Şimdi Ara

Mühendis Maaşları (40. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.957
Cevap
125
Favori
983.448
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Sum 41

quote:

Orijinalden alıntı: Bbai

quote:

quote:

Birsey sormak istiyorum. Ben 27 yasinda mezun oluyorum bolumumden , %100 ingilizce elektrik elektronik okuyorum... Fakat mezun oldugumda yasim buyuk oluyor bu konuda dusunmeden edemiyorum, o yasta tecrubem bile olmayacak. Bu sıkıntı yaratirmi?

Bana göre bir miktar sorun yaratacaktır...Özellikle askerliğini yapmadıysan...Her görüşmende bu konuda açıklama isteyeceklerdir...3-4 yıl iş tecrübesi edindikten sonra dezavantajlırını daha az yaşarsın diye düşünüyorum...

Ben de 26 yaşında bilgisayar mühendisiyim, 4 yıl tecrübem var, arkadaşlarımın yaşadıklarından biliyorum...Geç iş hayatına atılanlar daha çok sorun yaşadılar, beklentilerine karşılık bulamadılar genellikle...

Askerligide yapinca 27yide geciyor issizler ordusu yolu gorundu bu durumun dezavantajini ortadan kaldirmam icin ne yapmam gerekiyor? Son siniftayken bi yerde calissam ve stajlarimi iyi bir yerde yapsam bir yarari olurmuki? Aslindan cok fazla sene kaybimda yok sadece 2 sene, tabi birde bolumun ingilizce olmasindan kaynakli 1 sene hazirlik ama o mecburi yapcak bisey yok. Offff

Tamam dezavantajlı ama o kadar ümitsiz olma bence...Sanırım 22 yaşında üniversiteye başladın...Özenle hazırlanmış, o kaybettiğin yıllarda neler yaptığını açıklayan bir CV gerekiyor...CV'ni hazırlarken insan kaynakları çalışanının ilgisini çekecek bir takım konuları belirtmen işini kolaylaştıracaktır...

Ayrıca ilgi noktalarını belirlemen ve kararlı olman gerek...İş görüşmesine çağırılman işin en püf noktası...Oraya kadar gidersen, kendini bir şekilde açıklarsın diye düşünüyorum...Ancak bazı yerler, maalesef iş ve yaş kriterinden görüşme yapmadan eleyeceklerdir bence...

Staj, mümkünse uzun dönemli bir staj, işe yarayacaktır...

Kişisel gelişimin, görüşmeye çağırıldığın yerlerde kendini ifade edebilmen, konsantrasyonun ve hevesin en kritik noktalar...

Amacim iyi bir sirkette staj yapmak. Akrabam tubitakta bilg. muhendisi ama o biseyler yapabilirmi staj icin bilmiyorum. Para istemiyorum zaten... stajyerleride ise alimlardaki gibi eliyorlarmi yoksa benim gibi karsilik beklemeyenleri aliyorlarmi ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• mesajım bulunsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cr_9_Tr

arkadaşlar ben lise sona geçtim ve fen öğrencisiyim büyük ihtimalle mühendis olmayı düşünüyorum ama internette ne kadar araştırsam da iyi bir sonuç bulamadım sizin işe yeni başlayan mühendis maaşları ile ilgili bilginiz varsa paylaşmanızdan mutlu olurum

yeni başlayan bir mühendis kaç para ile başlıyor tabi en çok hangi mühendis para kırıyor bi ton mühendis çeşitleri var onlarıda yazarsanız sevinirm

Sonrada diyoruzki neden bizden bir bilim adamı çıkmıyor. Adam daha muhendis olmadan paranın hesabını yapıyor. Bu mantıkla yetiştirilen bireylerden ilim adına ne beklersinki. Bu zihniyet degişmeden bu ülke daha çok yerinde sayar.

Not: mühendıslık fakultesıni kazandıgın zaman mühendisliğe giriş dersini hiç aksatma.

