F

Binbaşı
01 Nisan 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 92 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Oyun bilgisayarı istemiyorum, hiçbir oyun oynanmayacak.

Film izlemek amaçlı da değil, ışık sızmalarıyla ilgilenmiyorum

Daha çok ofis, remote access, internet, biraz foto edit (profesyonelce değil) vs için.

Huawei Matebook 14 ve X arasında kaldım. (D istemiyorum zira ekran 3:2 olması şart bana)


Gördüğüm kadarıyla birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları: (her ikisi de 16 gb RAM ve 512 GB SSD)

  • 14 1,66 kg, X 1 kg
  • 14 daha performanslı (ama oyun oynanmayacak işte)
  • 14’ün şarjı uzun gidiyor (zaten pili daha büyük, ekranı 2k)
  • X'in ekranı 3K ve parlaklık, çözünürlik daha iyi, 14 ise 2K
  • X dokunmatik ekranlı 13", diğeri dokunmasız ve 14"


Şarjın dayanma süresi benim için önemsiz, zaten powerbanktan bile şarj olabiliyor.

14'ün portları daha çok, HDMI bile var ama bu da önemsiz, X'te USB-C var displayport bile destekliyor.


Bu sebeplerle X'e yöneldim ama ne forumlarda pek yazılmamış çizilmemiş ne de başka yerde; ve aratması da zor, hep X PRO çıkıyor ama ben X ile ilgileniyorum.


-Kameranın aşağıda oluşuyla ilgilenmiyorum.

-Ses ile ilgilenmiyorum.

-Apple ile ilgilenmiyorum.

-Lenovo 720 ve 530 var, 720 devamlı ekran çatlattı (kasası kasıyor fiziki bir sorun var), 530'dan çok memnunum (eşimin). Ama bunların tablet özelliğini hiç kullanmadım neredeyse, o yüzden artık daha hafif filan ve şık ama donanımı kuvvetli olsun istiyorum.


Ne yazık ki en önem verdiğim özelliklerden 2 adedi sanırım çok pahalı modellerde ve ender olarak var, biri numpad ve diğeri ayrı ayrı iki jak, biri mikrofon diğeri kulaklık için (bu çok önemli ama herkes birleşik jack koyuyor nedense, o da berbattır hep)


Neyse çok yazdım, bu model 2020 sonu sanırım, ama muadili bir şey yok yenilerde, 14 için bazıları kronik sorunlu demiş, ama bazılarında hiçbir sorun yok, demek kalite kontrol sorunu olan bir seri. X için böyle bir durum var mı bilmiyorum, pek yazı yok hakkında. X alınır mı sizce? Sanki eski model artık o gibi davranılıyor ama D16'nın getirdiği ek performansa ihtiyacım yok ve D serisi dokunmatik değil, ekranları yeterince iyi değil benim için vs. Xpro ise bana gereksiz olacak düzeyde pahalı.


Kısacası Matebook X hakkında bu yazdıklarım dışında bilmem gereken bir detay var mı olumsuz anlamda? Alayım mı? Kullanan varsa yorumunu, veya bilgisi görüşü olan varsa bildirmesini rica ederim. Sağolun.

Not: İmla hataları düzeltildi.

Bozulan Yoga710 (6500u işlemcili) yerine ne alabilirim?

Yine Yoga 710 (i7-7500u işlemcili)
Yoga 720 13"
Asus Zenbook Flip UX360UAK

Lenovo Yoga'dan soğudum arıza verince ama tek alternatif bu Asus gözüküyor.
Bu arada kriterlerim : touchscreen olmalı, 8GB RAM, en az 256GB SSD, oyun için kullanılmayacak.

Ancak Yoga 720'de tek USB var, ve şarjı USB-C (eskisinden kalan 2 ac adaptörü kullanamayacağım demektir) ve yurtdışı forumlarda ekranın üstünde yatay ince siyah çizgi sorunu var bir çok cihazda. Lenovo konuyu incelemekteymiş.

