DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
BAZ İSTASYONU HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
94
Cevap
4
Favori
45.304
Tıklama
Tüm Forumlar >> Mobil Cihazlar >> Mobil Operatörler >> Turkcell >> BAZ İSTASYONU HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 sonraki >>>
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   13965 Mesaj
   15 Mart 2009 03:46:37
   Milyonlarca insanın elinden düşürmediği cep telefonları arasında görüşme nasıl sağlanıyor hiç merak ettiniz mi ? O bahsi geçen istasyonların olmadığı ya da yetersiz kaldığı yerlede görüşmenin sağlıklı bir şekilde yapılamayacağını bilmiyor musunuz.

   quote:

   Bas istasyonu; iki yönlü bir mobil ağ sisteminde yayın yapan birim. Radyo sistemindeki bir antenden farklı olarak baz istasyonu hem sinyal alır , hem de sinyal gönderir. ( yani iki antenden oluşur ).

   Günümüzde baz istasyonları değişik yönlere doğru değişik güçlerde yayın yapan kabiliyetine sahip olan tevcihli antenler kullanılır.


   Baz istasyonları hakkında ileri geri konuşup bilmişlik taslayanlara ve onunla yetinmeyip kulaktan duyma haberlerle başkalarınada bilmediği bir konu hakkında yalan yanlış şeyler anlatanlara kıl oluyorum. Bu yazımda baz istasyonlarının etkili olduğu alanlar halk dilinde zararları ve halkın gösterdiği tepkilere açıklık getirmek istiyorum.

   Bir çok elektronik alette olduğu gibi onlarda frekans yaydığı için radyasyon tehlikesi içeriyor haliyle ama bunu ısıtıp ısıtıp medyanın önüne atmanında pek bi anlamı yok bence.

   Cep telefonlarının şebekeleri yetersiz kalmasın diye sürekli gelişen ve değişen ülkemizde yeni sahalar (baz istasyonu) kurulur.İhtiyaçları karşılaması açısından durmaksızın çalışmalar yapılır. Özellikle 3G ihalesinin sonlanmasından sonra çalışma temposu iki kat arttı diyebilirim.

   3G yeni bir sistem olduğu için alt yapısı eksiksiz ve düzenli bir şekilde hazırlanması lazım. Görüntülü konuşmanın yapılabilmesi için yeni baz istasyonlarının kurulması ve mevcut istasyonlarda bulunan antenlerde de değişiklik yapılması gerekiyor. Ve de yapılıyor…

   Kurulan baz istasyonlarının karşılıklı bağlantı kurduğu yani alışveriş yaptığı diğer istasyonu vardır. A noktasındaki istasyonla B noktasındaki istasyon arasında frekans ağı vardır. Bir kaç istasyon için değil tüm istasyonlar için geçerlidir bu olay. Verilerin toplantığı ana merkez de dahil olmak üzere her istasyon birbiriyle bağlantı içinde çalışır.

   İstasyonlara kurulan antenlerin görüntüsü aşağıdaki gibidir. Ve üzerlerinde minilik dediğimiz alıcılar mevcuttur.
   Bu minilikler olmazsa biz görüşme yapamayız. Telefonlarımızın şebeke göstergesi full olur belki ama konuşmamıza izin vermez. Buda miniliklerin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor aslında.

   Baz istasyonlarının etki ettiği alanlar. Tabiri caizze zararları diyelim; :)

   Çeşitli yerlere kurulan baz istasyonlarındaki antenlerin çıkış güçleri vardır. Bu çıkış güçleri gsm şirketleri için çok önem arz eder. Yani antenlerin güvenlik mesafelerini hesaplarken bu çıkış güçleri dikkate alınır ve hesaplamalar ona göre yapılır. Sonuç olarakta antenin güvenlik mesafesi belirlenir.

   Antenin güvenlik mesafesi içinde hiç bir canlı bulunmadığı için sorun teşkil etmez. Gelin görün ki insanlara bunu anlatamıyoruz. Güvenlik mesafesi belirlenmiş bir anten ‘in basitçe çizimini göstereyim sizlere.   Antenin etki ettiği alan yukarıda girilen güvenlik mesafesi değeri kadardır. ‘9.74 m.’ mesafe içinde yaşayan insanların olmamasına dikkat edilir. Bu mesafe içerisinde okul, park,ev, kamu binası daha doğrusu yaşayan canlıların olması mümkün değildir… Böyle bir şey söz konusu bile olamaz. ,

   Gördüğünüz gibi medyanın abarttığı kadar yokmuş değil mi. Antenin zararı sadece güvevlik mesafesinde etkili oluyor. Ondan sonrasına etki etmiyor.

   Ola ki gsm şirketi hata yaptı ve insanların bulunduğu yöne doğru bakan antenleri kurmaya kalktı. Hazırladıkları dosya’yı inceleyen BTK ( Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) olduğu gibi dosyayı geri çevirir ve onaylamaz. Bırakın onaylamayı gsm şirketi hatalı dosya gönderdi diye yüksek miktarda ceza bile keser.

   Bu olaylar sizlerin sandığı kadar basit işlemiyor aslında. Gsm şirketleri kafasına göre baz istasyonu kuramıyor. Her zaman denetleyecileri ve ceza kesicileri vardır mutlaka.

   Mesela insanların sık kullandığı caddelere antenler monte edileceği zaman çıkış güçleri düşük olan anten tipleri seçilir. Çıkış güçleri çok az olduğu için haliyle güvenlik mesafeleri de kısa olur. Ve bu antenler insanlara gelmeyecek şekilde monte edilir.

   Şimdi gelelim halk arasındaki ayaklanmaya.

   Geçtiğimiz günlerde haberlerde izlediğim bir bayan dan söz etmek istiyorum. Kucağında çocuğuyla elinde 2 adet cep telefonuyla kamera karşısına geçip diyor ki; bizim çocuklarımız kanser olacak, zarar görüyor bunu burdan kaldırsınlar yoksa evden taşınacağız :) demeye getirdi lafı.

   Ey benim güzel ablam, kacasından dayak yememiş, burnu havada, aklı kuaföründe kalmış saçı boyalı ablam. Sen elinde tuttuğun aletin zararını bilmiyorsan ben ne yapayım şirketler ne yapsın…

   Sırf bu konu için EMR cihazını alıp cep telefonlarının yaydığı manyetik alanı ölçtük. Arayan kişinin cep telefonundan yayılan manyetik alan (zarar) 2.44 w civarında çıktı. Aranan kişi telefonu açtığı an 1.90 w civarında manyetik alana maruz kaldı yani zarar gördü. Telefonla konuşan herkes aşağı yukarı bu değerlerdeki manyetik alana maruz kalıyor. Bu arada cep telefonlarındadan birilerini ararken telefonu hemen kulağınıza götürmeyin. Biraz bekleyin daha sonra çalmasını dinleyin.

   Benim saatlerce uğraşıpta anlatmaya çalıştığım olay nedir biliyor musunuz ? Baz istasyonlarının, cebinizde duran cep telefonları kadar zararlı olmadığını anlatmak. Onların tek etkili olduğu mesafe güvenlik mesafesidir. Onun dışında etkisi yoktur. Bunu aklınızdan çıkarmayın…   Çalışan ekipler sahaya çıktığı zaman bazı bölgelerde tepkilere maruz kalırlar. Sabahtan akşama kadar vaktini kahvehanelerde geçiren insanların çıkarmış olduğu laflara inanıp istasyon kurulumuna tepki gösterenlerede uyuz oluyorum. Gerekçeleride nedir biliyormusunuz ? Kısırlık korkusuymuş, bilmem ne korkusuymuş… Siz anladınız onu. :) Gülmekten kendimi alamıyorum. Adamlar sırf yatak odalarını düşündükleri için tepki gösteriyor yoksa baz istasyonları umurlarında değil.

   Ekipler öyle bir saçmalığın olmadığını açık açık anlatsalarda kahve kültürü ve anlamamakta ısrar etmeleri üstün geliyor malesef..

   Bu konuya burada son veriyorum. Umarım yeterince açık olabilmişimdir. Aklınıza takılan olursa sormaktan çekinmeyin. Sağlıklı günler dilerim. (:

   Kaynak: Burası


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   916 Mesaj
   15 Mart 2009 04:25:00
   Anlatım için teşekkürler. Ben pencere kenarlarına kurulan baz istasyonları gördüm. Hatta bine içine kurulan baz istasyonları mevcut. İnsanlar genelde bunlara tepki gösteriyor. Mesela geçen haberde izledim telefon direğine baz istasyonu koymuşlar ve yere yakınlığı 2 metre.

   Cep telefonu daha riskli tezine ise katılıyorum. Cebimizde kanser yapan bir cihaz ile dolaşıyoruz.


   _____________________________

  • Yarbay
   3610 Mesaj
   15 Mart 2009 10:59:13

   Açıklayıcı bilgiler için teşekkürler
   Ancak bizim insanlarımız arasındaki şehir efsanelerini kırmak maalesef çok zor
   cep telefonu kulanan birinin baz istasyonundan korkması için bir anlam yok zaten, bedava diye satlerce konuşan, yatağının baş ucundan cep telefonunu ayırmayan bir insanı baz istasyonu değil kendi telefonu kanser yapar


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   905 Mesaj
   15 Mart 2009 11:38:01
   güzel açıklama teşekkürler...

   bunun bi film haline getirilmesi, 80 lerde televizyondaki doğru ahmet ile yanlış mehmet, fişini al ali vb şeklinde bu ülkeye izletilmesi gerekiyor

   her ulusal kanalın da, prime time da en az 1 olmak üzere, günde 5-6 defa çevirmesi zorunlu tutulmalı...

   seda sayan ın ağzından çıkanı kanun kabul ederler, iki satır araştırma yapmadan teknik ekibin üstüne saldırırlar.

   ve Allah aşkına çocukların eline "oyun oynasın" diye cep telefonu vermeyin, ağızlarına sokuyorlar, elinden alamıyorsunuz, ağlıyor, uyuncak telefon alın eğer engel olamıyorsanız.

   aynen arkadaşımın verdiği örnek gibi, "kendi yutar salkımı, başkasına verir talkımı" sen elindeki telefonu/ları çocuğundan uzak tut önce...

   edit: yazım hatası


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi greentooth -- 15 Mart 2009; 14:27:20 >
   _____________________________

  • Binbaşı
   1613 Mesaj
   15 Mart 2009 11:39:21
   teşekkur ederım hocamızda anlatmıştı güvenlik mesafesını


  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   15 Mart 2009 13:28:23
   teşekkürler hocam   _____________________________

  • Binbaşı
   1495 Mesaj
   15 Mart 2009 13:37:29
   Hocam vermiş olduğun açıklayıcı bilgiler için teşekkürler


   _____________________________

  • Yarbay
   4793 Mesaj
   15 Mart 2009 23:56:49
   Merhaba
   Minilink yanlış tabir olmuş
   Sektörden olanlar bunlara RadioLink adını verir.
   Normalde türlü türlü RadioLink cihazları vardır.
   RadioLink cihazları, bildiğiniz 900 ve ya 1800 mhz değil, 6 GHz-80GHz aralığında kullanılan profesyonel cihazlardır.
   En basitinden, 1.25 GbE(1250 Mbps) hızında olan bir radiolink cihazı 30000$ dır. Bu tarz yüksek hız kullanan cihazlar genellikle 20GHz üstü kullanır.
   Bu Radiolink cihazları için görüş mesafesi şarttır. Bu yüzden karadenizde baz istasyon kulesi çok yüksek olan istasyonlar vardır, bunu görünce oha bundaki güce bak demek yersizdir, ha uzak mesafede yerden yükseklik, anten yüksekliği olarak tabir edilir olumlu birşeydir ama P2P bağlantılarda.
   Genellikle eski istasyonlardaki 2Mbps veri iletişimi kurar. Yenilerin kapasitesini bilmiyorum.
   Günümüzde çıkan başka bir teknoloji var FS/O. Bu teknoloji kızılötesi ile iletişim kuruyor ve daha ucuza mal oluyor fakat aradan ufak bir engel geçse bile bağlantı kopan bir tür.
   Günümüzde 3G yatırımı için en önemli etkenlerden biri, RadioLink'tir.
   Düşük gecikme süreli(latency), yüksek güçte taşıyıcılık yapacak birşey kullanmalıdırlar. Bu yüzden sadece ufak bir devre değil, 2 Mbps olan radiolinkler tek tek upgrade edilmelidir. En basitinden bir istasyon 3 adet sektör anten kullanıyorsa, ve kullandığı teknoloji 7.2 Mbps ise, sorunsuz bir iletişim için en az 25 Mbps lik radiolink kullanmalıdır.
   Eğer bu radiolink, yayını aktarıcaksa(bu istasyon üzeirnden başkası da yararlanacak ise) daha yüksek BW li R/L kullanması gerekir. Mesela 622 Mbps lik doğrudan ATM hızında çalışan full duplex cihazlar var. Bunun gibi...(Fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 20000$ civarıydı 1 tanesinin ücreti bu kadar.)

