Şimdi Ara

bireysel emeklilik sistemi hakkında bilmek isteyeceğiniz herşey... (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.125
Cevap
49
Favori
248.502
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Siz şirkete her ay para yatırdıkça, o para altına çevrilir ve siz sistemden ayrılırken de altın nasıl değerlendiyse size de öyle iade edilir. Tek başına altına koymanız çok riskli, biraz da hisse senedi ve risksiz fon almalısınız bana sorarsanız, Borsa dün son 6 ayın en yüksek seviyesini gördü. Emekli olmadan ya da ayrılmadan önce de fonunuzu riski olmayan likit fona çevirip öyle ayrılma işlemlerine başvurmalısınız.
  • soonkaya kullanıcısına yanıt
    Siz yine dediğimi yapın, aracılar satış yapmak için çokça yalan söyleyebiliyor. Telefon görüşmeniz kayıtlara geçiyor, açık ve net sorun "ertelenmiş giriş aidatım ne kadar?" ertelenmiş giriş aidatınız yoksa BES'te ayrılırken sadece vergi verirsiniz, gayet avantajlı olur.
  • Bende girmeyi düşünüyorum ama bişeyi merak ettim. Mesela ben hisse fonu seçtim. 3 ay sonra ise bu hisse fonundaki getirimi yeterli gördüm başka bir fona geçmek istedim. Benim param yatırdığım para+hisse fonundan kazancım olarak mı geçer? Bireysel emeklilikte fon alış satış işlemleri nasıl oluyor?
  • berfu2 B kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz husus fon dağılım değişikliği yapmak. Bu durumda, siz yeni bir dağılım belirlersiniz ve hisse fonunuz satılarak, yeni dağılımınıza göre fon satın alınır. Şirket sizin talimatınızı 2 işgünü içinde gerçekleştirmek durumundadır. Bu işlemi online yapabilirsiniz.
  • .B. kullanıcısına yanıt
    Bilgiler için teşekkürler. BNP Paribas emeklilik sisteminde yatırımımı hangi fonda değerlendirmeliyim ? Yoğun iş temposunda beni fazla yormadan hangi fon daha iyi getiri sağlar ?
  • soonkaya kullanıcısına yanıt
    BNP Fonları:
    BNP PARIBAS CARDIF EMEKLİLİK A.Ş. ALTIN EMEKLİLİK YATIRIM FONU
    BNP PARIBAS CARDIF EMEKLİLİK A.Ş. BÜYÜME AMAÇLI ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU
    BNP PARIBAS CARDIF EMEKLİLİK A.Ş. BÜYÜME AMAÇLI HİSSE SENEDİ EYF
    BNP PARIBAS CARDIF EMEKLİLİK A.Ş. ESNEK EYF
    BNP PARIBAS CARDIF EMEKLİLİK A.Ş. GELİR AMAÇLI KAMU BORÇLANMA ARAÇLARI EYF
    BNP PARIBAS CARDIF EMEKLİLİK A.Ş. GELİR AMAÇLI KARMA BORÇLANMA ARAÇLARI DÖVİZ EYF
    BNP PARIBAS CARDIF EMEKLİLİK A.Ş. GELİR AMAÇLI KARMA BORÇLANMA ARAÇLARI USD EYF
    BNP PARIBAS CARDIF EMEKLİLİK A.Ş. GRUPLARA YÖNELİK BÜYÜME AMAÇLI ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU
    BNP PARIBAS CARDIF EMEKLİLİK A.Ş. GRUPLARA YÖNELİK GELİR AMAÇLI KAMU BORÇLANMA ARAÇLARI EYF
    BNP PARIBAS CARDIF EMEKLİLİK A.Ş. KATKI EMEKLİLİK YATIRIM FONU
    BNP PARIBAS CARDIF EMEKLİLİK A.Ş. PARA PİYASASI EMANET LİKİT - KARMA EYF
    BNP PARIBAS CARDIF EMEKLİLİK A.Ş. PARA PİYASASI LİKİT KAMU EMEKLİLİK Y.F.
    BNP PARIBAS CARDIF EMEKLİLİK A.Ş. STANDART EMEKLİLİK YATIRIM FONU