Asus UX360UAK için ise avantajlar, 2 USB portu, 512GB SSD ( ama sanırım daha yavaş versiyon), RAM'ler DDR4 değil DDR3 be bir de yabancı forumlarda fan sesi bazen sorun olabiliyormuş. Bir de ekran QHD ve pil az gidiyor.

Ya da yine Yoga 710 (i7'li olan (80V..model)

Dell XPS, HP Specter filan çok pahalı bana.

Ama en önemlisi ASUS'un servisi nasıldır? Ve bu modeli alıp kullanan var mı?
Teşekkürler
İnanılmaz bir şekilde 2 doğru soru iptal edildi. Bu soruların mahkemeye verildiği kamuoyu tarafından bilinmiyordu, ve üzerinde herhangi bir şüphe, eğitimcilerin bu 2 soruyla ilgili yanlış olduklarına dair bir şikayeti vs. yoktu.

Herhangi bir gerekçe yok, MEB'in hangi mahkeme kararıyla bunların iptal edildiğini açıklamasını bekliyoruz.
MEB veya mahkemenin gerekçesini de bilmek istiyoruz.
Diğer, mahkemelik olduğu herkesçe bilinen sorularla ilgili mahkeme kararlarını bilmek istiyoruz.

Bu diğer sorular konuları itibarıyla sanırım şunlardı:
1. TEOG sınavından:
Türkçe:
-Sayısal veri sorusu
-Ömer dayı (sıcak Temmuz Güneş'i-öznel) sorusu
-Vşrgül'ün işlevi hakkındaki soru

Fen ve Teknoloji:
-Keçi geni sorusu

İnkılap tarihi
- Doğu Akdeniz-Mısır sorusu

2.TEOG sınavından
Türkçe:
-Özveri sorusu

Fen ve Teknoloji:
-Gürültü sorusu

İnkılap tarihi:
-Selanik sorusu (ki bu soru MEB'in kendi istatistik raporunda -0.04 (eksi sıfır nokta sıfır dört) ayırıcılık düzeyinde olarak belirtilmiş (sayfa 11) aynı raporda 0.19 altındaki bir sorunun direk testten çıkarılması gerektiği ifade edilmiştir (sayfa 5), MEB'in bu soru hakkında herhangi bir şikayet olmaksızın kendisinin direk bu soruyu iptal etmesi gerekliyken, bunu neden yapmadığı akla mantığa sığmamaktadır)

Din Kültürü ve Ahlak:
-Yardımseverlik-Hoşgörü sorusu

Başkaca mahkemeye verilen ama yukarda listelemediğim soru bilen lütfen yazsın.
Bu yukarıdakiler hakkında bilimsel ve akılcı şekilde gerekçelendirilmiş kararları, lehte veya aleyhte, bilmek istiyoruz. MEB, " ben size bunları bildirmekle yükümlü değildim" diye düşünebilir, ama eğitim gazetecileri bunların peşinde değil mi? Halkı bu konuda aydınlatabilecek yeterlikte gazeteciler bunları takip etmiyor mu?

****************

MEB, Ocak ayında itiraz ve mahkeme sonucu bekleme süresi (sanırım sırasıyla 10 ve 38 gün) geçtikten sonra mahkeme bir veya birkaç soruya iptal kararı verse bile puanlar değişmeyecek demişti. Bu bana hukuk dışı gözükse de sanırım yine bir kanunla MEB'e bu hak verilmiş. Peki, bu böyle ise 7 ay sonra verilen bu doğruluğu tartışılmayan 2 sorunun iptalinden sonra, bir de MEB "bizim analizlerimize göre sorularda bir hata yok ama yerleştirme takvimini etkilememesi için yargı kararlarını (bu 2 iptal kararını) temyize götürmeyeceğiz" anlamında açıklama yapmışken, neden kendisine verilmiş olan ve Ocak ayında bunu da uygulayacağını beyan ettiği, süresi içinde gelmeyen yargı kararları olursa bunları uygulamama hakkını kullanmamaktadır? Madem bunu söyledin ve madem bu sorular doğru diye arkasında duruyorsun o zaman söylediğini neden yapmıyorsun?

