Şimdi Ara

AMWAY e-spring SU ARITMA SİSTEMİ KULLANICILARI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
291
Cevap
4
Favori
192.694
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Amway e-spring su arıtma sistemi kullanıcılarının deneyimleri olumlu olumsuz düşünceleri. Tavsiye, arıza ve çözüm yolları paylaşımları. Bu sistem hakkında bilgi sahibi olmak ve satın almak isteyenler ilk elden deneyimleri bu başlık altında bulabilirler. Lütfen sizde deneyimlerinizi bizimle paylaşınız.Bu sayede sistem hakkında ansiklopedik bilgiden daha fazlasını ve doğrusunu öğrenme şansımız olsun...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozdals -- 20 Kasım 2010; 11:59:56 >

• Bana dün Amway'den bir arkadaşım hediye etti, bağlantılarını yaptı, cihaz çalışıyor, su almak için musluğu açtığımda filtrelenmiş su geliyor ancak bu sırada cihazın kapağının altından su sızıyor.
    Üst kapağı çıkardım, iç parçayı kaldırdım, contalar yerindeydi, tekrar monte ettim, ancak bu durum devam etti. Arkadaşım ilk zamanlar yapar sonra geçer dedi, bir süre su alınca sızma kesiliyor dedi babam da, ancak bu durum bana saçma geldi, tezgah su içinde kalıyor. Sizce durum nedir?
  • neden ? bende almayı düşünüyordum. kafam karıştı şimdi
    quote:

Orijinalden alıntı: tcvctm76

bedave verseler vallahi kullanmam, kullandırtmam.
  • bırakın bu ayakları masonlara hizmet ediyorsunuz israil lobisine hizmet ediyorsunuz

http://www.amquix.info/pdfs/turkey_eric_interview.pdf

biz yazmadık yazan amerikalı
  • quote:

Orijinalden alıntı: LAZOYI

Yazan önemli değil yazılan önemli. Üstelik yazıyı da okumaşsın yazan türk
    Sen hangi ürünleri kullanıyorsun hangi araba hangi benzini hangi temizlik ürünü bir bunlarıda araştır bakalım arkasında kimler var. Çok mu dikkat ediyorsun kullandığın ürünlere Fransa ermeni meselesi gündeme geldi Fransa ürünleri boykot edelim dendi herkes carfeordan çıkmıyor reno pejo kapış kapış iPhone şirketi içinde İsrail dedikoduları var ama herkesin elinde ariel İsrail malı dendi arielin firması p&g ürünleri nerdeyse Türkiye'nin tüm temizlik ürünlerini satıyor. Liste o kadar ızunki yaz yaz bitmez. Halbuki Amway I'n kurucuları belli iki Hollandalı kimyager şu anki sahipleri onların çocukları. Ürünleri dunyanın her yerinde üretiliyor örn: ağız sağlığı Alman kozmetik Fransız tencere biçak Alman makarna İtalyan su artırıcı ABD vb. Vergi yönünden ve her türlü yönden şirketin sicili çok temiz çamur at izi kalsın

Üstelik burda Amway markasını konuşmuyoruz esprin ürün hakkında yorum yapıyoruz bu ürünü kullandınız bilgi sahibi iseniz olumlu olumsuz yorum yapasınız kı bu ürünü almak isteyen kafasında soru işaretleri kalksın kullanmadıysanız yanlış konudasınız. Burda marka değil ürün konuşuluyor.

tercumeyi yapan türk kitabı yazan amerikalı müfettiş

ben artık başka birşey demiyorum size siz hala amway bizi zengin edecek diye kovalamaya devam edin

• Amway.. bu ülkeden defol git!
    Avrupa halkıyla muhatap ol. ABD nin zenginleriyle nuhatap ol. Ne oldu? Avrupa fakirleşince kör olası gözünü bu ülkeye mi diktin? Bu ülkede istemiyoruz seni
  • Şimdi....

Ben bu su arıtma meselesine daha önce girmiştim, araştırmamı da yapmıştım.
    Burada "AMWAY/Espring" olayını gördüm. Bu amerikanın $250 lik süpürgelerini (Rainbow marka) $2500 dan halka ittirme taktiğinin aynıdır...

