Şimdi Ara

@@@ BİR SES SİSTEMİ HİKAYESİ @@@

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
3
Favori
5.294
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar şimdi sizlere, bu bölümün müdavimi arkadaşlara hiç de yabancı gelmeyecek bir hikaye anlatacağım.

Ben haftanın en az 6 günü çalışan, bu sebeple de çok sevdiğim ev elektroniği hobim ile ancak akşamları ilgilenebilen birisiyim. Şu ana kadar, Sony KDS-55A2000 televizyonum, bluray film ve oyun için aldığım ancak fazla kullanamadığım PS3'üm, günün birinde belki kayıt özelliğini de kullanırım diye aldığım, ancak şu ana kadar sadece DVD'lerimi 1080p'ye upscale etmek için kullandığım Panasonic DVD-HDD kaydedicim ve son olarak da basları sadece duymakla kalmayıp hissetmemi de sağlayan Logitech Z-5500'üm ile mutlu mesut yaşıyordum. Yaşıyordum diyorum, çünkü bir akşam vakti, Teketek sitesindeki malum Pure Acoustics Slim Dream kampanyasını görmemle huzurlu günlerim sona erdi.

O gece, kampanyanın bitmesine dakikalar kala Slim Dream'lerden ben de satın aldım. Dediğim gibi, Z-5500'lerden gerçekten çok memnundum ve ruhumu bir kez dijital 5.1 sistemin nimetlerine satmıştım ama aklımın bir köşesinde de, hep o stereo günlerimden kalan tınılar vardı. Elbette bu kolonlardan, bir wish you were here'ın girişindeki akustik gitarı, eski stereo sistemimdeki jbl'ler gibi tane tane dinlettirmelerini beklemiyordum. Ama yine de Z-5500'den daha hacimli frontlarıyla bana biraz olsun eski günleri hatırlatacaklarını ümit ediyordum.

Neyse, kısa sürede kolonlar elime ulaştı. "kolonlar" diyorum, çünkü gece vakti ablama ve kendime aldığım 2 adet seti kredi kartı ile yanlışlıkla peşin ödediğim için, bu siparişimin iptali için mail atarak aynı siparişimi tekrar vermiştim. Ancak ertesi sabah işe geldiğimde, setin kampanyasız fiyatını görünce, fazladan verdiğim siparişimi iptal etmekten vazgeçip, fazla setleri satabileceğimi düşündüm. Böylece hem kampanyayı kaçıranlar, liste fiyatının çok çok altına bu sete sahip olabilecekler, hem de ben, artık satın almak zorunda olduğum avr için küçük de olsa bir katkı sağlamış olacaktım.

4 adet setin, asansörsüz apartmanımızın 4. katındaki dairemize zahmetli bir taşınma sürecinin ardından ilk kolon seti ile yaptığım deneme tam bir hayal kırıklığı oldu. Önlerden ve arkalardan bir kolon, kelimenin tam anlamıyla "pırlıyordu". Neyse diğer kutuyu açıp bağlantıları yaptığımda, ikinci setin sağlam olduğunu gördüm. Ancak bu sefer de seste ters olan birşeyler vardı. Ses için kullanabileceğim en açıklayıcı sıfat sanırım "yavan" olurdu. Yanma sürecinden sonra kolonlar biraz daha iyi ses verecekti ama mucizeler beklemek de doğru olmazdı.

Artık, bu setin benim beklentilerimi karşılamanın çok uzağında olduğunu anlamıştım. Tek tesellim, sonuçta 500 küsür ytl'lik bir seti 180 küsür ytl'ye satın almıştım, hepsi bu. Zaten bu arada setlerden birini bir arkadaşa satmıştım bile.

Ertesi gün ikinci darbe Teketek sitesinden geldi. Siteye girip fiyat indirimini görünce, ederinin çok altına aldığımı düşündüğüm kolonların ticari ederinin zaten bu olduğunu anladım ve moralim iyice bozuldu. Setin birisini zaten ablama almıştım. Ancak diğer seti işten birine, hem de 250 ytl'ye sattığım için ortada bir sorun vardı.