   Bu yuvarlak şeylerin çalışma prensibi, parabolik antendir. Yani bir çanak anteniniz varmış önünü kapatmışlar gibi düşünün. Kapama sebepleri, Feed-horn kısmının Yağmur gibi etkenlerde titreşme yaratmasının SNR yi aşırı düşürmesinden kurtulmaktır. Tabi anteni dış etkilere karşı da korumak cabası. Bu cihazlar hiçbir şekilde(yuvarlak olanlar) insana sinyal yollayacak yakınlıkta durmadığından, insana zarar yoktur.

   Daha çok şey anlatmak isterdim sizlere ama tek diyeceğim şu:
   Cebine 3-5 kuruş rüşvet verilen her prof. a inanmayın. Geçende bir konu vardı. Çevre ile ilgili uzmanlaşmış biri insan DNA'sını bozduğunu iddia ediyordu. Bu kişi ne telekomunikasyon, elektronik haberleşme vb... ile ilgili birşey okudu ne de insanın genleri ile ilgili birşey okudu.(Yani lisede gösterilen basit biyoloji derisni kastetmiyorum) Sadece isminin önündeki prof. dr. gibi ünvanlarla insanları kandırmaya çalışıyorlar. Ülkemizde de sorgulamadan, araştırmadan inanan insanlar çok.


   _____________________________

  • Yarbay
   2030 Mesaj
   16 Mart 2009 14:48:11
   Süper bir yazı olmuş. Güncel.


   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   16 Mart 2009 17:30:00
   çok güzel bir yazı,bende yıllardır türk halkına bunu anlatmaya çalışıyorum ama dinleyen yok geçen bizim burada da tepkiler vardı,bende geçtim karşılarına detaylı bir şekilde anlattımana baktım hala odunum diyorlar,bende allah hepinizin belasını versin cahil insanlar diyip çekip gittim


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   340 Mesaj
   17 Mart 2009 18:02:32
   Ellerine sağlık süper anlatım...


   _____________________________

  • Yarbay
   5646 Mesaj
   17 Mart 2009 18:48:23
   baz istasyonu istemiyoruz vs. diye bağrırlar sonra telefonumuz niye çekmiyor telefonla konuşamıyoruz vs diyede bağırıp çağırırlar böyle insanları anlamak mümkün değil.hiç bir zaman baz istasyonu kurulmasına karşı çıkmadım kuranlara laf edenlerede karşı çıktım.
   ancak bu yazıyı okuduktan sonra aklıma takılan bir şey oldu.güvenlik mesafesi diye bir şeyden bahsedilmiş yazıda.

   "Gördüğünüz gibi medyanın abarttığı kadar yokmuş değil mi. Antenin zararı sadece güvevlik mesafesinde etkili oluyor. Ondan sonrasına etki etmiyor. "

   bence burada eksik bilgi bulunmakta.ben yazıyı özelliklede burayı okuyunca sanki şunu anlamam gerekiyor.o 10 metrede zararı var ondan sonrasında sıfır zarar.böyle bir şey mümkün olmaması lazım.sonuçta bir frekans yayılıyor ve 10 metreden sonra bu frekansın sıfırlanması mümkün değildir.ancak insana zarar vermeyen boyutlara iniyor denebilir.eğer yanlışım varsa düzeltin.

   ben bir yerde baz istasyonların antenlerinin arkasına özellikle bir binaya konduysa arkasında yaşayan insanlara zarar vermemesi için çelik plaka konduğunu okumuştum.yazıda bununla ilgili herhangi bir şey yok.okuduğum bilgi yanlışmı acaba?


   _____________________________

  • Yarbay
   4793 Mesaj
   17 Mart 2009 19:43:48

   quote:

   Orjinalden alıntı: karizma2

   baz istasyonu istemiyoruz vs. diye bağrırlar sonra telefonumuz niye çekmiyor telefonla konuşamıyoruz vs diyede bağırıp çağırırlar böyle insanları anlamak mümkün değil.hiç bir zaman baz istasyonu kurulmasına karşı çıkmadım kuranlara laf edenlerede karşı çıktım.
   ancak bu yazıyı okuduktan sonra aklıma takılan bir şey oldu.güvenlik mesafesi diye bir şeyden bahsedilmiş yazıda.

   "Gördüğünüz gibi medyanın abarttığı kadar yokmuş değil mi. Antenin zararı sadece güvevlik mesafesinde etkili oluyor. Ondan sonrasına etki etmiyor. "

   bence burada eksik bilgi bulunmakta.ben yazıyı özelliklede burayı okuyunca sanki şunu anlamam gerekiyor.o 10 metrede zararı var ondan sonrasında sıfır zarar.böyle bir şey mümkün olmaması lazım.sonuçta bir frekans yayılıyor ve 10 metreden sonra bu frekansın sıfırlanması mümkün değildir.ancak insana zarar vermeyen boyutlara iniyor denebilir.eğer yanlışım varsa düzeltin.

   ben bir yerde baz istasyonların antenlerinin arkasına özellikle bir binaya konduysa arkasında yaşayan insanlara zarar vermemesi için çelik plaka konduğunu okumuştum.yazıda bununla ilgili herhangi bir şey yok.okuduğum bilgi yanlışmı acaba?

   çelik plakanın asıl amacı o değil:
   Tüm antenlerde(omni de vertical olur bu bir tek) F/B olayı vardır, yani Front/Back oranı. Ön kısmın arkaya yaptığı sinyal. Mesela 30/1 olur bu değer. Demektir ki: Anten 15 dBi ise arkasında 0.5 dBi kazanç vardır, fakat arkadan gelen sinyaller engellemesin diye bir plaka konulur ve bu kazanç 0.05 lere kadar düşürülmeye çalışılır.

   Zarar konusuna girersek, evinizde koridorun bir ucuna wireless access point(modem de olur) kurun ve yanına laptop ile gidin. Netstumbler programını kurup açın, size sinyal olarak -10 dBm civarı gösterir, uzaklaşınca ise -40 dBm ye kadar düşer.
   Bu da -10-(-40)= 30 eder
   30/3=10
   Yani 2 üzeri 10 kat sinyal azalmış demektir.
   -40 dBm ise, 0.0000001W eder. Cep telefonlarının beyine tutulduğu an 1W ettiğini düşünürseniz, bu değer çok makuldür.
   Birde bunu baz istasyonuna uygularsak, 50 metre ötede sinyal -60 dBm civarında olacağı için, neredeyse zararsıza yakın kalıyor.
   Şöyle diyeyim:
   Hiç yaşamınızdan götürmüyor mu?
   Baz istasyonu karşı apartmanınıza kurulduktan sonra, apartmanınıza girince, sadece bir tane merdiven çıkıp tekrar inin, daha sonra asansörü kullanabilirsiniz... bunun kalbinize yararı, aldığınız elektromanyetik radyasyonu amorti etmekte üstüne 1-2 hafta daha fazla yaşarsınız


   _____________________________

  • Teğmen
   204 Mesaj
   17 Mart 2009 21:36:34
   Değerli Arkadaşlar
   Sanırım olayı net bir şekilde çözdük
   Baz istasyonları tamamıyla zararsız bunları eleştirenler rüşvet yiyen insanlar (kim veriyorsa) ve eleştiren kişiler sadece lisede biyoloji dersi okumuş ve/veya onuda anlamamış cahil insanlar buna karşın bu baz istasyonu kuran arkadaşlar yada savunalar çok bilgili hücrelerim sinirsel/elektriksel işleyişini ve buna etki edebilecek süreçleri tamamıyla bilen insanlar. Ayrıca ek olarak eleştiren insanlar çoğu işsiz kavelerde kumar oynayan insanlar buna karşılık bas istasyonlarını savunan kişiler topluma çok katkıları olmuş çok değerli insanlar Gerçi ben şahsen insanları aşağılamayı ve onlara cahil demeyi kendimde görmesemde bas istasyonlarını savunan arkadaşlar çok bilgili her şeyden haberdar oldukları için onların kolayca yargılama haklarından istifadeederek bilir kişi raporuyla cahil oldukları anlaşılan, baz istasyonlarına karşı cıkanlara cahil diyebilirim
   Cep telefonu bas istasyonundan daha zararlıdır bas istasyonları masum birer kedi gibidir bakmayın siz onların kilometrelerce alana sinyal yaydıklarına devasa güçlerine olsa olsa 9metre alan için etkilidirler
   birinci olarak bunların zararlı alanlarını belirleyen kurum ve kuruluşlar kesinlikle işini doğru yapan operatörlerden hiç bir rant almayan (?) ve kesin kez insan sağlını olmassa olmaz değer olarak düşünen kişi ve kurumlardır
   İkinci olarakOperatörlerimiz o kadar iyidirki kavede kumar oynayıp akşama kadar boş gezen çahil cahil konuşan insanlara hizmet için sundukları baz istasyonlarında her türlü güvenlik önlemini almakdadırlar ve kesinlikle insanlara hiç bir zararı yoktur
   Üçünçü olarak öyle bu işler kolay değil ülkemizde bu işleri düzenleyen süper kalitede kurumlar var bakmayın siz bize dünyanın en pahalı karasal telefon hizmetini sunduklarına kaçak teelfonları önleyemediklerine bakmayın bu işte o kadar başarılılarki kavede boş boş oturup elinde iki telefonla gezen çoçuklu bayanları korumak için her türlü görevini harfiyen yerine getirmekdedirler görseniz burası türkiye demessiniz
   Dördüncü olarak bas istasyonlarının zararını araştıran üniversite kurum ve kuruluşlara ve tün dünyadaki araştırmacılara operatörler hiç bir engel çıkarmamışlar bunlara bu araştırmadan vaz geçin diye para teklif etmemişler hiç bir baskı yapmamışlardır aksine elinden gelen desdeği vermişlerdir bu konudaki söylentiler tamamıyle şehir efsanesidir
   Beşinci Olarak operatörler o kadar halk sağlığını düşünürlerki insanların en az yaşadığı (?) otel dersane özel okul çatılarına baz istasyonlarını gizleyerek koyarlar (Gizleler çünkü mağlesef kavede boş gezen cahiller itiraz ederse kaldırmak zorundalar çünkü mağlesef kanun ve meşru haklar gereği bu kişiler yaşadıkları bölgede bilgileri haricinde yapilan bu tur kamuyu etkileyen degisiklikleri bilmek/izin vermek gibi mesru bir hakları vardır )

   Ama gelin görünkü bu kadar olumlu gelişmeye ve halkı cok seven halkın sağlığına çok önem veren onlar için canla basla çalışan operatörlere rağmen -bu akşama kadar kavede oturan- yada isminin önüne profesör simgesi konulmuş cahil insanlar telefonu bile kullanmayı bilmezler ve risk burdan kaynakalanır aslında tamamaıyla kendi hataları
   Son olarak dikkat ederseniz cevrenizde yada dunya genelinde kanser riski bas istasyonları kurullamaya baslayalı dususe gecmistir hatta azalmıstır tabiri caizse kanser bas istasyonları sayesinde bizi teget gecmistir ,
   Son olarak tekrar belirtmek gerekirce yüzbinlerce kullanıcısına kilometrelerce etki alanına devasa güçlererine rağmen baz istasyonalrı cep telefonundan daha az zararlıdır
   bunlar yaydıkları radyosyon ile hücrelerin elektriksel yapılarını bölünmelerini kesinlikle bosmazlar aksine hücreye masaj etkii yaparak sağlığına desdek olurlar İYİ Kİ VARLAR


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gittigider -- 18 Mart 2009; 1:44:50 >
   _____________________________

  • Yarbay
   4793 Mesaj
   17 Mart 2009 23:00:53

   quote:

