Şimdi Ara

En Uygun Konut Kredisi (160. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: mekatronikçi , dayinaber , dayinaber Daha Az
3 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 7 Misafir (2 Mobil) - 7 Masaüstü3 Mobil
5 sn
31.300
Cevap
907
Favori
3.048.087
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
57 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 158159160161162
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tahvil faizleri tarihinin en düşük seviyesi 6.78’e geriledi.faizler hep düşüyor.inşallah yakın zamanda da konut kredilerine de yansır
  • Sanırım önümüzdeki hafta kritik dönem. şu anda 72-120 ay aralığında 0.85 direnci var.
    0.83 civarı krediler ya komisyon yada masrafla dengeliyorlar... ortalama 0.85
  • Beyler bugün Ziraat Bankası .............. şubesine gittim birbirimize girdik beni deli ettiler.1 yılını ödediğim 130k 120ay 1.02 faizli kredimi refinansman yapıcam nedir? diyorum 60aya kadar 1.10 60-120 ay arası 1.19 faiz diyorlar daha öncede aynı gideri yapmışlardı bu konuda ne yapabileceğim hakkında bilgisi olan var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: meganers

Beyler bugün Ziraat Bankası .............. şubesine gittim birbirimize girdik beni deli ettiler.1 yılını ödediğim 130k 120ay 1.02 faizli kredimi refinansman yapıcam nedir? diyorum 60aya kadar 1.10 60-120 ay arası 1.19 faiz diyorlar daha öncede aynı gideri yapmışlardı bu konuda ne yapabileceğim hakkında bilgisi olan var mı?

Başka bankaya gitme özgürlüğün var...
  • quote:

Orijinalden alıntı: exenjiu

quote:

Beyler bugün Ziraat Bankası .............. şubesine gittim birbirimize girdik beni deli ettiler.1 yılını ödediğim 130k 120ay 1.02 faizli kredimi refinansman yapıcam nedir? diyorum 60aya kadar 1.10 60-120 ay arası 1.19 faiz diyorlar daha öncede aynı gideri yapmışlardı bu konuda ne yapabileceğim hakkında bilgisi olan var mı?

Evet gittim vakıfbank'a ve bana bankacının dediği şu; refinansman faizimiz 0,97 ancak açıkçası eğer kendi bankanızdan refinansman yaparsanız iyi bir oranla başka bankaya gitmeyin çok masraflı olur dedi.Refinansmanda min. faiz oranı şu an kaç acaba? çünkü 1 puan 100k'da 7TL 0,97 bile alsam 35TL/ay karım oluyor ki sanırım ödiyeceğim %2 erken ödeme cezası,ipotek fekki ücretleri yeni bankadanın dosya masrafları ipotek vs ücretleri koyunca hiç değmeyecek!Konuyu aktif olarak takip ediyorum, bugün bankayı yakasım geldi o kadar sinirlendim

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: exenjiu

quote:

Evet gittim vakıfbank'a ve bana bankacının dediği şu; refinansman faizimiz 0,97 ancak açıkçası eğer kendi bankanızdan refinansman yaparsanız iyi bir oranla başka bankaya gitmeyin çok masraflı olur dedi.Refinansmanda min. faiz oranı şu an kaç acaba? çünkü 1 puan 100k'da 7TL 0,97 bile alsam 35TL/ay karım oluyor ki sanırım ödiyeceğim %2 erken ödeme cezası,ipotek fekki ücretleri yeni bankadanın dosya masrafları ipotek vs ücretleri koyunca hiç değmeyecek!Konuyu aktif olarak takip ediyorum, bugün bankayı yakasım geldi o kadar sinirlendim

Akbank ile görüşün derim. 0.90 nın altında veriyorlar.

