Şimdi Ara

BUDERUS GB 072 Yİ NASIL BİLİRSİNİZ? (20. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
482
Cevap
16
Favori
105.581
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ocak ayinda 288 m3 gaza 334 lira para odedim.

Enerji bakani geriye donuk indirim yapacagiz deyip duruyorda ne kadar dogru olur bilemem.kis cikar anca ozaman yaparlar..sonraki senede yine zamlara devam ederler..indirim hayal olur cikar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • isnuerog İ kullanıcısına yanıt
    Bu 1 metre küp sizde 334:288= 1.16 TL eder bende 1.36 ediyor bu fark ne olabilir
    Benim tahminin
    1 çok harcayan çok oder
    2 trabzona doğalgaz zor geliyor maliyeti artiriyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kat sayı diye bir şey var anlayamadım aksa doğalgaz da yazıyor

Birde merak ettiğim bir konuda gb72 modülasyon lu değil mi ateş boyunu açıp kisan kombi ben kombiyi 40 set ettim 47 derce gordum sonra 30 derce gordum 40 derecenin altına veya ustume gidip geliyor niye ateşini kisip 40 derecede kalmiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: sabanoz

Birde merak ettiğim bir konuda gb72 modülasyon lu değil mi ateş boyunu açıp kisan kombi ben kombiyi 40 set ettim 47 derce gordum sonra 30 derce gordum 40 derecenin altına veya ustume gidip geliyor niye ateşini kisip 40 derecede kalmiyor

Tabiki gb 072 de modulasyonlu..siz modulasyonlu oda termostadi kullaniyorsaniz, oda isisini set ettiginiz isiya en iyi nasil ulasacaksa kazan sicakligini dusurup cikartabilir..

Eger modulasyonlu ot kullanmiyorsaniz kombi asgari gucte calisir, kombi asgari gucte calismasina ragmen gidis suyu sicakligi set edilen kazan sicakilinin uzerine yukselmeye basladiysa, bu bazi kombilerde +5-5 ...+3-3..+9-9 gibi yukselme kaydederse kombi alevi kapatir beklemeye gecer..

Sizin kombiden yana bir sikintiniz yok bence..yalitim, dis hava sicakliklari, istenen oda isisi, komsularinizin isinma istekleri ve fatura tutari hesaplamadaki ilave ucretler gibi nedenlerden dolayi size fazla kulfet binmekte.

Diğer kombilerde mi böyle yükselip dusuyor o zaman modülasyon yapmıyor anlamına gelmez mi ben ot almadim arkadaş vaillant kullanıyor gerek yok ddemişti kombi kendisi modülasyon yapiyor dediydi gb72 modülasyon yapar diye dusundum
    Ama yanilmisim

• quote:

Orijinalden alıntı: sabanoz

Diğer kombilerde mi böyle yükselip dusuyor o zaman modülasyon yapmıyor anlamına gelmez mi ben ot almadim arkadaş vaillant kullanıyor gerek yok ddemişti kombi kendisi modülasyon yapiyor dediydi gb72 modülasyon yapar diye dusundum
    Ama yanilmisim

Hayir butun kombiler su sicakligina gore modulasyon yapar.sizinkide yapiyor..
    Siz tam alev varken yada kapandiginda kombiyi kontrol etmis olursaniz su sicakligindaki dalgalanmalari goruyorsunuz demektir..minimum guc eger sizin sisteme fazla geliyorsa 40 dereceye ayarli olan kombi 45 dereceye kadar cikar ve alevi kapatir..tabi gb072 de kac derece ustu kapatip kac derece altinda aciyor bilmiyorum..