   Orjinalden alıntı: gittigider

   Değerli Arkadaşlar
   Sanırım olayı net bir şekilde çözdük
   Baz istasyonları tamamıyla zararsız bunları eleştirenler rüşvet yiyen insanlar (kim veriyorsa) ve eleştiren kişiler sadece lisede biyoloji dersi okumuş ve/veya onuda anlamamış cahil insanlar buna karşın bu baz istasyonu kuran arkadaşlar yada savunalar çok bilgili hücrelerim sinirsel/elektriksel işleyişini ve buna etki edebilecek süreçleri tamamıyla bilen insanlar. Ayrıca ek olarak eleştiren insanlar çoğu işsiz kavelerde kumar oynayan insanlar buna karşılık bas istasyonlarını savunan kişiler topluma çok katkıları olmuş çok değerli insanlar Gerçi ben şahsen insanları aşağılamayı ve onlara cahil demeyi kendimde görmesemde bas istasyonlarını savunan arkadaşlar çok bilgili her şeyden haberdar oldukları için onların kolayca yargılama haklarından istifadeederek bilir kişi raporuyla cahil oldukları anlaşılan, baz istasyonlarına karşı cıkanlara cahil diyebilirim
   Cep telefonu bas istasyonundan daha zararlıdır bas istasyonları masum birer kedi gibidir bakmayın siz onların kilometrelerce alana sinyal yaydıklarına devasa güçlerine olsa olsa 9metre alan için etkilidirler
   birinci olarak bunların zararlı alanlarını belirleyen kurum ve kuruluşlar kesinlikle işini doğru yapan operatörlerden hiç bir rant almayan (?) ve kesin kez insan sağlını olmassa olmaz değer olarak düşünen kişi ve kurumlardır
   İkinci olarakOperatörlerimiz o kadar iyidirki kavede kumar oynayıp akşama kadar boş gezen çahil cahil konuşan insanlara hizmet için sundukları baz istasyonlarında her türlü güvenlik önlemini almakdadırlar ve kesinlikle insanlara hiç bir zararı yoktur
   Üçünçü olarak öyle bu işler kolay değil ülkemizde bu işleri düzenleyen süper kalitede kurumlar var bakmayın siz bize dünyanın en pahalı karasal telefon hizmetini sunduklarına kaçak teelfonları önleyemediklerine bakmayın bu işte o kadar başarılılarki kavede boş boş oturup elinde iki telefonla gezen çoçuklu bayanları korumak için her türlü görevini harfiyen yerine getirmekdedirler görseniz burası türkiye demessiniz
   Dördüncü olarak bas istasyonlarının zararını araştıran üniversite kurum ve kuruluşlara ve tün dünyadaki araştırmacılara operatörler hiç bir engel çıkarmamışlar bunlara bu araştırmadan vaz geçin diye para teklif etmemişler hiç bir baskı yapmamışlardır aksine elinden gelen desdeği vermişlerdir bu konudaki söylentiler tamamıyle şehir efsanesidir

   Ama gelin görünkü bu kadar olumlu gelişmeye ve halkı cok seven halkın sağlığına çok önem veren onlar için canla basla çalışan operatörlere rağmen -bu akşama kadar kavede oturan- yada isminin önüne profesör simgesi konulmuş cahil insanlar telefonu bile kullanmayı bilmezler ve risk burdan kaynakalanır aslında tamamaıyla kendi hataları
   Son olarak dikkat ederseniz cevrenizde yada dunya genelinde kanser riski bas istasyonları kurullamaya baslayalı dususe gecmistir hatta azalmıstır tabiri caizse kanser bas istasyonları sayesinde bizi teget gecmistir ,
   Son olarak tekrar belirtmek gerekirce yüzbinlerce kullanıcısına kilometrelerce etki alanına devasa güçlererine rağmen baz istasyonalrı cep telefonundan daha az zararlıdır
   bunlar yaydıkları radyosyon ile hücrelerin elektriksel yapılarını bölünmelerini kesinlikle bosmazlar aksine hücreye masaj etkii yaparak sağlığına desdek olurlar İYİ Kİ VARLAR

   diyorum sana.
   Gidin biraz, basit bir radyo alıcı verici nasıl çalışır öğrenin, daha sonra konuşun. Çünkü konuştuğunuz şey o kadar saçma ki.
   Öyle bir yazmışsınız ki sanki her ilde 1 tane baz istasyonu var tüm şehiri bozuyor.
   Bir önceki mesajımda yazmıştım. 5W çıkış güçlü bir istasyon, antenle bağlandıktan sonra dibine girseniz bile 5W lık elektromanyetk radyasyon yaymaz.Yine de insanın o elektromanyetik radyasyonu yaklaşık 10 metre içinde almasıyla belli bir süre sonra mini bir mikrodalga fırın etkisi yaratıcaktır. Örnek vermem gerekirse yaklaşık 1 hafta boyunca 10 metre dibinde yaşayan insanın beyni 1-2 derece ısınır. Daha uzak mesafede yaşayan insan, hareket halinde olduğundan kafası soğur, varsayalım ki hiç kıpırdamadı ve kafası izole edilmiş bir insan var bu insanın apartmanında baz istasyon olsun ve ya 100 metre ötesinde, belki 400 yıl sonra beyin ısısı 1 derece artar(beyin kalmayacağı için sorun yok).Kaldı ki vucudumuzun 900 ve ya 1800 mhz ye hiçbir kazancı yoktur. Bu yüzden kilometrelerce yayın yapan dediğiniz şehir içinde aslında 1-2 km mesafeli olan vericiler, 1 km sonra sinyali almak için -90 dBm lere kadar düşmektedir. Bu da 0.000000000001W demektir. Böyle bir elektromanyetik radyasyonun insana etkisi nasıl olabilir?

   Lütfen böyle alaycı konuşarak bizi rezil etmeye çalışmayın. Daha uslubunuzdan belli oluyor, konu hakkında hiçbir bilginiz yok. Hangi operatör destek vermiş zararlı mı değil mi diye? Lütfen uydurma yapmayın!!! Kaldı ki operatörler bunların rüşvet aldığını bildiği için pek taktıkları yok. Zaten bilen biliyor, amerika kıtasındaki kurallar avrupadan çok daha serbest(en basitinden herkes 900 MHZ kullanıp 1-2W lık kendi vericisini kurabiliyor) Şu da bir gerçek ki ABD de insan yaşamı(eceli ile ölmekten bahsediyorum) Türkiye'den daha geç. Kaldı ki 1900 lü yılların başından beri RF kullanan ülkeler var neden orda hiçbir hücre değişimine uğramış insan yok?

   Kaldı ki böyle bir çevre ile ilgilenen prof ile biyoloji dersinde insan yapısı ile aynı konuları gördük(ben ve bu konudaki diğer arkadaşlar). Üstüne RF ile ilgili çeşitli eğitimler&araştırmalar yaptık. Bu yetmezmiş gibi evde, ailemizin(en sevdiğimiz insanların yanında) denedik. Eğer dediğimi anladıysan bu çevre ile ilgilenen proftan bu konu ile ilgili daha bilgili olduğumuz bariz belli. En azından insanlarımız, konuşanın nereden olduğuna bakıcaklarına rütbelerine&ünvanlarına bakmasalar çok daha iyi olacak. Çünkü mesajınızdan bu bariz bir şekilde belli oluyor.


   _____________________________

  • Yarbay
   13799 Mesaj
   17 Mart 2009 23:12:49

   quote:

   Orjinalden alıntı: ThisisaNightmare

   Bu yüzden kilometrelerce yayın yapan dediğiniz şehir içinde aslında 1-2 km mesafeli olan vericiler, 1 km sonra sinyali almak için -90 dBm lere kadar düşmektedir. Bu da 0.000000000001W demektir. Böyle bir elektromanyetik radyasyonun insana etkisi nasıl olabilir?


   1- 2 kilometreden bahsetmişsiniz ama ben merkezdeyim ve yaklaşık 23 farklı noktadan yayın alıyorum ve bu yayınların hepsinde de arama yapabiliyorum ve aldığım yayın 1-2 km katlarından uzakraki yerlerden geliyor


   _____________________________

  • Teğmen
   204 Mesaj
   18 Mart 2009 01:38:15
   Bende onu dedim zaten sinirlenmenize gerek yok operatörlem mazum kuzucuk suçlu biziz bir cep telefonunu bile kullnamiyoruz yoksa elincde cocuk ile 2telefon kullanmak zorunda olan kadin kendişsi suclu operatörlerin tarifesi değil ama niye cahil hiç bir şey bilmiyorsunuz diyorsunuz insanaları aşağılamak doğru bir davranış değil ben bilmiyorlar demiyorum sakladıklarını iddaa ediyorum Özeelikle kırsal bölgelerde 15km uzak bir noktada teelfon gayet iyi cekiyor orası kucuk bir yer oldugundan baz istasyonu herkez biliyor mesafeyide bilmek için uzmak olmaya gerek yok
   Bu teknolojiyle iç içe yaşıyoruz herkez bilinçlenmeli ve otel dersane çatılarındaki baz istasyonlarına izin vermemeli şehir merkezlerinde 2kmde bir olmasının sebebi güçünün düşük olduğundan değil şehirde çok insan olduğundan kaynaklanan bir durum


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gittigider -- 18 Mart 2009; 1:37:13 >
   _____________________________

  • Yarbay
   2030 Mesaj
   18 Mart 2009 02:20:40

   Diyecek çok şeyim var baz istasyonlarına karşı çıkanlar için kendimi biliyorum başlarsam çok kırıcı olabilirim.

   Baz istasyonuna karşı çıkıyorsan cep telefonu kullanmayacaksın arkadaşım. Kullanıyorsan hiç bir şey demeye hakkın yok. Telsiz mi bu tabi ki baz istasyonları olacak.


   _____________________________

  • Teğmen
   204 Mesaj
   18 Mart 2009 02:50:16
   Baz istasyonlarına karşı olmak cep telefonuna karşı olmak günümüz ihtiyacları ve teknolojik gelişmişliği içinde yürütülebilir bir mantık sistemi değildir Kaldıkı cep telefonu hiç kullanmasak bile direkt baz istasyonlarından yada çevremizde kullananlardan zaten zarar göreceğiz

   Burda bilinçlı kendisiniz ve çevresindeki insanların/çoçuklarının sağlığını düşünen bir toplum için bir şeyin kuralına göre yapılıp yapılmadığının tartışılmasından ibarettir bilgiyi insanlara sunarken cubugu suya batirerek bu cubuk egri eğridir diyerek degil direkt tum ciplakligiyla ortaya koymak gerekir cunku cubuğu suya sokunca ışık kırılır ve cubuk eğri görünür ve bu bilgi izafi bilgidir gerçekde çubuk doğrudur insanlara yanlış bilginin verlmemesi insanalrın kendi mantığı ile ölçerek doğruya ulaşmasına yardım edilmesi sağlanmalıdır Bu forumda takip ettiğim kadarıyla coğu kendi alanında uzman ve değerli arkadaşlar var bu arkadaşlar sahib oldukları bilgiyi tarafsız ve tam açıklık ilkesi ile yazmalıdırlar

   Bugun bir çok ürün hatta modemler bile kablosuz iletişim ile insan sağlığına teklike oluşturuyor olabilir bundan kaçınılamaz benim demek istediğim baz istasyonları öyle dersane çatılarında otel çatılarında olmamalı gerekirse baz istasyonları için özel yerler temin edilmeli yürüme yolundan 2metre yükseklikde baz istasyonu olmamalı cep telefonu kullanma o zaman diyerek sorun çözülmez komu kurumları bu sorunların kendine getireceği devasa sağlık yükünü düşünerek önleyici hizmetler almalı ve insan sağlığına zararı en aza indirmelidirler mahalle sahinleride haklarını bilmeli gerektiği durumlarda baz istasyonlarının kaldırılması için dava açmalı imza toplamalıdır yada gerekli güvenlik önlemleri alınarak mümkün olan en uygun yere konulmalıdır Şahsen bu kadar karşıymış gibi görünmeme rağmen gelip bana 50bin doalr verseler evinizin çatısına baz istasyonu kuralım deseler hayır dermiyim bilmiyorum burda meselele o bölgede yaşayan insanların baz istasyonun münkün olan en uzak yere yapılıp yapılmadığını irdeleyerek buna karşı hareket etmesidir
   Birde benim anlamadığım nokta bu rüşvet meselesidir bunu gündeme getiren arkadaşlardan açıklama istiyorum karşı cıkanlara rüşvet veren kimdir
   karşı cıkan sıradan insanlar mı rüşvet veriyor zaten mesele buradadır karşı cıkanlar sıradan insanlarken operatörler ve sair baz istasyonlarını her yerde yapmak isteyenler güçlüdür bu olay para olayı rüşveti parası olan verir


   _____________________________

  • Yarbay
   2030 Mesaj
   18 Mart 2009 06:56:15
   Rüşvet meselesini ilk kez duyuyorum. Bilgim yok. Ama kendi alanım konusunda şöyle bir şey diyebilirim. Baz istasyonlarının kaldırılması için açılan davalar yüksek olasılıkla reddediliyor(%90 üzeri). Tabi bu değerlendirmeleri mahkemeler kafasına göre yapmıyor. Bilirkişiler görevlendiriliyor ölçümler yapılıyor. Bir baz istasyonunun yasal değerler üstünde çıkması çok nadir bir durum. Kaldırılan baz istasyonları konusunda ise yargıtay'ın şöyle bir değerlendirmesi var. Psikolojik etmen olarak insanları rahatsız ediyorsa baz istasyonlarının kaldırılmasına karar verebiliyorlar ki zaten sizin dediğiniz öğrenci yurdunun üstü, okul yanı gibi nedenlerle kaldırılan baz istasyonları buna dayanıyor.

