Şimdi Ara

ZAMAN MAKİNESİ YAPILABİLİR Mİ? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
357
Cevap
3
Favori
44.488
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ısık hızına ulasan. gecen seyler, atom altı parcacık gurubundan parcacıklardır..
    einstein yanılmamıstır.
    ama o zaman bu atom altı parcacıklar uzerine halen arastırmalar yapılıyormus. yani ortada tam olarak bişi yokmus.
    ama bence biz gecemeyiz asamayız vsvs o deliklerin ne oldugu hakkında kimsenin dogru durust bi fikri yok. her teori bişi diyor.
    dahada kotusu atom altı parcacık gurubundan degilseniz o hızlara ulaşamazsınız. cunku kuantumsal olarak acıklanan bir davranısınız yoksa siz klasik fizik konususunuzdur. ve klasik hiç bir parca-nesne-vsvs o hızlara ulaşamaz. yani seyahatte olmaz.(sayet ısık hızı ile olacaksa:) )

heleki antimadde ile.. es kaza o antimadde, anyonla karsılarsa neolcak:))
    sanmıyorum.
  • yapılamazzz
  • quote:

Orijinalden alıntı: fizisyen

ısık hızına ulasan. gecen seyler, atom altı parcacık gurubundan parcacıklardır..
    einstein yanılmamıstır.
    ama o zaman bu atom altı parcacıklar uzerine halen arastırmalar yapılıyormus. yani ortada tam olarak bişi yokmus.
    ama bence biz gecemeyiz asamayız vsvs o deliklerin ne oldugu hakkında kimsenin dogru durust bi fikri yok. her teori bişi diyor.
    dahada kotusu atom altı parcacık gurubundan degilseniz o hızlara ulaşamazsınız. cunku kuantumsal olarak acıklanan bir davranısınız yoksa siz klasik fizik konususunuzdur. ve klasik hiç bir parca-nesne-vsvs o hızlara ulaşamaz. yani seyahatte olmaz.(sayet ısık hızı ile olacaksa:) )

sanmıyorum.

Bak sana şunu hatırlatmak isterim. Hani bir adam var ya kafasına 3 elma düştü. İşte o adamın kurduğu fizik yasaları Einstein'ın yasalarına kadar doğru sayılırdı. Einstein o şahısın yani Newton yasalarının çoğunu çürütüp yerine yenilerini koydu. Veya geliştirdi. Yani zamanla herşey değişir. Şu an biz kendi fizik kurallarımızla yaşıyoruz. Ama uzaydaki fizik yasaları çok daha farklı. Biz 3 boyuta göre yaşıyoruz. Ama uzayda gerçekte kaç boyut olduğu bilinmiyor. Tahmini 11+ boyut. Yani evrenin fizik yasaları ile bizimkinin alakası bile yok. Bu tamamen bizim kafamızdaki boyut olayıyla ilgilidir. Eğer denildiği gibi uzayda yaşam varsa ve ufo gerçekse onlar en az 5. boyutta olmalıdır ki gördüğümüz bildiğimiz ufo hareketlerini yapabilsin. Ki eğer bu doğruysa benim söylediğimi destekler. Çünkü ufo hareketlerini dünyadaki hiçbir şey hiçbir yapım ufolar gibi hareket edemez. Çünkü 3 boyuta göre inşaa edilmiştir. Ama ufolar bizim değil farklı fizik kurallarına göre yapıldığı için bize çok farklı geliyor..