Birikiminizin ilk yıllarında riskli fonlar almanızı öneririm.
    Büyüme amaçlı fonlar risklidir. Ama risk artıkça getiri de artar. Mesela hisse senedi riskli ama getirisi 10 yılda en çok olacak fondur.
    Esnek yazan fonların içeriği şirketçe belirlenir, içinde tüm fonlardan olabilir. Ben uğraşamam diyorsanız esnek fon alabilirsiniz.
    Borçlanma yazanlar az getiri veren ve risksiz garanti fonlardır.
    Likit fonlar en az getiriyi verir. Likit fon neredeyse paranızın likit olarak beklemesi gibi bir fon. Emekli olacağınız zaman likit fona girip emeklilik işlemlerini başlatmalısınız yoksa şirket sizi çıkartana kadar paranızın bağlı olduğu fon değer kaybedebilir.

Yüzde olarak bahsettiğim konulara göre dağılım yapabilirsiniz.

• "Ama risk artıkça getiri de artar." demişsiniz.
    Bu doğru bir cümle değil. Riski yüksek olanın getiri potansiyeli de yüksek demek lazım. Bunu kastettiğinizi biliyorum tabii ama esnek olmak fon değiştirmek lazım arada. Yoksa 10 senede hisse ile %1000 beklemsin kimse, %300 olur da öyle para 10 kat büyümez.
    Yılda 4 kez fon değiştirilebiliyor sanırım. En iyisi borsanın diplerde olduğunu düşümdüğünüz zaman alıp yükseklerde artık yükselemeyeceğini hissettiğiniz yerde çıkıp döviz veya alternatif fonlara girin. Veya tersi. Son yıllarda daha konservatif olmakta fayda var tabii.

Ancak şu %25 devlet katkısı inerse bu iş tavsar. Devlet bunu indirecekse indirimden önce hakedileni %100 ve nakden ödemli hakedenlere. Aksi halde bunun da klasik bir kandırmaca olduğu ortaya çıkar. Bakınız: KEY
    Devletin devlet olduğu yerde bu karar 10 sene - 20 sene için alınır ve devlet kendini yasayla bağlar. Hem şistediğinde geri alacaksın hem de ben 10 yıl seni bekleyecem.

Ben BES'teyim 3 aydır ama herhalde saflık ettim diye düşünüyorum.

• BES düşününenler yeni birçok yenilik geldi . Özel finansal danışmanlık veriyorum. İlgilenen arkadaşlar bana ulaşabilir. Hangi şehirde olduğu önemli değil. 0545 648 02 59 gokhan.eryigit@kinetiksigorta.com

not: mevcut bireysel emeklilikleri olan kişilerin fonlarını hiç bir hak kaybı olmadan şirket değişikliği yapabilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: toprak6nda

BES düşününenler yeni birçok yenilik geldi . Özel finansal danışmanlık veriyorum. İlgilenen arkadaşlar bana ulaşabilir. Hangi şehirde olduğu önemli değil. 0545 648 02 59 gokhan.eryigit@kinetiksigorta.com

not: mevcut bireysel emeklilikleri olan kişilerin fonlarını hiç bir hak kaybı olmadan şirket değişikliği yapabilirim.

Özel Finansal Danışmanlık veriyorum diyen kişilere bireysel emeklilik aracılığı lisansı olup olmadığını sorun. Aracı sicil no ya da TC noları ile burada sorgulama yapın:http://web2.egm.org.tr/webegm2/araci_sorgu3_d1.asp
    Lisanssız satıcılar geri dönülmesi imkansız hatalara yol açabilir.