Millet karısını kızını AMWAY'a sokup çalıştırıyor, bir nevi kötü yola düşürüyor kendi elleri ile, bir de gelip burada reklamını yapıyor işleri artsın diye. Yazık. 3 kuruş için ne hallere girmişler yahu.

Teknolojiden çok iyi anlarım. Yük. Bilg. Müh. eğitimim var. Baktım nedir bu Espring'in su arıtmadaki özelliği diye. Kocaman bir balon. Hiç bir özelliği yok. Allah'ın partikül filtresine UV lamba bağlamışlar, ahmaklara ittiriyorlar binbir yalanla. Patentleri varmış neymis uv lamba indüktiv enerji aktarımını kullanıyormuşmuş. Yani? Su arıtmaya katkısı nedir? Allah'ın UV lambası işte.. Neymiş ön panelde 2 led lamba ve göstergesi varmışmış, teknolojikmiş. Buna inanan gerizekalıdır. Azıcık beyninizi kullanın yahu. 5 ton su arıtırmışmış. Atık su var mı? Yok. Ulan 5 ton su geçiyor içinden el kadar yerde tüm pislikleri nasıl arıtabiliyor? Daha kireci bile tutamıyor yahu. Başından ne koyarsan çıkışta o çıkıyor. Aslada filtreleme yapmıyor. Anca büyük partikülleri süzer, UV ile sterilizasyon yapar o kadar. Bu iş için onca parayı vermek niye?

Yok ama ters osmos zararlımış falan. Espring en iyiymiş. Adamlar para kazanacak, komisyon alacak ya... Espring beyinlerini yıkamış eğitim adı altında...

Şu "aktif pazarlama" palavrasına gelince. Böyle yapıyorlar çünkü bu tanıtımlarda anlattıkları yalandan ibaret. Medyada bu yalanları kullanarak reklam yapamazlar. Çünkü taahüt anlamına gelir, yanıltıcı reklam başına 60 bin TL falan ödemeleri gerekir. İnsanların evine gelerek bu yalanları sıkabiliyorlar ama istedikleri gibi. Rainbow firması adına gelen bir karı bana bu süpürgelerde jet uçak motoru var bile demişti. Aynı uçaklardaki jet motorunun küçüğüymüş. Palavraların boyutunu anlayın işte. Gelen elemanın tek derdi o cihazı satıp komisyon alabilmek...

Reverse osmos safa yakın su üretir. Bunun bir zararı yoktur. Neymiş kireç = kalsiyummuş, oda yararlıymış... Yahu git peynir ye her sabah bir küp,yada süt iç bir bardak, içinde daha fazla kalsiyum vardır, emin ol! Minerali çok dert etmeye de gerek yok. Alırsın bir kasa maden suyu toptan, ucuza , 3-4 günde bir içersin olmadı RO sistemin tankına mı koyarsın yoksa RO dan aldığın suyu maden suyuyla mı karıştırırsın... Ne kadar eksik mineralin varsa karşılar o...

İstanbul gibi şehirlerde kaba parçacık filtreleme + karbon filtreleme gibi mekanik filtreleme yeter de artar. Kireç önleyici bir de reçineli filtre falan koymak lazım tadı artsın diye. Birde UV filtresi varsa bakterinin miktobun %99.9 unu kırar zaten tamam işte. Bitti gitti. Reverse Osmosis olayına gerek yok. Lağım suyu arıtmıyorsan yani. RO zaten deniz suyundaki tuzu arıtmak için geliştirilmiş bir sistem. Ha şimdi deniz suyundaki tuzu da elektromenyetik sistemlerle arıtmaya başlayacaklar. Ayrı konu...

Baktım forumda mal satmak için mal mal reverse osmosisi övenler var. Ha şebeke suyunda ağır metaller vardır yada kuyu suyu kullanılıyordur ve buranın suyuda pistir. O zaman reverse osmosis gerekli, anlarım. Ama şebeke suyu için gerekli değil. Yine para derdine düşmüş kişiler, 3 kuruş fazla kazanmak için bilinçsizce reklam yapıyor.

Aaa sen öyle diyorsun ama bak NSF, FSS, ASF, ISO dan hep sertifikası var, 245 tane patent almışlar...
    Bu işleri bilenler o sertifilakaların nasıl alındığını biliyor. Çok sıkıntı değil bunları almak. Bastırırsın parayı alırsın. Hepsinin fiyatı var. Amerikanın Food & Drug Administration (kimileri FDA diye de bilir) bile fiyatı var (bakınız Monsanto firmasının GDO lu ürünlerine nasıl zararsız dediği). Verirsin istediği parayı, alırsın istediğin sonucu. 3-5 sertifikaya, belgeye güvenmeyin derim...