• bundan 15 sene önce cep telefonu olucak denildikde insanlar hayal bile edemiyordu
    internetde bunun gibi televizyonda ama şimdi konu zaman makinesi ise bu bence mümkün değildir.
    Hayalin ötesine geçer bu imkansizdir.
  • newton zamanındaki en kucuk parcacık cakıl tasıymış. ona gre dusunmuş. ayrıca bakmışlar olmucak bole fizik 3-4 ayrı dala bölünmüş. hiç kimse seninki artık bitti diyememiş. cunku hepsi bir butundur.
    (ufo konusu cok dramatik.bişi demiyorum).
    ilk verdiginiz ornek atom altı parcacık la ilgilidir. o kuantum mekaniksel ozellik gosterir. ama 2 parcacık birlestigi zaman artık bitmiştir kuantum.yani klasik fizik olmustur artık.olay burda kopar.
    hatta bir teoriye gorede eger ısık hızına bir bileşik(2-3 atomlu bir nesne) ulaşırsa parcalanır. hemde en kucuk parcalarına. neden cunku o hızla en basiti olusan kinetik enerjiye dayanabilmek için tahminimce bir ufodan fazlasına ihtiyac olacaktır.
  • 8 saat uyuduk dielim.Bu bize 1 sn gibi gelmez mi?Beynimizdeki nöronlar cart curt ışık hzna yakn hızla haraket ettkleri içinmi bize 8 saatlik uyku süresi 1 sn gibi gelir?Yada arada dalıpp giderz eski anılarımız aklımıza gelir ardından biri bizi dürter "10 dakkadır daldn gittin" der ama aslında bize 1 sn gibi gelmiştr.Kelebek etkisi falanda var uhuuu bunlar adamı delirtir

• dayı sen gitmissin zaten:))
    sen o hıza ulaşırsan zaten teorik olarak savunulan tezlerde beynini oluşturan parcacıklar coktan birbirinden ayrılmış dagılmış oluyo..
  • quote:

Orijinalden alıntı: macrolight

bundan 15 sene önce cep telefonu olucak denildikde insanlar hayal bile edemiyordu
    internetde bunun gibi televizyonda ama şimdi konu zaman makinesi ise bu bence mümkün değildir.
    Hayalin ötesine geçer bu imkansizdir.

Katılıyorum, her gelişimin bir sınırı vardır.
  • quote:

newton zamanındaki en kucuk parcacık cakıl tasıymış. ona gre dusunmuş. ayrıca bakmışlar olmucak bole fizik 3-4 ayrı dala bölünmüş. hiç kimse seninki artık bitti diyememiş. cunku hepsi bir butundur.
    (ufo konusu cok dramatik.bişi demiyorum).
    ilk verdiginiz ornek atom altı parcacık la ilgilidir. o kuantum mekaniksel ozellik gosterir. ama 2 parcacık birlestigi zaman artık bitmiştir kuantum.yani klasik fizik olmustur artık.olay burda kopar.
    hatta bir teoriye gorede eger ısık hızına bir bileşik(2-3 atomlu bir nesne) ulaşırsa parcalanır. hemde en kucuk parcalarına. neden cunku o hızla en basiti olusan kinetik enerjiye dayanabilmek için tahminimce bir ufodan fazlasına ihtiyac olacaktır.

Ama bak yazdığım şeyleri dönüp bir daha okuyalım orada ne demişim. Her dönemde fizik olsun o olsun bu olsun sürekli bir değişim göstermiştir. Yani sürekli var olan şeyin üstüne katılıp geliştirilmemiştir. Gerektiğinde sıfırdan herşeyi yıkıp tekrardan oluşturulmuştur. Newton zamanında en küçük parçacık atomsa bugün atom altı parçacıkların ıcığına cıcığına girebiliyorsak bu değişim sayesindedir. Yukarıda bunu anlatmıştım zaten. Bugün veya yakın gelecekte mümkün değil diye ileride mümkün olmayacak diyemeyiz. Bugünün standartlarını 100 yıl geriye gidip göstersek bu ne böyle diye şaşkına dönerler hatta delirirler.

