- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Profesyonel virüs taraması nasıl yapılır.
Bu konudaki kullanıcılar:
 
13
Cevap
39143
Tıklama
Sayfa: [1]
Giriş
Mesaj


 
598 Mesaj
31 Mart 2009; 10:11:30 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Merhaba Arkadaşlar. Size çok basit gibi gelecek bir soru soruyorum belki ama artık altından kalkamaz oldum.

Diyelim ki , virüs bulaşmış bir bilgisayarınız var. Virüsü temizlemek için.

-Mevcut sistem üzerine antivirüs kurup randımanlı bir temizlik yapamıyorum çünkü virüs dosyaları aktif oluyor. Antivirüs , virüslü dosyalar aktif olduğu için silemiyor.

-Böyle bir durumda en garanti yol, bilgisayarın hard diskini söküp başka bir bilgisayarda taratmak. Her bilgisayara da bu yapılamıyor. Garanti etiketi, lapotop gibi nedenlerden ötürü harddiski her zaman sökmem mümkün olmuyor.

- Başkasının bilgisayarına demo antivirüs programı da kurmak istemiyorum. Herhangi bir yazılım ekleme kaldırma da yapmak istemiyorum.

Demek istediğim şu. Eskiden F-prot diye bi program vardı. İnternetten indirip, güncelleme yaparak tek diskette bütün fat32 virüslerini taratabiliyordum.

Ya da norton antivirüs ün emergency cd özelliği vardı. Bilgisayara tek takışta virüsleri rahatça temisleyebiliyor.

Şimdi bu tarz antivirüs programları bulamıyorum. Portable antivirüsler ayrı bi rezil. Bartpe ortmaında çalışmıyorlar.

Teknik servisler napar? Tek tuşla, seri bir şekilde virüsleri nasıl imha ederler?

Engin paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler.
_____________________________1680 Mesaj
31 Mart 2009; 10:53:17 

Arkadaşım aslında seni bu konuda tebrik ediyorum çok güzel bir noktaya değindin. Sağolasın.

Valla bizde sıkıldık bu işlerden ayda 2-3 defa imajı geri almaktan Allah'tan bu yöntem var yoksa format atmak bir işkence. Normal kulanıcılar virüsleri spayları pek takmazla takii Pc çökünceye kadar;ama benim gibi profesiyonel pc kulanıcılar için iş değişir. Ben açıkçası skılırım düzensizlikten virüslerden


-Mevcut sistem üzerine antivirüs kurup randımanlı bir temizlik yapamıyorum çünkü virüs dosyaları aktif oluyor. Antivirüs , virüslü dosyalar aktif olduğu için silemiyor.

Kasap1988: Arkadaşım bunu nedeni virüslerin exe dosyalarının C:\Windows ya da C:\Program Files'e bulaşmasıdır Yani bu sekmelere bulaşan bir virüs adeta bir program gibi çalışır bilirsin çalışşan bir dosya silinmez ya da taranan bir dosyayı da silemezsin. Peki ne yapmayım dersen Pc'nin açıılışında otomatik açılan programlar varsa onların listesine bak bunun içinde Başlat-Çalıştır'a msconfig yazıp girin ve ardından Başlangıç butonuna basın ve açılan listede Pc'nizde bulunan programların listesi çıkacak bunları inceleyin yabancı isim varsa tik işaretliyse tikini kaldırın. Mesela bazı virüsler program gibi çalışır ve özelikle Pc açılışında da devreye girerse Pc'de yavaşlama vb durumlar ösz konusu olur. Çünkü bu listede gördüğün programlar hangisini seçersen o program Pc açılışında çalışacak tavsiyem sadece anti virüs otomatik çalışsın onun dışındakiler açılmasın çünkü Pc açışınıda gereksiz yere açılan programlar Ram'den yer ve Pc geç açılır.-Böyle bir durumda en garanti yol, bilgisayarın hard diskini söküp başka bir bilgisayarda taratmak. her bilgisayara da bu yapılamıyor. Garanti etiketi, lapotop gibi nedenlerden ötürü harddiski her zaman sökmem mümkün olmuyor.

Kasap1988: Şimdi böyle bir şey ne zamana kadar yapacaksınız kesin bir çözümde değil. Birde Laptop Hdd si ise bu hem zor hemde uraştırmalı birde sizin Hdd'de virüs varsa başka makine taktığınızda o makineyi de haşat edersiniz.


- Başkasının bilgisayarına demo antivirüs programı da kurmak istemiyorum. Herhangi bir yazılım ekleme kaldırma da yapmak istemiyorum.