   Yani sanıldığının aksine ölçümler titizlikle yapılıyor. Kaldı ki büyük alışveriş merkezlerinin içinde baz istasyonları bulunuyor. Çevresinde demiyorum direk içinde. Kurallara uyularak kurulan baz istasyonlarının hayati bir riski yok. Elbetteki elektrikle çalışan her alette olduğu gibi bunda da radyasyon var ama kafayı baz istasyonuna takıp çevreyi görmemek bana cehaletle ilgili geliyor. Bilmiyor ki adam cebinde taşıdığı telefon baz istasyonundan daha zararlı, bilmiyor ki mikro dalga fırında adamı kanser ediyor, bilmiyor ki kullandığı elektrikli soba da zararlı, bilmiyor ki günde bir paket içtiği sigara baz istasyonundan kat kat zararlı. Tutturmuş bir baz istasyonu diye gidiyor. Benim şahsi düşüncem mahallenin taa öbür ucuna baz istasyonu kurmaya gelmiş görevliye tuğla fırlatan adam, her şeyden daha tehlikeli. Asıl bu adamı yeryüzünden kaldırmak lazım. Hadi bu adam cahil, bu adamı kışkırtan profesöre ne demeli. Açıklama yapıyorsun anladık, peki senin cahil halkının okuduğu o yazıda baz istasyonun zararını diğer zararlı etmenlerle niye karşılaştırmıyorsun. Sigaranın baz istasyonundan kat kat zararlı olduğunu niye söylemiyorsun. Niye belirtmiyorsun kurallara uygun yapılan baz istasyonunun zararlı olmadığını. Bin tane profesör kurallara uygun baz istasyonun zararı yok derken meşhur olmaya çalışan yüzkarası bir hoca çıkıp sorumsuz sorumsuz açıklama yapıyor.

   Bu konunun meşhur olmak adına çok kullanıldığını ve cahil olan kesimin kışkırtıldığını düşünüyorum.


   _____________________________

  • Yarbay
   2030 Mesaj
   18 Mart 2009 07:02:38

   quote:

   Orjinalden alıntı: gittigider

   gerekli güvenlik önlemleri alınarak mümkün olan en uygun yere konulmalıdır
   Bu bambaşka bir sorun. GSM operatörü gider apartmanın üstüne kurar niye oraya kurdun binada insanlar yaşıyor derler. Parka direk koyar oraya kurar orda çocuklar oynuyor derler. Caminin minaresine koyar millet namaz kılıyor derler. Elektirik direğine kurar yoldan yüzlerce insan geçiyor derler.

   Dostum bana söyler misin sence uygun yer neresidir??? Çünkü ben biliyorum ki (sözüm sana değil) nereye koyarsa koysun biri çıkacak buraya baz istasyonu mu konulur diyecek.


   _____________________________

  • Yarbay
   13799 Mesaj
   18 Mart 2009 17:22:59

   quote:

   Orjinalden alıntı: SKELETER   Alıntıları Göster
   Bu bambaşka bir sorun. GSM operatörü gider apartmanın üstüne kurar niye oraya kurdun binada insanlar yaşıyor derler. Parka direk koyar oraya kurar orda çocuklar oynuyor derler. Caminin minaresine koyar millet namaz kılıyor derler. Elektirik direğine kurar yoldan yüzlerce insan geçiyor derler.

   Dostum bana söyler misin sence uygun yer neresidir??? Çünkü ben biliyorum ki (sözüm sana değil) nereye koyarsa koysun biri çıkacak buraya baz istasyonu mu konulur diyecek.

   bizim apartmana kursunlar bursanın çoğu görünüyor
   yada dağa ozamn çekmeyecek tabi


   _____________________________

  • Yarbay
   4793 Mesaj
   19 Mart 2009 17:01:52
   quote:

   Orjinalden alıntı: HePsİ1LeŞmE   Alıntıları Göster


   1- 2 kilometreden bahsetmişsiniz ama ben merkezdeyim ve yaklaşık 23 farklı noktadan yayın alıyorum ve bu yayınların hepsinde de arama yapabiliyorum ve aldığım yayın 1-2 km katlarından uzakraki yerlerden geliyor

   Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama sadece istanbuldaki istasyonların sayısı 1000 i geçmektedir.

   1-2 km mesafedekiler, genellikle LOS olmadığı için böyle dedim. Yoksa ben de 6 km uzaktaki istasyona bağlanıyorum ama, bağlı kalabiliyorum o operatöre, daha sonra hemen arama aldığımda o istasyon bağlantım gidiyor çünkü sinyal kalitesi çok düşük.

   Unutmayın ki hemen hemen herşey zararlıdır. Fakat önemli olan ne kadar zararı olduğu. En basitinden çok zararlı birşey olsa, kulenin dibinde(mesela balçovada teleferikte birsürü kule var, TV yayını yapanların bazıları KW seviyelerinde dolaşıyor) çalışan gözlemeci teyzeler falan var. Onların şu anda resident evil daki mutant geçirmiş yaratıklara benzemeleri gerekirdi. Ama öyle mi? Değil. En büyük yaşayan canlı kanıt. Daha da bunun üstüne konuşmam, zaten gittigider gibi insanlar yüzünden bugün böyleyiz.
   Bu konuya küsmeden önce söyleyeceğim tek cümle:
   Başkalarına inanmadan önce; lütfen kendiniz araştırın. Yoksa miş muşçu olur ortada bir gün kalırsınız.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThisisaNightmare -- 19 Mart 2009; 16:58:50 >
   _____________________________

  • Yarbay
   13799 Mesaj
   19 Mart 2009 17:15:57

   quote:

   Orjinalden alıntı: ThisisaNightmare


   1- 2 kilometreden bahsetmişsiniz ama ben merkezdeyim ve yaklaşık 23 farklı noktadan yayın alıyorum ve bu yayınların hepsinde de arama yapabiliyorum ve aldığım yayın 1-2 km katlarından uzakraki yerlerden geliyor

   Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama sadece istanbuldaki istasyonların sayısı 1000 i geçmektedir.

   1-2 km mesafedekiler, genellikle LOS olmadığı için böyle dedim. Yoksa ben de 6 km uzaktaki istasyona bağlanıyorum ama, bağlı kalabiliyorum o operatöre, daha sonra hemen arama aldığımda o istasyon bağlantım gidiyor çünkü sinyal kalitesi çok düşük.   avea'da böyle durum olmuyor hemen yenileme şansı oluyor veya uzaktaki operatörden konuşma yapabiliyorum
   aynı durum vodafone ve türkcell'de uzaktaki baza bağlandığı zamn arama yapacağım zamn 5 10 saniye bekliyor sonra arama yapıyor bazende dıt dıt deyip atıyor şebekeyi güncelliyor sonra arama yapıyor yer :Bursa


   _____________________________

  • Yarbay
   11844 Mesaj
   20 Mart 2009 02:16:22
   Konu hakkında bilgi vermeniz gerçekten güzel bunları bilmiyordum araştırmamıştım ilgilenmemiştim çok teşekkürler bilgiler için


   _____________________________

  • Er
   1 Mesaj
   08 Mayıs 2010 10:48:28
   arkadaşlar her kes baz istasyonların zararı var veya yok konuşuluyor bazı arkadaşlar da yok diye ha la inkar ediyorlar neden peki yurt dışın da pardon gelişmiş ülkelerde neden hepsi şehir dışın da veya yerleşim merkezlerinden 4 km uzaklıkta bunu hiç düşündünüzmü ? ben hem elektro mekanikci
   hemde bio ugraşan insan olarak soruyorum.bu insanlar ve ya bu ülkeler parasını acımadan niye buralarda kuruyorlar.veya bir baz istasyonu yakının da bulunan televizyonlar belli bir süre sonra neden alıcılarından dolayı bozuluyor veya tv seyreden insan etki alanna giriyor


   _____________________________

  • Yarbay
   5600 Mesaj
   08 Mayıs 2010 11:02:40

   quote:

   Orijinalden alıntı: ugurcoban79

   arkadaşlar her kes baz istasyonların zararı var veya yok konuşuluyor bazı arkadaşlar da yok diye ha la inkar ediyorlar neden peki yurt dışın da pardon gelişmiş ülkelerde neden hepsi şehir dışın da veya yerleşim merkezlerinden 4 km uzaklıkta bunu hiç düşündünüzmü ? ben hem elektro mekanikci
   hemde bio ugraşan insan olarak soruyorum.bu insanlar ve ya bu ülkeler parasını acımadan niye buralarda kuruyorlar.veya bir baz istasyonu yakının da bulunan televizyonlar belli bir süre sonra neden alıcılarından dolayı bozuluyor veya tv seyreden insan etki alanna giriyor


   aslanım madem elektronikçisin tv ye yakın olduğu zaman neden bozulduğunu nasıl sorarsın? nasıl bir istasyonmuş o öyle şehir dışından şehir içine hizmet veriyor, diyelim ki verdi, gelip giden yine sinyal değil mi? diyelim ki sinyal zararsız istaasyon zararlı, akşama kadar kulağından telefonu düşürmeyenlerin 30 yaşını geçmeden ölmesi lazım. birşey iddia ediyorsunuz madem lütfen biraz araştırarak yorum yapın yahu bu konu mu ağırına gitti de hemen üye olup boş bir yorum patlattın.


   _____________________________

   * HP ENVY 17" Intel® Core i7 - 16 GB 1600 MHz DDR3L SDRAM - 1 TB 5400 rpm SATA NVIDIA GeForce GTX 850M 4GB
   *Apple iPhone 7 128GB JetBlack (Turkcell) * Apple Watch 42mm Space Gray

   Fenerbahçe since 1907 DSGNRY™ since 2003
  • Yüzbaşı
   311 Mesaj
   14 Nisan 2011 18:12:19
   arkadaşlar
   baz istasyonu yakınında bir ev bakıyorum.ama baz istasyonlarının ,anlatıldığı gibi zararsız olduğuna ,inanmıyorum.cep telefonunuda elimden geldiğince az kullanıyorum.evdede bulunduğumuz ortama en uzak mesafeye koyuyorum.lütfen bu konuda yardımcı olun.zararlıysa,kaç metreye kadar zararlı?


   _____________________________

  • Çavuş
   53 Mesaj
   14 Nisan 2011 20:04:31
   quote:

   Antenin etki ettiği alan yukarıda girilen güvenlik mesafesi değeri kadardır. ‘9.74 m.’ mesafe içinde yaşayan insanların olmamasına dikkat edilir. Bu mesafe içerisinde okul, park,ev, kamu binası daha doğrusu yaşayan canlıların olması mümkün değildir… Böyle bir şey söz konusu bile olamaz. ,


   Konuyu açan arkadaş belirtmiş zaten.