Hemen sattığım elemana durumu haber vererek, aldığım paranın bir kısmını iade edeceğimi, hatta isterse, kutusunu açmadıysa seti geri alabileceğimi söyledim. Bu seti sadece, kelepir olduğunu düşündüğü için satın aldığından dolayı geri vermeyi tercih etti. Bu arada arızalı seti de elden geri götürerek yenisi ile değiştirdim.

Günler geçiyor ve koca kutuları 4. kattan bir aşağı bir yukarı taşımaktan kol kaslarım iyice şekle giriyordu. Zaten artık bu kolonları almamın tek faydasının bu olduğunu düşünmeye başlamıştım . En sonunda, "artık yeter" diyerek, ablama vermiş olduğum da dahil tüm kolonları geri vermeye karar verdim. Kısa bir ikna süreci sonunda 4 adet seti iade ettim ve Slim Dream maceram da böylece sona ermiş oldu.

Ne var ki, artık içimdeki hifi canavarı uyanmış ve sadece uyanmakla kalmayıp bana bir adet Harman Kardon AVR 145 receiver ve bir adet Monster kablo kiti aldırmıştı bile.

Anlayacağınız, geriye dönüşü olmayan yola girmiş bulunmaktayım. Quadral quantas 500 mü, wharfedale diamond 8.4 mü, wharfedale crystal 40 mı yoksa bambaşka birşey mi diye interneti talan ediyorum. Ayrıca daha sub kararı da vermiş değilim. Alternatiflerden de anlayacağınız gibi ayırdığım bütçe yüksek değil. Güç olarak fazlasına zaten ihtiyacım yok. Sistemi genellikle akşam saatlerinde kullanacağım için seste önemli olan güç değil ayrıntı benim için.

Üşenmeyip yazımı buraya kadar okuduysanız sizlerden ricam, kolon tercihimde bana yardımcı olmanız. Kullanım amacını %40 müzik (dire straits, pink floyd, chris isaak, REM, Garbage, Ankaralı Turgut ), %60 oyun ve film (Guns, lots of guns) olarak düşünerek tavsiyelerinizi yaparsanız sevinirim.

Günün yorgunluğunu atmak için yarattığım odanın resmi de bu. Gördüğünüz gibi, fazla büyük bir hacim değil, tavan ve yerler ahşap, duvarlar kadife perde. Kolon önerirken yardımcı olur sanırım.

Şimdiden teşekkürler.

Ve hepimize kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coyote -- 29 Nisan 2008; 19:17:20 >

• Eğlenceli bir yazı olmuş, keyifle okudum. Umarım istedigin sistemi kurarsın
  • bu yazıyla birlikte pure acoustics e de bakış açımız daha da bi netleşti diyebiliriz :) sağolun hocam
  • olsun dostum üzülme ,
    ben olsam yerinde jamo larla başlardım ,yada wharf larla
  • keyifli bir hikaye
    kolon önerimi de yapayım "Slim Dream" :))
  • Dostum keşke dream 77 alsaydın...
  • konuyla hiç ilgisi yok zaten teknoloji özrüm de buna izin wermez ama söölemeden edemiicim odaya bayıldım hoş dizayn
  • @coyote , üzüldüm ama en azından 20 adet hoparlörden kurtulmuş olman sevindirici.

pure acoustic hiçbirimizin içine sinmedi. forum ilk kez bizi yanlış yönlendirdi diyebiliriz.
    çinde üretilse de - ki pek çok marka artık düşük maliyet nedeniyle bildiğimiz kalitelerinde çinde üretim yapıyor- amerikan malı kaliteli bir set aldığımızı düşünüyorduk fakat pek öyle çıkmadı.
    ben daha dinleyemedim. sesi için birşey diyemesem de, malzeme kalitesi iyi lakin işçilik kötü.