Ayrıca o kinetik enerji ve ufo konusuna gelirsek; eğer ufolar gerçekse ki ben inanıyorum ufolar ışık hızını aşmak zorunda. Çünkü artık etrafımızdaki gezegenleri gözlemleyecek düzeye geldik. Bizim yakınımızda olamayacaklarına göre ve bu kadar hızlı şekilde yolculuk ettiklerine göre kesinlikle ışık hızını aşmış olmaları gerek. Fakat bizim bildiklerimize göre ışık hızına ulaşan cisimler enerjiye dönüşür ve kütlesi sonsuzdur. Sanılanın aksine kütlesi yok olmaz. Ama şu bir gerçekki teoride zaman yolculuğu mümkün. Gerekli malzemeyi ve araçları sağladıktan sonra yapılmaması için bir neden yok çünkü biraz düşününce bunun olmaması için bir sebep olmadığını anlıyor insan. Çünkü şunu anlamalıyız. Fizik kuralları bizim 3 boyutlu dünyamız için konulan kurallardır. Ki yeni çalışmalar ile aslında şu ana kadar yanıldığımız bir çok şey çıkıyor ortaya. Asıl uzay fiziği bildiğimizden gördüğümüzden çok farklıdır. Bunu anlamamız ve çözmemiz gerekiyor. Ama şu anki görüş yapımız ve alışkanlığımız gereği 3 boyutun üstünü algılayamıyoruz. Çok nadir insan şu an 4 boyutlu şekilde düşünebiliyor.

@No Şuga
    Gelişimin bir sınırı yoktur. İnsan beyni inanamayacağın kadar kuvvetlidir. Ama malesef kullanamıyoruz. Eğer biz %10'unu kullanarak bu haldeysek %50-60 kullanabilsek neler yapabiliriz tahmin bile edemezsin. Örneğin şu an ışınlanmanın önündeki tek engel ışınlandıktan sonra parçalanan bedeni kazasız belasız tekrar eski haline getirmektir. Bir süre sonra bununda üstesinden gelineciktir. Çünkü gelişimin ve değişimin sınırı yoktur.

• Arakadaşlar Zaman ı bilmeden makinesini yapamayız.Zaman bir olgudur.Basitçe senin beyninde iki olay arasında bir süre geçtiğini sandın (algıladığın) olaydır.Tanımda bile süre,zaman gibi ifadeler var nedeni ise insan zaman ile yaratılmıştır.
    Zamanı yavaşlarım yada geri alma imkanımız olsa,
    1.Ölümsüz oldurduk :)
    2.Fiziksel ölçümlere göre yaklaşık (yanlış olabilir) 10.000 kat ağırlaşacağız.
    diğer maddeleri sıralayabiliriz.

Denildiği gibi arkdaşalar güneşten dünyya ışık hızında bile gitsek sadece asıl zamanı yavaşlatmış olacağız.Durdurmak değil bu yada geri sarmak.Sade ve sadece yavaşlatmak.Zaman bir algıysa, zamanın durduğunuda algılamış olacağız.

Daha fiziği tam kavramış değiliz.Zaman kavramını kavramış değiliz.Çok yolumuz var..
  • quote:

ısık hızına ulasan. gecen seyler, atom altı parcacık gurubundan parcacıklardır..
    einstein yanılmamıstır.

sanmıyorum.

