Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1690. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
57.230
Cevap
703
Favori
4.431.461
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 16881689169016911692
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam o biraz gereksiz gibi ama oyle rahat edecekseniz neden olmasin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • RiorraW R kullanıcısına yanıt
    Hocam mumkunse en azindan bir çizim ve m2 bilgileri, ne kadar gunes alir ne sure ile gunes alir izolasyon durumu vs iyi olur

• Beyler herkese merhaba, sizden fikir almak istiyorum.

Sadece soğutma amaçlı kullanmak üzere, salon, net 26m2, güneybatı cephesi ve İstanbul, yazın ortalama 8-9 saat güneş alıyor, yalıtım mevcut fakat ne hikmetse gün içerisinde oda sıcaklığı 29 dereceyi görebiliyor.

Bana marka ve model tavsiye edermisiniz.

• barsoy kullanıcısına yanıt
    peki sakıncası yoksa size hizmet veren servisin bilgilerini alabilirmiyim?
    Ben bırakmam bu işin peşini de o nedenle ihtiyacım olacak. Sakıncası yoksa rica edeceğim sizden. Zira eğer biz bu işin peşini bırakırsak bu terbiye dışı davranış sizden sonraki tüketicilerde de devam edecektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ado

Hocam mumkunse en azindan bir çizim ve m2 bilgileri, ne kadar gunes alir ne sure ile gunes alir izolasyon durumu vs iyi olur

Hocam ev 120 m2 giriş 18-20 m2 girişe takmayı düşünüyoruz oturma odası 16-17 m2 yaklaşık yani girişe takmayı düşünüyoruz büyük ihtimal..İzolasyon ön cephede var arka cephede yok güneş ise çapraz şekilde arka taraftan geliyor düz şekilde değil ama şöyle söyleyeyim ön cepheye düz baktıgınız zaman saat 5 yönünden güneş doğuyor 11 yönünden batıyor yani düz şekilde gelmiyor umarım anlatabilmişimdir :D
  • Arkadaşlar bir konuda bilgi almak istiyorum. İşyerimizde 24k lık klima bulunuyor. Binanın dışına izin verilmediği için dış üniteyi bina boşluğuna taşıdık. Klima ile ünite arasında boru olarak 10 metre boru kullanıldı. Sizce borunun bu kadar uzun olması soğutma performansına çok fazla etki eder mi? Çok saçma geliyor bana ünite ile klima arasında 10 metre boru olması.
  • s.a ado hocam kipa da sordum klima satanlara hesabı nasıl oluyor diye

oda m2 si / 2 dedi
    Hocam biraz kesinliği olmayan bir durum, hava sirkülasyonu nasıl olur? odalara dağılabilecek fiziki yapı var mı yok mu? hepsi önemli etken bunların.
    Sürekli yazdığımız gibi split klima denilen unsur TEK ALAN mantığı üzerine kurulmuş bir sistemdir, BTU ve cross fan m3 debi hesapları da hep bu TEK ALAN mantığı üzerine kurulur. dolayısı ile hakim olmadığı bir alandaki mevcut havayı kendisine çekip soğutu aynı odaya göndermesi gibi teknik bir olanak elbette ki yok. Ancak burada belli oranda havanın sirayeti ve zaman menfumu devreye girer, gecikmeli zaman diliminde de olsa istediğiniz sonucu size verebilir. Ancak bunda; 1- verimsel anlamda nasıl bir sonuç alırsınız 2- ekomomik anlamda nasıl bir sonuç alırsınız bu soruların cevapları için mutlaka evi ekibin görmesini sağlayınız.
    Bu tarz kesinliği olmayan uygulamalarda ise LİDER markalardan şaşmayınız. sizin de yazdığınız üzere ME doğru tercih olacaktır sizin için

• quote:

Orijinalden alıntı: Ado

Hocam biraz kesinliği olmayan bir durum, hava sirkülasyonu nasıl olur? odalara dağılabilecek fiziki yapı var mı yok mu? hepsi önemli etken bunların.
    Sürekli yazdığımız gibi split klima denilen unsur TEK ALAN mantığı üzerine kurulmuş bir sistemdir, BTU ve cross fan m3 debi hesapları da hep bu TEK ALAN mantığı üzerine kurulur. dolayısı ile hakim olmadığı bir alandaki mevcut havayı kendisine çekip soğutu aynı odaya göndermesi gibi teknik bir olanak elbette ki yok. Ancak burada belli oranda havanın sirayeti ve zaman menfumu devreye girer, gecikmeli zaman diliminde de olsa istediğiniz sonucu size verebilir. Ancak bunda; 1- verimsel anlamda nasıl bir sonuç alırsınız 2- ekomomik anlamda nasıl bir sonuç alırsınız bu soruların cevapları için mutlaka evi ekibin görmesini sağlayınız.
    Bu tarz kesinliği olmayan uygulamalarda ise LİDER markalardan şaşmayınız. sizin de yazdığınız üzere ME doğru tercih olacaktır sizin için

Hocam ilginiz için teşekkür ederim fakat bazı terimleri anlamıyorum malesef..Ayrıca Me ne oluyor mitsubishi mi demek istediniz? Bu a+ ile a++ arasında çok fark var mı hangisini tercih edeyim..Yani bana en başta kesin olarak şu modellerin dışına cıkma dediklerinizi söylermisiniz.. Yani btu falanda söyleyin 18 bin yeterli olur mu yada 22 bine falan çıkmalımıyım

• derya78 kullanıcısına yanıt
    Merhabalar;
    Hatırlarsan daha önce de bir kaç kere değişik tespit yöntemleri uygulandığını ve en kısa yolunda mevcut alanı ikiye bölmek olduğunu yazmıştık. Şimdi eleştirmek istemem zira 3 aşağı 5 yukarı KABACA o hesap tutuyor. biraz daha detaylı istersen daha önce de hep kullandığımız formül olan M2 / 2.2 x 1000 = ? kullanılabilir. Bundan daha detaylı kesin tespit yapılmak isteniyorsa Bölge katsayı hesabına göre de ilerlenebilir. Bu hesap yönteminde her bölgenin kendi katsayısına ilaveten klima takılacak alandaki çalışacak aydınlatma sisteminden televizyon bilgisayar gibi unsurlara kadar kalem kalem hesaplanıp kesin sonuca ulaşılır.
    Hocam yanlış okumadıysam 120m2 alandan bahsettiniz. Bu durumda size KESİN yazabileceğim tek şey, o eve keşif ekibinin gelmesi gerekliliğidir.
    bahsettiğiniz uygulama ile 18-24 vs adı bile anılacak BTU lar değil. Her şeyden önce bana kalsa, kendinize bir yaşam alanı belirleyip o alana klima taktırmalı veya evin girişine bir tane büyük klima yerine 2 ayrı yaşam alanına 2 ayrı küçük klima taktırmalısınız. illa ki genel bir havayı da kırmak istiyoruz derseniz en azından iki ayrı noktadan iki ayrı klima ile havayı sirküle etmiş (Dolaştırıp evin içinde çevirmiş ) olursunuz.

ME dediğim MITSUBİSHİ ELECTRİC, bildiğiniz üzere aynı marka gururbunda iklimsa güvencesinde MITSUBİSHİ HEAVY olanı da var. Onu da yazayım MITSUBİSHİ 1800 lü yıllarda (Öyle hatırlıyorum) kurulmuş japon şirketidir, aile daha sonra bölünüp yolları ayırıyor yine MITSUBİSHİ adı altında ancak birisi ELECTRİC diğeri de HEAVY olarak yoluna devam ediyor. HEAVY olanda iklimsa güvencesi var diğeri hakkında benim bilgim yok bilen arkadaşlar yazar mutlaka.

Ben marka model işlerine hiç girmediğim için size şu marka şu model demeyeceğim ama eğer 120M2 alan soğutmak veya ısıtmaktan bahsediyorsan yerli markalardan ve orta segment çin üretimi ürünlerden uzak durun derim elbette. Lokal uygulamalarda sorun yok onlar sizi götürür sorunda yaşamazsınız (bence) ancak iş ağırlaşınca, iş profesyonelleşince aklın yolu bir diyerek sorun yaşamayacağınız markalara yönelmeniz gerekmektedir.