Piyasayı araştırıp 4-5 filtreden oluşan, ucuz, reverse osmos olmayan bir sistemi kullanmanız uygun olacaktır diye düşünüyorum. Öyle gidip amerikan şirketlerine para kaptıracak kadar ahmak olmayın. Paranız çoksa gidip darüşşafaka falan bağışlayın. En azından sevabınız artar. Elin amerikasının şirketinin yalanlarıyla kendinizi tatmin etmeyin derim.

Hadi kolay gelsin.

• Dostum yazininin tumunu okudum uZun uzun okumak istemeyenler su ozeti okuyabilirler;
    Benim anladigim kadariyla cihazdan memnunsun lakin canini sikan durum kargoya verilen faturanin henuz size teslim edilmemesi. Simdi 1. Faturaniz kesilmis iciniz rahat olsun 3 gun 4 gun 10 gun elinize gec ulasmasindan bisey olmaz sonucta fatura olmadanda calisiuor cihaz :)
    2. Si firmanin kabahati yokki dandik aras kargonun savsakligi isini duZgun yapsa bu kadar gerilmezdiniz siz kargo yuzunden firmayi sikayet etmissiniz keske kargo yuzunden kargo sirketini sikayet etseydiniz bunu hic dusundunuz mu ?
    Neyse dedigm gibi onemli olan ictiginiz sudan memnun kalmaniz ve cihazin sorunsuz cikmasiydi nitekim oyle fatura v.s onlar tederruat bugun yarin kargo elinize ulastirir benim nice kargolarim aras kargo sayesinde 3-4 sehir gezip anca elime ulasti kargocular yuzunden firmalar magdur oluuor onlarida anlamak lazim ayni mesele yuzunden 50 kere beni ararsaniz valla bende acmam teli :) sorun belli muhatap belli KARGO FiRMASİ onlar icin bir sikayet yazin hallonulur. Hadi hayirli olsun icinizde ferah olsun cihazda sorun cikmaz biz nice zamandir kullaniyoruz nazar degmesin tas gibi

• ecrasniann kullanıcısına yanıt
    hocam ihlasın cihazına boşuna yüksek para vermişsin piyasadaki
    300-400 tl ye satılanlardan hiç bir farkı yoktur almışsınız madem
    mutlaka alkali filtre taktırın benim kullandığım cihazı sormuşsunuz
    tak çevir filtreli kullanıyo
  • te34 T kullanıcısına yanıt
    Evet hocam farkli sistem ismi iyonizerdi galiba ama cok pahali gerek yok onun yerine sunu deneyin.
    Kaliteli bir ph filtresi alin aritmaniza takin ama suyu bir defada almayin 1 lt al bekle sonra yine al her firmada varmi bilmoyorum turksu firmasi kendine ozel uretiyor beyaz alkali filtresi deyin belki taneyle satiyorlardir ph i 8-8.5 arasi cikiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: doktorbulut

quote:

Orijinalden alıntı: teacher47

Evet hocam farkli sistem ismi iyonizerdi galiba ama cok pahali gerek yok onun yerine sunu deneyin.
    Kaliteli bir ph filtresi alin aritmaniza takin ama suyu bir defada almayin 1 lt al bekle sonra yine al her firmada varmi bilmoyorum turksu firmasi kendine ozel uretiyor beyaz alkali filtresi deyin belki taneyle satiyorlardir ph i 8-8.5 arasi cikiyor...