• Aslında ocak ayına kadar beklemek lazım sanırım faiz indirimleri gelirse refinansmanlarda düşer herhalde.Teşekkürler cevabınız için
  • quote:

Orijinalden alıntı: karasuvari

arkadaşlar ben %100 kredi çekmek istiyorum bunun için ailemin evinide teminat göstermem gerekiyormuş.

bu dediğn oluyormu?
  • quote:

arkadaşlar ben %100 kredi çekmek istiyorum bunun için ailemin evinide teminat göstermem gerekiyormuş. Eşim ve ben devlet memuruyuz ve aylık gelir 4500. aylık 2500tl ödeyerek 180.000tl ev kredisi çekmek mantıklımı ve sizce sıkıntı çıkarırlar mı?

Bende devlet memuruyum ev alirken herhangi bir teminat gostermedim. Zaten aldiginiz eve ipotek koyuyorlar. gelelim cekilen miktara, eskiden olsa olurdu ama bunun suan tek bir ihtimali var o da satin aldigin evin piyasa degerinin aldigin rakamdan %25-%30 dusuk olmasi zaten exper normalde 10bin tl dusuk gosteriyor evi normal olan bu, herhangi bir sekildede yuksek gostermenizin imkani yok, geliyorlar sizle fazla muhabbet etmeden islerini yapip gidiyorlar, siz sorsaniz veya rica etsenizde nafile. O dediginiz rakamida kredi cekerseniz cok faiz odersiniz bence esinizle ikiniz hesaplari ortak gosterip odemeyi yukseltip ayi kisaltin ve olabildigince sagdan soldan 3 4 sene sonra geri odeme yapabileceginiz nakit para temin etmeye calisin. Ayrica evi alirken tapu masrafi, elektirik su, dogalgaz sozlesmeleri ve kombi gibi masraflar icin 5-6bin tl cebinizde nakit bulunsun. Her an surpiz cikabiliyor cunku mesela bende su sozlesmesini evim 150m2 den buyuk oldugu icin 750 tl ye yaptilar. Ne yaptiysam olmadi dusuremedim mecbur odedim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: dortluk

quote:

arkadaşlar ben %100 kredi çekmek istiyorum bunun için ailemin evinide teminat göstermem gerekiyormuş.

bu dediğn oluyormu?

Oluyor valla benimde arkadaşım öle ev aldı. Babası çekti krediyi kendi evini ipotek ettirdi İstanbulda sonra arkadaş Antalyadan 100 bin di galiba fiyatı tamamı kredi olmak üzere aldı eksper ayarlıyor herşeyi...
  • Refinansman icin 84 ay akbankasi 0,85 oran vermisti iki hafta once duydugum en iyi oran bu. Akbankdam bir arkadsiim kredi cekmisti yapilandirmak icin gitmis yuzde ikilik ceza istememisler var midir bunun asli

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ugur1706

Refinansman icin 84 ay akbankasi 0,85 oran vermisti iki hafta once duydugum en iyi oran bu. Akbankdam bir arkadsiim kredi cekmisti yapilandirmak icin gitmis yuzde ikilik ceza istememisler var midir bunun asli

Banada istemiyoruz dedi akbank, araştırdım kurcaladım biraz meğer tekrar yapılandırılan paranın içine katıyorlarmış %2lik cezayı, sorun eğer katmıyorlarsa çok iyi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: seas79

quote:

quote:

bu dediğn oluyormu?

Oluyor valla benimde arkadaşım öle ev aldı. Babası çekti krediyi kendi evini ipotek ettirdi İstanbulda sonra arkadaş Antalyadan 100 bin di galiba fiyatı tamamı kredi olmak üzere aldı eksper ayarlıyor herşeyi...

Hocam o dediğin olay eskide kaldı artık experler yüzüne bile bakmıyor eve geldiğinde. Eskiden her bankanın kendine ait bünyesinde exper firması vardı devlet hepsinin iptalini gerçekleştirdi. İstanbulda sadece 5 tane exper firması var beşide bağımsız. Banka talep yazısı gönderiyor firma raporu çıkartıyor faturayı kesip bankaya yolluyor bankada senden talep ediyor. Sizin dediğini mevzu yaklaşık 2 sene önce sona erdi, en azından İstanbul için eminim diğer illeri bilemem ama büyük bir ihtimal aynısıdır. Burdaki maksat abd gibi aşırı ve limitsiz kredi kullanımının önüne geçip ileride sıkıntı çekmemek.