Kasap1988: Bu konuda haklısınız demo anti virüste açıkası işe yaramaz en sağlklısı en güncel en etkili bir anti virüs kulanmaktır.Demek istediğim şu. Eskiden F-prot diye bi program vardı. İnternetten indirip, güncelleme yaparak tek diskette bütün fat32 virüslerini taratabiliyordum.

Ya da norton antivirüs ün emergency cd özelliği vardı. Bilgisayara tek takışta virüsleri rahatça temisleyebiliyor.Kasap1988: Arkadaşım siz bundan 4-5 yıl öncesini sanırım kastediyorsunuz doğru o zamanlar Avast'ta vardı;am unuttuğun bir şey var o zamanlar Pc'yi haşat edebilcek virüsler de yoktu dikkatini çekeyim. En ilet virüsler 2007-2009 arasında çıktı.Teknik servisler napar? Tek tuşla, seri bir şekilde virüsleri nasıl imha ederler?


Kasap1988: Arkadaşım bahsetiğiniz Teknik Servisler Bilgisayarcılarsa doğru virüsleri nasıl siliyorlar: Format


Birde buna ek olarak SystemCleaner tarzı programlar da virüs siliyor gereksiz dosyaları taradığı esnada exe uzantılı dosyalarıda sağolsun buluyor siliyor ben kulanıyorum bir ara bir arkadaşın Pc'sinde anti virüs yoktu. bu tarz programlarla virüsleri temizledim. Ama her zaman çözüm değildir hatırlatayım.


NOT: BU YAZDIKLARIMI İTİNA İLE YAZDIM BUNLARI SADECE YÜZEYSEL OKUMAKLA YETİNMEYİN BİR YERE MUHAFAZA EDİN.
_____________________________494 Mesaj
31 Mart 2009; 12:12:24 

fahrettinkart: Teknik servisler napar? Tek tuşla, seri bir şekilde virüsleri nasıl imha ederler?


Kasap1988: Arkadaşım bahsetiğiniz Teknik Servisler Bilgisayarcılarsa doğru virüsleri nasıl siliyorlar: Format

İşte bu kısmı yanlış olmuş.. Eğer müşterinin özel yada önemli bilgisi varsa bunu yapamazsın... Diski başka bir bilgisayara takarlar ve virüs temizliği yaparlar..

Ama şu sıralar buna gerek kalmıyor..ComboFix yada BullGuard diski sökmeden işi hallediyor..
_____________________________

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

Neden ? Halkı kin ve nefretemi teşvik ediyor?

Yada bölücü mesajlarmı içeriyor?


1680 Mesaj
31 Mart 2009; 13:12:44 

Arkadaşım geneli format atıyor. Tabiki eğer önemli datalar varsa Hdd'yi başka bir Pc'ye takıp virüsleri silerler.
_____________________________ 
598 Mesaj
1 Nisan 2009; 13:49:36 

Tekrar merhaba. Benim derdim, tembellik yapmak. . Çok değil 4-5 sene öncesine kadar (en azından wxp den evvel) DOS ortamından virüs taraması yapabilen bi sürü program vardı.

quote:

-Böyle bir durumda en garanti yol, bilgisayarın hard diskini söküp başka bir bilgisayarda taratmak. her bilgisayara da bu yapılamıyor. Garanti etiketi, lapotop gibi nedenlerden ötürü harddiski her zaman sökmem mümkün olmuyor.

Kasap1988: Şimdi böyle bir şey ne zamana kadar yapacaksınız kesin bir çözümde değil. Birde Laptop Hdd si ise bu hem zor hemde uraştırmalı birde sizin Hdd'de virüs varsa başka makine taktığınızda o makineyi de haşat edersiniz.Masa üstü pc lerinde hdd sökmek problem olmuyor. Kendi temiz pc m mevcut. Ve biraz dikkatle harddiskten kendime de virüs kapmıyorum.

Ancak, bu şekilde yerinde servis yapamıyorum. Yani bi virüs taraması için bütün bilgisayarı en azından harddiskin ayağıma gelmesi şart.

quote:

Kasap1988: Arkadaşım siz bundan 4-5 yıl öncesini sanırım kastediyorsunuz doğru o zamanlar Avast'ta vardı;am unuttuğun bir şey var o zamanlar Pc'yi haşat edebilcek virüsler de yoktu dikkatini çekeyim. En ilet virüsler 2007-2009 arasında çıktı.


ewt. virüsler illet olduğu için msconfig üzerinden yaptığın ellemeler aynen geri geliyor. Arada birbirini kollayan gizli prosesler war.Neyse. Burada ben tartışma yapmak istemiyorum. Sadece, çalışan bir işletim sisteminde virüslerin kolayca temizlenemeyeceğini iddia ediyorum.

