Şimdi Ara

İTÜ uçak müh. mi ODTÜ havacılık ve uzay mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
5
Favori
36.263
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar lütfen bilmeden yorum yapmayalım. Arkadaşları da yanlış yönlendirmeyelim. Yorumları okudum ve gördüğüm şu: ağzı olan konuşuyor.

Ben İTÜ Uçak Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Ve şunu kesinlikle öneririm ki, Uçak mühendisliğine ilgin varsa düşünme bile. Yukarıda Havacılık ve Uzay Mühendisleri daha geniş alana sahip gibi saçma yorumlar okudum. Ve çok daha saçma bir yorum bir arkadaştan gelmiş: Uçak mühendisleri sadece THY de çalışır. Ve demiş ki bu bilgili arkadaş, Arçelik ve Mercedes te Uçak Mühendisi yok demiş :) Uçak Mühendisi demek=Aerodinamik biligisi olan Makine Mühendisi demektir. Makine mühendisinin çalışabildiği alanların %90 nında çalışabilir. Bugün Renault un genel müdürü Uçak Mühendisidir. Arçelik Üretim mühendisliği şefi Uçak Mühendisidir. Mercedes'in o mükemmel aerodinamiğini Uçak mühendisleri tasarlar.

İTÜ mü ODTÜ mü sorusuna gelince, Uçak-Uzay alanında tartışma söz konusu bile olamaz. İTÜ net açıkla öndedir. Şöyle ki, Türkiyenin ilk Uydusu, Türkiyenin ilk Helikopteri, Türkiyenin Uçak küçük parça İmalatı tamamen ve sadece İTÜ de geliştirilmiştir. İTÜ Uçak Mühendisliği, ABET (Amerikan Üniversiteleri ile eşdeğerlik) almıştır. Dünyada Uçak Mühendisliği alanında 119. sıradadır (2011 verisi). (Bakınız:Times-QS world university rankings). ODTÜ bu dünya sıralamasında 300+ dadır. Times-QS world university rankings dünyanın en kabul gören ve en saygın dünya sıralamasıdır. İTÜ Uçak Mühendisi olursan, Boeing ve Airbus gibi Dünyanın en büyük firmalarında staj yapma şansın vardır. Her sene 10 kişi Amerika ve Almanya ya gönderilir. Ayrıca EA-Amerika Uçak Fabrikalarında KOOP-stajı yapma şansın da vardır. 6 ay ya da 12 ay süren bu staj da iyi maaş alırsın ve gerçek bir uçak üreten mühendis olursun. Bu özellikler Türkiye de sadece İTÜ de bulunur. İTÜ, dünyanın, özellikle de Amerikanın kabul ettiği TEK Türkiye Üniversitesidir.

Size şunu temin ederim ki, mühendislik eğitimi İTÜ de gerçekten ODTÜ den daha iyidir. ODTÜ daha çok araştırmacı yetiştirir. ARGE çalışmaları oldukça iyidir. Fakat gerçek mühendislik sadece İTÜ de verilir. Boğaziçi ise, yönetici yetiştirir. Tercihinizi buna göre yapın. Ayrıca bu dediklerimi dünyanın kabulüne göre söylediğimi unutmayın. İTÜ lü olduğum için değil!

• quote:

Orijinalden alıntı: emrenaz

Beyler konu up...

Ayrıca TURK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ UÇAK MÜHENDİSLİĞİ VE UZAY MÜHENDİSLİĞİ AÇMIŞ[ANKARA/ETİMESGUT]

-odtu secmek icin neden

*tek havacılık ve uzaydan dolayı [ hem ucak hemde uzay muh (bkz:Aerospace Enginnering) ]

*mezunların tai ve aselsanda calısması odtulu kavramı olusması mezunlarının bırbırıne yardım etmesi

*kampüsünün çok büyük ve güzel olması/kampüs üniversitesi olması

-thk seçmek için neden

*üniversite ilk havacılık ihtisas üniversitesi (amaç bu zaten)

*67 uçak 6 hangar izmirde ve ankarada ils operator kulesi

*thkda mühendis olarak çalışmak için mükemmel bir neden(kaç tane ucak var bunların bakımı vs)dolayısıyla thyteknık

*çift diploma sahibi olmak siz okurken hem amerikada vaughn üniversitesi hemde thk dan diploma

*universite ucak uretmek icin dugmeye basmıs

*1.2.ve 3. sınıfta 40 gun staj tumlesık eğitim modeli(ve mezunlarına iş bulmada destek]