• Fitch sonrası faizler nereye kadar düşer?
    Cüneyt Başaran
    • 08 Kasım 2012 Perşembe, 11:05

Tweet
    Fitch’den gelen not artırımı sonrasında hemen herkesin aklında aynı soru var; faizler nereye kadar düşer? Burada bahsedilen faizin ne faizi olduğunu iyi belirtmek lazım. Tahvil faizi mi? Mevduat faizi mi? Yoksa kredi faizleri mi?

Önce Mevduat faizinden başlayalım

Mevduat faizlerinde son 2 aydır bir düşüş zaten vardı. Senenin önemli bir bölümünde iki haneli seviyelerde kalan aylık mevduatları Fitch öncesi %9 lara kadar gerilemişti. Şimdi ise aylık oranların % 8,5’lara düştüğünü görüyoruz.
    Peki daha gevşer mi?
    Daha fazla gevşeyeceğini düşünmüyorum. Fitch’in yatırım yapılabilir ülke notunun arkasından her ne kadar bir iyimser hava oluşsa da mevduat faizlerinde aşağıya doğru çok fazla yerimiz olduğunu düşünmüyorum. Sebebi basit ; Mevduat/kredi oranı % 106’lar seviyesinde. Bu sene bankaların kredi portföyü % 14 büyüdü seneye ise % 20 artış bekleniyor. Bankalar son 3 ayda ciddi tahvil ihracı yaptılar. Sadece $ bazında 5 milyar dolarlık banka ve şirket tahvil ihracı oldu. Ancak bu rakam artacak kredi portföyünü beslemek için yeterli değil .Türkiye’de tasarruf oranlarının % 15’lerin altına gerilediği de düşünülerse kredi vermek için bankaların saldıracağı yer yine mevduatlar olacak.

Kredi oranları geriler mi?

Burada biraz daha fazla yer olabilir. Bu sene özellikle 2. ve 3. çeyrekte bankaların maliyetleri (düşen TCMB fonlama oranı ve azalan mevduat faizleri) azalmasına rağmen, bu azalış kredi faizlerine yansıtılmadı. Yani bankalar göreceli düşük maliyetle topladıkları fonları, kredi olarak kullandırırken ciddi bir faiz indirime gitmediler. Hatta kredi vermek konusunda çok da istekli olunmadığı için rekabet de azaldı. Dolayısı ile kredi maliyetleri, Fitch not artırımının da etkisi ile yılın son çeyreğinde daha hızlı gerileyebilir. Özellikle konut kredileri muhtemelen bu gelişmeden en pozitif yararlanacak alan olacaktır.

Tahvil faizleri nereye kadar düşer?

Bir başka önemli soru da bu. Fitch kararı sonrasında 2 yıllık gösterge tahvil % 6,80; 5 yıllık tahvil %6,95 ve 10 yıllık tahvil faizi de % 7,60’a kadar geriledi. Dolayısı ile herkes "Daha iner mi?" diye soruyor. Grafikte de görüleceği gibi bu sorunun cevabı biraz da "Enflasyon düşer mi?" sorusu ile ilgili. Grafikte bizimle aynı notu alan 2 ülke ve A notu bulunan Güney Afrika’nın 10 yıllık tahvil faizlerini verdim. Gördüğünüz gibi 10 yıllık faizlerde bizden daha düşük oranda borçlanan ülkeler var. Ancak onların ortak özelliği enflasyonlarının % 6’lar da olması. Yani biz ne zaman enflasyonu % 6’ya düşürürüz, o zaman 10 yıllık faiz de % 7’lere kadar geriler. Yoksa sadece BBB- olduk diye daha fazla düşüş beklemek biraz iyimserlik olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: the_thing

quote:

quote:

quote:

bu dediğn oluyormu?

