Şimdi Ara

Korsan Taksi (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
873
Cevap
16
Favori
142.710
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bulker, öncelikle hakkaten güzel yazmışsınız. Forumun sadece çoluk çocuktan oluşmadığını görmüş oldum. Ayrıca imla kurallarına bu kadar saygı gosteren birisi daha görmemiştim.
    Söylediklerinizde öyle haklısınız ki; fakat bu konuda yapılan çalışmalar da yok değil. Ör: Taksi şöförleri artık eğitime tabi tutuluyor ve sertifika dagıtılacak. Bu şekilde her önüne gelen taksi şöförü olamayacak. Bu eğitimde psikolojiden tutun da İngilizce'ye kadar bir çok konuda eğitim veriliyor. Fakat bu program teoride güzel olmakla beraber uygulanma aşamasında bazı aksaklıklar var.
    Diğer taraftan hatırlarsanız hem dolmuşlarda hem taksilerde kılık kıyafet ve traş zorunlulugu getirildi. Bunun uygulaması halen devam ediyor. Gömlekli kravatlı ve traş olmuş şöförlerin sayısı arttırılmaya çalışılıyor.
    En son gelişme taksilerdeki sigara yasağı. Bu da bir gelişme zira şöför en azından kural kavramını öğrenmeye başlayacak.
    Proje aşamasında olan cep durakları konusu malesef askıya alındı. Bu proje işleseydi taksi, sokaktan müşteri alamayacaktı. Sadece duraklardan müşteri alınabilecekti. Bu sayede her taksi bu cep duraklarında sıraya girecekti, bu şekilde müşteri almak için birbirleriyle yarışa girip, ona buna korna çalma, sollama, müşteri için trafikte riskli hareket yapma gibi hareketler önlenecekti.
    Projeler yok değil. Herşey güzel olabilir, fakat biraz daha zamana ihtiyaç var sanırım.
    Şu anda şikayetçi olabileceğiniz resmi kurum dediğim gibi Şöförler Odası ve Trafik Emniyet Müdürlüğü olabilir. Bu kurumların şikayetinizi dikkate alıp almayacakları apayrı bir konu. Fakat şikayetlerin artması durumunda aksiyon planı oluşturacaklarından emin olabilirsiniz.

• Geçen gün bu konuyu okuduğumda şaşırmıştım,çünkü İzmir'de bugüne kadar hiç korsan taksi duymamış,varlığından da haberim olmamıştı.Ertesi gün Alsancak'ta ne görsem beğenirsiniz,gevrekçi "Bornova yönü 10 TL" diyordu orta çok fazla bağırmadan.Taksicilere yakalanma korkusu var tabi.

Aslında iki taraf da haklı.

Taksi plakaları pahalı,kirası pahalı.Aylık 1500-2000 TL civarında diyorlar,az da olsa km.bazında anlaşan da var.Korsan taksi bu adamların işine ciddi darbe vuruyor.Hele de korsanın yaygın olduğu şehirlerde.

Ona binen vatandaş da haklı,maganda tipli taksiciler var.Aslında bunu genelleme yapmamak lazım.
  • @Cronic : İşin maddi boyutuna sanıyorum buradaki kimse haksızlık etmez.Tabiki taksicinin giderleri oluyor,plakası,bakımı vs. oluyor.Ancak dikkat edersiniz ki herkesin ortak paydada buluştuğu nokta : Taksiciler eğitimsiz,kız arkadaşımı kız kardeşimi onlara güvenip bir yere yollamam.Kısa mesafelerde dırdır küfür etmediklerini bırakmaları.Kısaca bu tamamen korsandan şikayet edenlerin yaptıkları davranışlar.Bunun çözümü çok basit aslında.Bu konuda bir denetleme mekanizması oluşturulabilir.Mesela fahri trafik müfettişleri gibi taksilere yolcu gibi binecek denetleyiciler ile taksicilerin ''adam''gibi davranması sağlanabilir.Tabi bu caydırıcı cezalar ile olabilir.Kısa mesafeye mıymıy eden taksiyi 1 hafta bağlamak gibi.Veya adam gibi kullanmayan trafik kurallarına riayet etmeyen aracı 1 ay bağlamak gibi.Böyle cezalar ile taksiye her bineni denetleyici olduğunu kafalarına kazıyarak belki insan gibi davranış sergilerler ve sizin gibi işini hakkıyla yapanlar eski müşterilerine kavuşurlar.