• Arkadaşlar konuyla alakası yok ancak bir şey sormak istiyorum. Fizik mezunuyum: Kocaeli'de otomotiv mühendisliği tezsiz yüksek yapmak istiyorum. Sorum şu. Mühendislik çıkışlı biri ile aradaki fark ne oluyor. Sonuçta mühendis etiketim yok. Aslında C++ 'da iyi olduğum için yazılım mühendisliği tezsiz yapmak istiyordum ancak maddi durumlar yüzünden ikinci tercihim olan otomotiv mühendsiliğini düşünüyorum. Ancak okuduktan sonra durum ne olur onu kestiremiyorum.
  • quote:

jeoloji de fena değilmiş arkadaşlar inşaat mühendisliğiyle ilgili arastırma yaptım eğer paran varsa inşaat mühendisliğinden çok para kazanabiliyormuşuz misal işte ev felan yaparak neyse işte ama paramız yoksa sektör için çalışırsak o zaman çok dandik diolar dorumu ?

evet doğru
  • Kpss ile devletde çalışmaya başlayan mühendis başlangıç maaşı olarak 2600TL alıyor. Konuda yazıldı mı bilmiyorum. Tüm mesajları okuyamadım.

Özelde ise bilg müh. başlangıç 1500-2500 tl arası.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Birsey sormak istiyorum. Ben 27 yasinda mezun oluyorum bolumumden , %100 ingilizce elektrik elektronik okuyorum... Fakat mezun oldugumda yasim buyuk oluyor bu konuda dusunmeden edemiyorum, o yasta tecrubem bile olmayacak. Bu sıkıntı yaratirmi?

Bana göre bir miktar sorun yaratacaktır...Özellikle askerliğini yapmadıysan...Her görüşmende bu konuda açıklama isteyeceklerdir...3-4 yıl iş tecrübesi edindikten sonra dezavantajlırını daha az yaşarsın diye düşünüyorum...

Ben de 26 yaşında bilgisayar mühendisiyim, 4 yıl tecrübem var, arkadaşlarımın yaşadıklarından biliyorum...Geç iş hayatına atılanlar daha çok sorun yaşadılar, beklentilerine karşılık bulamadılar genellikle...

Askerligide yapinca 27yide geciyor issizler ordusu yolu gorundu bu durumun dezavantajini ortadan kaldirmam icin ne yapmam gerekiyor? Son siniftayken bi yerde calissam ve stajlarimi iyi bir yerde yapsam bir yarari olurmuki? Aslindan cok fazla sene kaybimda yok sadece 2 sene, tabi birde bolumun ingilizce olmasindan kaynakli 1 sene hazirlik ama o mecburi yapcak bisey yok. Offff

Tamam dezavantajlı ama o kadar ümitsiz olma bence...Sanırım 22 yaşında üniversiteye başladın...Özenle hazırlanmış, o kaybettiğin yıllarda neler yaptığını açıklayan bir CV gerekiyor...CV'ni hazırlarken insan kaynakları çalışanının ilgisini çekecek bir takım konuları belirtmen işini kolaylaştıracaktır...

Ayrıca ilgi noktalarını belirlemen ve kararlı olman gerek...İş görüşmesine çağırılman işin en püf noktası...Oraya kadar gidersen, kendini bir şekilde açıklarsın diye düşünüyorum...Ancak bazı yerler, maalesef iş ve yaş kriterinden görüşme yapmadan eleyeceklerdir bence...

Staj, mümkünse uzun dönemli bir staj, işe yarayacaktır...

Kişisel gelişimin, görüşmeye çağırıldığın yerlerde kendini ifade edebilmen, konsantrasyonun ve hevesin en kritik noktalar...

Amacim iyi bir sirkette staj yapmak. Akrabam tubitakta bilg. muhendisi ama o biseyler yapabilirmi staj icin bilmiyorum. Para istemiyorum zaten... stajyerleride ise alimlardaki gibi eliyorlarmi yoksa benim gibi karsilik beklemeyenleri aliyorlarmi ?

Küçük firmaların staj için kabul etme ihtimalleri daha yüksek...Büyüklere talep her zaman fazla olduğu için, ücret istemesen de kabul alman daha zor...