   _____________________________   Football Manager 2012 Kulübü
  • Yüzbaşı
   828 Mesaj
   14 Nisan 2011 22:24:11

   quote:

   Orijinalden alıntı: mhas

   arkadaşlar
   baz istasyonu yakınında bir ev bakıyorum.ama baz istasyonlarının ,anlatıldığı gibi zararsız olduğuna ,inanmıyorum.cep telefonunuda elimden geldiğince az kullanıyorum.evdede bulunduğumuz ortama en uzak mesafeye koyuyorum.lütfen bu konuda yardımcı olun.zararlıysa,kaç metreye kadar zararlı?


   baz istasyonunun zararı, istasyonunun sinyal çıkış gücüne bağlı olarak değişmektedir. öncelikle baz istasyonu tamamen zararsızdır demek kesinlikle hatalıdır ancak zararları sanılanın aksine çok da fazla değildir. günümüzde mobil iletişim olmadan bir yaşam düşünülemediği için bu istasyonlara mecburuz. burada da çok önemli bir ayrıntı var. size sinyal ulaştıran baz istasyonunun kapasitesi ve sinyal çıkış gücü sizin için çok önemlidir. size yakın olan baz istasyonunun güvenli-olup olmadığını kesin olarak burada kimse açıklık getiremez çünkü istasyonun sinyal değerleri bilmiyoruz. ancak eğer ki ankara ya da istanbul gibi bir şehirde şehir merkezinde oturuyorsanız güvenlik için 10mt uzakta olmanız yeterli sayılabilir. çünkü çok sayıda abone olduğu için bu aboneye hizmet vermek için hücresi bol sinyali düşük baz istasyonu kullanılmalıdır. eğer ki yanınızdaki baz istasyonu bir elektrik direğinde ise o zaman 3metre güvenlik için yeterlidir. çünkü elektrik direklerine kurulan bazlar çok küçük bir alanı kapsar ancak .tabi bahsettiğim direk sokak aydınlatması için olanlardır. meydan aydınlatmalara kurulan istasyonlar değişik güçlerde olabilir.

   ev içi kullanımda ise telefonunuz baz istasyonu yakınlığından dolayı daha güçlü sinyal aldığından size zararlı etkisi daha az olacaktır. tabi bu durum yakınınızda bulunan istasyon kullandığınız operatörün ise geçerlidir.

   günlük kullanımda mümkün olduğunca telefonla uzun konuşmayın, konuşmanız uzun sürecekse mutlak kablolu bir kulaklık kullanın. bunun dışında telefonunuzda sms ve internet kullanımı çok daha zararsızdır. mümkün oldukça sms ve internet kullanımına ağırlık vermenizi tavsiye ederim. ayrıca gece uyuduğunuzda telefonunuz yakınınızda ise kapalı tutun, açık bırakıyorsanız yattığınız yerle en az 1metre uzakta tutmanızı tavsiye ederim.

   her teknolojinin yararlı olduğu kadar zararı da vardır. bu yüzden operatörlerin bolca düzenledikleri kampanyaya kanmayıp, en nitelikli hizmeti en uygun fiyatla almanızı tavsiye ederim.

   tavsiyeyi kim veriyor derseniz, ben bir fizikçiyim.


   _____________________________

   utku
  • Emekli Yönetici
   1000 Mesaj
   14 Nisan 2011 23:24:09
   Istasyonlar şehir dışına alınırsa üst katlarda oturanlar yüksek yerlerde oturanlar sinyal alır. İstanbul gibi bina yoğunluğu çok olan yerlerde alt katlar ve çukurda kalan bölgelerde görüşme yapmak çok zor olabilir. Ayrıca şehir içinde 1 wattlık anten kullanılıyorsa şehir dışında belki 100 veya 1000 wattlık anten gerekecek etki alanı da 10 metreden 100 metreye çıkar diye düşünüyorum.


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yüzbaşı
   311 Mesaj
   14 Nisan 2011 23:39:06
   cevaplarınız için teşekkürler
   ben yinede sadece 10 metreye kadar zarar var,sözlerine inanamıyorum.neden denecek olursa;cep telefonları en çok aranıldığı zaman zararlı ve bu sırada baz ile iletişim halinde.o anda da binlerce telefon görüşmesi yapılıyor.havada ,sürekli baz ile tel arasında gitgel durumu mevcut.nasıl olurda tehlikesiz olur,anlamıyorum.bunu bana anlatabilir misiniz?   _____________________________

  • Çavuş
   40 Mesaj
   08 Ağustos 2011 17:15:47
   Resmi incelersen neden 9 metre olduğunu anlarsın! 9metre ye kadar dalgaları çok sıktır sanki sürekli dalga var gibidir yani içiçedir 9 metreden sonra dalgaların arasındaki mesafe açılmaya başlar .
   1. metre içinde 10 DK bir insan beklerse Günümüz vericileri en az 1200 Kw yani 1.2 Gw Gücündedir bu da mikrodalga ya girer yani sadede gelirsek bir yemek gibi pişme ihtimaliniz yüksek o yüzden 9 metre önemli
   Saniye de içinizden 10000 elektirik elektronu geçer demek . bu yüzden 9 Metre sınırını aşmaya kalkmayın!
   10 metreyi geçtikten sonra Dalgalar mesafe açacağı için Zararı azalır ! Her bir dalga 1 darbedir !
   Evinizdeki Televizyon , Cep Telefonu ,Bilgisayar,Florasan Lamba 11 Metre uzağınızdaki vericiden daha zararlıdır !
   Baz İstasyonları(Vericiler) Olmazsa Ne Televizyon izleyebilir ne radyo dinleyebilir nede Ceptelefonu ile konuşabilirsiniz , Yani konuşamazsınız !
   Hatta Bağzı İnternet Ve Sabit Telefon hatları Bu vericiler üzerinden geçer Burdaki ama kablo tasarrufudur !
   yani anliyacağınız Vericiler olmazsa hiçbirşeyiz !
   Haberleşmemizin %90 Baz İstasyonları üzerinden yapılmaktadır !
   Ufaltılmış önizleme resmi   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi harti212 -- 8 Ağustos 2011; 17:38:00 >
   _____________________________

  • Er
   13 Mesaj
   28 Kasım 2011 21:14:23
   Cevaplarsanız çok memnun olurum ;

   Merhabalar ,
   Birçok şeyi yanlış biliyormuşum ,doğrusunu gösteren arkadaşlara çok teşekkür ederim.
   Rica etsem bilen bir kişi bana bir konuda bilgi verebilir mi? Şu an yeni taşındığımız şirkette telefon çekmiyor ve çözüm olarak her kata 6 adet 2G-3G verici anten (Sanırım sinyal kuvvetlendirici -amplifier türü birşey olabilir) takılmasına karar verildi. Her bir kat 3000 m2 .
   Bunu sonuçta düşünmüşlerdir tabiki ama insanın ön yargılarını kırması çok zor oluyor. Yukarda açıklama yapan arkadaşların yorumlarına bakarsak bu vericilerin de wifi istasyonları gibi düşük şiddette radyasyon yayan ,çok zararlı olmayan küçük istasyonlar olduğunu düşünebilir miyiz.
   Konu ile ilgili gerçekten bilgisi olan biri var ise minnettar olurum.
   Şimdiden teşekkürler   _____________________________

  • Yüzbaşı
   420 Mesaj
   11 Temmuz 2012 21:29:15
   Beyler bizim çatıda da baz istasyonu var bazen çatıya güneşlenmek için çıkıyorum acaba radrasyona maruz kalır mıyım?


   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   11 Temmuz 2012 23:20:18
   çok güzel anlatım olmuş , teşekkürler


   _____________________________

  • Yarbay
   6303 Mesaj
   12 Temmuz 2012 04:04:53
   quote:

   Orijinalden alıntı: Diamantes

   Beyler bizim çatıda da baz istasyonu var bazen çatıya güneşlenmek için çıkıyorum acaba radrasyona maruz kalır mıyım?

   Hocam kalırsın tabii ki ama çok uzun süre güvenlik mesafesinden daha yakında durmazsan sorun olmaz. Güvenlik mesafesini kabinin kapısına asılı olan güvenlik belgesinden öğrenebilirsin. Antenlere oradaki mesafeden fazla yaklaşmamaya bak.
   Bir de radyolinklerin önünde fazla gezmeyin, görüşmelerimiz kesiliyor. :D
   Tabi uzun uzadıya saatlerce balkon keyfi yapmak da pek iyi değil öyle bir ortamda. Ama kanser yapacak kadar da değil tabii ki etkisi de, dozunu ayarlamak önemli.

   Ben doğmadan önceki konulardan yeni konu yokmuydu yav hortlatmak için! :D


   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   12 Temmuz 2012 11:11:22
   quote:

   Orijinalden alıntı: sis651


   Alıntıları Göster


   Hocam kalırsın tabii ki ama çok uzun süre güvenlik mesafesinden daha yakında durmazsan sorun olmaz. Güvenlik mesafesini kabinin kapısına asılı olan güvenlik belgesinden öğrenebilirsin. Antenlere oradaki mesafeden fazla yaklaşmamaya bak.
   Bir de radyolinklerin önünde fazla gezmeyin, görüşmelerimiz kesiliyor. :D
   Tabi uzun uzadıya saatlerce balkon keyfi yapmak da pek iyi değil öyle bir ortamda. Ama kanser yapacak kadar da değil tabii ki etkisi de, dozunu ayarlamak önemli.

   Ben doğmadan önceki konulardan yeni konu yokmuydu yav hortlatmak için! :D

   ..


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 25 Mart 2013; 16:12:25 >
   _____________________________

  • Yarbay
   6303 Mesaj
   12 Temmuz 2012 19:56:55
   quote:

   Orijinalden alıntı: XpressMusic34


   Alıntıları Göster


   kardeşim mesela burda bir evin bahçesinde avea'nın 3g istasyonu var . bu evde 4 katlı .
   şimdi bu evde yaşayanlar risk altında mı ?

   merak ettiğim için soruyorum

   Yorumu 11 saniye geç göndermişsin be kardeşim. :)

   Ya mutlaka elektromanyetik dalgalardan paylarını alırlar. Ama buna şu an kimse zararlı ya da zararlı diyemiyor, ben de kesin bir şey söyleyemem, on sene daha gidip okulunu okusam kesin zararlı da diyemem, değil de diyemem.
   Ama kişisel kanaatim, kendi deneyimlerimden kaynaklı, koynuna almadan ciddi zararı olmayacağı yönünde. Baz istasyonu evden alçakta olmamalı ve eve bakan paneli olmamalı. Zaten bu durum baz istasyonunun kapsama alanını olumuz etkileyeceği için bu şekilde bir kurulum yapmaz kuran görevliler.
   Zemine çok fazla etkisi olmaz, paneller yatay yönlendirildiği için sadece panellerin tam karşısında durulursa alınan elektromanyetik dalga miktarı artar. Bunun için de baz istasyonlarının kabinlerinde güvenlik sertifikaları olur. Burada da antenin çıkış gücüne göre uzak durulması gereken mesafe yazar. Bu mesafe de kesin bilgilere dayanmıyor tabii ki ama uluslararası ölçekte belli deney durumlarında deneklerin tepkilerine göre kararlaştırılmış belli değerlere dikkat edilerek alınıyor.
   Dalgalar yatay yayılıyor ve dikey olarak bir yayılma biçimleri var. Bu biçime göre evin konumu önemli ama kurulumu yapanlar gerekeni yapmıştır. Zaten aşağı yönde olan sinyal daha zayıf şiddette olduğundan evin betonundan vs. de zayıflar.

   Yani bir miktar etkisi olur ama bu etki zarar demek değildir ve zararlı olacağını düşünmüyorum. Ama anten panelleri ile karşı karşıya uzun süre durulması öldürmese, vücut bunu kısa sürede telafi edecek olmasına rağmen uygun değil. Yani antenlere ne çok yaklaşmalı, ne de çok uzaklaşmalı.


   _____________________________

  • Yarbay
   10765 Mesaj
   13 Temmuz 2012 09:27:18
   9.74mt demişsinizde bana bi gösterin o 9.74mt'lik aralığı.. yan binamızın üstünde baz istasyonu var! arada hiçte 9.74mt ve üstü bir aralık bulunmamakta..

   bunun hesabını kim verecek????


   _____________________________

  • Android Beta Kullanıcısı
   2376 Mesaj
   14 Temmuz 2012 10:28:07
   Beyler ben BTK altında çalışıyorum..Anadolu yakasındaki baz istasyonları ölçümünü yapıyorum..Belki kiminizin evine girmişimdir..Hatta bununla iligli konu açmıştım..