Bu yanlıştan acilen geri dönülmesini diliyorum, gerekçeli kararların açıklanmasını bekliyorum. Ve yine dilerim diğer mahkemelik soruların da bilimsel ve adil bir şekilde iptal gerekenler varsa iptallerini umuyorum. Bu sorulardan bazıları o kadar bariz şekilde iptal gerektiriyor ki, aksi vicdanlara sığmaz. Bazıları tartışılabilir bana göre ama hepsini doğru kabul edip abuk subuk, hatasız 2 sorunun iptali şaibelidir.

Üst seviye özel ve devlet okullarına kayıt yapabilmek adına nüfuzlu birileri tarafından bir operasyon yapılıyorsa, önceki senelerdeki gibi yapsalardı daha az hasar verici olurdu. Sadece bir veya birkaç kişi haksız yere üstlere taşınırdı, şimdi çok sayıda kişi bu soruları yanlış yapmışken doğru yapmış gibi yukarılara taşınacak. Robert'e ve Üsküdar Amerikan'a puanı tutmadan binlerce kişinin önüne geçirilerek MEB emriyle kaydedilen çocuklar olmuştu geçmiş senelerde biliyorsunuzdur. O kayıtları da tabii ki onaylamıyorum ve hala aklım almıyor. Utanç verici bir durum.

2 soruyu iptal eden mahkeme hangisi? Kararın gerekçesi nedir? Umarım bizlerin düşünmediği haklı bir gerekçeyledir, öyle ise tabii ki kabulümüzdür. Ama laf salatalı değil bilimsel bir gerekçe olmalı tabii. Ve umarım ki diğer sorulara mahkemenin kararları da saygın bir mahkemeye yakışan bilimsellikte olur ve bunları bilebiliriz.
Çocuklar ve veliler merhaba,


Genel olarak belirtilenler Kasım2015 sınavlarının en zor TEOG olduğuydu ve çocukları şaşırtabilen tartışmalı sorular da içeriyor olduğu. Dün ve evvelki gün yapılan Nisan 2016'daki 2.ci sınavların ise, ilkini de geçip daha da zor olduğu. Eski zor SBS'ler seviyesinde diyenler var. Özellikle Matematik ve Türkçe, ancak Fen'de de zor ve zorlayıcı sorular varmış. (Tabii kimine bunlar kolay gelmiş olabilir, bahsettiğim genel izlenimler). Hatta İnkılap, Din ve İngilizcenin de diğer üçü kadar zor olmasa da hata yapılmaya daha açık (geçen seneki TEOG'lara göre) oldukları gözlenmiş.

Unutmayın bir önceki TEOG ve özellikle Kasım 2014'teki ilk sınav en kolay TEOG sınavıydı, ilkinde 4742 tam yapan çıkmıştı. Bu sene bu sayı çok düştü.

Dolayısıyla puanlar da düşecek.
Unutmayın okullara yerleşmelerde puan değil, sıralama yani yüzdelik dilim önemli.
Bir sene 480'le girilene, daha zor soruların olduğu başka bir sene 5-10 puan (ne kadar olur bilmiyorum) daha düşüğüyle girilebilir, zira easa gösterge puan değil yüzdelik dilimlerdir.

Özellikle geçen senenin oldukça kolay ve bu senenin oldukça zor olmasından dolayı geçen senenin puanlarını sakın kıstas almayın.

Bence taban puanlar bayağı düşecektir ama ne kadar bilmiyorum. 5 mi düşer 10 mu 15 mi bilmiyorum ama sanki bayağı düşecek gibi. Ayrıca her dilimde aynı puan düşmez tabii, en üstlerde bir kaç puan düşüyorsa daha aşağılarda daha fazla düşer genelde vs. Yığılmalara filan da bağlı.

İkinci TEOG sonuçları da belli olunca, Haziran'da e-okulda yayınlanınca, yüzdelik dilimler de yayınlanacak. İşte geçen senelerin yüzdelik dilimleriyle bunu karşılaştırmanız gerekli.