aynen katılıyorum fakat maddeyi oluşturan atomlar sabit bir çekirdek yapısındaki atom altı parçacıklar ışık hızını aşıyorda çekirdek katmanmı eskiyor yada gençleşiyor bunu merak ettim şimdi(lineer bir zamana göre düşünürsek)
    diğer bir yandan kendi teorilerimiz kendi koyduğumuz en temel kavramları bile alt üst ediyor mesela;
    dünya ile güneş arasındaki mesafe sabit değilmi (öyle kabul ettim) x=v*t formülünden v ışık hızının üzerinde bir değer olsun sonuçta o da bir rakam eee şimdi t değişken olusa ne olur soruyorum size mesafenin yanına bir değişken daha koymamız gerekir buda t nib bir fonksiyonu olur ki mesafeyi sabit kabul etmiştik.
    Şimdi dünyada bi hesap yapıyosunuz ay a gideceksiniz hesaplanmış sabir bir uçuş mesafesi var ne olacak ışık hızına çıktığınız anda mesafenin kısalması gerekecek ki buda biraz şu anki! düşünce mantığımıza aykırı.
    Bu arada ben yaşlanma örneklerine inanmıyorum çünkü metabolizma yaşı denen birşey vardır insanda hızlandırabilir yada yavaşlatabilirsiniz tıbbi olarak.Bunun yanında ışık ile algıladığımız için hep ışık ile yorum yapıyoruz (bknz.einstein in saat ten ışık hız ile uzaklaşırsak onu duruyor görürüz örneği)Bu bence beynimizde duruyor gördüğümüz şeyi t0 anı yani sıfır zaman zaman akmıyor diye düşünemizden kaynaklanıyor ki zaten hız zaman formülleride bunu kanıtlar nitelikte.
    iİnsan düşünmek istiyorsa atomaltı parçacıkların kütlesi sıfıra yakın kabul edilen parçacıkları hıozlandırmaya çalışmayı düşünmelidir. kütle azaldıkça onu ışık hızı diye tabir edilen hıza yaklaştırmak veya üzerine çıkarmak mümkün olabilir diye düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: summerwalker

quote:

einstein yanılmamıstır.

sanmıyorum.

aynen katılıyorum fakat maddeyi oluşturan atomlar sabit bir çekirdek yapısındaki atom altı parçacıklar ışık hızını aşıyorda çekirdek katmanmı eskiyor yada gençleşiyor bunu merak ettim şimdi(lineer bir zamana göre düşünürsek)
    diğer bir yandan kendi teorilerimiz kendi koyduğumuz en temel kavramları bile alt üst ediyor mesela;
    dünya ile güneş arasındaki mesafe sabit değilmi (öyle kabul ettim) x=v*t formülünden v ışık hızının üzerinde bir değer olsun sonuçta o da bir rakam eee şimdi t değişken olusa ne olur soruyorum size mesafenin yanına bir değişken daha koymamız gerekir buda t nib bir fonksiyonu olur ki mesafeyi sabit kabul etmiştik.
    Şimdi dünyada bi hesap yapıyosunuz ay a gideceksiniz hesaplanmış sabir bir uçuş mesafesi var ne olacak ışık hızına çıktığınız anda mesafenin kısalması gerekecek ki buda biraz şu anki! düşünce mantığımıza aykırı.
    Bu arada ben yaşlanma örneklerine inanmıyorum çünkü metabolizma yaşı denen birşey vardır insanda hızlandırabilir yada yavaşlatabilirsiniz tıbbi olarak.Bunun yanında ışık ile algıladığımız için hep ışık ile yorum yapıyoruz (bknz.einstein in saat ten ışık hız ile uzaklaşırsak onu duruyor görürüz örneği)Bu bence beynimizde duruyor gördüğümüz şeyi t0 anı yani sıfır zaman zaman akmıyor diye düşünemizden kaynaklanıyor ki zaten hız zaman formülleride bunu kanıtlar nitelikte.
    iİnsan düşünmek istiyorsa atomaltı parçacıkların kütlesi sıfıra yakın kabul edilen parçacıkları hıozlandırmaya çalışmayı düşünmelidir. kütle azaldıkça onu ışık hızı diye tabir edilen hıza yaklaştırmak veya üzerine çıkarmak mümkün olabilir diye düşünüyorum.

Einstein Evreninde Zaman Yolculuğu isimli kitabı okumanı tavsiye ederim çok güzel açıklıyor bunları. Ayrıca ışık hızını aşan parçacıkların kütlesi yoktur denilebilir sadede çünkü kütlesi sonsuzdur. - kütle diye bir kavram söz konusu değildir.