   Baz İstasyonu Ölçüm Sertifikası Aldım
   http://resim.donanimhab...f_/key_//tm.htm#62592873


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Metin* -- 14 Temmuz 2012; 10:29:22 >
   _____________________________

  • Er
   1 Mesaj
   04 Ekim 2012 09:52:12
   YARGITAY BAZ İSTASYONLARI ŞEHİR MERKEZLERİ DIŞINA DEDİ

   09/08/2012 // Tükoder

   DEĞERLİ TÜKETİCİLER ;

   Baz istasyonlarının sağlığa zararları üzerine yapılan tartışmalara yargı son noktayı koydu. Yargıtay 08.03.2012 tarihli, 2011 /13424- 2012/ 2613 sayılı ilamında Baz istasyonlarının insanların yoğun olarak yaşadıkları ve hayatlarını sürdürdükleri yerlerde kurulu olması nedeniyle uzun sürede insanlara biyolojik ve psikolojik olarak zarar verme riskinin yüksek olduğunu, ölçüm değerleri normal sınırlarda olmasına rağmen sağlık açısından riskli olabileceğini, dolayısıyla kaldırılması gerektiğine karar vererek baz istasyonlarının insan sağlığına zarar verebilme riskini kabul etmiş oldu.
   Bugüne kadar açılan yüzlerce davada mahkemeler çelişkili kararlar verirken bundan böyle tartışmaya son verilmiş ve açılacak davalarda sonuç belli olmuştur. Şimdi yapmamız gereken evlerimize çok yakın mesafelerde kurulmuş olan ve sağlığımızı tehdit eden bu tesislerin kaldırılması için dava açmaktır.
   İletişimin sağlanması için bu tesislerin zorunlu olduğu tartışmasızdır. Ancak tesislerin sağlığımızı tehdit edecek derecede yakınımıza kurulması gerekli değildir. Avrupa ülkelerinde bu tesisler şehir dışlarında kurulurken biz de okullarımızın, hastanelerimizin ve evlerimizin üzerine ya da mahallemizin ortasına kurulmaktadır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bu konuda gereğini yapmayıp, sadece belli ölçüm değerleri tespit etmekle yetinmiş, GSM operatörleri de bu ölçümlere ve belirlenen kriterlere uyduklarını söyleyerek durmaksızın baz istasyonu kurmaya devam etmişlerdir. Öyle ki reklamlarında her yarım saatte bir baz istasyonu söylemini kullanacak kadar da ileri gitmişlerdir.
   Derneğimiz her konuda olduğu gibi bu konuda da yıllardır mücadele etmekte ve bir yandan davalar açarken, diğer yandan da mahalle örgütlenmeleri yapmakta, baz istasyonlarına karşı mücadeleyi hız kesmeden sürdürmektedir. Sizler de bireysel olarak ya da mahallenizde ya da apartmanınızda bir araya gelerek evinize ya da işyerinize yakın kurulmuş olan baz istasyonunun kaldırılması için dava açınız. Bizler mücadele eder ve yargıya başvurursak GSM operatörleri de tüketicilerin sağlığının ve güvenliğinin korunması hakkına saygı göstermeyi ve halkın sağlığıyla oynamadan yeni çözümler üretmeyi öğreneceklerdir.
   Hepinizi örgütlenmeye ve TÜKODER DE birleşmeye çağırıyoruz.

   TÜKODER ( Tüketiciyi Koruma Derneği )
   GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU.   T.C. YARGITAY Hukuk Genel Kurulu

   ESAS NO: 2012/4-147

   KARARNO: 2012/327 YARGITAY İLAMI

   Taraflar arasındaki "Baz İstasyonunun Kaldırılması" davasından dolayı yapılan yargılama sonunda; Ankara l.Asliye Hukuk Mahkemesi'nce davanın kabulüne dair verilen 30.09.2010 gün ve 2009/274 E. 2010/235 K. sayılı kararın incelenmesi davalılardan A. İletişim Hizmetleri A.Ş. vekili tarafından istenilmesi üzerine, Yargıtay 4.Hukuk Dairesi'nin 23.03.2011 gün ve 2011/2930 E. 2011/3058 K. sayılı ilamıyla onanmış, A. İletişim Hizmetleri A.Ş. vekilinin karar düzeltme istemi üzerine Yargıtay 4.Hukuk Dairesi'nin 7.7.2011 gün ve 2011/7887 E. 2011/8096 K. sayılı ilamı ile;

   (...Dava, sağlığa zarar verdiği iddiası ile davalı şirkete ait baz istasyonunun kaldırılması talebine ilişkindir. Mahkemece dava kabul edilmiş; karar. Dairemizce onanmış; davalı karar düzeltme istemiştir.

   Baz istasyonları temel olarak, alıcı/verici antenler sayesinde elektromanyetik dalgayı (sinyali) alma ve gönderme işlemi yapan cihazlardır. Baz İstasyonları; konuşma trafiğinin az olduğu kırsal alanlarda 35 km'lik bir mesafe içinde hizmet verebilen (macro), konuşma trafiğinin daha yoğun olduğu şehir içlerinde 1-2 km'lik bir mesafe içinde hizmet verebilen (mikro) ve bina içleri ve alış veriş merkezleri gibi yerlere kurulan çıkış güçleri oldukça düşük olan (piko) çeşitlerinden oluşur.

   Cep telefonlarının sağlıklı çalışabilmesi için; baz istasyonlarının bal peteği benzeri şeklinde bir yapıda ve her bir peteğin içinde de en az bir baz istasyonunun kurulu bulunması gereklidir. Her ba2 istasyonu belirli sayıda abone konuşturabilir. Bu nedenle insanların yoğun yaşadığı yerlerde konuşma trafiğinin bir kesintiye uğramaksızın karşılanabilmesi için daha çok sayıda baz istasyonunun kurulması gerekmektedir.

   Baz istasyonunun şehir dışına çıkartılması halinde, hücresel yapı oluşturulamaması nedeni ile, sinyallerin abonenin cep telefonuna ulaşabilmesi için çok yüksek elektromanyetik dalgalar oluşturması gerekecektir. Aynı zamanda kullanıcı cep telefonu da baz istasyonuna sinyali yeteri seviyede ulaştırabilmek için daha fazla güç kullanacağından daha fazla insanın daha fazla elektromanyetik alana maruz kalması kaçınılmaz olacaktır.

   Baz istasyonlarının insan sağlığına etkileri konusunda başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere, Uluslararası İyonlaştırmayan Radyasyondan Koruma Komisyonu (ICNIRP), Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE), ... vb bir çok ulusal ve uluslararası kuruluş çalışmalar yapmakta ve bu çalışmaların neticesinde bir takım sınır değerler belirlenmiş bulunmaktadır.

   Mevzuat gereğince baz istasyonlarının sağlığa ve çevreye zarar vermeyecek şekilde; nerede, nasıl, hangi ölçü ve limitler dahilinde kurulacağını belirlemek ve kurallarını koymak işlemleri, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığının (BTK) görev ve yetkisindedir.

   Baz istasyonları, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanununun 37 nci maddesine dayanılarak BTK tarafından bu konuyu düzenleyen Yönetmelikteki yer, ölçü ve limit değerlere göre verilen güvenlik sertifikası gereğince kurulmaktadır.

   BTK tarafından yürürlüğe konulan yönetmelikte, Türkiye'de geçerli olacak sınır değerleri; İngiltere, Amerika, Kanada, ICNIRP ve Avrupa Birliğinin kabul ettiği değerin yaklaşık 1/4'ü olarak belirlenmiştir.

   Sağlığa zarar veriyor iddiası haricinde baz istasyonlarının sertifikada belirtilen limit değerlere ve güvenlik mesafesine uygun olarak kurulmadığı, başlangıçta uygun kurulsa dahi sonradan sertifikadaki limit değer ve güvenlik mesafelerine aykırı davranıldığı gerekçesi ile kaldırılmasına ilişkin talep ve itirazların mevzuat gereğince BTK'ya yapılması gerekmektedir. Bu kurumun uygulama ve verdiği kararın uygun bulunmaması halinde idari yargıda dava açılması gerekir. Keza davacı, baz istasyonunun limit değerlere ve güvenlik mesafelerine uygun olmasına rağmen zararlı olduğunu iddia ediyorsa, idari yargıda idareye karşı yönetmeliğin iptali davası açması gerekir.

   Sağlığa zarar veriyor iddiası ile baz istasyonunun kaldırılması, MK'nun 737. Maddesinde düzenlenen komşuluk hukukuna göre adli yargıda açılacak dava ile istenebilir. Bu davada davacının baz istasyonunun sağlığına zarar verdiğini ve baz istasyonunun yönetmelikte belirtilen limit değerlere uygun bulunmadığını ispatlaması gerekir. Kanıtlanmayan mücerret (soyut) "uzun vadede zarar verir, baz istasyonu yakın mesafede, görünce moralim bozuluyor, .. vs gibi nedenlerle dava açılması ve kabulü hukuka ve yasalara uygun değildir.

   Bu şekilde adli yargıda açılan davalarda mahkemece, tarafların delil ve belgeleri toplandıktan sonra dava konusu baz istasyonunun yönetmelikte belirtilen limit değerlere ve güvenlik mesafesine uygun olup olmadığı, davacının sağlığına zarar verip vermediği konusunda uzman bilirkişiler marifetiyle keşif yapılarak, alınacak bilirkişi raporu ve tüm deliller birlikte değerlendirilip sonucuna göre karar verilmesi gerekir.

   Dosya kapsamı ve yukarıda belirtilen ilke ve bilgiler göz önüne alındığında davaya konu baz istasyonunun limit değerlere ve güvenlik mesafesine uygun olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca baz istasyonunun soyut değerlendirmeler dışında davacının sağlığına zarar verdiği teknik, ilmi ve inandırıcı delillerle kanıtlanamamıştı. Şu durumda davanın reddine karar verilmesi gerekir. Bu yön gözetilmeden davanın kabul edilmiş olması bozmayı gerektirmiştir. Ne var ki, Dairemizce karar onandığından karar düzeltme istemi kabul edilerek Dairemizin onama kararının kaldırılıp, kararın bozulmasına karar vermek gerekmiştir...)

   gerekçesiyle bozularak dosya yerine geri çevrilmekle, yeniden yapılan yargılama sonunda; mahkemece önceki kararda direnilmiştir.

   TEMYİZ EDEN: Davalılar vekilleri

   HUKUK GENEL KURULU KARARI

   Hukuk Genel Kurulu'nca incelenerek direnme kararının süresinde temyiz edildiği anlaşıldıktan ve dosyadaki kağıtlar okunduktan sonra gereği görüşüldü:

   Dava, davalı B.'a ait elektrik direğine diğer davalı tarafından montajlanmış GSM Baz istasyonunun sağlık yönünden endişe yarattığından bahisle kaldırılması istemine ilişkindir.

   Davacı vekili, müvekkilinin evinin 25 metre kadar yakınındaki boş arsada bulunan elektrik direğine baz istasyonunun kurulduğunu, uzmanlarca baz istasyonunun faaliyet halindeyken radyasyon yaydığının belirtildiğini, müvekkilinin kızının lenf kanserine yakalandığını, bu durumun aile açısından yıkıma neden olduğunu, baz istasyonunun faaliyetine devam ediyor olmasının müvekkili ve diğer aile bireylerinin sağlığı için de endişeye yol açtığını belirterek maddi ve manevi zararları yönünden talep hakları saklı kalmak kaydı ile müvekkilinin evinin yakınında faaliyet gösteren baz istasyonunun sökülmesine karar verilmesini talep ve dava etmiştir.

   Davalı B. vekili, dava konusu baz istasyonunun ölçüm yöntemleri ve denetlenmesi hakkındaki yönetmeliğin resmi gazetede yayınlanan tebliğdeki kriterlerine uygun bulunarak verdiği güven sertifikası çerçevesinde, müvekkili şirket ile diğer davalı şirket arasında imzalanan sözleşme gereği kurulduğunu, müvekkili şirketin dava konusu işlemde herhangi bir sorumluluğunun bulunmadığını belirterek haksız ve yersiz davanın reddine karar verilmesini savunmuştur.