İTU Seçmek için

*turkiyenin en eski üniversitesi ve yine en eski ucak muh. 1944 makinanın birdalı iken 1983te ayrılmış

*nuri demirağ bilen bilir ta 1936 da ucak fabrikası kurdu o zamanlardan beri itulu kavramı var

*Bilen bilir itu elektrik ayrı elektronik ve haberlesme ayrı (hatta elektronik ve haberleşme de ayrıydı) ama odtu elektrik ve elektronik birleşikitr havacılık ve uzay birleşiktir işte bu nokta İTU işi bilen teknik mühendis yetiştirir.(bkz:her işten anlayıp hiçbir işten anlamamak , ne iş olsa yaparım)[ama thk dengeleri bozdu]

[ bkz:Aeronautical Engineer ]

*İTU çok başarılı bir üniversite[İTU iTupSat ı UZAYA YOLLADI/Yarışmalarda derece aldı google amcaya qs yazıp ilk çıkana tıklayın bakın bakalım kaçıncı

alıntı" İTU, Yetkin Mühendislik Sınavı'nın Türkiye'deki merkezi oldu. Sınavda başarılı olanlar, dünyanın en iyi üniversitelerinin mezunları gibi 'imza yetkili yetkin mühendis' sıfatıyla yurt dışında eşit iş fırsatına kavuşmuş olacak."

Ve İSTANBULDA BULUNMASI odtunun kampusu varsa koskoca ISTANBUL var direk sosyalleşmek insan içine karışmak için(Yeni mezun mühendisin ilk yapması gereken ogrencilikten ayrılmasıdır(bkz takım elbise gibi]

THK açılana kadar Ankaralı ODTÜ İ (havacılık)
    İstanbullu İTÜ yü seçerdi (ucak)
    ancak birde ankarada ucak açalım dediler thk destekli olsun dediler DENGELER BOZULDU

İTÜ havacılık ve uzay teknolojileri alanında Türkiye'de rakipsizdir. Buna itiraz edecek olan var mı? Varsa hemen ortaya çıksın :) THK Üniversitesi'nde ise halen daha öğretim görevlisi yetersizliği var. Ayrıca belirgin anlamda fark yaratabilmek istiyorsa İTÜ'den mezun olan uçak-uzay mühendislerini kadrosuna katmalıdırlar yoksa ODTÜ'den aldığın havacılık ve uzay mühendisleriyle farkındalık yaratamazsın. İTÜ-ODTÜ karmasından oluşan bir öğretim elemanı kadrosu olursa o zaman daha iddialı olabilirler görüşündeyim. Kısaca İTÜ ve ODTÜ'nün yetiştirmiş olduğu havacılık mühendisleri gibi mühendis yetiştirmesi şuan için pek mümkün gözükmüyor ama bir kaç yıl sonra sistemi oturttuklarında neden olmasın ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aerosoldreams -- 18 Mart 2012; 0:55:32 >

• quote:

Orijinalden alıntı: emp@thy

Arkadaşlar lütfen bilmeden yorum yapmayalım. Arkadaşları da yanlış yönlendirmeyelim. Yorumları okudum ve gördüğüm şu: ağzı olan konuşuyor.

Ben İTÜ Uçak Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Ve şunu kesinlikle öneririm ki, Uçak mühendisliğine ilgin varsa düşünme bile. Yukarıda Havacılık ve Uzay Mühendisleri daha geniş alana sahip gibi saçma yorumlar okudum. Ve çok daha saçma bir yorum bir arkadaştan gelmiş: Uçak mühendisleri sadece THY de çalışır. Ve demiş ki bu bilgili arkadaş, Arçelik ve Mercedes te Uçak Mühendisi yok demiş :) Uçak Mühendisi demek=Aerodinamik biligisi olan Makine Mühendisi demektir. Makine mühendisinin çalışabildiği alanların %90 nında çalışabilir. Bugün Renault un genel müdürü Uçak Mühendisidir. Arçelik Üretim mühendisliği şefi Uçak Mühendisidir. Mercedes'in o mükemmel aerodinamiğini Uçak mühendisleri tasarlar.