• Orijinalden alıntı: Kraven

Ama bak yazdığım şeyleri dönüp bir daha okuyalım orada ne demişim. Her dönemde fizik olsun o olsun bu olsun sürekli bir değişim göstermiştir. Yani sürekli var olan şeyin üstüne katılıp geliştirilmemiştir. Gerektiğinde sıfırdan herşeyi yıkıp tekrardan oluşturulmuştur. Newton zamanında en küçük parçacık atomsa bugün atom altı parçacıkların ıcığına cıcığına girebiliyorsak bu değişim sayesindedir. Yukarıda bunu anlatmıştım zaten. Bugün veya yakın gelecekte mümkün değil diye ileride mümkün olmayacak diyemeyiz. Bugünün standartlarını 100 yıl geriye gidip göstersek bu ne böyle diye şaşkına dönerler hatta delirirler.

Ayrıca o kinetik enerji ve ufo konusuna gelirsek; eğer ufolar gerçekse ki ben inanıyorum ufolar ışık hızını aşmak zorunda. Çünkü artık etrafımızdaki gezegenleri gözlemleyecek düzeye geldik. Bizim yakınımızda olamayacaklarına göre ve bu kadar hızlı şekilde yolculuk ettiklerine göre kesinlikle ışık hızını aşmış olmaları gerek. Fakat bizim bildiklerimize göre ışık hızına ulaşan cisimler enerjiye dönüşür ve kütlesi sonsuzdur. Sanılanın aksine kütlesi yok olmaz. Ama şu bir gerçekki teoride zaman yolculuğu mümkün. Gerekli malzemeyi ve araçları sağladıktan sonra yapılmaması için bir neden yok çünkü biraz düşününce bunun olmaması için bir sebep olmadığını anlıyor insan. Çünkü şunu anlamalıyız. Fizik kuralları bizim 3 boyutlu dünyamız için konulan kurallardır. Ki yeni çalışmalar ile aslında şu ana kadar yanıldığımız bir çok şey çıkıyor ortaya. Asıl uzay fiziği bildiğimizden gördüğümüzden çok farklıdır. Bunu anlamamız ve çözmemiz gerekiyor. Ama şu anki görüş yapımız ve alışkanlığımız gereği 3 boyutun üstünü algılayamıyoruz. Çok nadir insan şu an 4 boyutlu şekilde düşünebiliyor.

biliyoruzki bu hızda madde bir arada kalamıyor. bu durumda temel parcacıklara ayrılmak gerekiyor. yani iki parcacıgı ayırdıgımız zaman veya ayırmak istedigimi zzaman ortaya cıkacak olan veya ayrımak için gerekli olan enerji miktarı vardır.bunun en basit ornegi atom bombasında cıkan enerjidir.
    bu durumda yien bi tezatlık oluyor.
    tamam 100 yıl oncesiyel su an cok farklı ama parcacık alanında bu miktarda buyuk bir enerji kavramı olduktan sonra bence sıkıntılı.

siz olayı tamamen mkuramı-sicim teorisi-paralel evrenler 3 lusunun 3. su olan teoriye dayandırıyorsunuz. ama cıktıgı tarihten beri uzerinde minimum duzeyde bile bir gelişme ilerleme gorulmemiştir.yani fizikte bir seyi teorikolarak dusunebiliyorsanız pratigide gelir diye bir sey yoktur. o yuzden "teorik fizik " "yuksek enerji fizigi" gibi dallar dogmustur.

• Orijinalden alıntı: fizisyen

Orijinalden alıntı: Kraven

biliyoruzki bu hızda madde bir arada kalamıyor. bu durumda temel parcacıklara ayrılmak gerekiyor. yani iki parcacıgı ayırdıgımız zaman veya ayırmak istedigimi zzaman ortaya cıkacak olan veya ayrımak için gerekli olan enerji miktarı vardır.bunun en basit ornegi atom bombasında cıkan enerjidir.
    bu durumda yien bi tezatlık oluyor.
    tamam 100 yıl oncesiyel su an cok farklı ama parcacık alanında bu miktarda buyuk bir enerji kavramı olduktan sonra bence sıkıntılı.

siz olayı tamamen mkuramı-sicim teorisi-paralel evrenler 3 lusunun 3. su olan teoriye dayandırıyorsunuz. ama cıktıgı tarihten beri uzerinde minimum duzeyde bile bir gelişme ilerleme gorulmemiştir.yani fizikte bir seyi teorikolarak dusunebiliyorsanız pratigide gelir diye bir sey yoktur. o yuzden "teorik fizik " "yuksek enerji fizigi" gibi dallar dogmustur.