   Davalı AVEA İletişim Hizmetleri A.Ş. vekili, baz istasyonlarının, Bilgi Teknolojileri ve İletişin Kurumu tarafından verilen güvenlik sertifikasına istinaden ve dolayısıyla yönetmelikte belirlenen limit değerler ve kıstaslar çerçevesinde çalıştırıldığını ve denetlendiğini, baz istasyonlarının insan ve çevre

   sağlığına olumsuz etki yaptığı konusunda herhangi bir bilimsel dayanak olmadığı gibi, müvekkili şirkete ait baz istasyonunun ithali montajı ve işletilmesi yasal mevzuat çerçevesinde yapıldığını, davacıların iddiasının varsayıma dayandığı belirterek davanın reddine karar verilmesini savunmuştur.

   Mahkeme, "...söz konusu baz istasyonunun getirdiği yararın haberleşmeyi amaçladığı görülmekteyse de zararının ise insan sağlığı ve yaşamı ile ilgili olduğu gözetildiğinde ikinci değere önem verilmesi gerekir. Bu itibarla yapılan belirlemelerin dar anlamda parayla ölçülebilen bir zarar yok ise de çevre binalarda ve bu bağlamda davacının oturduğu konutta yaşayanlar için sağlık bakımından büyük endişeler taşıdığı, psikolojik olarak yaşamlarını olumsuz bir biçimde etkilediği ve bunun da psikolojik yapıda tedirginlik ve ümitsizlik yaratacağı ve bu haliyle de yaşamdaki sağlık değerleri düşünüldüğünde burada oturmanın olumsuz hale geleceği nazara alınarak davacının zarar gördüğü kabul edilmiş, baz istasyonunun kurulması için iki davalı arasında yapılan sözleşme nedeniyle müteselsil sorumlu oldukları..." gerekçesi ile davanın kabulüne karar vermiş; davalılardan A. iletişim Hizmetleri A.Ş. vekilinin temyizi üzerine karar Özel Dairece önce onanmış, aynı davalının karar düzeltme istemi üzerine yukarıda açıklanan nedenlerle bozulmuştur.

   Mahkeme, aynı gerekçeyle önceki kararında direnmiş; hükmü davalılar vekilleri temyi2 etmişlerdir.

   Hukuk Genel Kurulu'nca işin esasının görüşülmesine geçilmeden önce; ilk kararı temyiz etmeyen davalılardan B.'ın direnme kararını temyiz etmekte hukuki yararı olup olmadığı hususu ön sorun olarak ele alınmış, yapılan tartışmalar sonucu direnme kararı verilirken B. hakkında da hüküm kurulduğundan ve ayrıca verilecek karar sonucu itibariyle her iki davalıyı da etkileyeceğinden direnme kararını temyiz etmekte hukuki yararı olduğu sonucuna varılarak ön sorunun oyçokluğu ile reddine karar verilmiştir.

   İşin esasına gelince:

   Kaldırılması istenen baz istasyonunun davalı B. ile diğer davalı A. İletişim Hizmetleri A.Ş. arasında 4.3.2008 tarihinde yapılan protokol sonucu B.'a ait elektrik direğine ve davacılara ait taşınmaza 15-31 metre uzaklıkta yönetmeliğe uygun olarak kurulduğu, davacının 1994 doğumlu kızının da kanser hastası olduğu noktasında bir uyuşmazlık bulunmamaktadır.

   Öncelikle belirtmek gerekir ki Anayasa'nın 17.maddesinde "Yaşama hakkı", 22. maddesinde "Haberleşme Hürriyeti", 35.maddesinde "Mülkiyet Hakkı" düzenlenmiştir.

   Yine Anayasa'nın; Sağlık Hizmetleri ve Çevrenin Korunması başlıklı 56. maddesinde, herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğu, çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemenin Devletin ve vatandaşın ödevi olduğu hükmüne yer verilmiştir. İnsan Hakları Evrensel beyannamesinin 25 maddesi de aynı yöndedir.

   Anayasa tarafından korumaya alınan "yaşama hakkı", "haberleşme hürriyeti" ve "mülkiyet hakkı" gibi temel haklar arasında bir çatışma meydana gelmesi halinde bu durumun, yargılama makamları tarafından hassasiyetle değerlendirilmesi ve çatışan yararlar arasında öncelik düşüncesine dayalı bir denge kurulması gerekir.

   Dava konusu tesisin cep telefonlarının kullanımı için zorunlu olduğu ve bu tesisin geniş bir kitleyi ilgilendirmesi nedeniyle kamuya hizmet vermeyi amaçladığı tartışmasız ise de insan yaşamında tehlike yaratma ihtimalinin bulunması halinde insan yaşamına, sağlığına üstünlük tanınması gerekir.

   Başka bir deyişle; "Yaşama Hakkı" en kutsal ve birincil hak olup tehdit altında olma şüphesi dahi diğer Anayasal haklardan önce gözetilmesi gereğini doğurur. Aksi halde yaşam hakkının tehlikede olduğu bir yerde diğer tüm temel hak ve hürriyetlerin hiçbir değeri kalmayacaktır.

   Türk Medeni Kanunu'nun 737 vd. maddesinde ise komşuluk hukuku düzenlenmiş bu maddede herkese taşınmaz mülkiyetinden doğan yetkileri kullanırken komşularını olumsuz şekilde etkileyecek taşkınlıktan kaçınma yükümlülüğü getirilmiştir.

   Baz istasyonu yönetmeliğe uygun olarak çalıştırılsa dahi zararın veya zarar ihtimalinin bulunması halinde yönetmeliğe uygun olduğundan söz edilerek zarar verenin sorumluluktan kurtulması, kullanıma devam edilmesi sonucunu doğurmaz. Yönetmeliğe uygun değilse, zaten hukuka aykırılık gerçekleşmiş olacaktır. Hukuk kurallarındaki norm düzenlemesi itibariyle yönetmelik ve yönetmeliğe uygun bir işlem yapılsa bile buna karşın çevreye verilen zarardan eylemi gerçekleştirenin sorumlu olmayacağı sonucu doğmaz. Ayrıca yargıç uyuşmazlığın çözümünde yönetmeliğe değil, yasaya, genel hukuk kurallarına ve bu bağlamda sorumluluk ilkelerine göre karar vermek zorundadır. Bu bakımdan yönetmeliğe göre verilen sertifikayı bağlayıcı olarak kabul etmek mümkün değildir.

   Dosya arasında bulunan Nükleer Tıp uzmanı öğretim üyesi bilirkişi raporunda; baz istasyonlarının genel performansa ve sağlığa olan etkileri konusunda günümüze kadar yayınlanmış çeşitli çalışmaların olduğunu, bu çalışmalarda uzun süre baz istasyonlarının yakınında yaşayanların genel vücut sağlıklarının etkilendiğinin gösterildiğini, baz istasyonlarının yaydığı radyofrekans elektromanyetik dalgalarına maruz kalanlarda en sık rastlanan semptomların, baş ağrısı, konsantrasyon bozuklukları, huzursuzluk, uykusuzluk ve el titremesi olarak saptandığını ne var ki kontrollü ve sistematik yapılmış baz istasyonlarının kanser yapıcı etkisini araştıran bir çalışmanın günümüze kadar gerçekleştirilemediğini belirtmiş ve sonuç olarak baz istasyonlarının kanser yapıcı etkisine yönelik şüphenin şu anda tam olarak ortaya konmamış olmasının, ileride yapılacak çalışmalarda da bu etkinin gösterilemeyeceği anlamına gelmediğini, bu nedenle geçmişe yönelik telafisi mümkün olmayan kanser gibi hastalıkların önlenmesi açısından toplumumuzu baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik radyasyondan en makul düzeyde korumak gerektiğini, ayrıca söz konusu davada davacının kızının 1994 yılından beri bir lenf kanseri çeşidi olan malign lenfoma tanısı ile izlendiği Ankara Üniversitesi tarafından düzenlenen epikrizden anlaşıldığını, bu kanser ile baz istasyonlarını ilişkilendirmenin bilimsel açıdan doğru olmadığını ancak bir hekim sıfatıyla, keşif sırasında davacı ve kızı ile yaptığı görüşmede, zaten ailede yaşanan kanser hastalığı nedeniyle endişeli olan ailenin yaşadıkları evin karşısında boş arsada bulunan baz istasyonu nedeniyle sağlık açısından ek endişeler taşıdığını, söz konusu baz istasyonunun psikolojik olarak yaşamlarını olumsuz biçimde etkilediğini ve tedirginlik yarattığını gözlemlediğini belirterek dava konusunu teşkil eden baz istasyonunun yapılan ölçümler sonucunda fımit değerleri aşmadığı tesbit edilmiş olsa bile yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı mevcut yerinden alınarak başka bir yere yerleştirilmesinin uygun olacağı saptamasında bulunmuştur.

   Yine dosyada bulunan Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığının 17.6.2010 havale tarihli yazısından baz istasyonlarının insan sağlığına zararlı olup olmadığını söyleyebilmenin bilimin bugünkü geldiği noktada mümkün olmadığı ancak bu konudaki çalışmaların devam ettiği anlaşılmaktadır.

   Davacının dar anlamda ve para ile ölçülebilen bir zararı kanıtlanmamış ise de, baz istasyonunun yukarıda açıklanan zarar verme ihtimali ile birlikte davacının evine olan mesafesi, kanser hastası bir kızının bulunması, içinde bulunduğu psikolojik ortamın kendisinde tedirginlik ve ümitsizlik yaratacağı ve bu konudaki doktor bilirkişi raporu ile davacının yaşamdaki sağlık değerleri, Anayasaca teminat altına alınan yaşam hakkı, mülkiyet hakkı birlikte değerlendirildiğinde dava açmakta haklı olduğu ve davasının kabulü gerektiği sonucuna varılmıştır.

   Kaldı ki, bu hizmetin davacıya ait konutun bulunduğu yerde verilmesinde zorunluluk bulunmadığı gibi, davacıya ve çevreye zarar verme ihtimali olmayan bir başka yerde de verilmesi olanak dahilindedir.

   Yukarıda açıklanan nedenlerle, usul ve yasaya uygun bulunan direnme kararının onanması gerekir.

   SONUÇ: Davalılar vekillerinin temyiz itirazlarının reddi ile direnme kararının yukarıda açıklanan gerekçelerle ONANMASINA, gerekli ilam harcı peşin alındığından başkaca harç alınmasına maha olmadığına, hükmün tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere 30.05.2012 gününde oyçokluğu ile karar verildi.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tarık37 -- 4 Ekim 2012; 9:53:52 >
   _____________________________

  • Yarbay
   6303 Mesaj
   05 Ekim 2012 02:52:39
   Avrupa ülkelerinde bu tesisle şehir dışına kuruluyormuş! Puhahahaha, adamlar yatak odasına gizleyecek fırsatını bulsa anteni be. :D


   _____________________________

  • Yarbay
   5600 Mesaj
   05 Ekim 2012 03:21:01
   Bu yargı kararını veren hakimlerin icinde hiç teknolojiden anlayan biri olmadığı gibi kararı aldıran dernekte de yok, alın istasyonları dışarı kalın telefonsuz görürüm ben sizi o zaman ailenizden birine birşeyine oldugunda ambulans çağıracak telefonunuz olmasın eviniz yanarken öyle seyredin o zaman görürüm neymiş efendim hepsi ölçülmüyormus. Bunların ölçümünü devlet yapsın o halde. İki liraya oniki lira vergi almasını biliyor. Yargı karar vermiş oldu diye kimse zararı ispat edilmemiş birşeye zararlı diyemez. Avrupa'ya göre kokoreç de zararlı böyle kopyala yapıştırla forumu gereksiz işgal etmeyin


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

   * HP ENVY 17" Intel® Core i7 - 16 GB 1600 MHz DDR3L SDRAM - 1 TB 5400 rpm SATA NVIDIA GeForce GTX 850M 4GB
   *Apple iPhone 7 128GB JetBlack (Turkcell) * Apple Watch 42mm Space Gray

   Fenerbahçe since 1907 DSGNRY™ since 2003
  • Yarbay
   5600 Mesaj
   05 Ekim 2012 03:24:35

   quote:

   Orijinalden alıntı: sis651

   Avrupa ülkelerinde bu tesisle şehir dışına kuruluyormuş! Puhahahaha, adamlar yatak odasına gizleyecek fırsatını bulsa anteni be. :D

   Bu yargının aklına bir bilene sormak gelmez zaten o sehir dışındaki istasyon nasıl çalışıyormuş diye at yalanı uydur birkaç süslü cümle nasıl olsa millet koyun


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

   * HP ENVY 17" Intel® Core i7 - 16 GB 1600 MHz DDR3L SDRAM - 1 TB 5400 rpm SATA NVIDIA GeForce GTX 850M 4GB
   *Apple iPhone 7 128GB JetBlack (Turkcell) * Apple Watch 42mm Space Gray

   Fenerbahçe since 1907 DSGNRY™ since 2003
  • Yüzbaşı
   860 Mesaj
   05 Ekim 2012 05:12:18
   Teknik konudan daha iyi anlayan bir arkadaş yanıtlasın.
   Android telefonlar menude Sinyal Gücü olarak dBm ve asu değerleri ile gösteriyor. Ben Turkcell de baz istasyonunun dibinde 3G sinyali

   -51 dBm 31 asu olarak gözlemledim.

