Şimdi Ara

ECOTEC MOTOR? GENERAL MOTOR?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
91
Cevap
2
Favori
182.610
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ARASTGELDİ TEŞEKKÜRLER ÖNCELİKLE SORULARIM ŞUNLAR
    1) GAZ TAKTIRMAK NE KADAR DOĞRU HEM MOTOR ÖMRÜ İÇİN HEMDE PERFORMANS İÇİN ARABANINDA
    ORJİNALLİĞİNİ BOZMAK İSTEMİYORUM SEN NE DİYORSUN BU KONUDA
    2) SEN GAZ TAKTIRMADAN ÖNCE YAKIT DEĞERLERİN NASILDI BENDE 7,9 GÖZÜKÜYOR
    3) EKO 66 CİHAZI VAR BİLMEM DUYDUNMU GOOGLE BAKABİLİRSİN BENDE BUNDAN ÖNCE MEGANE VARDI
    2006 DİZEL ONA TAKTIRDIM PERFORMANSDA BELİRGİN BİR ARTIŞ OLDU VE VİTES GEÇİŞLERİ DAHA RAHATLADI YAKITTADA DEDİKLERİ KADAR OLMASADA % 10 BİLEMEDİN % 15 LİK BİR AZALMA OLDU ACABA VECTRAYADA GAZ TAKTIRMAK YERİNE EKO 66 MI TAKTIRSAM TABİ 2000 MOTOR ÜCRETİ ÇOK PAHALI 1000 YTL +KDV
  • quote:

Orjinalden alıntı: Wizy

Opel motorcusu arkadasımız konuyu acan benim

bir kac sorum olacak

sizin gördügünüz bu tip opel motorlar el degmeden kac bin km gidebilmekte

Ve rektefiye sonrası ömürleri ne kadar?

Piyasada Hyundai mitsubishi opel fiat ?? aralarındaki genel tabirle en saglam olanları hangi markalardır?

Ben ustası değilim ama ustaları diyor ki:

Klasik laf nasıl baktığına bağlı. Ben 500 bin de bitmiş vectra 2000 motorda gördüm. 800 bini geçmişleri ise sadece duydum. Ustasına sorduğumda tüple 500-600 bin rahat gider tüpsüz daha fazla diyor ben onun yalancısıyım.

Arkadaşlar bildiğim bi tek şey var 10 binde bir yağı değişecek.Eğer son yağ üzerinden 1 sene geçmişse 10 bin beklenmeden yine değişecek. Her yağ değişiminde yağ filtresi de değişecek illa ki. 5-6 bin km de bir de hava filtresini ( yuada 6 ayda bir ) değiştirdiğiniz vakit inanılmaz sürelerde motor ömrünü uzatıyosunuz. Hava filtresini ve yağ filtresini yan sanayi seçebilirsiniz ama bir şey daha var BUJİler kesinlikle kalite olmalı ve onlarda 10-15 bin km de bir değişecekler. Yani 4 parça YAĞ-YAĞ FİLTRESİ-HAVA FİLTRESİ-BUJİ.

Sabahları havalar 0 ın üzerinde ise ilk çalıştırmadan sonra gaza basmadan yarım dakika, 0 ın altında ise 1 dakika beklenecek ki bende dizel megane de var onda bu süre iki katı. Ve motor 80 derece sıcaklığa ulaşmadan 70 km hızın üstüne çıkılmayacak, ani hızlanmalardan kaçınılacak. Bunu uzun süredir motor ESKİTMEYENLER söylüyor. Kısacası demir bu arkadaşlar sürtünme ne kadar az yıpranma ömrü o kadar uzun. Ama unutmayın elbet yıpranacaklar. Belki bunlar hepimizin bildiği şeyler ama bir daha hatırlatmak istedim.Araba dediğin kolay alınmıyor. Allah hepimize kazasız belasız sürüşler nasip etsin.

2 aydır opel kullanan ve GM farkını yaşayan bir insan olarak söylüyorum motoruma aşığım onun için her şeyi yaparım. Onun uzun yolda giderken sessiz mazlum bir şekilde km lerce tık demeden çalışması için her sabah çalıştırıp saygı duruşuna geçiyorum. Ben arabamı çok seviyorum. Herkese saygılar selamlar.

• arkadaşım opel ecotec motorları oldukça uzun ömürlüdür.yıpratmadan kullanılıp bakımlarıda zamanında yapıldığında birçok ustanında dediği gibi 500.000 km yi garantiler.hatta 1000.000 km reye yakın kilometreleride görür.rektefiye yapıldıktan sonra daha ne kadar gider tam olarak bilinmez.çünkü eski fabrika çıkışı kadar olmaz.hatta bide opel 2.0 dohc motorlu araçlara 450.000 km re garanti verdiğini duydum.ayrıca ben opel derim opelciyim.opelden sonrada honda derim.
  • ecotec motoru nasıl bilirsiniz arkadaslar?

kac bin km ömrü vardir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wizy -- 25 Temmuz 2008; 19:59:15 >

• 1.6 16V 100 hp 150 NM'lik X 16 XEL kodlu ECOTEC'i baz alarak yorum yapıyorum:

Mükemmelin ta kendisidir. Sesiyle, torkuyla, gücüyle ve yakıt tüketimiyle 96 yılında kullanılmaya başlandığına inanmak zordur.