İTÜ mü ODTÜ mü sorusuna gelince, Uçak-Uzay alanında tartışma söz konusu bile olamaz. İTÜ net açıkla öndedir. Şöyle ki, Türkiyenin ilk Uydusu, Türkiyenin ilk Helikopteri, Türkiyenin Uçak küçük parça İmalatı tamamen ve sadece İTÜ de geliştirilmiştir. İTÜ Uçak Mühendisliği, ABET (Amerikan Üniversiteleri ile eşdeğerlik) almıştır. Dünyada Uçak Mühendisliği alanında 119. sıradadır (2011 verisi). (Bakınız:Times-QS world university rankings). ODTÜ bu dünya sıralamasında 300+ dadır. Times-QS world university rankings dünyanın en kabul gören ve en saygın dünya sıralamasıdır. İTÜ Uçak Mühendisi olursan, Boeing ve Airbus gibi Dünyanın en büyük firmalarında staj yapma şansın vardır. Her sene 10 kişi Amerika ve Almanya ya gönderilir. Ayrıca EA-Amerika Uçak Fabrikalarında KOOP-stajı yapma şansın da vardır. 6 ay ya da 12 ay süren bu staj da iyi maaş alırsın ve gerçek bir uçak üreten mühendis olursun. Bu özellikler Türkiye de sadece İTÜ de bulunur. İTÜ, dünyanın, özellikle de Amerikanın kabul ettiği TEK Türkiye Üniversitesidir.

Size şunu temin ederim ki, mühendislik eğitimi İTÜ de gerçekten ODTÜ den daha iyidir. ODTÜ daha çok araştırmacı yetiştirir. ARGE çalışmaları oldukça iyidir. Fakat gerçek mühendislik sadece İTÜ de verilir. Boğaziçi ise, yönetici yetiştirir. Tercihinizi buna göre yapın. Ayrıca bu dediklerimi dünyanın kabulüne göre söylediğimi unutmayın. İTÜ lü olduğum için değil!

''Arkadaşlar lütfen bilmeden yorum yapmayalım. Arkadaşları da yanlış yönlendirmeyelim. Yorumları okudum ve gördüğüm şu: ağzı olan konuşuyor. ''

bu yazdıklarınızın hakkını veren bir yazı olsaymış keşke sizin yazınız da. Ben Odtüde havacılık ve uzay mühendisliği okuyorum. Hangi üniversitede bu bölüm daha iyi, bu tartışılır fakat ''mühendislik eğitimi İTÜ de gerçekten ODTÜ den daha iyidir'' gibi bir cümle kurabilmek için her iki üniversitenin de yapısını, işleyişini bilmeniz, ortamlarında bulunmanız gerekir diye düşünüyorum. Bir İTÜlü olarak Odtüyü, hiç bilmediğiniz bir ortamı bu şekilde değerlendirmeniz gerçekten üzücü. İTÜnin aynı Odtü gibi dünya standartlarında bir üniversite olduğu herkesce bilinen bir gerçek ve bahsettikleriniz büyük başarılar fakat olayı Odtüyü aşağılama şekline dönüştürmek bir 4. sınıf öğrencisine yakışmadı diye düşünüyorum. Kaldı ki ileride Odtü mezunlarıyla ortak çalışmalarda bulunacaksınız. Umarım o zaman ben de dahil olmak üzere meslektaşlarınız sizin bu yanılgılarınızı düzeltmeyi başarabilirler. Şunu da belirtmeliyim ki Odtüde eğitim dili %100 ingilizcedir ki bu da uluslararası alanda oldukça avantaj sağlar. Bunun sebebi yukarıda bahsettiğiniz akreditasyonlardır. Eğer söz konusu akreditasyonlar ise Odtünün daha avantajlı olduğu aşikardır.Bu nedenle ''İTÜ, dünyanın, özellikle de Amerikanın kabul ettiği TEK Türkiye Üniversitesidir.'' yorumunuzun bir gerçekliği olmadığını üzülerek belirtmeliyim. Tabiki kaliteli bir eğitimi olduğu su götürmez bir gerçek ama bir Odtülünün sektörde şansının daha çok olduğu da bir o kadar açık ve net. Eğer büyük firmaların istatistiklerine bakarsanız bunun doğru olduğunu siz de göreceksiniz. Gerçek mühendisliğin Odtüde verilmediği gibi bir yanılgıya nasıl kapıldınız bilmiyorum. Bunun sizin gibi bilinçli biri tarafından söylenmiş olması da ayrıca şaşırttı beni. İçinde bulunmadığınız bir ortamı bu şekilde eleştirmek.. Binbir emekle kazandığımız ve okuduğumuz üniversiteyi elinizde hiçbir dayanak olmadan bu şekilde lanse etmeniz oldukça yanlış ki bunu yaptığınız üniversite sıradan bir üniversite değil ODTÜ. Rekabetse olay belli bir düzeyi korumak gerek diye düşünüyorum karşı tarafın hakkını yemeden. Dünyanın 'İTÜ mühendisliği Odtü mühendisliğinden iyidir' gibi bir yanılsama içinde olduğunu da hiç sanmıyorum. Veriler de bunu desteklemiyor zaten. Bu nedenle Dünyanın kabulüne bırakın siz değil otoriteler karar versin. Eğer aklınızda Odtü ile ilgili herhangi bir soru varsa sormaktan çekinmeyin, memnuniyetle cevaplarım. Ancak bilmeden de yorum yapmayın lütfen.