Eca lardami ne +9-9 seklinde calisiyirlarnis..yani minimum isi gucu fazla gelmeye basladiginda 40 dereceye ayarli olan kombi en dusuk alev boyuyla suyu 49 dereceye kadar cikarip alevi kapatiyor demektir...gene 31 dereye dustugundede tekrar atesleme yapacak demektir..
    Piyasadaki en guzel kombilerden birini kullaniyorsunuz.servis gelip baktiysa sorun yok dediyse artik tuketimlerinizin fazla olmasi evin fiziki sekline yalitimina istenen oda isisina komsularinizin isinma sekillerine ve dis hava sicakliklarina gore sekil almaktadir..

Oda isinizi muhakkak dengede tutum derim.bunuda ot ile saglarsiniz..size hem konfor saglar hemde tasarruf saglatir.

Modülasyon denince aklıma gelen ateşi kapatmak değil ateşi kısmak diye algılıyorum yanlışım mii var düşük ateşte ısıtmak gibi inverterli klima gibi

• sabanoz S kullanıcısına yanıt
    Modulasyona alev boyunu kismak veya yukseltmek diyebiliriz..bende tam bunu kastediyorum..yani kombi kisabildigi en dusuk alev boyuyla bile gidis suyunu set ettiginiz kazan sicakliginin ustune cikariyorsa kombi daha fazla alevini kisamayacagi icin sistem suyu fazla isinmis olur boylelikle kombi kendini kapatir...kazan suyunu 45 yada 50 yapsan belki hic alevi kapatmicak..benim kombim baymak novadens ektra minimum isil gucu 4,7 kw 40 derecede calisirken inebildigi 4,7 kw guce iniyor ve sistem suyu 45 derece olunca kapaniyor..kazan sicakligini 44 yada 45 yapincada kendini son ayara kadar kisiyor ve kapanmiyor..yani 40 derece 4,7 kw guce cok az geliyor ve kombi 40 derecenin uzerine istemeden cikiyor..cikmamasi icin ne lazim minimum isil gucunun daha asagida olmasi lazim..yani 3,5 yada 2,5 kw gibi..piyasada minimum isil gucu dahada dusuk olan kombiler mevcut.

Kendini en iyi kisabilen kombi hangisi

Aristos genus premium evo ve immergas victrix maior serisi.

Kombilerde ayarlanan ısı limitine göre kw hesabını neye göre yapıyoruz.Mesela bizim kombi Buderus U072 24kw anladığım kadarıylada modülasyon aralığı 40/82c diye biliyorum.Ben kombiyi 40c ayarladığımda 45c yei bulduğunda sönüyor pompa çalışmaya devam ediyor.Kombi derecesi 34.5c ye düştüğünde tekrar yanmaya başladığı zaman kombi kaç kw ya ulaşmış oluyor.Fakat daha sonra ben iki değişik oda termostatıyla denedim her ikisiylede çalışma sistemi kombi 70c ayarlı termostat 21c ayarlı kombi 45c ile 52c arasında 21c ye ulaştığı zaman alev sönüyor bir süre sonrada pompada duraklıyor bu şekilde baya bekliyor oda termsotatındaki ayarlı 21c - 20.5 e düştüğü zaman tekrar yanmaya başlıyor başladığı zamanlar kombi derecesi 22c ile 25c de başlamış oluyor sonra kademe kademe 45c ile 52c arasında gene sönüyor ve aynen böyle devam ediyor.Benim açıklamama göre kombi modülasyon yapmışmı oluyor.
  • op_dede O kullanıcısına yanıt
    Anladığım kadarıyla on off sistemi midulusyonlu kombinin kendinde ateşi kısmak özelliği olmalı bunu halen hissedemedim bu paraya marka satın aldım herhalde keşke midulusyon aralığı iyi olana baksaydim

• HasDasOto H kullanıcısına yanıt
    HasDasOto bu vermiş olduğun linkdeki açıklama gibi çalışıyor..
    Arkadaşım yapmam gereken bir ayar var mi gb072 bemki giden suya gore modülasyon yapıyorum ortalama 35 veya 40 derecede çalışıyor bu sıcaklık yetiyor lakin 10 metre küp civarı gidiyor