Yani bilgisayarı harici bir ortamdan açıp virüs temizliği yapmanın bir yolu mutlaka olmalı.

Ama nasıl yapabilirim bunu. Beceremedim......

_____________________________1680 Mesaj
2 Nisan 2009; 16:12:09 

Fahrettin arkadaşım;

Kaspersky demo çok işime yaıyor. En azından süresi bitince bi imaj alıp yenidenn kurulum update ettim mi tamamdır. 2. demo.


Kasap1988: Arkadaşım kendinize göre iyi bir yçntem bulduğunuz inancındayım;ama unuttuğunuz bir ley var: Kaspersky'nin kulanımı bittikten sonra imajı alıyorsunuz yani bir nevi sistemi yeniliyorsunuz. Peki şunuda biliyormusunuz Pc'ye gereksiz yere atılan format Hdd'nin ömrünü kısaltığını diyeceksiniz ki ben format atmıyorum ki sadece imajı geri yüküyorum sonuçta Hdd veriler silinip yazılyor yani demem o ki sağlam bir yöntem kulanmıyorsunuz

Sonuç: Ben şahsen Linux'a geçecem Windows'tan daha iyi güvenlik açısından koruma açısında. Piyasadaki virüslerin %85'i Windows için yapılıyor az bir miktarda Linux için yapılıyor birde bir şey daha hatırlatayım Windows'ta çalışan virüsler Linux'ta çalışmaz, Linux'ta çalışan virüsler de Windows'ta çalışmaz.
_____________________________ 
598 Mesaj
1 Mayıs 2009; 21:11:36 

Arkadaşlar sorunun çözümü çok basitmiş.

Evvel internetten barpe indiriyoruz.

Sonra herhangi bir windows xp cd sini cdroma takıyoruz.

Kaspersky den anti malware seçeneğine giriyoruz.

Oradan emergency cd yapıyoruz.

Al sana harici olarak cd den tarama yapabilen kaspersy cd si.

Yaw bunu bilen hiçbir babayiğit yok muydu aranızda allahaşkına?

Eğer bunu bilip te konuyu okuyan varsa.....
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
1 Mayıs 2009; 21:31:46 


quote:

Orjinalden alıntı: BenCesur

fahrettinkart: Teknik servisler napar? Tek tuşla, seri bir şekilde virüsleri nasıl imha ederler?


Kasap1988: Arkadaşım bahsetiğiniz Teknik Servisler Bilgisayarcılarsa doğru virüsleri nasıl siliyorlar: Format

İşte bu kısmı yanlış olmuş.. Eğer müşterinin özel yada önemli bilgisi varsa bunu yapamazsın... Diski başka bir bilgisayara takarlar ve virüs temizliği yaparlar..

Ama şu sıralar buna gerek kalmıyor..ComboFix yada BullGuard diski sökmeden işi hallediyor..BullGuard hakkında detaylı bilgi verir misin?


 
3075 Mesaj
1 Mayıs 2009; 21:34:18 

_____________________________

http://www.pecsol.cf


 
266 Mesaj
1 Mayıs 2009; 22:05:22 

arkadaşlar yazılanları okudum olay basit çalışan sistemden virüs temizlenir yanlız müşterinin bilgisayarı için önceden imaj almak garantili yoldur olur ya veriler temizlemede zarar görür o açıdan imaj alırım gerisi virüse ölüm şimdiya kadar hiç bir virüs için hdd sökmedim üzerinde temizledim
yöntemi değil ama size Kaspersky-Bootable-Rescue-Disk, antivir, drweb cd den tarama imajları var onlarla biostan açılışı cd-rom yaparsın onlar tarama yapar eğer ethernet kartınızı tanırsa güncelleyip öyle tarar sorunlar biter
hepinize kolay gelsin virüssüz günler dilerim...
_____________________________709 Mesaj
14 Mayıs 2009; 4:14:31 

bu konuyu açan ve yorum yapan arkadaşlara tşkler güzel ve yararlı bilgiler öğrendim böyle konuların devamını diliyorum
_____________________________

İmza


494 Mesaj
27 Mayıs 2009; 9:56:20 

quote:

Orjinalden alıntı: Kasap1988

Peki şunuda biliyormusunuz Pc'ye gereksiz yere atılan format Hdd'nin ömrünü kısaltığını diyeceksiniz ki ben format atmıyorum ki sadece imajı geri yüküyorum sonuçta Hdd veriler silinip yazılyor yani demem o ki sağlam bir yöntem kulanmıyorsunuz


Bu tarz bilgiler hurafeden ibarettir...Eğer öyle olsaydı inanın sabit disk üreticileri diskin üzerine kaç defa silinip yazılabileceğini yazarlardı..Yukarıda yazmıştım nasıl yapıldığını. Deneseydin yada okuyup anlamaya çalışsaydın çözerdin... Kaldı ki bu bahsettiğin yöntemde anlık güncelleme yapamıyorsun...

quote:

Orjinalden alıntı: kovboy0095
BullGuard hakkında detaylı bilgi verir misin?