• @emp@thy isimli arkadaşımız İTÜ'nün havacılık eğitimi konusunda ODTÜ'den iyi olması ile ilgili belirtmiş olduğu sözleri doğrudur. Fakat "mühendislik eğitimi İTÜ de gerçekten ODTÜ den daha iyidir" ve "İTÜ, dünyanın, özellikle de Amerikanın kabul ettiği TEK Türkiye Üniversitesidir" sözleri biraz iddialı olmuş. Sonuçta ODTÜ'nün de mühendislik bazında İTÜ'den iyi olduğu bölümleri vardır diye düşünüyorum ve ayrıca ODTÜ kesinlikle mühendislikte İTÜ'nün gerisinde kalmamıştır. Verdikleri eğitim kalite olarak aynıdır bana göre. Lakin şu bir gerçek ki İTÜ ele aldığı ve yürüttüğü proje kapsamında ODTÜ'den biraz daha öndedir ve son yıllarda İTÜ uzunca bir duraklamanın ardından ciddi bir ivme kazanmıştır. Tabi bunda sayın rektörümüz Prof. Dr. Muhammed Şahin hocamızın yürüttüğü politika ve kararlılığı çok önemlidir. Ayrıca kendisi İTÜ'deki hem öğrenci hem de öğretim görevlilerinin yürüttüğü projeleri ciddi anlamda desteklemektedir. Ayrıca bakınız http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/insansiz-hava-araci-yarisinda-4-oldu.html Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü'nün yapmış olduğu tasarla/yap/uçur yarışmasında İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin oluşan Ata Takımı yarışmayı 4. olarak tamamlamıştır. ODTÜ'nün Nymph Noir Takımı 23. ve Hava Harp Okulu'nun Scorpion Takımı ise 36. sırada yarışı tamamlamıştır. İTÜ bu başarısı ile Illinois, Virginia Tech, MIT gibi ABD'nin en iyi üniversitelerini geride bırakarak ciddi bir başarı kazanmıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aerosoldreams -- 12 Mayıs 2012; 15:40:47 >

• http://www.istesosyal.com/is-ilani/arcelik-a.s.--uretim-muhendisi?id=70296668&nav=JEF

alın sıze iş ilanı :D...uçak muhendısı de makınanın calıstgı yerlerde çalısabılıyor..
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrenaz

Beyler konu up...

Ayrıca TURK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ UÇAK MÜHENDİSLİĞİ VE UZAY MÜHENDİSLİĞİ AÇMIŞ[ANKARA/ETİMESGUT]

-odtu secmek icin neden

*tek havacılık ve uzaydan dolayı [ hem ucak hemde uzay muh (bkz:Aerospace Enginnering) ]

*mezunların tai ve aselsanda calısması odtulu kavramı olusması mezunlarının bırbırıne yardım etmesi

*kampüsünün çok büyük ve güzel olması/kampüs üniversitesi olması

-thk seçmek için neden

*üniversite ilk havacılık ihtisas üniversitesi (amaç bu zaten)

*67 uçak 6 hangar izmirde ve ankarada ils operator kulesi

*thkda mühendis olarak çalışmak için mükemmel bir neden(kaç tane ucak var bunların bakımı vs)dolayısıyla thyteknık

*çift diploma sahibi olmak siz okurken hem amerikada vaughn üniversitesi hemde thk dan diploma

*universite ucak uretmek icin dugmeye basmıs

*1.2.ve 3. sınıfta 40 gun staj tumlesık eğitim modeli(ve mezunlarına iş bulmada destek]

İTU Seçmek için

*turkiyenin en eski üniversitesi ve yine en eski ucak muh. 1944 makinanın birdalı iken 1983te ayrılmış