Kalite ph filtresi derken ne demek istediniz onu anlayamadım.Normalde tüm su arıtma cihazlarında takılı olan ph filtresinin içerisinde 7 adet alkali topu bulunmaktadır.Bu 7 adet alkali topları suyun ph değerini yükseltmektedir.Kaliteli ve ya kalitesiz olanı tabiki de vardır ama 7 adet alkali topu bunun için yani ph oranını yükseltmek için yeterli değildir.Ph oranını yükseltmek istiyorsanız ve yükseltmek isteyen var ise mecburen mineral ile ekstra bir filtre takılması gerekmektedir.Mesela dolphin water su arıtma cihazları firmasında 4lü mineral filtre bulunmaktadır.Bu filtre ayrıca içerisinde magnezyum kalsiyum bulundurduğu için ph oranını yükseltmektedir.Aşağıda bakarsanız bu filtre ekstra ph ve mineral sağlar.Bende cihazda bu filtrede takılı gayet memnunum açıkçası...

http://www.suaritmacihazi.gen.tr/su-aritma-filtresi/4l%C3%BC-mineral-filtre

1- linkteki mineral filtre sahte olani her turlu kanitlayabilirim
    2- sitedeki tum yazilar turksunun sitesinden aynen kopyalanmis bari zahmet edip 1 satirini degistireydiniz :))
    3- hangi alkali topundan bahsediyorsunuz anlamadim oyle birsey yok lutfen bilgi korliligi yaratmayalim ve (Ç)alinti yoluyla is yapmaya calisanlara referans olmayalim

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cakalpup

quote:

Bak yukarıda ki yazıya ne demişler kime demişler :)

Anladığım kadarıyla şirket sahibisin teacher diye nick almışsın insanlara tavsiye ediyorum derken satış yapıyorsun hemde kendi malını...

Ksr bakma yağtığından biraz utan sonra beni doktora sevk et..

Eğer biraz dikkatli bakarsan kendi doktorumu kendimde bulurum.

Hocam yazınız üzerine Dolphin marka arıtma ürününü internette arattım ancak 10 linkten nerdeyse 9 u sizin yazdığınız açıklama çıktı. Yani dh ta yazdığınız açıklamayı yaklaşık 5-6 sitede daha aynı şekilde yazmışınız. Üstelik ürünün reklamını yapar gibi yazılar geçmişiniz. 2 soru sormak istiyorum:
    *Bu ürünleri siz mi satıyorsunuz?
    *Bu ürünün yorumları olan bir link mevcut mu?
    Teşekkürler.

Merhaba hocam ürünlerin ve yazıların benimle hiç bir alakası yoktur.

Benim yazdığım yazıların bazılarına bende bugün rastgeldim.Ama biraz araştırmam sonucunda forumlar ve siteler bot kullanıyormuş otomatik botlar yorum ve yazı yazdığı anda kendi sitelerinde yazmış gibi gösterebiliyorlarmış bundan dolayı olabilir.

Ayrıca bilgilendirme için teşekkür ederim..

Hocam merhaba,
    Yanlış anlamayın ancak aynı yazıların olduğu siteler büyük siteler yani öyle bot felan ile mesaj kopyalamayacak siteler. Keşke açık yüreklilikle bu ürünün pazarlamasını yapan biri olduğunuzu söyleseydiniz. Açıkçası bunun söylenmesinin kötü bir tarafını görmüyorum.

Aşağıdaki linklerde benzer yazılarınız ve yaptığınız iş belli oluyor.

Link Profil
    Dolphin Water da çalıştığınız görülüyor.

Link Yorum
    Açıklamanız:
    Merhaba sizlere detaylı bilgilendirme yapabilmek için yeni bir üyeyim. Aslında ben Water Metropol Su Arıtma Sistemleri Satış Ve Pazarlama Uzmanı çalışmaktayım. Sizlere daha iyi bilgi verebilmek için devamlı burada olacağım.

Aslında su arıtma cihazı kullanmamış birine su arıtma cihazı anlatmak gerçekten zordur. Neden derseniz bu tür sistemleri bazen insanlarımızın aklını karıştırmaktadır. Sebebi ise teknoloji biraz farklı gelir insanlarımıza.

İlk olarak şöyle bahsedeyim:Tüm herkes de şu mantık bulunmaktadır. Amerikan malı su arıtma cihazı istiyorum. Ama maalesef böyle bir durum söz konusu bile değil. Sebebi ise Amerika'da bu cihazların fabrikası maalesef yok.

Şöyle düşünün İphone telefonlar Amerika malı ama üretim yerleri finlandiya ve kore'dir. Yani alacağınız hangi cihaz olursa olsun tüm bu cihazların üretim yeri Tayvan ve Çin'dir.

Bunun sebebi ise işçilik ve maaliyetin az olması sebebiyle. Buraya kadar anlatabildiysem ne mutlu bana.