Sabit diskimde önemli bilgilerim olduğu için güvenlik benim için çok önemli... Devamlı sağlam bir virüs programı ararım.. Sık sık yine kontrol ediyorum hangisi daha kaliteli diye..
Ama daha sağlamını bulamadığım için 3 yıldır BullGuard kullanıyorum.. Hem anti-virüs hem trojan hemde güvenlik duvarı... Yani komple sistem güvenliği...

http://www.bullguard.co...-internet-security.aspx< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BenCesur -- 27 Mayıs 2009; 11:57:45 >
_____________________________

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

Neden ? Halkı kin ve nefretemi teşvik ediyor?

Yada bölücü mesajlarmı içeriyor?


 
3 Mesaj
16 Kasım 2011; 1:37:11 

Herkeze selamlar Ben Volkan
Ben 18 yaşındayım bilgisayar açmayı14 yaşında öğrendim ve şu anda üniversite 1'e gidiyorum.
Kendim de virüs yazdım ama benimkiler sadece pc'nin her hangi bir parçasını yakmak için kullandım (:

Şimdiye kadar pc'm virüssüz durmadı hatta size yazarken bile onnla uğraşıyordum ...
En iyi virüs programı ödülünü McAfee ye veriyorum. link : http://home.mcafee.com/store?cid=98600
ücretlidir ama virüs sıkıntısı çekmezsiniz benm pcnn özellkleri düşük olduğu için kastırmak istemediğimden kurmuyorum.

Bilgisayar tamircileri ise önce Combofix kullanır sonra olmazsa da format (: Kurulum ve kullanılış şekli : http://www.bleepingcomp...fix/how-to-use-combofix

Birde windows'un kendi programı var ücretsiz pc'yi az kastırı dier programlar kadar deildir ama McAfee'den daha hızlı ve virüs tarama oranları aynıdır yani hertürlü temizlik yapar :http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows/products/security-essentials

Buda en son kullandığım program tam hdd tarama yapıo tam manyak bi program işe yarar mı pek bişi anlamadım (: : http://www.mediafire.com/?c1bhl4hk38srons
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
172 Mesaj
18 Kasım 2011; 21:52:16 

quote:

Orijinalden alıntı: pokemon789

Herkeze selamlar Ben Volkan
Ben 18 yaşındayım bilgisayar açmayı14 yaşında öğrendim ve şu anda üniversite 1'e gidiyorum.
Kendim de virüs yazdım ama benimkiler sadece pc'nin her hangi bir parçasını yakmak için kullandım (:

Şimdiye kadar pc'm virüssüz durmadı hatta size yazarken bile onnla uğraşıyordum ...
En iyi virüs programı ödülünü McAfee ye veriyorum. link : http://home.mcafee.com/store?cid=98600
ücretlidir ama virüs sıkıntısı çekmezsiniz benm pcnn özellkleri düşük olduğu için kastırmak istemediğimden kurmuyorum.

Bilgisayar tamircileri ise önce Combofix kullanır sonra olmazsa da format (: Kurulum ve kullanılış şekli : http://www.bleepingcomp...fix/how-to-use-combofix

Birde windows'un kendi programı var ücretsiz pc'yi az kastırı dier programlar kadar deildir ama McAfee'den daha hızlı ve virüs tarama oranları aynıdır yani hertürlü temizlik yapar :http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows/products/security-essentials

Buda en son kullandığım program tam hdd tarama yapıo tam manyak bi program işe yarar mı pek bişi anlamadım (: : http://www.mediafire.com/?c1bhl4hk38srons

Verdiğiniz linkteki program antivirüs falan değil, Backdoor.Winshell.50 isimli bir trojan için Symantec tarafından yayımlanan bir temizlik programı. Sadece o trojan'da işe yarıyor yani. Siz iyisi mi virüs yazmaya devam edin :)
_____________________________

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [İşletim Sistemleri ve Yazılımlar] » Yazılım Genel » Güvenlik Programları » Profesyonel virüs taraması nasıl yapılır.
Sayfa: [1]

Foruma Git
Bölümde Ara

 
Reklamlar


DH VİDEO

 
Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.


DHBR3
0.250