insanlar düşünmeden üstünkörü dream77 diyor hala, ben bi daha pure almam, senin de alacağını sanmıyorum. yerin zaten dar, sana tavsiyem hk 145 'i elektroworld kampanyası bittiğinde alış fiyatına ya da biraz üstüne elinden çıkararak z5500 le devam etmen.

hoparlör almakta kararlıysan ve 50-100 desimetreküp keresteye (ne diyorum ya ben bu kadar hi-fi meraklısının arasında, sopayla kovalayacaklar valla beni ) çok para vermek istemiyorsan, mediamartda hala jamo 299ytl kampanyası varsa, ucuza o şekilde çözmek en mantıklısı sanırım. (ben f/p olarak bakıyorum olaya tabi)

• geçmiş olsun, en azından dört tane dream77 almamışsın... hayal bile edemiyorum 4 katı onlarla.
  • o dream 77 leri 4 kat yukarı taşıdım ya sen bendeki kondisyonu düşün hocam
    çok keyifli bi oda yaratmışsın ama küçük olması itibariyle kolon değilde Z5500 daha uygun görünüyo senin odaya
    sen hk145 i bana sat sanki kendim için yönlendirmiş gibi oldum ama samimiyetime inan kolon çok gelir o mekana
    yada daha geniş bi yer ayır bu iş için
  • sizinde ayzınızın içinde belirtiginiz gibi odanız küçük ve çok iri ve güçlü bi set oluşturmak istemiyorsunuz ,ancak kişisel fikriminde sizin keyfinizi kaçırmaması gerektigi düşüncesiyle , ama görüntü kaynagınız büyük diyorum. ne alaka deseniz bile sonuçta aradıgınız görsel kaliteli bi şölen ise sesi zorlamanız şart degil ve kolonlarınızın güçlü ve iri olmasına mani degil.yani öncelikle bir çift jbl front alıp kalitenin tadına varıp bütçenizi ilerde daha da artırarak kalan kısmı bir araya getirmeniz bence en verimli olan seçenektir diyorum wharf 9.6 ile de olur elbet.
  • cayd
    İnsanlar düşünmeden üstünkörü dream 77 diyor demişsin ve mediamarkt da satılan 299 ytl lik jamoları tavsiye etmişsin. Dream 77 leri yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum. jamo kaliteli bir markadır ancak sana şunu sormak istiyorum bu modeli hiç dinledin mi veya dream 77 yi hiç dinledin mi.Lütfen bilmediğimiz konularda konuşmayalım. jamonun bu modeli -dinleyenler bana katılacaktır- bir işe yaramaz slim dreamler onlardan iyidir. .ayrıca dreamm77 yi çok kullanan forum üyesi var ve bunlar teketek kampanyasından önce almışlardı ve çoğu memnun. Almanyada dream 77 lerin satış fiyatı 700 Euro.
    Size sormak istiyorum üstünkörü dream 77 dediğimi nerden çıkardınız?
    quote:

Orjinalden alıntı: cayd

@coyote , üzüldüm ama en azından 20 adet hoparlörden kurtulmuş olman sevindirici.

pure acoustic hiçbirimizin içine sinmedi. forum ilk kez bizi yanlış yönlendirdi diyebiliriz.
    çinde üretilse de - ki pek çok marka artık düşük maliyet nedeniyle bildiğimiz kalitelerinde çinde üretim yapıyor- amerikan malı kaliteli bir set aldığımızı düşünüyorduk fakat pek öyle çıkmadı.
    ben daha dinleyemedim. sesi için birşey diyemesem de, malzeme kalitesi iyi lakin işçilik kötü.

insanlar düşünmeden üstünkörü dream77 diyor hala, ben bi daha pure almam, senin de alacağını sanmıyorum. yerin zaten dar, sana tavsiyem hk 145 'i elektroworld kampanyası bittiğinde alış fiyatına ya da biraz üstüne elinden çıkararak z5500 le devam etmen.

hoparlör almakta kararlıysan ve 50-100 desimetreküp keresteye (ne diyorum ya ben bu kadar hi-fi meraklısının arasında, sopayla kovalayacaklar valla beni ) çok para vermek istemiyorsan, mediamartda hala jamo 299ytl kampanyası varsa, ucuza o şekilde çözmek en mantıklısı sanırım. (ben f/p olarak bakıyorum olaya tabi)