Peki su kalitesi nasıldır? Şöyşe düşünün tüm damacana fabrikalarına yasalar ve kanunlar gereği bu sistemlerin yani evinize takılan değilde çok çok büyük sistemlerin takılması mecburidir. Yani demek oluyor ki içtiğiniz damacana suları bile bu sistemler ile üretilmektedir.

Damacana suları asla kötü değildir. Yalnız kötü olan damacanalardır. Plastik yapıları olsun temiz kullanmama olsun ne bileyim atık plastikten yapılmış olması sebebiyle bu sorunlar çıkmaktadır.

Eğer siz değerli okuyucular daha detaylı bilgi almak için lütfen bizlerle iletişime geçiniz

Water Metropol Su Arıtma Cihazları

Satış Ve Pazarlama Uzmanı

Bulut Ateş

• quote:

Orijinalden alıntı: tersosmos@gmail.com

bak dostum sana nacizane tavsiye.
    pirince giderken bulgurdan olma. belliki kadrolu bir calısansın ben sikayet etmesem baska biri sikayet eder ismini cismini ifşa etmişsin yanlıs yapmıssın yerinde olsam tum mesajlarımı silerim. isimi gizliden yaparım. bu sektor cok fena bi sektor cok adam harcandı cok firma battı devlet memurunun ek iş yapması yasak ac oku mevzuatı.
    bu forumda bi arkadas ucak bileti alıyordu işinden oldu foruma acık bilgilerini yazmıstı bir tur acentası kendisini sikayet etti tarım il mudurlugunde calısıyodu sonra hakkında sorusturma forumdaki yazılar ve yazısmalar incelendi maaşına zam işine son verildi.

benden sana nacizane tavsiyeydi ister dikkate alır tum mesajlarını siler uyeligini kapatır azıcık aşım agrısız basım dersin ister atarlanır hadi git işine dersin bana ama yarın bi gun kafanı duvarlara vurursun :)

Hocam galiba Türk Telekomun özelleştiğinden haberiniz yok, şu anda çalışanlar devlet değil özel sektör çalışanı. O sebeple bahsettiğiniz mevzuatlar işlemez.
    Ayrıca bu devirde kimse ek iş yapıyor diye işinden olmaz, yeter ki işini doğru yapsın.

• alkali suyun uzun yaşam ve kansere karşı korumada büyük yardımcı olduğu 1960 lı yıllardan beri iddia edilen, söylenen birşey fakat kanıt , kesinleştiren bir araştırma yok ortada. Hatta yüksek alkali dereceli suyun yarardan çok zararı olduğuna dair okumalar yapmıştım zamanında şimdi detayını hatırlamıyorum.

endüstriler zamanla bazı trendleri yakalarlar hatta yaratırlar, onu bir sörfçünün dalgayı sürdüğü gibi sürer ve bir sonraki dalgayla yollarına devam ederler.

bizim gibi 3. dünya ülkeleri bu tür trendlerde sırasını bekler, amerikada bu trend 15 sene önce başlamıştır bir süre sonra avrupa ile bize de yansımıştır.
    Yarın göreceksiniz ki firmalar ürünlerini farklışatırmak ve 1 adım önde olmak için yeni bir özellikle geri dönecekler, bu bitmeyen bir çevrimdir.

AKILLI OLUN!

benim görebildğim kadarıyla filtre görevini gören sarf malzemelerin taahüt ettiği performansı ve kullanım ömrünü verebilmesi bu işteki en önemli husustur, kağıt üzerinde değil gerçekten işini yapan dünyaca ünlü firmaların filtrelerini kullandıktan sonra cihazın şekli, üzerinde butonların ledlerin rengi vs. makyaj özellikleri zerre önemsizdir.
    Filtreleme sistemini ve dünyaaki en iyi ücreticlerin filtrelerini seçmek gerekiyor, bu koşul sağlandıktan sonra yerli ithal marka fark etmez.