Öncelikle alıntıları karıştırmışsın Zaten ben en baştan beri aynı şeyi söylüyorum. Işık hızına ulaşan cisimler enerjiye dönüşür bunu hepimiz biliyoruz. Zaten Etrafımızda ışık hızıyla uçuşan taş toprak olmadığına göre burada bir sorun yok demektir.
    Ama şunu anlamadım. Benim hangi cümlem hangi paragrafımda ben paralel evrenler kuramını savunuyorum ? Tam tersine olabilir ama ben pek ihtimal vermiyorum diyorum paralel evrenler için. Yanlız şöyle birşey var. bahsettiğimiz konu sadece teorik fizik üzerine değil. Teroik olarak mümkün olmayan çok az şey vardır. Biz bu işin olup olmayacağını tartışıyoruz. Yani böyle birşey varmı yokmu şeklinde. Pratik olarak yakın gelecekte zaten mümkün değil bunu hepimiz biliyoruz. Olasılık üzerinde duruyoruz. Örneğin olasılık hesaplarına göre galaksimizde 1.8 milyar gezegende hayat olma olasılığı var. Bunların 18 milyonunda ise zeki yaşam formu.
    Yani benim derdim olup olmadığını ispatlamak değil. Üzerinde tartışıyoruz. Zaten bunu ne sen ne ben göremeyiz. Ayrıca zaten bunu ispatlama gibi bir iddiam olamaz çünkü bunu yapabilecek bir alt yapım yok. Hatta fizikten çokta fazla anlamıyorum matematiksel olarak. Ama şu var kendimi geliştiriyorum tartışarak okuyarak. Edindiğim bilgiler ile en azından olasılığını tartışabilecek düzeye geldiğimi sanıyorum

• tabikide tartısarak ogrencez:)) bende ispatlayamam yani:)
    alıntılarıda dogru almışım ama yazıyı nereye yazdıgıma bakmamsım hiç:)) bende simdi gorunce bi garip oldum:))

bakın bu cumleniz "Fizik kuralları bizim 3 boyutlu dünyamız için konulan kurallardır. Ki yeni çalışmalar ile aslında şu ana kadar yanıldığımız bir çok şey çıkıyor ortaya. Asıl uzay fiziği bildiğimizden gördüğümüzden çok farklıdır. Bunu anlamamız ve çözmemiz gerekiyor. Ama şu anki görüş yapımız ve alışkanlığımız gereği 3 boyutun üstünü algılayamıyoruz. Çok nadir insan şu an 4 boyutlu şekilde düşünebiliyor. "
    paralel evrenler teorisinin temel mantık cumlesidir. o yuzden soledim ben.
  • quote:

tabikide tartısarak ogrencez:)) bende ispatlayamam yani:)
    alıntılarıda dogru almışım ama yazıyı nereye yazdıgıma bakmamsım hiç:)) bende simdi gorunce bi garip oldum:))

bakın bu cumleniz "Fizik kuralları bizim 3 boyutlu dünyamız için konulan kurallardır. Ki yeni çalışmalar ile aslında şu ana kadar yanıldığımız bir çok şey çıkıyor ortaya. Asıl uzay fiziği bildiğimizden gördüğümüzden çok farklıdır. Bunu anlamamız ve çözmemiz gerekiyor. Ama şu anki görüş yapımız ve alışkanlığımız gereği 3 boyutun üstünü algılayamıyoruz. Çok nadir insan şu an 4 boyutlu şekilde düşünebiliyor. "
    paralel evrenler teorisinin temel mantık cumlesidir. o yuzden soledim ben.