• zeroone

arkadaşın kullanacağı alana bak, sonra benim msgımı tekrar oku.. üstünkörü konuşuyorlar çünkü kullanılacak yere dream77 hiç uygun değil. dream77 yi sadece fotograflarda gördüm ama o alanda atın kulağına konmuş kelebek gibi duracağı aşikar.

dream77 yi görmedim ama slime benzer kalitede olacağını tahmin ederek konuştum.( mediamartta jamoyu gördüm, malzeme ve işçilik slimden kat kat üstün)

bak sıcak fırsatlarda bi arkadaş ne güzel söylemiş, acı acı gülümsetti beni >>>>>

quote:

Orjinalden alıntı: Tlepsh

Benimde subwooferım dün geldi aktifelektronikten almıştım. Benimkinde de 175 W yazıyor. Çakma mı bilmem slim dreamlerden bile kalitali görünüyor çakan iyi çakmışlar :D.
    Zaten aslından ne umduk ne bulduk ki çakması olsun. Alan tüm arkadaşlara tekrar hayırlı olsun.

Saygılar.

bilmediğim konularda insanları yönlendirmem, bildiğim kısımda kendi görüşümü, tercihimi,zevkimi yazdım. suçlar gibi konuşmanız ve bilmediğiniz konularda insanları yönlendirmeyin demeniz pek hoşuma gitmedi. Aynı şeyi bende sizin için söyleyebilirim ama söylemiyorum. Beğenen beğenir, biz pure 'un kalitesini beğenmedik, tercih meselesi.

• cayd

Öncelikle burası tartışma yeri değil. Onun için sadece şunu söyleyeyim ben yukarıda bahsi geçen tüm hoparlörleri dinledim ve ona göre yorum yapıyorum.

Coyote
    Oda eğer o kadar küçükse z-5500 ün subwooferı o odaya fazla gelir akustik olarak ve daha uzaktaki birisi(muhtemelen komşu )bassları daha net duyacaktır
  • Desenize bu slim dreamlerden bir memnun ben varım aranızda, yaw ne keseye ve "kol kaslarına" zarar bir hobi bu HI-FI işi

@coyote, Harman nasıl, memnun musun, nerden ve kaça aldıgını da keşke belirtseymişin keyifli mesajına
  • @eozen senin kenwood yerine hk145 gider diyom niyeyse..tabi tercih senin imkanın varsa git gör.
    yine mi dream...
    @coyote hiç mi denk gelmedin bana. bulursan wharfedale diamond 9.6 ve serisi ile başla gerisi kolay.arkalarıda 9.6 yap. bu arada fotolor ben de çıkmadı netim çok zayıf peh zamanımda yok zaten.foto çıksaydı biraz daha düşünürdüm.
  • pure acoustics joniour kullanıcı olarak bu fiyata bundan iyi hop bulmak imkansız gibi birşey slimler için bişey diyemicem ama joniourlar parasının hakkını veriyor resmen.istanbula geldiğimde jama 606 modelini dinlemiştim malesef işçilik olarak kaliteli olabilir ama ses rengi açısından malesef bir fark göremedim.

http://img516.imageshack.us/img516/3326/p4271259kd0.jpg
  • Öncelikle fikirlerinizi paylaştığınız için hepiniz sağolun.

Aslında bu yazımdaki amacım slimdream'ler hakkındaki fikirlerimi belirtmekten çok, benim durumundaki arkadaşlarla biraz muhabbet etmekti. Ancak madem konusu açıldı, kısaca bu marka hakkındaki fikirlerimi yazayım.

Doğrusu bir markayı sadece bir modeline bakarak yargılamak doğru olmaz. Ama ortada da bazı gerçekler var.