Ayrıca su filtrelemede yıllık nominal kullanımlar baz alınır ama hiç kimsenin kullanım şartı birbirini tutmaz, iski yolda kazı yapar tesisata çamur girer , eski tesisatını değişir içindeki pas kir bataryalara ulaşır siz hani bu arıtmanın ömrü 1 seneydi dersiniz.

insanımız araştırmaktan aciz, filtreler adı üstünde arıtılan pislik, bakteri ne varsa geride bırakıp size temiz suyu ulaştırıyor, mikron mertebede süzme yapan bir filtreye çamurlu su / paslı suyu basarsanız cihaz nasıl çalışabilir?

binadanızda ana su girişinde filtre yoksa ya saat sonrası daire girişine yada lavabo altına aşağıdaki resimde görülen filtrelerden takmalısınız

1/2 yada 3/4 parmak

AMWAY e-spring SU ARITMA SİSTEMİ KULLANICILARI

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nicknick -- 15 Şubat 2015; 22:01:08 >

• Arkadaşlar

Herkesin bilgi sahibi olması için tekrar burdan bildiklerimi
    paylaşıyorum ilginç bir durumada deyinmek istiyorum
    sitede arıtma satıcısı olupta ben sonradan öğrendim
    tarafımdan bilgi alıp millete kendi bilgisiymiş ve kendi ürünüymüş gibi
    satış yapmaya çalışan arkadaşlar var bu arkadaşları ayıplıyorum
    birdahada özelden cevap yazmıyorum

Su arıtma cihazı alırken filtre kapları bpa içermeyen nsf onaylı sertifikalı
    ürünler olması önemli gelelim filtrelere yine filtrelerde aynı belgeyi aramalıyız
    imkanı olanlar fda onaylı filtre tercih etmelidir ve filtreler zamanında mutlaka değiştirilmelidir

gelelim en önemli olan alkali ph ı yüksek su kendi tecrübelerim post karbondan sonra
    mutlka orp filtre kullanılmalı hem ph yükseliyor hemde orp yi düşürüyor

ne öğrenmek isterseniz yardımcı olurum
    NOT:ARITMA İŞİ YAPMIYORUM

• dr_semih D kullanıcısına yanıt
    Semih bey ozmoz cihazlar gibi sudaki tüm kireci tutmaz.Kalitesi zaten burda öne çıkıyor.İnsan sağlığı için yararlı olan kalsiyumu suda bırakıyor.Çaydanlığınız belki 3-4 ayda bir kireç tutar fakat yaşlandığınızda kemikleriniz erimez.
  • İçme sularında bulunan yüksek kalsiyum ve
    magnezyum miktarlarının sağlık üzerine bilinen
    olumsuz bir etkisi yoktur.
    Ancak içimi zor
    olduğundan tercih edilmezler. İnsanlara orta sertlikte
    suların içimi daha hoş gelmektedir.
    Kalsiyum insan vücudu için en gerekli minerallerden
    biridir. Yeterli kalsiyum alıını sağlık, kemik gelişimi
    ve çocuklarda nonnal büyüme dengesi için çok
    önemlidir. Norınal bir erişkinin vücudunda 1 ,200
    gram kadar kalsiyum bulunur. Bunun en az %99'u
    kemikler içindedir. Hücre dışı sıvılarda ve yumuşak
    dokularda bulunan kalsiyum miktarı 1 O gram ı
    geçmez. Kalsiyum periferik sinirlerde ve kaslarda
    noımal bir eksitabilitenin sağlanmasında önemli bir
    rol oynar. Vücut için en önemli kalsiyum kaynakları
    süt ve peynirdir. Bundan sonra miktar bakımından
    sebzeler, baklagiller, tahıl ve balıklar gelir [9]. Eğer
    beslenmede kalsiyum gereksinimi karşılanamıyorsa
    sert sular kalsiyum kaynağı olarak önemli bir eksikliği
    giderebitir.