   Istasyondan yaklaşık 2 km uzaklıktaki odamda sinyal orani:

   -99 dBm 8 asu olarak çıkıyor.

   İstasyon dibindeki şiddet ile arasında çok belirgin bir fark var. Bu internet hızı gibi fonksiyonlari da etkiliyor. Ayrıca asu olarak verilen değerin anlamini bilen var mi?


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   662 Mesaj
   05 Ekim 2012 07:18:00
   Belki abartilan kadar zarari yoktur ama tehlikesiz demekte cok yanlis olur sonucta yanu en basitinden elektronik bir devre


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

   LG G3 32GB-VW SCIROCCO 1.4 TSI DSG Interlagos Bi-Xenon Mirror Pack-Opel Astra Turbo-MONDIAL(CF MOTO) Terralander 500
  • Yarbay
   6303 Mesaj
   05 Ekim 2012 15:07:43
   quote:

   Orijinalden alıntı: Evrenye

   Belki abartilan kadar zarari yoktur ama tehlikesiz demekte cok yanlis olur sonucta yanu en basitinden elektronik bir devre

   @Evrenye
   Ya mutlaka bir etkisi vardır ama tehlikeli diyebilmek için bir sınırını çizebilmelisin. Zaten çeşitli şeyler baz alınarak da bir tehlike sınırı belirlenmiş. Bu sınır da üç kağıtçılık olmadan erişilemiyecek bir sınır. Zaten mesafe arttıkça da şiddet karesi oranında azalıyor.
   Ama kimse elindeki telefonunu düşünmüyor, elindeki alet şirin görünümlü çünkü; içinde düşman olacağına inanmak daha zor. Ama diğeri koca koca metal aletler, yayar tabi radyasyon. :D
   Ayrıca baz istasyonları da çok sayıda telefonla iletişim kuruyor diye cep telefonlarından yüzlerce binlerce kat güçlü sinyal yaymıyor. Onların da bir sinyalleşme şeması var. Mesela on telefon bir baz istasyonu ile iletişim için on adet ayrı sinyal yayıyorsa, baz istasyonu her birine teker teker ayrı sinyal göndermiyor, tek sinyalde hepsine ayrı bir zaman aralığı veriyor her birine o aralıkta konuşuyor ya da her birinin sinyalini herbirine özel şifreleyip gönderiyor vs. çeşitli yöntemleri var onun da.

   Eskiden bin kilovatlık radyo vericileri varmış ama, kimse onların kanser yapabileceğini bilmediğinden kanser olmuyormuş. :D Baz istasyonlarından bin kat daha güçlü bu vericiler zamanında civar bölgede insan yaşayamaması gerekirdi. Hatta kulağına demir tozu kaçan bir demir işçisinin devamlı olarak yakında anteni olan bir radyonun sesini duyduğu söylenir. :D Demir tozu kulak zarını titreştiriyor vs. muhabbeti, doğruluğu pek yoktur da...

   @plusnettr
   DB, sinyalin vericiden alıcıya ulaştığında uğradığı kaybı ölçmeye yarıyor. Eksi ifadesinin yanındaki rakam ne kadar azalırsa o kadar iyi.
   ASU tam bilmiyorum ama kafadan bir sinyal gücü belirleme kodu. Kafadan diyorum, İngilizce öğretmenliği mezunuyum, oradan. :D Açılımı Arbitrary Strength Unit, yani keyfi güç birimi. :D Ufak bir hesapla bu değerden DBM değeri alınabiliyor, ya da DBM değerinden ASU çıkarılabiliyor. Yani ciddi bir halta yaradığını düşünmüyorum.
   dbm = (asu x 2) - 113
   asu = (dbm + 113) / 2


   _____________________________

  • Teğmen
   166 Mesaj
   25 Mart 2013 15:32:01
   Eninde sonunda ölcek değil miyiz arkadaş ne bu gürültü ya :)


   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   25 Mart 2013 15:52:08
   quote:

   Orijinalden alıntı: amrStudiosGraphix

   Eninde sonunda ölcek değil miyiz arkadaş ne bu gürültü ya :)

   bunu yazmak için mi konuyu hortlattın ?


   _____________________________

  • Teğmen
   166 Mesaj
   25 Mart 2013 16:24:59
   quote:

   Orijinalden alıntı: XpressMusic34


   Alıntıları Göster


   bunu yazmak için mi konuyu hortlattın ?   Haha :D Yok aslında ben baz istasyonlarının çalışma prensiplerini merak ederken düştüm buralara da yorum yapamadan geçemedim.


   _____________________________

  • Android Beta Kullanıcısı
   2376 Mesaj
   25 Mart 2013 19:18:26
   quote:

   Orijinalden alıntı: amrStudiosGraphix


   Alıntıları Göster
   Haha :D Yok aslında ben baz istasyonlarının çalışma prensiplerini merak ederken düştüm buralara da yorum yapamadan geçemedim.

   Çok kısa özetlim..Radyo frekansı ile..Avea Turkcell VDF hepsi tıpkı joyturk gibi radyo viva gibi..900Mhz den 2100Mhze kadar olunca 2G şebeke 2100Mhz ve sonrası 3G şebeke çekmesini sağlıyor..Cep telefonunada radyo gibi düşün..Hani bazen joyturk az çeker ama slow turk ful çeker..Aynı öyle 3g az çekerkn 2g full çeker mesela..Gerçi artık yavaş yavaş her istasyonda 3g ilaveside yapılıyor.:) Bu arada benim meslek baz istasyonu radyasyon ölçümü :)


   _____________________________

  • Teğmen
   166 Mesaj
   27 Mart 2013 15:18:46
   quote:

   Orijinalden alıntı: Metin*


   Alıntıları Göster


   Çok kısa özetlim..Radyo frekansı ile..Avea Turkcell VDF hepsi tıpkı joyturk gibi radyo viva gibi..900Mhz den 2100Mhze kadar olunca 2G şebeke 2100Mhz ve sonrası 3G şebeke çekmesini sağlıyor..Cep telefonunada radyo gibi düşün..Hani bazen joyturk az çeker ama slow turk ful çeker..Aynı öyle 3g az çekerkn 2g full çeker mesela..Gerçi artık yavaş yavaş her istasyonda 3g ilaveside yapılıyor.:) Bu arada benim meslek baz istasyonu radyasyon ölçümü :)

   Çok açıklayıcı oldu, teşekkürler :) Bu arada mesleğinizde çok havalı hani :D


   _____________________________

  • Android Beta Kullanıcısı
   2376 Mesaj
   27 Mart 2013 15:27:53
   quote:

   Orijinalden alıntı: amrStudiosGraphix


   Alıntıları Göster


   Çok açıklayıcı oldu, teşekkürler :) Bu arada mesleğinizde çok havalı hani :D

   Ee yoksa nasl aciklardm tum bunlari


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Metin* -- 27 Mart 2013; 15:28:29 >
   _____________________________

  • Teğmen
   166 Mesaj
   27 Mart 2013 15:38:12
   quote:

   Orijinalden alıntı: Metin*


   Alıntıları Göster


   Ee yoksa nasl aciklardm tum bunlari

   E yani :D

   Şimdi ben çıkıp prodüktörüm demiyorum ama :D

   Şimdi diceksiniz ki prodüktörün burada ne işi var, e merak ettim tamamen kaşiflikle alakalı bişey :D


   _____________________________

  • Er
   1 Mesaj
   09 Mayıs 2013 17:45:27
   Merhaba,

   Baz istasyonları, cep telefonları, tv ve radyo vericileri, wi-fi modemler, dect (kablosuz) telefonlar, bebek izleme kameraları, bluetooth kulaklıklar vb. kaynaklar çalışma prensipleri gereği elektromanyetik radyasyon oluştururlar. Önemli olan burada, maruz kalınan elektromanyetik radyasyon seviyesinin ICNIRP ( uluslararsı iyonize olmayan radyasyondan korunma komisyonu)'nun belirlediği limitlerin altında olmasıdır.

   Eğer ki cep telefonları ile konuşmak istiyorsak, baz istasyonları da bulunmak zorundadırlar.

   Yapılan ölçümler gösteriyor ki; cep telefonları, bebek izleme kameraları, kablosuz telefonlar baz istasyonundan daha yüksek elektromanyetik radyasyon etkisine sahip olabilmektedirler.

   Bu konuda geniş bilgiler içeren aşağıdaki sayfayı okumanızı öneririm.

   Elektromanyetik Radyasyon Ölçümü   _____________________________

  • Er
   1 Mesaj
   18 Ağustos 2013 21:41:11
   Arkadaşlar foruma yeni üye oldum bu tip konulardan çok analayan biri değilim belli ki burada bu işten anlayan arkadaşlarımız var benim bi sorum olacaktı bilenler yanıtlarsa cok sevinirim. Yakın zamanda yüksek bi yerden ev tuttum ve evin yakınında baz istasyonu var aramız yaklasık 100m. Fakat evin içindeyken sinyalde sürekli kesilme konusurken kesilmeler ve cogunlukla bina içinde sinyal kaybı oluyor. Bunun nedeni ne olabilir ve nasıl çözülebilir bilenler yardımcı olursa çok memnun olurum teşekkürler...


   _____________________________

  • Android Beta Kullanıcısı
   2376 Mesaj
   18 Ağustos 2013 23:58:31
   Buda benim meslekten bi kaç ss paylaşim bari

   _____________________________

  • Binbaşı
   1575 Mesaj
   13 Eylül 2013 15:03:45
   Bu işten rant sağlayanlar nasılda kudurmuş öyle. Nedir bu telaş yavaş olun. Sağlığı bozmaz derken anlattığınız şeylerin dayanağı ve garantisi yok. Bende sağlığa zararlı diyorum, hadi kırın bakalım bu tezi. 10 metre zararlıymış Buna inanan varsa elinden telefonu bıraksın.


   _____________________________

   Galatasaray
  • Android Beta Kullanıcısı
   2376 Mesaj
   13 Eylül 2013 18:43:43
   Bilip bilmeden konusanlar cok fazla bu konuda..neymis baz istasyonu kanser yapiyormus..neymis fatma abla cocugunu baz istasynu yuzunden dusurmuss..yok domates yetismiyrms yok ali abi kanser olms bazdan dolayi iyilesmemis..Oldu yaa koylerde sanki istasyon yok..turkiyenin en buyyk istasyon semti camlica tepeleri..kulelern orada 24saat yasaynlar var..bu isten emkli olanlr kulede calisanlar var..bizde tum tepki parasal..adam binasini kiraya veriyr aliyor 10.20 milyar digerleri catliyr ve basliyr tepkiye..turkcell kabul etseydi en tepkili bolge oln maltepe basibuyukte 24 saatligne tum istasynlar kesilckti ozmn gorurdm bu sikayet edenleri..hersy maddiyt bu ulkede..tum mah.ye 1000er lira dagitsan kimse gikini cikarmz..bn ölcen personl olark diyorumki mikrodalga firinin yaydigi manyetk alan baz istasyonunun 6_7 katı..wireleess modemlr keza oyle..iphonelarn sar degeri zatn ortda..avrupa haberlrne bakin bakl8m bir tane tepki varmiyms..bizim millt kiskanc ve paragoz insanlr..abisini sikayt edip istasyonu kaldran snra kendi evine taktirnlr var..ameliyt hanele icinde bile antenlr..rontgn cihazi xray cihazi emar cihazi degerlrni soylesm gitmeye tovbe eder millet..


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

Sayfa: [1] 2   sonraki >     >>
Tüm Forumlar >> Mobil Cihazlar >> Mobil Operatörler >> Turkcell >> BAZ İSTASYONU HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.