Pure Acoustics markasının kalite kontrol konusuna pek önem verdiğini sanmıyorum. Benim slim dreamler'de başıma gelen pırlama olayı, forumda, dream77 alan bir arkadaşın daha başına gelmişti. Aynı kolon mu bilmiyorum ama, ben iade için gittiğimde kont'da 1 adet dream77 frontu arızalı olduğu için geri gönderilmişti.

Markanın bir sub'ının nominal gücü sitesinde 120W, bazı kutuların içinden çıkanlarda 150W, bazılarında ise 175W görülüyor. Anladığım kadarıyla bu subların kullanıldıkları yerin deniz seviyesinden yüksekliği, güçlerini doğrudan etkiliyor.

Slimdream modeli, firmanın global sitesinde görülmezken Almanya sitesinde görülüyor. Ayrıca firmanın internet siteleri genelde özensiz.

Tüm bunlar bence bir markanın kalitesine gölge düşüren şeyler. Ama mutlaka bir dream77 ya da bu markanın üst düzey diğer modelleri slimdream'den daha iyidir. Hatta çok hesaplı bulursam dream77 modelini denemek isterim. Nasılsa kaslar demir gibi oldu, sırtlar çıkarırım artık tabutları.

Şimdi gelelim benim asıl mevzuya. Evet Z-5500'den ben de çok memnunum. Üstelik slimdream maceramdan sonra Z-5500'ün hem müzik hem de film-oyun konusunda ne kadar başarılı bir set olduğunu daha iyi anladım. Ancak bu setin üzerinde 1 adet optik giriş olması ve benim optik çıkışa sahip 3 adet cihazım olması AVR kullanmamı zorunlu kılıyor. Kablo tak çıkart olayın sevmiyorum.

Ayrıca her ne kadar odam büyük olmasa da, mutlaka küçük hacimler için detaylı ses alabileceğim kolonlar vardır diye düşünüyorum.

Bu arada eozen, avr'yi 550 ytl'ye mecidiyeköy electroword'den aldım.

Evet arkadaşlar tavsiyelerinizi bekliyorum.

Kolay gelsin.

• quote:

Orjinalden alıntı: the_cantan

@eozen senin kenwood yerine hk145 gider diyom niyeyse..tabi tercih senin imkanın varsa git gör.
    yine mi dream...

@the_cantan Dostum,

185 YTL ye aldık o kolonları ve bana kalırsa f/p olarak benim ihtiyacımı görüyor tabiki bütçem müsait olsa gider Wharf ya da Jamo araştırır ederim ancak bütçe meselesi

Ampli işine gelecek olursak geçen gün Carousel'deki Darty'de iki tane açık Harman gördüm, modellerini hatırlamıyorum ancak görüntüsünden anladıgım kadarıyla ikisi de HF-145 olabilir. Birisine DVD Player diğerine PS3 bağlıydı ancak hiçbirinden ses çıkmıyordu sadece LCD TV leri tanıtmak amaçlı konmuş, adamlara kızdım bu aletleri koyuyorsanız sesi de dinletmelisiniz, adam gibi bağlayın diye, görevli çocukda biraz mahçup oldu ancak beceremedi bağlamayı bende mecburen yol aldım

Diyeceğim o ki gönlümde yatan aslan aslında ONKYO, ancak bundan sonra alacağım ampli ONKYO mu olur Harman mı Yamaha mı bilemem ama didiğine kadar dinlemeden, bass tizz, dinleme modlarını yutmadan asla almam onu biliyorum

• @the_cantan, mesajını şimdi gördüm. Elbette gönül 9.6 ister (hatta onları odaya koyduktan sonra eşim ve ben odaya sığamayacak olsak bile)
    Ama malesef sadece 9.6'lar tek başına, benim tüm set için ayırdığım paradan daha pahalı. Benim şöyle 1000 ytl civarı bir paraya 5+1 olayını bitirmem lazım. Aslında şöyle kaliteli bişeyleri 2.el olarak bulsam süper olacak ama nerde bende o şans. Şimdi gider temiz diye alırım sarılmış etmiş kolonları, sonra uğraş babam uğraş.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.