Hocam o dediğin olay eskide kaldı artık experler yüzüne bile bakmıyor eve geldiğinde. Eskiden her bankanın kendine ait bünyesinde exper firması vardı devlet hepsinin iptalini gerçekleştirdi. İstanbulda sadece 5 tane exper firması var beşide bağımsız. Banka talep yazısı gönderiyor firma raporu çıkartıyor faturayı kesip bankaya yolluyor bankada senden talep ediyor. Sizin dediğini mevzu yaklaşık 2 sene önce sona erdi, en azından İstanbul için eminim diğer illeri bilemem ama büyük bir ihtimal aynısıdır. Burdaki maksat abd gibi aşırı ve limitsiz kredi kullanımının önüne geçip ileride sıkıntı çekmemek.

Hocam yanlışın var bence çünkü bende yapıkredinin reklamını görüp şubeye sordum ama benim sordugum alacagın evin %95ini veren ailem sağolsun kredisiydi. Sonradan %100ünüde böyle alınabilecegini öğrendim sadece teminat gösterdiginiz iki evin (biri alacagınız biri babanızın) degeri çekeceginiz tutarın %75ini geçmeyecek. Sonuçta banka kendinisini garantiye alıyor.
    Ben mayıs ayına yeni kira dönemime kadar biriktirebildigim kadar biriktirip bu şekilde başvurmayı düşünüyorum

Bide hocam yanlışım vara düzelt ama exper alacagın evin degerini düşük degil yüksek gösteriyor. Misal geçen ay abim ev aldı 174.000tl ye exper eve 210.000 fiyat vermişti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dragon Fighter -- 8 Kasım 2012; 17:57:54 >

• quote:

quote:

arkadaşlar ben %100 kredi çekmek istiyorum bunun için ailemin evinide teminat göstermem gerekiyormuş. Eşim ve ben devlet memuruyuz ve aylık gelir 4500. aylık 2500tl ödeyerek 180.000tl ev kredisi çekmek mantıklımı ve sizce sıkıntı çıkarırlar mı?

Bende devlet memuruyum ev alirken herhangi bir teminat gostermedim. Zaten aldiginiz eve ipotek koyuyorlar. gelelim cekilen miktara, eskiden olsa olurdu ama bunun suan tek bir ihtimali var o da satin aldigin evin piyasa degerinin aldigin rakamdan %25-%30 dusuk olmasi zaten exper normalde 10bin tl dusuk gosteriyor evi normal olan bu, herhangi bir sekildede yuksek gostermenizin imkani yok, geliyorlar sizle fazla muhabbet etmeden islerini yapip gidiyorlar, siz sorsaniz veya rica etsenizde nafile. O dediginiz rakamida kredi cekerseniz cok faiz odersiniz bence esinizle ikiniz hesaplari ortak gosterip odemeyi yukseltip ayi kisaltin ve olabildigince sagdan soldan 3 4 sene sonra geri odeme yapabileceginiz nakit para temin etmeye calisin. Ayrica evi alirken tapu masrafi, elektirik su, dogalgaz sozlesmeleri ve kombi gibi masraflar icin 5-6bin tl cebinizde nakit bulunsun. Her an surpiz cikabiliyor cunku mesela bende su sozlesmesini evim 150m2 den buyuk oldugu icin 750 tl ye yaptilar. Ne yaptiysam olmadi dusuremedim mecbur odedim.

hocam haklısın evin ihtiyaçları için elde bir miktar para olması lazım. Ödemelerimi yükseltip vadeyi düşürmem çok zor çünkü zaten eşimle aylık gelirimiz 4500 hadi çok kastık diyelim 3000 ödeyelim oda zorlayarak

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

bu dediğn oluyormu?

Hocam yanlışın var bence çünkü bende yapıkredinin reklamını görüp şubeye sordum ama benim sordugum alacagın evin %95ini veren ailem sağolsun kredisiydi. Sonradan %100ünüde böyle alınabilecegini öğrendim sadece teminat gösterdiginiz iki evin (biri alacagınız biri babanızın) degeri çekeceginiz tutarın %75ini geçmeyecek. Sonuçta banka kendinisini garantiye alıyor.
    Ben mayıs ayına yeni kira dönemime kadar biriktirebildigim kadar biriktirip bu şekilde başvurmayı düşünüyorum

Bide hocam yanlışım vara düzelt ama exper alacagın evin degerini düşük degil yüksek gösteriyor. Misal geçen ay abim ev aldı 174.000tl ye exper eve 210.000 fiyat vermişti.