insan dokularının hepsinde az milctarda magnezyum
    bulunmaktadır. Bir erişkinin vücudunda toplam 25
    gram kadar magnezyum bulunmaktadır. Bunun büyük
    bir kısmı kemiklerde fosfat ve bikarbonat ile bileşik
    halindedir. Magnezyum, canlı hücresinde potasyumla
    birlikte en yaygın bulunan bir elementtir. Fos fat
    transferi ile ilgili reaksiyonların çoğunda en önemli
    rolü magnezyum oynamakta ve nükleik asitterin
    strüktürel stabilizasyonu için de en önemli element
    olarak kabul edilmektedir. insanda günlük
    magnezyum gereksinimi için çok kesin rakamlar
    yoktur. Küçük çocuklarda kilogram başına 1 0-20
    ıng'lık bir miktar yeterli görülürken, yetişkinlerde kilo
    başına 4 mg ile denge sağlanmaktadır. Normal
    beslenmede günlük magnezyum miktarı 200400
    mg' dır ve günlük magnezyum gereksinimin�� de
    .
    bu
    civarda olduğu düşünülmektedir. üzeilikle
    bileşimlerinde bir magnezyum bileşiği olarak klorofil
    içerenler başlıca magnezyum kaynaklarını
    oluştururlar. Hayvansal besinlerden et ve iç organları
    magnezyumca zengindir. Sütte ise magnezyum
    oldukça azdır. Günlük magnezyum gereksiniminin
    üçte ikisini tah1J ve sebzelerde -b ulunan magnezyum
    karşılayabilınektedir. Aşın kayıplar olmadığı sürece
    (örneğin; ince barsakların total rezeksiyonu, barsak
    fistülleri ve kronik diyare gibi) besinlerle ve içme
    suyu ile alınan magnezyum vücut için yeterli
    olmaktadır. Kronik alkoliklerde magnezyum seviyesi
    düşük bulunmaktadır. Bunun nedeni beslenmede
    magnezyum eksikliğinden ziyade idrarla fazla
    magnezyum atılması olduğu düşünülmektedir [9].
    Kalp hastalıkları ve bebeklerdeki ani ölümler ile
    suların sertliği arasındaki ilişki son yıllarda
    9
    Su sertliğinin insan Sağlığı İçin Önemi F. Boysan
    incelenmeye alınmıştır. İstatistiki olarak suyun sertliği
    arttıkça kardiyovasküler (kalp-damar) hastalıklardan
    ölüm hem kadınlar hem de erkekler için azalmaktadır.
    İçme suyundan Mg alım1nın erkeklerde [10] ve
    kadınlarda [ l l ] miyokard enfarktüsüne karşı
    koruyucu etkisi olduğu saptanmıştır. Genel anlamda
    suyun sertliği arttıkça kardiyovasküler hastalıklar
    azalmaktadır [12]. Benzer şekilde Mg alımının yüksek
    tansiyonla ters ilişkisi vardır [ 1 3]. Bazı çalışmalar
    sertliğin 75 mg/I/den daha az olması halinde bu gibi
    etkilerin olabileceğini bildirınektedirler. Ancak bu
    konuda çalışmalar yeterli değildir. İçme suyu ile Mg
    alımının serebrovasküler hastalık üstüne koruyucu
    etkisi saptanmıştır [14]. Düşük serum Mg değerleri,
    periferik arter hastalığı olanlarda nörolojik olaylara ait
    riski arttırmaktadır. Bu nedenle ileri derecede
    aterosklerozu olanlarda Mg tedavisi verilmesi
    önerilmektedir [ 1 5].
    Halk arasmda çok sert suların böbrek taşı oluşumuna
    neden olduğu gibi yaygın bir kanı vardır. Bu
    Rusya'da lokal bir bölgede az sayıda kişi ile yapılan
    bir araştnınaya dayanmalda olup sudaki kalsiyum
    değeri 300-500 mg IL tespit edilmiştir. Aynı şekilde
    200-400 mg Ca/L su içen ve 30 °C ta tutulan
    hayvanlarda da benzer etkiler gözlemlenmiştir [8].
    Böbrek taşı oluşumu genetik, sosyal, iklim ve bunun
    gibi bir çok faktöre bağlı olduğundan sadece
    kalsiyumla ilişkilendirilmesi zordur.
    Bunların dıŞında su sertliğinin bazı kanserler le ilişkisi
    saptanmıştır. İçme suyu ile kalsiyum abmının rektum
    (16] ve kolon kanserlerinde [17] koruyucu etkisi
    saptanmıştır. Chuh-Yuh Yang ve arkadaşları
    çalışmalarında kalsiyum alım ının prostat kanseri
    üzerine de olumlu etkisi olabileceğini beliıtmişlerdir
    [18].

Borularda yumuşak sular sert sulara göre daha
    aşmdırıcıdır ve ağır metal içeriği bak1mından daha
    tehlikelidir. Suların sertlik derecesi toplumların
    alışkanlıklarma göre değişik değerler alabilmektedir.