Üstelik bu sene sınava, geçen seneye göre 113 bin daha az çocuk girdi. Geçen sene 1 milyon 287 bin iken bu sene 1 milyon 174 bin sanırım.
%8.77 daha az kişi yani. Yaklaşık %9

Yani geçen sene dilimi %1 olarak gelen bir öğrenci 12870. sırada olurken, bu sene dilimi %1 gelen 11740. sırada gelecek yani 1000 kişi daha ilerde olacak.

Kısacası moralinizi bozmayın, yüzdelik dilimlerinizi bekleyin. Özellikle Anadolu Lisesi, Fen Lisesi için filan endişeli olanlar biraz rahatlayın, geçen seneye göre daha düşük puanlarla bu sene aynı yere yerleşilebilir görünüyor. Bekleyin önce yüzdelik diliminiz gelsin öğrenin. O zaman daha bir belli olacak nereye girebileceğiniz.

Hangi okula girebileceğinizi puanlar göstermez, yüzdelik dilimler çok çok daha iyi bir göstergedir.

Umarım gönlünüzdeki okul olur.
17000 BTU'luk (soğutma), Daikin Shira FTXS50, ME SF50 ve ME EF50 Kirigamine Zen için fiyat sordum.

Daikin için kabaca teklif aldım, keşfe davet edip son fiyatı konuşabilirim onlarla.
Ancak Mitsubishi E. bayii bana liste fiyatını okuyor, satış fiyatı istiyorum diyorum, işte budur diyor.

Bu durumda düşünmeden Daikin Shira alırım ama benim bu forumlardan filan okuduklarımdan anladığım SF50 Shira'dan bir kaç yüz TL daha ucuz olmalı, Zen olan da Shira ile aynı fiyat veya 100-200 daha pahalı olmalı en fazla. Yanlış mı düşünüyorum? Anlamadım. Internette de liste fiyatı dışmnda ME fiyatı bulamadım. ME için nereden fiyat alabilirim?

Teşekkürler
Oturma odasındaki TV'ye DT yanoda veya D-smart'a geçersem onun yanoda üyeliği almak istiyorum ama o odaya kablo çekmek istemiyorum, görüntü kirliliği olmasın vs. Bunun yerine 1080p HDMI aktarıcı almak istiyorum ve tabii kaliteli olanlardan, yani gecikmesiz aktarım yapmalı ve diğer sinyallerden etkilenmemeli (sanırım bunun için 5GHz. Badında olmalı) ve en önemlisi alıcısının çıkışı da 1080p olmalı yani 1080p'yi TV ye 720p olarak vermemeli.

Böyle bir alet var mı? Hepsiburadada Dark'ın bir aktarıcısı var 900 TL ve 720p ye düşürüyor, umudum kırıldı bayağı.
silindi
-silindi-
Burada sanırım 7-8 mesaj atıp yardım şstedim, cevap verenlere çok teşekkürler, artık yarın kombi alacağım ama son bir danışmak isterim

Evde 5 m petek var ve eski kombi Vaiialnt yoğuşmasız 24 kw. Ev 135 metrekare ve mantolu güney cephe. Bir önceki dairem de aynısıydı ve en soğuk günde en fazla yarıya kadar açıp ısınıyorsuk genelde de dörtte bşr açık. Petek boy toplamı az anma petekler çok ısınmadan ev ısınıyordu. Peteklerin üstüne bile otursan olur yani cayır cayır değilllerdi.

Ben de yoğuşmasız almaya karar verdim. Buderus u072 veya muadili Bosch ( sanırım aynısıymış ve 300 tl filan daha ucuz).
Viessmann Vitopend 100 düşünüyordum ama bunlar sorunlu diye eski yazılar okudum, yeni serilerden emin değilim, yeniler iyiyse Viessmann alırım.

Bir yandan da şunu düşünüyorum, sıcak su kapasitesi de yüksek olsun ki o zaman 28kw almam gerekir, ısınmada fark olmaz ama 8lt/dk yerine 10 lt/dk kullanım suyu dolaşım kapasitesi olur, belki de değmez?