Yanlış anlaşılma olmuş o zaman :) Benim anlatmak istediğim bizim şu an kesin ve net olarak bildiğimiz şu an 4 boyut var değil mi ? Ama biz 3 boyutlu olarak görebiliyoruz. Yani algımız 3 boyuta göre 4. boyutu anlayabilen çok az kişi var. Bu yüzden bizim koyduğumuz bizim için olan fizik kuralları 3 boyuta göre konulmuş şeyler. Fakat zamanında Einstein'ın dediği gibi uzayda tahmini en az 11 boyut vardır. Yani gerçek uzayın fizik kuralları bizimkinden çok farklıdır. Bunu demek istemiştim. O yazıyı yazarken paralel evrenler aklıma bile gelmemişti

• OLAMAZZ BÖYLE BİRŞEY OLSA DÜŞÜNÜN İSLAM ANLAYIŞI NE OLURDU PEYGAMBER ZAMANINA GİDİLEBİLİRRDİ
    GERESİNİ DÜŞÜNÜN.....
  • Zamanda yolculuk imkansız yanlız şöyle..Işık hızını geçersen geçmişin görüntüsünü yakalayabilirsin ama o görüntüdenn başka bişey değildir..Mesela şuanda Dünya dan uzaya doğru 507 ışık yılı uzaklıkta duran birisinin eğer Dünya yı görebilecek şekilde bir teleskop yada başka bişey yaparak o adamın Osman lının İstanbul u fethini görmüş olmasını sağlayabiliriz..Bundan daha ötesi olamaz..En basitinden ışık hızını aşıp ölen dedemin görüntüsünü görebilirim ama onun ölüm anının olduğu zaman gidemem..Sadece görüntüsünü görebilirim.İşte naber dede ben gelecekten geldim diyemem..
  • Bir iş yaparken aksilikler hep detaylarda çıkar. Hafife alınan detaylardır asıl problem. Kaba taslak düşünüldüğü zaman herşey mümkün.

Bunları niçin söylüyorum anlatayım.

Diyelimki saatte 1000 km hız yapan bir araba icad edildi. Bu nerde test edilir yada kullanılır? O hıza ulaştıracak bir asfaltta!!! İşin detayı burada işte.

Işık hızına ulaşabilecek bir makina icad etseniz bile o ışık hızına nerde ulaşmayı düşünüyorsunuz? Uzaydamı?! Güldürmeyin beni.

Herkes sanıyorki uzay mutlak bir boşluk. Uzayda karşınıza her an çıkacak mini meteorlar. Büyükleri saymıyorum. Siz ışık hızına yakın hızda ilerlerken bir leblebi büyüklüğündeki mini meteorun o aracı ne hale getireceğini hayal edin bir. Ve o hıza ulaşmak için gideceğiniz güzergah üzerinde mutlaka böyle taşlara çarpacaksınız.

Bu asıl problem değil. Asıl problem uzaydaki radyasyon oranı. O oranın problem olması şuradan kaynaklanıyor. Işık hızında gittiğiniz zaman ilerlediğiniz istikamet üzerindeki radyasyon aracın önünden içeriye doğru yoşunlaşacaktır çünki ışık hızından bahsediyoruz. Nasılki arabayla ilerlerken rüzgarın yoğunluğu hız arttıkça cama çarpıyorsa uzaydaki radyasyonda aracın ön kısmına yüzbinlerce kat yoğunlaşacaktır.

Bunu ben söylemiyorum. Bilim adamları söylüyor. En büyük problem radyasyon diyorlar. Ve o ışık hızına yakın hızda yoğunlaşan radyasyonu engellemek için gerekli malzeme yok bir kere. Yüzbin kattan fazla oluşan yoğunluktan bahsediliyor. Yani mümkün değil...

Birde böyle bir şeyin icad olunmayacağını şurdan anlayın. Gelecekten günümüze gelenler varmı? Yok. Demekki gelecektede mümkün değil

• Hayır.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.