1 00 mg CaC03/L değerindeki sertlik korozyon ve
    kazan taşı oluşumu açısından, 500 mg CaC03/L
    değeri de estetik ve ağız tadı açısından kabul edilebilir
    değerler olarak önerilmektedir
    [8].
    Sularda sülfat anyonu varlığında oluşan magnezyum
    sülfat bileşiği laksatif etki yapabilir. Fakat zamanla
    vücut buna alışabilir [19].
    İçme sulannın yumuşatılması için iyon değiştirici
    reçine olarak sodyum reçineleri kullanılır. Bunun
    sonucunda vücuda bol miktarda sodyum girer ve aşırı
    tuz alırnma ait belirtiler örneğin su tutulması, kanama
    vb. ortaya çıkabilir.
    Yumuşak su tüketen toplumlarda aterosklerotik ve
    dej eneratif kalp hastalıklan ile hipertansiyon ve
    kardiyovasküler ani ölürolerin daha fazla görüldüğü
    SAÜ. Fen B iliroJeri Dergisi, 13. Cilt, 1. Sayı,
    s. 7-10,2009

saptanmıştır. Genellikle doğal sularda üç kısım
    kalsiyum iyonuna karşılık bir kısım magnezyum
    iyonu bulunmaktadır. Bu oran teknik ve sağlık
    açısından noınıal karşılanmaktadır.
    4.SONUÇ
    Kalsiyum ve magnezyum için hiçbir su standardında
    sınır değerler verilmemiştir ve bireysel tolere
    edilebilir düzeyler bilinmemektedir.
    Karşı görüşler olmakla birlikte sert sulann kalp ve
    damar sağlığı için daha iyi olduğunu gösteren
    çalışmalar daha fazladır. Yumuşak sular örneğin
    çamaşır yıkama kullanımı için tercih edilse bile içme
    suyu olarak itibar edilmemesi konusunda toplumu
    bilinçlendirebilecek ciddi araştırmalar yapılmamıştır.
    Aksine ev tipi su yumuşatıcı cihazlar bol miktarda
    tasarianarak ve reklamları yapılarak topluma
    sunulmuştur. Suyun yumuşatılması için iyon
    değiştirici reçinelerin kullanılması durumunda suya
    önemli miktarda sodyum geçmektedir. Bu durum ise
    özellikle hipertansiyon ve böbrek hastaları gibi tuz
    alımı kısıtlanan kişilerin olumsuz etkileQ.lllesine neden
    olmaktadır. Tuz alımında kısıtlama aslında sodyum
    alıınında kısıtlamadır.
    Toplumun suyu bir gıda maddesi olarak algılayıp
    bilinçli tüketmesi gerekliliği her geçen gün daha da
    önem kazanmaktadır. İnsanlar içtikleri suyun
    niteliklerini bilmeli ve suyu kullanım amaçlarına göre
    sınıflayabilmelidirler. Şişe suları ve bir çok belediye
    şebeke suyuna ait kalite parametrelerini verirken
    sadece sertlik değerini beliıtmekte, Ca ve Mg
    değerlerini belirtnıemektedir. Toplumun bu yönde
    taleplerinin artması gerekınektedir.

• ENWAY KULLANICAGAGINIZA EVİNİZE CAM DAMACANA SU ALIRSIN.KULLANMANIN BİR ANLAMI AVANTAJI YOK FİLTRESİ ÇOK PAHALI..MADEM BU PARAYI VERİYOESUNUZ NEDEN ARITICAM DİYW UGRAŞIYORSUNUZ..SACMALIK..TERS OSMOS ALIN 400TL YE FİLTRELERİ 20TL..YADA UGRASMAYIN ENWEY ARITICI ILE

• Yaklasık 1 ay önce espring tezgah üstü sistemi satın aldım. Dün akşam sistem kartuj değişme sinyali verdi. Bardak ve telefon işareti kırmızı renkte yanıp sönerken alarmda ötmeye başladı. Normalde kartuj ömrü yaklasık 1 yıl olduğu yazıyordu ancak 1 ayda nasıl arıza verdi anlamadım. Cihaz normal şebeke suyuna bağlı. Böyle bir sey basına gelen varsa paylaşırsa sevinirim.
  • Özdals o kartuş 5000 litre veya bir yıl kullanma ömrüne sahip..Bunlardan biri dolunca beni değiştir diye sinyal veriyor..Sizin kartuş yeni değil kullanılmış kartuş....Bu kadar basit...Saygılarımla..9249915

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 1 Ocak 2011; 1:25:52 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.