*nuri demirağ bilen bilir ta 1936 da ucak fabrikası kurdu o zamanlardan beri itulu kavramı var

*Bilen bilir itu elektrik ayrı elektronik ve haberlesme ayrı (hatta elektronik ve haberleşme de ayrıydı) ama odtu elektrik ve elektronik birleşikitr havacılık ve uzay birleşiktir işte bu nokta İTU işi bilen teknik mühendis yetiştirir.(bkz:her işten anlayıp hiçbir işten anlamamak , ne iş olsa yaparım)[ama thk dengeleri bozdu]

[ bkz:Aeronautical Engineer ]

*İTU çok başarılı bir üniversite[İTU iTupSat ı UZAYA YOLLADI/Yarışmalarda derece aldı google amcaya qs yazıp ilk çıkana tıklayın bakın bakalım kaçıncı

alıntı" İTU, Yetkin Mühendislik Sınavı'nın Türkiye'deki merkezi oldu. Sınavda başarılı olanlar, dünyanın en iyi üniversitelerinin mezunları gibi 'imza yetkili yetkin mühendis' sıfatıyla yurt dışında eşit iş fırsatına kavuşmuş olacak."

Ve İSTANBULDA BULUNMASI odtunun kampusu varsa koskoca ISTANBUL var direk sosyalleşmek insan içine karışmak için(Yeni mezun mühendisin ilk yapması gereken ogrencilikten ayrılmasıdır(bkz takım elbise gibi]

THK açılana kadar Ankaralı ODTÜ İ (havacılık)
    İstanbullu İTÜ yü seçerdi (ucak)
    ancak birde ankarada ucak açalım dediler thk destekli olsun dediler DENGELER BOZULDU

Kardeş bu ODTÜ'deki Havacılık ve Uzay Mühendisliği hem uçak hem uzay mühendisliğini kapsıyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: AnadoluShreki

Bende uplayayım :) Kafam çok karıştı arkadaşlar şuan itü uzay mühendisliği ile thk % 50 burslu uçak mühendisliği arasında kaldım sıralamam 21 binde, itü uzay ucu ucuna geliyor thk % 50 uçak ise muhtemelen 40 binlerde kapatacakmış önerilerinize çok ihtiyacım var teşekkürler herkese

anladığım kadarı ile sen uçak istiyorsun

ben çalışır ç.a.p yaparım, diyorsan; ki sen çalışsan bile okul illa uzar ders çakısır hoca bırakır okul 1 yıl yerine 2 civarı uzar riskine girerim diyorsan itü uzay seç

çap kolay değildir arkadaşlar 2 kere üniversite okuyorsun, iki farklı yıla ait farklı müh diploman oluyor

thy burs kesiyor mu bilmiyorum ama uçak çap riskine girmem %50 okurum sınıfta kalma riskine girerim diyorsan thy seç olay basit anlayacağın

sıralama puan açısından odtühavacılık/itüuçak/thyuçaktamburs/itüuzay/thyuzaytamburslu/thy%50ucak/thy%0uçak/.. diye gidiyordu necmettin erbakan üniversitesi açılmış ama tavsiye etmem riske girmeni

merak edenler için
    aerospace eng. havacılık ve uzay müh
    aeronautical eng. uçak müh
    astronautical eng. uzay müh

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2DF0CD106 -- 6 Temmuz 2014; 5:07:12 >

• Merhaba herkese. Malum bugün YGS sonuçları açıklandı. Benim de sıralamam yaklaşık 5800 civarı. Pek iyi olmasa da istediğim bu iki bölümede girerim heralde. (İnşallah) Size sorum bu iki bölüm arasında hangisi iş olanakları ,eğitim vb daha iyi? Siz olsanız ne seçerdiniz. Okulum izmir fen lisesi. Bide ODTü de sanırım dersler makine ile ortakmış(yani çoğu) . İtüde de aynı mı? Ne farklar var? Mezunlar neredesiniz?

• şehir farkıyla İTÜ
  • daha lys ye girmeden girceğine emin olmamak lazım insanlık hali herşey olabilir
  • İTÜ uzay konusunda daha etkin gibi duruyor, geçen günlerde NASA ise anlaşma imzaladılar ve tabi NASA kaynakları vs. İTÜ'ye açıldı, ayrıca ilk, tamemen Türk yapımı uyduyu tasarlayanlar da yine İTÜ Uzay'dan (link). Bir ODTÜlü olarak benim şahsi görüşüm İTÜ'nün uzay konusunda daha aktif olduğu. Ama tabi ki ODTÜde küçümsenecek bir yer değil

Bence her iki bölüm ile de iletişim kur, hatta imkanın varsa oradaki öğrencilerle görüş, en sağlıklısı böyle olur.