Başka şirkete hak kaybı olmadan aktarım ancak sözleşmenizde ertelenmiş giriş aidatı yoksa olabilir. Aksi halde hem eski hem de yeni şirketinize giriş aidatı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

• emekli maaşımı esim çekebilir mi çok acil lazım
  • ben 7 yıldır avivsada bes pirim yatırıyorum aylık 200 lira iki yıldırda eşiminkini yatırıyorum yani toplam 400 lira kredi karttımdan ödamatik çekiyorlar yani unuttuğum birşey bana bir öneriniz olabilirmi diğer şirketlerde daha fazla avantaj varmı ??
    saygılar
  • pumass P kullanıcısına yanıt
    Fon dağılımınıza bakabilirsiniz. Sizden yönetim gider kesintisi alınıyorsa almayan bir plana geçmek istediğinizi şirketinize söyleyebilirsiniz. %2'den 400 TL için 8 TL şirket sizden her ay alıyor olabilir.
    Diğer şirketlere de geçiş yapabilirsiniz (ama eşiniz daha yeni girmiş ondan ertelenmiş giriş aidatı alınabilir, sizden alınmaz) Yani farklı şirkette YGK kesintisi alınmayacaksa.
    Eski katılımcı olduğunuz için 2016 yılında devlet katkısına hak kazanma yılınıza bir yıl ilave edilecek, 3 yerine 4 yılınız olacak.
  • .B. kullanıcısına yanıt
    cvpınız için öncelikle teşekkürler fon dağılımına baktığımda olması gerekenin ne olduğunu bilmiyorum açıkcası ne istemeliyim sizce bu konu hakkında ? @.B.
  • pumass P kullanıcısına yanıt
    Yani bunun bir cevabı yok. Daha uzun yıllar kalmak istiyorsanız riskli fonlar alabilirsiniz (altın, hisse senedi, büyüme amaçlı esnek fon vs.) Ama sonradan bu oranı azaltmanız lazım yok ekonomik şok olursa birikiminiz erir.Ben yönetemem diyorsanız esnek fon alın.
    Buradan bilgi alabilirsiniz:
    http://www.hizliresimyukle.com/images/2014/05/12/06_11.05.2014_Ekonomist_fon.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .B. -- 12 Mayıs 2014; 9:29:08 >
  • Herkese merhaba,

Bireysel emeklilik fonlarının Nisan ayı getirilerine ilişkin çalışmamı da tamamlamış bulunmaktayım. BES fonları Nisan ayında da Mart ayına benzer bir performans gösterdi. Hisse fonları kazandırmaya devam ederken, bu ayın kaybettireni yine Altın fonları oldu.

En çok kazandıran fon Allianz'ın Koç İştirak Endeksi'ne bağlı hisse emeklilik yatırım fonu...

İlgilenenler için diğer lüzumlu ve lüzumsuz diğer detaylar:

http://paranya.com/bireysel-emeklilik-fonlarinin-2014-nisan-ayi-getirileri/
  • Anadolu hayat bes bireysel emeklilik sistemindeyim 1 yıl süreyle dondurdum ama kredi kartımdan yine her ay 8 tl para çekiyor bunun sebebebi nedir?
  • BlackF!Re kullanıcısına yanıt
    Ertelenmiş giriş aidatınızı taksit yaptırdıysanız onu çekiyor olabilirler. 96 TL'yi mesela 12 taksitle alın demişsinizdir.
  • Bende yeni giriş yaptım (daha doğrusu bugün imzayı atıp işlemleri başlattım)
    Giriş Aidatı ayrılma halinde aşağıdaki gibi:
    0-36 Ay arası Asgari ücretin %75i
    37-72 Ay arası Asgari ücretin %50si
    73-120 Ay arası Asgari ücretin %25i
    121. Aydan itibaren 0

Şimdi ben en az on yıl çıkmamayı planladığım için pratikte giriş aidatım olmuyor burdan anladığım.