Bunun yerine yoğuşmalı almalı mıym? Gideri için duvar delinecek tanbii ve fiyatı yüksek ve de bu kadar az petekle yoğuşma az olur sanırım (gerçi dediğim gibi çok ısıtmıyoruz petekleri yani belki de yoğuşma veriminden faydalanabilirim. Ilerde petek boyunu arttırmayı düşünğyordum ama en fazla 50 cm veya 1 metre artar zira uzun petek koyabileceğim yer yok, bağlantılar yerden yanyana geliyor ve uzun peteğe duvar vs engel oluyor.

Buna rağmen yoğuşmalı makul mudur? diyelim ki %5 tasarruf yapacağım belki de farkını 10 senede çıkaracağım ama yeni teknoloji, daha iyi sıcak su kapasitesi vs de bunlarda var. Ama sanıyorum yşne bu sefer de Viessmann Vitodens 100-w lerde de gürültü ve kronik arıza sorunu var. Mı ?

Bu konularda görüşlerinizi son kez rica ederim.
Buderus Logamax U072 - 24 kw yoğuşmasız kombi almaya karar verdim.
Internetten Bayilerine bakıp birkaçını aradım.

Ilk aradığım 1930 TL fiyat verdi. On-off termostat dahil (ama o zaten 50 TL lik bir şey).
Diğer aradıklarım 1440 ve 1370 TL verdiler, muhtemelen kumanda yoktur ama o dediğim gibi 50 TL zaten.
Bunların biri web sitemize baktınız mı dedi, baktım ama o modeli orada görememiştim ve spotçu ismi gibi bir web sitesiydi kilmakombiprerakandeal (bunu uydurdum) gibi bir şey.

Ilkini yine aradım acaba 1430 mu dediniz bana ben mi 1930 anladım dedim ve diğerlerinin fiyatlarını onların da Buderus bayiler listesinde olduğunu söyledim. 1930 TL altında bayiden imkansız dediler. Hatta 1930 TL bile insiyatiflerin ölçüsünde indirimle verilen rakammış.

Diğerleri hem bayi hem de spotçu mu acaba?
Bir bayi bayisi olduğu ürünün spot satışını da yapar mı?
Acaba Buderus web sitesi güncel değil mi? Buderus gibi en iyisi olduğu söylenen bir markanın web sitesi nasıl olur da bu kadar kötü, eksik olur, acaba bayiler kısmı da yanlış mı? Bosch bunları satın alınca mahsus mu Buderus web sitesi ile ilgilenmiyor (maşallah kendi siteleri oldukça iyi, yine garip bir durum).

Isısan iyi güzel deniyor da bir merkezi, arayıp sipariş verebileceğimiz bir merkezi var mı? Muhatap var mı?

Spotçudan mal almışlığım var ancak riskli birşeydir o. Şu anda da risk istemiyorum, o yüzden daha pahalı alacağım ama bu fark da 550 TL olmamalı, 250 filan olmalı.
Bu düşük fiyat verenler nasılsa bayi diye alayım diyorum ama şimdi de güvenemiyorum, bu işte bir bit yeniği var.

1930 TL fiyat veren, eski kombiyi söküp bunu monte etmeye de 250 TL dedi. Bu bence 150 filan olmalı dolayısıyla buradan 1930'a alırsam da kazık yemiş gibi hissedebilirim.

Buderus'tan vazgeçip Viessman alayım diyecem ama onlar da aynı bayiler vs. (Viessmann muadil modelinden memnun olan da olmayan da var o yüzden eledim)

Ben bu işten bir şey anlamadım.
Nereden almam lazım anlayamadım, bilgi, fikir verebilecek arkadaşların yardımını rica ederim.
Hakkında
Konum: İstanbul,Ümraniye
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: 7 ay
Mesaj Sayısı: 1.024
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.124
İkinci El Bölümü Mesajları: 2
Konularının görüntülenme sayısı: 155.799 (Bu ay: 375)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 133 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.