Bu ay faturakarda zam hissetiniz mi
    1 metre küp sizde ne kadar

• 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.