• benim ilk hedeflerimdendi itü uçak kısmet olmadı.
    Bölüm olarak ikiside aynı bir fark yok sanırım.

Odtü de okuyan bir arkadaş vardı sanırım forumda ona sor.Birde bu sene odtüyü gezerken biri buralarda bi havacılık mühendisliği var hala yerini tam bilene rastlamadım demişti
  • Neden uçak mühendisi olmak istiyorsun ?

Uçak mühendisi olursan sadece THY gibi havacılık şirketlerinde çalışabilirsin, iş imkanın çok kısıtlı olur.
    Halbuki Makina veya Elektrik/Elektronik Mühendiliği okursan hem THY gibi havacılık şirketlerinde Uçak Mühendileri ile aynı işi yaparsın, aynı maaşı alırsın, ama ufkun ve iş imkanların sadece THY ile sınırlı kalmaz, her türlü sanayi kuruluşunda çalışabilirsin. THY'ndan tanıdığım çok Mühendis var (çoğu Makina veya Elektrik Mühendisi) onun için bunu çok emin olarak ve bilerek yazıyorum.

Uçak Mühendisliğinin insanı etkileyen bir adı var kabül, ama bence adından çok işlevine bak.
    Makina Mühendisi, THY'nda rahatlıkla mühendislik yapabilir, ancak uçak Mühendisi mesela Arçelik'te veya Mercedes'te çalışamaz !

İyi düşün..
  • quote:

Orijinalden alıntı: TIME BANDIT

daha lys ye girmeden girceğine emin olmamak lazım insanlık hali herşey olabilir

O yüzden inşallah dedim zaten tabiki herşey olabilir bunun farkındayım. Allah kısmet eder de bi aksilik çıkmazsa istediğim yerler bunlar.

quote:

Orijinalden alıntı: Meraklı Insan

Neden uçak mühendisi olmak istiyorsun ?

Uçak mühendisi olursan sadece THY gibi havacılık şirketlerinde çalışabilirsin, iş imkanın çok kısıtlı olur.
    Halbuki Makina veya Elektrik/Elektronik Mühendiliği okursan hem THY gibi havacılık şirketlerinde Uçak Mühendileri ile aynı işi yaparsın, aynı maaşı alırsın, ama ufkun ve iş imkanların sadece THY ile sınırlı kalmaz, her türlü sanayi kuruluşunda çalışabilirsin. THY'ndan tanıdığım çok Mühendis var (çoğu Makina veya Elektrik Mühendisi) onun için bunu çok emin olarak ve bilerek yazıyorum.

Uçak Mühendisliğinin insanı etkileyen bir adı var kabül, ama bence adından çok işlevine bak.
    Makina Mühendisi, THY'nda rahatlıkla mühendislik yapabilir, ancak uçak Mühendisi mesela Arçelik'te veya Mercedes'te çalışamaz !

İyi düşün..

Amacım THY kapağı atıp orda kalmak değil. Uçak tasarımı ve her türlü simulasyon uygulamaları konularına çok ilgim var. Bilgisayarda tasarım ve 3D modelleme programlarında da fena sayılmam. İstemediğim tek şey uçak mühendisliği okuyup beyaz eşya gibi bana uymayan bir işte çalışmak. Bu yüzden soruyorum çalışma alanlarını. Yani İTÜ uçak müh. den mezun biri ile ODTÜ havacılık ve uzaydan mezun biri arasında ne farklar olur? İş bulmada öncelik ODTü de midir? Hangisinin araştırma ve lab. şartları iyidir? Aranızda mezun ya da okuyanları tanıyan varsa isim verebilr mi? PM den ulaşıp soru sorarım. Teşekkürler...

• Up in the air
  • itü nün kampüsü çok kötü
  • odtüye gel de kampüs gör
  • Ya sadece kampüste hayat geçmez ki sıkılır insan
  • ben de odtüyü öneririm.
    ama ben de bir soru sorucam sana kusra bakma ifl nasıl biryer? eğitimi falan nasıl? birde, ilk 600-700 den öğrenci alan bir okul için düşük bir sıralama değilmi bu :S yanlış anlama lütfen.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.