• quote:

Orijinalden alıntı: kültegin

quote:

arkadaşlar ben lise sona geçtim ve fen öğrencisiyim büyük ihtimalle mühendis olmayı düşünüyorum ama internette ne kadar araştırsam da iyi bir sonuç bulamadım sizin işe yeni başlayan mühendis maaşları ile ilgili bilginiz varsa paylaşmanızdan mutlu olurum

yeni başlayan bir mühendis kaç para ile başlıyor tabi en çok hangi mühendis para kırıyor bi ton mühendis çeşitleri var onlarıda yazarsanız sevinirm

Sonrada diyoruzki neden bizden bir bilim adamı çıkmıyor. Adam daha muhendis olmadan paranın hesabını yapıyor. Bu mantıkla yetiştirilen bireylerden ilim adına ne beklersinki. Bu zihniyet degişmeden bu ülke daha çok yerinde sayar.

Not: mühendıslık fakultesıni kazandıgın zaman mühendisliğe giriş dersini hiç aksatma.

ben de çok gülüyom böylelerine. Mühendis için tek teşvik edici bi şeyleri becerebilmenin, gerçekleyebilmenin verdiği haz ve tatmin olması gerekirken bunlar paradan dalıyo işe.

• Selam arkadaşlar. Ben de DEU mezunu, 3 yıl yurt dışı şantiye (ENKA)+ 3 yıl Tr de bir firmanın teknik ofisinde olmak üzere 6 yıl tecrübeli, iyi derecede ingilizcesi olan bir inşaat mühendisiyim. Ve yakın zamanda Ankara da yine teknik ofiste bir iş bulup taşınmayı planlıyorum. İçinizde Ankarada inşaat mühendisi olarak olarak özel sektörde çalışanınız var mı?
    Bu konuda tavsiyesi olan ve maaş skalaları hakkında fikri olanınız var ise paylaşırsanız memnun olurum.
    Teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emmpati

quote:

Orijinalden alıntı: kültegin

quote:

ben de çok gülüyom böylelerine. Mühendis için tek teşvik edici bi şeyleri becerebilmenin, gerçekleyebilmenin verdiği haz ve tatmin olması gerekirken bunlar paradan dalıyo işe.

Maasa gore meslek secimine karsi degilim, ozellikle Turkiye'de.

Yapanci ulkelerde ogrenciler parasini yatirarak istedigi bolume giriyorlar, paralari yoksa devlet/universiteler/bankalar kredi imkani veriyor taki sen ise girene kadar tek kurus odemiyorsun. Hangi sektorede calisirsan calis, yasayabilecek kadar maas aliyorsun, ustune sosyala hayatinada devam edebiliyorsun.

Ulkemizde maalesef insanin gercekten sevdigi bolumu okumasi zor sinavlardan dolayi, bunun otesinde sevdigin bolume girip okuyup mevzun olsan bile, normal satlarda bir hayat suremiyorsun, bunlara bagli olarak ogrenciler en cok para getiren mesleklere yoneliyor, gercekten istediklerinden dolayi degil, yasam satlarindan dolayi. Unutmayin her 6 ogrenciden sadece 1ini universiteye sokabildigimiz bir ulkedeyiz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Conqueror80

Selam arkadaşlar. Ben de DEU mezunu, 3 yıl yurt dışı şantiye (ENKA)+ 3 yıl Tr de bir firmanın teknik ofisinde olmak üzere 6 yıl tecrübeli, iyi derecede ingilizcesi olan bir inşaat mühendisiyim. Ve yakın zamanda Ankara da yine teknik ofiste bir iş bulup taşınmayı planlıyorum. İçinizde Ankarada inşaat mühendisi olarak olarak özel sektörde çalışanınız var mı?
    Bu konuda tavsiyesi olan ve maaş skalaları hakkında fikri olanınız var ise paylaşırsanız memnun olurum.
    Teşekkür ederim.