Resmini koyduğunuz da muhtemelen bu X 16 XEL kodlu olanıdır zaten. Düzgün kullanılırsa uzuuuunn süre sorunsuz gider. En azından mekaniğinde sorun çıkma ihtimali normal şartlarda çok düşüktür ve ancak eski kullanıcının ilginç deneyleri ve kullanımıyla söz konusu olabilir.

9 yıl bu motoru kullandık. Aracı aldıysanız, motorunun karakteri hakkında bilgi alışverişinde bulunabilirim.

Yalnız gene de içimde söz konusu motorun 1.4 16V yani X 14 XEL olabileceğine dair bir korku var. Tam motor bilgilerini (mümkünse kodunu da) verirseniz iyi olur. En azından aracınızın modelini - yılını verirseniz gerisini tahmin edebiliriz.
  • 1.6 100 hp 16V opel astra 97

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wizy -- 26 Temmuz 2008; 13:58:34 >
  • arac 2 senedir bende

128 bin km de?

kac bine kadar sorunsuzca binilebilir?
  • general motor dünya markası
  • ecotek motorlar enjeksiyonludur performanı iyidir ve az yakar

• quote:

Orjinalden alıntı: |||kızılbayrak|||

ecotek motorlar enjeksiyonludur performanı iyidir ve az yakar
  • kesinlikle general motor özellikle dizelleri çok uzun ömürlü
  • düzgün kullanıldığında 500.000 km sorunsuz gider...
  • bizim ki 187000e kadar sorunsuz geldi maşallah.. performansından ve yakıt sarfiyatından cok memnunum.(1.6 100hp 150Nm)
  • benim 1.6 astra g aracımda 156 binde ve hala daha ne yağ yakma var nede performans düşüklüğü.
    bu motor için LPG 'ye hayır diyen ender kişilerdenim.
  • düzgün kullandınızmı çok uzun kmler gider.
  • General Motors bünyesindeki Opel, araçlarında dökme demir motor bloğu kullanan tek Avrupa' lı üreticidir.
    Bütün markalar alaşım kullanırken..
    Dolayısıyla motor ömrü en uzun arabalar arasında en önde yerini alır. 1 milyon km. 'yi görebilecek kapasitesi vardır. rahatça söylenebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kalsiyum 17 -- 15 Ağustos 2008; 22:33:54 >
  • bence bu motorun en önemli yanı ilk kez 96 yılında piyasaya çıkmış olması.yıl 2008 hala ufak revize edilmiş versiyonu kullanılıyor.şu an piyasadaki rakipleri yeni motolr ve ancak ona erişebildiler.bu gün popüler olan tfsi gibi motorların 100k üzeri kilometrelerde bu kada sorunsuz olacağını hiç zannetmiyorum.

ömür olarak 250k ya kadar sorunsuzdur.sonrası biraz kllanıma ,diğer şartlara kalmış
  • quote:

1.6 100 hp 16V opel astra 97

Tam da bizim eski motordan işte... Yukarda bahsettiğim durumlar aynen geçerli o zaman. Kısaca; mükemmeldir. Yalnız yüz binlerce km sorunsuz gider diyemem. Arada sırada ciddi bakımlar görecek doğal olarak. Mesela segman falan değişecek, araç yeniden hayat bulacak, coşturacak... Yaklaşık 120-130 bin kilometre sonra bir baktırmakta fayda var. İyi bir bakıma ihtiyacı olabilir.

Yanlış anlaşılmasın; hayati olmayabilir. Ama hem çekişiniz hem de yakıtınız için faydalı olur motor bakımı.

quote:

Orjinalden alıntı: flyer

benim 1.6 astra g aracımda 156 binde ve hala daha ne yağ yakma var nede performans düşüklüğü.

AYYYNEN katılıyorum. LPG'ye soğuk bakıyorsam sebebi budur herhalde. Adını, tadını bildiğim bir motoru bile bile LPG ile kullanamam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SEAHAWK_3025 -- 16 Ağustos 2008; 1:47:12 >

• arac zaten az yakıyor denebilir

bu nedenle mi lpg ye hayir deniyor?

quote:

benim 1.6 astra g aracımda 156 binde ve hala daha ne yağ yakma var nede performans düşüklüğü.
  • quote:

arac zaten az yakıyor denebilir

bu nedenle mi lpg ye hayir deniyor?

quote:

en az yakan 1.6 lardan biri inan bana;)
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.