• Valla şu Klima montajında dikkat edilmesi gerekenleri okudum, klima taktırmaktan vazgeçtim. Paranla rezil olmamak mümkün değil demek ki klima işinde.
  • ExOblivione kullanıcısına yanıt
    Merhabalar;
    Evet yazdıklarım hoş şeyler değil ancak maalesef tüketici bilnci adı altında herkesin dikkat etmesi gereken ve bunlar dikkate alınmadığında, başta küçük pürüzler olarak görünen şeylerin aslında orta vadede büyük sorunlar olarak karşımıza çıkacağının bir göstergesi maalesef.
  • @Ado Hocam o zaman ben mitsubishi markasına yöneleyim ve inverter olanlara dikkat edeyim 20 bin civarı btu bakmaya calısacagım umarım güzel ürün bulabilirim
  • Klimayı almadan önce elektrik ve dış üniteden gelen boruları duvara gömdürmek istiyorum. Fakat kafama göre duvarda delik açmam mantıksız olur. Bu durumda klimayı almadan önce keşif hizmeti mi almam gerekiyor? Sizin evinizde elektrik ve dış ünitenin boru/elektrik hattı duvarın üzerinden mi geçiyor? Yoksa sıva altı mıdır?

• Servislerin çoğu, hemen bitirip gideyim zihniyetinde olduğu sürece sorunlar maalesef azalmaz.
  • Arkadaşlar 2 gün önce gree lomo 12000 btu klima taktırdım. Oda 14.4 m2, 2 katlı dairenin üst katı, çatı yok giydirme yok.
    2 taraf güneş görüyor. 1 Pencere ve 1 balkon kapısı mevcut. dış ortam ısısı 38C , iç ortam ısısı 32C, oda kapısını kapatmama
    rağmen odada klimanın kenarındaki sıcaklık 28C'den aşağı düşmüyor. Klima serin üflüyor ama derecesini bilmiyorum.
    Dolayısıyla klimanın altında (üflemenin değmediği yerde) yeterince serinleme yok. oda sıcaklığı 27-28 in altına düşmediği
    için klima son devirde sürekli çalışmaya devam ediyor ve düşük devire geçmiyor. Sizce sorun nerde yardımcı olursanız çok sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dickinson

Hocam selamlar,
    Komşuma bir klima gerekiyor, 15 m2 lik bir işyerinde kullanılacak lakin işyerinin cephesi öğleden itibaren güneşi karşıdan alıyor, işyerinde 2 tane double 1 tane de yatay meşrubat dolabı var dolayısıyla öğleden sonra içerisi cehennem gibi oluyor kabaca fikrinizi almak isterim. İyi çalışmalar.

Merhaba benzer bir iş yeri de bizde var, kapıda da Olefini hava perdesi kullanıyorum ama 12binlik Arçelik klima hiç bir işe yaramıyor. Hatta çoğu zaman sıcak hava üflüyor. Parça değiştiriyorlar iki gün sonra yine aynı.

Ben gözü kararttım Mitsubishi 21 ya da 24 binlik almayı düşünüyorum. Ancak yeter diye düşünüyorum. Yalnız fiyatlar 5-6bin seviyelerinde. 18binlik Mitsubishi için bütçem daha uygun ama o bile yetmez diye sanıyorum. Bu konu hakkında fikir verebilecek arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim.

• hellboy2121 kullanıcısına yanıt
    Hocam o işte bir iş var, neredeyse metrekare başına 1000BTU düşecek bir alan flap menzili altında kalan noktasnın serinlememesi vs gibi hususların tabi ki kabul edilir bir yanı yok. ancak sağlıklı yorum yapabilmek için farazi bilgi yerine kesin bir ortam sıcaklığı ve üfleme derecesine ihtiyaç var.
  • Arkadaşlar 35m2 için Isıtma ve nem alma ağırlıklı ( Çeşme'de izolasyona rağmen her cephede duvarlar terleme yapıyor kışında camı açamıyoruz normal olarak) bir klimaya ihtiyacım var. Oturduğum yerde çok fazla bayi yok o nedenle seçeneklerim kısıtlı (misal Samsung servis var ama bayi yok, Mistubishi electric bayi-servis yok).

Yardımlarınıza ihtiyacım var teşekkürler.
  • 
Sayfa: önceki 16881689169016911692
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.