Yaşadığınız bölgenin iklimi nasıl ayrıca evin izolasyonu iyi değilse veya ev büyüklüğü , evin cephesi , alt kat , üst kat dolumu boşmu tüm bu faktörlerden kaynaklanan ısı kaybından kaynaklanır.Peteklerin yeterlimi?
  • Trabzon havası iyidir ev son kat beton ama yalıtımlı idare eder alt kat iki yasli soba yakarsa bizim ev baya sıcak oluyor evde iki çocuk var 23 dderecenin altına inmemeye calisiyorum on cephe cam balkon arka cephe rüzgar almayan boşluk fakat yalıtımı yok yanlar ev uzunlamasına 20 m bir ev klimada kullanıyorum geceleri
    DaHa ucuz gece tarifesi Kombi 40 da yansa yetiyor 10 metre küp gidiyor 45 de yansa deli gibi dönüyor petek 7.90 m ve havlupan ev net 116 m 2 artı iki balkon komşumla ikimiz gb072 aldık onunki 470 TL benimki 421 TL ilimizde aynı gün başladık ono evi daha avantajlı ara kat ve güneş alıyor ona gore daha iyiyim

Ben evimde güneşli günlerde gece 3c gündüz 10c civarında 4 m3 civarı , kapalı-nemli yada yağmurlu havada gece 7c gündüz 15c civarı olduğunda 6 m3 civarı sarfiyatım oluyor.Trabzon u üniversite okuduğum yıllardan hatırladığım hava büyük çoğunlukla kapalı nemli yada yağmurlu olması dezavantaj. Trabzon da açıkladığınız doğalgaz fiyatı Türkiyenin bir çok yerinden % 15-20 daha pahallı.35-40c de kullanmanız akıllıca.Fakat gece klima çalıştırmanız yanlış çünkü sizin Trabzon da yapmanız gereken tasarruf için yoğuşmalı kombide olduğundan mümkün olduğunca düşük ısıda 35-40c gb kombiyi sürekli çalıştırıp kapatmadan evdeki nemi azaltıp konfor ısısnı aşağıya çekebilmek.Bunu kuru havası olan bir şehirde yaptığınızda elinizde yüzünüzde dudaklarda kuruma ve çatlama yapar ayrıca boğazda kuruma ve faranjit benzeri rahatsızlıklar oluşur.Onun için kuru havası olan Ankara gibi şehirlerde 23-24c ye ihtiyaç da duymaz tercih de etmez.Onlar genellikle 21-12c de ısınabilir.Eve bir termometre ile nem ölçer alın.Önce geceleri üç gün klima çalıştırıp ertesi sabah nemi ölçün.Ardından 3 gün geceleri kombiyi kapatmadan ertesi sabah nemi ölçün.Göreceksiniz nem düşecek ve siz daha iyi yada kolay ısınabileceksiniz.Tabi evinizin izalasyonu çok kötü değilse.Ayrıca sıcak su kullanımınız çok yoğunsa kış aylarında 1-4m3 de sıcak su kullanımına sarf olabilir.Bundan dolayı mümkün olduğunca güneş enerjisini kullanmaya çalışıyoruz.Ben OT ile kullanıyorum ama karşı komşum aynı kombiyi OT siz kullanıyor sizin sıcaklıklarda ve çok sert havalar dışında 4-6 m3 civarı tüketimi oluyor.Tabi bizde dıştan montolama var.ve ara kattayız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HasDasOto -- 9 Şubat 2016; 20:15:08 >

Klima nemi dusursun diye almıştım faydasını gordum sukur sıcaklığı harika doğalgazdan daha iyi sağlık yönlerini bilmiyorum nem düştü nem azalınca sıcaklıkta artıyor gece Kombi 33 çalışırdım klimada çalıştı 2 metre küp gitti fakat sabah 38 alınca 4 metre küp gidiyor akşam A kadar 10 metre küp oluyor

• 
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.