Evet hocam senin söylediğin konuyu araştırdım biraz; bankaya özel ve bankanın farklı talepleri olan bir konu; ilk defa duydum burada arkadaşları bilgilendirmen iyi oldu. Fakat 2 ev ipotekleyeceği için özel bir durum malum herkesin babasının evi olmayabilir olsa da ipotekli olabilir, bence mayıs ayında başvururken oran al ve sonra başka bir şubesine gidip normal çekilen krediler için oran aradaki toplam geri ödeme farkına bak çok fazla çıkabilir, ayrıca dosya masraflarını, sigorta usullerini, 2 ev için ipotek ücreti alıp almayacağını sor.
    2. sorunda ise düşük göstermediğine tamamen eminim; önceki söylediğim gibi abinizin evi aldığı fiyat piyasa değerinin altında yani kelepirmiş tebrik ederim abinizi alırken kazanmış derler ya öyle bir durum olmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi barracudaaa -- 8 Kasım 2012; 18:15:07 >

• mesajım bulunsun.
  • arkadaşlar bende bi sivri zekalık yapıp bir şey sormak istiyorum.

şimdi biz gelecek sene yazın başı gibi filan konut kredisi kullanmayı düşünüyoruz fakat bu dönemlerde bildiğimiz üzere faizler yüksek oluyor 2012 haziranda faiz oranı 100k 96 ay 0.97 (toplam ödeme: 154k masraf filan dahil değil kabaca söyledim) gibi bi orandı ama şimdi aynı oran ve ay için faiz oranı 0.85e kadar bulunabiliyor. bende babama krediyi düşük faizken kullanalım aldığımız paraya dokunmadan vadeli hesaba koyalım dedim vadeli hesapta ort 600 lira getirisi var 28 günlükte bu kredinin aylık ödemesi aylık 1500 lira 900 liradan cepten ödeyelim ana parayı hiç bozmadan toplamda 6 ay için bizden 5400 lira para çıkar ve geriye 90*1500 lirayı 138k olarak öderiz dedim yani toplamda bizden 138+5,5=144k para çıkar yaz ayına göre kafadan 10k karımız olur dedim babamında kafasında yattı acaba yanlış düşündüğüm yada atladığım bi nokta var mı yoksa gerçekten hesap doğrumu

• quote:

Orijinalden alıntı: chessmania

arkadaşlar bende bi sivri zekalık yapıp bir şey sormak istiyorum.

şimdi biz gelecek sene yazın başı gibi filan konut kredisi kullanmayı düşünüyoruz fakat bu dönemlerde bildiğimiz üzere faizler yüksek oluyor 2012 haziranda faiz oranı 100k 96 ay 0.97 (toplam ödeme: 154k masraf filan dahil değil kabaca söyledim) gibi bi orandı ama şimdi aynı oran ve ay için faiz oranı 0.85e kadar bulunabiliyor. bende babama krediyi düşük faizken kullanalım aldığımız paraya dokunmadan vadeli hesaba koyalım dedim vadeli hesapta ort 600 lira getirisi var 28 günlükte bu kredinin aylık ödemesi aylık 1500 lira 900 liradan cepten ödeyelim ana parayı hiç bozmadan toplamda 6 ay için bizden 5400 lira para çıkar ve geriye 90*1500 lirayı 138k olarak öderiz dedim yani toplamda bizden 138+5,5=144k para çıkar yaz ayına göre kafadan 10k karımız olur dedim babamında kafasında yattı acaba yanlış düşündüğüm yada atladığım bi nokta var mı yoksa gerçekten hesap doğrumu

Öncelikle alacağın evin tapusunu göstermek zorundasın :) Evi aldığında kredi çektiğin için belli bir süre içinde ipotek ettirmelisin bankaya.

Yani dediğin gibi maalesef olmaz

• 
Sayfa: önceki 158159160161162
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.