Yurtdışında tıp okunabilir mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: nemduygu

Merhaba,

Ben Hacettepe Nükleer enerji mühendisiyim. Gebzede Makina müh. yüksek yapıyorum. İş tecrüben yok. Tübitak projesinde tam burslu öğrenciyim.Solidworks ve autocad MEB onaylı belgelerim var aktif kullanıyorum programları. ingilizcem de iyi seviye denebilir.

Gebze de internetten başvurduğum 4 yıllık bir firma, pek bilinmiyor, iki gün sonra görüşmeye çağırdı. benim talebimin üstünde 2600 lira maaş + yol yemek sigorta teklif ettiler. yurt dışı ayaklarını olacağımı kanada ingiltere almanya ve fransaya harcirahla göndereceklarini söylediler ayrıca yeni bir çizim kursuna ve fransızca kursuna göndereceklerini söylediler. Benim projem var çalışmam gerek dedim. işe 8 de değil 10 da gelirsin dediler. yüksek lisans derslerim daha bir ay var dedim. bir ay part time gelirsin dediler. yani ne istesem kabul ettiler.
    Hiç tecrüben yok yeni mühendisim. ama forumda yazılanlara göre şartlar çok iyi duruyor. Bireysel görüşünüz nedir. pazartesi cevap vericem. güvenilirliğini nasıl öğrenebilirim şirketin. Dediklerine göre areva, alstom la işler yapıyorlarmış.
    Hemen cevap verirseniz çok sevinirim.

Türkiye şartlarında gerçekten iyi bir iş bulmuşsunuz. Peki enerji sistemleri müh nasıldır sizce?

• Maaşı zerre umrumda değil(abarttım). Ben bilgisayar mühendisi olmak istiyorum. Yeni yazılımlar tasarlamak istiyorum. Sevdiğin işi yapıcam hacı. (Lise son öğrencisiyim. Bilgisayar mühendisliği tercih edicem)
  • Merhabalar, ben orman endüstri mühendisiyim.Bugün bölümümüz ile ilgili olan gerçekten çok büyük bir şirket ile görüşmem oldu.Yeni başlayan tüm mühendislere 1.100 TL verdiklerini, aylık fabrikanın karı üzerinden en az %18 en fazla %25 prim verdiklerini ve 3 ayda bir çift maaş verdiklerini söylediler.Ortalama %20 prim aldığımı düşünürsek 1.330 TL ile işe başlanacak.3 ayda birde 2.200 TL çift maaş alınacak.Bana yeni başlayan bir mühendis açısından gerçekten iyi geldi.Yani 3 aylık ele geçen net parayı, aylık olarak düşünürsek 1.500 TL'den fazla bir para ediyor.Birde sormak istediğim, tecrübesi olanlar cevaplar ise, 1.100 TL'lik maaş 6 ay içerisinde ne kadar bi artım yapar ? Tahmini olarak soruyorum yani..
  • quote:

Orijinalden alıntı: LifesGood®

Merhabalar, ben orman endüstri mühendisiyim.Bugün bölümümüz ile ilgili olan gerçekten çok büyük bir şirket ile görüşmem oldu.Yeni başlayan tüm mühendislere 1.100 TL verdiklerini, aylık fabrikanın karı üzerinden en az %18 en fazla %25 prim verdiklerini ve 3 ayda bir çift maaş verdiklerini söylediler.Ortalama %20 prim aldığımı düşünürsek 1.330 TL ile işe başlanacak.3 ayda birde 2.200 TL çift maaş alınacak.Bana yeni başlayan bir mühendis açısından gerçekten iyi geldi.Yani 3 aylık ele geçen net parayı, aylık olarak düşünürsek 1.500 TL'den fazla bir para ediyor.Birde sormak istediğim, tecrübesi olanlar cevaplar ise, 1.100 TL'lik maaş 6 ay içerisinde ne kadar bi artım yapar ? Tahmini olarak soruyorum yani..