YGK ise şu şekilde
    54TL 270TL arası ödemelerde %2
    270TL 540TL arası ödemelerde %1
    540TL ve üstü için ise YGK %0
    Bu miktarlar için aylık yerine 3 aylık 540 TL (Yani aylığı 180'e tekabül ediyor) ile giriş yaptım
    Bu sayede YGK da ödemeyeceğim
    Not: 3 Ay/6Ay/Yıllık ödemelerde de yukardaki şekilde olacağı sözleşmede belirtiliyor, yani burda bir kelime oyunu vb yok

Merak ettiğim ve hala tam olarak anlamadığım konu ise Fon işletim gider kesintisi.
    Bunu bana daha rakamsal olarak anlatabilecek bir arkadaş var mı?
    Yani örneğin, X fonunu seçtiğimde yanında günlük Yüzbinde 5,5/Yıllık Yüzde %2 diyor.
    Şimdi ben birikimimi bu X fonda değerlendirdiğimde her yı bu birikimin yüzde 2 sini mi ödüorum
    Öyle ise çok fazla değil mi? (Ör: 20 yıl sonra 100.000 birkmiş olsa, her yıl benden 2000TL mi alacak)
    Doğruysa bir anlamı kalmıyor bu işin

• quote:

Orijinalden alıntı: suphion

Bende yeni giriş yaptım (daha doğrusu bugün imzayı atıp işlemleri başlattım)
    Giriş Aidatı ayrılma halinde aşağıdaki gibi:
    0-36 Ay arası Asgari ücretin %75i
    37-72 Ay arası Asgari ücretin %50si
    73-120 Ay arası Asgari ücretin %25i
    121. Aydan itibaren 0

Şimdi ben en az on yıl çıkmamayı planladığım için pratikte giriş aidatım olmuyor burdan anladığım.

YGK ise şu şekilde
    54TL 270TL arası ödemelerde %2
    270TL 540TL arası ödemelerde %1
    540TL ve üstü için ise YGK %0
    Bu miktarlar için aylık yerine 3 aylık 540 TL (Yani aylığı 180'e tekabül ediyor) ile giriş yaptım
    Bu sayede YGK da ödemeyeceğim
    Not: 3 Ay/6Ay/Yıllık ödemelerde de yukardaki şekilde olacağı sözleşmede belirtiliyor, yani burda bir kelime oyunu vb yok

Merak ettiğim ve hala tam olarak anlamadığım konu ise Fon işletim gider kesintisi.
    Bunu bana daha rakamsal olarak anlatabilecek bir arkadaş var mı?
    Yani örneğin, X fonunu seçtiğimde yanında günlük Yüzbinde 5,5/Yıllık Yüzde %2 diyor.
    Şimdi ben birikimimi bu X fonda değerlendirdiğimde her yı bu birikimin yüzde 2 sini mi ödüorum
    Öyle ise çok fazla değil mi? (Ör: 20 yıl sonra 100.000 birkmiş olsa, her yıl benden 2000TL mi alacak)
    Doğruysa bir anlamı kalmıyor bu işin

https://eksisozluk.com/fon-isletim-gideri-kesintisi--1896245

Tüm birikimin yüzde 2si demek oluyor.
    Bu da şu demek, eğer birikiminiz çok değilse BES çok avantajlı.
    Ancak yıllar geçtikçe, güya damlaya damlaya göl olan yatırmdan, her yıl gölün yüzde 2si kesiliyor demek.

Sanırım kıllanmaya başladım, aydınlatın ne olur, yoksa çıkacağım bu işten.

• quote:

Orijinalden alıntı: .B.

Ertelenmiş giriş aidatınızı taksit yaptırdıysanız onu çekiyor olabilirler. 96 TL'yi mesela 12 taksitle alın demişsinizdir.

hmm Teşekkurler bilgilendirme için sanırım aidat
  • 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.