• güzel memleketimizde yine temeli çarpık atılmış bir mekanizmaya halk tarafından verilmiş bir tepki bu aslında.

dünyanın neresinde bir taksi plakasına 500-600 milyar para isteniyor acaba? ticari taksi plakaları bu fiyat seviyesinde devame ettikçe taksicilik müessesi dü ze le mez.

bu fiyatlar düşmedikçe bu işin çözümü yok. çözümüde aslında basit, tek yapılması gereken yeni bir taksi ihalesi yapılması ve istanbul gibi 10 küsür milyonluk bir şehire yetecek sayıda taksi piyasaya çıkarılması.

bu sayede plakaya 600 milyar para vermiş olanlar çıkıpta taksimetre ye niye zam gelmiyor diyemeyecek. taksi alım satım işi mafyaların elinden çıkacak. daha düşük bedelle alınan taksiler, daha az kira ödeyecek. o zaman taksilere bir standart koyabilirsin, her itini koparanı taksi koltuğuna oturtmaya bilirsin.

en azından şöför kısmının adam olması için şimdide adım atılaiblir ama, dediğim gibi memlekette neyin temeli doğru ki bununda doğru olsun.

• korsan taksi çevirmeye yakalandığında korsan olduğu belirlenirse kullanıcıyada korsan taksiyede ağır cezalar kesiliyor haberiniz olsun
  • En güzeli,

Mehmetçik vakfı,

Lösev,

Egitimi güçlendirme vakfı

vd.. gibi vakıflara 100-200 kadar plaka dağıtıp o kadarda vasıflı insanı istihdam edip hem bu vakıflara gelir saglamak hemde işgücü yaratmak olabilir.
  • taksi plakasini toptan serbest biraksinlar bence. ozel arac kullanan sayisi azalir, soylendigi gibi trafige yuk getirmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: joushkun

Mantıklı olan herşeye varım. Avcılar-Merter 18 lira. Gece-gündüz ayrımı yok. Araç geliyor kapıdan alıp istediğiniz yere bırakıyor. Hem onun adı korsan taksi değil özel şöförlü araç.

Aslında Doğru Diyor Özel Şöför Gibi Düşünülebilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: sezerakin34

korsan taksi çevirmeye yakalandığında korsan olduğu belirlenirse kullanıcıyada korsan taksiyede ağır cezalar kesiliyor haberiniz olsun

korsan oldugunu nasıl belırlıyecen

adam ben sofor kıraladım gezdırıor benı dıyecek.bu arabayı da ben kıraladım dıor....
  • korsana korsan olmayanlar yola gelene kadar evet
  • quote:

Orijinalden alıntı: semihekim

taksi plakasini toptan serbest biraksinlar bence. ozel arac kullanan sayisi azalir, soylendigi gibi trafige yuk getirmez.

bu seferde ticari plaka kullanan sayısı fazlalaşır ve gene trafik olur çöüzüm bu değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: karasimsek06
    korsana korsan olmayanlar yola gelene kadar evet

+1
    Güzel slogan olmuş
  • Böyle şeref yoksunu insanlar varken onların arabasına binen onlar gibi olsun! Haberi okuyun mutlaka.

http://www.hurriyet.com.tr/spor/futbol/12747678.asp?gid=229
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ozdamar

Böyle şeref yoksunu insanlar varken onların arabasına binen onlar gibi olsun! Haberi okuyun mutlaka.

evet az once ızledım haberı ntvspor da,,,
  • quote:

Böyle şeref yoksunu insanlar varken onların arabasına binen onlar gibi olsun! Haberi okuyun mutlaka.

Sorsan hepsi Müslüman!
    Öbür tarafta görücem ben onları
  • quote:

+1

Binmem arkadaş.
  • hala taksiye binin diyen çıkacakmı?forever korsan
  • daha 30dk once sisli'den fulya ya gitmek isteyince taksici 'yok abi orasi bizi kesmez' dedi almadi
    iste korsan olmayan artist taksinin durumu bu,sanki otostop cekiyorum da ister aliyor ister almiyor

iyi firincilarda ekmek 5tl den az olursa bizi kesmiyo deyip ekmegi 5 den satsinlar o zaman
  • quote:

bunun gibi olaylardan sonra korsana hayır diye toplantılar yaparlar
  • korsan taksicileri destekliyorum (neredeyse hiç korsan ya da normal taksiye binmem)
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.