%5-15 arası. Ama tabi şirketten şirkete değişir. Ayrıca ilk başlangıç maaşları düşük olacağından ilk yıl ki alacağın zam daha da çok olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: exe_genesis

quote:

Orijinalden alıntı: LifesGood®

Merhabalar, ben orman endüstri mühendisiyim.Bugün bölümümüz ile ilgili olan gerçekten çok büyük bir şirket ile görüşmem oldu.Yeni başlayan tüm mühendislere 1.100 TL verdiklerini, aylık fabrikanın karı üzerinden en az %18 en fazla %25 prim verdiklerini ve 3 ayda bir çift maaş verdiklerini söylediler.Ortalama %20 prim aldığımı düşünürsek 1.330 TL ile işe başlanacak.3 ayda birde 2.200 TL çift maaş alınacak.Bana yeni başlayan bir mühendis açısından gerçekten iyi geldi.Yani 3 aylık ele geçen net parayı, aylık olarak düşünürsek 1.500 TL'den fazla bir para ediyor.Birde sormak istediğim, tecrübesi olanlar cevaplar ise, 1.100 TL'lik maaş 6 ay içerisinde ne kadar bi artım yapar ? Tahmini olarak soruyorum yani..

%5-15 arası. Ama tabi şirketten şirkete değişir. Ayrıca ilk başlangıç maaşları düşük olacağından ilk yıl ki alacağın zam daha da çok olabilir.

Peki teşekkür ederim.

• Konu açılalı 3 yıl olmuş bilgisayar mühendisliğine 850 tl yazmışlar
    Güncel olarak bilg. müh. devlet/özel başlangıç maaşlarını yazar mısınız

• quote:

Orijinalden alıntı: RockMafia

Konu açılalı 3 yıl olmuş bilgisayar mühendisliğine 850 tl yazmışlar
    Güncel olarak bilg. müh. devlet/özel başlangıç maaşlarını yazar mısınız

İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Bilgisayar Mühendisi şuan 2300 gibi bi rakamla başlıyo.
  • 2.300 de olsa 5.300 de olsa ona göre masrafı vardır sonuçta aldığı parayı direk cebe indirmiyor kimse
  • quote:

Orijinalden alıntı: Darksilence09

quote:

Orijinalden alıntı: 01cagatay23

quote:

Orijinalden alıntı: Darksilence09

quote:

Orijinalden alıntı: 01cagatay23

bende gıda mühendisiyim. daha önce pek bir yerde çalıştığım söylenemez. 2 sene önce mezun olmuştum ve yaklaşık 2 hafta önce bir işe başladım. başlangıç olarak 1500 TL ye anlaştık. sigorta sözleşmem gereği 2500 TL üzerinden yatıyor. Kalacak yer + yemek vs her şeyi onlar karşılıyor. Gıda mühendisi olmayı düşünen arkadaşlar için yol gösterebilir.

Hangi şehirdesin peki? Şartlar senin açından iyi gibi duruyor.Bende Aydın'da gıda mühendisiyim.6 aylık bir tecrübem vardı.3 ay önce yeni bir işe girdim.başlangıç 850 idi.Bu ay 1000 oldu. Buranın şartları altında beni idare ediyor şu an itibari ile. Ailemle kaldığım için para direk bana kalıyor ama bilmiyorum gene de yetersiz.En azından 1500 almalı bir mühendis diye düşünüyorum

adana'dayım ben. Adana şartlarına göre gerçekten iyi bir maaş alıyorum. Başlangıç olarak 750 teklif eden bile olmuştu. Bundan önceki işimde haftada 3 gün çalışıyordum 850 TL alıyordum. Kpss ye gireceğim için böyle bir yol izlemiştim. Ancak bu iş tam zamanlı. Bulunduğum yerde 1 TL bile harcama şansım yok. Paranın tamamı bana kalacak inşallah. sigara alkol vs kullanmıyorum. Kalacak yeri vs onlar karşıladığı için para biriktirme açısından çok uygun bir yer. Olur da işten çıkmaya karar verirsem gurbeti sorun etmezsen haber verebilirim sana :)

Yoook Adana mı kalsın eyw
    Nere mezunusun ?

• 
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.